IISEL HTS, handel, dros: Gouda No. 12069. behalve Zon en Rechtszaken. Stadsnieuws. kknM Zn, Good» in waters ON*. ar waler. Ü1NINE. 1GETALL en ïïeeren IE JONG, «thaven 31. inwing! InlKtptisdie lawcrkinq: 6 a 7 uur eraangename smaak I Gemengde Berichten. ^lit ons (Parlement. k Zaterdag 11 Januari 1913. 51e Jaargang. XTie'u.’WS- exi -^.d.’vertexLtie'blsucH. voor Q-o-ixdLa, ezx Oxxxs’txelcezx- Vei*schijnt .lagelijks Telefoon latere. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Tweede Blad Feestdagen. Telefoon Intero. 82. 1.91 HM MIL den Geerwcg tot Twist, de had een boerenarbei- i een der win- Kinadruppels baar 1 f 0.76 REIT IN Hedenmiddag had eei der het ongeluk tegen Hedenmorgen geraakte een met een paard bespannen wagen van de steen kolenhandel van de firma 8. D. Boon en Co. in de Turfsingelgracht te water. Met behulp van de electrische kraan van de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda werd het paard op den wal geheschen, zoodat net ongeluk nogal afliep. De heer II. H. Van Zeijl, uit Arnhem, sprak over het onderwerp kelruiten te vallen van den winkel van de firma Albert Hein op de Markt, waardoor deze brak. De man bekwam daarbij lichte ver wondingen. De ruit was niet verzekerd, hetgeen oen leelijke schadepost beteekent. Lichtsterkte in Kaarsen Ammóniakgehalte in mG'. Zwavelgehalte in mGr.’ Koolzuurgehalte in volu men procenten antirevolutionaire kapitein uit Steen- wijk, die nog altijd tegenover Excel lentie Coign (die hem maken en breken kan) een houding aanneemt alsof hij hem nooit vergeven zal dat hij op den Ministerszetel zitten ging, die hij, Duy- maer niet voor hëm had vrijgemaakt, tracht als oorzaak voor de fameuze 8tÜg*ng van de oorlogsbudgetten de Militiewot-1901 naar voren te schuiven maar de oolijke kapitein ziet tegelijk heil in de Legercommissieer valt dus ook z. i. te bezuinigen, onafhan kelijk van de „Militiewet-Goeman Bor- gesius”, om met den hoer van Twist te spreken. verpakking onzer veelvuldig wordt inapraeparaten van aan den man. te j er op, dat roode amllr. H.N aanlag het woord »Kina- rin*, MET uit ome lijn. Men eiache In de buurtschap het Sporkt bij Dinxperlo hebben tie Pruisische kom- miezen gisteren ten huize van den landbouwer I. 45 balen koren in be slag genomen welke bleken gesmok keld te zijn. Het voorbeeld van Schiedam vindt navolging Te Vrijenban is de politie-verorde ning anngevuld met een artikel, waar- bij het strafbaar gestold wordt met een boete van ten hoogste f 25, om tusschen een half uur na zonsonder gang en een half nur vóór zonsop gang te zitten of te liggen op het voetpad en zijn bermen, langs de zuid zijde van het Provinciaal Kanaal, door den Klein Vryenbanschen Polder. (Dit voetpad loopt van den Haagweg). rredebest“, 8 nur, Club „Ter Gouw*1. Genoegen11, 8 uur, De Goudsbloem11. iw- en Woningtoez., lering Onderstands- rmenzorgu. al „’t Schaakbord”, Vrjjz. Kieevereeni- e Réunie”, 8 uur. Dep. Gouda, Mij tot gemeen. i Genoegen”, 8 nar. tv. „Excelsior”. 3oneordia“, 8 uur, mgvereen. „Gouda** enwjj geregeld tfldig ogen ontvangen van aoerten, vermakelgk deae dan in onae den. GOUDA, 11 Januari 1913. Door Burg, en Weth. is het vol gende schrijven aan de Raadsleden toegezonden Gouda, 8 Januari 1913. Wij hebben de eer U mede te deelen dat, blijkens bij Curatoren van het Gymnasium alhier ingekomen bericht de nieuw benoemde leeraar in de ge schiedenis, de heer N. J. J. de Voogd eerst met 1 Maart e.k. aan die onder wijsinstelling in functie kan treden. Aangezien Dr. Stavenisse de Brauw, in wiens plaats de nieuw benoemde .zal komen, reeds op 1 Januari jl. is gedefungeerd, achtten Curatoren het raadzaam het onderwijs in d* geschie denis gedurende de maanden Januari en Februari aan een tijdelijke leer kracht op te dragen. Zij hebben Dr. Stavenisée de Brauw bereid gevonden deze tijdelijke taak op zich te nemen en in afwachting van Uwe beslissing hebben wij - spoedshalve het College van Curatoren gemachtigd dien leeraar daarmede te belasten tegen genot van een tractement, berekend naar het aantal door dien leeraar nog te geven lesuren en tegen vergoeding van de door hem te maken reis- on verblijf kosten in de maand Februari. Onder overlegging van het schrijven van het College van Curatoren en van het daarvan afwijkend advies van den Inspecteur der gymnasia hebben wij de eer U voor te stellen aan onze voorloopige machtiging Uwe goedkeu ring te hechten. Aan den Raad der gemeente Gouda. De antirevolutionairen hebben ook bij de oorlogsbegrooting weer getracht hun partij-standpunt op den voorgrond te stellen. Twee leden van die rich ting kwamen er tegen op, dat de stafmuzikanten op Zondag moeten blazen. Nu is dit geen dienst. Bevo len wordt het niet. Maar het spreekt vanzelf, dat juist de Zondagsconcerten wat opleveren en zoodoende de lage salarissen wat kunnen verhoogen. Ver hoog de salarissen dan riep de heer van Twist. -Maar Excellentie Colrjn, die behalve antirevolutionair ook mi nister is, begrijpt dat hij geen groote sommen op de oorlogsbegrooting kan aanvragen voor wat niet is een de- fensiebelang. Het verschil tusschen theorie en practijk I Precies als liij de sluiting op Zon dag van tentoonstellingen en derge lijke, een oud antirevolutionair stok paardje van antirevolutionaire Kamer leden, maar onberijkbaar voor wie, behalve propagandist, ook verantwoor delijkheid heeft te dragen. Én precies als met het geroep om een nieuwe Zondagswet, die ook maar uitblyft en uitblijven zal onder een coalitiebewind ondanks alle kiezers- beloften en ondanks alle critiek op de ongodistische liberalisten. TWEEDE KAMER. De Kamer van honderd is na een kort Kerst-recès weer bijeengekomen en indien niet alle voorteekenen be driegen, blijven we doorzitten tot eind Mei, met een kort Paasch-recès er slechts tusschen. Men heeft dus ijverige plannen I Althans in theorie Want zie nu de practijk eens.. Toen de Kamer jl. Dinsdag bijeen kwam om haar werkzaamheden te regelen en de Voorzitter dadelijk voor1 stelde om twee avondvergaderingen per week te houden drong de heer Borgesius op matiging, aan en de heer van Karnebeek waarlijk geen vriend van obstructie! verklaarde alleen vaoor de afdoening der achterstallige begrootingen voor 's avonds vergade ren te vinden te zijn daarmee moest het uit zijn. En de Unie-liberale leider wees er nog eens met klem op, dat ijver heel best is, maar dat er een einde komt aan de kracht der Kamer leden, die veelal ook nog andere bezig heden hebben. Vergadert men zoo veel als den laatsten tijd geschiedde en als men ook nu weer van plan schijnt, dan wordt het Kamerlidmaatschap Ónmogelijk te bekleeden voor velen en wij voegen er bij voor de besten. Daarom vroeg de heer Borgesius de toezegging om né de begrootingen niet meer ’savonds te vergaderen. De Voor zitter weigerde dit toe te zeggen. Hij wilde wel na afdoening der begroo tingen weer „normaal” vergaderen, maar indien de beraadslagingen daarna te omvangrijk werden, moest hij meer tijd beschikbaar stellen. Wanneer men nu weet dat de Rechterzijde tegen woordig alles te langdradig oordeelt (behalve wanneer men zwijgt.) dan be grijpt men nu reeds waar het heen moet Wij zouden op den „ijver” der Rech terzijde niets afdingen, wanneer men werkelijk te doen had met een meer derheid, die bezield was met een hei ligen ijver om haar beloften in te lossen en daarom tot alles bereid was. Maar wie zich het treurig gedoe met Talma’s sociale wetten herinnert en wie begrijpt hoe groot de animo bij velen ter Rech- terzjjde is om aan de Tariefwet te beginnen, die lacht om dit vertoon van ijver bij deze aartsspijbelaars. Is het niet frappant, dut den eersten werkdag den besten na het reces de Kamer reeds niet in staat was om te stemmen Dat de heer ter Laan, die een belangrijke motie had ingediend (nl. om de reorganisatie van het leger uit de Oorlogsbegrooting te lichten), een motie waarmee wij ’t niet eens waren, maar die toch recht had om gesteund te worden, genoodzaakt was om deze in te trekken, alleen om de Kamer niet reeds den eersten dag na haar vacantie vroeg in den middag wegens onvoltalligheid naar huis -te wnden En, als ware dit nog niet treffend genoeg, was het den tweeden I d.g reeds bij den aanvang miste I •wart over elven ’s morgens (geen nachtelgk uur voorwaar 1) hadden minder dan de vereischte 51 leden de moeite genomen om hun handteeke- te komen plaatsen op de presen- En wanneer de 51 er offi- jfcrwèl waren, kon men deze week J*°or de banken heen schieten zonder *®nnd te raken. Bij de algemeene “••chouwingen over deze belangrijke Q&riog»begrooting waren er gemiddeld *0 A 20 leden in de zaal, waarvan een balf dozijn slechts luisterdede ove- ffjjp leden, iuist degenen die ’t meest behoefte hebben aan voorlichting, ont- i*®ken geregeld op het appèl en zullen Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie van do Spaar- en Hulpbank, waarin den houders van Nuts-Spaar- bankboekjes kennis wordt gegeven dat gelegenheid zal bestaan tot byschry- ving van rente op Dinsdag 14, Woens dag 15, Donderdag. 16 en Vrijdag 17 Januari a.s. in het gewoon lokaal der Bank. RECHTBANK TE AMSTERDAM. Een klacht. Te halfvyf in den nacht van 10 op 11 Dec. jl. keerde de bewoner van het Melkpad te Hilversum van een partijtje naar zijn, door een tuin om geven villa terug. Hij trok, ten einde zijn huisgenooten in hun rust niet te storen, in de gang zijn schoenen uit; maar zoo stil had hij het niet aange legd, of buiten hoorde een surveilee- rende politieagent gerucht. De straat lantaarn gaf weinig lichtdaarom ach- te de agent het raadzaam, zijn elec- trische lantaarn te ontsteken, terwyl hy het erf op en rondom de villa ging. Toen hij weer aan hoofddeur was gekomen, drong door een luikje het licht van zyn lantaarn binnen. De pas thuisgekomen bewoner, onraad vermoedende, liep op zyn sokken naar naar buiten: de agent hield hem aan. De bewoner had naar hij voorgeeft, niet gehoord, dat ander zich als politieman bekend maakte, en in h et donker den uniform niet onderscheiden. Hij gaf, meenend met een inbreker te doen te hebben, den agent een slag tegen het hoofd, roe pende’t Kan me niet verd’r af” en hij diende hem nog drie sla gen toe. Van het erf rolden beiden nog over do straat. De agent maakte met zijn signaalhoorn alarm met het gevolg, dat de villabewoner door toe geschoten hulp van agenten werd op gebracht. Deze mishandeling van een ambte naar in de rechtmatige uitoefening ,van zijn bediening, is gister voor 6de kamer berecht. De ambtenaar van het O.M. mr. Th. Jorissen, machte 8 dagen gevan- geniestraf. De verdiger, mr. L. van Glgh Jr., het voorgevallene als een klucht beschouwende, concludeerde tot vrjjspraak, subs, ontslag van rechts vervolging, mbs. oplegging van oen kleine boete. N. R. Crt. straks komen stemmen, stemmen over een organisatie waarvan zij niets we ten, overeen luchtvaartdienst waarvan zij nog minder begrijpen, over een begrooting ten slotte, die 3 millioen hooger loopt dan haar voorgangster (thans reeds 33 millioen), met het heerlijke vooruitzicht dat dit bedrag binnenkort de 40 millioen zal naderen, ook naar de meaning van dezen Minister. Wij leven in voor het militarisme heerlijke dagen. Ministers die ook maar een beetje wilden bezuinigen, moesten wèg. En een Minister, die zonder te wachten op de rapporten der Leger commissie, zonder haar eenig advies te vragen, nieuwe voorstellen doet welke millioenen verslinden en in nog meerdere mate zullen verslinden, vindt toejuiching als de man, die het vader land redt uit den nood. Wij wenschen niet misverstaan te worden. Een goed leger van 40 mil lioen *s jaars is ons liever dan een slecht van 30 millioen. Een leger als het onze moet goed zijn of niet zijn. Iedere tusschen weg is geld weggooien. Aanvallende bewegingen zal ons leger vermoedelijk niet hebben uit te voeren en dit geeft velerlei gemak, dat de groote mogendheden ontberen. Doch ons leger moet steeds gereed zijn, onze grenzen moeten in een minimum van tyd verdedigd kunnen worden, de mo bilisatie moet daarom snel in haar werk kunnen gaan, alles moet daar voor klaar zijn en bij het eerste sein moet alles op wieletjes loopen. Wij stellen dit zelfs op den voorgrond, al blijven we wantrouwend tegenover het steeds hooger oploopend oorlogsbud- get. Tegen de groote mogendheden zullen wij nooit opgewassen zijn en wij gevoelen daaarom weinig voor het te veel zien naar wat deze doen voor hunne militaire belangen. Onze belan gen zijn heel andere, onze omstandig heden heel anders. Een eigen, natio nale defensie willen we, het geheele volk weerbaar, opdat, wanneer het oogenblik van gevaar komt, heel het volk meedoet, goed geoefend is en zal gevoelen voor den dienst. Daarvan zijn wij nog te ver af en wij vreezon, dat een Minister als Colijn hoeveel respect we ook hebben voor zijn per soonlijke qualiteiten die wij niet onder schatten ons eer verder van dit doel zal brengen dan een stap nader. En wanneer men dan ziet, hoe de Mi nister bij zijn tegenzin in een volks leger gestemd wordt door een man als van Vlijmen, die een volksleger ver gelijkt bij wijlen onze schutterij (was 1 deze oud-militair ooit in Zwitserland en gaf hij daar zijn oogen wel eens den kost?) dan houdt men zijn hart vast. Het gaat steeds meer in de rich- ting van onze oostelijke naburen zoo 11 veel mogelijk beroepskader, mooie I uniformen, een stramme organisatie, 1 maar de vraag, de groote vraag blijft, 1 of ons land met dit alles en met de vele millioenen welke dit vordert, aan verdedigbaarheid wint. De nieuwe reorganisatie de hoe- 1 veelste zal er komen de meerder- heid zal den Minister niet laten tui- melen en er zit ook goeds in. Maar er schijnt ten minste cenige kans, dat we bespaard zullen blijven voor de dure luchtvaartorganisatie die de Mi- nister in zijn hoofd heeft en in de begrooting is neergeiegd. Wij beginnen niet met een eenvoudige vliegtuig-in- richting, te meer genuien waar men nog zoo weinig weet van de lucht en in ons land niet zoo vaak kan ge vlogen worden, neen, dadelijk krijgen 1 we een grootscheepsche organisatie met ballons en alles watdaarby be hoort en wat, Wordt er niet tydig een stokje voor gestoken, opnieuw tonnen good, zoo niet millioenen zal gaan kosten. De heer Duymaer van GOtJME COURANT. - PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f I 25 Idem franco per post 1 50 f JWTH 'SSO Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 .50 ijfcyW Bak Idem franco per post 1 90 AW BW Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange UL Tiendewf.g 64. by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Frederik van Eeden over De Vrouwenbeweging. Men verzoekt ons opname van hot volgende Het is den Bond voor Vrouwen kiesrecht, afd. Gouda, gelukt, de toe zegging te verkrijgen van den Heei Fred, van Eeden, ons allen als schry- ver en dichter bekend, om hier een spreekbeurt te vervullen. Zeer zeker mag de Bond zich met die keuze ge- lukwenechen en wij vertrouwen dat men door een groote opkomst bink zal geven, dat men het op prijs stolt, dit literair genie in ons midden te mogen zien. Ook in Amersfoort en andere steden had dr. van Eeden met het onder werp „De Vrouwenbeweging11 enorm succes en wij twijfelen niet of zulks zal ook hier het geval zijn. Dat men dus 3 Februari e. k. in grooten getale opkome, waar het zeker een belangwekkende avond belooft te zijn. kamer van den wand viel. De schade werd door den schipper vergoed. Oudewater. In de jaarvergadering van het onderlinge ziekenfonds van de werklieden der machinefabriek nde Hollandsche IJsel”, werd door den penningmeester rekening en verant woording gedaan over het afgeloopon ja ar. Met algemeene stemmen werd besloten t»en herverzekering aan te gaan met de algemeene Maatschappij van verzekering op het leven en bij ziekte „Raadpensionaris Johan De Wit”, gevestigd te Tiel en alhier ver tegenwoordigd door den heer 8. H. Vos Es. Gaaonderzoek. Nov. Dec. 13.82 14.96 0.8 0.62 785 799 Il addinjrreen. Een eigenaardig voorval had gisteren des middags om streeks 2 uren plaats aan de Noord- kade alhier. Een Vaartuig, gesleept door de fa. Pannevis geraakte ter hoogte van de woning van den heer C. Bremmer in den wel liep, met groote vaart tegen bovenvermelde woning welke ter plaatse zeer dicht aan den waterkant staat waardoor nog al groote schade werd aangericht. Hoe groot de schok geweest is, diene, dat de spiegel in de woon- P R IJ S D E R A D V E R T E N T I E N Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.5i Elke regel meer ,0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Met vriendeltjken dankzegging aan de verschillende gevers bericht Armen zorg de ontvangst dor volgende Roep lijsten C. v. N. 9, S. v. d. L. 3, L. C. B. 3, B. 2, A. G. 1, N. N. 2, L. B. 1, D. v. d. M. 1 v. T. 1, H. v. V. V,, S. d. R. 1, dames T. 3, O. 1, K. v. B. 1. v. Z. 2 X D. d. J. 2, v. d. R. I/., P. A. S. H. O. 1, d. V. 1% ff. N. G. P. 2, R. !/3, H. 1, Z.>/2,N.N. '/„J.J.D.l, 0. 1, H. 1, H, 1,Z. 1,V. 1, v. E. T. 1, v. d. T. 2, N. N. 1, v. T. 1, F. L. V. B. 2, N. N. !/s. V. K. 1, M. E. J K. 2, N. H. Sch. N. N. 1, F. G. G. 1, L. v. B. 1, H. G. 1, A. W. Totaal 64»/e.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1