KONEN. oor 20! 'OGEN '1 COOPS COOPS, idpt No 12070. LMI )E JONG, STORMEN. KEULEN, XTienj.-ws- exx ^.d.-v-©xt©zxti©1ol©,d. voor O-oixd.su ©zx Ozxxstx©3s:©zx. Maandag 13 Januari 1913. 51e Jaargang. der Waarom geen bescherming? Buitenlandsch Nieuws. ZB-a.lt® jc.laxi.d~ FEUILLETON. r waters WHIkSTHHT a m 328. ger ïovartraan. EXZOXg' LENHUfS ichine RDAM. Verschijnt .iagelijks behalve Zon- en Feestdagen. prijsvanhet aboxsementr Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dageljjks aan| Tiesdewèc. 64. bij onze Agenten, den I Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82 I Vriendschap di (Slot volgt.) nan A Zn., Goud*. VON'. aarwater. (ÜININE. EGETALL NTZXG. PEN. ik. n». ir». Mthaven 31. Naar het Duitseh. VAN HANS LAND. W{jd»traat f 1.25 1 50 1.50 1 00 igenoinenaan ons Bureau: Lanue Boekhandel en de Postkantoren geregeld tgdig en ontvangen vu eten, v«nükel|jk we du in on». n s ap aan een der ze worden gaarne kast. Afbetaling, ling. LAT 42, Gill 1ISIHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels F0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 0 35 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte mor rond. Hij sprak onverstaanbaar. Eenmaal meendo Mathilde, die met koortsachtige inspanning luisterde, Boger’s naam te verstaan, maar na een oogenblik drong een langzame zucht met groote duidelijkheid to» haar door„Ada” Toen sprong ze op, keek een oogen blik met starre oogen in ’t rond, beide hAnden tegen de kloppende slapen ge drukt, dan liep ze snel de kamer uit. Ze wierp zich een mantel om, zette een hoed op en gaf bevel den chauffeur te roepen. Zij wilde op «taanden voet naar Lichterfeld De grootste voort varendheid moest hij betrachten en haar erheen brengen. Ze snelde naar Ada. Terwijl zij onderweg was trok alles als in een droqm aan haar voorbij. Nooit in haar leven had ze zwaarder geleden dan in dit uur. Maar het was toch alles half in een droom, alles wat ze deed en leed. Toen zij, als in een zelf-foltejing, op dezen snellen tocht, zich eenmaal al wat er was, voor den geest bracht, in één formule belichaamde, duidelijk voor oogen «telde en het in dezen zin «amenvatteik haal nu Ada, omdat Albert van verlangen naar haar ver teerd wordt, toen slaakte ze een diepen ïenoegen", 8 uur, a Goudsbloem". - en Woningtoez., ing Onderstands- xenzorg". „’t Schaakbord”, rrijz. Kiesvereeni- 55) Böger gaf dan een verzachtend middeltje, dat hem in slaap bracht en toen Albert ’s middags weer wak ker werd, kwam opnieuw die onrust over hem. Hij lag geen oogenblik stil, hij woelde in zijn bed, zuchtte dik- wijh diep, trok zijn hemd aan den hals los en lachte pijnlijk bij Mathilde’s angstige vragen wat hem zóó onrus tig maakte. Dat vreemde zoeken in zijn oogen, dat sedert Boger’s kornet begonnen WM» ging niet weer wegintegendeel, het werd hoe langer hoe sterker. Zijn oogen dwaalden rusteloos de kamer rond, de zieke luisterde naar ieder geluid in huis en hoe stil het ook was toch deed zelfs het loopen heel in de verte op de gang hem luisteren, als iemand die met over spannen zenuwen iets verwacht. Mathilde verontrustte deze geprik keldheid zeer en se telefoneerde mid- lags er over naar Böger. Hij beloofde tegen den avond nog eens te zullen komen, en toen hij tegen zessen kwam en hoorde dat die vreemde onrust erger was geworden, ging hij naar Albert, doch verzocht Mathilde hem een oogenblik met den zieke alleen te laten. Mathilde luisterde met ingehouden adem achter de gesloten deur; haar hart stond stil toen ze hoorde, dat Böger hem zeide, dat het met Ada goed ging en dat ze zeer wel was Mathilde beet in haar zakdoek om een kreet van smart te smoren. Dat was het wat hem zoo onrustig maakte. Dat had hem gepijnigd. Ze vloog bevend de trappen op, vluchtte in een der zolderkamertjes, dat ze afsloot. Daar wierp zij zich op bed en huilde Om haar laatsten droom van liefde huilde zij, om haar laatste arm, be drogen stukje aardsch geluk. Hij was niet van haar geweest in die korte uren van blijde begoocheling. Zij had zijn hand vastgehouden, zijn hoofd aan haar borst gedrukt en ter- wijl zij hem koesterde, hadden zijn laatste gedachten, zijn verlangens haardie andere, die zijn hart be zat, zjjn liefde, gezocht conclusies zij bereid waren. In geen geval kon Turkije er in toestemmen, dat verschillende eilanden in de Egeï- sche zee aan Griekenland en Adria- nopel aan Bulgarije zouden komen. Toen de Balkan vertegenwoordigers van hun verbazing waren bekomen, sloot plotseling de Servische afgevaar digde Novakowitsj de zitting. Op de vraag van den Turkschen afgevaar digde wat de voorzitter bedoelde met het schorsen van de onderhandelin- gen, gaf deze het vrij onhebbelijke antwoordSchorsen is schorsen en hiermee sluit ik de bijeenkomst.” Echter door deze ondoordachte daad was ook de gelegenheid om tot een einde te komen, voorloopig uitgeslo ten. En bovendien werd de moeilijk heid geboren wie het eerst naar her opening der conferentie zou vragen. Dit beteekent natuurlijk voor de be trokken partij het uiten van den wensch naar vrede, ook al zal deze moeten gaan ten koste van eenige opofferin gen. Van beide zijden jichter wil men tot dezen stap niet overgaan. De Servische president, die de zitting sloot, zegt dat Resjid Pasia op het oogenblik aan de beurt is het presi dium te vervullen. Deze zal dus de volgende zitting bijeen moeten roepen. In tweeërlei opzicht wil deze echter hiertoe niet overgaan, ie zegt de Turk- sohe afgevaardigde, dat wie een zit ting' schorst, haar ook behoort te openen. En 2e wil de Turksche af gevaardigde in geen geval tot nieuwe concessies overgaan. De bondgenooten hebben echter al verklaard, dat zij slechts op een nieuwe conferentie zul len verschijnen, wanneer Resjid Pasja vooraf een bevredigende verklaring omtrent Adrianopol aflogt. Ook hier toe zijn de Turken niet bereid. Bij al do geruchten omtrent oneonig- heden tusschen de Bal kanstaten doet het verwonderlijk aan te zien hoe de afgevaardigden te Londen principieel steeds een gelijken weg gaan. Terwijl de verhouding blijkens de uitingen in de pers tusschen Grieken en Bulgaren en tusschen Serviërs en Bulgaren, alles behalve goed, soms zelfs gespannen is, blijven de Balkanafgevaardigden eensgezind bij het stellen van de ge zamenlijke eischen. Deze eensgezind heid laat zich echter zeer goed ver klaren. Over de gedeelten land die Turkije aan Servie, Montenegro en Griekenland zal afstaan, bestaat vrij wel overeenstemming behalve dan over het bezit van enkele eilanden in de Réunie”, 8 uur. öp. Gouda, Mg tot meen. lenoegen”, 8 uur. „Excelsior”. icordia", 8 uur, j vereen. „Gouda". Réunie", 8 uur, Bond voor Vrou- zucht en viel ze bijna ontzield in de kussens van de auto. Nieuwe neerslachtigheid was over Ada gekomen, toen twee, drie dagen voorbijgegaan waren, zonder dat zij van Mathilde iets vernomen had. Deze toch had haar beloofd, haar te halen, en nu had ze uur na uur er op gewacht en er gebeurde niets. Do angst overviel Ada, dat Mathilde deze belofte gedaan had, om haar gerust te stellen om een uitbarsting van haar radeloosheid togen te houden, toen zij haar zeide, dat zij nog een poosje in het gesticht moest blijven. Terwijl Ada tot dien dag er niet naar had verlangd hot gesticht te ver laten, omdat zij niet wist waarheen ze dan moest, nu brandde het verlangen weg te komen in haar, want nu had Mathilde haar gezegd, dat zij haar zou halen, spoedig halen en bij zich nemen Spoedig, en nu ging dag aan dag voorbg en zij liet zich niet zien. Ook Böger was na Mathilde’s be zoek niet teruggekomen. Ook hij scheen Ada op te geven. Ruim 3000 Hoofden van onze be langrijkste bedrijfsondernemingen heb ben een adres tegen de Tariefwet geteekend, en meer dan 300 Adressen tegen de Tariefwet hebben de 2e Kamer der Staten-Gonernal bereikt, en deze stroom van adressen gaat nog steeds door. Geconcludeerd mag dus worden, dat do Tariefwet-Kolkman vrij wel alge meen in het land wordt veroordeeld, en dat het onnoodig schijnt daartegen te strijden. Wanneer inderdaad deze wet alleen beschouwd wer£ in verband met de economische belangen van Nederland, en in ’t licht van onze historie, in het kort alleen met het oog gericht op de algemeene belangen van het Nederlandsche volk, dan zeer zeker zou de strijd tegen deze onheilvolle wet niet langer behoeven te worden voortgezet. Het Wetsontwerp-Kolk- man ware dan wellicht reeds inge trokken, evenals een vroeger protec tionistisch wetsontwerp van mr. Harte van Tecklenburg. Ter ongelukkiger ure echter zijn Beschermende Rechten een onderdeel geworden van do programma’s van twee der drie politieke partijen, die thans in het Nederlandsche parlement de meerderheid bezitten. Wel verzetten zich ook vele mannen van die partijen buiten het< parlement tegen de invoe ring van deze wet, doch de meerder heid in de 2e Kamer der Staten Gene raal heeft blijkbaar de voeling verloren met de meerderheid harer kiezers en kan niet besluiten haren minister, wiens ambtelijke levensdraad op een noodlottig oogenblik aan deze onheil spellende wet werd vastgeknoopt, in den steek te laten, of hem met een forsche greep bijtijds los te rukken uit de knellende omarming van zijne vrienden, de Beschermers. Niet echter om economische redenen alleen, moet Bescherming voor ons vaderland hoogst gevaarlijk worden genoemd. Zeer ernstig moet er op worden gewezen, dat het beschermende stelsel, gelijk de ervaring elders ge leerd heeft, maar al te vaak leidt tot omkooperij, tot geknoei en tot politiek zedenbederf, en in dit verband mag niet worden over het hoofd gezien dat dientengevolge Bescherming kan geacht worden in hooge mate ongun stig te werken op de religieuse ge voelens van een volk. En ten slotte moge hier als eene groo‘e deugd van den Vrijhandel wor- De vredesonderhandelingen. Nog altoos* is de vrede tusschen Turkije en de Balkanstaten niet ge sloten. Wie werkelijk verwacht mocht hebben, dat voor het einde van 1912 men onderling nog tot overeenstem ming zou zijn gekomen, kende leslecht de gangen der diplomatie, en 2e toonde hij nog minder to weten van het ka rakter der Oostersche volken. Het ligt eenmaal in hun aard alles „kauf- mannisch” te behandelen. De één vraagt en de ander biedt, maar de één wil te veel, de ander te weinig. Diezelfde taktiek van loven en bieden hebben de Balkanstaten en Turkije bij hun onderhandelingen in het St.- James-Palace te Londen ook toege- past. De Balkanstaten decreteerden dat hun groote stukken toekwamen en Turkije, die op het oogenblik de bekende rol van Barbertje in het pro ces vervult, dingt af zooveel mogelijk af op wat het zal moeten afstaan. Ten laatste zijn de onderhandelingen voor een tijd afgebroken, bij nader inzien door beide partijen waarschijn lijk betreurd. Op de laatste zitting, die de vredesconferentie hield, deel den de Turken mee tot welke uiterste den gezegd, dat deze ons verre houdt van dien al te feilen strijd met andere volken, die licht eene beslechting door de wapenen ten gevolge kan hebben. Men lette er op hoe ook thans weer bij den Balkan-oorlog de economische belangen niet alleen van de oorlog voerende partijen, doch ook van de groote mogendheden op den vporgrond treden. Do buitenlandsche politiek der volkeren werd voorheen, en wordt ook thans nog veelal boheerscht door com* mercieele on economische belangen, en juist daarom is het voor een kleinen staat als Nederland het veiligst, de politiek van de open deur te hand haven en niet langs den weg van be scherming, met steun van repréaaille- maatregelen zooals door onze huidige Regeering worden voorgesteld, ont stemming bij vele andere mogend heden te wekken, en aldus zich te mengen in dien gevaarlijken kamp, die reeds zoo menigmaal tot oorlog heeft geleid. Vrijhandel, Vrede en Vriendschap met alle Volken zijn de beste waar borgen voor oen vroom, vrij en voor spoedig Vaderland. Mr. Th. M. Verster, Voorzitter van het Anti Tariefwet Comité heeft onder bovenstaanden titel bij J. H. de Bussy te Amsterdam een brochure doen ver schijnen, waarin nog eens op heldere wijze wordt betoogd, waarom de Ne- derlandsche industrie allerminst be scherming behoeft en waarvan het zulk een ramp zou zijn, indien de Tariefwet-Kolkman tot stand zou komen. Aan het slot van dit geschrift ont- leenen wij het volgende Van meer belang is* de vraag ten voordeele van welke Nederlanders wij van handelspolitiek zouden moeten veranderen. Hierop kan moeilijk een ander ant woord worden gegeven dan ten voor deele van enkele belanghebbende fabrikanten, die door hun invloed in politieke kringen, kunstmatig eene protectionistische strooming in ons land hebben opgewekt. De Nijverheid in hare belangrijkste organen heeft zich tegen de Tariefwet verklaard, o.a. door de groote Maat schappij van Nijverheid en de Ver- eeniging van Nederlandsche Werk gevers. De Middenstand verklaarde zich in eene groote vergadering te Utrecht tegen de Tariefwet. De Landbouw verklaarde zich, o.a. door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de Groninger Veenkolo niale Bond en de Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland, tegen de Tariefwet. De Tuinbouw, zich uitsprekende door het Centraal Bestuur van den Nederlandsche Tüinbouwraad, verte genwoordigende meer dan 20000 leden, richtte zich in een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, tegen de Tariefwet. Verschillende vereenigingen van klein-fabrikanten, zooals de Algemeene Bond van Goud- en Zilversmeden, kozen stelling tegen de Tariefwet. Verschillende Werklieden-corpora- ties verzetten zich met kracht tegen de Tariefwet. De Handel is, bijna zonder uitzon deringen, tegen de Tariefwet. De meerderheid der Kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Geno- raal, voor zooverre hun stem, zooals in Ommen en Waalwijk, kon worden gehoord, stemde tegen de Tariefwet. Egeïscho zee. Alleen over het gebied dat aan Bulgarije zal moeten worden afgestaan ziin de meeningen zeer ver schillend. Wanneer nu Turkye in dit geval aan do winnende hand bleef, d. w. z. Adrianopol voor zich wist te behouden, zou Bulgarije dat* waar schijnlijk een stuk land zal moeten af staan aan Roemenië, niet tevreden zijn met hot dit land dan toegewozen gebied, doch niouwo compensaties vragen, die in dat geval zouden gaan ten koste van de bondgenooten. Reeds nu is in de Sobrania (Bulgarije) be weerd, dat Ooskjoeb eigenlijk Bul- gaarsch is. Dit is nu nathurlijk gezegd met het oog op een eventueel minder binnenhalen van buit dan waarop eerst gerekend is. Voorloopig staan echter de officieele onderhandelingen stil, ofschoon na tuurlijk achter de schermen nog ge noeg onderhandeld wordt. En al dien tijd wacht Europa tevergeefs op een oplossing, die de toch altoos gevaar lijke kwestie tot een einde zou brengen. Nieuwe lijdende smart sloop in haar hartin deze laatste smarte-vlammen brandde het leeg. Het was donker en nacht geworden, toen ze naar beneden ging, een nieuwe trek van ellende om haar verwelkten mond, het grijze hoofd gebukt als onder zware lasten. Mathilde herademde toen zij beneden vernam, dat de zieke sliep. Zij zette zich in de voorkamer in een leuning stoel en bleef daar by na den geheelen nacht zitten. Tegen den morgen viel ze neer op haar bed en stond ze weer op, toen men haar zeide, dat de zieke naar haar vroeg. Zij ging naar binnen. Met een angstigen blik zag hij haar binnenkomen, lachte hij haar toehij vatte haar bg de hand, die hij zacht- kens streelde en trok haar op den stoel naast het bed. Mathilde hield de linkerhand tegen haar borst gedrukt, om niet te steunen. Albert lag met gesloten oogen en ademde onrustig Een nieuwe aanval van benauwd heid overviel hem. Hij richtte zich op, zat in bed en weer begonnen die oogen angstvallig te zoeken Weer dwaalden zy rusteloos de ka- De oorlog- op den Balkan. Het Hbld. bevat de volgende tele grammen uit? Saloniki, d.d. 10 Jan. vandaar verzonden De eerste Grieksche divisie heeft bevel gehad zich gereed te houden om naar Epirus te vertrekken, de derde divisie moot van Goritza komen om do eerste te vervangen. Volgens berichten uit Konstantino- pel zouden de Grieken belangrijke verliezen hebben geleden bij Janina. Uit Dibra wordt berichtDe Ser viërs hadden twee compagniön naar deze stad gezonden om de Arnauten te ontwapenen. Deze hebben echter, naar het heet, de Servische troepen ingesloten en grootendeels over de kling gejaagd. DUITSOHLAND. Brand in het Paleis van Keizer Wilhelm. Zaterdagmorgen, kort na tien uur, brak er in don adjudanten-vlougel van het Nieuwe Paleis to Potsdam brand uit. De Potsdammer brandweer rukte onmiddellijk met do stoomspuit en met alle beschikbare manschappen uit. De brandweer kon hot vuur spoedig meester worden, zoodat het vuur zich

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1