Blia-rterLlara-d. Gemengde Berichten. Stadsnieuw». MARKTBERICHTEN. se=o:e3T Iaftntste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ËffecteninndalleAmstordaui tot oen klein gedeelte heeft beperkt. Er is aan kostbare tapijten nog al veel schade aangericht. De keizer was zelf bij de blusschmg tegenwoordig. De hoofddader van den moord te Ortwig zoo seint de Berlynsche correspondent van de N. Crt. blijkt te zijn zekere Swrnickel, de man die sedert 7 jaar door de politie gezocht werd en op wiens hoofd een belooning van 10.000 Mark gesteld was wegens een dergelijke misdaad, voor 7 jaar begaan. Uit andere bron wordt nog gemeld Volgens het verhaal van eon der arrestanten had de knecht hen in een café ontmoet en naar de hoeve gelokt waar hij zo nachtverblijf zoü geven in oen stal. Daar vertelde hij hun dat zijn baas geld geërfd had, maar erg gierig was en dat het goed zou zijn hem den buidel wnt to verlichten. De knecht had toen eerst do man inden paardenstal overvallen en gekneveld, daarop do dienstmeid in de koostal vastgebonden en vervolgens de vrouw in de woning overvallen. Daarna zou de knecht met een sleutel de geldkast geopend en aan elk der 3 medeplich tigen 120 Mark tor hand gestold hob ben. Zij gingen hoen en lieten den knocht mot de slachtoffers alleen. De aanval .op de bewoners der hoeve had 's morgens om 6 nur plaats en tusschen 8 en 9 uur bevondon de drie mede plichtigen zich op don weg naar Ber lijn. Toon zij af weg waren zou de knecht den drievoudigen moord alleen hebben uitgevoerd. Do knecht gaf een eenigzins ander verhaal. Geen van beide klinkt geloof- Wai" l!man die hot verhaal deed, had van zijn 120 Mark niets meer bij zich maar hij was evenals zjjn medeplich tigen in een splinternieuw pak ge stoken. Amerika. Castro. Castro is Vrydag tot behandeling van het procos over zijn wederrechte lijke aiTOBtatie voor de bondsrechtbank te New-York gebracht, die hem naar Ellis Island terug zond. Hot is volgens de N. Crt. nog niet uitgemaakt of hy togen borgstelling zal worden vrijge- laten. >Bu het verlaten van het gerechts gebouw moest de politie Castro tegen de menigte beschermen. wat betreft Eckerlen's poging tot ont vluchting. Wat het Journal er verder bij vertelt over het plan om deBon- not-bende te laten ontsnappen, ja vol gens, de Temps, puur verzinsel Er is tronwens, zegt dit blad, niet de minste kans dat zulk een plan gelukken zou, want voor Canrrouy en zijn makkers is een bijzondere en zeer scherpe be wakingsdienst ingesteld. Frankrijk De autobandieten. Het Journal weet uitvoerigs bijzon derheden mode te doelen over een mislukte poging die zou zijn gedaan om de leden der antobandieten-bendo te laten ontsnappen. Toon de cipier, Bras, van de ge vangenis U Santé, waarin dezen op gesloten zijn, eergisteren van zijn ver- lof terugkeerde, vond hij de deur yan rijn kamertje open en alles in wan orde, terwijl het kijkvenstertje, dat uit- kwam op do oei van den tot 5 jaar veroordeelden anarchist Marcel Désiré Eokorlen uit zjjn hengsels was gerukt. Bij nader onderzoek bleek denoipier, dat ïiin uniform, oen revolver met een doos patronen on 200 fronos waren ver dwenen. Onmiddellijk ging Bras naar de cel van Eokerlen, doch vond deze ledig. Met den hoofdoipier werd daarop hot geheole gebouw doorzocht, doch men vond geen spoor van don ont vluchtte. Eindoljjk stootte men echter op de tweede vordieping op oen on bekenden bewaker in uniform. 't Bleek Eckerlon te zijn, dio, zich ontdekt ziende, zijn revolver mt den zak haalde en op Bras schoot, zondor hem echter te treffen. Bras, die - nog «1 onvoorzichtig - geon wapen bg zich had gestoken, verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest met, en haalde een grooten sleutell te voor- sc.hlln, waarmede hij don bandiet dreig de, terwijl hij hem beval den revolver te laten vallen. Deze liet zich door den truo misleiden on braoht «ijn wauon aan de slaap om ziohzelf te dooden. Vóór hii dit voornemen echter ten uitvoer kon brengen, had do hoofd oipier hom hot wapen uit de hand ge lagen en werd hij overweldigd Bii onderzoek vond men op Eokerlen briefje, waarop nauwWig de weg naar de oellen van allo 21 leden der Bonnotbonde was aangegeven, met do nummers der cellen, waarin dezen waren opgesloten die van Ca- rauy, Callemin, Üanzy, en Eodnqnoz, stond er verder in wngegevon, moest hii het eerst openon Ware hg hierin gedaagd, dan zonden de21 bandieten ongetwijfeld da vijf bewakers zonder veel moeite hebbon kunnen overrom- van het Journal Do Temps verklaart echter, na een ter plaatse ingesteld onderzoek te kun- mm verzekeren, dat dit slleen jn.it Winkelsluiting en arbeidstijd. Aan de a.-r. „Rotterdammer" ont loend de N. Crt. „dat hot vraagstuk van do winkel sluiting en dat van den arbeidstgd van het personeel twee geheel ver schillende vraagstukken zijn, die pri- cipieel niets mot elkaar te maken hebben. Beiden moeten geholpen, zoo wel patroon als bediende. Voor het eerste dient do winkelsluiting, voor het tweede kan alleen afdoende ge zorgd door een regeling bg de wet van do rusttijden van de ondergeschikten. Hot gebrek aan deze laatste regeling kan das nooit worden aangevoerd als een argument togen bot eerste, omdat het er niets moe te maken heeft. Voor de N. Crt is dit een verras sonde mededeeling. En zij wordt niet minder verrassend, door de verzoke- ring van (le „Rottend.- dat hierop reed» uit den treure is gewezen." Do wettelijke winkelsluiting en de arbeidstijd van het winkelpersoneel zijn dus twee zaken die niets, letterlijk niets met elkaar te maken hebbon. Hiermede ontzinkt aan de vooi- «tandors van do winkelsluiting het oenwe argument, dat op tegenstanders van dergelijke wettelgke dwangmaat regelen indruk kan maken. Namelijk het winkelpersoneel wordt afgebeuld, dit is niet krachtig genoog Om invi- dueol of door organisatie zich zelf te beschermen, vele patroons willen wel maar knnnen niet vanwege de con- currentie, byna iedereen in het vak verlangt dus de steun der wet. Maar dat xmldt thans niet meer. Mol den arbeidstijd der winkelbedienden heeft de sluiting niets te maken. Do wettelyke winkelsluiting wordt nu gevraagd om patroons lot hun eigen heil tegen zich «elf te beschor- mon. Men verlangt hen zalig te maken voor staats- of stads-fa<,'on. Er zijn er onder hen die dit wenschen on er zyn er die het niet wenschen, maar «lat komt er eigenlijk niet op aan. Ook daarmee heeft de wettelijke winkel- sluiter -niets te maken" neer aan het verzoek sub. a en b niet of niet geheel kan worden voldaan vast te stellen een mildere pensioen regeling, recht gevendè op vol pensioen na 30 dienstjaren als bezoldigd Rijks veldwachter en in ieder geval op 65- jarigen leeftijd. (Vad.) Goederenvervoer op de S.8. Bij de directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat het voornemen, met ingang van l April a.H. een belangrijke vereen voudiging in de administratie van het goederenvervoer in te voeren. Ann de voorbereiding der plannen wordt op het oogenblik aan de hoofdbnreanx der Maatschappij met kracht gewerkt, (Leeuw. Ct.) Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. Te beginnen op 15 Juni 1913, zal to Boedapest in Hongarije do zevende bijeenkomst van den Internationalen Bond voor Vrouwenkiesrecht plaats hebbon. Deze bijeoukomstznl vijf dagen duren. De aangesloten nationale vrouwen- kiesrochtvereenigingen, van de navol gende drie on twintig landen zullen elk het recht hebben twaalf afgevaar digden te zonden Australië, België, Bohemeti, Bulgarije, Canada, Dene marken, Duitschland, Engeland, Fin land, Frankrjjk, Hongarije, Italië, Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk, Por tugal, Rusland, Servië, de Vereenigde Staten, IJsland, Zuid-Afrika, Zweden on Zwitserland. Verzoeken om aan- slniting lij den Wereldhond van de Nat. Vrouwenkiesreohtvereonigingen in Polon, Galaoië, Roemenië en China zullen in behandeling komen. Alle regeeringen van landen, waar vrouwen thans het stembiljet hebben de Amorikaaiische Staten er ondor begre pen zullen worden nitgonoodigd officieele afgevaardigden naar het con gres te zenden. En vele nationale ver- oenigingen in verschoiden landen, sym- pathueereude met de vrouwenkies rechtbeweging, zullen vertegenwoor digd worden door speciale afgevaar digden. Pensioenregeling Rgksveldvacht. Het hoofdbestuur der Rgkspolitie- Vereeniging heeft in do indiening van het wetsontwerp tot wgzigiug en aan vulling der Burgerlijke Pensioenwet aanleiding gevonden aan de Tweede Kamer bij breed gemotiveerd adres te verzoeken a. voor de Rijksveldwachters als dienstjaren te doen erkennon niet slechts de jaren, te voren doorgebracht in gemeentelijke betrekkingen, maar ook do vroegere dienstjaren als onbe zoldigd rijksveldwachter b. voor de Rijksveldwachters het mogelijk te maken de jaren, in de tul», a bedoelde betrekkingen aangewezen te mogen meetellen voor hun pensioen als burgerlijk ambtenaar, zonder des wege aan korting op hun traktement te worden onderworpen o. voor de Rijksveldwachter», wan De bewaking van hot Huis van Bewaring. Uit Amsterdam meldt mon onsDo sensationeels ontsnapping van mevr. Rorntjn en de verijdelde poging tot ontvlnehting van den bootwerker Dek ker, die als verdacht de dader tozgn van de inbraak op bet Singel preven tief zit, heeft bij monigeen de vraag doen rijzen, of de bewaking in het Huis van Bewaring, vooral des nachts, wel voldoende mag worden geacht. In verband hiermede wenden wy ons om inlichtingen tot do directie van het 'Huis van Bewaring. Bij af wezigheid van den directeur, den heer H. Bierenbroodspot, aan wiens activi teit het zooals men weet te danken is, dat de ontvluchting van Dekker word voorkomen, wetdon wij ontvan gen door den adjunct-directeur den heer W. Lutgert. Hoewel deze heer zich niot bevoegd achtte, ons ook maar do minste inlichting to verstrekken, noemde hij het verhaal, dat van de poging tot' ontsnapping in de pers de ronde deed, schromelijk overdreven en voor hot grootste gedeelte fantasie. Omtrent do genomen en nog te nemen bewakingsmaatregelen wenschte de heer Lutgert zich niet uit te laten. Wat de bnitenbewaking van het Huis van Bewaring aangaat, daaromtrent doelde de commissaris van politie in de 3e sectie, de heer E. M. Dusser de Barenne, ons mede, dat waar het Huis van Bewaring oen Rijksinstelling is, de bewaking daarvan dus niet op den weg van de Amsterdamsche politie ligt. Wel is de omgeving van het Huis van Bewaring, inden nacht van Don derdag op Vrijdag, na gedaan verzoek dopr een aantal agenten bewaakt. Of deze speciale bewaking zal gehand haafd blijven, meende de commissaris te moeten betwijfelen. Naar echter verluidt zullen definitieve bewakings maatregelen van Regeeringszijde ge troffen worden, zoodat pogingen tot ontsnapping „hoeren en dames uit brekers ongetwijfeld slecht bekomen zullen. „Onmiddelijk na het uitbreken der staking op do werkplaatsen der firma De Roever Kröbdr en Bakels, werd van deze firma geëiacht het zetten en drukken onzer courant. De firma verklaarde zich niet in staat aan ons verlangen te voldoen. Daarop besloten wij het zetten en drukken in eigen beheer te nemen. Wij deelden de zetters mede, dat het werk tegen het door hen geëischte loon onmiddelijk op onze eigen zet terij kon worden begonnen. Doch... de organisatie der arbeiders weigerde den arbeid te doen hervatten ze wil de niet dat de Standaard-zetters aan ons blad zouden werken, ook bij de nieuwe firma. Door ons wenBcht men de oude firma - op welko de Stan daard-directie vanzelf geen enkelen vorderen invloed uitoefenen kan te dwingen haar overig personeel het verhoogde toe te staan. Deze zeer zeker onbillijke beslissing der organisatie, die een nieuwe firma belet op de door de organisatie zelve vastgestelde voorwaarde te werken, verhinderde ons te doen, wat wij an ders reeds heden zouden gedaan heb ben de geregelde verschijning van ons blad te verzekeren. Wij deden alles wat in ons vermo gen is, doch stuitén af op den onwil der organisatie. Wij blijven vanzelf Lage Waterstand. Wegens den Oostelijken wind is aan de havenplaatsen der Zuiderzee, Kam pen en de Lemmer zulk een lagen waterstand ontstaan, dat stoombooten de havens niet meer kunnen binnen komen. Een dreigende staking te Dordrecht Naar de Dordr. Ct. verneemt, zal een werkstaking uitbreken in de ta baks- en Sigarenindustrie, waarbij ook Dordrecht betrokken fcal zijn. Nu do besprekingen, gehouden tus- schen do vier werklieden-organisaties en de georganiseerde patroons te Rot terdam, Dordrecht en Gorinchem over het door eerstgenoemden voorgesteld 'gemeenschappelijk program, tot geen resultaten hebben geleid, hebben de arbeiders besloten, met inachtneming van den opzeggingstermijn den arbeic bij die patroons neer te leggen. Daar van zal vandaag aan de werkgevers worden kennis gegeven, zoodat de staking 20 dezer ingaat. Van arbeiderszijde verneemt de Dordr. Ct. dat het aantal stakers al daar vermoedelijk ongeveer 80 zal bedragen. OBI Ulgoiliouviu. -j --J alle pogingen doen om zoo spoedig mogelijk de zaken voortgang te doen hebben." Omtrent den omvang der uitsluiting kon het Hbld. Zaterdagavond nog weinig mededeelen. Van de leden der Amsterdamsche Drukkersvereeniging doen de firma Holdert Co. en enkele kleinere drukkerijen niet aan de uit sluiting mede. Bij andere drukkerijen, o.a. op t Kasteel van Aemstel", heeft de op zegging of aanzegging in zeer milden vorm en op weinig pijnlijke wijze plaats. „De Nod. Bond 'van Boekdrukkers patroons, tellende ongeveer 25 loden, met een personeel van ruim 300 man, heeft, naar wij gisteren mededeelden, in beginsel besloten zich met de uitslui tende Amsterdamsche Drukkersver- eeniging solidair te verklaren. Echter noch de voorzitter, de heer Herdes, van de firma Herdes Sc Co., noch de secretaris, de heer Arnold de Vitta, van de Beursdrukkorij, zegden heden het individueele contract met hunne werklieden op en zullen daartoe ook, naar zij ons mededeelden niet over gaan. Het stakingscomité besloot om heden do personeelen niet aan het werk te doen gaan bij de patroons H. Linden- baum Sc Co., Heerengracht 457 on Ipenbuur Van Seldam, Nieuwe Looierstraat 47, in antwoord op de gedane opzegging van het werk, welke opzegging over 14 diigen, zooals be kend, van kracht zou zijn. Bij de firma Lindenbaum Co. werken, naar opgave van het stakings- comitó, 35 man, die voor de opzeg- "ing in aanmerking kwamen, bij de irma Ipenbuur Van Seldam 17. Van Aken ,pn de andere Hollanders hebben bange oogenblikken doorleefd. Daarbij komt, dat zij hnn weekloon moeten missen. Naar de „Dordr. Ct.", waaraan wij dit verhaal ontleenen, verneemt, wor den pogingen tot het verkrijgen van schadeloosstelling aangewend. Misdaad. Te Stootshorn (gem. Noordbroek) is j Vrijdag de vrouw van den heer S. voorover in de regenbak gevallen en verdronken. Er wordt aan een mis daad gedacht, zoodat de justitie een onderzoek is begonnen. Hbld. Een reis om de wereld per fiets. Een 28-jarige Rus, Anisim Pankra- tow, die den lOden Jnli van Harbin vertrok, om per fiets een reis om de wereld te maken, is Dinsdagavond te Londen aangekomen, nadat hy reeds 48000 kilometer had afgelegd. Pan- kratow, die trots zijn 28 jaren reeds leider der brandweer is, heeft op zijn lange reis de brandweer der Europee- sche steden bestudeerd en honderden brandwachten bezocht. Zijn eerzucht is, een wereldrecord te slaan en wan neer hem zijn plan, om over Amerika I Japan en China naar Harbin terug te komen, gelukt, zal de daar aanwezige Engelsche kolonie hem een diamanten I ster als aandenken overhandigen en natuurlijk zal hem dan door zijn brand weerleden een reusachtige ontvangst bereid worden. Bij het begin van zyn reis, zoo zeide hij, moest hy zijn fiets op zijn schouder dragen. Bij den tocht door Siberië sliep hij des nachts in de boomen, om beveiligd te zijn tegen de wolven. Van St. Petersburg reed j hij naar Berlijn, van daar naar Zwit- I seriand, den Balkan, door Turkije, Griekenland, Italië, Portugal en Spanje. De Alpen trok hij in 3 dagen door den Simplon-pas over waarbij hy zijn fiets op den rug nam. Gemiddeld ko3t de reis dagelijks vier mark, het duurst was zij in Portugal en Spanje I terwijl in Turkije, Rusland en de Bal- kanstaten de slechtste wegen waren. Door ontploffing van benzine sloe, den chauffeur R. uit Hilversum, terwj hy zich te Bussum ophield met eenige werkzaamheden, de volle vlam in 't gezicht, zoodat dit totaal verschroeide. Gelukkig bleven de oogen onge deerd. Door dr. De J. werd de eerste hulp verleend waarna de getroffene naar huis kon gaan om zich direct onder verdere geneeskundige behande ling stellen. Typografenstakiug te Amsterdam De directie van De Standaard deelt i het volgende aan haar abonnementen en adverteerders mede Eingesperrt. Te Sliedrecht is uit Rendsburg (Duitschland), alwaar hij 18 dagen in voorloopige hechtenis had doorge bracht, teruggekeerd J, van Aken. Van A. was met eenige Hollanders (te Delfzijl) gearresteerd verdacht van "moord. Zyn onschuld is zonne klaar gebleken. Intusschen heeft hij met zijn kameraden een benauwden tijd doorgebracht. Van Aken en Bonthuis uit Delfzijl kwamen in een koffiehuis en vonden daar Mutter Sas, zooals de vermoor de vrouw genoemd werd, liggen met afgesneden hals. In plaats hiervan ter bevoegder plaatse aangifte te doen, besloten zy iet stilzwijgend te bewaren. Dit was natuurlijk afkeuringswaardig, maar wordttoch eenigszins begrijpelijk, wan neer wij mededeelen dat zij den volgen de dag naar Holland zouden vertrek ken. Vrees van in een vreemd land in moeilijkheden te geraken deed hen aldus besluiten. De justitie moet het zelve maar uitzoeken, zoo oordeelden zy. Een volkomen stilzwijgen bewaarden zy echter niet. Aan twee andere Hol landers Borst en Nannen, die de wo ning voorbij gegaan zyn, hebben zij de afschuwelijke misdaad medegedeeld. Alle vier zijn gevangengenomen. Bij de confrontatie van het lijk ont kenden zij met de mogeljjke beslist heid, doch zij werden weer einge sperrt Intusschen is later een kelner uit het café, een familielid van de vróuw, gearresteerd en als vermoe delijke dader vastgehouden. Deze heeft bekend schuldig te zyn aan diefstal van geld. Het vermoeden wint veld dat hij ook de mordenaar is. Ten postkantoore te Tiel word en- I kele dagen geleden geld vermist. Vrij dagmorgen werd een gedeelte er van teruggevonden door een vuilnisman, tusschen het vuil. De justitie doet een I onderzoek. Ontsmetting van boeken. Naar het Zeitschr. für Mygiene me dedeelt, heeft dr. Rourioli met goed gevolg nieuwe proeven genomen om met heete lucht boeken en leerwerk te ontsmetten. Aangezien de Formalin-Vacuum- toestellen van dr. Rübner zich minder voor dagelijksch gebruik bij ontsmet tingen in het klein eigenen, nam hg proeven met gewone broedstoven van ijzer met vasten mantel. Deze werden gevuld met boeken en lederwerk en na sluiting de lacht daar binnen tot 75-90 gr. opgevoerd. Nadat de voorwerpen 24uren inde broedstoof aan deze temperatuur wa ren blootgesteld, waren de boeken vol komen ontsmet en alle staphylococcen in de dikste boeken gedood. Niettegenstaande (je proeven her haaldelijk met dezelfde voorwerpen werden herhaald, leden deze daar onder niet. Dr. Rourich meent dat deze metnoae op de beste wijze kan voldoen aan den eisch van goedkoopte, zekerheid en onschadelijkheid. (T. v. Soc. Hyg.) De buffetten der H. IJ. 8- Zooals men weet, zijn de buffetten aan de voornaamste stations der jloi- landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij, ongeveer een driehonderdtal, ver pacht aan de buffetmaatschappij pluribus Unnm, alhier. De desbetreffende contracten die den eersten April a.s. afloopen, werden, naar de Tel. verneemt, door de direc- I tie der H. IJ. S. M. niet hernieuwd, zoodat na dien datum de exploitatie der buffetten in andere handen za overgaan. GOUDA, 13 Januari 1913. De eerste sneeuw. Zaterdagavond is ze gekomen, do eerste sneeuw, die velden en wegen met een frisch wit kleed heeft over dekt. Heele fijne scherpe vlokjes joe- genmet wilde vaart voort uit de grauwe lucht, over de straat tot waar ze een l plaatsje vonden, dat weerstand bood aan hun snelle jacht over den konden grond. De eerste sneeuw, was vergezeld i van een hevigen wind, die somwijlen een storm geleek. Daardoor werd de sneeuw op sommige plaatsen vry hoog opgejaagd, terwijl elders nauwelyks de witte winterbode zichtbaar was. De jonge en oudere liefhebbers van sneeuwballen hebben gisteren hun hart opgehaald en menig lid van het schoone geslacht heeft gisteren en ook heden op haar gezicht de warme tintriing na de koude inwrijving met siMuw ervaren. Een onschuldig vermaa* als er geen ruwheid bij komt, niet het minst voor hen die achter de ruiten het aanschouwen. Pe Bioscoop-Salon „Gouda Voor uit" geeft deze week weer een mooi programma. Het hoofdnummer is een comedie in 2 acten, „De liefde over wint", aardig van inhoud en mooi door projectie en natuurtafereelen. Een mooi drama rs ook „het spoor tusschen de heuvels", hetwelk een beeld geeft van den voortdurenden strijd tusschen de kolonisten en de Indianen. Eveneens is zeer spannend de co medie „Door strijdvaardigheid gered' waarin een opname voorkomt van een mooi duel. De explicatie van den heer Verbeek is als steeds zeer goed, terwijl enkele komische nummers het pro gramma afwisselen. „Het Cafétje". Naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Een namens vele getrbuwe comediebezoekers" betreffende een opvoering van „het Cafétje" hier tor stede deelt do redactie van het Goudseh N. en Advblad, (die het weten kan) mede dat door het bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" reeds pogingen zijn aangewend om „het Caiótjo" hier op gevoerd te krijgen. De kosten aan de opvoering daar van moeten echter zeer hoog zijn, daar niet minder dan 30 personen er in optreden. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met het gezelschap van den Frascati-schouwburg te Amsterdam, hetwelk de opvoering moet bezorgen. De Hollandsche My. van Landbouw, afd. Gouda en O., zal op Vrijdag 17 Januari a.s. des avonds 7 uur, eene ledenvergadering houden op de boven zaal van Café •„Harmonie". De agenda bevat o.m.Mededee- lingen van het Bestuur; Jaarverslag van den Secretaris; Verslag van de afgevaardigden naar de alg. verg. te Medemblik; uitreiking der diploma's aan de leerlingen der cursus m vee kennis, enz. De Bioscoop „Internationaal" aan den Kleiweg blijft mot. haar doorloo- pende voorstellingen steeds geregeld bezoekers trekken. Een mooi varieerend programma hondt ook nu het publiek aangenaam bezig. Openend met een opname van de groote Engelsche wed rennen, wordt, behalve de komische nummers ter afwisseling een 4-tal dramatische nummers vertoond. Het hoofdnummer is „Graziolla la Gitane, de verlatene", een comedie, in 2 acten, boeiend van begin tot eind. Twee Amerikaansche opnamen-vullen verder het programma aan, waarvan dochter der Niagara-watervallen''wel het mooist is, vooral door natuurtafe reelen en haar kleuren. De explica teur Jack Verhoeven voelde zich juist in deze Amerikaansche nummers op z'n plaats. Tooneelclub „De Goudsbloemu. Zaterdagavond gaf de tooneelclub „De Goudsbloem" in de Sociëteit „Ons Genoegen" hare eerste uitvoering in dit seizoen in vereeniging met den Bond van Rederijkerskamers en Too- neelvereenigingen „Gouda en Omstre ken". Het opgevoerde stuk, de bekende klucht „De Bibliothecaris" van Gustav von Moser werd ingestudeerd onder leiding van den heer Henri Morriën van het Rofcterdamsch Tooneelgezel- Bchap. Het idee om ditmaal een ge combineerde uitvoering roet dillettan- ten van andere vereenigingen te geven is een succes gebleken, want, daar het dikwyls zeer moeilijk is met krachten nit eigen kring een stuk, dat veel van de opvoerenden vraagt, goed te be zetten, had men nu de keuze uit zes tooneelolub8. De korte inhoud van dit blijspel is als volgtDe vrienden Macdonald en Marsland, beide studenten, die het leven van den vroolyken kant opnemen hebben elk een oom, die natuurlijk rijk i». De eerste, Macdonald, verkeert by den aanvang van het stuk in be narde omstandigheden, daar zijn schnldeischers hem niet langer met rust laten en zyn kleermaker Gibson, die een door hem geaccepteerden wis sel in handen weet te krijgen, met gijzeling dreigt, daar de heeren hem, die zich verbeeld een gentleman te zijn, hebben beleedigd. Marsland i» genoo- digd op een jachtparty bij zijn oom, I waar zich tegelijkertijd diens nieuwe I bibliothecaris Robert moet presentee- I ren. Om de deurwaarders te ontgaan I neemt hij Macdonald als bibliothecaris I mee en laat Robert op diens kamer I aohter. Intusschen komt oom Macdo- I nald uit Indië in Londen, treft daar I Robert ann, dien hy voor zijn neef I hondt en is zeer teleurgesteld inplaats I van een levenslustig jongmensen een I onnoozele kluizenaar te vinden. De beide jongelui komen intusschen I op het buiten van oom Marlend, en I Macdonald maakt als bibliothecaris I en gouverneur kenni9 met de dochter I des huizes Edith en haar vriendin Eva. De gouvernante, Miss Gildern, neemt hem in bescherming, daar zijn moeder een oude vriendin van haar was. Nu komt ook oom Macdonald, een jeugd vriend van Marsland op het slot en verzamelden zich daar de deelnemers aan een jacht. Dan verschynt plotse ling ook Gibson, de kleermaker met twee deurwaarders voor de jongelui en de situatie wordt zeer ingewikkeld als intusschen de ware bibliothecaris Robert verschijnt. Gibson wordt gesust door als vriend van don jongen Mars- iandtot 't deelnemen aan de jacht wordt uitgenoodigd en nu begint het spel der complicaties en misverstanden eerst rechtdo ruimte laat niet toe die hier I te ontwarren. Natuurlijk loopt alles I goed af* en wel met oen verloving! tusschen Edith en den jongen Mac- 1 donald en Eva en Harry Marsland. I Het spel, dat ons dezen avond te I zien werd gegeven, was vóór een dil- I lettantonclub inderdaad veydienstelyk I en dë goede gang van de goheelo uit- I voering deed eenige zwakke situaties I loedig vergeten; noemen we in de I lereeMo plaats den heor Westbroek als oom Macdonald, die reeds bij zijn I binnenkomen doet zien zijn rol vol- I komen to beheerschen en in alles wat I hij doet en zegt sympathiek is. Ook I de rol van Marsland, den vriendelijken ingetogen aristocratischen oom, was bij den heor Ju. Beijeu in goede han den. De heer A. H. v. d. Most, die do rol van neef Maedanold vervulde, gaf als pseudo-bibliothecaris zeer verdien stelijk en prettig spel te zien alleen de scene met Edith, na de pianoles, kon ons minder bekoren. Uitnemend was de vertolking door Mej. Kila ge geven van de rol van Edith. Mej. C. O. A. de Koning als Eva was zeer good en met genoegen hebbon wij go- zien naar het spel van Mevr. Westbroek als gouvernante. .De heer M. Esser heeft als de kleermaker Gibson het publiek kostelijk vermaakt en ook thans weer doen zien, dat hij zeker tot één van de beste krachten van „De Goudsbloem" kan worden gere- cend. Vergeten wij niet den waren biblio thecaris, den heer K. Marckdie het geheele stuk door in zijn rol bleef, die waarlijk niet gemakkelijk was. De an dere rollen waren goed bezet en Mej. A. P. Boer als de hospita Dikson en de heer A. Beijen als lord Armandale hebben zich van de hun opgedragen taak goed gekwetpn. De tooneelen waren zeer smaakvol aangekleed en de grime was uitste- kond. We wenschen de vereeniging op hare uitvoeringen in Alphen en Oudewater veel succes. Jaarverslag Vrouwen-Hulp-Comité van het Roode Kruis voor Gouda. *Als naar gewoonte geven wij gaarne een kort overzicht van de verrichtingen van ons Vrouwen-Hulp-Comité v. h. Ned. Roode Kruis gedurende het, af- geloopen dienstjaar, ditmaal het veer tigste. Daartoe in staat gesteld door de contributies der leden, zoowel als door hoogst welkome extra giften konden wij ook iü dit jaar weder menigen zieke steunen door het uitreiken van bons voor versterkend voedsel. Op aanvrage van h.h. geneeskundigen werden aldus geholpen 106 zieken, terwijl daartoe zyn uitgedeeld 258^ Va liters melk, 77 eieren en 7 kilo rnnd- vleesch. De rekening en verantwoording zijn nagezien en goedgekeurd door Me vrouw v. IJzendijk—Post en den heer R. J. Montijn. Het valt wellicht dezen of genen lezer (lezeres) op dat de getallen, hier boven vermeld, nog al wat kleiner zyn dan in vorige jaren. Dit is wer kelijk zoo en vindt zyn oorzaak hierin, dat het Hoofdcomjté v. h. Ned. R. Kruis ons den wenk heeft gegeven, voortaan méér Werkzaam te zyn voor het eigenlijke doel der Vereeniging, wat natuurlyk kosten met zich brengt, die uit onze inkomsten moeten gevon den worden. Evenwel is ons toege staan voorloopig de jaarlijks te innen contributies nog voor zieken en zwak ken te gebruiken, - hoe meer lpden wy das hebben, en de contributie behoeft niet hooger te zijn dan f 1.-— I al'is 't meerdere hartelijk welkom I hoe zekerder aan mebigen hulpbehoe- I venden stadgenoot de zoo gewensehte I tegemoetkoming in dagen van ziekte kan verleend worden En nu, wat is de nieuwe richting I in welke het gpheele Ned. Roode Kruis I thans werken moet, en dus ook wij? I Weerbaarmaking van de vereeniging I in al haar onderdeelen, voorbereiden, I oefenen, opleiden opdat, mocht I vroeg of laat de hulp van hot R. Kruis I op eigen bodem worden ingeroepen I in tijden van oorlog, ramp nooa I alles zooveel mogelijk terstond kan I uitgezonden worden wat tot leniging I I daarvan slienen kan. Wij hebben ons I ten taak gesteld, op aanwjjzing van I het H. C. oene afdeeling transport en I verpleegcolonne te vormen, en waar I een vorig jaar pogingen«daartoe schip- I I break leden uoor gebrek aan mede- I I werking, daar hebben wij nu goeden I I moed beter te zullen slagen. Een vol- I I gend verslag zal u, hopen wy, hitfr- I omtrent meer bijzonderheden kunnen I melden. Thans rest ons nog mededeeiing te I doen van de volgende gaven Uit- 1 keering van een legaat, van wijlen Mej. de Wed. van Rijk—Zwanenburg, groot f 250.—. Gift van eene belang stellende vripndin van het Roode Kruis i 200.—. Van de dames E. en M. f 25.Van N.N. (door Ds. ten Bosch) f 1.Van den heer C. f 1.—. Voorts een tiental sooplijsten van eenige dames. De plaatselijke bladen hebben y reeds vroeger gemeld, dat eene inzameling ten bate onzer ambulance in 't nabije Oosten de som van f 188 heeft opge bracht, waarbij nog komen twee na gekomen gifton, te zamen bedragonde f 5. De^e f 193 met de f 150, die uit de Comitee8kas vloeiden werden aan I het H. C. overgemaakt. Ons werk met vertrouwen in uw I allerwelwillenhoid aanbevelende, zijn I i wij ten allen tijde bereid nadere in- I lichtingen daaromtrent te geven of I Uwe gaven en contributies in ont- I vangst te nemen. Het Bestuur v. h. Vr. Hulp. Com. I v. h. Nod. Roode Kruis voor Gouda. M. J. TEN B.OSCH«Scholten Voor zitster. I C. S&LTSER, Secretaresse. N. J. SCHELLING Penningmeeste- resso. J. S&LTSER. E. DE BACKER. W. v. AMEROM. M. v. d. SRAATEN-Spruit. 2_ Zevenhuizen. Op de voordracht voor hoofd van de 1 Mei a. s. te ope nen Christelijke Bchool zijn geplaatst de heeren 0. J. Dekker te Sliedrecht en A. v. d. Kooten te Hilversum. Schoonhoven. Door de rechtbank te Rotterdam is het faillissement uit gesproken over F. Smits, bakkers knecht en zijne ochtgenoote, G. van den Bergh, winkelierster in manufac- i turen, alhier met benoeming van den curator mr. G. J. J. de Mooij. Men schryft uit Naarden aan de Arnh. Ct. De vrijwilliger B. te Schoonhoven, die voor eenigen tijd gedeserteerd was en naar men vermoedde naar Amerika gevlucht, hield zich, naar is'gebleken, in Duitschland op, waar hij in den land bouw werkzaam was. Voor^ eenige weken was 't verlangen naar zijn I vaderland hem klaarblykelijk te sterk, zoodat hij 't waagdefzijnjonders te I Naarden te bezoeken. Daar bleef hij eenigen tjjd en hield zich daarna elders op. Uit vrees van verraden te worden, heeft liij zich thans weer bij zjjn garnizoeft te I Schoonhoven aangemeld. Heden herdacht de heer A. La- sonder, chef op de boekdrgkkorij der firma 8. on W. N. van Nooten alhier den dag, waarop hij gednrende 50 ja ren bij genoemde firma in dienst is. I De laatste 25 jaren als chef der druk kere. Bij zijn 10 jarig jubileum werd hem de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau-Orde toegekend. Boekoop. Door de rechtbank te Rotterdam is geïndigd verklaard hot faillissement van A. van den Arend, alhier. Beroepen bij de Christ. Geroform. Kerk alhier Ds. J- van Vliet te Vlaai- dingen. Bodegraven. Door de rechtbank te Rotterdam is het faillissement uit gesproken over WLit, bakker en koopman alhier, met benoeming van mr. J. L. stern als curator. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, lste kw. 35, 2*e 32, 3o 27 cent per half kilo. Vette Varkens rodel, aanvoer 1ste kw. 30, 2o kw. 29,3e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan- gevoera. De handel was in Vet Vee traag, prijzen iets lager, de Varkenshandel ging zeer langzaam, prijzen lager, afloop flauw, Schapen prijshoudend, Vette Kalveren duur. Wegens onbespeelbaarheid der ter reinen gisteren geen wedstrijden door. Door het Bestuur van den Nederl. Voetbal Bond zijn de wedatryden HollandEngeland op 24 Maart en Holland—België op 20 April a.s. vast gesteld, respect, te *s Gravenhage (op Houtrust) en te Zwolle (terrein-Z.A.C.) Drie kindoren gedood. Drie kindoren van een drogist te Asbach (Pr. a/d. Rijn) vermaakten zich I met oen klapporpistooltje. Een hunner I hield om den knal te verscherpen, het I pistooltje op den bodem van een loeg I naphavat. Toen de klapper ontbrandde had daarop een vreeseljjkë ontploffing I plaats tengevolge van ontwikkeling I van gassen op den bodem van het 1 vat. De drie kinderen werden onmid- dellijk gedood. Halifax, 12 Jan. Het stoomschip I „Uranium" uit Rotterdam is heden op een pier gevaren. De passagiers, 880 I I in getal, meest landverhuizers, werden overgebracht op een stoomschip, dat I uit Halifax ter hulp ging. De aanva ring had plaats in een dichte mist. Men zal trachten bg hoog water het I schip weer vlot te krjjgen. Vraeseljjk. Te Triest hoeft in een nachtmerrie I een moeder haar kindje van eenige I maanden met oen scheermes gedood. I De man sliep afzonderlgk, terwijl de I vrouw het kindje bij zich had in bed. I Tegen middernaoht hoorde de man het kind vreeseljjk te koer gaan en bemerkte toon half waanzinnig van droefheid, wat er had plaats gevonden. De vrouw sliep reeds weer rustig met hot soheermeB nog in de hnnd. Sofia, 11 Jan. Officieele beriohten der Regeering bevestigen het Engel- I scho bericht niet dut Sir Edward Grey een voorstel heeft gedaan om Adria- nopel aan Turkije te laten. De Bul- gaarsche regeering is overtuigd dat alle mogendheden eenstemmig van oordeel zijn dat Turkjje Adrianopel moet afstaan. Thans wordt do vorm voor een gemeenschappelijke actie overwogen. Officieel wordt ge zegd dat geenerjei onderhandelingen met Turkije plaats vinden in verband met de overgave van Adrianopel en men gelooft niet dat Turkije iets an der» kan doen dan tenslotte Adriano pel afstaan. Voorts wordt gemeld dat in de kwestie tusschen Rumenië en Bulgarjje de mogendheden eer hot Bulgaarsche standpunt, al het moge lijke te doen, deelen dan het Iiumoen- Bche, dat hot onmogelijke verlangt. Typografenstaking. Dortinchkh. Hedenmorgen gingen weder 5 arbeiders by do firma Misset I aan 'hot werk. -Er werken thans weer I 20 man. Konstanïinopel, 13 Jan. DoMinis- rand besloot tot het bijeengeroepen van een algemeen» nationale bijeen komst ondor voorzitterschap van Kta- I mil Pasja, waaraan alle Turksche politici zouden deelnemen, I Deze vergadering zou besluiten of I Turkije den boëindiging van het Bal kan-conflict aan de mogendheden wenscht over te laten, dan wel de I oorlog voort te zetten. Dbn Haao, H.M. de Koningin reed hedenvoormiddag met het Prinsesje in een open rijtuig naar het Bosch en nam daar in een arreslede plaats, waar mede een tochtje door hot Bosch ge maakt werd. Dbn HIao. Do Minister van Justitie bracht den nacht rustig door. Wbenen, 11 Jan. Bg do gemeente raadsverkiezingen in Dzemino bij Czernowitz hebben bloedige vecht- partgen plaats gehad tnsschen Rume- nen en Roethenen, waarbij een Rn- meensch leer aar schedelbreuk bekwam. Verschillende personen werden zwaar gewond. De politie heeft eenige aan stokers gearresteerd. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogsto barometerstand 775.0 te Haparanda, laagste stand 761.6 te Va- lentia. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot matige tijdelijk wellicht krachtige zuidoostelijke tot zuidelyke wind, meest zwaarbewolkt, waarsehynlijk sneeuwbuien. Zelfde temperatuur. VA.H DEN 13 JAN. 1913. Vorig. Kou. Staatsieeningen ko». Ned. Cert. AVerkelijke Schuld 3 pet. 7878'/, Oostenr. Belastingvrije Krouenrente 4 pet. It 00 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schnfd 3 pet. /a rtu8sischo Qol. 1906 5 pet. 1007/« lOQ^u ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Vu ld. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. 91'/» ■d.Obligatie Be Emis- Japan. Uhl. 1899 4 pot. s>aVi 83 Mexico Afl.Binncnland Obl. 5 pot. 4b Brazilië. Funding Lee- 104/u ning 5 pet. d. Obl* 1889 4 pet. 89 s VenezuelaDipl.Soljuld 1905 3 pot. 59 Hank-en credlet-lustel- Ilngen I Nëd. Bankaandoelen 2172177/8 I Industr. Ondernemingen I American Car A Foun- I dry Comp. 0. v. A. 55 54 Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tola- graph Oy. Cert. v. A. 26»/, 26"/,, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aandt «9'/t. Kid. Credtet Install, en Cultnnr Ondernemingen Handelsver. „Amstor- dam" Aand. 183 1«7 Jav. Cultuur Mij. Aand. 274 Ned. Handel-Mij.C.v.A 189'/» Mijnbouw JIUen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. 9'/g he RedjangLebong,Mijn- bouw Mij. Aand. 206 JHj Great Cobar Aand. 87l/g h Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In- dustrio Mii. Gew. A. 1727/» h Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A 664 "hd „Shell" The Transp. A Trad Oy. O. v. G. A 525 .Scheepvaart Mfjen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 194 I Stoomvaart-Mij. „Zee- land" Preferente A. 99 In I Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 5 Tabak-Ondernemingen I Bindjey Tabak Mij. A.80 Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. I* d Peruvian Corporation Lim. Oert. v. Aand. H 11V Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. 8" Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. 9w 95 Znul-Italiaan. Spwmjj. Serio A-II Obl. 3 pot. 6d 63 Warschan-Woonen Spoorwogmij. Aand. 186 dito dito Act. do Jouiss. 86/, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. 97"/,, 97"/ Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 81»/,, 31»/, Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 162 162 Wabash ,Gew. Aand. 4 4'/ Preiuielceningcn. Am»terdamAand.3pct 102'/» j Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 147 148 GELDKOERS. Prolongatie 3!/j33/% pCt. Amerikanen flauw, Steels lager, I Petroleums lager en lusteloos, Tabak- I ken zeer stil, Culturen geen omzet, I Rubbers flauw en stil, Nat. Staatsf. I beter, Buitenlandschostil, Mijnen prys- I hondend, Tramwa&rdon stil.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2