ISEL. ITS, i and el. res: Vrijdag 17 Janttari 1913. 51e Jaargang. Sixiteixl arxca.. TID-A.. FEUILLETON. n. DE GEWETENLOOZE. waters ON'. arwater. UININE. IGETALL risia IE JONG, sthaven 31. No. 1^074. - m Hoeren Gouda. Sixxxxezxla.xxd-. Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. XTïe'eu’W's- eaa. -^ci’rrertexL'tie'blsLd. voor 0-ouxd.au ©za. OxxxstxeJcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 1 Telefoon Interc. '82. KEXXISGEVI\G. Buitenlandsch Nieuws. en kon dus zijn (Wordt vervolgd.) caan A Zn., Goxgb. JUELLE NWATER l OP REKENING ÜGGAAF VERGOED A 15 CT. wndernicel r vooderkostea i 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post een nog in gedachten reeds het Zuiden deed voelen. Kanaries 13, en */t liter merk veevoeders. KIT IN lat er wei- er Turkije 's van De handel met België „Onze handelsbetrekkingen met Ne derland, zegt het „Handelsblad van Antwerpen", zijn in den loop van 1912 gevoelig toegapomen, doch vooral in het voordeel van Nederland. De invoer had eene waarde van 347,553,811 tegen 295,051,548 fr. in 1911de uitvoer 362,160,578 fr. in 1912 tegen 731,593,986 fr. in 1911. De invoer uit Nederland nam dus in België toe met 52 millioen fr., de uit voer van België naar Holland niet eens met elf millioen. f 1.25 w 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiende weg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren iermethode. oederfaoriek I8IA. Enkhuizen. aar bij HH. Wijdstraat. D, Veers tal. De toestand op den Balkan. Uit de onderhandelingen die in Londen worden gevoerd, kan men niet, in het minst afleiden, hoe de toe stand is. Gisteren zag de toekomst er vrij donker uit. De Balkanstaten begonnen te dreigen, zoo dat men in de vaste overtuiging zou geraakt zijn, dat ditmaal werkelijk de onderhande- lingen spoedig tot het verledene zou den behooren en de ambulances wee» volop materiaal ter verpleging zouden krijgen thuisgezonden. De mogend heden lieten eveneens een dreigtoon hooren. Een nota hadden zij reeds opgesteld en in het Turksch overge bracht, waarin zij er bij de Porte op aandrongen, toe te stemmen in den afstand van Adrianopel en van de eilanden in de Egeïsche zee. Eófl ver dacht symptoon liet zich direct waar nemen. Er was niet bepaald wanneer de nota zou worden aangeboden. Dat de aanbieding gehad en 2 medewerking niet verkenen. Eensge zinde samenwerking! wij geregeld tijdig en ontvangen van arten, vemakelgk eze dan in onae iverseelvoer) 13 en */i kill 3) Maar zeg eens, vroeg Dolinsky, hoe wil je aan het geld komen Er zijn veel huizen in Berlijn, ik zou al blij zijn als ik er een van had. Geld? Geld? zei Glaser hoogmoe dig. Daar breek ik mijn hoofd niet mee. Ziet ge, in Berlijn ligt het geld op straat. Zoo heb ik gehoord, ’t Is maar de vraag om het op te rapen. Meent ge zoo lachte Dolinsky. Dan zult ge toch dikwijls moeten bukken eer ge genoeg opgeraapt hebt. Dat zal ik ook doen, verstaat ge. Ten minste, wanneer we nog in Berlijn komen. We schieten niet hard op. Driftig liet hij andermaal het raampje zakken en schreeuwde hard in de dui sternis. Vooruit IMün schoonmoeder wacht me met de koffie. Ergens aan ’t eind van den trein lachte iemand en riep terug: De myne ook l Tegelijk kreeg Glkser van zijn bruid een stoot in de ribben, die hem er aan Béunie”, 8 uur. p. Gouda, Mij. tot meen. nonieu, 81/. uur, ksweerbaarneid”. armonie", 7 uur Mij. van Land- da en O. >unie”,8 uur, Ver. Openb. Vergad. en Woningtoez., ing Onderstands- ienzorgu. Genoegen”, 8 uur. „Excelsior”. icordiau, 8 uur, jvereen. „Goudau. lakbord”, 81/* uur, Vrijzinnige Stu- mdaclub. Réunie“, 8 uur, Bond voor Vrou- (10HNJIE COURANT l'RlTSDER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. n, pagne wekt op. -T Hebt ge het dan wel eens ge dronken vroeg weer de ander, dit maal met een wantrouwend hoofd schudden. Gl&ser knikte. Eens, bij een bruiloft van mijn chef. We hadden zelf een paar flesschen in de zaak. Ik was namelijk in een winkel van koloniale waren. Nou, en ik kan je zeggen, ik heb een toespraak gehouden, een toespraak! En dat, of schoon ik te voren nooit gesproken had. Het kwam in eens over me. En ziet ge, dat kwam van de champagne. Derhalve Wat heb je dan gesproken vroeg Dolinsky nieuwsgierig. Glëser lachte en toonde zijn scherpe tanden, die als bij een roofdier voor in zijn mond stonden. Dat zal ik je zeggen, antwoordde hü. Ik heb eenvoudig mijn patroon ^oor den gek gehouden, zonder dat hij het merkte. De vent was daar veel te dom voor. Ik sprak van zijn ge4- wichtige jonge vrouw ze was na melijk erg diAft en hoe licht ze hem het leven zou maken. En hij nam het heel goed op. Amerika. In New-Ybrk is een groote brand- stichtersbende ontdekt bij het onder zoek in een proces tegen den verze keringsagent George Grutz, wegens brandstichting aangeklaagd. Ongeveer 300 der in de twee laatste jaren voor gekomen branden moeten door deze bende aangestoken zijnde uitbetaalde verzekeringsgelden moeten een totaal van 80.000 dollar beloopen. Het open baar ministerie heeft verklaard, dat het krasse onthullingen zal doen over de gewetenlooze handelwijze van taxa teurs en makelaars, welke als tusschen- personen optraden tusschen de ver zekeringsagenten en de verzekerden. De brandstichters-trust had haar succes vooral daaraan te danken, dat het slechts om betrekkelijk kleine verze- keringssommen ging, welke naar de meening der verzekeringsmaatschap pijen niet groot genoeg waren om gerechtelijk aangevochten te worden. De emigratie-overheid teNew-York heeft besloten den ex-president van Venezuela Gastro niet in de Vereenigde Staten toe te laten. V Rusland. i Michael Alexandrowitsj. Bij Keizerlijk decreet wordt Groot vorst Michael Alexandrowitsj de broe der van den Tsaar, ontheven van zijn regentschapsplichten, die voo^'t geval van overlijden van den Tsaar vóór de meerderjarigheid van den troonop volger, op hem rustten. Verder wordt de persoon en de bezittingen van den grootvorst nader onder voogdij van den Tsaar gesteld. Het beheer van het geheele vermogen van den groot vorst gaat over op de Apanage-Com- missie. Dat alles is het gevolg van een mesalliance. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter* rlgetneene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. Slegt, timmerman, te Gouda om ver gunning tot het. ten behoeve van zijn be drijf, plaatsen van een electromotor van 3 P.K., kade No. 1 13 kadastraal bekend Sectie A’ No. 4146 Dat op Vrijdag den 31 Januari 1913, des namiddags ten i1/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordier op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 17 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. NEDERHORST L-B. De Secretaris, J. VAN HEUSDE weg, en kwam spoedig terug met een schop gloeiende kolen, die hij in de kachel wierp en er toen brandstof bij deed. Spoedig knetterde het vuur lustig en wierp een behaaglijken rooden gloed aan dien kant van den wagen. Allen schikten naar de kachel toe, en het leek nu wel een nachtelijk kampement, al die menschen op dekens en doeken, die zich in allerlei houdingen om het vuur verdrongen. De Poolsche jood die haast bevroren was, richtte zich moeizaam op, steu nende en kreunend als een dood-zieke, die zijn laatste uur voelt komen en toch de zucht tot hfet leven behoudt. De veekooper zag het. Kom oude, zei hij en bukte zich, zoodat zijn lichaam kraakte als een eik, ga hier zitten. Je kunt meer verdra gen dan je tegenwoordig ongeluk, enkelEn hij nam den zieke bij armen en beenen, droeg hem tot bij de kachel, waar hij hem zorgzaam op den grond neerlei. Een dankbare blik uit de diep liggende oogen' trof hem. De lieve God zal het u vergel den en ik wil altijd uw schuldenaar blijven, bracht hij met moeite uit. Hij vouwde de handen, deed de oogen dicht, en bleef met een behaaglijk lachje stil liggen. Duidelijk zag men hem de warmte inademen, die hem De oorlog' op den Balkan. De vredesonderhandelingen. Uit Belgrado wordt geseind d.d. 15 Jan.In strijd met de in het buiten land verspreidé berichten, schijnt het wel, dat de bondgenooten geneigd zijn nog wat uitstel te verleenen en voor dat zij een besluit nemen het antwoord van de Turken op den stap der mo gendheden af te wachten. De houding der bondgenooten zal afhangen van de beslissing van Turkijp. Maar voor- 1 dat zij tot daden overgaan, zullen de I verbonden mogendheden nog eens pogen, met den grootsten wensch om toenadering te vinden, inliet Turksche antwoord een redelijken grondslag te vinden voor het heropenen van de besprekingen. Men kan echter geen hoop koeste ren op het resultaat van den stap der mogendheden bij de Porte. x Skoetari. Volgens mededeelingen van bewoner van Skoetari kunnen slechts twee bakkerijen brood bakken. Daar zij geen voldoende voorraden kunnen leveren, hebben dagelijks ge vechten plaats tusschen de bewoners. De autoriteiten hebben toen soldaten op schildwacht geplaatst, om wanor delijkheden te vermijden. Deze schild wachten hadden eenige personen mis handeld, waarvan een vechtpartij tus schen soldaten en burgers het gevolg is. Aan beide zijden Afaren vele dooden en gewonden. De Bulgaarsche verliezen. De „Pol korr.“ verneemt uit Sofia, dat het Bulgaarsche legerbes uur nu eindelijk gereed is gekomen met de samenstelling der verlieslijsten en dat deze aan de verschillende garnizoenen zullen worden toegezonden, opdat men daar de ouders, echtgenooten en andere betrekkingen op de hoogte zal kunnen w brengen. Eindelijk, na drie maanden van angstige spanning, zullen dus de ach- terblijvenden tenminsten weten of zij nog langer wachten moeten, dan wel of dit niet meer hoeft. De nota der mogendheden. In diplomatieke kringen te Con- stantinopel verwacht men, dat de nota der Mogendheden geen succes zal heb ben, ook al wordt ze niet terstond door Kiamil verworpen. Wat er dan zal gebeuren, kan men slechts vermoeden. De vlootbetooging, door de drievoudige entente voorge steld, zal het drievoudig verbond be slist van de hand wijzen, omdat deze niet met de verplichte onzijdigheid te vereenigen is en ook 01 nig kans bestaat, dat im door zou kunnen nopen tot Iets belang. Men verwacht verder, zegt de cor respondent van de Kölnische, dat Turkije, na het afbreken van de vre desonderhandelingen, zich achter de linie van Tsjataldsja zal blijven ver dedigen om af te wachten of de bond genooten al dan niet zullen trachten er door te breken. Tot een aanval zal Turkije in_ geen geval overgaan. Het denkt echter de verdediging lang genoeg te kunnen volhouden, om den tegenstanders toegeeflijk te maken. Want voor dezen is het voortzetten van den oorlog ongetwijfeld het moei- lijkst. Zij moeten niet alleen hun troe pen onder moeilijker omstandigheden van het noodige voorzien, dan de Turken, die hun 120.000 man van Constantinopel uit gemakkelijk mond en krijgsvoorraad kunnen verschaffen, maar zij hebben ook hun heele bevol king onder de wapenen staan, waar door alle zaken in het land stil liggen. Het lot van Adrianopel baart den Turken, naar men hier verneemt, weinig zorg. De val van die vesting zal todh den toestand weinig veran deren, daar dan evenzeer de bondge nooten, door de kosten en de ellende van den oorlog gedwongen zullen worden betere voor waarden te stellen. Daarvan zal helaas een verlenging van de internationale spanning het gevolg zijn, in het bijzonder voor Oostenrijk-Hongarije, daar Servië de beslechting van zijn geschillen met dat Rijk eerst na den vrede zal aan vatten, maar ook voor heel Europa, daar alle andere quaesties, die in ver band staan met den Bal kan-oorlog, in het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije, in^tusschen op een oplossing zullen moeten wachten.” Aldus de correspondent van de Kölnische. Men ziet uit dit alles, in elk geval, dat .de meeningen omtrent het weerstandsvermogen van Turkije zeer uiteen loopen. Langzaam stelde de trein zich weer in beweging, en spoedig deed het ge lijkmatig rollen en stooten den slaap weer over allen komen. Slechts de drie jonge menschen bleven wakker en praatten onderling. Het bruidspaar was weer gaan zitten en Dolinsky maakte gebruik van een verlaten kist om er zich op te zetten. Hij haalde een sierlijk fleschje voor den dag, bood het Glaser aan. Deze bedankte. Hij dronk geen schnaps, omdat het zijn stelregel was, dat hij altijd een helder hoofd moest hebben. Hij was bang voor eiken droppel als voor een vijand, die hem onverwacht .overrompelt. En in den geest zag hij Aet gansche leger, dat hij bevechten mlest om als een koning te heerschen. Zeg eens, zei Dolinsky, hoe wil je dat uithouden als ge gansch Berlijn gekocht hebt? Ge zult dan toch wel champagne moeten drinken Het meisje lachte en Glaser ant woordde verachtelijk Slechts drinken? Ik zal er mijn voeten in wasschen 1 Overigens is dat wat anders. Schnaps drukt neer, cham- herinneren moest, dat haar moeder al lang ter ziele was. Intusschen had de stilte, die het ratelen van den trein afwisselde, ver scheidene slapers wakker doen worden, die zich nu uitrekten, geeuwden en ontstemd vroegen, wat er toch gaande was. Langzamerhand ontpopte zich uit de massa doeken en dekens het gansche gezelschap met half gevroren gezich ten en glazige oogen Ze wreven zich de handen, alien, want nu eerst voel den ze de snerpende kou, die door ajle reten van den wagen drong. De con ducteur, een breede gestalte in uniform, trad in den wagen en vroeg, wie er aan het naaste station uit wilde. Allen moesten naar Berlijn. Een vent met rooden baard viel dadelijk uit, dat het een schande was, de menschen te laten bevriezen het vee had het beter, dat lag ten minste op stroo. De conducteur lachte goedmoedig. Anders niet? vroeg hij. Het vee is ook dikwijls meer waard dan de menschen. Jij hebt gelijk beet hem een reus van een kerey ioj», hem tegelijk een fleseh overreiljenctBDaar, hap ook eens Ze kenden elkander al, want de reus was een veekooper, die elke vier weken deze reis maakte. De conducteur ging liet men over aan de ambassadeurs in Konstantinopel. Iedereen begreep, dat dit slechts een middel was om tijd te rekken. Algemeen is de gedachte, dat Turkije in afstand van Adrianopel wel zal berusten, wanneer deze*stad zich dofer overgave maar eenmaal in han den van de Bulgaren bevindt. Echter Ag altoos is de oude bevelhebber der Turksche bezetting in staat de Bul gaarsche belegeraars buiten de veste, te houden. En zoolang de toestand zoo was, kon Turkije niet aan toege- !P» vv.. .auj J .9 L, voor het inbrengen van een cirkel- i/en denken en moest het bovendien ig in het perceel gelegen aan de Hbele-g piog een toon aanslaan, waarbij het ie No. 113 kadastraal bekend Sectie A’ verkondigde dat een eventueele over gave niets zou veranderen aan de houding, die hel ten opzichte van Adrianopel aannam. Van weerszijden dus een dreigen dat er toe scheen te zullen leiden, dat de onderhandelingen zouden worden afgebroken. En van- daag is plotseling het blaadje gekeerd. De gedelegeerden van Turkije gaan Vrijdag niet uit Londen weg. Zoo genaamd wil de Porte niet onbeleefd zijn tegenover de mogendheden, in werkelijkheid omdat ook de Porie nog wel eenigen tijd wil doorgaan met bieden, alsook de anderen tot onder handelen bereid zijn. En deze zijn bereid, want ook de gedelegeerden van de Balkanstaten mogen niet naar hun haardsteden terugkeeren, omdat zij zoogenaamd eerst moeten af wachten, wat het antwoord der Porte op de nota der mogendheden zal zijn. De lezers kunnen gerust zijn over het verdere verloop. Is het antwoord niet bevredigend, d.w.z. geeft Turkije niet in Alle opzichten toe, dan zullen de 1 afgevaardigden toch nog blijven om 1 te onderzoeken of het</R0woord nog redelijke grondslagen bwrf qm opnieuw te onderhandelen. Vpqr^oMpig is het oorlogsgevaar dus w^ ^wgszins van 1 de lucht. ,Daar komt j^g^bij, dat het i voornaamste middel oin oorlog te voe ren bij Turkije ontbreekt. Wie oorlog wil voeren, moet hebben geld, veel geld, zelfs heel veel ^eld. En dat juist ontbreekt Turkije pp het oogenblik totaal. De Porte h/eeft het zelfs offi cieel moeten erkennen, dat het in financieele moeilijkheden verkeert. Het tractement der Turksche ambtenaren is zelfs over de maand December nog niet uitbetaald. En de mogendheden willen niet meer bijspijkeren, wanneer Turkije in de bekende kwesties niet toegeeft. Dat staat ook in de nota, maar de Duitsche gezant te Konstan tinopel had nog geen instructies over

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1