S0ERP05T:5ISW Platvoetzool SUPINATOR. SCHOEISEL. C. SMITS, ANTON COOPS SAIIGER-MAATSCHAPPIJ DRAAGT EVA Goudsche Courant Stationsboekhaiidel. twee Jongens BEDIENDE Groote Opruiming Winterartikelen J. P. FLUX, Telephoonnet Gouda. Brieven uit de Hofstad. ZBian.nen.la.nca.. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Adverlentiën. Terstond gevraagd Cefife fflerger levertraan. Gevraagd Instituut „B4TO" ANTON COOPS. Ëmserpastilles Emser water Ëroserzout DE GOEDKOOPS WINKEL Kleiweg No. 1, hoek Turfmarkt Wie een Naaimachine noodig- heeft en geene „SINGER" koopt, benadeelt zich zelf. inderdaad SINGER- coun t. Kleiweg tegen moeheid en pijnlijk loopen de verstelbare Wijdstraat 10, Sociëteit „Ons Genoegen". Donderdag 23 Januari 1913 Buitengewone Voorstelling het Fabrieksmeisje. Polikliniek. Door de Koude J VERMEULEN's Naaimachines. W. Vermeulen, S c h o e n h and el. Kleiweg- 48, Gouda. Fijn Dames- en Heeren daan. Honderd en twee leden van de linkerzijde waren niet aanwezig ge weest en dus stond het absoluut niet vast dat de linkerzijde als officieel candidaat met Pams moest uitkomen. Vooral omdat ook verschillende Ka merleden en Senatoren hem waren komen verzoeken candidaat te blijven, kon hij niet toestemmen, in een zich terugtrekken. Clómenceau, eep heftig tegenstan der van Poincaré probeerde toen een andere truc. Hij stelde voor z.g. ter bewaring van de eenheid in de republikeinsche partijen dat beide hoe ren Pams en Poincaré zich zouden terugtrekken. Dan zou een nieuwen gemeenschappelijken candidaat worden gezocht. Ook hiertegen had de heer Poincaré bezwaar. En daarmee kon den de heoren heengaan. Het natio naal congres zal hebben nit te maken, wie de eerstvolgende 7 jaren Frank rijk naar buiten zal vertegenwoordig gen. Wanneer niet alle teokenen be driegen heeft Poincaré groote kans hiertoe geroepen te zijn. Reeds nu haalde hij bij de vergadering derlin- kergroepen 309 stemmen. Rekenen we do helft der ongeveer 100 thuis blijvers van de linkerzijde bij zijn aan hangers, dan heeft hij reeds 359 stem men van de linkerzijde, waarbij vast wel mag gorekend worden een 100 stemmen van de rechterzijde, die veel eer hem dan Pams zullen stemmen. Wij verwijzen onze lezers naar de buitenl. berichten voor den uitslag van defsen voor Frankrijk zoo gewichti- gen dag. Velen hebben een nieraan doening, doch weten het niet. Velen hebben een nieraandoenigg, doch weten het niet, omdat jjleze dik wijls 200 sluipend zich verder ontwik kelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat hij nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorts kunnen zijn lede maten opzwellen door water (water zucht), het. hart Bchijnt aangedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jioht. Het is noodig in te grijpen, voor dat uw nieren ernstig ontstoken wor den. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ont steking en overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuurlijke werking der nieren en blaas te herstellen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en recht streeks op de nieren en herstelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, tengevolge waarvan ae oorzaak van uw lijden wordt weggenomen. 49 Te Gouda verkrijgb. bjj de hh. S. van Loon, v.h. Wolff Co., Westhaven 11, en Ant. Coops, Wjjdstr. 29. Toezending feschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.-— voor zes doozen. Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. clviii. Den Haag is de stad van de amb tenaren. Men telt ze er niet bij do zijnen maar bij honderdtallen. Zij vor men bijna een afzonderlijken stand, zooals in de grensplaatsen de com miezen,. in de kazerneplaatsen de mi litairen. Ambtenaren staan over 't algemeen in een kwaden reuk. Op hun werk, op hun fiver wordt steeds veel afge dongen. Ieder, die wel eens iets met hen to maken heeft gehad, klaagt mode in het groote koor van klagers. Hun werk is omslachtig, ingewikkeld de snelheid, waarmee zij werken, even aart die van den schildpad en den slak. Wie met hen correspondeert, moet Job's geduld bezitten en Salomo's wisheid is er vaak voor noodig om uit de officieele brieven op te maken wat toch de bedoeling is. Ongetwijfeld is er veel waars in hetgeen over de ambtenaren, wat hun werk betreft, wordt gezegd. Eén ding moet men echter bij de beoordeeling van deze toch inderdaad niet over bodige categorie van personen, niet vergetenzij allen zijn tot op zekere hoogte slachtoffer van de bestaande toestanden. Het geheele ambtenaren- systeem is te beschouwen tls een groot raderwerkgeen enkel rad draait op eigen gelegenheidzij zijn allen van elkaar afhankelijk. De klerk kan er niets aan donn, dat de commies niet voortvarender is en deze op zijn beurt is weer geheel afhankelijk van een hooger-geplaatste. Bovendien zijn er allerlei af deelingen aan een depar tement, die elk een tak van dienst beheeren. Nu betreft één zelfde zaak meermalen verschillende afdeelingen. Eer een kwestie, die Over tal van schijven loopt is opgelost, gaat steeds veel tijd verloren. Beschouwt nten echter de ambte- naarderrj in haar geheel, dan valt er inderdaad veel over te klagen. Wij zullen voor het oogertblik ons niet verder verdiepen in de vraag hoe zich de huidige in vele opzichten slechte toestand historisch heeft ont wikkeld en wat er eventueel ter ver betering zou kunnen worden gedaan. Liat ons liever constateeren, dat me. ingang van 1 Januari jl. een •oraitgang is ingetreden, die naar wySmpen, althans aan de snelheid zal ten go^de komen. De aiarfsturen van de Haagsche Departementale ambtenaren bedroegen het koloBSde aantal van vier en half k vijf eViialf. Doodwerken znllen de heeren zich dus wel nimmer ge daan hebben. Nu is de diensttijd van alle departementen op zes gebracht. Het is nog niet veel, doch het is al weer iets. Men bedenke aanstonds dat het getal, ambtenaren niet is inge krompen en dat het werk niet om vangrijker is geworden. Nu' dus de dag een derdo deel langer is geworden, bestaat de kans, dat de snelheid van afdoening der zaken er mee gebaat zal zijn. Er wordt onder de betrokkenen wel hier en daar gemopperd tegen deze nieuwe instelling, doch wij moenen ook te mogen constateeren dat zeer vele vooral de jongere ambte naren zich er over verheugen. Het was belachelyk, een diensttijd van on geveer vyf uur. Ware het, dat het te verrichten werk zoozeer uitputte, dan zou het iets anders z|jn. Maar de burgers van Nederland weten nu toch wel allen, dat het werk grootendeols koolie-werk is. De ambtenaren hebben het nieuwe jaar dus goed ingezet. Wij hebben wei vertrouwen, dat, wanneer uit den boezem der ambtenaren zelf steeds meer het verlangen opkomt, om naast meer salaris meer en intensiever werk te verkrijgen, de ambtenarij in ètaat zal blijken haar prestige tegen over de buitenwereld te verbeteren. Een goed corps ambtenaren is een eerste levensvoorwaarde voor een goede regeering. Daar is me zoowaar het echtpaar Roerdinkholder weer in den Haag teruggekeerd. Men herinnert zich slit duo, dat telkens en telkens een ge deelte van de residentie op stelten zette met allerlei relletjes. Beiden wa ren ten slotte veroordeeld tol ongeveer zeven maanden hechtenis. Zij verkozen echter het vaderland te verlaten in plaats van in de gevangenis over hun schelmerijen na te filosofeeren en er misschien nieuwe big te bedenken. De politie was zoo verstandig het echtpaar de grens over te laten trekken, omdat zij het daarmede kwijt was en nu verschijnen zij opeens weer in de straten van den HaagWat hen herwaarts gevoerd heeft, is niet bekend. Zij hebben kunnen weten, dat zij aanstonds ingerekend zouden worden. Wat trouwens geschied is. Tot diep in Augustus zijn zij dus opge borgen. Maar dan Zal dan het min der hartverheffende spelletje opnieuw beginnen Het ware te wenschen, dat thans door justitie en politie eens een krachtig plan de campagne op touw gezet werd, zoodat, wanneer zij straks met nieuwen moed mochten beginnen, aaustonds dit Haagsche schandaal ge smoord werd. V De dikke laag sneeuw, die Zondag in eenige uren tijds de geheele resi dentie bedekte, zette het Haagsche Bosch weer in zijn schoonste versiering- Een wandeling er door biedt ons steeds een onvergelijkelijk schoon panorama. Nogmaals echter werd onze vreugde droevig gedrukt bij het aanschouwen van de reusachtige vernielingen die bij den September en Aprilstorm zijn aangebracht. Zeer onaangenaam doet het den wandelaar aan, dat nu nog niet de ruïne geheel is opgeruimd. Langs den weg liggen, terwijl de laatste storm al negen maanden gele den woedde, de gevelde boomen gereed ten verkoop. Waarlijk het boschbeheer verdient een pluimpje. Het slaat wel het record in traagheid. Bijna lachwekkend is hetgeen ter vergoelijking van die traagheid wordt gezegd het verkave len van al het hout neemt zoo'n t(jd in beslag. Maar^ mijn hemel, het bosch is er toch niet voor de hout-winning 't is toch een nering. Het Bosch is het eigendom vai}' heb publiek en dit wenscht met het volste recht, dat het bosch steeds geschikt is om er in te wandelen. Wat heeft het publiek ma ling aan verkaveling! Bovendien had men al het gevallen hout kunnen transporteeren en elders voor verkoop gereed maken. In de stad zelf brengt de sneeuw altijd een smerige boel. Wel slooft de reinigingsdienst zich uit om zooveel en zoo snel mogelijk op te ruimen, doch ideaal is dit nog niet. Enfin gelukkig duurt het niet zoo lang als de opruiming van de boomen in het Bosch. Wij komen het ongerief wel te boven, zooals zoovele andere in een groote stad. HAGENAAR. Het Kind en de Schooi. XUX Eenvoud. Waarom en kunnen wij niet, mijn vriend, waaromme waar- omme toch lijk de blommekes zijn GuidoGezelle. Laat uw voedsel eenvoudig zijn Geen rijkelijke, overvloedige maaltij den. Soberheid en matigheid, opdat uw kind weten zal, dat ons voedsel dient, om ons lichaam in stand te houden, niet in de eerste plaats, om ons genot te verschaffen. Natuurlijk ook hier van de deugd geen ondeugd gemaaktGeen overdrijving Laat gerust uw kind naar den Zondag verlangen, omdat 't zoo ge nieten kan van die geregeld terug- keerende Zondagsversnapering. Laat hem kinderljjk blij z|jn, wanneer hij ruikt, dat er pannekoeken worden ge bakken of moeder op chocolademelk tracteert. Maar laat hem ten allen tijde blij kunnen zijn met kleine dingen. Heb geen kinder-diners noodig, om uw kind graag aan tafekte doen gaanWanneer ge uw kind went, kleine dingen te waardeeren, werkt ge aan een groote, heilige zaak: aan 't geluk van uw kindImmers is gelukkig" zijn niet 't voelen van de harmonie, die bestaat tusschen toe stand en behoefte Loer dan nw kind, zich weinig behoeften te scheppen en de harmonie qal er z|jn onder alle levensomstandigheden. Laat verder 't speelgoed van uw kind eenvoudig z|jn. Probeer niet in den St. Nicolaastrjd of in den tijd van z(jn verjaardag alle winkels af te draven, om voor uw kind toch in 's Hemels naam iéts te vinden, dat den hoogsten graad van kunstige construc tie of gecompliceerdheid bereikt heeft. Als uw kind fculk speelgoed noodig heeft, is het al ontaardOorzaak en gevolg staan hier naast elkaar. Dat op 't gebied van speelgoed-industrie ontaarding valt waar te nemen, is de schuld van de oudeus, die hun kinde ren niet konden leeren, eenvoud te bewaren ook bij het spel. Uw kleine jongen moet tevreden kunnen zijn met zijn eenvoudige bouw doos, waarmee hij kasteelen en kerken tooveren kan, en 'n leeg kistje, met 'n hamer en wat spijkers, waarmee hij echt timmeren ifiag, moet hem in vol maakte verrukking kunnen brengen. Heerlijk moet hij kunnen fantasee- ren, die kleine baas, en stoor hem niet, wanneer hij alle stoelen, uit de kamer bijeen sleept en ze ifiet touwen ver bindt, om zijn trein te kunnen con- strueeren en laat hem begaan, wanneer hij de meest prozaïsche dingen leven inblaast en er mee spreekt en er mee leeft. Het kind moet zijn eigen speel- goed hoofdzakelijk fcz e 1 f maken. •at men er thans op uit is 't meest vernuftig uitgedachte kinderspeelgoed te fabriceeren om te gunnen voldoen aan den bedorven kigdersmaak, is 't grootste bewijs, dat 'fc spel van onze kinderen ontaard is, doordat de een voud verbannen werd. Laat de vermaken van uw kind eenvoudig zijn Geen kinderbals Geen concertbezoek van uw 10- of 12-jarige In 's Hemels naam geen oomedie of opera voor uw 15- of 16-jarig kind Uw kind moet blij kunnen zijn, wan neer hg éénmaal per week, b.v. op den Zondagavond 'n uurtje langer dan ge woonlijk mag opblgven, omdat Vader en Moeder dan zoo eens echt gezellig met hem bezig zjjn. 'n Feest moet 't wezen voor nw kind, wanneer op zijn verjaardag 'n vriendje 'n dag brj hem mag komen. Een heelen dag met Vaaer in de duinen moet iets buiten gewoons zijn. Om zijn vacantie-dagen aangenaam te doen zijn, moet uw kind geen kostbare partijen, rijtoeren of buitenlandsche reizen noodig hebben. Ook weer in dit opzicht moet uw kind kleine dingen leeren waardeeren. Zgn genot zal ook daardoor intenser en van edeler gehalte zijn. Wees verdér eenvoudig in uw uitin gen. Wees eenvoudig, wanneer gij uw kind prijst, wees eenvoudig, waar ge het moet bestraffen. Geen overdrevenheden ook daarb|j. Geen uiterstenWanneer ge vindt, dat uw kind een prijsje noodig heeft, betuig op kalme, eenvoudige, blije, natuurlijke wijze uwe tevredenheid. Moet ge uw kind bestraffen, wees waardig en kalm Geen driftige uit vallen, geen scheldwoorden, geen ge- lawaai Echtheid en waarheid Een voud ook hier Wees ook eenvoudig in uw om gang mot anderen. Gedraag u niet anders tegenover een zoogenaamd mindere dan tegenover een "zooge naamd meerdere. Gedraag u ten allen t|jde en tegenover iedereen eenvoudig, oprecht en wanr, omdat ge als mensch staat tegenover mensch Zóó zal uw kind ieyon in een voort durende sfeer van echtheid en waar heid en echt te z|jn en waar wordt hem een tweede natuur. En waar hij, die echtheid en waarheid, die eenvoud is, niet vindt, zal h|j 'n instinctmatigen afkeer voelen, omdat zijn onderschei dingsvermogen fijn gebleven is. Zóó zal uw kind worden een waar, oprecht, eenvoudig mensch Zóó zal nw kind goed en gelukkig wojden. Moeder. Minister Regout. f Men seint ons uit 's Gravenhage De Minister van Justitie, Mr. E. R. H. Regout is hedenmorgen te acht uur overleden. Mr. Eduard Robert Hubert Regout werd geboren te Maastricht den 4en Juni to63. Den 31en Mei 1886 promoveerde h|j tot doctor in de rechtswetenschap op een dissertatie over het faillissement en werd in Juni 1888 benoemd tot ambtenaar van het O, M. bij de kan tongerechten te Roermond. In No vember 1893 werd hij substituut-of ficier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, welke botrekking hij ver vulde tot December 1903 toen hij be noemd werd tot officier van justitie te Roermond. In 1901 werd hij tot lid der Tweede Kamer gekozen voor het district Helmond. Om zich geheel aan het Kamerlidmaatschap te kunnen wijden, vroeg hij in 1905 eervol ont slag uit zijn betrekking en vestigde zich metterwoon te 's Gravenhage. Mr. Regout was voorzitter van het Rijkswoningcollege bed. in art. 35 der Woningwet, lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Ad vies voor 's Rijks Tucht en Opvoe dingswezen, lid van de Staatscom missie voor bedelarij en landlooperij, commissaris-generaal voor de Neder- landsche afdeoling op de Brusselsche tentoonstelling in 1910 en had mits zitting in het bestuur Van tal van vereenigingen en maatschappijen. Toeö in Mei 191Q minister Nelissen om gezondheidsredenen als minister van Justitie aftrad, was Mr. Regout zijn opvolger. Op den 7en Juni 1910 trad hij op. Van zijn werk als minister noemen wij de bepalingen tot bestrijding der zedeloosheid, dé herziening van de militaire rechtspleging, de Erfgooiers- wet en de Auteurswet. Ommen. Mede een gevolg van de jongste Kamerverkiezing in het district Om men, is voor dit district een zelfstan dige Christelijk-Historische Kiesver- eeniging opgericht. (N. Crt.) Catharina Rennes geeft in het Hbld. een aardig verslag van haar bevin dingen omtrent den muzikalen aanleg van Prinses Juliana. Toen namelijk Catharina v. Rennes eu Hanna Verbena 's middags ten paleize voor het daar te geven soirée repeteerden, kwam Prinses Juliana, vergezeld van de Koningin; binnentrippelen. De Ko ningin vertelde, dat de Prinses zoo veel van liedjes hield en dat ze er een paar voor de dames zingen wilde. Daarna zong de Prinses met freule Van de Poll een paar liedjes voor mij, vertelt Catharina van Rennes, zooals een muzikaal kindje van 31/2 jaar dat doet, invallend op de rijmwoorden en met enkele onvoorziene stakingen on derweg. Maar altijd klonk het zuiver. Na nog eenige liedjes werd gezon gen uit „Hoe de kinderen dansen". Met de kinderjuffrouw werd dat meteen maar voorgesteld en strikt in de maat. Dat te merken deed mij plezier en bracht me er op, eens te zien of het kleintje dat maatgevoel ook uit. zichzelf had. In de rondte stappen óp de maat van de muziek, word het toen. Dat 'ging perfect, tot dat z|j merkte, het voorwerp van ons aller strakke aandacht te zijn en ver legen haar blonde kopje ging begraven in den schoot van de kinderjuffrouw. Toen moest „Ringelreien-rozenkrana'' er aan gelooven en opnieuw kreeg ik de overtuiging, hoe'n rhytmiscb kindje het Prinsesje is want toen zij weer gezeten op het rijtje vóór het podium, met helder stemmetje inviel bij het dansrefreintje„Trala, trala, tra La-la!" begon ze in eens, geheel uit zich zelf, met 'n dapper vuistje op den grond te slaan, alweer precies in de maatbij do points d'orgue sloeg ze niet door En de Koningin en iedereen moost méédoen. Het was werkelijk La Joie du Rhytme die ik waarnam bij het lieve kind en de aanblik van 't geheel was onbetaalbaardie kleine, kleine kapelmeester met haar huiskapel, vol ijver de maat trommelende op den grond Ik zal 't niet gauw vergeten. Nog een aardig tafereeltje „Zij houdt ook zooveel van orgel spelen", zei mij de Koningin. Ik begon daarop, zacht en breed, in de lagere octaven een koraalmelodie te spelen. En ziel dat vroolijke kindje van daar even begint met de kinderjuffrouw to fluisteren en komt op haar teentjes naar do piano toe. Zij wou op het podium komen en bij den vleugel staan. De juffrouw tilde haar stilletjes er op m*r in 'n wip was haar majesteitje clweer af Zij wildo alleen er op stappei! En deed'dat. Heel eerbiedig luisterde zij, vlak naast m|j staandeik ben zeker, dat zij de religieuse nuance in de muziek z|j 't dan ook onbewust onder ging. Invoerrechten. In het overzicht der Rijksmiddelen in de „N. R. Ct." is bij de bespreking van de opbrengst van de invoerrechten een vergelijking gemaakt tusschen die van het afgeloopen jaar en van 1903. De stijging van de opbrengst der in voerrechten is belangrijk genoog ge weest om de cijfers over de laatste tien jaar hier oven af te drukken. De cijfers tot en met 1911 z|jn defi nitieve opgaven, ontleend aan de statistiek van den in-, uit- en doorvoer: 1903 f 10,646,200 1908 f 11,762,400 1904 - 10,819,900 1909 - 12,615,000 1905 - 11,532,300 1910 - 13,330,600 1906 - 12,137,100 1911 - 14,052,600 1907 - 12,139,300 1912 - 15,805,000 Toevallig was ook het verschil met 1908 bijzonder groot, doch een verge lijking met een jaar, dat onder den terugslag van de crisis leed, zou niet zuiver zijn De Stichtsche Ct. meldt, dat een overleden lidmate van de Geref. Kerk te Breukelen aan de Geref. kerk al daar f 2000, aan de diaconie der Ge ref. kerk aldaar f 1000 en aan Geiof. school aldaar eveneens f 1000 heeft vermaakt. Actie voor de katholieke pers. In verband met een te Venlo ge houden, echter wat schraal bezochte vergadering, waar de heer G. H. J. Peltzer, voorzitter van de nieuw op gerichte vereeniging Nationaal Comité van Actie voor de Katholieke Pers en Lectuur, een propaganda-rede hield voor de Katholieke Pers, zal de Nieu we Yenl. Ct., naar zij schrijft, „wel dra in korte stukjes geregeld het on derwerp, door den heer Peltzer op voortreffelijke wijze behandeld, (onzen) lezers voorhouden, ter overtuiging van diegene, welke de verderfelijkheid der liberale en neutrale pers nog niet een verslag van de uitvoerige rede, daar „het een stortvloed van argumenten zou zijn, die beter druppelsgewijs door dringen" Als middel om de Katho-% lieke Pers te bevorderlen, wordt voor al huisbezoek aanbevolen. Bij zulk een huisbezoek „zal men eens kunnen hooren, wat er al gedaan wordt om de Katholieke Pers af te breken". Het Comité, tot welks geestelijk adviseur door den bisschop van Haar lem is benoemd de heer J. B. WM. Möller, rector van het St. Mariage- stioht te 's-Gtavenhage, is voornemens binnenkort in verschillende steden van ons land groote propaganda ver gaderingen te beleggen. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. Het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het licht doen zien een verslag van de bevin dingen en handelingen van het vee- artsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1911. (Hbl.) De sedert November gevoerde en gisteren in een bijeenkomst te Amster dam voortgezette besprekingen tus schen gedelegeerden uit verschillende grafische patroons vereenigingen, heb ben, naar aan N. R. Crt. bericht wordt, geleid tot het besluit tot de oprich ting van een federatieven bond van vakken in Nederland, Inval in een nachtkroeg. Uit Amsterdam meldt men: De politie die den laatsten tijd strenger dan voorheen tegen de zoogenaamde nachtsocieteitén" optreedt, heeft in den afgeloopen nacht in een dergelijke gelegenheid" een inv^l gedaan. Omstreeks drie uur vervoegden zich een inspecteur van politie met een aantal agenten van het bureau St. Pietershal aan perceel 47 in de Dijk- straat, Jwaar de vrouw van een zekeren v. Leeuwen, bekend onder den naam van „Schele Mina" een nachtkroeg exploiteert. Van deze inrichting onder vinden de buurtbewoners zeer veel last. De herrie en het lawaai dat iederen naclit weer, door do bezoekers van dit huis wordt gemaakt, heeft de politie reeds meermalen aanleiding gegeven tot het doen van een inval. Toen den mannen der wet, ook na de sommatie van den politie-inspecteur, de toegang tot het perceel geweigerd werd, verschaïte men zich toegang door de ruit van/de straatdeur in te te slaan. Ongeveer 23 personen van beiderlei kunne, waaronder ook enkele minderjarigen, bevonden zich in het lokaal. Van allen %erden naam en adres opgenomen, terwijl de aanwezige sterke drank in beslag genomen werd. De inval bracht, zooals te begrijpen is, heel wat nieuwsgierigen op de been. Een Duitsch oordeel over de haven van Rotterdam. In de „Köln. Zeit." geeft Bodo Ebhardt de volgende levendige be schrijving van de Rotterdamsche ha ven Het woelige en tierige leven van de groote haven trekt den reiziger zoodra hij de vreedzame pakketboot heeft verlaten. Commissionairs, hotel bedienden, rijtuigen, sleeperswagens, auto's trams maken een rumoer, dat nog het donder-gerommel der over de brug rijdende talrijke treinen over treft. Maar hier te Rotterdam is het water het voornaamste element; het harmo nieert innig met de omgeving en geeft aan de Maasstad haar schilderachtige schoonheid. Wij waardeeren deze be koorlijkheid vooral, wanneer wij de typische Hollandsche gevels zich zien weerspiegelen met hun groote ven sters, helder als kinderoogen. Rotterdam is een haven eh haar heele belangrijkheid berust daarop. Z|j bezit niet do kunstschatten, die den nieuwsgierigen reiziger aantrekken en den roem van de naburige plaatsen uitmakenmen kan slechts wijzen op de groote, machtige Laurentiuskerk. Toch ontvangt de reiziger een belang rijke schadevergoeding in het grootsche havengezioht. De aanblik is geheel anders dan in de maritieme groot steden. Men ziet de schepen, in ein- delooze rijen langs de kaden gemeerd, hun lasten overladende in de groote magazijnen. De heer Ebhart vertelt verder allerlei bijzonderheden over de haven-inrich tingen en besluit met een beschrijving van den nieuwen Waalhaven-aanleg. Na de voltooiing van de haven (310 HA. groot) zal Rotterdam een haven oppervlakte van 516.67 H.A. bezitten. Met het oog op een behoorlijke ver warming van rijtuigen bij strenge koude worden door de directie der S.S. de volgende maatregelen genomen. De sneltreinen van Groningen en Leeuwarden naar Holland en terug loopen op het baanvak MeppelZwolle en terug gesplitst met uitzondering van trein no. 142. Reizigers, die met trein no. 140 des morgens om 6.50 naar Amsterdam reizen, moeten te Utrecht overstappen. Deze maatregelen treden op nader te bepalen tijd in werking. H. P. Mutters, t i-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden de heer H. P. Mutters, de stichter van de be kende meubelfabriek daar ter stede. De overledene was o.a. gedurende vele jaren lid van den Raad van Bestuur van de Aeademie van Beeldende Kun sten. Een zeer bekend en geacht stad genoot is met hem heengegaan. (N. Crt.) Onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Door het kantongerecht te Hoorn werd gisteren geëischt bij verstek tegen H. J. Eilers, te Oegstgeest, wegens het onbevoegd" uitoefenen der genees kunde, f 300 boete, subsidair 00 dagen hechtenis. (Jf. Crt.) De diefstal aan de Hembrug. Aan de Hembrug is een belangrijke diefstal gepleegd. Over de opgaaf van het gestolen bedrag verschillen de lezingen. Het meest genoemde bedrag is f 16.000. De Tel. verneemt van zijn Zaan- dam8che correspondent nader over deze zaak Het valt niet te ontkennen, dat over den geconstateerden diefstal aan de artillerieinriohtingen bij de Hembrug te Zaandam een geheimzinnig waas hangt, waarvan de dichtheid nog ver hoogd wordt, doordien het zoo hoogst moeilijk is, eenigszins juiste gegevens te bekomen. Toen ik om inlichtingen aanklopte, werd mij zelfs geantwoord, dat de redactie van ons blad reeds zelf in formaties had ingewonnen en verkre gen, terwijl uit het gepubliceerde blijkt, dat de redactie op al haar vragen ontwijkende antwoorden ontving. Als bekend mogen wij veronderstel len, dat de artillerie-inrichtingen te Zaandam bestaau uit een complex ge bouwen, gelegen met het front naar het Noordzeekanaal en niet alleen aanzienlijke oppervlakte maar ook groote lengte beslaande. Middenin, a den kanaaldijk gescheiden door een hek en erf of tuin, ligt het hoofdge bouw, waarin zijn gevestigd de kan toren en waarin dus ook de brandkast wordt bewaard. Ter weerszijden telt het hoofdgebouw twee woningen van geëmployeerden, welke woningen uit gang hebben naar buiten, dus niet naar de zrjde der kantoren. In het midden- of kantoorgedeelte houdt des nachts steeds een der officieren, die dan de zoogenaamde wachtweek heeft, verblijf. Deze heeft een sleutel van de 's nachts gesloten voordeur, want hij moet kunnen uit- en ingaan, naar ge lang hij dit voor de contróle van de wacht noodig oordeelt. Men kan het gebouw ook bij dag alleen bereiken door een pont, welke bewaakt wordt door een portier, zoodat niemand wordt toegelaten, die niet beslist op het terrein noodig heeft, 's Nachts zijn natuurlgk ook de poorten gesloten. De bewaking der gebouwen is toe vertrouwd aan een detachement in fanterie, dat dagelijks van Amsterdam overkomt, qnder commando van een onderofficier. Bij dag staan geen wacht posten uit, wel bij nacht. Omstreeks den tijd van het einde der werkzaam heden in de fabrieken, wordt de wacht betrokken en 's morgens, om en nabij het uur van aanvang der werkzaam heden, worden de wachtposten inge trokken. Het gebouw, waarin de militaire wacht verblijf houdt, ligt buiten het fabrieksterrein. Een der wachten is geplaatst bij dit gebouw, in welks nabij heid turf- en steenkoolloodsen staan. Verder zijn 4 6 wachten op het ter rein aanwezig, waarvan één nabij het hoofdgebouw, waarbg ook lantaarns branden. Geregeld wordt verder over het terrein een ronde gedaan onder leiding van den onderofficier der wacht, die een klokje bij zich draagt en op verschillende plaatsen sleutels weet, waarmee hij op de aangegeven tijden moet „prikken". In de gebouwen zelf wordt gewaakt door burgerwachten, die ook al ver plicht zijn op bepaalde tijden te „prik ken' in de verschillende hoeken der lokalen. En fcet gebeurt niet zelden, dat midden in den nacht alarm wordt gemaakt, enkel en alleen om te zien, of allen op post zijn. De zorg voor de brandkast berust bij den kapitein- magazijnmeester W., die tot voor kor ten tgd aan de Hembrug woonde, doch d,en laatsten tijd te Amsterdam woon achtig is. Gewoonlgk vertrekt deze namiddags omstreeks 4 uur naar Amsterdam, om den volgenden mor gen terug te keeren. Verteld wordt, dat genoemde kapi tein-magazijnmeester een paar dagen verlof heeft gehad en Dinsdagmorgen terugkomende constateerde, dat de deur der brandkast los was en dat uit deze kast het aanwezige bankpapier tot een aanzienlijke waarde verdwenen as. Nergens waren sporen van geweld te ontdekken, noch, aan poort of voor deur van het gebouw, noch aan de kantoordeur, noch aan de brandkast zelve. Het is zoo de lezing van het verlof waar bljjkt dan volstrekt niet uitgemaakt, dat de diefstal in den voorafgaanden nacht heeft plaats ge had, evenmin dat deze juist in een nacht is geschied. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de politie, om in deze zaak klaarheid Ito brengen, voor een moeilijke taak Btaat. Uit dien hoofde heeft zij ge tracht de zaak geheim te houden. Zooals reeds gemeld is, wordt ijverig aan de oplossing van het raadsel ge werkt en gelooft men werkelijk een spoor te hebben, hetwelk dan ook ijverig gevolgd wordt en in verband waarmede ook in vele andere plaatsen niet wordt stil gezeten. Aanvragen van werknemers op 17 Januari. Volwassenen, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 schilder, 1 bankwerker, 2 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 4 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens. 1 klerk. Aanvragen "van werkgevers. Volwassenen. 1 timmerman, Halfwas of aankomende 1 schoenmaker, Leerlingen en jongens. 1 klerk. 1 schilder, 2 sigarenmakers, 1 loopjongen. (Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens IOV2 «ur, Ds. H VAN ASSENDELFT. Volgens 'de lijst van Predikbeurten van de Herv. Gemeente treden op GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEEj- BACH V. D. SPRENKFL. H. Avondmaal. Namidd. ten 2 ure. Geen Dienst. Avond ten 6 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Dankzegging. KLEINE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namiddag ten 2 ure. Ds. P. V. D. KOOIJ, van Reeuwijk. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 22 Jan.,'12 n., Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond ten Jl/2 ure. Ds. DEUR. Bijbellezing. boven de 16 jaar. Zich te vervoegen aan de Stoom-Kuiperij en Kisten fabriek „DE WOELGEEST", Katten- singel. DROGIST, WIIDSTRAAT 29. Telefoon 328, in een flinke Kruideniers-, Comestibles- en Spiritualiënzaak een nette en bekwame van vrijzinnige beginselen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres J. HOQFTMAN T.Az. Boskoop. Admiraliteitskade 78, BOTTERDAM. Snelle en radicale genezing van en uitwendige mieklen Talrijke dankbetuigingen. Spreek uur alle werkdagen van 101, 24. Veraf wonenden per brief. Drogist, Wijdstraat 29. Telef. 328. VAN ALLE tegen spotprijzen contant In ZIE DE ETALAOE. TT GOUDA. Aan nevenstaand uithangbordzyn de winkels te herkennen, waar Machines verkocht worden. Alleen verkrijgbaar bij door het Nederlandsch Operette Ensemble DirectieALPHONSE JANMART Jr. Telef. 286. GOVDA. Voor BORST- en LONGZIEK TEN, voor KEEL- en NEUS- AANDOENINGEN, en voor SPRAAKGEBREKEN. Maandkaarten, dage! 9—10 en 's avonds 78. Particulier Spreek uur 1—2. Rotterdam, Qoudachealngel 333c bil heen, komen de menschen gevlogen om Ook geen wonder, het scheelt een dubbel werkmansweekgeld in de prijs, ook op afbetaling. Prijscourant gratis. Repareeren en inruiling. K ipstraat 42 Rotterdam Eenig adres: SPECIAL] IIALITEIT IN Nieuwste Weener Succesoperette. Muziek van FRANZ LEHAR. (componist van„hetLustigeWeeuwtje") Qroot Orkest van 18 personen. Aanvang 7 3|4 uur- Prijzen der plaatsen Voor H.H. Leden, hunne Dames en Kinderen f 1.26 per persoon. Voor Niet-Leden, en Dames en Kin deren van niet-leden f 1.75 per persoon. Kaarten verkrijgbaar b|j den kaste lein der Sociëteit „Ons Genoegen" en den Heer J. OUDERKERK, Sigaren magazijn, Korte Tiendeweg 10. Plaatsbespreking bij loting op Woensdag 21 Januari des avonds 8 uur k 10 ct. per plaats. Na afloop vertrekt een boot naar Waddlngaveen en Boskoop. Aangesloten Tel. No. 343. KOEMANS, Fibma C. H., Schoonhandel, Lange Tiendeweg 11. 344. POLDERVAART, L.N., Wagenverhuurder, Naai- erstraat 16. 344. GOUDSCHE DIENST VERRICHTING, Speci aal ingericht voor trans port van Piano's en Or gels, Naaierstraat 16. De is dagelijks verkrijgbaar aan den

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2