LISEL HTS, handel, wires: biedingen in de Courant uccet. DE GEWETENLOOZE. DE JONG, osthaven 31. Van Houten’s ROHA. DAT IS DE CACAO lekker vinden en waarvan Moeder zoo voordeelig in het gebruik is. RONA 51e Jaargang. No 12077. Dinsdag 21 Januari 1913. B-ix.itexxla.xxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. rwaters aarwater» Telefoon Interc, 82. Antiseptische nawerking: 6 a 7 uur I. Gouda. XTïe’ci.'WS- en. -Z^cL"^erten.txe'ble-c3. voor O-qulcLsu exx OzxxstxeJEexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ^Telefoon Interc. 82. en 1 aan het Bureau. d.d. i (Worde vervolgd) mM 4 Zn., Goud». LWjï, VON'. (U1NINE. EGETALL t (6n kosten slechts betaling: 5, voor elke regel f its: AN DANTZIG, V. D. Jez. v. DIKST. "O- e aflevering. ze bepaald dadelijk een bus gaan koopen. is die wij zoo zegt dat Gij moet De naam iwjj geregeld tijdig gen ontvangen ven serten.vermakeljjk- lece dan in onae m. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post.1-50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post I 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiexdeweo- 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren terde zij aan den bovensten knoop harer blouse, en voor hij het verhin deren kon, was het fleschje 'in de opening verdwenen. Maar dat h> diefstal, riepjhy, zonder het te meenen l Die ik verantwoorden kan/ant- woordde ze, terwijl ze de hand op de opening van haar hals hield, omdat hij er een greep naar wilde doen. De Poolsche jood had alles gehoord, want hij sliep nieten als in zich zelf sprekend, zei hij, nog altijd met ge sloten oogen Hij zal den lieven God danken, dat zij het hem afgenomen heeft. An deren mochten gaarne behouden hun leven, en hij wil den dood verzoeken Het is al erg genoeg, dat men hem bij zich dragen moet zonder het te willen 1 Ach, hou op met je wijsheid zei Dolinsky geërgerd. Wat God gegeven heeft, moet men behouden, tot hij het weer af neemt, klonk het toonloos. Het meisje kleurde, want zij had den vinger van Dolinsky op haar hals gevoeld. 6) Want dat was toch per slot de wensch van alle meisjes, naar welks vervulling zij streefden, of ze hoog of laag geplaatst waren. Dolinsky richtte zich tot haar, dit maal niet ontstemd door het snorkers- concert om haar heen. Zelfs de Pool- sche jood, die tot nu toe de rust niet gevonden had, lag met gesloten oogen. Allen droomden nog eenmaal van hun thuis, alvorens ze hardhandig wak ker geschud zouden worden om den strijd des levens te aanvaarden. Hij zal mij niet vergeten, zei het jonge meisje op de laatste aan merking van Dolinsky, denkende aan den schat, dien hij bij zich had. Maar tegelijk maakte ze een heimelijke ver gelijking tusschen haar minnaar en dezen jongen man, wiens open gezicht mSt de nadenkende oogen en blonden korten baard haar beter bevielen dan de harde trekken van haar verloofde,' waarin de ontevredenheid met het leven duidelijk geschreven stond. Deze jonge man toonde zich uiterijjk niet de nicht van den pastoor was verliefd geweest, en uit vertwijfeling over haar koelheid zich het leven had willen be nemen. Zijn vader was er echter achter gekomen, en had hem een zoo duch tige herinnering gegeven, dat hij van zijn levensmoeheid op staanden voet genezen was. Dat was vier jaren ge leien, en als hij nu aan die zaak dacht, moest-ie lachen. Maar het fleschje drdeg hij nog altijd bij zich, eigenlijk meer als een soort van krachtproef op zichzelf, want hij kon niet weten, of hij niet nog eens in zoo’n geval ko men kon. Daarbij zag hij haar zoo zonderling aan, dat zij zeide Neen, dat moogt ge nietZulke gedachten zijn schrikkelijk. Hoe kan een jonge man om zoo iets denken I Ik zal het wegwerpen Maar neem me niet kwalijk riep hij met komische verbazing. Ér valt niets kwalijk te nemen. Dit fleschje is nu van mij. Plotselinge wilskracht sprak uit haar woord, die hij tot nu toe in dit luch tige kind niet opgemerkt had. Hij wist niet of hij lachen zou of boos worden, over dit afnemen van zjjn eigendom. Het was inmiddels zoo warm in den wagen geworden dat zij reeds den wollen doek losgedaan had nu peu- eeraanqename smaak! wijs moeten gedwongen worden te dalen. Do verhouding der buren is wel liefolijktoekent de redactie van de „N. R. Ct.” hierbij aan, aan welk blad wij dit ontleonen. Uit Leipzig werd ‘20 Jan. geseind: Een zeer ernstig automobielongoluk heeft Zondagmiddag plaats gehad in de Lemstrasse tusschen Gohren en Guldengrossa. Daar stortte een auto mobiel, waarin vier* Tjeipziger officie ren gezeten waren, tegen een met twee paarden bespannen voertuig. Drie der inzittende officieren werden uit de auto geslingerd en werden op slag gedood. Een vierde werd zwaar ge kwetst naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur nam de vlucht en zou zich hebben doodgeschoten. HO0GEN. ▼7 ABS- middel aan den neus en zij rook er even aan. Dat doet goed, het verfrischt, zei ze, en wischte de oogen af, die overliepen. Met dit zouden we niet zoo kun nen omspringen, zei hij, en toonde haar een ander fleschje, dat gecapsu- leerd, tot op de helft met een witten drogen inhoud gevuld was, dat hij, alsof het zout was, heen en weer schudde. Een paar korreltjes er van en wij zijn er geweest. Dat is arsenicum, het zwaarst vergif, dat bestaat. Zij sloeg de handen samen. Waarom draagt ge dat bij u Als ge de fleschjes verwart Hij lachte. Kan niet gebeuren. En een ander zou er wel voor bedanken. Ziet ge, er zit een etiket op, met een waar schuwing. Gij moogt het wel eens aan vatten, daarvan sterft men niet. Zij nam het fleschje, las de aanwij zing „Vergift”, waarboven een doods hoofd op twee kruiselings geplaatste geplaatste beenderen. En toen ze zich overtuigd had, dat het betasten niets kwaads kon uitwerken, wou ze weten, waarom hij dat bij zich droeg. Toen vertelde hij haar met korte woorden, dat hij op twintigjarigen leeftyd op TEIT IN en Heeren enoegen44, 73/4 uur, ie Ensemble, Eva, fisje. Genoegen”, 8 uur. r. „Excelsior”. Réunie44, 7*/> uur, sd. Zionistenbond, 1. Vos, Amsterdam. mcordia44, 8 uur, igvereen. „Gouda44, laakbord”, 81/* nur, g Vrijzinnige Stu- ;andaclub. Réunie44, 8 uur, Bond voor Vrou- De kwestie tusschen generaal Hertzog en Botha. Kort na de eerste berichten over de crisis in hot Zuid-Afrikaansche mi nisterie, hebben we meogedeeld ^at de oorzaak van het conflict was. Als diepe ondergrond kunnen we slechts één motief vinden, dat de aanleidende oorzaak is geweest tot deze verwyde- ring van twee mannen, die in werke lijkheid dezelfde beginselen aanhangen, maar in uitwerking verschillende we gen bewandelen. De grondoorzaak van dezen strijd, want tot zoo’n om vang is de minister-crisis uitgedijd, de grondoorzaak moet gezocht worden in de verschillende rassen of beter gezegd, de verschillende volken die in Zuid- Afrika vereenigd zijn. Generaal Hert zog ziet in Zuid-Afrika het aloud ftollandsch bezit met de Engelschen als indringers. Deze indringers wil hij om de loyale houding, dio het Engel- sche volk een paar jaar geleden Aegen het Zuid-Afrikaansche volk heeft aan genomen, als zijn gelijken erkennen, ja zelfs om die houding hoogachten, maar één der zijnen wordt een En- gelschman nooit. Hij voelt zich en met hem duizenden Boeren in de eerste plaats de Hollandsche Afrikaander. Hij wil loyaal onderdaan van het em- pirium zijn, maar zijn rechten, die de rechten van zijn volk zijn wil hij in. geen geval achtergesteld zien bij de belangen van anderen. Ook niet, als die belangen de belangen zijn van het empirium. Zuid-Afrika nummer één, Engeland nummer twee. Deze kwestie is in tfitwerking gegroeid tot een strijd die voor Zuid-Afrika bedenkelijke ge volgen kan hebben. Generaal Botha, de premier, die beweert in principe er juist zoo over te denken als gene raal Hertzog, wat we dan ook graag aannemen, wil toch in geen geval deze meening op de spits drijven. Ja, zoo uitte hij zich, hij vond zelfs on- noodig, deze principes te verkondigen. Er was z. i. daarvoor geen reden. De ware belangen van Zuid:Afrika, ver- klaarde hij aan een medewerker van de Volksstem, zijn niet en behoeven niet in strijd te zijn met die van het rijk, dat ons onze vrije constitutie heeft verleend. Botha de man van de verzoening tusschen beide rassen, heeft generaal Hertzog geofferd aan zijn ideaal van verbroedering. Deze houding is hem GOl IfflIE COURANT. pRlJg DER ADVERTENTIÉN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclan\es 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte Prinselijke verloving. /Prinses Victoria Margarete, eenige ■dochter van prins Friederich Leopold van Pruisen is gisteren verloofd met prins Heinrich XXXIII van Reuss. Amerika. Te Londen bevindt zich naar de N. R. Crt. meldt op 't oogenblik zekere heer Raymond D. Fosdick uit New York, die in opdracht van het New Yorkscho gemeentebestuur naar Euro pa is gekomen om daar in verscheiden groote steden een onderzoek in te stellen naar de regeling van het po litiewezen. In Londen had Fosdick reeds een onderhoud met minister MeKenna, die als „Home secretary44 ook hét hoofd is van de Engelsche politie. Na Londen bezoekt Fosdick Parijs en Berlijn. zoo voortvarend, maar daarentegen toonde hij monterheid en gezonde levenslust. Daarbij scheen hij strikt eerlijk te zijn, want niets van wat hij gesproken had, was haar ontgaan. In den heelen wagen was een geur van armoe, door de warmte nogaan- gewakkerd. Dolinsky haalde een klein fleschje voor den dag, opende het en hield het voor den neus. Tranen kwa men in zijn oogen, maar hij snoof dapper door, kreeg een weldadig ge voel: Wilt u ook ruiken Het is geest van salmiak, zei hij. Als men op het land in de boerenhutten komt, is het altijd goed zoo iets bij zich te hebben. En hier riekt het nog erger. Eh hij voegde er bij, dat zijn vader metselaar was op een kleine landelijke bezitting en dat hij, zijn eenige zoon, den heelen zomer in de dorpen op eigen hand gebouwd had, om zijn vader, die lij dende was, de hand te reiken. Natuur lijk was het maar een éénvoudige bouwerij, barakken van rooden steen, maar hij was er tenminste nuttig mee bezig gehouden. Nu was-ie blij, zich in Berlyn verder te kunnen bekwamen, want hij had maar een eenvoudige bouwschool bezocht^ en wou nu zijn teekenonderwys voortzetten. hield haar het ontsmettings- De oorlog op den Balkan. Hervatting van den oorlog? De Bulgaarsche eerste-minister heeft den gedelegeerden te Londen volmacht verleend, rechtstreeks aan Sawof te seinen, de vijandelijkheden te hervatten wanneer zij denken, dat er geen redelijk vooruitzicht is op het sluiten van den vrede. Men wijst erop, dat de Balkan- soldaten op zijn laatst in Februari naar hun’ velden moeten terugkeeren daar anders hongersnood in het land onvermijdelijk is. Een zeegevecht. Zaterdag heeft een zeegevecht plaats gehad tusschen de Grieksche en Turk- sche vloot. Admiraal Kouszdouriotis seinde daar omtrent naar Athene dat de Turksche vloot, bestaande uit de pantserschepen „Barbarossa44, „Tourgout Reis44, „Mes- zoudje44, „Assaid44 en „Tewfik44, na een verkenning van den kruiser „Hamidie44 en een torpedojager tusschen Tenedos en het eiland Mauris, de zeestraat uitstoomden naar Imbros. Toen de vloot op een afstand van 10 mijlen ten Noordwesten van Tene- door het Zuid-Afrikaansche volk zeer kwalijk genomen. Van verschillende zijden heeft men de partij van Hertzog gekozen. Protestmeetingen zijn ge houden om te protesteeren tegen zijn verwijdering en er zijn soms harde dingen gezegd aan het adres van den premier en den opvolger van Hertzog. Een paar er van willen we roleVee- ren. Generaal de Wet zeiIk sta liever te midden van mijn volk op een mesthoop, dan op het schitterendste platform met vreemdelingen. Een andere spreker, een jong ad vocaat, de Villiers Roos, zei Wat zou president Kruger hebben gezegd van den eenen Afrikaander die den ander deze groote beleediging aan deed Hier doelde hij op Botha en Hertzog. En het anwoord uit de ver gadering wasHij is een verrader. En al is dit zeker niet de uiting van de geheele vergadering, die uiting teekent. Aan het eind van diezelfde vergadering heeft men generaal Hert zog een ovatie gebracht, die het krach tigste kenmerk is van de ontevreden heid die het ontslag-Hertzog onder het Afrikaansche volk heeft gebracht. dos was gekomen, stoomde do Griek sche vloot bestaande uit de kruisers „Averof4*, „Hydra4*, „Spezzia44 en acht torpedojagers haar onmiddellijk tege moet. Des avonds na den slag seinde de admiraal ?^„Wij hebben de vijandelijke vloot verslagen en haar vervolgd tot in de zee-engte, waarheen zij in wan orde vluchtte. Het gevecht duurde drie uren. De averij van de „Averof44 is van weinig beteekenis”. De Gouverneur van Tenedos seinde nog: Het gevecht begon om 11 uur 25 en duurde met groote hevigheid voort tot 12 u. 50. Toen trok de Turksche vloot zich terug, bij tusschenpoozen schietende op de „Averoff"4, die haar vervolgde. Te 2 uur 20 was het ge vocht geëindigd. en ging de Turksche vloot de Dardanellen weer binnen. De pantserschepen „Barbarossa4* en „Tour gout Reis44 waren vrij langen tijd in rook gehuld, en helden toon zij do Dardanollen invoeren, naar stuurboord over. De „Mezzoudjo44 en de „Hamidie4* hielden tijdens de vlucht met sohieten op. De Grieksche vloot staakte de ver volging, toen zij onder het bereik van het vuur der forten kwam en bleef kruisen voor de zeeërigte. Niettegenstaande deze stellige be richten melden de offid<elo Turksche telegrammen dat 00,1 over winning was voor de Turksche vloot I Het gerucht loopt, dat volgens het rapport van den Minister van Marine to Constantinopel, twee Turksche kruisers buiten gevecht gestold zijn en van een derde de brug is vernield. Uit Constantinopel wordt 20 Jan. geseind De Turksche pers bereidt de open bare meening voor op een gunstig antwoord aan de Porte op de collec tieve nota der mogendheden. De „Joni Gazette” zet do ernstige moeilijkheden uiteen, die een gevolg zouden zijn van een weigering van Turkije op de bedreiging der mogendheden. Duitschland. Tegen het inkijken. Uit Dantzig meldt men, dat als tegen maatregel op het Russische besluit, dat op Duitsche ballons met scherp geschoten moet worden om ze tot dalen te dwingen, een verordening uitgevaardigd is, behelzende, dat uit Rusland komende baMons op gelijke

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1