DBirLX3.erLla.xxcl. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET 4O10 Staats-loterij. Onze Geïllustreerde Weekbladen MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieels Prijscourant Ëf feetenhandel le Amsterdam Frankrijk. Het Ministerie Briand. Uit Parijs wordt dd. 20 Jan.geseind Briand nam op zich een ministerie te formeeren. Oostknrijk-Honöarije. Een waanzinnige. Uit Weenen wordt geseindDe „Militaerische Rundschau" meldt, dat een korporaal van het 18e regiment infanterie blijkbaar in een aanval van waanzin 4 soldaten gedood en 8 ge wond heeft, waarbij hij do kazerne NeveinarHerzegowina in brand stak, welke gedeeltelijk uitbrandde. Na een wanhopigen tegenstand werd de waan zinnige korporaal gedood. Zondag heeft te Amsterdam de heer P. J. Troelstra het toegezegde open baar debat gevoerd met den heer H. Sneevliet over do toestanden in de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, naar aanleiding van de houding van den heer Duys ten opzichte van den heer Sneevliet in de Kamer bij de jongste debatten aan genomen. De vergadering was druk bezocht; onder de aanwezigen waren vele spoor wegmannen. Kamerverkiezingen 1918. De centrale liberale kiesvereeniging in 't district Ridderkerk, zal, naar de N. Rott. Crt. bericht, Woensdagmid dag een vergadering houden te Kroos- wijk bij Oud-Beijerland tot het bespre ken van de Kamerverkiezing in het district en tot het opmaken van een groslijst van candidaten. Alle bij de centrale aangesloton kiesvereenigingen en eenige particulieren, bekende voor standers van de vrijzinnige beginselen zijn tot bijwoning van deze vergadering uitgenooaigd. Het is de bedoeling van het bestuur een candidaat te stellen, die het concentratie-program ton volle onderschrijft. Hetzelfde blad meldt, dat de vrij zinnige kiesvereeniging Algemeen Be lang te Barendrecht voor het district Ridderkerk met algemeene stemmen mr. C. P. Zaaijer, oud-voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor Rot terdam, voorloopig candidaat heeft gesteld De centrale vrijzinnige kiesvereeni ging in hot district Hilversum heeft fisteravond te Bussum vergaderd en en heer W. de Jong, in Den Haag, candidaat gesteld. Ommen. Van welingelichte zijde meldt men aan de Ned. nader uit Ommen, dat de aldaar opgerichte kiesvereeniging eigenlijk die elementen omvat, welke men vroeger in den Christ.-Hist. Kie- zersbond zqu zoeken. Men is orthodox- Hervormd, vooral sterk „tegen Rome", men ijverde voor den heer Bichon van IJsselmonde, doch acht zich in dezen teleurgesteld, nu hij het bestaans recht der coalitie erkent. Daartegen-' over wilde men den invloed tegengaan van openbare onderwijzers in het district, die vele orthodox-Hervormden naar links trekken. Hoewel de naam van Mr. van der Laar genoemd is, zou men eigenlijk veeleer in iemind als dr.,Bronsveld den man zjjner keuze zien, omdat men de beginselen der Chr. Sociale partij niet wenscht te aanvaarden. Er is te Deventer sinds eenigen tijd groot gebrek aan 2%-centstukken voor de muntgasmeters. Men heeft reeds op allerlei wijze gepoogd in dat ge brek te voorzien. Ter voorziening in den bestaanden nood is door den ontvanger dezer gemeente Donderdag per telegraaf aan den betaalmeester te Zutphen en daarna aan den muntmeester van 's Rijksmunt te Utrecht verzocht om toezending van genoemde pasmunt beide autoriteiten seinden Niets voor radig." Op de vraag aan ae Genera le Thesaarie van het Departement van Financiën; Op welke wijze kan ik ten spoedigste in het bezit worden gesteld van 40,000 2'/a-centstukken Ef is hier groot gebrek, werd te ruggeseind „Rechtstreeksere toezen ding volgt morgen", zoodat er gis teren weer over een voldoende voor raad kon worden beschikt. „Zw. Crt." De Hollandio. De Hollandia, die in Vigo krachtige pogingen heeft gedaan om bij de scheepsramp hulp te bieden, is gister morgen IJmuiden doorgestoomd. En kele der geredde passagiers deelden ons mede, dat de Holland ia tot zeer dicht bij de kust is geweest. Zooals men weet geraakte een der schroeven daardoor defect en werd later verlo ren. In het geheel moet Hollandia nog 84 passagiers gered hebhen. De Hollandia heeft geen personen van de Veronese kunnen redden. Een olifantenbaby. Geen baby als een olifant maar een olifanten-baby van nauwelijks 2% voet hoogte heeft men, naar de Doli Crt. bericht onlangs op de onderneming Serbadjadi in Bóven Serdang gevan gen. Het beestje was in 'n put geval len, waaruit het zich niet weer kon redden. De kleine zal zoo mogelijk wprden opgevoed tot een behoorlijken dikhuid. Door een krokodil gepakt. Een Chineesch werkman van een der houtzagerijen vlak bij Tandjong Balei werd, toen hij op een houtvlot aan het baden was, plotseling doof een krokodil gegrepen en naar de diepte gesleurd. Tbt tweemaal toe kwam het monster met zijn prooi nog boven het wateroppervlak. Dadelijk werd naar den ongelukkige gezocht, doch vruch teloos. Verduistering. Woensdagmorgen werd een oude Katholieke man, zekere H. A., begra ven. Naar plaatselijk gebruik werd 's morgens vroeg het lijk naar hét kerkhof gebracht; en de familie kon 's middags het graf gaan bezoeken. Dit eerste geschiedde ook nu. Door bijzondere omstandigheden bezochten enkele familieleden het graf echter reeds 'a morgens. Het bleek hun, dat de doodkist, die nog niet onder* de aarde stond, was ontdaan van haar handvaten en van het nikkelen cru cifix, dat op de kist gespijkerd was geweest. De doodgraver bekende des gevraagd, dat de doodbidder, tevens leverancier van do doodkisten in Ven- lo, de garnituren eraf genomen had, zooals wel vaker gebeurde Hoogst verontwaardigd ging de familie naar huis, waar intusschen de bidder, ze kere v. K., die waarschijnlijk onraad vf^moedde, het kruis reeds terugge bracht bad en getracht had de wedu we te bepraten om de zaak te sussen. Hij had haar een daalder geboden, om, naar hij zeide, een mis voor den overledene te laten lezen. De familie wilde echter'van geheimhóuding niets weten en heeft de zaak bij de politie aangegeven. De doodbidder v. K. en de dood graver, die naar men zegt ondef een hoedje speelden, zijn in verhoor ge nomen. Vermoedelijk zullen verschillende graven worden opengemaakt, daar ve len vreezen, dat ook by hnn dooden iets dergelijks gebeurd is. N. R, Crt. De typografenstaking te Amsterdam. Zondagmiddag werd in de „Geel- vinck" te Amsterdam een bondsver gadering gehouden van de werklie- denorganisaties. Wat er verhandeld werd, droeg met het oog op de a.s. Woensdag te Utrecht aangekondigde spoedvergadering van alle Ned. Druk kerspatroons, een voorloopig karakter. Naar aanleiding van het opzeggen van aoht jongens-lithografen bij de firma De Bus$y wegens weigering van het lithografeeren van een verzeke ringspolis, die voorheen in boekdruk werd gefabriceerd, besloot het hoofd bestuur van den Nederl. Litho-Foto- Chemigrafenbond in haar gisteren ge houden vergadering het uitgeven van z.g. „bosmet" werk zoo krachtig mo gelijk tegen te gaan en de eventueel daarby betrokken arbeiders opdracht te geven zulk werk niet ter hand te nemen. De Kamer van Arbeid vodr Druk- kersbedryven te Amsterdam geelde aan de werklieden organisaties mede, dat de drukkerspatroons bemiddeling der Kamer hebben afgewezen, omdat thans de regeling van het conflict be rust bij den Nederlandschen Bond van Drukkerapatroons. Ten gevolge van de staking der ty pografen dreigt een andere vrij talrijke categorie arbeiders zonder werk te komen. Verschillende boekdrukkers patroons hebben Zaterdag j.l. hun binders met 14 dagen opgezegd. Deze opzegging is niet een onderdeel van den strijd, doch slechts een gevolg daarvan. Onderscheidene patroons yer- klaarden n.l. dat, indien het conflict in het typografenvak voor dien tyd opgelost zou zyn, de opzegging zon worden ingetrokken. Bij de firma De Bussy is het aantal der in het conflict betrokken werklie den met Óen 12-tal steendrukkers ver meerderd. Hun werd Zaterdag de uitvoering van een werk opgedragen, dat anders in boekdruk pleegt te wor den uitgevoerd. Na overleg met de organisatie weigerden de steendrukkers dit werk uit te voeren. De patroon, die in ieder geval meende dat hij en niet de organisatie had uit te maken, welk werk moest verricht worden, besprak toen deze zaak verder met zijn werklieden, ten gevolge van welk onderhoud, dat overigens een zeer wel willend karakter droeg door be doelde steendrukkers de arbeid gister morgen niet werd hervat. (Hbld.) Een tweede inval in een nachtkroeg. In een nachthuis in de Dijkstraat te Arasterdam heeft de politie naar het Hbld. meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw een in val gedaan. Toen een tiental agenten, onder bevel vari een inspecteur zich aan het huis vervoegden, werd hun, in tegenstelling met den vorigen keer, onmiddellyk toegang verleend. Onge veer 60 personen, mannen en vrou wen, werden in de lokaliteit aange troffen; hun werd, nadat hun namen en woonplaatsen genoteerd waren, ge last de inrichting te verlaten. Een der bezoekers, die weigerde zijn naam op te geven, werd naar het politie- posfchuis aan de Nieuwmarkt overge bracht. Evenals bij den eersten inval, werden alle aanwezige dranken, glazen en flesschen, nadat het huis tot zelfs op de daken doorzocht was, in beslag genomen. Zondag ontstond, naar do N. Crt. meldt, tijdens de godsdienstoefening brand in de r.-k. kerk te Obdam (N. H-). Met vereende krachten wist men den brand, die in de sacristie was aangekomen, in den aanvang te blus- schen. Nog meer censuur! De afdeeling Leiderdorp van Patri monium heeft aldus lezen wij in de „Ned." o.a. een motie aange nomen, waarbij aan het bondsbestuur wordt verzocht zich tot de rogeering te wenden met het verzoek om hot misbruik van den naam des Heeren op publiek terrein van overheidswege strafbaar te stellen. Eigenaardige gift. Ds. J. H. Scholten bericht in de „Rotterd. Kerkb.," dat hij voor de Evangelisatie van een kapper 25 abonnementskaarten voor scheeren en haarsnijden heeft ontvangen. De jongste republiek. China is kl niet meer de jongste republiek. De gezanten der groote mogendheden hebben besloten dat de berg Athos in Griekenland, waarop het bekende Grieksch-orfchodoxe mon nikenklooster staat, voortaan als een onafhankelijke kerkelijke republiek zal worden beschouwd. Een nieuwe kerkelijke staat dus. Doodelyk ongeluk. Een 61 jarige weduwe, huishoudster by een familie aan de Nassau Dillen burgstraat te 's Gravenhage sprong Zondagavond in de Van den Bosch straat aldaar, van een in gang zijnde tram en wel in de tegenover gestelde richting van die in welke dentram ging. Het gevolg was dat de vrouw aohterover viel, een schedelbreuk be kwam en kort daarna, terwyl ze ver voerd werd naar de Roode Krnis- kliniek aan de Jan van Nassaustraat, overleed. Uit Aden werd dd. 19 Jan. geseind: Aan boord van de Russische stoom boot Etsonia is tot nu toe op onver klaarbare wijze brand uitgebroken. De stoomboot is geheel vernield. De kapi tein, de machinist en 10 man equipage vonden den dood in de vlammen. De overige konden zich slechts met groote moeite redden. Vreeselyk ongeluk. Gisterenmiddag speelden een drietal jongens met zandkarretjes aan de J. Catskade te Amsterdam. Een der kar ren sloeg om, met het gevolg, dat de 3 knapen er onder kwamen. De 13- jarige Krappe kreeg zeer ernstige won den, terwyl H, v. d. Berg bewusteloos werd opgenomen. Alle drie werden naar het ziekenhuis gebracht, waar v. d. B. spoedig na aankomst overleed. De afdeeling Dordrecht van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft om de tooneelspeelkunst en de lief hebberij voor oorspronkelijke tooneel- werken te bevorderen, een tooneelwed- stryd voor liefhebbery-vereenigingen uitgeschreven, tot deelneming waaraan alleen gezelschappen zijn uitgenoodigd, die reeds in een fcooneelwedstrijd met een eersten prijs bekroond zyn. Uit de vereenigingen, die zich aangemeld hebben, zyn er by loting drie aange wezen, die om drie prijzen zullen kam pen, nl. Litteris Sacrum, van Leiden, die zal opvoeren IJsbrand van Frede- rik van Eeden, Fritomija, van Den Haag, met Zyn Jeugdvriend van Ano nymus, en Arti et Amicitiae, van Dordrecht, met Hoogmoed van Louise Stratenus. De voorstellingen zullen op Zondagavond gegeven worden.: de eerste voorstelling heeft Zondag 26 dezer plaats. N. R. Crt. Zondagmiddag zakte te Delft een zwerver op straat in elkaar. De politie bracht hem naar het havenkantoor, waar een geneesheer slechts den dood kon constateeren, tengevolge van overmatig gebruik van sterkedrank. „Handelsberichten" deelt mede dat, blijkens ontvangen bericht, een Ame- rikaansche maatschappij, de D.H. S.Co., het voornemen zou hebben, hier te lande emigranten te werven en aan Nederlanders land te verkoo- pen. Dengenen, die dergelijke voor stellen mochten ontvangenwordt aangeraden, alvorens daarop in te in te gaan, nadere inlichtingen bijde af deeling Handel in te winnen. Een gruwelijke straf. De zwaarste straf, die ooit kan wol- den opgelegd, is misschien wel die, welke soms in China wordt toegepast, namelijk onthouding van slaap. De dood, door onthouding van slaap, is daar een straf voor misdadigers, die hunne echtgenooten hebben vermoord. De veroordeelde wordt in een kerker geworpen en onder voortdurend toe zicht van bewakers gesteld die hem, zoo bij nacht als bij dag, verhinderen, ook maar één enkel oogenblik de oogen te sluiten om te faten slapen. Reeds na afloop van een dag of acht plegen de# ongelukkigen hunne pijnigers te smeeken, hen te wurgen, te verbranden, te verdrinken of op welke gruwelijke wijze dan ook, een einde te maken aan hun foltering. Vaak leVon deze ongelukkigen veer tien dagen zonder slaap en sterven dan eindelijk onder de ontzaggelijke kwellingen. Vechtende Javanen. In een van de coupé's van de trein die 12.28 uit Leiden vertrpk bevonden zich een drietal Javanen. Bij een twist kreeg een Javaan vnn een zijner bruine broeders een niet gevaarlijke messteek in een der armen. De goed bezette omnibus Slóten- Amsterdam is gisteravond, naar de N. R. Crt. meldt, op den Sloterstraat- weg voor de zoovoelste maal te wa ter gereden het ongeluk veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken. Het voertuig, dat toch al niet in de beste conditie verkeerde, werd grootendeels vernield. Het bedrag van het toilet van de Parisienne is thans in een eigenaar- digen vorm door het gerecht bepaald zoo lezen wij in de N. Crt. Het was naar aanleiding van de weigering van een welgesteld handelsman om de in een jaar tot 14,000 francs gestegen rekening van den dameskleermaker te betalen. Hij stelde zich op het stand punt dat deze laatste vóór hy zulk een kolossaal crediet verleende zich de goedkeuring van den echtgenoot had moeten verzekeren. De rechtbank erkende, dat het verleende crediet zeer overdreven was en dat dit niet hoo- ger mocht gaan dan de woninghuur van het echtpaar bedroeg n.l. 4000 francs. Deze som werd den kleerma ker dus toegekend. De huur van de woning zal dus voortaan toongevend zijn voor het toilet van de Parijsche dame. Of deze thans veeleischender zal worden met betrekking tot haar woning? Johannes de Rijke, f De Tel. meldt het overlijden op 70- jarigen leeftijd van den heer Johannes de Rijke, den Nederlandschen inge nieur, die zich heeft bekendgemaakt als de uitvoerder van groote werken op waterbouwkundig gebied in het Verre Oosten. Onder meer legde hij de haven van Osaka aan; een groot aantal jaren fungeerde De Ryke als adviseur van het Japansche departe ment van Binnenlandsche Kaken spe ciaal voor de afdeeling Waterstaat. Op gevorderden leeftyd in het Vader land teruggekeerd viel hem de eer te beurt door de gezamenlijke mogend heden te worden belast met de uit baggering van de Warig-Poe bü Sjang hai hierbij had hy, tengevolge van intriges, veel tegenwerking te onder vinden, zoodat hij na afloop van zijn vijfjarig contract slechts al te gaarne repatrieerde. Voor zijn vertrek naar Japan was De Ryke verbonden aan de Kanaal maatschappij en heeft toen o.a. een ijverig aandeel genomen bij de tot standkoming van de slnizen bij Kater- veer en van Schellingwoude. Legaten. Naar de Rott. meldt zijn door wijlen mevr. J. A. Brasser geb. Kivit van Haaften, te Sliedrecht, o.m de navol gende legaten vermaakt onder bezwaar van vruchtgebruik a. f d000 aan de Nederl. Herv. kerk te Sliedrecht b. f 5000 aan het Herv. Oude Man nen- en Vrouwenhuis te Sliedrecht; c. f 5000 aan 't Ziekenhuis te Slie drecht d f5000 aan de Diaconie derNederd. Herv. Gem. te Sliedrecht terwijl voorts een som van f 30.000 welke onder bepaalde voorwaarden tot f 70.000 kan worden verhoogd bestemd is tot stichting van een „Van Haaftensfonds", waarvan do inkom sten zullen strekken tot het verleenon van hulp en steun voor Sliedrecht- sche ingezetenen. Voor betrekking van controleur van den hoofdelyken omslag te Wor- merveer, waarvan een jaarwedde van f 1000 is verbonden, hebben zich bijna 300 8olieitanten gemold. Een prachtig legaat Mr. Enschedé, die onlang te Soera- baja overleed, heeft volgens het „Soer. Nbld." zyn bibliotheek aan de Gro- ningsche Universiteit vermaakt, een inderdaad zeer belangrijk legaat, be staande uit zeer kostbare werken op schier elk gebied. Vooral het aantal werken over civiel recht, staatsrecht, statistiek en de geschiedenis is geer groot. Geen boekwerk was mr. En schedé, wiens grootste genot het was in zijn bibliotheek te zitten studeeren, te duur en zijn boekhandelaren in Europa hadden de opdracht om zich niet om den prijs te bekommeren, wan neer zij kans zagen aan zeldzame jver- 'ken jte komen, terwijl zij hem voort durend het nieuwste op elk gebied moesten toezenden. Zoozeer was mr. Enschedé op zijn boeken gesteld, dat hy ze in een waardige omgeving plaatste en daartoe een bekenden houtsnijder uit Amsterdam naar Roemenië zond om de boekenkasten van Carmen Syl via te copiëeren. Tal van keeren ging mr. Enschedé naar Europa enkel en alleen om persoonlijk bij gewichtige boekenveilingen tegenwoordig te zijn. Zyn bibliotheek, welke hij gedurende veertig jaar bijhield, heeft dan ook een fortuin gekost. Kort voor zyn dood zond hij reeds een gedeelte daar van aan de Groningsche Univer siteit. In niet minder dan 120 groote kisten moesten de boeken toen wor den ingepakt, terwijl daarna weer 45 kisten verzonden werden. Het restee- rend gedeelte, dat nu nog moet wor den verzohden, vergde een ruimte van 12 van zulke kisten. Geheimzinnige diefstal. Men meldt ons uit Amsterdam Een hoogst geheimzinnige diefstal heeft dezer dagen plaats gehad ten nadeele van- den heer Arno wits, wonende op de eerste verdieping van perceel Ma- negestraat 4. Toen de heer A. Zater dagmiddag eenige sieraden uit een kast wilde halen, kwam hij tot de ontdekking dat de ijzeren trommel, waarin deze geborgen waren verdwe nen was. In de trommel bevond zich pl.m. 350 gulden aan bankpapier, twee f ouden ringen, waarvan een met 3 iamanten steenen, een gouden heeren horlogeketting en een gouden armband- Alles ter gezamenlijke waarde van ruim f 600. Deze diefstal, waarvan by de politie onmiddellyk aangifte is gedaan, is daarom zoo geheimzinnig, wnl de geldtrommel veertien dagen geleden nog in de kast stond en er intnsschen geen dag geweest is, waarop de woning geheel verlaten was. Ook werden geen sporen van braak ge vonden. De strijd in de tabaks- en sigaren industrie. Naar aanleiding van de berichten over een mogelijke uitsluiting in de sigaren- en tabaksindustrie, ingeval de stakingen te Rotterdam, Dordrecht, Gorinchem en omatreken niet voor of op Zaterdag a.s. 'smiddags 12«nar,, worden opgeheven, meldt men ons, dat het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten, waarvan even tueel de uitsluitingsbeweging zou uit gaan althans indien hetverbonds- bestuur zich hiervoor verklaart —10 vereenigingen telt met circa 350 leden (firma's). Het zyn lo. De Vereeniging van Sigarenfa brikanten te Amsterdam 2o De Ver. van Sigarenfabrik. B. Z. H. te Delft. 3o. De Ver. van Sigarenfabrik. te Dordrecht, Gorinchem en omstreken; 4o. De Ver. van Sigarenfabrik. te Gouda en omstreken 5o. De Ver. van Sigarenfabrik. te Groningen en omstreken (bevattende de provincies Groningen en Fries- lad) 6o. De Ver. van Tabak- en Siga renfabrik. Noord-Holland te Alkmaar; ,7o. De \er. van Rotterd. Sigaren fabrik. te Rotterdam 8o. De Fabrikanten voor de Tabaks industrie to Utrecht 9o. De Vereeniging De Geldersche Vallei te Wageningen lQo. De Vereeniging van Sigaren- fabrik. Het Oosten, te Deventer, om vattende de streek ten Oosten van de lijn Kampen—Apeldoorn—Nijmegen. Deze plaatsen erin begrepen. De organisaties, aan werkliedenzijde in het mogelijke conflict betrokken, zijn de Ned. Bond van Sigaren- en Tabaksbewerkers, de Federatie, de R.-K. en de Ohr. Sigarenmakersbond Een uitsluiting zou alleen het perso neel treffen bij een dezer vier bonden aangesloten. De strijd te Rotterdam, Dordrecht en Gorkum is door de arbeiders aan gevangen ter verwezenlijking van hot Gemeenschappelijk Program, welke eischen de georganiseerde patroons niet wenschen in te willigen, al zijn dan, blijkens de in verschillende ver eenigingen getroffen loonregelingen, reeds tegemoetkomingen gedaan, die ochter blijkbaar door de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties niet vol doende worden geoordeeld. Te Gorinchem zijn in vorband met de sigarenmakersstaking 12 rijksveld wachters geroquireerd. Aan enkele fabrieken waar nog gewerkt wordt, wordt gepost. De staking heeft overi gens een kalm Verloop. N. Crt. In het modemagazijn de Bon Mar ohé aan de Oude Gracht te Utrecht, hebben inbrekers voor omstreeks f 1000 aan boorden, handschoenen, parapluies enz. en eenig geld gestolen zonder dat men heeft kunnen ontdek ken op welke wijze zij het perceel zijn binnengekomen. De daders moeten bij de politie vrij wel bekend en naar men beweert reeds gearresteerd zijn. keling, zoo weinig op de hoogte blijkt van ons bedrijf en niet schroomt ons 't publiek aldus de belasteren. „Wij zouden feitelijk moeten lachen om een dergelijke bewering, ware het niet dat zijn woord misschien geloof vindt bij enkelen. „Vandaar ons protest!" Boskoop. Door het O. M. bij de Rechtbank te 's Gravenhage werd gisteren tegen de gebroeders P. alhier, wegens verzet tegen de politie een maand gevangenisstraf geëischt. Door Ds. Ja van Vliet te Vlaar- dingen is het beroep bij de Chr. Geref. gemeente alhier, aangenomen. GOUDA, 21 Januari 1913. Waarschuwing. De aandacht van Nederlandsche belanghebbenden, inzonderheid bij dent handel in kaaB op België, wordt erop gevestigd, dat bij de Afdeeling Handel nadere inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent E. N., te Monceau sur Sambre Met ingang van 1 Jan. is benoemd tot adsistent bij de posterijen en tele grafie te Delft, de brieven- en tele grambesteller N. W. van Klaveren, alhier. Naar wij vernemen, zal de lezing van Dr. Frederik van Eeden voor de afd. Gouda, en Omstreken van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht niet worden gehouden op 3 Febr.l zooals aanvankelijk was bepaald, doch op Dinsdag 4 Fëbruari a. s. Het Statenlid Vegtel en paarden- vleesch. De „Hotelhouder" neemt in zijn jongste nummer de marquante uit spraak over van den heer Vegtel, in een openbare Pro-Tariefwetvergade- ring op 24 Dec. j.l. te Boskoop gedaan als zou paardenvleesch „niet alleen door werklieden genuttigd, maar ook in hoofdzaak in deftige restaurants (worden) opgediend." Alsook het slot woord van den voorzitter, Iuidhnde: „De voorzitter sloot daarop de ver gadering met de woorden dat het wel eens goed was de valsche leuzen der vrijhandelaren te behandelen." De „Hotelhouder" teekent nu hier bij. am, en met instemming nemen wy dit over „Het komt ons voor dat de voor zitter beter gedaan zou hebben met op den uitval van den heer Vegtel te antoworden, dat het ongepast is het publiek een dergelijke valsche vooretel ling te geven ten aanzien van het hotelhouderebedrijf als hy deed. Nn zulks niet geschied is sta hier ons pro test. 't Is zeker in hooge mate treurig dat een man, die toch zeker wel aan spraak zal maken op eenige ontwik- Schoonhoven. Op Woensdagavond _J dezer is door het comité ter ver- krijging en exploiteeren van een sport terrein voor Schoonhoven een open bare vergadering belegd, waartoe die genen die bereids lid der gevormde sportvereeniging zijn, afzonderlijk wer den geconvoceerd. Als punten van behandeling komen op de agenda voor: verkiezing van een definitief bestuur en verdere re geling der werkzaamheden. Drie beruchte inbrekers gesnapt. Capelle a. dIJael. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hielden 3 onbekende personen zich in do buurt schap Keten op. Door het 3-tal werden daar een roeiboot, een paar roeispanen en een droogstok ontvreemd. Met de roeiboot begaven zij zich op verdachte wijze door den IJsel naar de Nieuwe Mans in de richting Bolnes. De Rijksveldwachter D. v. Weel en de gemeente-veldwachter W. De Knegt hadden het 3-tal bespied en begaven zich per roeiboot de rivier op. Hot mocht hun gelukken de drie personen in de buurt van BolneR te pakken te krijgen. De roeispanen werden afgenomen en hun boot achter de boot van de twee politiemannen gebonden, Zoo werd naar hier geroeid. Daar bleek, dat bedoelde personen* waren H. L., «J. C. en W. K. L., allen uit Rotterdam. Het 3-tal werd voor den burge meester gebracht en door de veld wachters werd proces-verbaal opge maakt. Het bleken berucjjte mannen te zijn, die bij politie en justitie goed bekent zijn. L Zaterdagmiddag werden zij door drie veldwachters naar het huis van Be waring te Rotterdam, overgebracht. Om geen oploop van menschen te Rotterdam te veroorzaken, werd het 3-tal niet geboeid, temeer, daar een hunner "hier gewoond heeft, en «en geschikt persoon is, wanneer hij voor dergelijke zaken gearresteerd wordt, doch één van de twee anderen dacht er anders overin de Rembrandstraat, te Rotterdam gekomen, zeide hij, hier woont een zuster van mij. Zooara hij de deur van een bovenwoning open zag staan, vloog hij naar binnen, de deur achter zich op slot gooiende. De veldwachter W. de Knegt, had zijn voet nog tusschen de deur gezet, doch de voet gleed weg- en de vluch teling W. E. L. vloog de trampen op en begaf zich op het dak. De veld wachter begaf zich ook naar boven nadat voor hem de deur was geopenc en ging ook het dak op. Na een flinke jacht te hebben gemaakt over de daken, mocht het den veldwachter gelukken den arrestant in handen te krijgen. Met geladen revolver hield de veldwachter boven op het dak den arrestant in bedwang. Een agent van politie kwam hulp verleenen eu de arrestant werd naar het Huis van Be waring overgebracht. missie zitting nemen. Na behandeling van eenige huishoudelijke aangelegen heden werd de vergadering door den voorzitter om 1 uur gesloten. Biljarten. Door de vereeniging K. R. A. S. was op. Zaterdag 18, Zondag 19 en Maandag 20 Jan. een internationale biljartwedstrijd uitgeschreven, waaraan deelnamen de Hollanders Robijns, Boelstra, Wiemers, de Duitscher För- ster en de Belgen Maróchal en Semal De finale had gisteravond plaats. De stapd na de eindronde was: Robijns 5 gesp. 4gew. 1 verl. 4p. Semal 5,4,1,1, Wiemers 5„ 3„2„3„ Boelstra 5 -3 2 3„ Maréchal 5„ 1 4 1 Förster 5 0 5 0 Robijns on Semal moesten om den n prijs spelen, welke partij om elf uur begon onder overgroote belang stelling. Deze partij was zoo interes sant, zoo pakkend als nooit een partij te voren, in Holland tusschen twee sterke amateurs gespoeld werd. Robijns was eerst voor, echter niet genoeg, want na de 20° beurt was Semal heel vlug bij. Na 26 beurten was de stand 280262. In dó 27° beurt maakto Semal oen piqué, zoo schitterend van uitvoering, dat het,huis daverde van de toejuichingen. In 28 beurten won Semal de partij en daarmee den bekor, tegen Robijns 263 punten in 27. De prijsuitdeeling had daarna plaats, waarbij Semal do beker 'overhandigd werd en oen gouden medaille en Ro bijns oen gouden medaille als 2° prijs benevens do moyenne- en serieprijs. Goudsche Voetbalbond. In plaats van Donderdag vond Zon dagmorgen eene vergadering van fiet bestuur van den G. V. B. plaats. Na behandeling van tal van ingekomen stukken werd o. m. besloten de uitge stelde wedstrijd van het G. V. B. elftal tegen Achilles (R'dam) en de lezing ■over de techniek van het voetbalspe zoo mogelijk te doen samenvallen en werd de 2e helft van Febr. daarvoor aangewezen. Na zeer uitvoerige be spreking werd eene commissie van 5 personen benoemd welke het school- voetbalvraagstuk verzocht zal worden in haar geheelen .omvang te beatu- deeren en aan het bestuur daarover een uitvoerig rapport uit te brengen. De h.h. Cremer en Hardeman zullen namens den G. V. B. in deze oom- 5dl' KI. Trokking van'Dinsdag 21 Jan- No. 6273 f 1000. 4674, 4936, 6459 en 19283 ieder f 400. 171, 2651, 2670, 3219, 3686, 3804, 9410, 10962, 16826 en 19990 ieder f 100. Prijzen va li f 70. 50 154 862 831 1049 OS 1119 1800 6031 76 1000 1788 1884 1991 •2050 91 2231 41 2834 50 2460 07 2629 aeill) 3187 8374 8402l31 3600 3086 3727 74 85 98 8887 49 08 76 3993 4000 28 4100 10 00 4201 37 4O"08 88 4417 4591 4095 4789 87 4884 4926 55 6059 5109 54 6877 6719 6990 6163 90 0208 10 08 00 0457 0622 0728 0815 7274 7485 08 7519 41 7704 26 88 7884 8401 9838 72 9020 9186 9209 9896 g&26 48 9069 9023 9997 10164 10232 90 10352 95 10627 10032 10861 10967 11424 11694 11620 11808 11917 12004 40 81 12147 12297 12990 12708 12902 13001 18230 85 70 13580 18841 59 18877 13068 14110 83 14290 14414 14085 1490(1 15006 19150 46221 98 16320 16406 157S2 87 1681B 84 95 16062 79 1 10122 73 83 16881 10448 10084 Tfc 10704 27 10845 70 10900 62 17018 17889 17652 17800 19204 18418 54 18520 18024 18786 19033 19213 10501 2 0 19729 49 19881 90 19078 20000 14 20179 20239 78 20814 4>7 60 20516 48 20089 20861 Het Leven is deze week voor eon gedeelte gewijd aan dern sneeuwval verleden week en geeft daaj-van ver schillende actueele fotp's. Verder bevat het foto's en artikelen van de opvoe ring van Salomé te Amsterdam, een brandende auto, het spoorwegongeluk te Hilversum, de arrestatie van Ster- nickel, president Poincaré, besmette ratten, een aardige prijsvraag van 12 populaire personen aïs „dienders" ver kleed, waarmee f 100 te verdienen is, enz. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kwt 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 30, 3e 27 ceut per half kilo. ^tieren goede aanvoer lste kw. 35, 2de kw. 30, 3de kw. 27 cent per half kilo. De handel was in lste kwaliteit vet Vee redelijk, mindere soorten traag en moeilijk verkoopbaar, vette Kalveren en Stieren met flinke omzet. Op de magere markt was de handel stug prijzen iets lager. Uitvaart Minister Regout. Gisterenavond is het stoffelijk over schot van den Minister van Justitie van het sterfhuis naar de Kerk van Onze Lieve Vrouwe Goeden Raad aan het Bezuidenhout overgebracht en daar op een katafalk geplaatst. De katafalk was bedekt met een zwart met gouden franje afgezet rouw kleed. Geen enkel bloemstuk dekte de baar. Hedenochtend had in dezblfde kerk de plechtige uitvaart plaats. Reeds geruimen tyd voor den aanvang was de kerk volgestroomd met een groote menigte, zoodat het groot aantal auto riteiten dat den dienst wilde bijwonen ternauwernood een plaats kon vinden in het voor hen bestemde gedeelte. Onder deze autoriteiten waren de vertegenwoordigers van de Konink lijke Familie en de Voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal. Tegen 10 uur begaven alle dienst doende geestelijken zich naar de Kerk om Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, Monseigneur Callier te ontvan- $en. Even te voren waren de familie leden van den overledene in het Kerk gebouw aangekomen. Te 10 uur ving de zeer indrukwek kende dienst aan. Uitgevoerd werd de H. Mis van Perosi. De H. mis werd opgedragen door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in persoon. De dienst eindige te 11.15 u. Toen de kist van de katafalk geno men en do Kerk uitgedragen, begeleid door alle geestelijken, terwijl het koor het „In Paradisium" zong. Buiten werÜ de kist ten aanschou- we van 'een groote menigte in den rouwwagen geplaatst. Ook thans werd geen bloemkrans op de lijkbaar gelegd. Vlak achter de lijkwagen plaatste zich de kamerbewaarder van den ont slapen Minister, terwijl de boden van het ministerie als slippendragers den rouwwagen omgaven.. Terstond' daarachter volgden drie galarijtuigen, waarin de vertegenwoor digers der Koninklijke Familie waren gezeten, daarna kwamen de rijtuigen der Familie en eindelijk pes equipages met de Ministers en andere hoog waardigheids- bekleeders. De stoet, voorafgegaan door een detachement politie zette zich daarop beweging naar de R. K. Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Op de R. K. Begraafplaats waren vele leden van de beide Kamors der Btaten-Goneraal, waarbij alle fracties met hunne voorzitters, verder verte-- genwoordigers van het Departement van Justitie, en van verschillende colleges van de rechterlijke macht en andere corporatiën. Toen de rouwstoet op het kerkhof aankwam, schaarden de aanwezigen zich in lange rijen ter weerszyden van de kapel, die tot chapelle ardente was ingericht, waarin de lijkbaar werd gedragen. Nadat de baar daar in het voor- loopige graf was neergezet, waarbij verschillende ceremoniën plaats had den, dankte de broeder van den over ledene, Minister L. W. H. Regout, speciaal de koninklijke familie met een handdruk e« verzocht hen aan H. H. M. M. de Koningin, en de Koningin- Moeder, alsook aan den Prins zijn dank over te brengen. Morgenochtend te 6 uur zal het stof felijk overschot worden overgebracht naar het familiegraf te Maastricht, waartoe een staatsspoortrein te 7.18 u. van den Haag zal vertrekken. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend2.05 ure. Voorzitterde heer van Nispen. De commies-griffier deed voorlezing van het bericht van overlijden van den Minister van Justitie. De voorzitter herdacht daarop, nog onder den indruk van de begrafenis plechtigheid den overleden Minister als een man van groote gaven. In den korten tijd van zijn optreden in de Kamer had hij zich een eerste plaats verworven. Als Minister had hij de gelegenheid gehad groote talenten te ontvouwen. Met dankbaarheid herdacht spr. zijn nobel karakter. Spr. hoopte de nagedachtenis van dezen man in deze vergaderzaal te blijven eóren. Minister Heemskerk waardeerde hoogelijk des voorzitters woorden. Als ambtgenoot was den overledene een getrouw vriend op wien men rekenen kon. Ernstig was hij, van streng ehris- telyke overtuiging en steeds opgewekt. Met een warm hart wijdde hij zich aan zijn taak. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet over Binnenl. Zaken. (De vergadering duurt voort.) Naar den vrede! Wrenbn, 20 Jan. Een vertegenwoor diger van het Neue Wiener Tageblatt heeft met den Rumeenschèn Minister Jonescu op diens terugreis van Lon den naar Bukarest een onderhoud ge had. Hij heeft daarbij gezegd dat de mogendheden vurig naar deft vrede verlangen en de betrekkingen tusschen EfTgèland en Duitschland nog nooit zoo goed zyn geweest als thans. Duin 71 j. 19. Johanna Umans, wed. van B. Blokland 83 j. Teunis van Es 73 j. van het Koninklijk Mefceriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.2 te Coruna laagstó stand 735.8 te Maas tricht. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelijke wellicht krachtige noordelijke tot westelijke wind, meest zwaarbewolkt? waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. Iets kouder. GEBOREN20 Jan. Jacoba Hen- drika, ouders L. Menlink en J. Stoel. OVERLEDEN18 Jan. A. N. van Koer* ran heden. VAN DKN 21 JAN. 1913. Stastslecuiuzen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 785/i Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. 85V2 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 63,5/16 Russische Obl. 1906 5 pet. 99Vt« ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 86 ld. Obl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 4 pet. 917/8 ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 861/g Japan. Obl. 1899 4 pet. 83 Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. 46% Brazilië. Funding Lee- 103,3/1€ ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 89% V onezuela DiplSchuld 1905 B pet. 08% liauk- en CreUiet-iustel- llngen. Nèd. Bankaandaelen 217*/( (ndustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 51% ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 70®/,6 Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. 26% U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. 62 Kol. Crediet iustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 186% Jav. Cultuur Mij. Aand. 275 Ned. Handel-Mij. C.v.A 189% .V(Inbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 9 Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 208 Great Cobar Aand. 82% Petroleum-Ondern Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 176'/, Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 665 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvurt H(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. - 192 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 99% Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 4'% Tabnk-Oudernemingeu. Bindjey Tabak Mij. A. 90 Ui vereen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. 3 Peruvian Corporation, lim. Cert. v. Aand. li1/*# Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 89'/: Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 96% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63 Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 186 dito dito Act. de Jouiss. 86% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. 97 "/i« Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30/9,, Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 157 Wabash Gew. Aand. 3% Premieleeniugen. Amsterdam Aand. 3 pet 101" Hongarye. Thei s-Re- giüirungs-Ges. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 3% pCfc- Nat. Staatf. flauwer, Buitenl. stil, Mijnen vast voor Redjang en Keta hoen, Tram waarden stil, Amerikanen flauw, Petroleum hooger, Tabakken lager, Culturen prijshoudend, Rubbers weinig varieerend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2