ON ijzen ÉLK Alter i Gracht 269' IAAG, STEWAAR- agen imeskleeding. e of gedeelten DE GEWETENLOOZE. 51e Jaargang. No 12078. BfKILVOVllKIXG. Buitenlandsch Nieuws. I B-ctxtexxl arxcL. SxxxxxexxlaxxcS.. 1 9LENWERF. FEUILLETON. lin's In kt ijk de BESTE schadelijk] rwaters laarwater. DE JONG, losthaven 31. Woensdag 22; Januari 1913. ezx -A-c3.-v-extexxtïe1ol©-d. voor O-o-uud-SL ezx OxxxstxeHsezx- VerschijiTt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. red,E. ALTER vacht 26!) IA AG. n de stad aan hui» RK i sl ui. 4' (Wordt vervolgd.) i&n Zn., Gouda. HOLLAND. .akbord”, 87* nar» Vrijzinnige Stu- ndaclub. tenoegen“, 8 nar, PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post i VON*. JÜININE. EGETALL De oorlog' op den Balkan. De Grieken in Epirus. Generaal Sapoudiakis seint uit Athene dat gisteren een algemeene aanval werd uitgevoerd op de geheele linie. De artillerie schoot van 8 uur ’s morgens tot 6 uur ’s avonds. Bij dien aanval slaagde de rechtervleugel er in de Turken' te verdrijven van de heuvels voor Lessiani en Lozessi te bezetten. De Turken trokken naar Bizani terug. De linkervleugel der Grieken trok op naar de heuvels van Manolissa. Verschenen is het eerste nummer van hot Maandblad der Vereeniging van Huisvrouwen. Het blad staat onder redactie van het Hoofdbestuur der Vereeniging en wordt uitgegeven te ’s Gravenhage. Is dat Berlijn? vioeg de bleeke vrouw, die zorgzaam de slaapdronken kinderen in doeken pakte. Men zag nu eerst, dat zy in den rouw was en roode oogen had, misschien van het stil weenen onder haar hoofddoek. Altijd nog, madam, antwoordde de veekooper gemoedelijk, en trok zijn pels aan. Niemand sprak meer een woord niemand toonde deelneming voor oen ander, iedereen had den blik op eigen zaken gericht. Réunieu, 8 uurr Vrouwenkiesrecht van Eeden. rij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelijk- ze dan in onze De oorlog op den Balkan. Nog altoos zijn de vredesonderhan- delaars niet verder gekomen. De mo gendheden, die ten koste van wat ook een verderen oorlog willen voorkomen, hebben onvoorwaardelijk de zijde der •Balkanstaten gekozen en laten Turkije thans aan zijn lot over, niettegen staande zij eerst zulk een groot woord hebben gevoerd over den status quo, dien zij onder elke voorwaarde ge handhaafd wilden zien. Thans hebben de mogendheden in hun nota, die tcch eindelijk is aangeboden, Turkije den raad gegeven Adrjanopel af te staan en ook ten opzichte van de eilanden ’in de Egeïsche zee over de bezwaren heen te stappen. En omdat zij wel begrepen, dat Turkije zich niet zoo gemakkelijk tot inwilliging van deze voorwaarden bereid zou verklaren, kwam het dreigement er bij, dat Tur kije financieel niet meer gesteund zou worden, wanneer het den goeden raad van de mogendheden in den wind sloeg. Turkije ondervindt thans de waarheid van het gezegde: Vrienden in den nood Honderd in een lood. Wat ktfn het rijk van Mohammed anders doen dan het hoofd in den schoot leggen? Er is altoos partij in het Engeland. Te Eccles bij Manchester is Zater dag naar de „N. R. Gt.” meldt bij een begrafenis een zonderiing ongeluk ge beurd. Op weg naar het kerkhof stortten de voorste twee paarden van het vier span, dat den lijkwagen trok, in een kuil, die er plótseling onder hun hoeven was ontstaan, een van het achterste tweespan viel er mede in het vierde wist zich op vasten grond te houden. Dadelijk nadat de drie paarden in de diepte waren gezakt vielen de zijden van de kuil in, zoodat de drie dieren levend begraven wareo. Pogingen om zo te redden faalden* Men was nog niet met het uitgraven gereed, toen het donker werd. Men liet de paarden toen in hun graf. Men vermoedt, dat de kuil, die een drie meter diep was, een oude waterput is, of dat onder- grondsch water aan het werken <jis geweest. noegen“, 73/< uur, i Ensemble, Eva, sje. lenoegen”, 8 uur. „Excelsior”. Iollandir“, 7*/j u., 1. Zionistenbond, Vos, Amsterdam. icordia“, 8 uur, 'vereen. „Goudau. en Woningtoez., nderstandscomm. Goed zoo, antwoordde Glkser, en begon met de koudgeworden voeten te stampen, dat de vloer van de wagen er van dreunde. Het eenvoudige gouden kruisje was inderdaad tevoorschijn gekomen, toen Anna haar wollen doek had losge knoopt. Op dit kruis had Glaser moe ten zweren, dat hij zijn meisje in de groote stad niet verlaten zou, want haar vader zag haar met angst en beven ongehuwd heengaan. Nu, wat is daaraan ook te zien, het is een kruis zooals elk ander, zei Anna ontstemd, en stak het gouden ding weer onder haar blouse weg. Maar inwendig was zij blij, dat Do- linsky haar zoo handig uit den brand geholpen had. Men moet niet alles willen zien, viel Gifteer onvriendelijk in. Dat dacht ik ook, toen ik daar even buiten was, zei Dolinsky, om hem te" ergeren. Glaser werd attent. Zoo, ben je ook buiten geweest vroeg hij, en zag hem onderzoekend aan. Ik moest u toch zoeken, de trein had weg kunnen gaan, loog Dolinsky. Maar ik zag u nergens. Glaser vertrouwde het toch niet, maar werd eerst gerust, toen hij zijn G0UD8CHE COURANT. DER AD VER TEN TIÉN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer I 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen wordei/deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsihgfyan 1-^3 regels fO 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 etsJfetlarties f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Jhr. mr. M. J. van Lennep. Te Haarlem is Maandag in den ouderdom van 83 jaftr ontslapen de heer jhr. mr. M. J. van Lennep, oud- raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam. De heer Van Lennep, die in 1853 te Leiden promoveerde, trad drie j aar later in de rechterlijke macht. Aan- twas hij werkzaam bij het 'openbaar ministerie; eerst te Nijmegen, Bidden voor de regeering. Uit Amersfoort meldt men aan het Huisgez.In de Zondagavond ge wone kerkelijke byeenkomt van de Congregatie der Aartsbroederschap van de H. Familie word medegedeeld, dat te beginnen met a.s. Zondag in de plaatselijke congregatiën van de H. Familie iederen Zondag zal worden gebeden voor het behoud van onze christelijke regeering. Toen de eerste kerktoren opdoemde, dacht Glaser aan zijn droom. Waarom had-ie aan een kruis gehangen, hoog in de lucht? Was het misschien om dat zijn bruid zoo aan haar kruisje hing, én omdat hij er zijn-vinger be- teekenisvol op gelegd had Moest hem dat een waarschuwing zijn om met het heiligste niet te spelen, naar het oude woord Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in ijMet nieuwe indrukken voor de oogen, vervloog die gedachte. Malligheid, mompelde hij. Goed voor zwakkelingen, niet voor menschen met sterke zenuwen. Een mensch met een volle maag kan van alles droomen. De reizigers waren wakker gewor den, pakten hun eigendommen bijeen, want men was nu midden in het ge wirwar der rails van het rangeerter rein. De trein ging langzamer, man-, nen en vrouwen drongen naar de’ raampjes. Uit hun gezichten sprak meer spanning dan vreugde, want nu kwam de ontnuchtering. De meeaten hadden gemeend een paradys te zullen zien, en zagen nu grauwe huizen, die treurig hun daken opstaken. En de donkere wintermorgen zonder zon viel hun zwaar op het hart, en gaf nog eenmaal plaats aan het verlangen naar de warme vertrekken thuis 7) Onwillekeurig sprak zij eenige woor den in het Poolsch, en dadelijk ant woordde hij in dezelfde taal, maar niet zoo vloeiend als zij. Zij vertelde hem, dat haar vrijer slechts Duitsch kende. Terwijl ze snel het knoopje weer vast maakte, nog verheugd de overwinning behaald te hebben, kwam Glaser in den wagen terug, en juist op het oogenblik, dat Dolinsky een laatste poging deed zijn eigendom te bemach tigen. Zeg, wat doe je? vroeg Glaser, en wierp eeu minachtende blik op den ander, als wilde hij zeggen „dat hij niet alleen geestelijk, maar ook licha- meltjk zijn meerdere was.” Hij was mager, hoekig, en had vroeger al meer malen proeven van zijn spierkracht laten zien. Anna bemerkte zijn slechte stem ming en zei schuchter: Hij doet niets, en er is niets. Ik wou dat mooie gouden kruisje bekijken, kwam Dolinsky. Maar ze liet het niet toe. f 1.25 w 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post 1.90 Abonpementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ALPHABETISCHE LIJST van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde EIGENAARS of BE HEERDERS van PAARDEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente GQUDA brengen ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. *17 van .het Koninklijk beöluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222) opgemaakte Alphabetische Lijst, be vattende de namen der in deze Ge meente metterwoon gevestigde eige naars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op dé Secretarie dezer Ge meente (benedenlocaliteit) ter inzage is nedergelegd. Gouda, den 22 Januari 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. en daarna te Amsterdam. Van 1871 tot 1877 stond hij te Amsterdam aan het hoofd van het parket der rechtbank. Daarna maakte de heer Van Lennep gedurende bijna een kwart ‘eeuw deel uit van het gerechtshof. De regeering erkende zijn verdien sten door hem het ridderkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw toe te kennen. (Hbl.) Invaliditeit»- en Ouderdom^- verzekering. De heer Treub, van oordee^ dat het noodig is, in de Invaliditeitswet de mogelijkheid van verzekering bij püv zondere fondsen op te nemen als coi^ rectief tegen de zijns inziens te ge centraliseerde en te bureaucratische regeling der zaak in het ontwerp, heeft een 10-tal daartoe strekkende amendementen bij de Tweede Kamer ingediend, daar hij overtuigd is, dat dit doel niet is te bereiken langs den weg, ingeslagen door het amendement van den heer De Visser. Hij stelt daartoe voor in de eerste afdeeling, die de organisatie der ver zekering regelt, een afzonderlijke pa ragraaf op te nemen, handelende over de erkende bijzondere fondsen. Bij zijn amendementen is de heer Treub er van uitgegaan 1°. dat de verzekeringspiicht moet voortduren ook voor hen, die zich bij een bijzonder fonds hebben aange sloten 2°. dat deze verzekerden dezelfde waarborgen moeten hebben ten aan zien der uitbetaling van de hun toe komende renten als do bij de Bank verzekerden 3°. dat de regeling zoodanig moet zijn, dat selectie van individueel slechte risico’s is uitgesloten 4°. dat de verzekerden zelven het overwicht moeten hebben in het be stuur der bijzondere fondsen; 5°. dat gewaakt behoort te worden tegen het ontstaan van te kleine bij zondere fondsen 6°. dat onderlinge herverzekering van erkende bijzondere fondsen behoort te worden aangemoedigd 7°. dat, nu het ontwerp voor de Bank het premiestelsel huldigt, dat tevens bij de byzondere fondsén moet worden gevolgd; 8°. dat de bijzondere fondsen hun rechtmatig deel ontvangen in de Rijks- bijdrage van art. 19; 9°. dat zij eveneens (bij aanneming van zyn amendement op art. 167) hun Berlijn Allen uitstappen Het stoomros zuchtte zwak nog een maal, als afgemat na uren van zwaren arbeid en uit zijn veelledig lichaam ontlastte zich de dichte stroom reizi gers. Men stootte en drong, gebruikte duchtig de ellebogen om zooveel mo- gelijk de eerste te zijn. Glkser en Anna droegen samen hun koffer, en hadden in de vrije hand eenige kleinigheden Zij maakten spoed hiervandaan te' komen, waarbij Glaser altijd voor was, en zij moeite had hem te volgen. Kabinet onder aanvoering .van den grootvizier Kiamil Pasja geweest, die hebben begrepen, dat Turkije ten slotte den strijd zou moeten opgeven. Fi nancieel is het nooit sterk geweest en door dezen oorlog is het financiewezen totaal uitgeput. Natuurlijk verlangt ook de tegen stander naar den vrede. Wil Bulgarije het volgend jaar geen tijdperk van hongersnood doonnaken, dan moeten de soldaten naar huis voor Februari, om het land te gaan bebouwen. Vandaar dan ook de .ontevreden stemming bij de Balkanstaten over het getalm in Londen. En uit hetzelf de motief spruit voort de krachtige voorbereiding van de verbonden leger machten om wanneer niet spoedig de vrede wordt geteekend met een laatste enorme inspanning Turkije ten onder te brengen en dan waarschijnlijk nog strenger bepalingen te decreteeren. Toch gelooven we niet dat het zoover komen zal. Aan de uitlatingen in de Turksche pers meenen we te kunnen merken, dat stelselmatig de publieke opinie wordt geleid in de richting van vrede. Aangenomen mag worden, dat Turkije er in geslaagd is, zijn leger bij de Tjataldja-linie duchtig te ver sterken, maar of dit leger geschikt zal blijken met modern geschut om te gaan, of het ook voldoende gediscipli neerd zal blijken omh’t' léger der Bulgaren te weerstaan, dat wordt van verschillende ook militaire zijden ern stig betwijfeld. Dus blijft er niet veel anders over dan toegeven, want ook de vloot blijkt geen factor van beteekenis om de vijanden van het rijk van zich af te houden. De laatst gehouden zeeslag, die meer en meer blijkt een nederlaag voor dé Turken te zijn geweest, hééft ver schillende schepen ernstig beschadigd. De Grieksche vloot bepaalt er zich op het oogenblik toe voor de straat der Dardanelle» te kruisen, ten einde de Turksche oorlogsschepen te belet ten nogmaals uit te varen. Tegen morgen is door de Porte de Nationale Vergadering bijeengeroepen en de minister van buitenlandsche zaken hoopt Donderdag het antwoord op de nota der mogendheden te kunnen meedeelen. tenK uit verdriet, dat hij naar een an dere gemeente was ovorgeplaatst. Do politie vond inderdaad in de kamer der dame het lijk van den pas toor met een schotwond op een sofa liggen. Bij nader onderzoek bleek echter, dat het doodelijke schot op vrij groo- ten afstand was gelost, zoodat van zelfmoord moeilijk sprake kon zijh. Ook werd al spoedig bekend, dat de pastoor de minnaar der damfif was. Deze laatste maakt overigens geen geheim vq>n haar liefde voor den over leden pastoor. Eenige jaren geleden was zij van haar man gescheiden, wegens „incom- pabilité d’humeurs”. Daarna werd zij ernstig ziek en na haar herstel begon zij op mystieke wijze te dwepen met priesters en geestelijken. Daardoor werd zij in allerlei avonturen gewik keld. Zij was van letterkundigen aan leg en gaf twee bundels gedichten uit, waarin zij haar liefdesgeschiedenis met pastoor Chassaing beschreef. Zij wordt thans in haar hotel be waakt door de politie. Amerika. Men weet dat in Chicago een aparte dienst van gewapende politiemannen in snelle auto’s was georganiseerd, om paal en perk te stellen aan de euvel daden van een bende auto-bandieten. Thdns is in de metropool aan het Michiganmeer zoo’n politieman dood geschoten, terwijl hij de wacht hield bij een auto-stal, welke geacht wordt het hoofd kwartier te wezen van de bende dier auto-bandieten. Frankrijk. Een geheimzinnige zaak. Te Agen is een priester gestorven onder zeer verdachte omstandigheden. Een zekere mevrouw Crépy kwam de politie mededeelen, dat abbé Chassaing» fcvankelijk zich in haar woning had doodgescho-^ onenbaar vergoed. AM en ADRES. meisje voorzichtig ondervraagd had. Daarna ging hij voor het raampje staan en liet de twee praten, want op die wijze werd zij afgeleid om niet haar eeuwig gevraag naar het geld te herhalen. Geef me toch het fleschje terug, vroeg Dolinsky in ’t Poolsch, onder het vernieuwde ratelen van den trein. Wacht maar, ge zult het hebben, antwoordde zij. Als hij het ziet, wordt hij jaloorsch en loopt het in Berlijn niet goed af. Zij deed haar doek vaster om, als was ze bevreesd, dat deze jonge man, die alreeds een ongelukkige liefde ge had had, opnieuw een dommen streek zou doen. Zij was toch immers voor hem onbereikbaar, voor eeuwig. Toen Glaser iets van het Poolsch hoorde, ontwaakte hij uit zijn gepeins. Spreek toch Duitsch! snauwde hij haar toe. Je kent het toch 'Dolinsky wilde haar geen onaan genaamheden bezorgen, en daarom zocht hij een plaats aan het tegen overliggende venster, waar hjj eerst uren lang gestaan had. Beide mannen zagen naar den grau wen morgenstond, wiens vaal licht langzamerhand hemel en aarde van elkaar losmaakte en de sneeuw de licht- kracht van den dag. gaf.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1