8TA.TKN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 4-Oi® Staats-loterij. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten Onze (ielllustreerde Weekbladen. Officieels Prijscourant toffee ten handel te A m sterdam - - - - - - deel ontvangen in de daar bedoelde Rijksbijdrage 10°. dat de werkgevers niet door middel van het bijzondere fonds de arbeiders met een grooter aandeel der premie belasten kunnen dan art. 194 toestaat 11°. dat de toekenning en de uitbe taling der rente onafhankelijk moet zijn van de omstandigheid of de ar beider bij de Bank of bij een bijzonder fonds verzekerd was; 12°. dat de Bank de noodige waar borgen behoeft om gevrijwaard te zijn tegen schade, welke de bijzondere fondsen zouden kunnen berokkenen; 13°. dat de bijzondere fondsen be- hooren bij te dragen niet alleen in de administratiekosten der Bank, maar ook in de kosten door de Bank ge maakt om invaliditeit te voorkomen of te genezen. Wettelijke winkelsluiting te Vlissingen. De Kamer van Koophandel besloot het. dagelrjksch bestuur der Gemeente te adviseeron geen verordening op wettelijke winkelsluiting voor te stellen maar zelf tot de Tweede Kamer een adres te richten inzake wettelijke re geling van den arbeidsduur van win kelbedienden. Partijleven te Noordwijk. Uit Noordwyk wordt aan het Hsgez. geschreven „Deze zomer moeten er 3 katholieke raadsleden aftreden, n.l. de hoeren Jac. De Groot, W. N. Alko- made en A. v. d. Berg. Ook moet aftreden de heer C. Passchier, als anti- revolutionnair met steun der katho lieken in den raad gekozen. Reeds nu wordt er van niet-katholieke zijde ge poogd, invloed te oefenen op die raads verkiezingen. Den laatsten tijd is de partij- groepeering te Noordwijk: Roomsch tegen niet-Roomsch^ De anti-revolutionnairen, die vroe ger geen enkelen raadszetel bezet had den, doch met behulp van de katho lieken twee zetels konden veroveren, scharen zioh den laatsten tijd aan de zijde der Protestanten. Naar we uit de beste bron verne men,, heeft dezer dagen graaf Van Limburg Stirum onderhandelingen ge opend met de reeders en schippers van een 20-tal loggers, teneide te be werken, dat de schippers en matro zen, die anders altgd ter haringvangst zijn, in den zomer van dit jaar kun nen meestemmen bij de periodieke raadsverkiezingen. Graaf Van Limburg Stirum garandeert elk vaartuig, waar mee gecontracteerd wordt, een vangst van f 2760, wel te verstaan geduren de eerste reis, die reeds begin Mei zal moeten aanvangen, wil ze half Juni geëindigd kunnen worden. Voorts wil de graaf aan eiken Noordwijk- schen matroos, die op zoo'n „contract logger" monstert, f 16 extra monster- gela geven. En de schipper, die zóó tijdig van de eerste reis terugkeert, dat hij en zijn matrozen kunnen deel nemen aan de raadsverkiezingen, krjjgt 26 gulden voor eiken kiezer, dien hij op tyd aflevert. Wanneer het werkelyk van komt dat dergelijke contracten tot stanc komen, dan kan het den graaf naar ruwe berekening op veertigduizend gulden komen te staan." 't Is te kostelijk om niet oven te stipuleeren, dat de anti-revolutionairen zich den laatsten tyd aan pe zijde der... Protestanten scharen TWEEDE KAMER. Vergadering van 21 Januari 1913. Geopend 2.05 ure. (vervolg.) Binnenlandache Zaken. De beraadslaging over de begrooting van Binnenlandsche Zaken werd voort gezet. De heer de Wycherslooth do Weerde, te ij n (r.k.) betoogde bij art. 9 (onderhoud van gouverne mentsgebouwen) verbetering van het gebouw te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken kon deze zaak als niet urgent, niet ter hand nemen, daar de uilgavon moeten worden, beperkt. De heer Do Meester (s.l.) bo- pleitto de algemeene invoering van het persoonskaartenstelsel, uniforme modellen en formulieren voor do be volkingsregisters, waardoor de kosten dor volkstellingen, zullen verminderen. Ook vroeg spr. verbetering van de positie van de ambtenaren. Ook do heeren Dolk (u.l.) enter Laan (s.d.) bepleitten dit laatste. De M i n i s t e r, de heer Heemskerk zegde toe de ingewonnen adviezen zoo spoedig mogelijk te zullen over hear 8 o h a p e r (s.d.) kwam op voor de belangen van de ziekenver plegers en verpleegsters, welke cate gorie van menschen verbetering van )ositie zeer noodig heeft. Spr. noemde )epaalde details. De heer Van Hamel (u.l.) drong aan op betere sanitaire wetgevingen strengere maatregelen tegen het pest- gevaar door betere verdelging van ratten aan boórd van schepen, zooals dat te Hamburg geschiedt. De heer Ketelaar (v.d.) verzocht rijks8teun voor kinder- en vaeantie- kolonies. ;Dooor den heer de Kantor (u.l.) werd inzake de kosten van verpleging van armlastige "krankzinnigen een motie ingediend, waarin do Kamer als wenschelijkheid uitspreekt dat een deel der lasten van de verpleging van armlastige krankzinnigen voor reke ning van het Rijk komt, in dien zin, dat het Rijk, de provincie on de be trokken gemeente ieder oen derde dor kosten betalen. Deze motie zal later worden be handeld, Do beraadslaging over deze begroo ting werd daarop gesloten, waarna eenige kleinere wetsontwerpen aan de orde werden gesteld 1. Wetsontwerp Verhooging van de bedragen der pensioenen ten laste van het fonds, ingesteld bij de Wedu- wenwet voor de ambtenaren 1890. 2. Wetsontwerp Toepassing van art. 32 der Burgerlijke Pensioenwet ten behoeve van den oud-leeraar J. Snijder en den oud-onderwijzer bij een gemeentelijke kweekschool H. C. P. Dirks. 3. Wetsontwerp Wijziging en ver hooging van hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1912 (Diverse ondor- werpen). 4. Wetsontwerp Verklaring van het algemeen nut ter onteigening van eigendommen, noodig voor het stichten van een openbare lagere school met speelterrein te Scheveningen. Avondzitting. Begrooting sSurinamo. De Minister heeft in een lange rede zijn standpunt uiteengezet tegenovor de aanvallen van de heeren de Meester, Van Veen en Van Vuuren de vorige week, waarbij de Minister krachtig werd ondersteund door den heer Bos. De discussies gingen over het al of niet instellen van een Cultuurbank, waarvoor een Rotterdamsche combi natie reeds onderhandelingen had aan geboden die te vestigen, waarbij de regeering dan zou moeten geven f 600.000 en een rente-garantie van f 50.000 gedurende 4 jaren. Door de heeren de Meester en van Veen is een motie ingediend, waarty meer waarborgen worden gevraagc dat allereerst en allermeest de groote en de kleine landbouw znllen worden gebaat. Deze motie zal Donderdag avond in stemming komen. Gisternacht is een jeugdig mijnwer ker, die van de mijn Oranje Nassau te Schaesberg op weg was naar Heer len, onverhoeds aangevallen en met een mes zeer ernstig in den rug ver wond. (N. R. Crt.) De bioscoop in dienst der geschiedenis. Het dagelijksch bestuur van de Brusselsche gemeente Saint-Gilles heeft een merkwaardig besluit genomen. Hpfc zal cinemathografische opnamen doen maken van alles wat op de ge meente betrekking heeft, en aldus een weergaloos archief voor de nakome lingschap samenstellen. Zoo zullen de films een afbeelding te zien geven van een zitting van burgemeester en wet houders en een raadsvergadering. Ver der zal het stadhuis in- en uitwendig worden opgenomen, evenals de scho len en verscheidene andere gemeente lijke instellingen. Ook de brandweer, het marktplein* de voornaamste ver keerswegen, kortom, alles wat oen duidelijk beeld geeft van de heden- daagsche beteekenis dezer voorstad, zal op de film worden gebracht. Do geheele wereld kent en roemt den Londenschen „Bobby" als voor treffelijk verkeersregel aar. Dat deze functjo echter niet ongevaarlijk is, bleek Maandag weer. Toen de politie agent Smith vóór Cook's kantoor Ludgato een auto-bus door handop heffing beval te stoppen, bleek de chauffeur niet snel genoeg te kunnen remmen, zoodat hij den agent over reed. Deze was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De moordaanslag te Noordwijk- Men meldt uit Katwijk aan de NCrt. Omtrent den moordaanslag te $«^rd- wijk kunnen wij nog het volgende mededeelen. Des avonds omstreeks kwart voor 9 belde zekere V. uit Kat- wgk, vroeger filiaalhouder van de houtwarenfabrik De Kroon te Noord wijk, bij den boekhouder dier firma aan. Do juffrouw die hem opendeed zag toen een man voor de deur staan met een revolver in de hand. Zij gaf een gil en wierp de deur voor den man dicht. Op dat oogenblik was de boek houder de heer Ten D. afwezig. De vermoedelijke dader heeft zich toen achter een boom opgesteld en gewacht tot bovengenoemde heer zich naar huis begaf. Hij kwam met de tram van 12 uur aan. Toen heeft men drie schoten op hem gelost doch zonder ernstige kwetsuren. De dader had zich onherkenbaar trachten te maken door een punt baardje aan de kin te bevestigen en de pet diep in de oogen.te trekken. Al spoedig vermoedde men wie de dader was. Zaterdagmiddag werd hij gearresteerd en in verhoor genomen. Hij kon toen zijn alibi niet bewijzeq. Zaterdagavond kwart over acht rezen zulke zware vermoedens tegen den man, dat hrj door den inspecteur van Noordwijk in arrest gehouden werd. Zondag zou men den man cönfron- teeren met den verkooper van de re volver. GOUDA, 22 Januari 1913. Vkboadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 24 Januari 1913, des avonds 7% uur. Aan de orde: 1. De benoeming van een sluisknecht. 2. Het voorstel betreffende de tijde lijke voorziening in de vacature van leeraar in de geschiedenis aan het Gymasium. 3. Het preadvies op het verzoek van E. van Leeuwen om vergoeding van volgens zijn bewering geleden schade. 4. Het voorstel tot herziening der bij de Pensioen-Verordening behoo- rende lijst v. gemeente-ambtenaren. 5. Het voorstel tot het leggen van een eleetrischen kabel in de Kru- 6. Het voorstel tot uitbreiding van het administratief personeel der femeente-liohtfabrieken. let voorstel in zake de salaris regeling voor de uitsluitend aan het gymnasium verbonden leeraren. 8. De motie van den heer P. J. Ko- lijn betreffende de instelling eener Raadscommissie tot onderzoek der arbeidsverhoudingen van de ge meente-werklieden. 9. De ontwerp verordening op de Brandweer. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende stukkon aan de raadsleden toe- Gouda, 15 Januari 1913. Blijkens een bij ons ingekomen schrijven van de Commissie van bij stand in het beheer der Gemeente- Lichtfabrieken, maakt de uitbreiding der administratie van het bedrijf het noodzakelijk over te gaan tot de in dienstneming van een jongsten klerk. Het aan dien beambte toe te kennen salaris wenscht de Commissie te be palen op f 300.— per jaar. Daar op de begrooting voor 1913 voor deze personeelsuitbreiding geen gelden zijn uitgetrokken, hebben wij de eer, alvorens tot de benoeming over te gaan, daarvoor Uwe machti ging te verstoeken. Gouda, 15 Januari 1913. De heer N. J. J. de Voogd, be noemd leeraar in de geschiedenis aan het Gymnasium alhier, die met 1 Maart a.s. als zoodanig in functie zal treden, heeft tot ons het verzoek gericht om te bevorderen dat voor de berekening van zijn salaris ook tijdelijke dienst jaren zullen meetellen. Volgens de bestaande salarisrogeling der leeraren uitsluitend aan het Gym nasium verbonden, vastgelegd by Uwé besluiten van 4 Januari 1907 no. 10 en 26 Augustus 1910 no. 26, zullen de „jaarwedden voor eiken volbrachten diensttijd van 5, 10 en 15 jaren bij het Hooger- of het Middelbaar Onder wijs telkens met f 200.— verhoogd worden". Deze woorden laten dus in het midden of $e jaren uitsluitend in vasten dienst moeten zyn volbracht, dan wel of ook? tgdelijke dienst aan spraak op verhooging kan meebren gen. Wat in het oyzonder den heer de Voogd betreft, deze heeft volgens zijn schrijven van zijn 6 iaar en 4 maanden diensttijd by het Middelbaar Onderwijs 3 jaar en 4 maanden eene tijdelijke aanstelling gehad. Hg zou dus, wanneer ook tydelyke dienst voor verhooging in aanmerking komt, niet een jaarwedde van f 2000.— doch een van f 2200.kunnen krijgen. Ons komt het wel billijk voor Uw besluit in den door den heer de Voogd gewenschten zin uit te leggen en wij zouden het dus zoodanig willen toe passen dat met „volbrachten dienst tijd" wordt bedoeld zoowel vaste dienst tijd] als tijdelijke diensttijd, die on middellijk aan vasten diensttijd aan sluit. Wij hebben derhalve 4e eer Uwen Raad voor te stellen ons te machtigen Uwe bovengenoemde besluiten inden aangegeven zin toe te passen. Ter voorkoming van teleurstelling wordt in herinnering gebracht, dat de jongelieden, die in 1894 geboren zijn, zich slechts bij het reservekader der infanterie, vesting-artillerie of genie kannen verbinden tot vóór 22 Maart e.k. Alvorens tot het reservekader te kunnen worden toegelaten, moeten verschillende bescheiden in gereedheid wolden gebracht, in verband waar mede hot in het welbegrepen belang der betrokken jongelieden is, zich reeds dadelijk, hetzij schriftelijk of persoonlijk, te wenden tot d<jn hoofd officier voor het reservekader (bureel Willemstr. 4 te 's Gravenhage). Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat groote parades slechts zullen worden rouden op den verjaardag van H. de Koningin, als de sterkte van (Jen troep (officieren, onderofficieren en minderen) minstens 100 man be draagt. Op dien dag zal, deelneming aan de groote parade uitgezonderd, den gehoelen dag dienst als op Zondag worden gehouden. Op de verjaardagen van H. M. de Koningin-Moeder en de Leden van het Koninglijk Huis zal znlks na 1 uur des namiddags ge schieden. Militaire wandeling. 't Was reeds laat toen gisteren de uitgerukte troep onder de vroolijke tonen der muziek de stad binnen kwam. De iroep die om 8 uur 's mor gens vertrokken was, keerde nl. eerst om kwart over zessen terug. 's Morgens waren de compagnieën waarbij de najaarsploeg der lichting 1912 uit Leiden, Delft en Gouda uit gerukt om elkaar in Benthuizen te ontmoeten. .Mede waren daarbij inge deeld alle manschappen van het 'blij vend gedeelte, die slechts eenigszins te Delft en Leiden gemist konden worden. Door den Regiments Com mandant was de muziek beschikbaar gesteld om den troep naar Gouda terug te geleiden. Juist toen de muziek die per spoor tot Zoetermeer was ge reisd, uit den trein stapte, passeerde de Delftsche compagnie daar op haren doortocht naar Benthuizen. Dat was een meevallertje. Nu werd met de muziek aan het hoofd verder ge marcheerd. In Benthuizen werden de man schappen van het blijvend gedeplte, 100, aan de Goudsche compagnie overgegeven en een (groote rust ge houden, wat wel noodig was daar de toestand der wegen het loopen zeer bemoeilijkte. In het dorp werden de troepen toe gesproken door Kolon 1 van Terwisga, Regimentscommandant, die met de Bataljons-Commandanten uit Leiden, Delft en Gouda aldaar aanwezig was. Vervolgens werd de terugmarsch naar de verschillende garnizoenen aan vaard. Daar de kortste weg van Benthuizen naar Boskoop bijna onbegaanbaar was koo9 de Goudsche troep den iets lan goren weg over Hazerswoude, die beter WE8. De muziek deed zich onderweg meer malen hooren, wat natuurlijk grooten toeloop der bevolking teweegbracht, maar ook. en dat is hoofdzaak de beenen onzer milliciens leniger maakte. Dank deze opwekking keerde de troep in opgewekten toestand en on danks dan flinken marsch (pl.m. 37 K.M.) en den slechten toestand der wegen, niet overmatig vermoeid in de kazerne terug. De Muziek keerde gisterenavond per spoor naar Leiden terug. Kamerverkiezingen. De heer van Idsinga, afgevaardigde voor Bodegraven, heeft aan de Nederl. meegedeeld, dat het bericht als zou hij zich niet herkiesbaar stellen, het welk ook hier ter stede en in de om geving werd gepubliceerd, onjuist is. Ds. L. R. Oldeman, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente te Rot terdam, tevoren te Gouda, hoopt 27 April a.s. den dag te herdenken, waarop hg vóór 40 jaar te Ouwerkerk (Dniveland) het predikambt bij de Nederd. Hervormde Kerk aanvaardde. Ds. Oldeman heeft achtereenvolgens gestaan'te Schermerhorn (1877), Zaan-* dam (1880), Naarden (1892) en kwam 21 Januari 1894 tot de Remonstrant sche Broederschap te Gouda over. Sedert 9 November 1902 is ds. Olde man, predikant bij de Rem. Gemeente te Rotterdam en naar met leedwezen door velen zal worden vernomen, ligt het in zijnbedoeling in het najaar zijn eervol emeritaat aan te vragen om zich elders metterwoon te vestigen. De rechtbank te Rotterdam heeft gigteren veroordeeld A. L. en C. B., 24 jaar, schipper, en A. S., 27 jaar, arbeider, allen te Gouda, den eerste wegens wederspan- nigheid, tot veertien dagen gevange nisstrafden laatste wegens mishan deling, tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis C. B. werd vrijgesproken. C. S., wegens mishandeling te Wad dingsveen, tot twee maanden gevan genisstraf. Bevestigd word een -vonnis dd. 22 Dec. 1912 van den kantonrechter te Schoonhoven, war.rbij do 41-jarige wijnhandelaar P. H. van daar, ter zake van overtreding van de drankwet, werd veroordeeld tot een dag hech tenis. „N. R. Ct." (Zie ook pagina 4.) Kantongerecht. Meineedigerf. Een overtreding van do Drankwet, het zonder daartoe verlof te hebben verkoopen van bier heeft heden ten gevolge gehad, dat twee menschen uit louter welwillendheid voor haar, die de overtreding pleegde gedurende eenige uren als meineedigen achter slot en grendel zijn gezet. Vrouw D. te Waddinxveen, die reeds vroeger voor een dergelijke overtre ding terecht stond, werd in de zitting van het Kantongerecht van heden eenzelfde feit ten laste gelegd. Op 13 Dec. 1912 waren de arbeider Arie Tol en diens zoon .Matthijs Tol in de woning van beklaagde geweest en hadden daar in de morgenuren iets gebruikt. De veldwachters Ringelenstein en de Gelder van Waddinxveen haddon den jongen Tol, die uit de woning van bekl. was gekomen gevraagd, wat hij daar haar had gedaan, waarop deze antwoordde daar bier te hebben ge dronken. Even later kwam ook Arie Tol naar buiten en op dezelfde vraag van de veldwachters antwoordde ook deze daar bier te hebben gedronken. Toen werd tegen vrouw D. proces verbaal opgemaakt. In de zitting van heden verklaar den de beide opgeroepen getuigen Arie en Matthijs Tol dat zij geen bier hadden gedronken, maar koffie. De vader verklaarde van af zijn jeugd bij die vrouw aan huis te komeh, erkende ook vroeger op den morgen wat gebruikt te hebben zoodat het niet onmogelijk was dat de veldwachters dat hadden geroken. Door de pertinente vraag van de politie wat hij daar binnen had ge daan was hij zeker van streek ge weest, en had hij daardoor een ver keerd antwoord gegeven, want thans wilde hij met de meeste beslistheid verklaren geen bier daar te hebben gebruikt. De kantonrechter, mr. Hengeveld, wees dezen getuige er op, dat hij deze deze verklaring deed onder eede, en dat hij zich wel bewust moest zyn wat hij thans zeide. Door deze verklaring zou hij zich schuldig maken aan het ernstig misdrijf van meineed, waar voor tot zes jaar gevangenisstraf kon worden geëisoht. Niettegenstaande deze zeer ernstige waarschuwing bleef deze getuige bij zijn verklaring van thans volharden, waarop de kantonrechter gelastte hem in voorloopige bewaring te stellen. Matthijs Tol daarop voorkomend, verklaarde hetzelfde als zijn vader. Ook deze getuige, van even 16 jaren, werd door den kantonrechter op het hoogst ernstig misdrijf gewezen, waaraan hij zich ging schuldig maken door een meineed te doen. De jongen hield vol koffie te hebben gedronken. Daarop werd ook deze jonge getuige in voorloopige bewaring gesteld, ten einde de verbalisanten, die niet ter terechtzitting aanwezig waren, uit Waddinxveen te laten komen om hen te hooren. Deze zaak werd daarop verdaagd tot 2 uur, gedurende welken tijd ae beide van meineed verdachten op het Commissariaat van politie werden in gesloten. Te 2 uur in den middag werden de verhooren opnieuw aangevangen. De kantonrechter wees den beklaagde Arie Tol nog eens op zgn afgelegde verklaring en vroeg hem of hij deze vol hield, waarop hij bevestigend ant woordde. De gemeenteveldwachter Van Rin gelenstein van Waddinxveen verhaalde thans in bijzondet heden hoe deze zaak zich had toegedragen. In het bgzgn van den veldwachter de Gelder had de oude Van Tol verklaard bier te hebben gedronken. Eerst had hij ge zegd dat binnen te hebben gedaan, later aan de deur. De onmiddellijk daarop door vrouw D. aan de veld wachters afgelegde verklaring luidde dat beide Van Tol's wel degelijk bin nen waren geweest, maar bier hadden ze niet gebruikt wel koffie. Arie van Tol nu opnieuw verhoord, bleef aanvankelijk ontkennen bier te hebben gebruikt, maar eindigde, door de preciese vragen van den kanton rechter in het nauw gebracht met toe te geven met zijn jongen 's ochtends daar bier te hebben gedronken en 10 ct. te hebben betaald voor zich zelf. De volkomen waarheid kwam er echter niet uit, waarom de ambtenaar dezen Van Tol een ernstige terecht wijzing gaf. Matthijs van Tol bekende ook daarop ten slotte koffie en bier te hebben gedronken. De ambtenaar O. M. Mr. Kleefkens, requisitoir nemend, wees er op dat in deze zaak door de beide getuigen meineeden zijn afgelegd. Beiden zijn echter in zooverre op hunne verkla ringen teruggekomen dat er voldoende aanwijzingen zijn om den kantonrech ter niet gebruik te doen maken van zijn recht hem ambtshalve toegekend deze menschen te doen arresteeren om hen naar de gevangenis te Rotterdam te doen brengen. Wellicht hebben deze getuigen thans in hun gemoed spijt van hun leugentaal. Spr. wil hopen dat het de laatste maal is dat zij zoo optreden, dat zij zich nimmer meer zullen schuldig maken aan het ern stig misdrijf van meineed, waardoor zij de gevangenis zouden ingaan, welke schande op hen zon blijven rusten. Met cynische kalmte zei spr, heeft de beklaagde het verloop dezer zaak gevolgd. Niettegenstaande door haar toedoen twee menschen bijna als mis- dadigers zijn weggebracht, schijnt zij niet te kunnen nalaten daarover nog te glimlachen. Spr. noemde dit de ergste uiting, waartoe het egoïsme den mensch kan brengen. Met aandrang vroeg spr. daarom op deze vrouw de straf toe te passen van 1 maand hechtenis, omdat het hem niet gegeven was een nog hoogoro te eischen, daar dit het maximum is Beklaagde voerde daarop tot hare verdediging aan dat de beide getuigen bief hadden gedronken aan de deur, hetwelk zij onmiddellijk daarna weer sprak door te zeggen dat ze koffie hadden gedronken. De uitspraak dezer zaak werd be paald op 5 Febr. a.s. (Wordt vervolgd.) Bankoop. Vergadering van den Gemeenteraad van 21 Januari 1913 des namiddags 2 uur. Na opening der vergadering door den Burgemeester worden de notnlen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter zegt alvorens piet de agenda te beginnen de Raadsleden in deze eerste zitting van het jaar 1913 geluk te wenschen met de jaarwisse ling en wenscht in het kort een terug blik te werpen op het-afgeloopen jaar dat volgens spreker een voorname plaats inneemt in de ontwikkelings geschiedenis van Boskoop. Groote werken, zooals de stichting der Bteenkolengasfabriek en de bestra ting van Reijerskoop en de Zijde, kwamen tot stand, terwijl vermelding verdient het ingrijpend besluit om "f 100000 of zoo noodig f 105000 toe te zeggen voor de spoorweg verbin ding met Alphen en Goud. De Voorzitter doet daarna mede- deeling van de volgende ingekomen stukken 1. missive van Ged. Staten bege leidende een uittreksel uit het Konin klijk besluit van 81 Deo. 1912 No. 35 houdende goedkeuring van het raads besluit tot heffing van bruggelden. 2. missive van Ged. Staten, houden de goedkeuring der gemeentebegroo- ting voor 1918. 6- missiven van Ged. Staten hou dende goedkeuring dfij>ii!-®B»»^rige vergadering genomen besluiten^öl wijziging der begrooting dienst 1912. 4. Een schrijven van C. van Eg- mond, houdende dankbetuiging voor de hem verleende ontheffing van de bedrage in de verplegingskosten van zgn zoon, welke in het gesticht „Ende geest" te Oegstgeest is opgenomen. 6. Een sohrgven van van 't Hof, waarbg deze mededeelt dat hij zijne herbenoeming tot lid van het Bnrger- lijk Armbestuur aanneemt. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een schrijven der Gezondheids commissie te Bodegraven waarbij wordt geadviseerd het perceel den Ham No. 2 onbewoonbaar te verklaren, aan gezien dit perceel niet voor verbete ring vatbaar is. B. en W. stellen hieromtrent voor het perceel den Ham No. 2 toebe- hoorende aan den Heer C. B. Lünne- mann, onbewoonbaar te verklaren en te bepalen dat die woning ontruimd oet zijn binnen 4 maanden, te rekenen van den dag waarop de tijd tot voor ziening is verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehand haafd. Dit voorstel wordt, na in om vraag gebracht te zijn, met algemeene stemmen aangenomen. De Heer Lün- nemann bleef, ingevolge art. 46 der Gemeentewet, buiten stemming. Daarna is aan de orde een adres van de gemoentewerklieden Th. de Ridder en L. L. Kramer om hen in het genot te laten van hun weekloon ad ad. f 12.50, nu zij ten gevolge de invoering van automatische lantaarn opstekers, f 2.50 van hun loon als lantaarnopsteker moeten misschen. B. en W. zeggen in hun voorstel de bezwaren te gevoelen van adres santen wanneer het loon tot f 10. zon worden teruggebracht en vinden het daarom billijk dat waar het loon van lantaarnopsteker vervalt, dat van gemeentewerkman wat wordt verhoogd en stellen daarom voor het loon van de gemeentewerkliëden do Ridder en Kramer to brengen op f 11.50 per week. De heer Guldeman erkent de billijk heid van dit voorstel maar wenscht in deze regeling ook de stratenmaker te zien opgenomen want anders zou ■b als vakman nog f 0.50 per week minder verdienen dan de werklieden. De heer Ottol ander zegt dat bij do aanstelling van den stratenmaker reke ning is gehouden met vakkennis en daarom toen de belooning hooger is gesteld dan van de werklieden. Spre ker acht dan ook geen motief aan wezig thans zijn weekloon te verhoo- gen- De heer Grootendorst .sluit zich aan bij het gesprokene van den heer Ot- tolander. Na r.og eenige di-cussiën wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en "met 10 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Nieuwesteeg. Daarna komt in behandeling een adres van de Vereeniging „Boom en Plantenbeurs" en de commissie dor „Groote Rozententoonstelling Jul 1913" houdende verzoek om bedoelde tentoonstelling te steunen door eene inschrijving in het waarborgfonds ad f 1000.onder voorwaarde echter dat de tentoonstelling op Zondag zal ge sloten zijn. De meerderheid in het collego van B. en W. is van meening, dat uit een oogpunt van Zondagsrust en Zondag* heiliging aan de inschrijving dez voorwaarde behoort te worden ver bonden. De minderheid in het College is voor deze inschrijving zonder eeni ge voorwaarde. De heer van der Tak stelt voor f 1000.in het waarborgfonds te ver leenen zonder hieraan echter de .voor waarde van sluiting op Zondag te ver binden en over de al of niet sluiting geen discusciën te beginnen aangezien ieder hieromtrent toch zijne eigen op vatting heeft. De neer Grootendorst vraagt waar om B. en W. nu voorstellen f 1000- terwijl bij de groote tentoonstelling in 1911 door de gemeente f 500. is bijgedragen. De Voorzitter antwoordt hierop dat bij de vorige tentoonfltèlling deze f500.— als bijdrage is verleend, ter wijl het nu betreft eene inschrijving in het waarborgfonds en de mogelijk heid niet is uitgesloten dat da gemeente slechts 10% van dit bedrag behoeft te betalen. De heer Jongejan zegt dat hij als Wethouder voor dit hoogere bedrag van f1000.— is geweest als tegemoet koming voor de mindere ontvangst wanneer de tentoonstelling eventueel op Zondag zal gesloten zijn. De heer Loef stelt voor geen f 1000. maar f 500. te verleenen als waarborg fonds en dit bedrag eefst beschik baar te stellen wanneer eigen mid- delen an^andere fondsen uitgeput De heeren Endtz en van Gelderen zgn verbaasd over dit voorstel, waar eerst de particuliere inschrijvingen ge heel zouden moeten worden gestort alvorens de gemeente in aanmerking kwam. Het voorstel van B. en W. in om vraag gebracht wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor de heeren Joiigejan, van Wilgen, Grootendorst en Guldemond. Het voorstel van den heer van der Tak gesteund door de heeren van' Gel deren en Lünnemann wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmentegen de heeren Jongeman, van Wilgen, Grootendorst, Guldemond $n Loef. Vervolgons wordt behandeld een ad vies van de heeren D. Mesman en K. Mesman alhier houdende verzoek om het z. g. Kerkpad in zijn geheel met brug en hoofdeinden, zonder watering over te nemen, voor een som van f 425.gerekend naar den maatstaf, dat hetzelfde bedrag door hen is betaald voor wat meerder aan den weg is toe gevoegd dan verplicht is. Een adres van J. L. Groos e.a. waar bij adhaesie wordt betuigd aan dit ver zoek, wordt mode voorgelezen. B. en W. meenen dat verschillende personen bij het behoud van genoemd >ad op behoorlijke breedte groot be- ang hebben en stellen den Raad voor hun College te machtigen aan adres santen mede te deelen, dat het aan- koopen van dit pad, evenwel zonder brug en hoofdeinden in nadere over weging zal worden genomen, wanneer door belanghebbenden de kosten van aankoop wordt bijgedragen eerie som van f212.50. Nadat over dit onderwerp door verschillende leden het woord is ge voerd wordt besloten dat B. en W. nader met de eigenaars over dezen aankoop in overleg zullen treden maar dat bij dezen koop ook zal begrepen zijn, een Meter water aan de Zuid zijdeaan de Noordzijde een haag wordt geplant, en door belangheb- benèen f 212,50 in de kosten van aan koop wordt bijgedragen. Daarna wordt na voorlezing, met algemeene stemmen vasfgestold eono instructie -oor den Directeur dor Ge meentebedrijven. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van B. en W. om 1. twee der drie periodieke ver hoogingen elk van f 100 van het salaris van den Directeur der Gemeentebe drijven te doen ingaan op 1 Januari 1913. 2. de twee periodieke verhoogingen elk van f 75 van het salaris van den klerk bij de bedrijveri te doen ingaan op 1 Januari 1913. Met do vaststelling der periodieke verhoogingen had mén "bedoeld, gelij ken tred te houden met eene natuur lijke ontwikkeling van liet bedrijf. Maar qu deze ontwikkeling zoo sterk is toegenomen dat het gasverbruik reeds nu zoo groot is dan waarop eerst in het 4- jaar was gerekend, wordt deze vervroegde ingang der periodieko verhoogingén voorgesteld De Heer Jongejan zegt dat de perio dieke verhoogingen niet in verband staan met de uitbreiding van het bef drijfwanneer dit in plaats van voor uit- achteruit ging dan zouden toch de periodieke verhoogingen moeten worden toegekend. Do Voorzitter zegt dat het traete ment in overeenstemming moet zijn met den arbeid en deze is nu al zoo groot als men eerst in het 4* bedrijfs- jaar had verwacht. De Heer Ottolander zegt dat bij deze vroegere ingang der verhooging, wat de Directeur betreft niet alleen is gelet op de grootere omvang van het bedrijf, maar ook op het vele werk dat door den Directeur bij de stichting der gasfabriek is verricht. Het voorstel sub 1 in rondvraag ge bracht wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen tegen de hoeren Loef, Jongejan en Grootehdorst. Het voorstel sub 2 wordt aangeno men met algemeene stemmen. Na stemming worden daarna be noemd alB leden der Commissie tot ring van schoolverzuim de aftredende heeren, zijnde J. C. Visser, J' den Ouden, J. E. Evefs, J. van der Graaf, en J. Ramp Mz. Tot leden van het stembureau voor 1913 worden benoemd de heeren van Gelderen, Guldemond, Nieuwesteeg, Ottolander en Grootendorst. Daarna is aan de orde de behande ling eener ontworp-verordening op de heffing van hoofdelijke omslag waarin is neergelegd de verplichte aangifte. Nadat door verscheidene leden hier over het woord is gevoerd en het voor en tegen van verplichte aangifte in den breede is besproken wordt met 6 tegen 5 stemmen besloten niet tot verplichte aangifte over te gaan. Tegen stemden de heeren van Gel deren, Nieuwesteeg, van der Tak, Ot tolander, Lünnemann en Endtz. Tengevolge dit beslut wordt door B. en W. de ontwerp-verordening in getrokken. Bij de rondvraag verzoekt de heer Ottolander aan B. en W. een request te willen indienen aan heeren Gede pateerde Staten waarbg wgziging wordt gevraagd van art. 2 van het reglement op de Gouwe zoodat de snelheid van stoom booten voor pas sagiersvervoer op andere wijze wordt geregeld dan voor andere vaartuigen. Jet de tegenwoordige wettelijke snel heid welke mag gevaren worden heeft een boot 1V2 uur noodig om van Boskoop naar Gouda te varen. Spreker zou daarom de snelheden van 120 en 180 meter per minuut, in het reglement genoemd, wat betreft pas- sagiersbéoten gebracht wenschen te zien op 180 M. en 200 M. De Voorzitter zegt dat B. on W. met dit verzoek zullen rekening hou den. Niets meer aan de ordo zijnde sluit de voorzitter de vergadering. 5<ie KI. Trekking v. Woensdag 22 Jan. No. 2791 f 1000. 6068, 8369 en 15562 iedea f 400. 4464, 7287, 9055, 9374, 10923, 12466, 16052, 16755, 16960, 17675, 19310 en 20633 ieder f 100. Prijzen van f 70. 108 306 18» 0ÖU 94 721 80 004 40 75 1210 13 17 74 91 1470 5082 1918 «0 07 2174 89 2455 2921 50 8410 8547 78 70 8709 81 8880 4018 4210 52 4158 09 4582 4004 4725 4982 01 5128 5780 6197 6264 0111 24 0593 0749 08 7015 84 7222 7445 7504 7061 7752 7889 03 97 7980 89 8185 8291 8850 8417 50 8548 8748 9228 04 9501 9884 10019 10180 10293 10357 10188 10020 20 10804 11002 44 11280 11307 11181,81 11681 11740 57 12857 11942 12001 88 12101 12449 74 12MW 12080 97 12710 38 12812 90 18085 97 13205 8 82 18808 88 18480 18803 18980 14050 141380 14682 14790 14831 15847 15026 58 15705 15911 10104 41 16414 08 88 10849 08 10950 17115 24 17239 01 75 17324 17418 17599 17002 00 17750 lSianW 18209 139 40 71 1851Ü 90 18010 18744 18809 18060 80 98 19241 19458 19028 40 19714 20130 68 94 20875 20555 20005 10 20871 20921 28 5t0 Klasse 2,ln Lijst No. 20398 m.z. f 70. Xerxes—Achilles), de internationale biljartwedstrijd bij K. R. A. S. (Oly Förster), korfbal(Velox—Vitesse), hard rijden in Groningen en verschillende artikelenover voetbal, korfbal, aviatiek, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.0 te Coruna laagste stand 750.2 te Swi- nemunde. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige later toenemende westelyke tot zuidwestelijke wind, ty- delijk opklarend, later zwaarbewolkt tot betrokken en waarschijnlijk regen mogelijk nachtvorst, later zachter. Voetbal. Aan de off. meded. van don G. V. B. ontleenen we het volgende Wedstrijden voor Zondag Gouda—T. O. P.Olympia III— Waddinxveen De StruisGouda II T. O. P. III—Olympia IVVolksw. G. II—Moordrecht II. Voor den knarten ver koop voor den Holland—Engeland-wedstrijd op 24 Maart a.s. zijn o. m. de volgende be palingen gemaakt De entróeprijzen bedragen over dekte tribune f 2.50 zitplaatsen rond om het veld f 2.— staanplaatsen 75 cent (lange zijden) en 50 cont. (korte zijden). Alvorens deentróe-biljetten verkrijg baar te stellen voor 't publiek, zullen de vereen., aangesloten bij den N. V. B. gelegenheid van voorkoop hebben. Bestellingen moeten vergezeld gaan van het verschuldigde bedrag en mo gen niet gedaan worden op postwis selstroken bijvoeging van porto voor verzending is niet noodig. De orders worden in volgorden van binnenkomen bij het Bondssecretariaat. uitgevoerd. Bestellingen van bonds- vereenigingen kunnen tot Februari worden ingewacht bij het Bondssecre tariaat. Pe kaarten zullen eerst na 16 Fe bruari worden uitgezonden aan recht hebbenden. Ten gerieve van de leden van den Goudschen Voetbal Bond belast het secretariaat zich met het verzenden van bovenstaande biljetten mits met nakoming van gemelde opmerking. Uitvaart Minister Regout. Na te ongeveer 6 uur vanmorgen van de R. K. begraafplaats te 's Gra venhage naar het Staatsspoorstation te zijn overgebracht werd heden och tend te 7.07 het stoffelijk overschot van den Minister van Justitie vervoerd naar Maastricht om in den familie grafkelder te worden bygezet. De overbrenging geschiedde na do plechtige uitvaart gisteren, zonder eenig ceremonieel. In den gewonen trein bevond zich alleen een salonrijtuig, dat door de Centraal-spoorweg Mij. aan den Mi nister van Waterstaat en zijn familie ten gebruike was aangeboden. Dit salonrijtuig werd onmiddellijk voorafgegaan door don geheel tot rouw vertrek ingerichten waggon, waar in het stoffelijk hulsel was geplaatst. Ondanks het vroege ochtenduur en de ongunstige weersgesteldheid waren velen op het perron aanwezig. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geeft op den omslag een foto van het sneeuwvermaak op het Kopje bij Haarlem en verder foto's van hard- loopen, van voetbal (Ajax—Sparta, HaarjemD. F. 0., HerculesU.V. V., VAN DEN 22 JAN. 1913. Staittsleeuin&eii Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Ohl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- 1 ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Iliuik en Crediet-Iustel- liiifcu. Ned. Bankaandeelen Inüustr OiiüeruemiiiKeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. KM. CtyHltet lnstell. en Gnltuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petrolenni-Ondern- Dorische Pet roleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A .Shell" The Transp. Tïad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mgen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemlniren Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Snoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmrj. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg- Hypb. Obl. 4 oct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieleeniugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theis-fte- gnlirungs-G es. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%—3% pCt. Nat. Staatsf. beter, Bui toni. onver anderd, Mijnen vast, Tramwaarden stil Amerikanen willig, Petroleum vast Tabakken gevraagd, Culturen en Rub bers prijshoudend. /orige Koer». loer» van beden. 78'/.. 78"/,, 85 85'/, UB'/. B9Vi« 86'/, 86'», 91'/. 85'/, 88 85'/, 03"/,e 101 89", 68'/, 58"/,, 217'/, Bl'/a 62'/, 70',.. 72 26'/, 62'/, 64"/,, 187 275 189'/, 188 276 9'/, 11 228'/, 81"/.. 224 83'/, 176'/, 176'/, 561'/, 568 525 192'/, 197 99'/, 1'/, 1 91 91'/, 3'/, 11'/, H'/k 90'/ 90'/, 96'/ 63% 186'/ 86'/ 97"/, 30'/ 30'/, 156»/ 3"/, 159", 1 101' 101 116'

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2