/RW/ RONA Cacao Van Houten's DE GEWETEiJlOQZE. CACAO No. 12079. Donderdag 23 «Januari 1913. □Bixltexil eirxd- i overtreft alle Buitenlandsch Nieuws. TZ0-A-. FEUILLETON. WN HOUTEN?} Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Vandaar het verbazende succes van dit uitstekende fabrikaat. öle Jaargang. X'Tie’w-'Ws- ©xx -^.cH.’vex'texxtie’bleLcH. voor ©-©-uxcLsu ©xx OxxxstxeZkcexx. - V'ei’schijn.t dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. laken. andere goedkoope soorten |n smaak, geur, kracht en kleur. F en heden zal zijn. r r. >m zal (Wordt vervolgd nan&Zn., Gouda. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post arop deze merk- de vrouw van R. sn had, dan stond le president, want id van de gerefor- iet. a predikant erbij ,ar links en rechts vakbord”, 8*/4 uur, Vrijzinnige Stu- indaclub. monie”, 8*/2 uur, i. Ned. Bond van eren, Afd. Gouda. g den dominee m ook gemeend van R. de kaart ogst eigenaardig als ik links kon t geen arme kur- politie te Gouda, d. de eerste maal ten opzichte van echter niet zijn men, betreffende tusbrieven, werd aal op het bureau ende hij alles, ri bekl. was in de iet het dominee, ast logenstraffen, ladelijk van mee- kl. de kaart had daarop een uit- die bekl.’s vrouw van get. had ge- f 1 25 - 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tienoeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De oorlog op den Balkan. Het antwoord der Porte. Uit Constantir.opel, wordt dd. 22 Jan. geseindOpenlijk wordt thans verklaard door het ministerie van buitenlandsche zaken, dat de regee- ring besloot tot den onvoorwaarde- lijken afstand van Adrianopel. Men gelooft, dat het antwoord der Porte op de nota overmorgen zal wor den gegeven. De Ikdam zegt, dat de Porte aan de mogendheden vroeg of, na het aannemen door Turkije van den raad der mogendheden, de ver bonden Balkanfctaten geen nieuwe eischen zullen gaan stellen. De Porte wil ook weten van welken aard de fiinancieele steun door de mogend- Vrouwenkiesrecht in Engeland. Deze week zal\oor de Engelsche wetgeving een zèer belangwekkende worden. Dan komt in behandeling het door de regeering ingediende wets voorstel betreffend^ het kiesrecht. Behalve de verandering die deze wet in het kiesrecht zooals het thans is, zal brengen, we noemen o. a. de af schaffing van het meervoudig kies recht, komt ook ter sprake de kwestie van vrouwenkiesrecht. Zooals bekend is, heeft de regeering bij de behande ling der kieswet aan het Lagerhuis de gelegenheid gegeven zich al of niet uit te laten over de wenschelijkheid om ook aan de vrouwen het kiesrecht te geven. Natuurlijk hebben de voor standers van vrouwenkiesrecht de ge legenheid aangevat hun wenschen in amendementen4 kenbaar te maken. Het verst gaat in dit opzicht een amen dement van Sir Edward Grey. Deze stelt voor om de bepaling dat het kiesrecht enkel gegeven zal worden aan mannelijke personen te wijzigen in dier voege, dat het woord manne lijke geschrapt zal worden. Vele van onze lezers zullen er misschien vreemd van opzien, dat een minister wijzigin gen in een regeeringsvoorstel aan wil brengen. Bekend is echter, dat de regeering over vrouwenkiesrecht niet homogeen denkt. De eerste minister nede, den indruk dat bekl. een iks en rechts te commissaris van middellijk toege staan tegenover oe in het verzoek diens vrouw, het n een tweeden ven te schrijven. >minee verschrik- Hij had dominee ar dat was voor ij ianS geleden De Turksche bladen verklaren dat Turkiie ten opzichte van de Russi sche bedreigingingen zich in een toe stand van force majeure bevindt en alle kleur verdween uit haar gezicht. Waar is het dan Hemel, kijk toch goed I Het zou verschrikkelijk wezen Hij knoopte zijn jas los, zocht en zocht opnieuw hij keerde zijn broek zakken om hij vond niets. Tranen sprongen haar in de oogen en een zachte klacht kwam over haar lippen, waarmee zich ingehouden snik ken vermengden. Wacht hier riep hij en snelde naar het station terug. Vijf minuten stond zij zoo, eenzaam en verlaten, met koude voeten en een onbeschrijfelijk smartelijk gevoel. Geen oogenblik dacht ze aan bedrog, slechts angst pijnigde haar by de gedachte, wat er gebeuren zou, wanneer hij den buidel met geldstukken niet meer vond of wanneer men hem gestolen had. En langzaam rolden dikke tranen haar langs de wangen, die zij met den mouw van haar dikken mantel droogde. imerbeek en J. onderzoek tot de dat zeer waar- rten zijn geschre- ■schillende letter- iroef komen over- 5 schrift van de ijn ook zeer ge- het bewijs van ;eleverd en eischte misdrijven van ing, f 100 boete tenis. mschuld volals ;ond, zei hij, wy- ie tafel ging ik er >1 onschuldig te aige jaren terug an den predikant „Maar wat de deur dicht doet, is de omstandigheid, dat de meesten der hier bedoelde „Chineezen” reeds offi cieel d. w. z. door de regeering met Europeanen zijn gelijkgesteld. „De zaak zou een geheel ander ka rakter gedragen hebben indien door Chineezen, en masse, of wanneer door de inheemsche bevolking bijdragen waren geleverd. „Een dergelijke bijdrage van Chi neezen zou, door geen enkele nationale partij kunnen worden aanvaard. Het comité ontving verder veel aan zoeken van inlandsche zijde om bij dragen te mogen leveren, doch deze zijn alle geweigerd, omdat het, om voor de hand liggende rede nen, niet aangaat de inheemsche, d. w. z. de overheerschte bevolking in den strijd der partijen te betrekken.” De schrijvers en woordvoerders der rechterzijde moeten deze quaestie maar laten rusten. Dat zou heel wat ver standiger zijn voor hen. noegenu, 73/4 uur, Ensemble, Eva, sje. lenoegen”, 8 uur. „Excelsior”. aollandirVViU-, 1. Zionistenbond, Vos, Amsterdam. icordia“, 8 uur, vereen. „Goudau. en Woningtoez., Inderstandscomm. en met hem verschillende andere zijn tegenstanders, maar de voorstanders van vrouwenkiesrecht zjjn in het mi nisterie ook vertegenwoordigd. We noemen o. a. de hoeren Sir Edward Grey, Lloyd George, Birrell Runci man, Buxton, lord Holdane, lord Mor ley en Beauchamp. Van de meest bekende ministers ia; alleen de heer Churchill de eenige, van wien niet bekend is, dat hij voqr- of tegenstan der is. Een ministerie dat inwendigzoo verdeeld denkt, over de kwestie van vrouwenkiesrecht kan natuurlijk niet een voorstel tot invoèring doen. Toch heeft de regeering een zeer loyaal standpunt ingenomen. De tegenstan ders, zoo heeft de eerste minister verklaard, in dit ministerie zullen zich bij een eventuoele beslissing van het Lagerhuis ten voordooie van het vrou wenkiesrecht neerleggen. Wordt het amendement van Sir Edward Grey aangenomen, dan is alleen bepaald dat ook aan vrouwen het kiesrecht zal worden gegeven. Nader aanduidend wie het zullen krij gen, is het amendement door de arbei derspartij ingediend. 0eze partij stelt voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Daardoor zouden 13 millioen vrouwen kiesgerechtigd wor den. Een ander amendement door den heer Dickinson ingediend bedoelt het kiesrecht te geven aan alle vrouwen boven 25 jaar, die belasting betalen of echtgenoote van belastingbetalers zijn. Dit amendement brengt 6 millioen vrouwelijke kiezers. Dan volgt er nog een amendement van den heer Lytteltod, die het kies recht wil geven aan die vrouwen die thans reeds dit recht uitoefenen voor County Council en Boroughs-verkie- zingen. Dit amendement zou het aantal kiezers slechts met ongeveer 1 millioen doen toenemen. We zullen morgen under uiteen zetten de kansen van het vrouwen kiesrecht. paar toe, dat hij voor niet veel bij zonders aanzag. Zoo zeggen jullie alle maal als je aankomt. Wat doen jullie hier? Er zijn hier al genoeg werk- loozen, dat zie-je toch. Blijf thuis Hou je mond, anders roep ik ’n agent, riep Glaser hem. Maak het de burgers niet lastig. Mond honen Ja, ik zal, ant woordde de man, verbluft over dit optreden, en kraste met zijn schop over de steenen. Zoo moet je optreden, zei Glaser. zelfvoldaan tot Dolinsky, die zich op een hartelijk afscheid voorbereidde. Is dat niet een goede intree in Bitlijn? Dolinsky lachte en viel htAi bij daarop riep hij eensklaps Maap zeg eens, ge ziet niet eens het geld op de straat, en hier ligt het Hij raapte een zwarte pfenning op, die vastgevroren in de sneeuw zat. - Ei, dat zal geluk brengen, zei Anna lachend. Dat denk ik ook, en daaroi ik hem houden, zei Dolinsky, het munt stuk bij zich stekend. Als het zoo door gaat, ben ik over honderd jaar kapi talist. Jelui lachen natuurlijk Je ziet toch maar, dat ik gelijk had met mijn voorspelling, zei Glftser, en reikte hem tot afscheid de hand om hem kwijt te raken. 8) Zij hoorden nog hoe de Poolsche jood om hulp vroeg, en zagen hoe de veekooper hqm met zijn oude reistasch uit den wagen hielp. Eigenlijk had de zieke het aan Glaser gevraagd, maar die had wel andere dingen in het hoofd. Vooruitvooruit was zijn leus. Hij bemerkte ternauwernood Dolins ky, die met zijn armelijk koffertje in de hand, achter hen aankwam. Ze waren op de straat, die hier, in het uiterste oosten der stad, geen pret- tigen indruk maaktehet was op het ■eind der Zeventiger jaren, waarin Ber lin zich eerst begon te ontwikkelen. Het paar zette den houten koffer de steenen en schepte adem. Ja, waarheen nu vroeg Glaser verdrietig. Voortdurend wérd hij door een hatelijke gedachte geplaagd, die hij vandaag afspelen wilde. Niet ver van hem stond een sneeuwopruimer, een gebaarde man, die zich met zijn werk niet overhaastte. Ja, waarheen nu? beet hij het GOIDMI IE COIRAVT. PR IJ SI) ER ADVERTENTIEn/ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regeï. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ROTTERDAM. iaden zitting van le heer J. G. de •iffier bij het kan hoven. ■iefkaarten. rkenfabrikant C. ten laste gelegd, predikant T. Sap- ler G. J. Grendel, voor de geadres- rrouwen beleedi- bben geschreven, eft van deze zaak De briefkaart, ving, ving aan hemel zijn geen elde kaart aan was geadresseerd 1, loopjongen op mhuichelaars, i de comedie, dan Geld van Chineezen voor de Verkiezingskas der Vrijzinnigen. Bij de behandeling van de Indische begrooting, in de rechtsche pers en door de woordvoerders der coalitie is en wordt ter sprake gebracht het steu nen der verkiezingskas der vrijzinnigen door geld van Chineezen. Gisterenavond mocht Mr. J. A. de Wilde in een openbare vergadering van de a. r. kiesvereeniging te Bos koop datzelfde uitspreken als een ar gument van de verdorvenheid der Vrijzinnigen. Tegen dit beweren komt nu een stem uit Indië deze quaestie nader toelichten. De „Nieuwe Courant” van 22 Jan. 1913 bevat een stuk van Si Anoe te Batavia, dd. 24 Dec. 1912, waarin deze tot oordeelen bevoegde schrijver o. a. het volgende zegt: „Als men zoo zegt, dat de vrijzin nigen zelf geld van „Chineezen” aan- nembn om de coalitie te bestrijden, dan is dat een voorstelling van zaken, welke in haar algemeenheid ruimte laat voor allerlei conclusiesmet eenige verbeelding komt men allicht tot het feit, dat zelfs het Chineesche schuim, koelies e.d. mede helpen om de „chris telijke regeering” ten val te brengen. „Maar de zaak staat heel anders het waren uitsluitend enkele ontwikkelde Chineezen leden van de gewestelijke en locale raden (gemeenteraden) en mannen, die aan het hoofd van zeer groote zaken en landelijke onderne mingen staanpersonen, wier groote belangen ten nauwste betrokken zijn bij den gang van zaken hier te lande. „Allicht denkt men zoo in het alge meen van „Chineezen” sprekende, aan weinig ontwikkelde, maar in goeden doen verkeerende menscheneen ge makkelijke en begeerlijke prooi voor de paganistische geld verzamelaars. „Doch ook dat is mis, want de Chi neezen die gelden bijdroegen waren zonder uitzondering personen van zoodanige ontwikkeling (de meesten hebben einddiploma H. B. S. en voltooiden hun opvoeding in Hol land), dat zij volkomen in'staat zijn om het doel en het streven van het co mité te begrijpen. „Verder werd niet de minste pressie uitgeoefend en had de aanbieding der gelden spontaan plaats, ook zonder hoop op een ridderorde. Ik ga, ik ga al, zei Dolinsky een weinig geërgerd. Nu, dan tot een spoedig weerzien, ik wensch u beiden van alles goeds, u, juffrouw, in ’t bij zonder. Zij voelde zijn warmen handdruk, en zijn laatsten blik op vangend, zag ze hóe zijn oogen flikkerden en de taal spraken, die een vrouw altijd ver staat, als ze weet, dat ze een nan niet onwelgevallig is. Glaser knikte even, want hem ver veelde dit lange afscheid al lang. Liefst zou hij gezegd hebben Scheer je weg en loop naar den duivel Nu, dan vaarwel, voor ’t laatst, zei Dolinsky opnieuw. En wat ik u nog vragen wouals ge Berlijn veroverd hebt, denkt er aan, alle groote ver overaars zijn eenzaam gestorven. Ik zou u een heeleboel namen kunnen opgeven, maar ze vallen me nu niet in. Doe gij niet alzoo. De mensch moet een beetje liefde hebben. En vergeet het mausoleum niet Dat wil ik bou- wen. heugd gelijk, want het werd immers Hij had zich tevoren al vergewist, v j j-i— i> welken weg hij nemen moest, en zoo nam hij nu den hoed af, en ging de lange smalle straat in, zonder meer om te zien. Het paar keek hem na maar met gemengde gevoelens. Glaser wou hem eerst uit het gezicht hebben, Een ander telegram meldtUit welingelichte bron wordt bevestigd, dat de Turksche regeering definitief besloot vrede te sluiten. Ook de Sul tan is voor der. vrede. Het antwoord op de nota der mo gendheden zal hedenavond worden ge geven. Anna Schiman daarentegen voelde een beslist leedwezen, zooals men bij af scheid nemen van liefgeworden men schen ondervindt. Voor het station stond een gele omnibus die zooeven leeg aangekomen was, terwijl een andere reeds vol was weggereden. De bleeke weduwe steeg met de kinderen in, door een ouden man '•geleid, dien zij in de vestibule ontmoet had. Die rijden ook, ziet ge, zei Anna tot haar vrijer, die nog altijd draalde. Kom mee, er is nog plaats. Zij dacht dat men in den omnibus met pak en zak kon gaan. En waar moeten we dan met den koffer blijven Dat gaat toch niet, zei Glaser. We zullen een droschke nemen. In stilte had zij er ook reeds aan jedacht, zonder den moed te hebben, iet uit te spreken, want zij hadden zich voorgenomen het geld bij elkaar te houden. Nu echter gaf zij hem ver- 3 van haar middelen betaald. Plotseling zocht hij in zijn zakken, zag haar sprakeloos aan en zocht toen opnieuw als een waanzinnige. Het geld, het geld Mijn hemelHeb je het niet Zij kon bijkans geen adem halen en

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1