EISEL P HTS, handel; adres: 8. Gouda ITEIT IN en Heeren nekhandel. O. Alter e Gracht 269* HAAG, 1STEWAAR- ragen lameskleeding. ;le of gedeelten Courant IE SEWETENLOOZE. \'o. 12080. Vrijdag 24 Januari 1913. 51e Jaargang. en klillISCEVIlG* Sixiterxlaxid.. Buitenlandsch Nieuws. tTS-A- FEUILLETON. 7ed.E. ALTER ezx voor G-QU-d.su en Oxö-stx®3iE®aa- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. S( heeft »n de stad aan huis (Wordt vervolgd.) km&n Zn., Gouda- N-QUELL.E RONWATER 1DEN OP REKENING TERUGGAAF VERGOED I A 15 CT. I. v. BIEST. Ing. ye aflevering. i Réunie“, 8 uur, r Vrouwenkiesrecht ik van Eeden nwy geregeld tijdig gen ontvangen van certen, vermakelgk deze dan in onze en. Duitschlamd. Naar de N. R. Crt. meldt is men vergoed. Ulfen ADRES. bracht 269*, HAAG. Het vrouwenkiesrecht in Engeland. In aansluiting met ons overzicht van gisteren willen we thans nagaan welke de kansen van een eventueel ontwerp zyn. In een onderhoud, dat de ministers Sir Edward Grey en Lloyd George hadden met afgevaardigden van de arbeidsters uit alle deelen van het land zei de laatstgenoemde minis ter dat hg voor het amendement Grey zou stemmen en tevens sprak hij het gerucht tegen, dat bij mogelijke aan neming van dit amendement één of meer ministers zouden aftreden. Uit naam van het geheele ministerie kon hij verklaren, dat wanneer eenig amen dement inhoudende het vrouwenkies recht werd aangenomen, de regeering dit amendement werkelijk zal aanvaar* den als oen bestanddeel van de wet; ook met vrouwenkiesrecht zal de wet worden doorgezet. Intusschen ziet blykbaar de regee ring zelf ook klippen, althans de pan* lementaire medewerker van deTimea weet mee te deelen, dat de regeering het geheele wetsontwerp zal intrekken, wanneer Grey's amendement om het woord mannelijke te schrappen, ver worpen wordt. In dat geval zou de regeering het wetsontwerp steunen, dat ingediend is door Harold Baker,' bedoelende het meervoudig stemrecht af te schaffen. De Daily Chronicle weet hetzelfde te vertellen en conclu deert alvast, dat hej er voor het vrou wenkiesrecht slecht uitziet, tenzg het amendement Grey met een flinke meer derheid van byv. een 60-tal stemmen wordt aangenomen. Welke zijn nu de bezwaren, die ver schillende tegenstanders hebben tegen het toekennen van kiesrecht aan vrou wen? In de eerste plaats heeft het militante optreden der suffragettes ver schillende vroegere voorstanders be keerd en gemaakt tot tegenstanders. In de tweede plaats beweren de tegen standers, waaronder ministerieelen, ja zelfs ministers in persoon, dat deze regeering het recht niet heeft met een desbetreffende wet voor den dag te komen, omdat het volk bij de stembus daar nooit over is geraadpleegd en de afgevaardigden die voor willen stemmen in deze niet kunnen zeggen een mandaat van de kiezers te heb ben. In de derde plaats zullen ver schillende voorstanders van vrouwen kiesrecht per slot van rekening toch het kiesrecht aan de vrouw onthou den, omdat zij de wet in haar geheel niet willen aanvaarden. Laten wy dit punt even nader toe lichten. We beginnen by het laatste. Onder de voorstanders van vrouwen kiesrecht behooren ook Balfour en verschillende andere unionisten. By de eindstemming overde kieswet stemmen zij echter tegen omdat in hetzelfde ontwerp het meervoudig kiesrecht wordt afgeschaft. Over het samengaan van Balfour c.s. en verschillenae liberalen laten zich dan ook da tegenstanders van vrouwenkiesrecht zeer spottend uit. lenoegenu, 73/< uur, te Ensemble, Eva, eisje. Genoegen”, 8 uur. v. „Excelsior”. „Hollandiau, 7*/, u., ed. Zionistenbond, J. Vos, Amsterdam. oncordiaw, 8 uur, ag vereen. „Goudau. v- en Woningtoez., Onderstandscomm haakbord”, 81/* uur, ig Vrijzinnige Stu- ^andaclub. umonie”, uur, )n. Ned. Bond van lieren, Afd. Gouda. Genoegen11, 8 uur, uitsteken boven de oude inrichting. Het uiterlijk van het nieuwe gebouw dat eenvoud en soberheid uitdrukt, zal ongetwijfeld de oude sociëteits gebouwen in het niet doen zinken en deze langzamerhand een wenk geven, om, wanneer het mogelijk zou kunnen zijn, ook daar den nieuwen tijd zijn licht te doen schenen. Indien wij den uiterlijken vorm van dit schouwburggebouw thans verder buiten bespreking laten, totdat dit gereed zal zijn, omdat het afgewerkt gebouw zeer zeker een voornameren indruk zal maken dan de teekening vermag te geven, wijl daarop alle kleur ontbreekt, maar ons tot het in wendige daarvan bepalen, dan valt het direct op hoe deze schouwburg zich onderscheidt van de meeste der gelijke inrichtingen door de geheel andere wijze, waarop de schikking der zaal is getroffen. In do meeste schouw burgzalen toch is de plaatsindeeling zoodanig, dat menige bezoeker der zij- balcons en gaanderijen nu juist niet op een zitplaats kan bogen, vanwaar de handelingen op het tooneel goed zijn te volgen. En de plaatsen zijn des te slechter, naarmate zij dichter bij den tooneelwand zijn gelegen. De loges vlak naast het tooneel, in de meeste gevallen de voornaamste plaat sen in schouwburgen, gaan bovendien nog mank aan het euvel, dat bij een groot voortooneel de acteurs moer op den rug worden gezien dan in hot gezicht, hetwelk niet bevorderlijk kan zijn om van de vertooning een goe den indruk te krijgen. Al deze bezwaren, die als werke lijke fouten bij de bestaande schouw burgen worden aangetroffen, zijn bij dezen nieuwen schouwburg onder vangen. De indeeling der zaal is zoo danig kunnen worden ontworpen, dat van elke plaats, waar ook, het tooneel kan worden overzien, zonder dat men zich in allerlei bochten behoeft te wringen. Het was daarvoor noodig geen zijbalcons en loges terzijde van het tooneel aan te brengen, doch de zit plaatsen zoodanigte ontwerpen datdeze allen, zoowel van de zaal als van het balcon, loodrecht staan op het midden van den achterwand van het tooneel. Zooals gezegd wordt deze schouw burg aangebouwd aan de zaal „Kunst-’ min”, welke zaal dan zal dienen als foyer, welke door middel van een corridor, die gemaakt wordt ter plaatse waar thans, links van het tooneel, kleedkamers zijn, met den De Nieuwe Schouwburg te Gouda. De plannen voor den nieuwen Schouwburg van de Sociëteit „Ons Genoegen” zijn thans vastgesteld en zullen weldra weldra werkelijkheid zijn. De indruk, welke de teekeningen van dit gebouw en de inrichting daar van heeft gewekt, kon, na de toelich ting, welke ons door den architect, den heer H. J. Nederhorst Jr. mede namens zijn mede-ontwerper, den heer W. Stok uit Rotterdam werd gegeven, niet twijfelachtig zijn. Wij verheugen ons er over. De ontwerpers hebben in deze wellicht een niet gemakkelijke, in ver band met de verschillende omstandig heden, waarmede moest worden reke ning gehouden, maar toch zeer zeker een dankbare taak gehad. De toestand van de schouwburgzaal „Kunstmin” en de tooneelinrichting is geheel verouderd de zaal is door zijn inrichting met te breede zijbalcons voor tooneelopvoeringen vrijwel geheel ongeschikt; de aanbhk allerminst ge zellig; het tooneel biedt niet voldoende ruimte tot het opvoeren van verschil- lende’stukken; wat de techniek betreft, er wordt geroeid met de riemen die men heeft; het aantal kleedkamers is veel te gering, en zoo zijn er meerdere zaken die het dringend noodig maak ten dat een tooneelinrichting zou ko men, zooals die in dezen tijd behoort te zijn. Welnu, deze toestand zal weldra plaats maken voor' een, die heel an ders en veel beter zal zyn. Het komt on» voor dat de nieuwe schouwburg, welke zal worden aangebouwd aan de zaal „Kunstmin” uiterlijk zoowel als van binnen in zeer gunstigen zin zal De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanf- hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den aaenJanuari 1913 executoir is verklaard, het Kohier No, 1 der Grond belasting dienst 1913. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclatnes behooren te worden ingediend Gouda, den 24 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 1 t s VAN DANTZIG, v. d. HOOGEN. Gez. v. ABS- 9) Een man met een mager gezicht, die bijna al» een heer gekleed was en reeds een tijd lang bij den ingang van het station gestaan en de reizigers ge- gemonsterd bad, trad op haar toe, tikte aan zijn hoed en vroeg naar haar ver driet. Zoekt n een onderkomen Bij nette menachen vroeg hij, waarbij het sigareneindje in zijn mond heen een volkomen vreeman nmrnevan M wwr schoof. Ik kan n een nette haar nam. Zr, overwoog de zaak da- ÏME*- Wacht u slechU erm oogenbid. Kom dan gauw mee I Ik zal u helpen dragen, het ia niet ver. Het wat een van die oplichters, die bij de stations loopen en onder het masker van vriendelijkheid aangeko men provinciemeisjes naderen om ze naar liederiijke menschen te brengen, W ze volkomen uitgeschud worden en steeds verplichting blij ven houden, totdat de vertwijfeling haar op slechte wegen brengt. Deze had het slechts op den koffer voorzien, want Anna’s reinheid, die een zekeren welstand ver ried, had hem daartoe verlokt. Zoo wilde hij haar eerst in een andere straat voeren, om haar met een bekende list met een boodschap naar een huis te zenden en er dan snel met den koffer van door te gaan. Dikwijls diende er ook een hoekhuis met twee uitgangen toe, waarvoor men het meisje wachten liet, onder voorwendsel, de zaken spoe dig in goede handen te geven, waar mee men echter slechts beoogde in een andere straat te verdwijnen. Anna koesterde geen wantrouwen, zij vond het integendeel prettig, dat een volkomen vreemde notitie van GOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: PRIJS DER ADVERTENTIÉN^ Per kwartaalf 1.25 Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Idem franco per post,150 f Elke regel meer .0.10 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post ,1.90 (f -ww Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit- Abonnemenlen worden dagelyks aangenomen aah ons BureauLange JL betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. hij zich bedacht, niet uit gewetens wroeging, maar uit verstandciykeover- weging. Hij moest zich niet bij haar verdacht maken en bovendien kon zij hem nog van nut zyn bij zijn eerste pogingen tot grootheid. Teruggekeerd vond hy haar in dezelfde houding, angstig wachtend naar hom uitziende. En dadelijk zei hij bemoedigend, dat hij den buidel slechts in de wachtka mer van het laatste station verloren kon hebben. Je kunt er zeker van zyn, het kan daar Alleen geweest zijn. Ik ben ongelukkig, diep ongelukkig. Het is verschrikkelijk Maar wat is er aan te doen I Het waren precies dezelfde woorden, die hij zich ingeprent en die Dolinsky hem afgeluisterd had. En nu liet hij er ook de armbewegingen op volgen en deed als een wanhopige, die zich nauwelijks over iets kan heenzetten. Toen probeerde hij haar met de ge dachte te troosten, dat men dadelijk naar het bewuste station zou telégra- feeren en dat men hem den raad ge geven had, zelf daarheen te reizen, om op die plaats te zoeken. Zoodra de eerste'' trein ging wilde hij er heen rei- Zen, eerst echter het antwoord op het Station af wachten. Bedroefd schudde zij het hoofd, schouwburg wordt verbonden. Indien wij het gebouw van binnen gaan bezien, dan komen wij door de entrée, die aan de tuinzijde vlak naast het oude gebouw zal komen, in een vestibule met een toegang aan de voorzyde en twee toegangen ter zijden van de eerste, welke in hoofdzaak moet dienen voor de bezoekers, die per rijtuig komen. Boven deze toe gangen is een marquise aangebracht. Joor de tochtdeuren betreden wij een groote hal, waarin een ruime garde robe, het bureau en waar een klein buffet is geplaatst voor de bezoekers der galerij. Ook is daar de hoofdtrap, terwijl tegenover de vestibule een paar toiletten zijn gelegen. Deze hal is door de hiervoor genoemde corridor ver bonden met den foyer. De hoofdtrap, welke uit twee armen bestaat, voert met 17 optreden naar den corridor op de eerste verdieping. Deze corridor, aan welks beide uiteinden de trappen huizen zich bevinden, staat in directe verbinding met de zaal. De zaal is ingedeeld in stalles, par ket, zij- en frontloges. In het midden der zaal is een gang, ter weerszyden waarvan de stalles- en parketplaatsen zijn gelegen, terwijl de zij- en froht- loges afzonderlyk van lit den corridor zijn te bereiken. De tweede verdieping bestaat uit een schuin oplooponde plij^at van gewapend beton on bevat 6 ryefi balcon- on 6 rijen amphitheater plaatten. De derde verdieping bestaat even eens uit een schuin oplooponde plaat van gewapend beton ei bevat 8 rijen galerijplaatsen. In do zaal zijn geprojecteerd voor stalles 76 plaatsen, parterre 90, zijloge 34 en front loge 92 plak sen. De eerste galerij biedt ruimte vo»r 378 zitplaat sen, terwijl op de twejde galery c.a. 200 plaatsen zullen wefden gemaakt. Naar berekening zal tet totaal aantal zitplaatsen ongeveer bedragen. Het ligt in do bedéling dat voor alle zitplaatsen klapstolen zullen wor den gebruikt, behalve 'oor de tweede galerij, waar banken zullen komen. Groote boogvensters en een paar electrische ventilators^ zorgen voor 1. voldoende ventilatie. Jet ligt in de bedoeling de vensters tan schuifgor- dijnen te voorzien, wat-door zeer ze ker wordt bijgedragen verhooging van het décor. Nooduitgangen bevinden zich aan de tooneelzijden der ^al, één op de gang langs de kleedkamers, één op de baar voor zijn, riep z| hern nog na, want op dat oogenbli^steide zij zich reeds voor, wat zij doelzou, wanneer de bruiloft uitgesteld noest worden. Ondertusschen liep Gizer het perron op en neer en zocht ni* het verloren geld. Ook in den ooup44e klasse liet hy zich door den conduteur brengen, daar de trein nog op dzelfde plaats stond. Anna had hemknnen nagasn en dus moest hij voorzistig zijn. In wendig lachte hij zich 4f uit, maar het gaf hem een zeker voldoening geheel de rol van een ooneelspeler te volgen, die weet, dat des toch ver dicht is. Toen hij bij deutationschef aangifte van het vermistead gedaan, stond hy te overleggen, »f hij Anna Schimann dadelijk zou Wlaten, zich voor altijd aan haar oo^n zou ont trekken, Eens moest liet r toch van komen, want nooit zou aopzijntoe- komstigen levensweg pasm, daarover was hij het sedert lang nt zich zelf eens. Hij droomde van eeLeschaafde vrouw, uit zoogenaamde g«de familie, die hem rijkdom en defti* bloedver- wanten zou aanbrengen, fc groot en statig moest ze zijn, een vaa|ie schoon heden, zooals hy le romans kende. Reeds dreef de durel hem ertoe den anderen uitgang dtteg~ui, <wn verloofde zal dadelijk komen. Wij kun nen er mieschien gebruik van maken. Wat verloofde Ah Onaangenaam verrast keek hij om zich heen. Wat is hij Een flink man, gaf zij ten ant- woord. Nu, dan zal ik dadelyk weer hier zyn, zei hy en ging opvallend vlug weg. Vergeet het niet, ik zal er u dank- ■rkrijgbaar aan want zij geloofde niet aan het terug vinden. Het zal alles wel vergeefs zijn, dat voorzie ik wel, zei ze zachtjes onder tranen. En daar hij wist dat zij gelijk had, zweeg hij en knikte even vertwijfeld. Op den hoek der straat stond een „Logement voor vreemdelingen”, zoo als het zwart op wit te lezen stond. „Logement zur Heimat” prijkte daar boven, vuil-verguld op een verweerd schild. Daarheen richtten beiden hun schreden, want dadelijk had Gliser bekend, dat hij onderweg een der goud stukken gewisseld had en het grootste gedeelte er van nog bezat. Dat was haar een pak van het hart, daar nu de zorg voor den volgenden dag en den aanstaanden nacht althans verdween. In de mand waren nog ge noeg eetwaren en zoo konden zij dus op dit punt gerust zijn. De vloer van het logement was nat van de gesmolten sneeuw, die men er in geloopen had en die ook sporen had achtergelaten op de treden van de oude houten trap, die naar boven voerde. eerste verdieping van het magazijn, welke onmiddelijK in verbinding staan met het tooneel, en op de tweede ver dieping, ter weerszijden van het balcon. Do ruimte tusschen het nieuwe en het oude gebouw wordt als magazijn ingericht. Ter linkerzijde van het gebouw komen het tooneel, voortooneel en verdiept orkest, voorts 16 kleedkamers en onder en naast het tooneel de magazijnen. Boven het tooneel op een hoogte van 14 Meter is de z.g. snoer- zolder, terwyl achter het tooneel een kamertje is uitgebouwd voor e. v. bioscoopvoorstellingen. De tooneelopening is 10 M. breed en 7 M. hoog, het tooneel binnenwerks 10.23 M. breed en 14.34 M. lang. De zaal is van binnen 17 M. breed en 18.67 M. lang. Het geheele gebouw beslaat behalve de 6 M. breede tua- schenruimte een totaal oppervlakte van 590 M.2 en heeft een inhoud van 11000 M.3 De schouwburg zal worden verlicht met electrisch licht en de verwarming zal geschieden door middel van centrale verwarming, welke uit een oogpunt van veiligheid, doch ook in het belang van de accoustiek der zaal zeer te prefereeren isj. Na deze uiteenzetting geven wij gaarne in overweging de plannen te gaan zien, welke in de Sociëteit „Ons Genoegen’’ ter bezichtiging zyn ge steld, plannen, die doen verwachten, dat Gouda in het najaar zal hebben een niet groote, maar intieme schouw burgzaal, waar het een genoegen zal zijn heen te'gaan.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1