üSlnxa.eaïi.lstn.ca.. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. Onze Geïllustreerde Weekbladen- Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kt I ec tii Ba ii <1 e 1 ie A nistnrdani - - Is er nog niet in geslaagd, .den onder- aardschen brand van de kolenlagen bij Haselbach te stuiten en zal het nu op een andere manier beproeven. De deskundigen zijn van meening, dat de brand een grooten omvang heeft en al sedert jaren woedt. De bioscopen te Berlijn schijnen in den laatsten tyd bijzondere moeite te moeten doen, om publiek te trekken. Een van die ondernemingen in bet Noorden vt,n Berlijn kondigt aan, dat elke bezoeker Vrijdag zooveel bier om niet kan krijgen, „als bij verdragen kan". Men belooft er een „met bij zondere zorg uitgekozen feestprogram' en een „groote feeststemming" bij, voegt de N. ,R. Crt. er aan toe. Rusland. Grootvorst Andreas Wladimirowitsj, de jongste zoon van grootvorst Wla- dimir beeft zich met een danseres, een gevierde schoonheid, naar het buiten land begeven om zich aldaar tegen den nitdrukkelijken wensch van den Tsaar in het huwelijk te begeven. Daar de grootvorst weet wat hem te wachten staat by zijn lmweiyk en zijn terug keer naar Rusland, is hij voornemens in Parijs te gaan wonen. Russische corruptie. Door het eerste departement van den Rijksraad was besloten om vier hooge politie-officieren, strafrechterlijk te vervolgen wegens verduisteringen verkwisting van staatsgelden en andore misbruiken, welke na den dood van Stolypin aan den'dag waren gekomen. Maar zooals dit in dergelijke gevallen in Rusland do rogol is, tot een werkelijk strafproces, is het niet ge komen. Het begonnen onderzoek werd plotseling afgebroken. Drie der ver dachten blgven in dienst en ontvan gen hun volle traktement over heel den tyd, dat het onderzoek duurde. Slechts den eersten luitenant Koel- iabko, werd zijn salaris ingehouden. Eerst had hy zelfs ontslag gekregen, maar by het Romanoff-jubileum werd hy weer aangesteld. Algemeen gelooft men, dat dit alles het gevolg is van de vrees, waardoor de sterk gecompromiteerde generaal Koelof f werd bevangen, toen de be klaagden met uitvoerige onthullingen dreigde. Amerika. De democraten en het tarief in de Vereenigde Staten. Uunderwood, de leider der Demo craten in het Huis van Afgevaardig den, heeft in de begrotingscommissie (committee of ways and means) ver klaard „By het vaststellen van hot tarief worden wij geleid door den wensch een niet te hoog invoerrecht en daarmee overeenkomende ontvangsten te verkrijgen. Ik verwacht dat mijn kiezers in Alabama, die ijzer en staal procudeeren het met deze billyke con currentie zullen kunnen vereenigen. Evenzeer verwacht ik, dat de anderen in die billijke concurrentie zullen deel nemen! Wij zyn er thans aan toe een lijst van vriidom van invoerrechten voor enkele dagelijksohe levensbehoeften te maken. Het tarief gelijkt tegenwoordig op een gebergte met hooge toppen en laaggelegen dalen." Zou dit geluid van Underwood de dageraad der volksbevrijding van de protectie worden, vraagt de N. Crt. Spanje. De gouverneur van Valencia bericht aan den minister van binnenlandsche zaken, dat het 5000 inwoners tellend stadje Dumas geheel in vlammen staat. Allo hulp bleef vruchteloos. Het his= torische paleis van Monadero en an dere bekende gebouwen zyn in de asch gelegd. Bond voor Staatspensionneering. De dertiende algemeene vergadering van den Bond voor Staatspension neering zal op Dinsdag 8 April 1913, voormiddags tien uur, plaats hebben te Amsterdam. De agenda vermeldt o.m.jaarver slag van den secretarisrapport van de commissie tot nazien der rekening on verantwoording van den penning meester begrooting en verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur in plaats van de heeren ds. P. A. Vis aftr.), N. Prins en Frans Netacher (beiden tusschentijds afgetreden). Verder komt in behandeling een voorstel van de afd. Utrecht, om art. 1 dor statuten te wijzigen als volgt De Bond voor Staatspensioneering beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders van een door de wet te bepalen leeftyd en wier inkomsten beneden een door die wet te bepalen bedrag bly ven, recht wordt toegekend op een Staatspensioen zon der premiebetaling, de kosten te vin den nit de opbrengst van bestaande en nog te heffen belasting. Het hoofdbestuur, overwegende, dat geen ongeschikter tijdstip te bedenken valt dan het door de afd. Utrecht ge kozen, om een de gemoederen zoo warm makend punt in behandeling te nemen, voor het oogenblik hun oordeel over genoemd voorstel opschortend, rioht tot alle afdeelingen van don Bond het dringend verzoek ten aanzien van het voorstel Utrecht over te gaan tot de orde van den dag. In de huishoudelijke vergadering komt o.m. in behandeling een voorstel om in bespreking te brengen het con centratieprogram in verband met de beginselen van den Bond. Ook een verzoek om uit te maken of de afdeelingen van den Bond Voor Staatspensioneering al of niet kunnen deelnemen aan den „Rooden Dinsdag". Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de Bond als bond niet kan deel nemen aan den „Rooden Dinsdag". Uit het financieel overzicht blijkt, dat de ontvangsten over 1912 bedroe gen f 11,962, de uitgaven f 12,888. De begrooting voor 1913 sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 12,122,80, batig saldo f 847,80. De Leidsche Centrale en electrische polderbemaling. In opdracht van de directie der stedelijke electriciteitBfabriek te Leiden hebben de heeren A. Groothoff, c.i., tijdelijk ingenieur bij den provincialen waterstaat van Zuia-Holland, en E. J. F. Thierens, w.i., voor korten tijd nog adjunct directeur der stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit te Leiden, een rapport uitgebracht, waarin de resultaten van hun onderzoek in hoe verre in verband met de uitbreiding van de eiectriciteitslevering ten platte- lande, de electrische polderbemaling van uit de Leidsche centrale, voor een groot aantal polders mogelijk en wen- schelijk is, zijn neergelegd. De rappor tours stellen vast a. Ten opzichte van de water schappen beteekent de invoering yan electrische bemaling een belangrijke vooruitgang op het gebied van mecha nische Demaling, niet alleen wegens haar groote eenvoudigheid in aanleg, onderhoud en bediening, maar vooral ook wegens de mogelijkheid om raet behoud van den bestaand&n inwen- digen waterstaatkundigen toOstand van de polders, de windbemaling op econo mische wijze te vervangen. b. Ten opzichte van het electrici- teitsbodrijf beteekent de invoering van electrische polderbemaliDg oen belang rijke aanwinst in stroomlevefing, welke de centrale in staat stelt haar belasting meer gelykmatig over het etmaal te verdoelen en aldus onder gunstiger omstandigheden te werken, a.w.z. om zonder bijzondere uitbreiding van het bedryf of verhooging van exploitatie kosten meer inkomsten te genieten, waardoor billijke tarieven voor polder bemaling kunnen worden gesteld. Beziet men de kaart van het Hol- landsohe polderland dan valt duidelyk in het oog, dat het poldergebied, waar voor de electrische bemaling int hoofd zaak op de Ijeidsche centrale aange wezen is, zich uitstrekte binnen den vijfhoek, waarvan de hoekpunten ge vormd worden door .de steden Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Gouda. Do naburige electrische centralen, in de voornaamste plaats die van de laatstgenoemde vijf steden, zullen slechte kleinere gedeelten van dit pol dergebied voordoelig kunnen bedionen. Voor de centralen in Rotterdam en Delft ligt het stroomleveringsgebied voor polderbemaling meer in het by- zonder ten zuiden van de lyn Den HaagGouda. De bevoorrechte positie van de stede lijke electriciteitsfabriek te Leiden ten opzichte van het door haar te beheer- schen gebied van electrische polder bemaling, dankt zy in de eerste plaats aan do gunstige geographische ligging der stad, in verband mot de water staatkundige indeeling van de polders. Daardoor wordt het verklaarbaar, dat polders die dichter bij Gouda, Utrecht of Amsterdam liggen, toch voor elec trische bemaling van uit Leiden in aanmerking komen, omdat de plaats van de bestaande gemalen dezer polders gemakkelijker met het Leid sche kabelnet, dat zich reeds in die richting uitbreidt, bereikbaar is. De gemeente Leiden kun door gebruikmaking van deze gunstige fac toren haar gebied van electrische stroomlevering ten plattelande aan zienlijk uitbreiden, zonder nog in botsing te komen met de belangen van andere naburige gemeentelijke electriciteitsbedry ven De wetsonderstelling is gewettigd, dat de waterstaatkundige indeeling van het Hollandsche polderland, by toe passing van electrische bemaling, meer nog dan de administratieve indeeling der gemeenten, van beslissenden in vloed zal zyn op de toekomstige be grenzing van de verschillende stroom- leveringsgebieden der gemeentelijke electrische centralen in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. L. Dgbl. TWEEDE KAMER. Vergadering van 23 Jannari 1913. Geopend11 ure. (Vervolg.) Begrooting van Suriname. Bij de afd. Eeredienst verzoeht de heer van Vlijmen (r.-k.) aanstellin gen van nog 2 r. k. geestelijken 2e rang en, de heer de Visser (c.-h.) uittrekking van gelden voor de aan stelling van oen predikant der Mora vische Broedergemeente. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, erkent hetge- wenschte dier voorstellen doph de fi nanciën laten het niet toe. Op de volgende begrooting zal de Minister geld trachten te vinden. De begrooting werd daarna z. h. st. aangenomen. Begrooting van Curasao. De heer Scheurer (a.r.) verzocht maatregelen tot bestrijding der prosti tutie te Willemstad, zou gaarne zien dat sanitaire maatregelen werden ge troffen voor de opening van het Pa namakanaal en drong in 't algemeen aan op verbetering der onzedelijke toestanden. De heer van Vu ure n (r.k.) vroeg meerderen steun voor het bijzonder onderwijs. De heer de Meester vu. 1.) hul digde den weldadigheidszin der land- jenooten, die bij de nooden op de lovenwindsche eilanden veel hadden gedaan tot hulp en verzocht thans de regeering voor afdoende verbetering zorg te dragen. Spr. crisitiseerde de benoeming van een administrateur van financiën, aan gezien de benoemde niet deskundig is. De Minister, de heer de Waal Malefijt beantwoordde de sprekers. Reglementeering der prostitutie kan daar niet geschieden. De gronden tot verwerping der subsidieverhooging door den Kolonialen Raad moeten wel zeer klemmend zijn, wil de Minister die goedkeuren. De pensioenregeling houdt de Minkter in gedachte, evenals de zaak tot bevordering van den klei nen landbouw. De heer T er L a a n (a. d.) merkte nog op dat getfi bezwaren tot subsidie bestaan als maar voorwaarden worden aangenomen. Nadat de Mhister had geantwoord, werd de begreoting aangenomen. Avonditting te 8 uur. Voorzitter de heer de Geer. Binnenltndsche Zaken. Bij art. 118 (loogere Burgerscholen, jaarwedden dreoteuren en leeraren) besprak de hec Ketelaar (v.d.) de positie der leearen M. O., die spr. on voldoende noeade. Salaris verbetering was zeer noo<%. Spr. critiseerde het feit dat de Miester de vakvereeniging van leeraren I. O. niet in audiëntie had ontvang®. Overigens bepleitte spr. gelijkstelllg ook voor de teeken en gymnastielteeraren. De M i n i s te r van Binnenlandsche Zaken, de heer leemskerk, antwoordde dat een bijzon/ere audiëntie daarvoor niet noodig w» geweest. De Minister zou inzake deteeken- en gymnastiek leraren overig plegen met de inspec teurs. De heer t|r Laan (s.d.) pleitte eveneens vooï salaris verbetering. De heer diKanter(n.l.)besprak de scholen /oor vakopleiding, de teekenscholen de opleiding voor de Middelb. teehische scholen en ver klaarde zich tgen uitbreiding van deze laatste in eer te groot aantal. De heer «a Vlagt (a.r.) maakte opmerkinger over de decentralisatie en het system en ging overigens mede met h* door den heer de Kanter aangevoerde De heer ollema (a.r.) wees op de bohoeftelie in Friesland aan een Middelb. tetnische school bestaat. De heer o s (v.d.) juichte het toe dat er zoveel belangstelling was. Voorts bepltte spr. de instelling van middelbare tudiebeurzen en de wen- sohelykheidvan losse avondcursussen. De M i u s 16 r, de heer Heemskerk verklaarde ekenining te moeten hou den met di middelen. De minister had ook posteuuitgetrokken voor Amster dam, Dortfecht, Rotterdam en 's Her togenbosch D« school in Friesland zou mtuunijk oiderwijs moeten bieden in waterbouwkunde. D hesr de T1 u g t (a.r.) verzocht verbooging van de subsidie voor de M. T. school te Utrecht van f 17.500 op f33.250. De heer Duymaer van Twist (r.k.) vroeg f 800 subsidie voor den handeiscursus te Steenwijk, welk be drag hem werd toegestaan. By het Ambachts onderwijs bepleitte de heer ter Laan (s.d.) die maatre gelen welke zooden leiden tot afschaf fing van het misbruik, den verkoop van vervaardigde stukken. De M i n i s t e r, de heer Heemskerk, bracht f 700.— verhooging op den subsidie-post voor de teekenschool der St.- Jozefsgezellen-vereeniging te Rot terdam. De Bond van leeraressen in het huishoudonderwijs vond in den heer ter Laan (s.d.) een pleitbezorger voor subsidieverhooging van f 500. op f 1000. Inzake de samenstelling der examen commissies voor de akte M. O. werd door den heer Drucker \v.d.) de grief geuit, dat deze te eenzijdig zijn, wat aan de capaciteit der commissie niet dienstig is. De Minister zeide daarop voor taan de voorzitters te vragen een voordracht in te dienen. De vergadering werd daarop te 12 20 u. verdaagd tot Vrijdagmorgen 11 uur. Staking der glasblazers. Men meldt uit Leerdam Woensdag werden bij den portier bij de Glasfabriek „De Hoop" de ruiten van het portiershnisje met steenen ingegooid. De nachtploeg der Glasfabriek „De Hoop", die gisterenavond zes uur op kwam, verklaarde zich solidair met de dagploog. De nachtploeg der Glasfabriek „Leer dam" (Witglasfabriek) ging gisteren avond om 6 uur als gewoon aan den arbeid. Door de directie der fabrieken is eey besluit afgekondigd, waarbij de stakers ontslagen zijn. Het aantal jongelieden, die aan de staking deelnemen, bedraagt nu ruim 200. Te Hitchin (Engeland) wonen twee broers, tweelingen, die sprekend op elkaar gelijken. De een heet Ebene- zer Albert Fox, de ander Albert Ebe- nezer Fox. Nu is Ebenezer Albert onlangs tot 10 shilling boete of zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot stroopen. Hij be taalde niet en zat de zeven dagen uit, maar vroeg nu schadevergoeding van de rechtbank, op grond van zijn on schuld. Zijn broeder had reeds schrif telijk te kennen gegeven, dat hij de schuldige was. De rechtbank wees don eisoh echter af. Naar het heet, heeft een tijd geleden Albert Ebenezer een maand gezeteu voor een vergrijp, dat Ebenezer Albert had gepleegd. De politie kent ze niet uit elkaar. Een landbouwer K. te Heumen is in het bezit van een speenvarken, daar betpr bekend onder den naam „lep- keu tje". Dit „keutje" verkeerde van zyn ge boorte af dagelijks onder de huisge- nooten in voor- en achterhuis en deelde alzoo met de bewoners het huiselijk verkeer. Door de zorgen en lessen van K. heeft 't varkentje het thans zoover gebracht dat het kan op zitten en pootjes geven. Bij de ka chel staat een mandje, het rust- en nachtverblijf van krulstaartje. Begint zijn maag te jeuken of ziet het de hnisgenooten aan den disch, dan zet het zich als een hondje bij de tafel neder een bedelende houding aannemende. Krijgt knorrepot achter- last, dan gaat het evenals ieder wel opgevoed huisdiertje naar het achter huis. Belet in zulke omstandigheden een gesloten deur den toegang, dan blijft het met een smeekend snuitje zoolang hier voor staan tot voor krol- staartje wordt opengedaan. Gisterennacht is in een te Oberlin- fen aan het Bodenmeer gelegen boot ais brand uitgebroken. 18 Zeil- booten en 3 motorbooten werden door het vnur vernield. Eenige booten kon den intijds geborgen worden. Het meerendeel der vernielde vaartuigen behoorde aan de Württembergsche jachtclub. Het verbrande is verzekerd. De schade wordt op 70.000 Mark geschat. Men vermoedt, dat kwaad willigheid in het spel is. Typografenstaking te Amsterdam. Omtrent de uitvoering van het Am- sterdamsche werk der Provinciale drukkers, deelt „Het Volk" nog me de: „Van de 70 patroons die, volgens de mededeelingen van den Boekdruk- kersbond. tot onmiddellijke overname van drukwerk bereid bleken en wien het reeds is verstrekt, hebben slechte twaalf verklaard het te zullen uitvoe ren ook indien daardoor staking in hunne drukkerijen zou uitbreken. Acht en vijftig patroons weigerden deze verklaring af te geven en zullen das, zoo er strijd uit dreigt voort te ko men, het Amsterdamsche werk laten rusten. En ongetwijfeld zullen er ook bij 60 patroons, die schriftelijk hun medewerking toezegden, een aantal zijn die het niet tot staking zullen lateu komen. Natuurlrik zullen de typografenorga- nisaties alles in het werk stellen, het uitvoeren van besmet werk tegen te gaan. Vermoedelijk vanavond reeds zullen in een gecombineerde hoofdbe- stuursvergadering daaromtrent defini tieve besluiten worden genomen." Namens de vijf werklieden-organi saties in de typografenstaking betrok ken, werd gisterenavond injjde groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt een openbare vergadering gehouden, welke door een'grootjaantal stakers en belangstellenden, o.w. enkele vrou- wefl, werd by gewoond. Het resultaat der vergadering was de, staking te blij ven doorzetten. Ten einde tijdig de onjuiste berichten te logenstraffen omtrent het aantal patroons buiten Amsterdam, dat werk voor de Amsterdamsche collega's zal uitvoeren, verzoekt mr. Veraart mede te deelen, dat dit aantal op Donderdag middag op de „arbeidsbeurs", ingericht ter verdeeling van Amsterdamsch werk in en buiten Amsterdam gevestigd ten kantore van de firma De Bussy, Rokin 60 reeds ongeveer 70 bedroeg, terwijl het nog voortdurend toeneemt. Deze patroons hebben zióh onvoor waardelijk verbonden het Amster damsch werk te verrichten. Voor een aanzienlijk deel is dit werk reeds verdeeld. Minister Regout. Over wijlen den minister van Jus titie schrijft het Weekblad v. h. Recht o.m. Het overlijden van mr. Regout op nog betrekkelijk jongen leeftijd stemt tot diepen weemoed. Zijn levenstaak scheen nog verre van beëindigd nog veel had van zyn groote arbeidskracht mogen worden verwacht. Mr. Regout was door de natuur met rijke gaven begiftigdbij bezat een helder den kend verstand 4 hij had een fijn ont wikkeld juridisch inzichthij was een bekwaam, aangenaam spreker, die goed overwogen denkbeelden in passenden vorm wist te gieten. Gedurende de jaren, dat hij bij de Amsterdamsche rechtbank als substituut-officier werk zaam was, toonde hij in menige be langrijke strafzaak zijn begaafdheden als rechtsgeleerde en als spreker. Daar bij was hij voor de balie een heusche tegenstander, met wien het kruisen van de wapenen een aangename taak was. En verder Het is thans niet het juiste oogen blik de balans van zijn ministerieele werkzaamheid op te maken. Hij heeft niet onbelangrijken wetgevenden ar beid voltooid, belangrijker arbeid voor bereid. Z(jn belangstelling ging hier vooral naar het strafrechte!ykewy weten, dat het een zijner helaas on vervuld gebleven wenschen was, het de voltooiing naderende ontwerp-wet- boek van strafvordering te kunnen aanhangig maken. Minister Regout was een man van een krachtige, be sliste overtuiging, die in menig opzicht vlak tegenover de onze stond. Wy hebben dus menigmaal tegen hem strijd moeten voeren en ware hy aan het bewind gebleven, dan zou ook verdere bestrijding zeker zijn gevolgd. Doch dit verschil van inzicht en op vatting verhindert niet de erkenning van Regout'8 verdiensten, de erken ning tevens, dat enkele zijner ontwer pen het bewijs leverden van een ern stig streven om zoover zyn overtui ging het. toeliet, rekening te houden met wat nauwere denkbeelden leerden en tot eisch hadden gesteld. Hier en daar had het dogma wel de'overhand behonden, toch vertoonden zich bij alles de oprechte wensch om het straf recht in overeenstemming te brengen met wat de maatschappelijke behoef ten als noodig hadden leeren kennen. Zoo is in Regout heengegaan een man van veelzijdige begaafdheid en onmiskenbare verdiensten, die zyn land gediend heeft tronw en eeriyk, naar zyn beginselen en zyn vaste overtui ging, een man, die, ook dit is een dankbaar te erkennen eigenschap, aan genaam en welwillend bleef m den omgang ook met hem, dien hij als zyn tegenstander had leeren kennen. Wij brengen een eerbiedige hulde aaD zijn nagedachtenis. QOUDA, 24 Januari 1913. De Staatscourant no. 19 bevat de kon. goedgekeurde statuten van de Commissie voor Werkverschaffing al hier. Vanwege het Ministerie van Justitie werd gisteren te Amsterdam aanbe steed de levering van de benoodigd- heden voor den arbeid in gevange nissen, Rijkswerkinrichtingen en Rijks opvoedingsgestichten voor het jaar 1913. Voor perceel n°. 16 was laagste inschrijfster de N. V. Goudsche Ma chinale Garenspinnerij alhier voor f 490.50.—. EVA. Het Nederl^ndsch Operette-Ensem ble onder directie van Alph. Janmart Jr. gaf gisteravond in de zaal „Kunst min" voor 'n talrijk publiek eene opvoering van „Eva, het fabrieks meisje". De intrige van deze operette van Frans Léhar is vrij eenvoudig. Het eerste bedrijf brengt ons in een van de vertrekken van eene glasfa briek. De beambten en werklieden vieren een dubbel feestimmers de nieuwe eigenaar komt z'n fabriek in bezit nemen en bovendien viert men den verjaardag van Eva, 't aangeno men kind van Larousse, den opzichter van de fabriek. Eva werkt zelf ook in de fabriek, doch voelt zich daar onge lukkig door eene onbevredigde behoefte aan weelde. De nieuwe fabriekseige naar, Octave Flaubert, ziet haar en voelt zich terstond tot haar aange trokken. In 't tweede bedrijf is 't feest in de villa van Flaubert. Vele vrienden en vriendinnen uit Parijs zijn hem komen opzoeken, waaronder ook Dagobert Millefleurs met z'n vriendin Pipsi. Eva, door de muziek en de glans van 't feest aangetrokken, sluipt heimelijk de villa van haar chef binnen en wordt door dezen verrast. Hij zegt, dat hij haar liefheeft en verzoekt haar in 'n passend toilet 't feest bij te wonen. Zij willigt dit verzoek in maar haar vreugde wordt verstoord door den komst van baar pleegvader Larousse, die eischt, dat ze met hem meegaat. Flaubert weigert haar t© laten gaan 't feest wordt voortgezet doch wordt spoedig onderbroken door de fabrieks arbeiders, die de ruiten ingooien en onder aanvoering van Larousse, Eva komen opeischen; als evenwel Flau bert verklaart, dat Eva zijne bruid is, trekken ze verlegen af. Doch na hun vertrek bekent Flaubert, dat dit maar een noodleugentje is geweest en stelt Eva voor met hem naar Parijs te vertrekken. Zij weigert verontwaar digd en verklaart nu haar eigen weg te zullen volgen, waarheen die ook leidt. Eva en Pipsi bevinden zich in 't derde bedrijf in den tuin van eene villa, die door den hertog de Morny aan deze eerste is afgestaan. Flaubert, uitgenoodigd om 'n souper, dat door den hertog ter eere van Eva gegeven zal worden, bij te wonen, treft haar in den tuin en verzoent !$ich ten slotte met haar. Even van te voren hadden zich reeds Dagobert en Pipsi weer vereenigd, die wegens den minder gnnstigen financieelen toestand van dezen eerste van elkaar gegaan waren. De muziek, door Lehar bij deze tekst gecomponeerd, is heel wat minder dan die van „Die lustige Witwe". Boven 't middelmatige verheffen zich slechts 't duet van Octave en Pipsi in 't eerste bedrijf, 't mannen-ensemble in 't begin van de tweede acte, benevens 'ttrio van Pipsi, Dagobert en Voisin en 't doet van Eva en Octave in ditzelfde bedryf. 't Geheele derde bedrijf is zeer zwak. Deze betere gedeelten werden over 't algemeen ook vrij goed gezon gen, doch 't orchest was den geheelen avond slecht. Van de solisten dient in de eerste plaats genoemd te worden, Mevr. Sa- methini, die de rol van Pipsi vervulde. Zoovel door haar uitstekend spel als „stimmlich" stond deze actrice boven de andere hoofdpersonen. J<X*al van Jan Grootveld (MÜUefleurs) doch ook hoewel in mindere mate van Corrie Pinksen (Eva) en Franz Meermans (Octave Flaubert), 't spel goed, doch wat den zang be treft waren ze geen van drieën tegen hunne partij opgewassen. Herre de Vos vertolkte de rol van Voisin be- 'Todigend. regio was door den heer Rent meester over 't algemeen zeer vol doende verzorgd en de oostnmes der dames waren fraai en frisch. Daaren tegen liet de kleeding van de man nelijke gassen van den hertog veel te wenschen. 't Décor was goed, in de laatste acte zelfs zeer goed. H. N. KANTONGERECHT. In de zitting van 22 dezer werden nog de volgende zaken behandeld H. B. te Bleiswijk, had by het jagen geloopen op het land, eigendom van v. D. aldaar. Na verweer van bekl. werd deze zaak 14 dagen uitgesteld, teneinde de getuigen te hooren. J. M. B. had de arbeidswet over treden. Bekl. meende dat voor jongens van 15 en 16 jaar geen arbeidslijst noodig was. Eisch 4 X f 1 boete subs. 4 X 1 d. h. A. C. v. d. R. te Gpuderak had niet verhinderd dat oen jongen beneden de 17 jaar eén kruiwagen had gereden op het terrein der steenbakkerij. Eisen f5 boete, aubs. 2 d. h. A- F. J\B. alhier, had zich schuldig gemaakt aan overtreding der arbeidswet.yRisch 4 X f 5 boete, subs. 4X2 d.A. J. R.jté Waddinxveen, had niet zorg gedragén dat de arbeidslijst de juiste werkuren vermeldde van het personeel. Geëischt werd 8 X f5 boete en 16 X f 5 boete subs. 8 en 16 X 5 d. h. Bekl. las een uitgebreide verdediging voor, waarin hij wees op hot kleine verzuim dat was gepleegd en boven dien op juridische gronden trachtte aan te toonen dat dit geval niet be hoorde te worden aangemerkt als een overtreding voor ieder van het perso neel, doch als één overtreding, n. 1. het verzuim inzake de arbeidslijst. Bekl. sprak ook zijn verwondering er over uit dat hij persoonlijk was gedagvaard, terwijl ook een andere directeur aan het Hoofd van het bedrijf staat. De ambtenaar O. M. verklaarde rekening te zullen houden met dit laatste. Bij een e. v. overtreding zou de andere directeur worden gedag vaard. Wegens overtreding der Leerplicht wet Btonden terecht: Vrouw A. P. de J., die, door een inkomen van f 6.a f7.van haar man, die los werkman is, uit werken moet gaan om mee den kost te ver dienen voor haar 9 kinderen en zoo doende niet had gezorgd dat haar kind naar sohool ging. Eisch f2.boete subs. 2 d. h. Vrouw P. de J. vorkeerde in het zelfde geval, doch haar man had eer vaste betrekking en het kindertal be droeg 5. Eisch f 3.boete subs. 3 d. J. B. had gevischt met een z.g. zetlijn. Geëischt werd 2 X f 7.50 boete en verbeurdverklaring van de zetlijn. Wegens het vernielen van oen ruit in een spoorcoupé stond terecht P. N. v. d. B. alhier, die verstek had laten gaan. Uit de getuigenverklaringen van B. Unck, J. Lok en C. Korvink bleek dat bekl. aanleiding had gegeven tot een vechtpartij in den trein, waarvan het gevolg was dat door hem een ruit in de coupé werd ingedrukt. Geëischt werd f 40.boete, subs. 15 d. h. J. T. zou een portier hebben geo pend van een in beweging zijnden trein, hetwelk hy betwistte. Getuigen zullen ovep 14 dagen worden gehoord. F. S. te Sluipwijk had gedurende een drietal jaren riet gesneden uit een sloot, waarop hy meende eigendoms recht te hebDen, doch die toebehoorde aan W. de Groot. Hoewel de Groot gewaarschuwd had, is bekl. er toch mee door gegaan. Nu daarvoor terecht staand eischte de ambtenaar O. M. f 2.boete en wees den getuige de Gr. er op dat voor het bekomen van schadevergoeding een civiele actie kan .worden ingesteld. De uitspraken werden bepaald op 6 Febr. a.s, Moordrecht, Tot onderwijzer aan de openbare lagere school is benoemd mej. N. Van Krimpen, te Delft. Oudewater. Tot opzichter-boek houder bij de gemeente-reiniging te Vlaardingen is uit een 130-tal solli citanten benoemd de heer J. L. de Roode, boekhouder aan de gas- en waterleiding alhier. Reeuwijk. Voor den Houw van een R. K. school met pension naats- gebouw en Zustershuis op het Reeu- wijksche dorp alhier, is een begin der werkzaamheden waarneembaar. De boomen, waar het gebouw zal ver rijzen worden thans gerooid en men is begonnen met slooten graven. De bedoeling is, nog dit jaar de school te openeneen Wtal persoeen zul len er aan werkzaam zijn. De aanbe steding moet nog plaats hebben. Bij de aanbesteding van het polderwerk voor 1913, van den pol der Reeuwijk alhiei^, waren 4 inschrij- vingsbiijefctei. ingekomen. Ingeschre- wqrd de heeren A. Bontenbal voor f1298, Plak f1221, P. Mac- daniêl f1119 en P. A. De Klerok f 1044. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen. SchoonhovenDe heer D. Ploeg, hoofd der sohool der te Amerstol is benoemd tot directeur der sohoolspaar- bank aldaar. Voetbal. Het wedstrijdprogramma voor Zon dag luidt Ie klasse: Goudaj-T. O. P., sch.r. J[. M. Hardeman, gtonsr. W. H. Cremer en A. WieringaV 2e klasse Olympia hII~Waddinxveen, H. de Wilde x. De Struis—Gouda Ir, J. A. Plas- meijer 3e klasse: T. O. P. III—Olympia IV, W. van Dijk Volksw. Gouda II--Moordrecht II, Th. Brans. Alle terreinen in Gouda zullen dus Zondag bespeeld worden. De belangrijkste wedstryd is onge twijfeld die van Gouda contra T.O.P. in de IJssellann, waar no. 1 en 2 van het ranglijstje elkaar zullen ontmoeten en waar wel uitgemaakt zal worden, wie dit jaar de kampioenstitel zal verkrijgen. Op het Sportterrein ontmoeten Olympia 3 en Waddinxvoen elkaat en aan de Willens De Strnis—Gouda 2, beiden met even twijfelachtige uit slagen. In de Be klasse ontvangt T.O.P. 3 in den Winterdijk, en Volksw. 2 aan den Rotterdamschen dijk. Korfbal. Swift speelt Zondag een compe titiewedstrijd iu Rotterdam tegen O. S. C. R. II. De Prins geeft als voorplaat een foto van Min. Heemskerk in gesprek met nu wijlen Min. Regout en geeft verder foto's en artikelen van Kunst werken in Arti, het visschersbedrijf in Scheveningen, Amsterdam in de 15o eeuw, IJs- en sneeuw vermaak, uit schouwburg en concertzaal, kroniek van do week, personalia, enz. De Wereldkroniek opënt met sneeuw- kiekjes in hèt Haagsche Bosch, bene vens een fot/o van H. M. met prinses Juliana in de aireslede en verder ar tikelen en foto's van een brand te Rotterdam, de nieuwe Fransche pre sident, de uitvaart van Minister Re gout, schilderwerken van J. H. Speen- hoff en Sluiter, winterpanorama van Klosters en Silvretta, personalia, ca- ricaturen enz. TWEEDE KAMEft. Vergadering van heden. Geopend Voorm. 11.05 ure. Voorzitterde heer Van Nispen.. Begrooting van Binnenlandschë Zaken 1913. Aan de orde was het - hoofdstuk „lager onderwijs". De heer van Nispen tot Seve- n a e r (Rheden) (r.k.) bepleitte de op neming van het vak „boekhouden" in elementairen vorm by het lager onderwijs. De heer Ketelaar (v.d.) vroeg inlichtingen over de school to Sluis, waar vreemdelingen onderwijs geven aan kinderen van andere dan Nedor- landsche nationaliteit. De minister achtte de Nederlandseho wet niet van toepassing op deze school. Dit begreep spr. niet. Vervolgens vroeg spr. opheldering over de houding van den schoolop ziener in het district Arnhem in zake diens houding tegenover de Apel- doornsche Onderwijzera-Tooneelver. toen deze „Allerzielen" in besloten kring wilden laten spelen.. De inmen ging van dezen schoolopziener achtte spr. ongepast. Hierna gaf spr. algemeene critiek op de regeering en haar beleid inzake lager onderwijs. In vijf jaar tijds heeft dit Kabinet ongeveer niets gedaan. Met volle handen is geld uitgegeven aan het bijzonder ouderwijs, niet om het te verbeteren, maar om den honger naar geld bij dat onderwijs te bevre digen. Het resultaat van het Mulo wetje is slechte geweest dat hier en daar een vak aan het onderwijs werd toegevoegd, om maar meer subsidie te krygen, dooh het onderwys zelf ver beterde er niets door, zooals in de ver slagen van de inspecteurs is te lezen. En als tenslotte de grondwet zóó gewijzigd zal worden als de Staats commissie het voorstelde, dan wordt het oponbaar onderwijs niet meer dan een armenschooltje. De geest van het hijzonder onder wijs was vaak verre van fraai, wat spr. aantoonde met hetgeen zekere heer Diemes, hoofd eener christelijke school te Amsterdam, schreef over den Balkan-oorlog. Te Leens is tot hoofd der christe lijke school benoemd een man, die een half jaar in de gevangenis zat wegens onzedelijke handelingen, alleen om de rede, dat hij het geld voor school- bouw tegen zeor lago rente wilde leenen. Vevolgens critiseerde spr. het kin- dergebodjo dat in de Maasbode werd afgedrukt voor de a.s. verkiezingen. Uit een dergelijke daad blijkt de geest op de bijzondere scholen. Spr. wees op hetgeen de burge meester van Lionden deed, die het bijzonder onderwijs wilde steunen waardoor de kosten van het openbaar worden verminderd en zoodanig het tekort in de gemoentofinancien werd weggenomen. In Strijp werd aan den gemeenteraad een adres gezonden om de openbare school af te schaffen. Dit adres was o.a. getoekend door den burge- meesten. Nog meerdere gevallen-voerde spr. op, waaruit bleek dat gemeentebestuur met het byzonder dool het openbaar onderwijs behartigen. (De zitting duurt voort). In de Belgische Kamer. Baussfei. 23' Jan. Minister President do Broqueville logde in de heden ge houden Kamorzitting een uitvoerige verklaring af inzake de kiesrechther- vorming. Hij erkonde dat de regeoring niet kan zwichten voor het dreigement van algemeene staking. •Er is hier geen sprake van dwazo eigenliefde: het gaat om het beginsel van 't gezag dat de regeering zal terug houden. Van der Velde, de leider der socialistische party, deed te ver geefs concessies betreffende den leeftyd on hot tweevoudig stemrecht der ge zinshoofden. De Kindermoord te Leiden. Uit het eindrapport van de deskun digen, Prof. Boeko on Dr. Hulst te Leiden, die het lijkje van den ver moorden knaap hebben geschouwd, blijkt, dnt noch aan hot lijk noch aan do kleoren iets is waar to nemeu dat wijst op eon wreedo mishandeling. De daad is verricht door verbloeding en verdrinking. Een rijk huwelijk. Woensdag is te New York het hu welijk gesloten tusschen Miss Helena Gondel, de multi-millionaire en de heor Shepard, oen der hoogste ambtenaren bij do spoorwegen in de V. 8., die echter zijn loopbaan begon als zeer nederig ambtenaartje. Dreadnoughts. New-Castlb. Woensdag is met suc ces te water gelaten de groote Bra- ziliaansche dreadnought „Kio de Ja neiro" groot 27,500 ton. De zelfde bouwers ondernemen aanstonds den bouw van een Chileensche dreadnought. Revolutie in Turkije. Fkankfort a/d. M., 23 Jan. De „Frankf. Ztg." maakt een telegram uit Con8tantinopeI openbaar van 's na middags 5 uur, waarin wordt gezegd, dat de Hooge Porte door het revo- lutionnaire comité der Jong-Turken is bezet, ten einde de voortzetting van den oorlog to kunnen afdwingen. De regeering is afgezet. Stemming in Konstantinopel. Konbtantinopfl, 24 Jan. Groote onrust heerst er hier. Tientallen per sonen werden by botsingen gewond. Vele in hechtenisnemingen hadden plaats. Nazim Pasja doodgeschoten. Bbrlïjn, 24 Jan. Wolff meldt uit Konstantinopel dat Nazim Pasja, tot fisteren minister van Oorlog van het urksche Rijk doodgeschoten is. Enver Bey en Talaat Bey hadden uitdrukkelijk besloten dat geen bloed zou worden^ vergoten. Toen echter door adjudanten van Nazim Pasja op Enver Bey en op degenen, die hem vergezelden uit een venster werd ge schoten, vuurden zij onmiddellijk terug, waarbij Nazim Pasja doodelyk getrof fen werd. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.8 te Soydisfjord, laagste stand 750.6 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tijdelijk krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, meest zwaar bowolkt, waarschijnlyk regenbuien, zelfde temperatuur. 24 JAN. 1918. Maatslefiiiiiftci» Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisoho Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ümik-eii Creiliet Instel- Haffen. Ned. Baukaandeelen Inilustr Underlieniliifen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Vorige Koers- Koere rsn heden 78'/, 78'/,. 85% 85% 68'/, 101»/,. 87 89 91% 91 85 104% 104 84 83 58"/,. 57%. ld.Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. (lol. Predict Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A NUnbuuw N(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuiii-Oudern. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.fcotExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Hyen. Nod.-Am. 81 oom vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afge8t. Pref. A. rabak-Uudcrueiuiiiften Bindjey Tabak Mrj.A. Ui versen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. Waoash Gew. Aand Pretuieleeniuffen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie B'/ï pCt. Nat. Staatss, weinig variecring, Bui ten!. idem, Mijnen zwak, Tramwaar den stil, Amerikanen flauw. Petroleum zeer flauw, Tabakken lager, alleen Rotterdam Deli iet? beter, Culturen stil, Rubbers lager. 58'/, 72% 26% 65», 4 188'/. 275 189% 11»/, 220 85 178% 572'/, 525 197 99% i'l 22% 8% 90% 90'/, 96% 96% 68%. 63% 185% 86% 97'/, 97% 81% 30'/, 169% 4 157%. 3% 101 101% 140'. 146%

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2