No 12082. DE GEWETENLOOZE. N'ieiJ.'ws- exx -^cl^ertexxtï.e'blsucl voor Q-o-ixd-a. ezx Oxxxstr Maandag 27 Januari 1913. 51e Jaargang. scourant behalve Zon en Buitenlandsch. Nieuws. ZBïxxxxerxlaixd- B-a.ïtenl arxcS.. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks Weerbericht 5 A ms ter dam Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 78' 857» 637, 997» 89 91’/» 91 83 577, 2177. 52'/, 717. 267, 637, 63 7,6 11 11 1757, 1777, 6607, 197 99% 47. 4'7,. 91 907, 37. 37» 1171. 90'/, 907. 96'/, 96'/, 637. 63’/,. 977. 977. 307, 307,. 1017, lor/,. (Wordt vervolgd.) 85 83 185'/, 867. 1887, 275 1897. 219 827, sl omzet, Petro - flauw, Culturen at. Staatss, iets anderd, Mijnen stil. 457. 104 217 837,. 1467, BS. 564'/, 525 fj GOUDSCHE COURANT. Koers van heden Be BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. ie Utrecht op den 24»>n Januari 1913 executoir is verklaard, het Kohier No. 5 der Bedrijfsbelasting belastingjaar 1912/3. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 27 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 45'/,. 104 101*7,. Meteriologisch S BILDT. •stand 764.8 te stand 746.1 te 1575/p 3®/g invloed aan te wenden, dat namens uw partij slechts candidaat gesteld worden zy, die met de geuite wenschen inzake artikel 192 Grondwet ensala- rieering der onderwijzers volkomen .instemmen. 1 volgenden dag: 3n uit westelijke tjke bewolking, iïg, iets kouder. I 517, i 717,. 267, 117,. s 13. Vorig. Koers. .787,, PRIJS I)EKADVe7< TÏÏNTIF.N: Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 By drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen fier plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Turkije zich deze vernederingen nog niet behoefde te laten welgevallen. We zullen morgen zien of het comité voor Eenheid en Vooruitgang in staat zal zijn zich met vrucht te verzetten. 1577, 37, peren lach uit en gaf een oordeel over de groote mogendheden te kennen dat getuigde van een goed inzicht in de waarde van de beloften dezer landen. En wie onbevooroordeeld de kwestie nagaat zal moeten erkennen, dat de hoofdschuldigen de groote mogendhe den zijn. Zeker, Turkije heeft veel verzuimd, maar de mogendheden meer. Zij die zoovele hervormingsbesluiton in het leven hebben geroepen, hebben nooit of te nimmer de werkelijke in voering dier hervormingen geëischt. De indertijd aangestelde op Europee- schen leest geschoeide politie onder leiding van een vroeger Italiannsch officier lieten de groote mogendheden kalmweg naar huis sturen, toen de Turken meenden, weer beter zelf de zaken te kunnen ter hand nemen. Ook toen voldoende gebleken was, dat Tur kije nog volstrekt niet in staat was het land voldoende te besturen kwa men de mogendheden niet tusschen- beide. Het best is die houding der mogendheden geïllustreerd bij den laatsten oorlog. Eerst met veel ophef de mededeeling dat de mogendheden, hoe ook de loop van den strijd zal zijn geen verandering in den status quo zouden toestaan. Na den roof tocht van de Balkanstaten schiet er voor Turkije niets anders over dan een goeden raad en een dreigement, beide bedoeld om dit land te doen toestemmen in alle vernederingen die de Balkanstaten het willen aandoen. Zelfs Adrianopel willen zij niet in handen laten van de Turken, ofschoon de mogendheden zeer goed weten, wat deze stad voor de Turken is. Adria nopel is in vroeger eeuwen, de eeuwen van de macht en glorie van het Mo- hammedaansche wereldrijk de oude hoofdstad van het Europeesch gebied geweest. In die stad zijn ook de gra ven van de vroegere Sultans waardoor het als een heilige stad wordt ver eerd. En niettegenstaande dat iedereen dus begrijpen kan, hoeveel er voor de Turken aan het bezit van Adrianopel gelegen is, desniettegen staande komën de mogendheden met een gemeenschappelijke nota die Tur kije aanraadt toe te geven. Is het wonder dat. een regeering die zich tot zooiets zou leenen, bij het volk in ongenade komt, ’t Zij dan ten rechte of ten onrechte het volk, dat van het diplomatisch gekonkel niets begreep, en dat waarschijnlijk ook de ware toe stand niet kende, het volk koos partij voor een groep, die beweerde, dat ter van politie en de gendarmerie onder i haar eigen chef. Hieraan meende ge- 1 neraal Dsjoenkowski een einde te moe- ton maken, i Blijkbaar heeft deze maatregel ten 1 doel om hot duistere werk der Rus- .i sischo politie nog meer te onttrekken aan allo openbaarheid, dan thans reods het geval is. De Balkanoorlog. Heel veel malen dat overzichten en berichten over den Balkanoorlog zijn gepubliceerd, even veel malen is in den laatsten tijd de hoop gerezen, dat die oorlog binnen korten tijd tot het verleden zou behooren. Alles ging zoo goed, de Balkanstaten en de groote mogendheden waren eensgezind tegen Turkije en dit land versuft als het was door de slagen die elkaar in steeds heviger mate hadden opgevolgd, liet zich geduldig alles afnemen wat de vijand bedong. Alleen om Adrianopel was nog eenigen tijd onderhandelen noodig. Hot steeds toegeven, het ge duldig alles afstaan, wat de Balkan staten eischten is het best geteekend door een Turksch afgevaardigde, we meenen Reschid Pasja, in een interview dat hij had toegestaan aan een cor respondent. Ongeveer op de volgende wijze was zijn vergelijking van de han delingen tusschen de Balkanstaten en Turkije. Hij zei, met het kaartje van den verslaggever in zijn hand: „Kijk, wij onderhandelen over het bezit dat wij zullen moeten afstaan, wij willen de helft geven, de Balkanstaten eischen het geheel. Wij bieden twee derden, de Balkanstaten vragen alles. Wij willen alles afstaan op een klein puntje na, de Balkanstaten handhaven hun eisch. Is het wonder, zoo vroeg hij dat wij weigeren te blijven onderhan delen Toen de correspondent vroeg °f hij geen vertrouwen had in de groote mogendheden, wanneer die het verder gebied aan Turkije waarborgden, barstte de afgevaardigde in een scham- De ambulance te Saloniki. In een particulier schrijven van dr. H. H. Offerhaus uit Saloniki dd. 15/16 Januari deelt hij o. a. mede dat de Nederlandsche ambulance aldaar nog steeds de hooge belangstelling trekt van de Grieksohe Koningsfa- milie. De Kbning en de Koningin leg den geregeld bezoeken af aan de am bulance, die'- zeer ruim is gehuisvest in het paleisachtige weeshuis Papafi. Onze artsen daar hebben ongeveer 130 patiënten, gedeeltelijk interne ge vallen (typhus, dysenterie, malaria, ge- wrichtsrheumatisme), gedeeltelyk chi rurgische patiënten (wonden, beenbreu ken, veretterde wonden, amputaties enz.) Dr, Ittmann heeft de behandeling der interne gevallen op zich genomen, dr.Offerhaus zorgt voor de chirurgische patiënten. Er is werk in overvloed dagelyks komen nieuwe patiënten, meest met inwendige ziekten. De Grieksche soldaten willen steeds bizon- der gaarne bij de Nederlandscho am bulance worden opgenomen, aangezien de bedding, het eten en de behande ling door de good geschoolde zusters en verplegers uitmuntend zijn. De collega’s uit andere ambulances komen dikwijls een kykje nemen, vooral bij de operaties. Mevrouw Lehmann, uitgeput door het inspannendelwerkjjvan de laatste weken, zou Zondag 11. naar de Rivièra vortrekken~om rust te nemen, verge zeld door dr. Ittman die. dan’tovens naar ons land*zou doorreizen. Met den heer Lehmann en het ver plegend personeel is van dien dag af de heer|,Offerhaus ‘aljeenjjachterge- bleven. Naar het Handelsblad verneemt beeftTJhot bestnur|der gemeente Am sterdam van den Parijschen gemeen teraad de uitnoodiging ontvangen om schoolkinderenjnaarj.rarijs te zenden, teneinde daar deel te nemen, aan een groot internationaal volkskinderfeest. Dergelyke tfuitnoodigingen zijn ge zonden aan besturen van alle stoden in het buitenland, (waarvan de verte genwoordigers in de laatste jaren de gasten van de stad Parijs zijn geweest. gen. Nu moeien we van voren af aan beginnen, dat begrijp je. Ik zal het moeielijker hebben dan jij, want ik moet nu weer voor alles zorgen. Zij knikte en zuchtte slechts, Hy ging echter voort Had jo niet dadelijk weer naar het geld kunnen vragen, toen ik inge- stapt was? Dan zou ik onmiddellijk zijn gaan zoeken. Anders heb je er me telkens aan herinnerd. Maar jo hebt met dien kerel gekheid gemaakt en daardoor alles vergeten, zie ie wel? Het £af hem een zekere voldoening, haar dit voor te voeten te werpen, want nu kon zij denken, dat zij met hem de schuld droeg. Eenmaal bezig, speelde hij den grootmoedige en ver gevingsgezinde. Zou jo maar niet teruggaan, tot ik je kan halen Thuis zon je het beter hebben. Dadelijk kwam er leven in haar. Neen, neen, ik blijf bij je. Ik zal werken, zooveel ik kan, maar verlaat me niet, verlaat me niet 1 De oorlog- op den Balkan. De Maand. Crt. ontvangt het vol gend telegram uit Constantinopel Verzonden per draadloqze telegrafie via het stoomschip „Romania” en ont vangen te Constanza 26 Januari: Er is sprake van, de voornaamste gewezen ministers voor het Hooge Gerechtshof te dagen en hen te ver volgen als de bevorderaars van den Albaneeschon opstand, terwijl zij tevens aansprakelijk zullen worden gesteld voor de nederlagen gedurende den Balkan-oorlog. Men vreest, dat het comité krachtige repressaillemaatrego- len zal nemen tegen zijn politieke tegenstanders en dat hot krijgsgerecht terdoodveroordelingen zal uitsproken. Allo bladen dor oppositie zijn geschorst en het meerendeel der redacteurs ge vangen genomen. Men verzekert, dat verscheidene personen gevlucht zijn naar de gezantschapsgebouwen of naar de vreemde oorloogsschepen. Gezegd wordt, dat Moektar Donderdagavond gearresteerd werd. Men wilde even eens Ali Kemal en Ismaël Gamuld Jina arresteeren in een aan een Rus toebehoorend hotel. Het Russische consulaat protesteerde hier echter tegen, wat tot groote opgewondenheid aan leiding gaf. Twee vluchtelingen wer den bij het verlaten van het hotel gearresteerd. Rusland. Een nieuwe politie-chef. Uit Petersburg wordt gemeldt, dat de gouverneur van Moskou, generaal Dsjoenkowki, tot adjunct van den minister Maklakof en tot onder-mi- nister van binnenlandsche zaken is benoemd. De generaal Dsjoenkowski heeft daarbij den eisch gesteld, dat de geheele Rijkspolitie en gendarme rie onder zijn bevelen zullen wordbn gesteld, zoodat hij daardoor meer macht heeft, dan de minister van binnenlandsche zaken. Hij heeft een onafhankelijke positie, zooals die in den jongsten tijd niet meer bestond. In de laatste jaren stond de poli tie onder de bevelen van den minis- Mon had hen voor een echtpaar aan gezien on ze oen ruime kamer aange wezen, die op een kleine, donkere bin nenplaats uitzag, daar Glttser op billijk heid aanspraak maakte. Bijna zwart zagen de muren er uit, terwijl men bij de dakvorsten slechts een stukje van den somberen hemel zien kon. Overal zag men de wit bevroren vensters, die nu begonnen af te druipen. In de ka mer was het nog koud, ofschoon de huisknecht dadelijk vuur had aange legd. Niets vriendelijks sprak uit deze om geving, uit de weinige meubels, die even oud als het heele huis waren. Anna zat schreiend op een stoel, waarop zij zich had laten neervallen, wachtend, totdat hij zou komen. Schrei je nu al weer vroeg'hij kort, daar hij haar gevoelens niet kon deelen. Moet ik niet zei zij, Wat kan ik beter doen De plotselinge inval, dien hij be neden gekregen had, stemde hem vrién delijk. Maar laat het hoofd toch niet nu toch eenmaal hier, sprak hij be moedigend. Kijk, ik heb me er reeds in geschikt, want ik heb een voorge voel, dat we het geld niet terug krij- vouwde hij de handen en verviel in stilzwijgen. Glaser bekommerde zich eerst niet om hem, want zulke dronkaards waren er genoeg. Bij de laatste woorden ech ter werd hij opmerkzamer. Hij had zijn muts afgenomen en streek onwil lekeurig met de hand over zijn haar, dat achter op zijn schedel reeds be denkelijk dun begon te worden, ten gevolge van een algemeene familie kwaal, zooals hij steeds zeide. Dikwijls had Anna hem daarmee geplaagd en er zich over verwonderd, daar hij eerst dertig jaar, was. Ijdel als hij was, had hij dit kwaad graag verholpen, steeds echtêr had wantrouwen ten op zichte van de aangegrepen geneesmid delen hem vervuld. Nu echter nam hij zich voor, eindelijk eens een poging te wagen. Hij stond op om naar boven te gaan, toen hij weer den piccolo ont moette. Wie ia de man daar binnen vroeg hij. Hij was provisor in een apotheek nu is hij aan lager wal geraakt. Onze vrouw kent hem nog van vroeger, hij krijgt altijd, wat te eten. De waard hier is zeker dood Dat weet ik niet, antwoordde Emil, terwgl hg lachte, wat hg bg iedere 86*-’,« gelegenheid deed. Ik heb zooeven wat moois van je gehoord van den oude, ging GUser voort. Je zult spoedig een kaal hoofd krijgen. Hij zal je er iets voor voor schrijven. Emil liet ditmaal zijn tanden zien en zwaaide onwillekeurig zoo vroolijk met zijn servet, dat hij er den grond mee veegde. Nu, dat zal nog wel tijd bij mij hebben, gaf hij vroolijk ten antwoord. De apotheker heeft altijd iets bij zich, dat hij haarzalf noemt. Hij smeert het den menschen aan, maar ik geloof, dat het oplichterij is. De vrouw heeft het ook niet geholpen, toen haar haren uit vielen. Op dit oogenbljk schoot Gliiser een gedachte door het hoofd, die hem de oplossing van een groot raadsel geleek, waarover hij lang gepeinsd had. Hoe kan je van oplichterij spre ken, hoe durf je het wagen, jou wijs neus zei hij volkomen ernstig, zoodat Emil den lust tot lachen verging. Er zijn groote wondermiddelen in de we reld, die jy, dreumes, nog niet begrijpt, - - maar men moet er aangelooven, ver- hangenj Waar ’T sta je? Verbluft liet hij hem staan en ging de trap op, zoodat de treden onder zijn zwaren stap kraakten. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f i 25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post B 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ii) Daarop zette hij het in denzelfden droomerigen toestand op de tafel. De oogleden werden een weinig op geheven een doffe blik gleed naar Glftser, maar onverschillig, zonder iets op te merken. Een glimlach ver spreidde zich over zijn ongeschoren gezicht. Toen zette hij zijn alleenspraak voort: Een gans is het leven, uit papier maché, die men in lekkere saus ge doopt heeft, weet u dat wel Een stel tenparade een eeuwig pillengeslik een mixtum compositum, een heele apothekersinrichting is het, begrijpt u Twist toch niet, twist toch nietHet zoo. De leek ziet slechts de kasten en doozen, weet echter niet, wat er in ■it.... Emil.’ Wees braaf, mijn jon getje. Niets menschelijks zij je vreemd. Kom, mijn jongetje, je haar zal nog eens groeien, wanneer het uitgevallen is. Je kent mijn kostelijk middel: Aqua Balsamum magium schwinde- lorum.Firn» coronat opodeldok. Ditmaal lachte hij luid; daarop De onderwijzers en de verkiezingen. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers heeft aan de hoofdbesturen der linksche partijen het volgende schryven ver bonden Krachtens het besluit van onze in December jl. gehouden aigemeene ver gadering zal ons hoofdbestuur zijn pl m. 7000 loden, over het geheele land ver spreid, met aandrang opwekken al hun beschikbaren tyd en krachten te wijden aan het werk voor de algemeene verkiezingen in Juni a.s. Zij zullen worden opgewekt lid te worden van do kiesvereenigingen, waartoe zy volgens hun overtuiging behooren en zich, in dienst dier ver- eeniging, voor ’t verkiezingwerk be schikbaar te stellen. Het spreekt vanzelf, dat voor onzen bond als zoodanig, hier het bekng van het onderwijs on de onderwijzers op don voorgrond staat. Wij zijn intusschen overtuigd, dat ook uw hoofdbestuur, naast vele andere belangrijke zaken, het belang van het onderwijs en dus ook van de onderwijzers niet uit hot oog wenscht te verliezen. dat het met ons zich krachtig zal willen te weer stellen tegen de te verwachten wijziging van artikel 192 der Grondwet. dat het genoemd artikel naar letter en geest zal willen handhaven, en dat het zal willen bevorderen een afdoende regeling van de salarissen der onderwijzers, met dien verstande, dat hun een salaris gewaarborgd wordt overeenkomstig hun dienst- prestatie. In die overtuiging ligt voor ons de grond voor bovenbedoelde opwekking van onze leden. Ten einde nu daaraan het resultaat te verzekeren, dat wy er van ver wachten, richten wij tot uw hoofd bestuur het dringend verzoek, uw

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1