Boerenhofstede EDE, Gelderland. VMGMG VAN DEN GIMNTERAADI gemengde Berichten. Stadsnieuws. KUNST. 401® ©taats-loterij. SMOEST I .aatst-e Bericüten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Bouw- en Weilanden Officieels Prijscourant Ef feclcnbtndcI if A nistfirdam Het gemeentebestuur heeft nog geen beslissing genomen. Kiesrecht voor de vrouw. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aan de candidaten voor de Tweede Kamer verzocht ant woord te willen geven op de volgen- do vragen Is u voor directe invoering van kiesrecht en verkiesbaarheid der vrouw by de eerstvolgende Grondwetsher ziening? Is u bereid tegen elke uitbreiding van mannen kiesrecht te stemmen, in dien daarmede niet vrouwenkiesrecht in den een of anderen vorm gepaard gaat Met groote voldoening kan het A. D. mededeelen, dat mr. W. H. de Beaufort zich in beginsel bereid ver klaard heeft een Kamercandidatuur voor het district Amersfoort te aan vaarden. VRIJDAG 24 JAN. 1913. (Vervolg.) 14. Voorstel vail Burgemeeater en Wethouders om de eigendommen van I de stichting het A. I). Bosch Hofje I te Gouda voor de gemeente aan te I koopen. Dit voorstel luidt Gouda, 24 Januari 1913. Zooals U bekend is heeft de Oom- I missie van bhstand in het beheer der I gemeente-werken bij haar voorstel tot I herziening der Brandweerverordening I op de wenschelykheid gewezen, dat 1 er van gemeentewege voor zal worden gezorgd, dat brandweerpersoneel, meer in 't bijzonder do vier maohinist-Btokers bij de stoombrandspuit, in de onmid dellijke nabijheid van het Stadserf is gehuisvest. Toen wjj hiervan kennis kregen, zijn wjj, deze wonschelijkheid benmende, naar middelen gaan uitzien om zoo mogelgk dat doel te bereiken. I In de eerste plaats is het daarvoor noodig, dat de gemeente de beschik- I king krijgt over woningen, gelogen in de nabijheid van het Stadserf en ge schikt om door de genoemde beambten te worden bewoond. Onwillekeurig viel ons oog op de eigendommen van de Stichting Arend Dlrkszoon Bosch, welke onmiddelük een het Stadserf grenzen en welke behalve uit onge- bouwd terrein bestaan uit een 7-tal woningen, die dooi de stiohting worden verhuurd en 8 kleinere huisjes welke uitmaken het A. D. Bosoh-liofje en als zoodanig door bejaarde vrouwen om niet worden bewoond. Naar ons oordeel zijn de 7 eerstgenoomdo wo-1 ningen zeer goed voor het beoogde I doel gosohikt en wjj hebben ons daarom I in verbinding gesteld mot Bostuur van genoemde Stichting ton einde even-1 tueel tot aankoop voor de gemeente I te geraken. Onze onderhandeling hooft I tot gevolg gehad, dat het bestuur al I de eigendommen, welke een geschatte I waarde van f 12.000.— hebben, aan- I biedt voor een koopsom van f 10.000 I onder voorwaaide dat de gemeente I aan de tegenwoordige 15 bewoonsters van het Hofje gedurende haar leven «ene behoorlyke woning kosteloos ter beschikking stolt en in goeden staat onderhoudt en bovendien de kosten van overdracht der perceelen draagt Over dit aanbod hebben wy het advies ingewonnen van de Commissie van bystand in het beheer der gemeente werken, wier schryvon wy hierby over- achten de gestelde voorwaarden voor de gemeente niet te bezwarend. Immers do perceelen van het eigen lijke Hofje al zjjn zjj door hunne on- middelgke nabjjneid van het Stadserf van hooge waarde voor do gemeente, zjjn niet dadoljjk voor den dienst nood- zakeljjk en door de geleidelijke uit sterving van de hofjesbevolking, waar van de jongste reeds don leeftjjd van I 80 jaar heeft boroikt, wordt oen zeer waardevol bezit voor de gemeente ver kregen. Wjj moenen dus, dat op do aanbieding moet worden ingegaan en hebben daarom do eer Uwen Kaacl voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge- moestor en Wethouders van 24 Jan. 1913 No. 9 en het daarbjj overgelegd advies van de Commissie van bgstand in het behoor der Gemeentewerken Besluit goed te keuren dat van de Stichting Arend Dirkzoou Bosch voor de ge meente worden aangekocht de wo- ningen aan de Nieuwe Haven alhier, kadastraal bekend Gemeente Gouda, Sectio B No. 1067, 1068, 402, 403, 1183, 1184 en 1181 en de daarachter gelegen woningen en erven, kadastreal bekend Gemeente Gouda, Sectie B No. 1182, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410 en 411 en dat ftij die koop de volgende voorwaarden zullen gelden: 1°. dat de gezamenlijke koopprijs zal zijn f 10.000. 2°. dat de gemeente op zich neemt aan de tegenwoordige vijftien bewoon- sters van het A. D. Boschhofje alhier fedurende haar leven hare tegenwoor- ige of eene daarmede gelijkstaande I behoorlijke woning kosteloos ter be schikking te stellen eu in goeden staat te onderhouden en 3®. dat de kosten van overdracht der perceelen door de gemeente zullen worden gedragen. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. I Aan den Raad der Gemeente Gouda. Wordt ter visie gelegd. Aan de orde: I De benoeming van een sluisknecht. De Voorzitter: Mag ikdohee- I ren Bokhoven, Nederhorst on van de I Velde uitnoodigen voor deze benoe- I ming het bureau van stemopneming I uit te maken Uitgebracht worden 16 stemmen, I waarvan 10 op C. de Pater, 4 op C. I J. A. Twigt en 2 op N. F. Hilgers, I zoodat benoemd is C. DE PATER. 1 De Voorzitter: Ik dank den heeren stemopnemers voor den ver leenden bystand. Aan de orde: Het voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen op do gemeente- begrooting voor 1912. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel betreffende de tijde lijke voorziening in de vacature van leeraar in de goschiedenis aan het Gym nasium. Wordt zonder beraadslaging en zon- hoofdelijke stemming aangenomen.. Aan de orde: Het proadvies op het verzoek van E. van Leeuwen om vergoeding van volgens .zijn bewering geleden schade. De beraadslaging wordt geopend. De heer e s s i n g M. do V Ik kan mij met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. Zij stellen namelijk voor om aan den heer van Leeuwen f2.50 aan te bieden als vergoeding van door toedoen van den aannemer aan een koker veroorzaakte schade. Dat kan men toch geen schadevergoe ding noemen. Het is een fooi, een 1 Jodenfooi. In den regel wordt by dergelijk werk in de bestekken bepaald, dat de aansluitingen èn van de gemeente èn van de particulieren behooren te worden geheeld. Dit is niet geschied. Verder wordt er nog een paal door een koker van de bleekerij geslagen, I tengevolge waarvan de koker verstopt wordt, een voor een bleekery zeor lastig ding, aangezien men daar zoo n koker elk uur van den dag noodig heeft. En nu wil men als vergoeding geven dergelijk gering bedrag. Het is wel wat verregaand. Ik heb de reparatie-rekening gezien, en ik geef toe demogelijkheid, dat er meer kosten zyn gemaakt dan wel direct noodig zouden zyn voor de aanheling en voor de reparatie van den koker ter plaatse waar de paal ingeslagen is, maar het verschil tussohen ruim f 50 en f 2.50 is toch veel te groot en onaannemelijk. Ik stel derhalve voor de vergoeding tot de helft terug te brengen en van Leeuwen toe te kennen een bedrag van f 25. j Het amendement van den heer Des- Bing wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer Nederhorst: Volko men juist zegt de heer Dessing, dat f 2.50 niet veel is, maar men moet ook het goheole verloop der zaak kennen. Toen men daar begon, hoeft men I van Leeuwen er op gewezen, dat zyn koker niet in orde was, maar van Leeuwedt heeft geweigerd er wat aan te doen. De koker was 75c.M. te kort er is grond voor den koker ge komen en is hy verstopt geraakt. Het is waar, dat de punt van een paal even door den koker is gegaan, maar daardoor is de koker niet ver stopt geraakt. Het is een verzuim van den heer van Leeuwen, dat hy er niet bijtijds by geweest is om den koker te maken. Daarom kan ik my niet vereenigen met het voorstel van den heer Des sing, om meer dan f2.60 te geven. Het is een Jodenfooi, maar de aan nemer moet het geld geven en die verklaart, dat het voor dat bedrag in orde kan komen. Wy kannen het niet doen. De aannemer moet het betalen en als de heer van Leeuwen ons zou vervolgen dan zouden wy den aan nemer in vrijwaring moeten roepen. Deheer Dezzing: Zoo even wees ik er op, dat in den regel in de be stekken den aannemer van het werk I wordt opgelegd de aansluitingen van I de gemeente en van de particulieren 1 te heelen. Hoe is het bier geweest I Eer ik Raadslid was heb ik meerma- I len werk voor de gemeente uitgevoerd, I en in den regel kwamen de aanslui- 1 tingen ten laste van den aannemer. I Ook de andere deskundigen in dezen I Raad zullen die ondervinding hebben. I Ik vind het wel wat erg dat men I by aanleg van eeitig werk eischt, dat I de particulieren maar direct voor de I aansluiting moeten zorgen. Dat be- I hoort thui» in het bestek. De gemeente I had dan daarin moeten voorzien. Ik I weet niet zeker, of er iets daarvan I in staat- Ik geloof wel. Dhr. Nederhorst: In zijn eerste I rede heeft de heer Dessing zelf ver klaard, dat het niet in het bestek stond. Ik weet zeker, dat hot er niet in stond. I De heer Dessing zegt, dat hot bil- I lijk is dat de gemeente het doet. Dat is een andere zaak. Wanneer het in I het bestek stond, dan zou de gemeente zélf het in orde moeten maken, maar dat is niet het geval. De heer Bok hoven, die ook meer dergelijke werken heeft uitgevoerd, zal moeten toestem- I men, dat de regel steeds geweest is, dat de particulieren voor hun eigen erf moeten zorgen. De heer Bokhoven: Ook ik kan my met het voorstel van den heer Dessing niet vereenigen. Ik heb vroe ger meermalen dergelijke werken aan de hand gehad, maar ik heb altijd bijgewoond, dat de particulieren zelve j hun aansluitingen moesten maken. Er is thaas geen andere auaestie aan de orde, dan dat een paal in een koker geslagen is. Het is wel wat te gek den aannemer ter vergoeding van de aldus aangebrachte schade f25 te laten betalen. Een bedrag van f2.50 is meer dan genoeg. De heer Dessing: M. de M. Des kundigen op dit gebied moeten toch toegeven dat, als men een paal in een koker slaat, men daar niet een gat maakt precies ter dikte van de paal maar veel meer vernieltin den omtrek. De Voorzitter: Ik wijs er op, dat volgens bericht van den aannemer I door hem vooraf uitdrakkelijk aan van Leeuwen was gevraagd, waar de ko ker lag en dat van Leeuwen toen een I richting heeft aangewezen, waar blijk- I baai- de koker niet was. Men heeft I den paal geslagen op een punt, vol- I jens de aanwijzing van den heer van ^jeeuwen de koker zioh niet bevond. De aannoirtbr zou dus eigenlijk vol komen vry kunnen uit gaan, zich be roepende op do aanwijzing van den heer van Leeuwen zelf. De heer Dessing: Dit was mij natuurlijk niet bekend. Toch vind ik het voorgesteld bedrag al zeer min. (Wordt vervolgd.) De typografenstaking te Amsterdam. I In den stand der typografenstaking I te Amsterdam is geen verandering gekomen. I De groote vergadering van den Ned. I Bond van Boedrukkerijen heeft geen I resultaat opgeleverd, waardoor het 1 conflict is kannen worden beëindigd, hoewel daartoe door de afd. Gouda ernstige pogingen zgn gedaan. Uit de vergaderingen der stakende I typografen is gebleken dat de strijd I zal worden voortgezet. I De Standaard" was er aanvankelijk in geslaagd weder te verschijnen, eerst 1 in 2, later in 4 pagina's, doch de uitgave van dit blad wordt door het I stakingscomité zeer bemoeilijkt. Fabriek afgebrand. Zondag heeft te Zaandam een zeer ernstige brand gewoed in de verffa- briek „de Lelie*' van de firma P. Schoen Zoon te Zaandam, gelegen aan de Oostzöde van de Zaan. De enorme hoeveelheid licht-brand-1 bare stoffen; veroorzaakte een gewel dige vuurzee, waarin de vlammen in allerlei kleursohakeeringen, door de verschillende oliën, teer en zwavel, lustig speelden. Van tijd tot tyd ontploften vaten, met vry hevigen knaleen ijzeren deksel werd hoog in de lucht geworpen en kwam neer op een stevig dak, waar het slechts weinig schade aan richtte. n De stoomspuit bevond zich op een oogenblik, daar de brand zich over een groot terrein uitstrekte, tusscheii twee vuren, zoodat de vry willige brandweer hals over kop de vlucht nam en de spuit in don steek liet. Toch gelukte het aan een paar wakkere kerels een paar touwen aan de spuit te b^res- tigen, waardoor deze kon worden weg getrokken. Ook tastte het vuur het graanpak- huis aan de My. Ceresdoch dit icon worden behouden. Van de oliefabriek en bybehoorende gebouwen bleef niets gespaard dan het gebouw, waarin de gasmotor is ge plaatst. De brandweer werkte met 18 stralen. De schade beloopt tusschen f 100.000 en f 150.000. De fabriek was verzekerd op beurspoli8. Eenige brandweerlieden bekwamen kleine verwondingen door vallende ateenen. Aan omliggende tuinen werd veel schade aangericht. De oorzaak van den brand is onbe kend. Uit Meerenberg ontvlucht. Vry dagmiddag zijn schrijft de Tel. - tijdens de wandeling twee verpleegden van het krankzinnigen gesticht te Meerenberg ontsnapt. Het zijn de 19-jarige J. v. d. G. en de 17-jarige Tj. v. S. Des avonds te 7 uur zijn zij te Zandvoort gepakt. De politie herkende hen aan hun gestichtskleeren. Onder politietoezicht werden zij weer naar Meerenberg gebracht. GOUDA, 27 Januari 1913. In de Bioscoop „Internationaal" aan den Kleiweg wordt deze week weer een mooi programma vertoond, met als hoofdnummer een drama in drie acten „Zijn eer gewroken", een film mooi en boeiend van inhoud, en kele aardige komische nummertjes be nevens een gekleurde film Hartstocht. Een mooi nummer is ook „De bruid van den Navajo", een Indiaansche schets, terwijl de opname „do acro baten-troep van Harrison" het publiek verschillende „sterke" staaltjes van acrobatiek laat zien. Ned. Zionistenbond, afd. Gouda. Gisterenavond hield Dr. I. H. J. Vos I van Amsterdam, in de bovenzaal IIol- I landia voor een goed bezette zaal, een I propagandalezing voor de Goudsche I Aff van den Ned. Zionistenbond. I Spreker die het onderwerp „Hot I recht om menBch te zijn" behandelde I zette in een gloedvolle rede uiteen, I waarnaar het Zionisme streeft en be- I sprak den toestand der Joden in de I verschillende landen van West- en Oost I Europa. Hy toonde aan dat juist door I de hedenaaagsche gebeurtenissen in I de Balkanstaten de Joden moeten in- 1 zien, dat het Zionisme het eenige mid- I del is, om het Jodenvraagstuk op te I lossen, want dit wil immers de Joden I naar Palestina terugbrengen en er een I eigen nationaliteit vestigen. Dan zou I in Rusland en Galicië niet kunnen ge beuren, wat nu aan die menschen mis- I dreven wordt, want dan zou er door I Palestina voor die verdrukten gelijke I j rechten geeischt worden als voor de I andere Staatsburgers. De spreker I zag zyn rede met een succes bekroond, I doordat eenige nieuwe leden tot den I bond toetraden. I Na de de pauze hield de heer Zwarts I uit Rotterdam een voordracht die al- I gemeenen bijval genoot. Na afloop der vergadering werd ge collecteerd voor het Joodsch Nationaal I Fonds, welk geld besteed wordt voor I landaankoop in Palestina. I De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" I geeft deze week een zeer mooi pro- I gramma. Openend met een fraaie I opname van aportoefeningen op een I Engelsche kostschool, vervolgt het verder met enkele komische nummers I en de meer serieuze stukjes „Een I menschenleven in gevaar", een Ame- I rikaansche schets en een mooi extra- nummer „De Verschoppeling". Hot hoofdnummer isIn de klauwen van het Roofdier, een keurige film, (geen liefdeshistorie), met prachtige natuur-1 opnamen, van begin tot eind span-1 nend, en waarin voorkomt een ge-1 veoht met een panter. De explicatie I was, als steeds, zeer goed. „Excelsior" De Gymnastiek-vereeniging „Excel-1 aior" gaf Zaterdagavond in de zaal I „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoe- I gen" haar jaarlyksche uitvoering. I Voor een geheel gevulde zaal sprak I de voorzitter der vereeniging, de heer I C. Snoey, een openingswoord uit, waar-1 in hn een woord van dank richtte tot I enkele heeren, leden van het Gewest I Gymnastiekverbond, den directeur van I het vroegere „Excelsior", e.a. Daarna werd het programma afge werkt, waaruit bleek, welke goede krachten de vereeniging telt; zoowel onder de adspiranten als onder de ouderen, waren er die vry zware oefe ningen op zioh genomen hadden en die ook goed uitvoerden. Uit het ge- I heele werken der vereeniging bleek de j rde leiding van den directeur, J. Boot. Toch meenen wy een enkele opmerking te moeten maken. Het komt ons voor dat de afwerking der ver schillende oefeningen wel wat correcter had kannen zyn. By de gymnastiek is dat een factor van groot belang, die aan een uitvoering een zeker cachet geeft, dat niet mag worden gemist. Aan het eind van den avond hield de heer N. A. van der Ree, de be schermheer der vereeniging, een rede, waarin hy gewaagde van deze, dank zij de kranige leiding, goed geslaagde uitvoering. Nadat het programma door eenige voordrachten was afgewisseld, werden ten slotte eenige fraaie marmergroe- pon- vertoond, welke een succes waren en welke werden uitgevoerd onder leiding van den heer Rienks uit Rot terdam. Het publiek was te oordeels* naar het vele applaus dankbaar voor hetgeen de ver. „Excelsior" Zaterdag avond presteerde. Muziek hield er de stemming in, terwijl een geanimeerd bal den avond I besloot. t Onderhoud H. B. S. I Bij de door het Provinciaal bestuur I te 'a Gravenhage gehouden aanbeste- I ding van het onderhoud der R. H. B. I S. alhier voor het tijdvak 1 Jan.— I 31 Dec. 1913 was laagste inschrijver, I de beer C. W. den Hoed alhier voor f 2075.—. Gisterenmiddag na afloop van de voetbalwedstrijd GoudaT.O.P. in de IJssellaan hebben vreemde toeschou wers op de Kleiwegbrug aanleiding gegeven tot eenige ongeregeldheden, waarbij een paar jongelui blauwe oogen opliepen en twee hoeden wer den vernield. Naar aanleiding daarvan is de voor voorzitter van „Gouda" door de com missaris van politie ten zijnen bureele medegedeeld dat, waar blijkbaar de wedstrijd de oorzaak was van dit straatrelletje, maatregelen dienden te worden genomen, opdat zulks niet weer zou kunnen voorkomen. Mocht dit weer plaats hebben, dan zou de Bpeciale vergunning voor den Zon dagswedstrijd dier club worden inge trokken. Het Kamerlid Jhr.Mr. W. Th. C. van Doorn. Naar wij uit goede bron vernemen zal Jhr. Mr. W. Th. O. »van Doorn, die door het overlijden van zyn echt- genoote telegrafisch naar Nederland werd teruggeroepen, na een kort op onthoud hier te lande, opnieuw de reis naar Indië aanvaarden, in gezel schap van zyn dochter, Jonkvrouwe E. C. van Doorn, om daar gedurende korten tyd te verblijven. Hoewel de terugkeer van Mr. van Doorn hier te lande thans wel iets later zal zyn dan eerst was genoemd, hoopt Gouda's afgevaardigde toch in de maand Mei hier weder aanwezig te zyn. Geruchten, die loopende zijn over een mogelijk zich niet weder herkies baar stellen voor de Tweede Kamer, kunnen met de meeste beslistheid worden tegengesproken. Bij Kon. besluit van 21 dezer is aan N. P. de Jong, loteling van de I lichting 1913 voorgoed vrijstelling van den dienst by de militie verleend. Op de groote Lustrum Pluimvee- Tentoonstelling gehouden 24,25, en 26 Jan. te Leiden, werd voor jonge Koe koek Minorca onder flinke mededra- fing een derde prijs toegekend aan den eer J. van Weelde, alnier. Morgen zullen de detachementen die I uit Leiden en Delft bij het Be Bat. I 4e Reg*- Inf. waren gedetacheerd, we- I der naar hunne garnizoenen terug- keeren. Uit de verschillende garnizoenen zal gemarcheerd wordennaar den Hoorn by Zoetermeer waar de troepen elkaar zullen ontmoeten om de detachemen ten over te nemen. Ouderkerk a.dIJsel. De Vrij zinnige kiesvereeniging „Ons Streven alhier, heeft met algemeene stemmen besloten het aftredend lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, den heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn weder candidaat te stellen. Botkoop. Do Haagzohe rechtbank veroordeelde heden D. en P. G. alhier wegens weerspannigheid en mishan deling ieder tot een week gevangenis straf. De vriend W. P. werd vrijgesproken. Waddinxveen. De ruim 80-jarige landbouwer A. J. is Zaterdagavond, vermoedelijk door de duisternis misleid, oaby het voetpad langs de R. K. Kerk te water geraakt en verdronken. Krimpen a. d. Lek. De ijzerwer ker J. v. Wijnen geraakte op J. K. Smit's Scheepswerven met de hand zoodadig bekneld, dat hij direct den arbeid moest neerleggen en zich onder geneeskundigen behandeling stelde van dr. W. Mars. Cappelle op d' IJssel. Zooals gemeld zal van wege de Afd. Cappelle op d' IJssel der Zuid-Hol!. Vereen. „Het Groene Kruis" aldaar in de eerste dagen van Februari in de Oude School op het dorp een cursus in kraam verpleging en zuigelingen-ver zorging worden geopend. De bedoeling is, dat moeders en aanstaande moeders aan deze cursus zullen deelnemen, ten einde goede begrippen te verkrijgenomtrent de gezondheidsleer van zwangerschap, kraambed en kind. Duidelijk is alzoo, dat de bedoeling niet is om beroeps-bakers op te leiden, al zal de Commissie ook gaarne zien, dat deze toetreden. De deelneemsters moeten ouder zijn dan 18 jaar. De 'lessen worden gratis gegeven gedurende tien dagen door een vroedvrouw, aangesteld door het Hoofdbestuur van het Groene Kruis in Zuid-Holland, en in het bijzonder daartoe nog weder opgeleid. Gelijke cursussen werden in het vorige jaar gegeven te Nieuwenhoorn, Delft en Voorschoten, waar onderschei denlijk door 53, 23 en 42 moeders en jonge meisjes de lessen met veel be langstelling werden gevolgd. Lekker kerk. De onderwijzeres der le openbare school, viel van een trap eik ontwrichtte een been. Zij werd per rijtuig naar haar woon plaats te Krimpen a. d. Lek vervoerd. Italiaansche Opera te Rotterdam. LA WALLY. De opvoering van „La Wally" door 't gezelschap der Italiaansche opera, op Zaterdag 25 Januari jl. in den Grooten Schouwburg te Rotterdam is eene ge beurtenis op muzikaal-dram&tisch ge bied. Niet alleen, dat we hier te maken hebben met eene première of nage noeg eene première, want Donderdag jl. werd 't werk voor 't eerst te Am sterdam opgevoerd doch tot voor korten tijd was d,e naam van den componist, Catalant, zoowel in ons land als in buitenland bijna geheel onbekend. En dit, terwijl Catalani reeds voor ongeveer twintigjaar over leed en z'n opera La Wally een meesterwerk blijkt te zijnAls tijdge noot van MascagniLeoncavalloPuc cini en Giordano behoort Catalani tot de grondvesters van de moderne Ita liaansche opera, doch in plaats dat hem 't zelfde succes ten deel viel als genoemden componisten bleef hy, ook in z'n vaderland, tot voor korten tijd onbekend. Van de meeste zijner wer ken heeft hy niet eens de uitvoering mo^en beleven, ook niet van La Het libretto voor deze opera is door lüica getrokken uit „Die Geier-Wally", den bekenden roman van Wilhelminevon Killern. De schoone en sterke Wally Stromminger, het eenige kind van een rijken boer op den Hochstoff in Opper- Tyrol, wordt door haar vader uit huis gejaagd, omdat zy niet wil trouwen met Vincent Gellner. Zy zelf heeft n.l. in stilte Jozef Hagenbach lief, van wien de oude Stromminger, om eeue familieveete, niets wil weten, doch die in de geheele streek bekend staat om z'n moed. Nog pas heeft bij zich weer onderscheiden door 't dooden van een grooten beer, die_ hem op een smal van al diens goed. 'i'erwyl ze huwelijksaanzoeken afslaat belooft ze op een feest te Solden hém te zullen trouwen, wlen het gelukt gedurende den kusdans haar op den mond te kussen. Na eenige dansen gelukt dit Hagenbachdoch niet liefde voor Wally dreef hem tot deze daad, alleen de lust om zijne vriendin Afra, kasteleines uit „de Arend", die door Wally beleedigd was, te wreken. Als Wally dit verneemt en door byna alle aanwezigen hierover bespot wordt, geraakt ze zoó in woede, dat ze Gellner overhaalt om Hagenbach te dooden. Korten tyd daarna, op een donkwen avond, «tor* dan ook wer kelijk Gellner z'n vijand Hagenbach ia eene kloof in de onmiddellijke nabij heid van Wally's huis. Als deze ver neemt wat er gebeurd is, overwint de liefde haar wraaklust en met gevaar voor haar eigen leven redt ze Hagen bach, die door een wonder gespaard was gebleven. In de meening, dat Hagenbach nu Afra wel zal huwen, schenkt ze deze al haar goed en trekt zelve naar boven op den Murzoll om daar in eene eenvoudige hut, ver van de menschen, de rest van hare dagen te slijten. Het laatste bedrijf voert ons op den Murzoll. Daar komt Hagenbach, zoodra zijne beterschap hem dit ver oorlooft, Wally in hare hut opzoeken om haar mede te deelen, dat hij haar, niettegenstaande al *t gebeurde, lief hoeft en wil huwen. Wally, over gelukkig dat hare liefde Wordt beant woord, besluit Hagenbach naar bieden te volgen, doch als deze wil gaan zien, of de inmiddels opgestoken sneeuw storm den weg nog niet onbegaanbaar heeft gemaakt, wordt bij door eene lawine in den afgrond gestort. Radeloos snelt Wally naar den rand van de diepte en roept herhaaldelijk Hagen- bach's naamwanneer alles stil blyft breidt zij hare armen uit als tot eene laatste omhelzing en werpt zich even eens in den afgrond. De muziek, door Catalani in den open vorm van de moderne opera by dit libretto geschreven, is doorfoopend van eene groote, dikwijls zelfs van eene overweldigende schoonheid. Tot de meest uitstekende gedeelten behooren Wally's duet mot Gellner in de eerste acte, haar dans mot Hagenbach in 't tweede bedrijf, 't voorspel en 't slot van de derde acte terwijl de muziek bij het geheele vierde bedrijf van opperste schoonheid en enorme drama tische kracht is. De opvoering van dit werk was volkomen in overeenstemming met z'n innerlijke waarde. Vooal Magda Dortni heeft van de titelrol eene creatie ge maakt, die zoowel door de sterke dramatiek van haar spel als door de hartstochtelijke schoonheid van haar zang tot in 't diepst van de ziel ontroert. Ook Santarelli geeft in de rol van Hag^pbacl» veel te genieten; vooral in de vierde acte gaf hij, door Dorini's hartstocht meegesleept, zoowel in spel als in zang sublieme kunst Mazzolenidie de rol van Gellner ver vulde, heeft ons voortdurend van z'n fraaie bariton doen genieten evenals van z'n hartstochtelijk, dramatisch spel. De kleinere partijen werden door de dames Cassani en Marini en door de heeren Fernandez en Cavallini uitste kend vertolkt. De dirigent Rubmo heeft 't orchest onder z'n vurige leiding wonderen doen verrichten. Met vaste hand leidde hy zijne dappere schare door de vele moeilijkheden van deze partituur en wist herhaaldelijk het orchest tot een paroxysme van harts tocht op te voeren. Alleen de koren had hij nog niet geheel in z'n macht, doch dit zal bij eene volgende uitvoe ring ongetwijfeld beter zijn. Ieder, die een waarachtig kunstwerk als deze opera stelt boven de schunnige uitvoering van Weener operettes van zeer twijfelachtige kunstwaarde, raden we aan eene uitvoering van La Wally te gaan bijwonen. Het zal hun niet berouwen H. N. 5*° KI. Trekking v. Maandag 27 Jan No. 3134, 4273, 4339, 6601, 7431 9254, 10811, 16152 en 20525 ieder f 1000. 462, 1108, 2004, 3985, 7443 en 16447 ieder f 400 482, 4852, 8749 en 11995 ieder f 200. 295, 2719, 4668, 7062, 8280, 9409, 14221, 17134, 18975, 19245, 19301 en 20341 ieder f 100. Prijzen van f 70. 1 180 flB 368 71 80 811 SB 425 016 77 1234 47 70 98 1867 1688 98 1087 88 1790 1808 43 2949 2870 2481 9690 86 87 9080 9706 9608 8014 67 BUS 77 8818 97 84 8909 8491 41 46 67 8879 8640 08 70 8611 4180 60 00 4866 86 4645 4708 8 48B8 64 86 5040 88 6161 5875 86 8411 48 5623 98 6690 94 6710 40 6861 68 96 6611 84 10146 10808 1081 11079 96 1119L 11781 11807 11646 66 19906 19788 19808 84 88 81 99 19879 18016 18967 74 84 19890 18441 79 18617 79 18894 89 19871 74 76 14081 14178 14808 89 14408 88 68 14646 47 66 14090 64 14791 88 14676 I 15148 15401 16686 15009 13 15796 168B9 41 16689 81L 10067 10190 10896 84 10404 79 80 16688 61 75 16881 07 10794 70 10987 43 M 17006 1706 17947 17810 08 17601 17004 78 17707 66 it J 18049 18196 18888 41 08 18879 96 18666 18049 18719 04 66 Voetbal. Gouda—T.O.P. 2—1. In de IJssellaan werd gisteren de plaatselijke ontmoeting GoudaT.O.P. gespeeld, van belang voor beide ver- eemgingen voor hun kampioenschap van den G» V. B. Te verwachten; was dus, „dat het er spannen zou".|Een talrijk publiek woonde dan ook dezen strijd by. Voldaan was het voor het overgroote gedeelte wel over de revanche. Van een buitenstaander mochten wij onderstaand verslag ontvangen, hetwelk wy plaatsen, niet omdat het een geregeld verloop van den wed strijd weergeeft, maar omdat het vry juist de verhouding van gistermiddag aanduidt en een geregeld verloop te geven, vrijwel onmogelijk is. Een kampioenswedstrijd. Als buitenstaander wil ik van den wedstrijd, een plaatselijke derby, een verslag geven. Tot mijn leedwezen moet ik ver melden, dat oen geregeld verslag te on-interessant zou zijn, aangezien een spo!kwaliteit van eenige hoogte niet te constateeren was. Wel zijn enkele excuses hiervoor te noemen, als het slechte en kleine terrein, de hooge mate Van zenuwachtigheid bij schier alle spelers, maar toch over 't geheel werd er te veelraak getraptEr waren uitzonderingen, zeker, doch maar weinige. De drie achterspelers van T. O. P. waren ondanks t papperige terrein, in goede conditie, ae ochterback ver toonde oen spel dat beslist hooger stond dan dat van de rest. Ook de doel verdediger van Gouda was iemand met tact. Die eigenschap is by voet ballers toch de eigensohajp! Veel ge lukkige bezitters daarvan telden noch Gouda, noch T.O.P. De beide voor hoeden b.v. zag men slechts af en toe combineoren, terwijl dat toch het noodigste is voor- voorhoedospelers. De drie gemaakto doelpunten waren verre van mooie goals. Ren overwin ning in dezen stryd hing puur van Fortuna af. Een deel van hot publiek was daarbü vrij onhebbelijk, schetterde afschuwelijk, hoonde en floot zelfs bij het maken van een doelpunt. Men moest zich liever wat inhouden, ook dat komt een wedstrijd ten goede. Aanmoedigen is goed, maar Het opvangen van den bal was soms jammerlijk. Ineens trappi goed, alleen als men Jt kan. Lr wordt gejuicht, als iemand een bal zoo maar wegtrapt, omdat ie zoo hard en ineens gerankt was! Van plaatsen naar zijn medespelers was in t geheel niets te bespeuren. De kleine linksbuiten van Gouda stak, wat draven betreft, boven de andere Bpelors uit. By T.O.P. was de raidvoor de eenige,dio dit goed kon. Maar dat kaq ook overdreven wordenlaat hy (ft^rvoor waken Ten slotte nog: detwedstrijd werd geleid door een persoon, die naast volstrekte kalmte een humoristisch tintje aan zijn fluiten gaf, in derge lijke „heete" wedstrijden zeer van pas. Door den uitslag 21 voor Gouda blyft de stand onveranderd. Beide vereenigingen hebben hetzelfde doel- gemiddelde, doch in doelpunten staat T.O.P. nog voor, zoodat deze thans nog no. 1 is en Gouda no. 2. Op het Sportterrein speelde Olym pia III tegen Waddinxveen. Olympia won vrij gemakkelijk met 81. Gouda II klopfe De Struis I op een zeer slecht terrein met 61. T.O.P. Ill won met 40 van Olym pia IV. Aangemoedigd door het optreden van de „The Grasshoppers" tegen het Goudsche Bondselftal, is men ook in onze gemeente gekomen met plannen tot oprichting van een. veteranen-club, welke plannen thans vasteren vorm hebben aangenomen. Wy kunnen thans mededeelen, dat een combinatie van oud-spelers en oud-leden van Olympia gevormd is en deze Goudsche Vete ranen vermoedelijk reeds Zondag a.s. zullen spelen tegen Olympia I. Wij vermelden nog de uitslagen D.F.C.—Quick 7—2 H.B.S.Ajax 2—1 H.FC.—V.O.C. 4-2 Velocitas—H.V.V. 36. V.F.C.—Fortuoa 4—0. Korfbal. Swift trok gisteren voor haar 4' competitie-wedstryd naar Rotterdam O. S. C. R. II was zeer sterk opgeko men, terwijl ook een zeer talryk publiek aanwezig was. Het spel vangt aan met een forsch optreden van de Rotter dammers, dat hun na een half narde leiding bezorgt, gevolgd doorspeedig tegenpunt door Fris»eT. De rust gaat dan met een geljjk spel in daarna komt Swift weer in de meerderheid, kan echter niet doelen, terwjil O. S. C. R. op het einde nog maal scoort en daardoor met 3—1 wint. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, lste kw. 35, 2e 30, 3e 27 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. .281 'j2e kw. 2713e kw. 24 cent per half kilo. Schanen en Lammeren weinig aan gevoerd. De handel was in vet vee stug, vette kalveren, varkens en schajien onveranderd in prijs. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Roeien goede aanvoer, prgzen waren voor lete kw. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Munchen, laagste stand 745.5 te Vestman ver. Verwachting tot den volgendon dag: Toenemende tot matige of krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind. Toe nemende bewolking, later mogelijk sneeuw of regen, zachter. H. M. de Koningin is hedenochtend met don gewonen trein waaraan H. M.'s alonrijtuig was gehaakt voor eenige dagen naar den Taunus vertrokken, teneinde een bezoek te brengen aan K. H. den Prins. H. M. werd uitgeleid door Haren Ipperstalmeester Baron Bentinok, door den gezant van Duitsohland, von Miil- ler, den secretaris der Duitscho legatie en den attaché. Kon vrij talrijke menigte was bij het vertrek tegenwoordig. De koningin komt Zatordhg a.s. te .13 in de Residentie terug. Chili. De Kamer nam oen wet aan tot verhooging der belasting op tabak. Do hoogore opbrongst zal 12 millioen francs bedragen. De Balkangedelogeerden besloten de vredesonderhandelingen af te breken. Aan de Maand, wordt uit Londen geseind Reuter verneemt, dat deBalkange- delegeerdon een commissie benoemden, samengesteld uit een vertegenwoordi ger van elke delegatie, ten einde den >rief op te stellen die aan de Ttirk- sche missie gericht zal worden, en molding maakt van het besluit, om de onderhandelingen af te breken. Het is nog onbekend, wanneer de brief zal overhandigd worden, doch dit zal waarschijnlijk morgen plaats vinden. Te Sofia. Sofia 23 Jan. Verschillende ge zanten te Sofia geaccrediteerd, hebben een bezoek gebracht aan Gesjoff en informeerde hem naar het effect van de gebeurtenissen van Constantinopel. Men verzekert dat de regeering er niet overdenkt verandering te brengen in haar houding. Te Salon iki. Saloniki, 25 Jan. De bevolking is zeer kalm, men wacht de dingen die komen zuilen rustig af. Volgens berichten vaart, de geheele Ottomaansche vloot in de Bosporus. Den Haao. Uit half-officioele bron wordt medegedeeld dat de berichten, als zouden de Ministers van Financiën en van Waterstaat ongeacht don af loop der verkiezingen verzooken van hun ambt te worden ontslagen, van allen grond ontbloot zjjn. Moord. Stadskanaal. De schipper P. Knegge schoot op zijn dochter en vermoordde haaf, daarna richtte hy het wapen op een andere vrouw en ten slotte schoot hij zichzelf voor het hoofd. De aanleiding is niet bekend. Roöde Kruis. Op telegrafisch verzoek van Pr Offerhaus uit Saloniki aan het Hoofd bestuur van het Roode Kruis te 's-Gravenhage is besloten dat de Ned. Ambulance naar Nederland zal terug keer on. Zjj wordt tusschen 10 en 20 Febr. hier verwacht. Arrestanten van Rechid Bey. Konstantinopkl, 25 Jan. De tweede kamerheer van den Sultan, Rechid Bey, die tot nu toe zich verborgen hield in het paleis, is gearresteerd op het oogen blik waarop hij zich inscheepte op een postboot van Roemenië ten einde naar feuropa te vluchten. Pechid Bey is in de gevangenis op gesloten ter beschikking van den krjjgsraad. In de eerste helft der maand Mei a.s. zal publiek worden verkocht door Notaris FISCHER Jr. te Ede in Maanen onder Ede nabij het station S.S. te Ede, bestaande uit nieuwe getimmerten, te zamen groot I9.03.f0 ff.J. Te aanvaarden 22 Februari 1918 Varig. Koers. 78'/, 85»/, 83'/, 99»/, 86'»,, 91% 85 83 46'/, 1CH 83 &7»/„ 217% 52% 71% 26», 68'/, 188'/, 275 189»/, Koen i VAN DKN 27 JAN. 1913. ShMtsleeiiliicen Ned. Cert. Werkeljjke Schuld 3 pot. Ooatenr. Bolastingvrjje Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russischo Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. Brazilië. Funding Lee- ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Kaak en Credlft Instel- (ingen. Ned. Bankaandeelen Industr OnderiifmiuKen American Car A Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. kei. t'redlet Instelt, en ('nltanr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A Mijnbouw M(jen Ketahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleam-Oodrrn. Dortsche Petroleum In dustrie Mrj. Gew. A. 11 219 82 »/J 175% 660'/, 78% 85 99"/,, 86'/, 101 69'%, 52 70% 26'/,, 63'/, 190 10% 197' 'a*4 82'/, 176 556'/, Kon. Nod. Mg.totEipl. v. Petr. BronnG.v. A Shfll" The Tranap. A Trad Oy. C. v. G. A 526 Schrepvaari flU"» Nod.-Am Stoomvaart- Mij. Aand. 197 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A 99 Int. Mercantile Marine Oy. afgeet. Pref. A. d Tabak-Oudernem I men Bindjey Tabak Mij. A. 90'/, UtverMO Maxwel land Gpant Cart. v. Aand. 3'/, Peruvian Corporation lim. Cert. v. Aand. 11'/,, «pMrwegei. Boll. IJzeren Spoot- wogmij. Aand. 90»/, M(j. t. Expl. v. Staat»- ■poorwegen Aand. 96'/, Znid-Italiaan. Spwmij. SorieA-H Obl. 3 pet. 63»/,, W arechan-W eenen Spoorwegmg. Aand. 185'/, ditoditoAot.deJouiii. 86»/, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. 975/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 167% Wabaih Gew. Aand3% Premleleeelmen. Amsterdam Aand. 3 pet 101'/,, Hongarije. TheLa-Re- giuirnnga-Gee. 4pct. 146"t GELDKOERS. Prolongatie 3'/,—3' pCt. Amerikanen kalm, Petroleum flauw, Tabakken stil, Culturen lager, Rubbere geen verschil, Nationale Staataf. vast, Bnitenl. stil, Mijnen beter, Tramwaar den stil. 4"/,. 90'/, 11%. 90% 96'/, 63'/, 30'/, 157'/, 4

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2