DN ijzen .E. Alter elpt E JONG, ithaven 31. DE GEWETENLOOZE- No. 12084. Woensdag 20 Januari 1913. »51e Jaargang. behalve Zon en Sïxxzi erxlaxxcfL Buitenlandsch Nieuws. ILENWERF. TZ3-A-. waters er». Sracht 269* 1AG, neskleeding, O. ALTER XjTó.exxTxrs- ezx -^d.'vextexx'bie'blsud. voor G-oricLa, en OxscxstrelEezx. Verschijnt dagelijks I*R IJ S V AN IIA miM ENT? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Telefoon Interc. 82. Sixxtenlaxxdl. FEL1LLE1OH. xzoxgr Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. de stad aan huis •209' den (Wordt vervolgd.) urn Zn., Gouda. RK. ON', arwater. J1NINE. GETALL M-ht AG. ITZIG. 'EN. K. TE WAAR- ren of gedeelten f 1.45 I 5® rgoed. Men ADRES. aonie”, 8*/a uur, Ned. Bond van ren, Afd. Gouda. Rem. Geref. Gem. Verg. Ned. Prp|. la. Fenoegen“, 8 uur, Réunie”, 8 uur, Winkeliersvereeu. rij geregel# tgdig m ontvangen van rten, vennakelgk- m dan in onae L GOI MIE COURANT. Idem franco |>er post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLang». Tienueweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren maakt. ’ut de staking dor e^nfectiewerkers week hebben trksters het 'ereenkomst den nachtelijken bezoeker stond af gedrukt. Hoewel hij na zijn arrestatie bij hoog en bij laag bezwoer niet van boter te houden, hield de justitie den inbreker toch maar in verzekerde be waring. Behalve deze boter-aanwyzing wa ren er nog eenige gegevens, welke ’s mans schuld aannemelijk maakten. godsdienst zou hij in Duitschland ze ker even ongestoord kunnen uitoefenen als in Spanje. Toch eindigt de Kölnische trekt bij ons de geeste lijkheid tegen het liberalisme te velde, en predikt, dat alleen hij „goed” kiest, die centrum kiest. Wij voor ons meenen, dat deze opmerking van het Duitsche orgaan ook in andere landen toepasselijk is. De oorlog op den Balkan. De eischon van Roemenië. Londen, 27 Jan. De Roemoensche gezant Meschu, reikte gisteren den heer Danew de positieve eischen over, na dat tot nog toe Roemenie zich tevreden had gestold met' alleen verzoeken te doen. Roemenie verlangt een gebied, flat Silistriö en den havenplaatsen Kavarne en Baltschiek omvat. De grens moet worden 12 mijlen ten noorden van Warna en in de onmiddellijke omgeving van Eusinyrod, het grondgebied van den koning van Bulgarije. Militaire maatregelen zal Roemenië wel niet nemen. Frankrijk. Te Montreuil-Sous-Bois werd Zater dagnacht ingobroken zoo lezen wij in het Hbld., bij een rentenier tijdens diens afwezigheid. De inbreker, een door den rentenier ontslagen tuinman had gehoopt een goeden slag te slaan, doch vond de kast, waarin de juweelen en het geld gewoonlijk geborgen wer den, leeg. Om zich over deze teleur stelling te troosten daalde hij af in den kelder en deed zich aan de voor raden te goed. Zoo beet hij o a. van een stuk boter een groot stuk af. Deze gulzigheid zou zijn ondergang worden, want, toen de justitie den volgenden dag een onderzoek kwam 'instellen, vonden de ambtenaren daar een stuk boter, waarin het geheele gebit van --A- Het vrouwenkiesrecht in ingeland. De voorstanders van vrouwenkies recht in Engeland hebben wel pech. Na jarenlange propaganda voor de toekenning van het eerste burgerrecht ook aaji de’ vrouw, was eindelijk de tijd aangebroken, dat althans een kans bestond een meer of minder uitgebreid kiesrecht aan de vrouw te verleenen. Uit de indertijd door de regeering toegezegde regeling volgde thans de mogelijkheid om in de door de regee ring voorgestelde wet het vrouwen kiesrecht op te nemen bij amendement. Wij hebben kort geleden die amende menten vermeld en doen uitkomen, dat het allerbelangrijkste was in dat opzicht, het amendement door Sir lil ward Grey ingediend, waarbij-het woord mannelijke zou worden ge schrapt, zoodat dan voortaan mannen en vrouwen kiezer zouden kunnen zijn. In de andere bepalingen van het wetsontwerp zouden kunnen worden uitgemaakt, of voor mannen en vrou wen hetzelfde kiesrecht zou gelden of dat wat betreft de vrouwen, een aparte regeling zou worden getroffen. Toen evenwel de tijd van behandeling naderde, ging er een gerucht dat het wetsontwerp waarschijnlijk bij de be handeling zon stranden. De voorzitter van het Engelsche Lagerhuis, iemand wiens macht in de regeling van de Huiselijke aangelegenheden vrijwel onbeperkt is, had bekend gemaakt, dat hij het wetsontwerp zooals het stond geamendeerd te worden, naar de regeering zotj terug zenden omdat naar zijn uvening door de aanneming van het amendement het wetsontwerp geheel van aard veranderde, zoodat hij het moest beschouwen als een ge heel nieuw wetsontwerp dat alltj pha- sen van behandeling weer zou hebben te doorloopen. De minister-president die natuurlijk als hoofd van het Ka binet ook was'ingelicht had den voor zitter gepolsd of deze meening wer kelijk bij den speaker gold. Toen de juistheid gebleken was heeft het mi nisterie zijn verdere houding bepaald. In de eergisteren gehouden zitting is daarop do behandeling van het wets ontwerp geëindigd. Op verzoek van njinister Asquith deelde do voorzitter mede welko bezwaren hij tegen het wetsontwerp in gewijzigden vorm had. Hij zou genoodzaakt zijn het wets ontwerp terug te zenden. Daar de Réunie“, 8-uur,. Vrouwenkiesrecht van Eeden. lebest“, 8*/g aur, loudsche Winke- ENHU18 n s ,p aan een der se worden gaarne en begroette dien in gedachte als een goede bekende, dien hij heel spoedig eens bezoeken zou. Berlijn begon zich in dien tijd te her stellen van den heilloozen kracht op nieuw te dingen naar den rang van wereldstad, maar dezen keer met ge zonder kracht. Nog stond op de Pots dammer Platz de beroemde oude apotheek, als een vervallen barak, den nieuwen tijd trotseerend. Toen Glaser bij zijn buurman op de nu vollen om nibus informeerde naar de bestemming van dit verweerde gebouw, moest h', onwillekeurig denken aan den wonder lijken man in het logement, die zulke vreemde gedachten van het leven had. Hij zou hem niet uit het oog ver liezen, want op hem stelde hg zijn hoop, als iemand die een onverwachte bron ontdekt heeft. Opmerkzaam volgde Glaser de straat met do huis nummers. Rgsds voor den rit, nog in het logement, wad hg den plattegrond van Berlijn bestudeerd, omdat hij ver mijden wou door vragen zich al te zeer als een vreemdeling te doen ken nen. Toen hij dan op de Potsdammer- brug afsteeg, nam hij dadelijk met Anna den juisten weg. Het was een oud gebouw met twee verdiepingen en groote vensters dat ze betraden, een dier huizen uit vroegeren Spoorwegverbinding Rotterdam—Al- blasserdamSlied recht. De heeren J. v. d. Molen Tan., lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en wethouder van Rotterdam J. Schoehuyzen, burgemeester der ge meente Hardinxveld en B. Koker, bur gemeester dor gemeente Krimpen a. d. IJsel, vormende het dagelijksch be stuur van het Comité ter bevordering van een spoorwegverbinding Rotter dam— Alblassordam—Sliedrecht, heb ben oen adres gericht tot den minis ter van waterstaat, waarin zij mede- deelen, dat reeds sedert jaren in de betrokken gemeenten van de Alblasaer* en Krimpenorwaard de vraag is over wogen, op welke wijze deze belangrgke streken uit hun toestand van afzon dering zijn op te heffen. Zij wHzen er op, dat door den spoorweg Dordrecht- Gorinchem-Nijmegen wel eenigermate in do behoeften van de Zuidelijke ge meenten van de Alblasserwaard wordt voorzien, maar belangrgke gemeenten als Alblassordam, Papondrocht, Nieuw- lekkerland, Krimpen a. d. Leken Krim pen a. d. IJsel met bloeiende indu strieën en al de daarachter Oöstelyk liggende gemeenten met steeds belang rijk er wordende zuivelproductie van rechtstroeksche spoorwegverbinding met Rotterdam, het centrum van han del en verkoer, verstoken zy’n. Nu wordt de behoefte aan recht- streeksche verbinding uit de Alblasser- en Krimpenorwaard met den vasten wal, en in het byzonder met Rotter dam, in do laatste jaren in zeer sterke mate gevoeld door de krachtig zich ontwikkelende on bloeiende industrieën langs de Merwede (N. Z.), Noord (O. Z.) Lek )N. en Z. zijde), en H. IJssel (O. Z.). Naast een spoorwegverbinding met Rotterdam wordt teven behoefte ge voeld aan een voet- en wagenbrug over de rivieren I^ek en Holl. IJssel, waardoor het onderling verkeer tus- schen de gemeenten in de Alblasser- 1S| Glëser speelde de argolooze, nam den onechten ring, die waarschijnlijk met lood gevuld was, en zei dood kalm Vijf groschen geef ik er voor. Heb je nog meer van dat soort? Dadelijk bekende de ander kleur. Ge zijt toch van buiten zei hij, en pakte zich weg. Daar kan je wel gelijk in hebben, riep Glaser hem na, en toen hij hem °p de straat zag loopen, lachte hij. Hem wou een kwartjesvinder beet- Dpmen,hem, die met genoegzame sluw heid uit de provincie gekomen was °m anderen te kunnen beetnemen 1 Alsof hij niet genoeg had gelezen van oplichters, die zich aan de van buiten komenden vastklampen. Hij was over zichzelf tevreden, want hij was in den eersten openlijken aanval overwinnaar gebleven. Toch voelde hij zich een weinig geërgerd, dat hij voor dom was aangezien, maar spoedig troostte hij zich er mee, dat gebrek aan menschen- kennis niet hjj, hem maar by dien besteeg de trap, Anna, die van angst beefde, met zich trekkend. Zie-ie, zoo moet je doen, sprak hij gemoedelyk. Laat mij maar spreken, en zog jij zoo'weinig mogeljjk. Anders bederf je alles. Nog beduidde hij haar, dat het beter was, haar niet als zijn verloofde voor te stellen, want daaraan kon aanstoot genomen worden. Als hij iets byzon- ders zei, moest zij zich stil houden, het was voor haar bestwil. Eerst nu was hem dit ajta^in 't hoofd gekomen, en hij volmJeals altijd den inval van het oogpnnlik zoodra er iets in hem oprees, volgde hij den onbodwing- baren aandrang het te volgen. Anna, die daarin geen bijgedachte zag, sprak niet tegen ze had slechts den stillen wenseh, dat het in dit mooie huis goed voor haar afloopen mocht! Boven werden zij door een bejaarde, maar nog zeer beweeglijke dame ont vangen met oen gouden lorgnet op den neus, die dadefijk naar oen zij kamer riep Klotnilde, komeenshier! tijd, die zich inwendig door groote ruimte kenmerken. Een breede trap met groote treden, kronkelde tot boven toe. Bronzen beelden stonden in nissen, en de muren van het trappenhuis waren met thans verbleekte schilde ringen bedekt. Glttser wou ineens over den uitgerol- den looper heen, maar de portier, een klein mannetje met een werkschort voor, die dadelijk ergens uit de diepte te voorschijn gekomen was en naar zyn verlangen vroeg, beduidde hem, dat hij een andere trap, achter in het huis, op moest. Hij wees hem een tweede deur, door welker glasruiten men in den tuin zag, waar alles in den winter slaap lag. Wat? Waarvoor houdt geons? voerde Glëser hem tegemoet, trouw aan zijn beginsel om zich niet te laten overbluffen. Sluw als hij was, begon hij hem uit te hooren en vernam, (fat de dame op de tweede verdieping de weduwe van een ambtenaar was en met haar dochter samen woonde. Er was dus geen man in huis dus was er geen gevaar voor een slechte ontvangst. De portier, die nu eerst de Zondagskleeding van het paar scheen op te merken en ermo- gelyk wat anders achter zocht, trok zich bedeesd terug. GliUer lachte en Amerika. De stakingen. Volgens „Central NéWs” zouden de keil nors te New-York besloten hebben het werk te hervatten en zouden ook de stakende confectiewerkstcr voor nemens zijn dit te doen. Volgens een telegram aan de „Timesu zijn na Vrij dag en Zaterdag geen verdere onge regeldheden in verband m«t de staking der kellners voorgekomen. Hotels en restaurants worden door oen sterke politiemacht bewaakt, ook tor bescher ming der arbeidswilligen, die naar de werkgevers meedeelden, zich in steeds grooter getale aanmelden. Wellicht is dit laatste de oorzaak van de zoo plotselinge beëindiging der staking, waarvan thans „Central News” mei- n. betreft, reeds de vorig® we> ongeveer 20,000 btausAwei werk hervat, onder eenove waarbij hooger loon en korter arbeids tijd werd bewilligd. Maar nog tien duizenden arbeidsters en arbeiders bleven staken Zooals we meedeelden heeft ex-president Roosevelt zich van de grieven der confectiewerksters op de hoogte gesteld en het gevolg hier van is, dat hij thans krachtig pleit voor een wetgeving, die voorschriften zal geven omtrent de inrichting der werkplaatsen ook een minimumloon zal invoeren. Van andere zijde echter tracht men nu het sweatingstelsel tegen te gaan, door er op aan te drin gen, dat de dames zullen weigeren goederen te koopen, die onder onvol doende arbeidsvoorwaarden zijn ver vaardigd. En men stelt voor en bij de overeenkomst in de blouse-industrie wordt dit nu ook alleen in toepassing gebracht om de goederen te voor zien van oen merkteeken, aantoonend dat ze vervaardigd zyn onder de nieu we, meer bevredigende voor waarden. Daar de openbare meening blijkbaar op de hand is van de stakende wei k- sters kan dit systeem wellicht succes hebben. nieuwe behandeling van het wetsont werp afgeloopen zou moeten zijn voor het einde van deze zitting, cl. i. 15 Februari, deelde Asquith mee, dat nu verdere behandeling geen zin meer had en de regeering dus het wetsont werp teiug nam. Nog voegde hij er bij dat hij, al wilde hij ook geen cri- tiek op de leiding van den voorzitter uitoefenen, hij toch door diens houding ven ast was. De regeering wilde ech ter zooveel mogelijk als thans nog mogelijk was. haar eens gegeven woord gestand doen en daarom de gelegen heid openstellen om een wet door een der parlementsleden ingediend, en in houdende het vrouwenkiesrecht in de volgende zitting, die half Maart zal aanvangen, te behandelen. De regee ring zou zich dan ook geheel onder worpen aan een uitspraak van het Huis. Dcttschland. De oudste soldaat van Duitschland, zekere Strass te Mülsen-St.Niclas, heeft Maandag, naar de N. R. Crt. meldt, op *8 Keizers verjaaardag, zijn lOOsten verjaardag gevierd. Strass heeft van 1833 tot 1838 bij het tweede regiment fuseliers te Leipzig gelegen. Tot kort geleden was hij nog zeer kras, maar van oen aanval van griep is hij niet meer op zijn verhaal gekomen. De Koning van Saksen heeft hem de Koning-Fredrik-August medalje ver leend, en zijn dorp heeft hem op alle mogelijke manieren gehuldigd. Italië. De paus en de politiek. Omtrent het standpunt van Paus tegenover de politieke partijen in Spanje, schrijft de correspondent van de Times te Sevilla het volgende Voor enkele maanden heeft de hoofd kanunnik van het aartsbisdom Sevilla, domproost Roca, in de carlistische Gaceta del Norto een artikel gepubli ceerd onder den titelKan een jeug dig Katholiek het met zijn geweten overeenbrengen, lid te worden van de liberaal-conservatieve (d. i. gematigd- liberale) partij? De schrijver tracht daarin het bewijs te leveren, dat het lidmaatschap van deze partij wordt uitgesloten door het katholicisme. Dit overdreven ultramontanisme, zegt de Times-correspondent, schijnt door den Paus ter sprake te zijn gebracht, toen de aartsbisschop van Sevilla, kardi naal Almaraz kort geleden een bezoek aan Rome bracht. Alle plaatoelijke bladen van Sevilla hebben namelyk thans een „Verklaring van den Heili gen Stoel omtrent een onlangs in Spanje verschenen werk” gepubliceerd, waarin het oordeel van den domproost Roca bestreden wordt met verwijzing naar verschillende boodschappen van het Vaticaan, waarin aan lederen Ka tholiek in Spanje het recht gegeven wordt een eigen politieke overtuiging te hebben, welke niet gebruikt mag worden tegen zijn godsdienstig leven. De Kölnische Zeitung, die deze cor respondentie van de Times overneemt, toekent hierbij aan, dat er geen reden is, waarom datgene, wat de Paus hier ten opzichte van Spanje zegt, ook niet voor Duitschland gelden zou. Het radicale ultramontanisme zou een Ka tholiek bij ons zegt het blad wel is waar nóch in een onzer con servatieve, nóch in een onzer liberale partyen kunnen belijden. Maar zyn ander zat. Plotseling rekte hij den hals uithij zag den Poolschen jood uit den trein langzaam, steunend op zün stok, langs de winkels voortstrompelen, en bij een geloofsgenoot stilhouden, met wien hij snel begon te spreken. Heila riep Glaser naar beneden, bin dat hij een bekend gezicht zag. De man in (je kaftan keek naar hem, en herkende hem, maar in plaats van zijn groet te beantwoorden, spoog hij op den grond en met zulk een beteo- kenis, dat Glëser zijn bedoeling be greep. Dit was natuurlijk omdat hij den arme hulpeloos in den wagen had laten liggen. Beschaamd en woedend keerde hij het hoofd om. Ze reden door de Leipzi&erstraat, de drukste en schoonste verkeersweg van Berlijn, die uit het hart der stad naar het voorname westelijk deel leidt. Glaser keek nauwkeurig links en rechts, naar de groote bedrijvigheid, waarin hij zich zou doen opnemen. Óver tien jaar zou hij hier anders rijden dan bovenop een omnibus. In zijn eigen equipage zou hij dan zitten, en niet meer met de spanning van het tegen woordige. Hu las elk uithangbord, prentte zich de namen goed in ’t ge heugen, lachte tevreden als hij een las, die hem reeds uit de krant bekend was, PRIJS DER A D V ERT ENTI ËN Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.56 Elke regel meer w 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1