8TATLN GENERAAL VER6ADER1\G VAX l)E\ l)EÏEf\TEIU.ll! &emen?de Berichten. Stadsnieuws. 40L® Staats-loterij. Rechtszaken S2POZE3T 0n/.« «leïllustreerile Weekbladen. I .aatete Herichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant KIfMltiiih» a de I te, 1 ms tordam - - - - - n'l, - - on Krimpenerwaard, maar ook het verkeer met Rotterdam, per as moge lijk zou worden gemaakt. Dit heeft tot gevolg gehad, nat zich op initiatief van de Vereeniging Alblasaerwaard's Belang het reeds genoemde comité heeft gevormd. Het comité is dan ook bij de gehou den besprekingen tot de overtuiging gekomen, dat het bouwen van een spoorweg van Slicdrecht over Alblas- serdam (Kinderdijk), Nieuw-Lekker- land, Krimpen a. d. I^ek, Krimpen a. d. IJssel en Capelle a. d. IJssel, in aan sluiting met den spoorweg Rotterdam- Gouda, mot voet- en wagenbruggen naast do spoorwegbruggen over Lek en Holl. LJssel, een levensbehoefte is voor de betrokken waarden. Daardoor zullen niet slechts de aanliggende ge meenten direct gebaat worden, maar wordt ook de mogelijkheid geschapen om later door tramwagen of locaal- spoorwegen de andore gemeenten in het interlocaal ver koer op to nemen. Een voorloopige bostudeering van liet geschetste plan heeft ocbter aange toond, dat de aanleg van den spoor weg wegens de betrekkelijke hoogo kosten (bruggen over Lek en Holl. IJssel) niet door een afzonderlijke maatschappij kan worden ondernomen. Nu zouden misschien deze kosten door het locaal belang alléén niet ge heel te motiveeren zijn, dooh zoo wordt er in het adres vorder op ge wezen met deze Ijjn wordt niet slechts een locaal maar ook een inter locaal belang gediend, aangezien be kend is, dat de overgroote belasting van den spoorweg Rotterdam—Dor drecht nu reeds voor hot personen- en goederen vork eer mot België Fran krijk en Duitschland groote bezwaren oplevert. Vooral het scheepvaartver keer te Rotterdam ondervindt grooten hinder van het bijna voortdurend ge sloten ziin van den spoorwegbrug over de Koningshaven, terwyl anderzijds het spoorwegverkeer meermalen ge stremd is gewoest door het vastraken van een schip in de geopondo brug gen te Zwynarecht of te Rotterdam. Zoodat een afleiding van het per sonen- en goederenverkeer over een tweede spoorwegverbinding van Rot? tordam mot het Zuiden en Oosten in verscheidone kringen als een dringende eisch word geveeld en een nieuwe spoorbrug over Alblasaerdam naar de richfcmg Dordrecht, van groote in- terlooale beteekenis geacht wordt. Redenen waarom het comité ge meend hoeft deze gewichtige aange legenheid onder de aandacht van den minister te brengen, mot het eerbiedig verzoek naar debeteekenis en de kosten van dezen spoorweg een onderzoek te willen doen instellen en zoo mogelijk een voorstel tot wezenlyking van het plan bn de Staten-Generaal aanhan gig te maken. (N. R. Ot.) Er heeft zich een comité gevormd om een biyvende hulde te brengen aan do nagedachtenis van wijlen prof. dr. P. H. Rittor. Voorzitter van dit oomité is prof mr. «1. d'Aulnis de Bourouillondervoorzitter dr. H. L. Oortle secretaris do hoor J. J. A. v. Schreven2o secretaris de heer D. J. Oouvée, theol. stud, en pen ningmeester ds. J. Koevers, te Rot terdam. (N. R. Ort.) Hofbericht. Gravin van Buron in den Taunus. H. M. do Koningin hoeft als de Gravin van Buren Haar intrek geno men in het Grand Hötel te König- stein, dat op het hoogste puut van den Taunus is gelegen en van waaruit men een sohitterend uitzicht op het schilderachtige panorama rondom heeft. Ook de dames en heeron van hot gevolg hebben hun intrek geno men in hetzolfde hotol. H. M. vertrok gisterenmorgen por auto van uit het Grand Hötel naar Hohemark ten einde Z. K. H. Prins Hendrik op te zookon. Ik verneem «lat het in hot voornemen van H. M. ligt dagelijks van uit Haar hotel per automobiel naar Hohemark to gaan. Het centrale comité voor openlucht- samenkomsten van vrijzinnigen, heeft de tweede samonkoinst, uarir de Avond post meldt, vastgestold op 1 Mei, in de nabyheid van Den Ilaag. Als spre- kors zullen worden uitgenoodigd ds. Zillinger Molenaar te Dordrecht, da. Hooykaas to Vlaardingen, rar. dr. W. P. J Blok. den Haag ds. Hoever», Rotterdam, prof. Eerd ma na to Leiden, prof. Knappert,, to Leiden, ds. Kijl- str.i, to Oegstgoost, Schraffordt Koopa, te Sliedrecht. Do voorzitter, zal de openingsrede houden. TWEEDE KAMER. Vergadering van 28 Januari 1913. (Vervolg.) De heer Bos (v.d.) besprak do spel- lingquaestie en ook het algemeen beleid van Minister Heemskerk inzake het onderwijs, hetwelk hij aan een felle critriek onderwierp, waarvoor aan spr. een uitbundig applaus ten deel viel. De Minister ving zijn rede aan tot beantwoording der sprekers. Morgen Z«I deze worchm vervolgd. In de avondzitting was deMarine-be- grooting aan de orde. Daarbij werd door den hoor Hugen- holtz het beleid om den Marine-Mi nister ad interim ernstig becritiseerd, vooral inzake de maatrelegen, welko waren getroffen ten opzichte van het personeel. VR1JÜAÖ 24 JAN. 1913. (Vervolg.) De heer M u ij 1 w ij k Ik moet nog moer betreuren het optreden van den hoer Kolijn die nu zegtdan had de heer Muijlwijk in do Commission zelf moeten optreden, wanneer adres sen inkwamen. De heer Kolijn weet niet, welke besprekingen in do Com mission hebben plaats gevonden. Hij herinnert zich misschien ook niot, dat juist wat betreft het personeel dor lichtfabrieken telkens loonsvorhoogin- gen hebben plaats gehad en dit is ook met mijn medewerking geschied. En weet do hoer Kolijn niet, dat ook in do Commissio van Fabricage voorstel len in dien geest aanhangig zyn ge weest Ik kan dus niet accepteeren wat de beer Kolijn mij toevoegt en worp zyn beschuldigingen zoover mogelijk vari mij. De heer Kolyn: Ik houd er niet van om heen en weder te debatteeren over onderdeden van een zaak, maar ik kan toch niet nalaten er nog even op te wijzen, dat de heer Mnijlwijk weder precies er langs hoen loopt. Ik schuif hot niet op rekening van don heer Muijlwijk. Hij heeft, als ik mij goed bewust ben, slechts 1 stem in elke Commissio, waarvan hij deel uit maakt. Ik heb alleen het oog hierop, dat de tegenwoordige loonstandaard van onze Gemeen te-werklieden dat heb ik roods meermalen betoogd te laag is. Zooals ik reods zeide, ik wil niet met afzonderlijke voorstellen ko men, want ik wil don Raad in zijn geheol over deze zaak laten oordeelen. Dan is er geen sprake van wantrou wen. Integendeel, wanneer men den door mij aangegeven weg inslaat, dan zal men bereiken dat niet alleen de Commissie maar de gansche gemeen teraad een oordeel zal kunnen uit spreken over den loonstandaard. Dit is de bedoeling van mijn voor stel. Wil men er moer in leggen, dan laat ik dat voor rekening van degenen die dat doen. Myn moening is het niet. De heer Van de Velde: Ik wil vragen, of do hoer Kolijn niet af geweken is van de bodoeling, die oor spronkelijk in de motie lag. Immers, de motie spreekt de wenschelijkheid uit van het instellen eener Commissie, welke de noodige gegevens zal ver zamelen, opdat de Raad zich een juist oordeel zal kunnen vormen over de positie der Goraoente-werklieden. Als net daarom alleon te doen is, dan be grijp ik niet, dat de heer Kolyn be zwaar maakt in te gain op het denk beeld van den heer Nederhorst, want de bloote gegevens kunnen natuurlijk het best verschaft worden door het college van B. on W., en hier heb ik speciaal het oog op den heer Nederhorst als Wethouder van Publieke Werken en op don heer van Galen, als Voor zitter van de Commissie voor de Licht fabrieken. Uit de toelichting van den heer Kolijn moet ik echter opmaken, dat hij van do te benoemon commissie ook een oordeel verwaoht over de loons- vorhouding, dan wordt het een geheel andere zaak. Maar nu eindigt do hoer Kolyn wo- der met hetgeen in de motie staat, namelijk dat hij alleen de gegevens wonscht en het verder aan den Raad wil overlaten. Maar dan kan ik niet begrypen, waarom hy niet kan ingaan op het donkbeeld van de heoren Muyl- wijk en Nederhorst. Wanneer die gegevens er zijn, dan is, zoo zeido hy, de geheel© Raad daar om te oordeelen over de verhouding der workloonen. Hoe moot ik het nu opvatten? Moet de commissie alleen gegevens verzamelen, of tevens voor stellen doen? De heer Nederhorst: Ik wil den heer Kolyn nog een raad geven Als het hem wexenlyk ernst is om loonsverhouding te verbeteren, dan moet hij medegaan mot hetgeen ik hem in overweging gegeven heb en moet hij zijn motie indiervot ge wijzi gen, dat B. en \V. verzocht wordt rapport uit te brengen, gehoord de commissie voor de Lichtfabrieken en de commissie van Fabricage. De heer K o l ij n Den heer van de Velde antwoord ik, dat mijne bedoe ling ia dat de commissie gegevens ver zamelt eu di© nederlegt in een rapport. Ik heb daaraan toegevoegd in ver band daarmede zou het kunnen zijn, ofschoon ik het op dit oogenblik niet kan beoordeelen dat ook het werkliedenreglement onderhanden werd genomen, maar in welken zin zin of wolken vorm, is mij thans niet voldoende duidelijk, aangezien ik niet weet, welk© de bevindingen der com missi e zullen zijn. De beer vandeVelde:De quaes- tie iswenscht u ook een oordeel der commissie, of alleen de gegevens De Voorzitter: Ter voorko ming van misverstand wensch ik den lieer Kolyn in overweging te geven zijn motie te wijzigen in dier voego, dat duidelijk uitkonie, dat de commissie niet alleen gegevens zal verzamelen maar ook de noodige voorstellen zal doen. De heer Kolyn: Ik heb daartegen geen bezwaar en voeg aan mijn motie toe „en zoo noodig de gewonschte voor stellen zal doen." De heer Jongenburger: Ook mij was de bedoeling der motie niet duidelijk. Toon ik de breede bespre kingen over de motie hoorde dacht ik oen wijle te zitten in den raad van oen gemeente als Amsterdam of Rot terdam met hare duizenden Gemeente werklieden. Voor een gemeente als Gouda, waar men als het ware met één oogopslag de Gemeente-Werklie den kan overzien, zie ik de noodza kelijkheid niet in om een commissie voor dergelijke zaak in te stellen. Het is geen kwaad, volstrekt niet, maar ik zie niet in waarom men don Raad moet Vilasten, waartoe ieder lid als hot ware bevoegd is en wat ieder lid kan overzion. Er komt by, dat er allerlei verkeerde uitleggingen aan gegoven worden en do Raadsleden vorkoord afgeschilderd worden. Er wordt dan gezegd men kan precies aanwijzen degenen die wat voor den werkman gevoelen en wie niet. Dit heb ik altijd een ongelukkig argumont gevonden. Als men niet mot dergelijke dingen moegaat, dan is men niet voor maar tegen den werkman. En toch kan iemand, die zich tegen dergelyke dingen verklaart, een goed hart voor den werkman hebben. De gansche gemeenteraad heeft dunkt mij in de laatste jaren blijk ge geven dat men wil komen tot een regelmatige verbetering der loonen, zoowel voor de hoogore ambtenaren als voor de lagere ambtenaren en werk lieden. Nog bij de behandeling der vorige begrooting heb ik een voorstel fodaan om do desbetreffend© post met 1600 te verhoogen teneinde de loo nen der Gemeente-werklieden te ver beteren. Het heeft mij wel eenigszins verbaasd, dat zoo spoedig daarop de werklieden weder gekomen zijn met dergelyke adressen. Ik wensch er nogmaals den nadruk op te leggen, dat de Raad in deze pracfcisch te werk gegaan is in de laatste jaren en ik hoop, dat hij in die lijn zal doorgaan, dat hij geen ge hoor zal geven aan adressen, die opgeschroefd zijn en waarin men de zaak altijd tot het uiterste wil doordrijven, en dat hy voet bij stuk zal houden en steeds zal volgen de practiseho lyn van regelmatige loons- verhooging. De heer Kolyn: De heer Jon genburger meent dat een bespreking, als hier nu plaats heeft, voor Gouda niet noodig is maar alleen voor een groote stad. Ik doe opmerken, dat ook de belangen van do arbeiders uit klei nere gemeenten voor een zeker deel zijn toevertrouwd aan de zorgen van hen, die zitting hebben in een college als dit, al kan men natuurlijk ver schillen wat betreft de wijze, waarop dat moet geschieden. En wat nu betreft de uitlating van den heer Jongenburger, dat men wordt afgeschilderd als arbeiders vriend, dan mon wil poseeren als arbeidersvriend, misschien wel als arbeiderscandidaat, of hoe men het noemen wil, het doet er niet toe, ik meen, dat wy, als wij hier bijeen ejjn, toch wel een klein beetje anders over de zaak denken en spreken. Dat geldt absoluut niet. Ieder die het daarmede eens is, zou dan ook het recht missen om zijn naam te zetten onder een strooibiljet, waarin gesprokon wordt over de belangen van de arbeiders. Ik begryp het niet, maar ik schyn hedenavond al heel onduidelyk te zyn. Ik heb gezegd, dat ik er niet veel over zou spreken aangezien ik het liever overlaat aan de commissio, welke hare bevindingen nederlegi in een rapport, dan krijgen wij geen eenzijdige voor stellen maar voorstellen nit den boezem der commissie. Ik wil nog op een zaak de aandacht vestigen. Ik heb het straks reeds met een enkel woord gedaan. Wij allen stellen er prijs op, dat wij in «ie ver schillende tijden ties iaara, wat onze economische toestanden betreft ge borgen zijn. Ik. wil vragen, of een gemeentewerkman, die des winters zooveel minder krijgt dan in den zo mer, werkelijk geborgen genoemd kan worden. Er zijn ambtenaren van de gemeente, die des winters evenveel verdienen als des zomers, ik wijs b.v. op de vaste tuinlieden ofschoon zij in den win ter een belangrijk aantal uren korter werken. Ik wensch hier niet te d»*y ven maar ik spreek alleen den wensch uit, dat de Raad er toe zal overgaan deze commissie te benoemen, d^s alle mo gelijke inlichtingen zal krijgen, die de door haar verzamelde gegevens zal nedorleggen in een rapport, opgrond waarvan dan de Raad een beslissing zal nomen, of wij op den ingeslagen weg kunnen voortgaan. Ik zeg op dit oogenblik volstrekt niet dat alle looneh verhoogd moeten worden, tot eUen prijs. Ik heb niet beweoni, dat alles veranderd moet worden. Ik heb alleen gezegd in ver band met de telkens fcerugkeerende adressen van de Gemeento-werklieden komt 't mij noodig en wenschelyk voor dat deze zaak onder de oogen gezien wordt. Dan zijn wij er af Ik hoor hier lachend zeggen ja, ja, jaZoo straks heb ik gezegd, dat ik de quaestio van moor of minder niet uit te maken heb. Die zal ook nooit zijn uit te maken. Maar dit weet ik wel, wanneer een handelsman in de omstandigheden komt dat de levens voorwaarden stijgende zijn, dan heeft hij direct allo mogelijke middelen bij de hand om zijn levensvoorwaarden in overeenstemming met den levens standaard te brengen. Vroeger heb ik er reeds op gewezen, dat arbeiders,* werkzaam bij particulieren, door mid del van hun organisatie kunnen trach ten befcoie arbeidsvoorwaarden te be dingen, maar dat gemeente werklieden niet op die wijze kunnen te werk gaan. Het is dus van mij alleon een poging om in de goede richting werk zaam te zijn ten bate van onze Ge meente werklieden. Do heer M u ij I w ij kHet spijt mij, dat de heer Kolijn nu wederom begint te spreken over een loon van f8.60. In dat opzicht ben ik het hartroerend met hem eens en misschien wel velen met mij in den Raad. Maar daarover gaat het thans niet. Het gaat thans over een eventueel onderzoek naar het geen do gemeente-werkman verdient en hoe zijn arbeidsvoorwaarden zyn. Ik wensch nu dit voorstel te doen „De Raad noodigt B. en W. uit, ona een rapport ovor de loonen en de arbeidstoestanden der Gemeente-werk lieden bij den Raad in te dienen, in overleg met de betrokken commissiën". De motie van den heer Muijlwijk wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraad slaging uit. De beraadslaging wordt gesloten. De motie van den heer Kolijn kon^ in stemming en wordt met_9 tegen r 8temmen verworpen. Tegen: de heeren Herman, van Eijk, Jongenburger, van der Torren, Muytwijk, van do Velde, Bokhoven, Broekhuizen en Nederhorst. Voor: de heeren van der Ree, IJBsel8tijn, Kolyn, de Jong, Dessing en Vergeer, De motie van den heer Muijlwijk wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd.) De typografenataking te Amsterdam. Gisteren hebben de werklieden-or ganisaties een schryven van de Am- sterdam Drukkersvereeniging ontvan gen, waarin het gisteren in de ver gadering der A. D. V. genomen besluit goen verdere concessies te doen dan tot nu toe geschiodde, aan de werk lieden werd medegedeeld. Het schry ven was geteekend door den heer Duwaer, secretaris der A. D. V. Van de zyde der werklieden werd ons ver der medegedeeld, dat het stakingsco mité op de conferentie van Zaterdag j.l. geen nieuwe eisoheu h eft gesteld. Op de drukkerij van den heer W. J. F. Schroder op de Prinsegracht, hebben heden 4 man geweigerd „be smet" werk te maken. Op een pa troonsvergadering te Leiden werd be sloten geen werk der Amsterdamse he drukkerijen klaar te maken. Eenige zoons van typografenpa- troons, leerlingen van de vakschool te Utrecht, h Aen hun directeur toe stemming ve^icht om op ^imster- damsche drukkerijen werk ter hand te nemen. Dit werd hun door den directeur der school geweigerd. Een kwajongensstreek. Maandag werd naar het Hbld. meldt, te Haarlem een jongen vermist, mar wien met spedrlionden is gezocht Nq is bij de ouders bericht ontvangen dat hij is weggeloopeu omdat hij „het op school niet uithouden kon". Hij bevindt zich thans te Namen in België. Hygiënische maatregel. Verschillende bladen maken met doening gewag van een besluit van den burgemeester van Lyon, waartyj hij bepaalt, dat bakkers voortaan ver plicht zijn bet brood, dat zij niet in gesloten wagens naar hun klanten brengen, geheel en al te omwikkelen met een stuk ondoordringbaar zeildoek Hbld. GOUDA, 29 Januari 1913. Vanwege de afd. Gquda en omstre ken der Holl. Maatschappij van Land bouw zal op Woensdag 5 Febr. a.s. te Berken wonde in het café van den heer Westbroek oen lezing worden ge houden door Dr. K. öüchlj, veearts alhier over Rundertuberculose, haar wezen en hare bestrijding. Deze lezing is toegankelijk voorleden der afdeeling, alsook voor landbouwers, die nog geen lid zijn. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub. 'In de Maandagavond in het „Schaak bord" gehouden vergadering van de Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub alhier werd door den Secretaris ver slag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de vereeniging in grooten bloei verkeert en allerwege belangstelling ondervindt. In een afzonderlijk verslag werd door den Secretaris den zoo uitnemend geslaagden feestavond van 23 Nov. 1912 gememoreerd. By de verkiezing van twee Bestuurs leden in de vacaturen, ontstaan door de periodieke aftroding van de heeren L. van der Beek en A. Mogendorff word herkozen de heer L. van der Beek, terwijl in de plaats van den heer Mogendorff, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer P. de Mink. Overigens hadden besprekingen plaats van huishoudelijken aard. De uitslag van den tusschentyds fehbuden wedstrijd om prijzen van de cbaakclub „Messemaker" alhier is als volgt j»t« groep A. J. Schilt 1° prijs. M. Ijlkerveld 2® 2do L. Frank 1° W. de Ruiter 2° na loting met den heer I. v. d. Want. 3d® groep K. v. d. Torren Kzn. 1° prij». P. A. Begeer 2° 4do S. van Crefel^ 1" J. Bernsen 2° Binnenkort zal worden aangevan gen met het iaarlyksch huishoudelijk concours om fraaie kunstvoorwerpen. De trein welke 12.32 van hier in de richting Utrecht moest vertrekken, had door een defect aan de Westing- house rem aan het station alhier eenigen tijd oponthoud, aoodat deze met vertraging vertrok. Rozen tentoonstelling te Boskoop. Over de groote Rozententoonstel- ling, die te Boskoop in Juli 1913 zal gehouden worden, deelt men ons het volgende mede. Dat de regeering weer haar belang stelling toont in deze voor Boskoop zoo belangrijke onderneming blykt hieruit, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het bescherm heerschap over de tentoonstelling aan vaard heeft. Door de groote deelname heeft d© tentoonstellingscommissie zich genood zaakt gezien, de terreinen belangrijk uit te breiden, om iederen inzender zooveel mogelijk tevreden te kannen stellen. Om het rosarinm, dat eenige dui zenden meters zal innemen, zal een pergola worden gebouwd van 200 M. lang, waarvoor alleen ongeveer 3000 klimrozen, alle in pot gekweekt, in voorraad zyn. In net rosarium zal plaats zyn voor duizenden stam- en stroikrozen. Om de inzendingen ge regeld in goeden staat te houden, s^jn ongeveer 50.000 struikrozen en 6000 stamrozen in voorraad in 300 variëtei ten. De achtergrond van het rosarium sal afgeloten worden door een Italiaan- schen Flora-tempel met zijvleugels van 40 M. lang en 50 M. hoog. Van het geheel kan een schitterepd effect verwacht worden. Het programma voor afgesneden rozen is gereed gekomen en zal over eenige dagen worden verzonden. In dit programma is No. 1 (nieuwe rozen nog niet in den handel) ook voor rozonkweekers buiten Boskoop opengesteld, zoodat, wij de kweekers die nieuwe rozen mochten hebben, aan raden, bovengenoemd programma aan te vragen. De Jury zal bestaan uit de eerste rozenkweekers uit het binnen- en buitenland. (Voor nieuwe rofcen zullen verscheidene gouden medailles disponipel zijn)' Vrijzinnige Propaganda. Krimpen n.d. IJssel. Door het Comité voor Vrijzinnige Propaganda in het district Gouda werd gisteravond een propaganda-avond gehouden in het Café van de Wed. J. van der Plas alhier. In deze bijeenkomst van vrij zinnigen, welke ten deel had de op richting eener vereeniging voor vrij zinnige propaganda werd hot woord gevoerd door Mr. M. M. Schim- van der Loeff, lid van het hoofdbestuur van de Liberale Unie. Deze spreker gaf voor een belangstellend auditorium een uiteenzetting van de Vrijzinnige Concentratie. Spr. behandelde allereerst de tot stand koming daarvan, hoe deze concentratie geboren is uit den drang dor omstandigheden en door de stem men die uit het. kiezerskorps zijn fehoord. Daarna toonde spr. aan het iepe verschil dat er bestaat tusschen een uit heterogene bostanddeelen be staande rechtsche coalitie en de op éénen vasten beginsel-basis staande vrijzinnige concentratie. De partijen die de concentratie vormen, zijn kin deren van eenen huize. Spr. wees dan op het onmogelijke van vruchtbaar werken door een reebtste coalitie waar de principes der pa» tijen daarvan zoo zeer uiteenloopen. In dit verband noemde spr. het verschillend standpunt o. a. inzake Zondagsheiliging en de doodstraf. Deze tegenstrijdigheid van inzicht is ook in deze regeeringsperiode op sprekende wyze gebleken. Met de Armenwet kan de Synode der Geref. kerken niet instemmen, deze zou strydig zyn met Gods woord. Het Verbod van de gehuwdo ambtena res is door den heer de Savornin Lohman onzedelyk genoemd, Voorwaardelijke Veroordeeling noemt Prof. Domela Nieuwenhuis indruischend tegen de christelijke rechtsbeginselen en aan gaande do Verzekeringswetten van Minister Talma is Prof. Fabius niet te spreken. Deze toch vindt daarin bet staatssocialisme gehuldigd, wat spr. ook trouwens volkomen beaamt. De Bakkerswetkon al evenmin instemming vinden rechts. Overeenstemming be staat alleen inzake de subsidiëering van het bijzonder onderwijs. Hoe dat sectarisch onderwijs is, is genoeg be kend, doch de frappantste staaltjes van kinderopvoeding noemde spr, de verkiezingsgebedjes waarvan de bladen dezer dagen hebben gewaagd. De wijze waarop de heer Blum zich in de Tweede Kamer daarvan heeft afge- maakt werd door spr. aan felle critiek onderworpen. Tegenover deze coalitie komt do concentratie met hare posi tieve plannen, die gebaseerd zijn op het beginsel der vryheid. Van het program der concentratie behandelde spr. in het kort de hoofdpunten, het algemeen kiesrecht, waarvoor grond wetsherziening noodig is, de openbare school, de staatspensionneering en de handhaving van de vrijhandelspolitiek. Waar vóór de Tariefwet zooveel on juistheden worden verkondigd, daar stond spr. na er op te hebben gewezen dat de officieele gegevens vanwege Minister Talma gepubliceerd getuigenis afleggen van een bloeiende handelen indnstrie bn enkele detailpunten stil. Spr. behandelde dan o. a. de scheeps bouw, hoe deze zulk een enormen voorsprong beeft op de Duitsche wer ven, waardoor zooveel Rijnschepen voor Duitsche rekening op Hollandsche werven worden gebouwd Een Tariefwet voor Nederland als door Minister Kolkman is voorgesteld draagt een onzedelyk karakter, wijl zij aanleiding geeft tot corruptie van allerlei aard. Nagaand wie wel en wie niet zouden worden beschermd, kwam spr. tot de conclusie dat het percentage van dqze laatsten zeer laag is. De wyze waarop de rechtsche pers de vriizmnige concentratie heeft be- froet doet spr. de hoop koesteren dat, oe meer er met vuil wordt geworpen, de goede elementen ter rechterzijde wel tot de overtuiging zullen geraken dat op die wijze alechts een sloohte zaak kan worden verdedigd. Spr. verwacht veel goeds van de vryzinnige concegtratie en wekte ten slotte op tot een concentratie in eigen kring, opdat plaatselijk alle krachten zullen worden samengetrokken tot bereiking van het doel: het behoud van den vrijzinnigen zetel voor Gouda voor Mr. van Doorn. Na deze rede weerklonk een warm applaus. Na een kort opwekkend woord van den voorzitter van het Comité den heer I. van der Want, werd besloten tot oprichting van een vrijzinnige propa ganda vereeniging, waartoe terstond 14, leden toetraden. Direct daarop werd een bestuur ge kozen bestaande uit de heeren C. van der Giesson Jr. Voorzitter, B. Pannóvis Secretaris, Z. de Jong, C. v. d. Giessen Azn., H. Noordegraaf, G. Vogelensang de Jong, A. van Buren. JVadtHnxvecn. Bij de politie alhier werd door v. d. K. aangifte gedaan dat hij zijn jas vermiste. Als verdacht deze te hebben medegenomen, wordt zekeren 'H. v. V., werkzaam geweest zijnde op de zelfde fabriek als v. d. K. Intusschen zal door de politie worden onderzocht of men hier te doen heeft, met een vergissing dan wel met dief stal. In deze Gemeente worden proo ven genomen, vanwege de Directie der.Gasfabriek met automatische lan taarnaanstekers, welke vanuit de fa- bliek worden ontstoken. Dit geschiedt nl. door verhooging der gasdruk. Bij voldoening zullen waarschijnlijk meer dere lantaarns Van dit gemakkelijke toeHtol worden voorzion. Het aantal ingeschrevenen voor de Militie van de lichting 1914 be draagt in deze Gemeente 60. Ten vorige jare bedroeg dit aantal 46. 5do KI. Trekking v. Woensdag 29 Jan No. 20142 f 50.000. 5391 en '20038 ieder f 1000. 11521 f 400. 504,11322,12329,13124,16645, 17152, 18203, 19505, 19627 on 20211 iedei^f 200. 1290, 2494, 2539, 2848, 3862, 7470, 9761,10007,12391, 14846, 15277, 16431, 16741, 17736, 18617, 18884, 19001 en 19523 ieder f 100. Prijzen van f 70. 57 2185 56 2807 2487 70 80 2015 54 04 2770 2807 8109 79 88 8280 3400 27 0659 0712 50 HO 3800 28 05 8916 18 22 4290 4817 4480 4600 5014 87 80 58 5115 82 5258 5626 70 78 5600 10 6700 5888 74 06 6047 75 6126 57 6228 0896,0775 0880 6972 7100 7288 7806 7465 7520 66 97 7023 82 68 8000 8158 80 8802 80 8486 8500 8720 57 77 8820 9068 0244 71 9029 74 78 0681 9807 0006 10165 10225 96 10664 10501 87 10044 B2 10726 1U842 I 98 11004 11262 1)840 11400 07 95 >1540 11620 11800 05 11900 12102 12211 82 58 12049 12445 02 12588 12658 12755 12862 67 97 18005 47 18116 58 18206 18890 18450 18681 10672 78 18756 18007 26 14050 14152 14260 14404 54 14687 14717 78 14814 14920 60 15007 16111 16212 25 78 00 16410 15610 15817 50 16707 40 15045 60 77 16110 17 80 16208 18 16411 16617 80 16068 44 61 88 17079 17067 17486 17560 17918 44 54 67 77 81 18054 18868 18481 18607 94 18612 18701 18882 58 50 00 02 18012 20 47 80 54 19118 68 19205 78 19806 70 88 19465 19646 19610 101 4 71 20288 60 08 20818 20505 58 2Q802 74 20975 RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 18-jarige sigarenmaker D. v. R. te j^eeuwijk, bekende op 27 Juni een meisje met oen stok op een harer ar men te hebben geslagen. Eisch wegens mishandeling, f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis. Op don 13 Januari had de 70-jarige vis8cher J. v. R. te Gouda, aan boord van zyn aan de Vest liggend vaar tuig, een kat, waarvan hij zich ontdoen wilde, omdat het dier alles bevuilde, aan een vaarboom opgehangen en daarna met een stok op den kop ge slagen, zoodat het dier stierf. Met het oog op het ergerlijke van dit feit, eischte het O. M. ter zake van mishandeling van een dier in het openbaar, 14 dagen gevangenisstraf. De niet verschenen bekl. E. W. was op 5 Dec. te Gouda ter zake van open bare dronkenschap gearresteerd. Te gen zyn overbrenging verzette hij zicb. Eisch, wegens wederspannigheid, een maand gevangenisstraf. Een veldwachter verklaarde, dat de beklaagde A. v. O., niet verschenen, hem in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. op den IJsseldijk te Ouderkerk a.d. IJssel, had uitgescholden. Eisoh, wegens eenvoudige beleedi- ging van een ambtenaar, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De 32-jarigo werkman, W. J. P. V., wonende te Schoonhoven, thans aldaar gedetineerd, recidivist, bekende op 16 Dec. te Gouda ten nadeele van zijn vader een veeren bed en drie dekens te hebben weggenomen. Hij verkocht het gestolone en maakte het geld op tevoren had hij al eenige dingen van zijn ouders verkocht. Eisch, wegens diefstal, een jaar ge vangenisstraf bekl. heeft reeds -rijf vonnissen achter den rug Mr. A. J. v. Schelven refereerde zich aan hot oordeel van de rechtbank en verzocht den bekl. een zoodanige straf op te leggen, dat de man togen den zomer vrij komt. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld C. R., 61 jaar, kurkenfabrikant te Gouda, wegens eenvoudigo belediging tweemalen gepleegd, tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. (N. R. Crt.) Naar aanleiding vaiv'de plaats ge vonden ongeregeldheden na afloop van don wedstrijd Gouda -T.O.P. is het bestuur van den Goudschen Voet bal Bond tegen Vrijdagavond in spoed vergadering bijeengeroepen. Naar wij vernemen moet deze ver gadering in hoofdzaak zijn uitgeschre ven om tegen het optreden van geheel buitenstaanders, in gemeenschap met do aangesloten voreonigingort, thans afdoende maatregelen te treffen. l)e Offic. Meded. van don G. V. B. vermelden het programma voor de maand Febr. met tal van belangrijke ontmoetingen, als: 2 Febr. Gouda -Olympia '2. 16 Woerden. 23 AlphenGouda. T.O.P.Olympia *2. De protestcommissie deelt inode dat het protest van Moordrecht togen den wedstrijd Moordrecht Waddinxveen afgewezen is. Het Leven geeft verschillende foto's van do toraurdbestelling van Mr. E. R. H Rogout to Maastricht on 's Hage, on verder foto's on artikelen van de Hoilandsche ambulance in Constante nopel, 25-jarig tooneeljubileum van mevr. De Vos Poolroom, onze toonOel speelsters in huiselijko bezigheden kroniek van de week, schilderijen van Speenhoff, schetsen, klein-leven- tjes enz. TWEEDE KAMER. Vergadering vap heden. Geopend 11.10 ure. Voorzitterde heer van Nispen Begrooting van Binnenl. Zaken De Minister van Binnonland- sche Zaken, de heer Heemskerk, zette zijn gisteren afgebroken rede voort, Dat de schoolopziener in het district Arnhem de Apeldoornsche onderwij- aers heeft verboden „Allerzielen" te laten opvoeren, was spr.'s schuld niet. De vericlaring van den schoolopziener, die intusschen niets verboodT maar slechts wees op het ongepaste, keurde spr. goed. Het optreden van de on derwijzers was inderdaad ongepast, toen zij tegen het gemeentebestuur wilden gaan optreden. De 15 Januari-kWestie. Een wijzi ging van de wet om een eind te maken aan deze kwestie, medo in ver band met salarieering van overtollige onderwijzers, was de eenige oplossing. Het blijft echter moeilijk nit admi nistratief oogpunt een anderen datum of meer data aan te geven voor de begrooring van het getal schoolgaande kinderen. De minister ontkende dat alleen op de byzondere scholen met de 15 Januari-telling werd gesmokkeld. In Bergschenhoek gebeurde hetzelfde op de openbare school. Merkwaardig vindt de minister het dat aan dezelfde zijde maar geklaagd wordt over te lagen toelatingaleeftyd op de bijzondere scholen, maar tevens geklaagd wordt over de bedoeling der regeering om ook het bewaarschool- onderwijs te gaan subsidieeren. Het Ïiercentage kinderen, dat op te lagen eeftijd op de scholen komt is bij do bijzondere lager dan bij de openbare. Waarover klaagde men toch, als dit zóó is De klacht over concurrentie heeft geen enkele reden. Wijziging van artikel 21 van de wet op het L. O. zou stellig niet naar den zin zyn van den heer Ter Laan. De minister is voor het behoud van het hoofden-stelsel aan de scholen. Er moet een hoofd zijn met eenig gezag bekleed. Spr. ^as wel voor overleg met de onderwijzers, maar macht wilde hy hun niet gegeven zien. Voor leerplicht van het hernalings- ondorwijs voelde de minister niet veel. Het kerhalingsonderwtjs bloeit niet het zou tegen de natuur zijn het thans verplichtend te stellen. Inzake het beleid van don minister is veel dooréén geward, en er zat wel wat al te voel politiek in de debatten. De subsidie-wet. Men klaagde dat schoolgeld on con tributie dooreen geward worden by het bijzonder ondorwys. De contributie is op zichzelf geen schoolgeld omdat ook door niet-ouders deze wordt bij gedragen. Wanneer men echter het schoolgeld verlaagt en in direct ver band de contributie verhoogt, dan wordt het wat anders. Indien daar voldoende bewijs voor iR, zal de wet hef achterhalen. De wet is feitelijk niet juist. Men diende te volstaan met de bepaling dat de school geen winst gevend bedrijf mag zyn. Dat zou rationeel zijn. De vraag of aan sommige gemeen ten te veel buitengewone Bubsidie wonR^yerleend, was zeer mooilyk op te lossen. Men moet zich verlaten op de burgemeesters. Do klachten over kleine schooltjes ?jju niet hlle gegrond. De schoolop ziener Stamperius zag vele kleine scholen, die volstrekt niet onderdeden voor de volledige. Er zijn meer kleine openbare dan dito bijzondero school tjes Hoe durft" men dan toch te kla gen Men wilkom g°en kleine open bare schooltjes te krijgen, het bijzon- derwijs tegenhouden in hot stichten van eigen schooltjes. Dat is een be lemmering van tie ontwikkeling der bijzondere scholen. Inzake hot geschrift van don heer Diewes, kon de rogeering zich toch niet uitlaten. In zako den Balkan oorlog is zij neutraal. (Gelach). Wat wil men toch, dat de regeering zal doen,? Zij kan don man toch niet verbieden artikeltjes te schrijven. De bedoeling van den heer Kete laar bij hot vermelden van dat govaj is duidelijk: hij wil hot bijzonder on derwijs tegen gaan. In do quaestie van het didden voor de verkiezingen wil de Minister zich niet mengen. Onder de christelijke paedagogen zal wel verschil van ge voelen bestaan over deze quaestie. Daarom behoort deze quaestie stellig niet in do Kamer thuis. Dat tot hoofd eener byzondere school oen onderwijzer werd benoemd, die in de gevangenis heeft gezeten wegen8 onzedelijke handelingen is een zaak die buiten do Regeering omgaat. Verkeerd was dat do heer Ketelaar 's mans naam in de Kamer heeft ge noemd. De Regeering heeft de quaes tie voor de reclasseering vaak behan deld en die poging zal stellig ook den heer Ketelaar verheugen. Echter gaf de minister toe dat bedoelde man niet aanstonds hoofd van een school be hoefde te worden. Het verzet tegen het wetsontwerp inzake de kindertoeslag acjitto spr. niets dan oen politieke actie. De sa- lariseischen, welke de onderwijzers doen hooren, kunnen door geen kabinet worden ingewilligd. Men heeft groote zuinigheid te betrachten. Hot M. U. L. O.-wetje berfoeldo weer om de bestaando M. U. L. O.-scholen te behouden. Indien nu blykt dat dit wetje fouten heeft, die voorziening behoeven, dan zullen die spoedig ko men. Het zal zeer moeilijk zyn de leer plichtwet uit te voeren indien deze nog scherper wordt gemaakt. (De vergadering duurt voort). Bij do heden door het Hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie gehouden aanbesteding van den bouw van oen post- en telegraafkantoor, benevens directeurwoning te Soest, was laagste inschrijver D. J. Reeskamp te Utrecht voor f 16675. De nota der Gedelegeerden. Berlijn, 29 Jan. Uit Londen wordt geseind dat de nota der Balkan-afge vaardigden heden overhandigd zal worden. Ze is zeer kort gestold, bevat slechts twee punten. De nota verklaart dat sedert 16 Jan. door do Turksche gedeJogeerden geen nieuwe voorstellen zijn gedaan, dat de gebeurtenissen, die intusschen in Konstantinopel plaats hadden dit zwij gen op bijzondere wijze verklaren. De Balkan-gedelegeerden twijfelen eraan dat hervatting der onderhandelingen tot den vrede zou kunnen leiden en daarom verklaren' zij do onderhande lingen te hebben afgebroken. Venezelos zal Vrydag vertrekken, de andere gedelegeerden Vrydag of Zaterdag. vau het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.6 te Stockholm en Wisby, laagste stand 747.8 te Maünhead. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt tot be trokken, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, later zachter. Vorig» 29 JAN! 1913. Staatslecuingfn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. ^ostenr. Belastingvrye Krononronto 4 pet. Fort. Obl. 3<lo Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. l«l Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. lUuk en 4'reüiet lusiel- llufeu. Ned. Bftukaandeolon Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American 'Ijole- graph Cv. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Gert. v. Gew. Aand. Kul. Crediei lusteli. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. JavCultunr M iiAand Nod. llandel-Mij. C.v.A ül(jnbuuw Nijen. Kotahoen" Mynboinv Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. f'etroleuni-Oiirferu. Dortsclie Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Broun. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A SclieepVAart fiyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Talmk-Ouderneraliiiren Bindjey Tabak Mij. A. diversen- Maxwol Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Oert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A -II Obl. 3 pet. W arschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Hij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Preiuieleeniiigeit. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Ke- giüirungs-Ues. 4 pet. GELDKOERS/ Prolongatie 8Va—4 pCt. Nat. Staatsf. iets luier, Buitenl. soorten weinig veranderd, Mijnen vast voor Guyana en Cobar, Amerikanen vast, Petroleum stil, Tabakken weinig omzet, Cplturen nagonoeg prijshou dend, Rubbers lager. Koer». heden- 78'/, 78s/, 84'/. 84'/, 63'/, 100"/,, 86" 91»/, 91 85'/. 83 - 86'/, 45'/,, 104 45'/, 83 '59 "/u 59'/, 217'/, 52s/, 63 72 V, 2 «a"/„ 04"/,. 190'/, 275 189»;, 191 11',, 196 82»/,, 200 85 176'/, 177 V, 559'/, 663'/, 525 197 189 99'/, 4»/, 4"/,. 90'/, 90 3'/, 90»;, 90'/, 08'»/,. 97 63 62'/, 185'/, 80'/, f »7 97'/,, 30"/,. 31 158 4 159»/, 4'/, 101»/,, 140'

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2