JSEL RONA Van Houten’s Cacao [ITS, handel. VAN W. t>p*tHERKt«ldtea ekhandel. Courant )E JONG, jsthaven 31. Donderdag 30 Januari 1013. 51e Jaargang. No. 12085. S-dïtexxl axxc3 Buitenlandsch Nieuws, DE GEWETENLOOZE. TZD-A-. 1 Moeders geeft uw kinderen dagelijks en Heeren •waters Gouda XTietx'ws- -^-d.*v-extezxtie'bleud. ttoox O-oixd.©- ezx Ox».stxe3sezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Antiseptische nawerking: 6 a 7 uur Telefoon InteÜ( 82. J FEVlLLElOb. en BONNEMENT: wier liefste (Wordt vervolgd). aan Zn., Gouda. t« drinken, dat la gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodlg hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken Is, 'EIT IN PON*, aarwater. IÜ1NINE. EGETALL ld C. HlJL, EERAART Ia Ires: Thans is het daar nog geer vor vandaan. Réunie”, 8 uur, Winkeliersvereen. wij geregeld tijdig an ontvangen van rten, vermakolyk ®e dan in onze i. (.OllISIHE COURANT. Fr IJS VAN HE Per kwartaal f 1 25 Idem franco per ,x»t I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 4 .1.50 Idem franco per post .,1.00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: La nut Tiesueweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren krijghaar aan een openluchtmeeting wilde houden en niet aan het bevel van de politie om zich te verwijdereu gevolg gaf, gearresteerd en door den politie rechter veroordeeld tot het betalen van 40 sh. boete of 14 dagen gevangenisstraf. Zij heeft natuurlijk het laatste ge kozen. Waarschijnlijk zullen wij nog heel erge dingen beleven. De nota der verbonden Balkan- staten is gister namiddag te Londen ean de Turksche gedelegeerden over handigd, waarmede te kennen gegeven is, dat de onderhandelingen zijn afge broken. De tekst der nota luidt aldus Aan hunne excellenties heeren gevolmachtigden der Sublime Porte bij de vredes-conferentie. De gevolmachtigden der bondge- nooten, sedert de opschorting der onder handelingen der vredes-confereatie ge durende 3 weken, vergeefs gewacht hebbende op een antwoord der Turk sche gevolmachtigden op hun laatsten eisch, terwijl de gebeurtenissen in Constan- tinopel voorgevallen, hun toeschrjnen De oorlog op den Balkan. Den wapenstilstand opgezegd. Volgens besluit van den Minister raad te Sofia is gisteren aan het hoofd - kwartier van het leger opgedragen, den wapenstilstand, morgen op te zeggen. Een dagorder aan het Bulgaarsche lóeger. De opperbevelhebber Savoff heeft tot het leger een dagorder gericht, waarin wordt gezegd, dat de loop der vredesonderhandelingen het duidelijk doen worden, dat de vijand van geen duim gronds afstand wil doen van het door de overwinnende legerscharen veroverde grondgebied. „Zullen de Bulgaarsche helden dezen aan het roemrijke leger aangedanen smaad ongestraft laten Bereidt u derhalve voor op nieuwe overwinningen en met onweerstaanbaren drang zult gij den vijand en de geheele Gereld toonen, dat het Bulgaarsche vaderland grooten eerbied verdient.” meisje acht ik mij verplicht En nu volgde er een ware stroom van mooie woordenzedelijke verplich ting gevaren van een groote stad-bezorgdheid van een ouden vader thuis-vervulling van de belofte het jonge meisje in goede han den te brengen en nog meer. Er kwam leven in zijn vogelengezicht dat met kleine lachjes nu een» naar de moeder, dan naar de dochter keek. Terwjjl hij werkelyk zorgzaam eiken volzin wikte, deed hij tegelijk onder danig, alsof hij nog achter de toonbank in den winkel zijns patroons de klan ten bediende. De dames konden het omtrent hem niet met zichzelf eens wordenmaar zijn overdreven preciese manier van spreken en hetgeen hij sprak, maakten haar belangstellend. Mevrouw Teichert had reeds dadelijk gezegd, dat ze om trent de dienstbetrekking niet dadelijk een bindende' toezegging kon doen, maar daarna liet ze het paar binnen, en toen ze allen tegenover elkaar ge zeten waren, begon Glaser zijn rede- neering. Hij had zwarte glacé’s aan en hield zijn nieuwen hoed deftig op de knie, sprak bedaard, en keek daarbij nauwkeurig in de fraaie kamer rond, -die hem uitermate goed bevieL Dan jonge liet hij direct zijn, blik weer op Klo- GAZIJX VAX l'AAYZOMA cni: m. •THEEËN wordr-n j •erd in verzegelde 1 van rijf, tuec en If en ten Xe,/, otM rmelding van Nom- Prijs, voorzien van teand Merk, vol- 1 Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eeerde orders aan- Rem. Geref. Gem. Verg. Ned. Prot. da. )ns Genoegenu,8 Voorstelling. Ienoegenu, 8 uur, wraawjcminc smaak! China. De strijd tegen het opium. In do Times wordt con brief afge drukt van den correspondent te Peking, waarin tal van mededeelingen voor komen over den toenemenden ver bouw van opium in tal van provincies van China. Het moet daarmee in, sommige provincies weer heel erg zyn. Wel treilen in enkele provincies do autoriteiten zeer krachtig op tegen allen, die opium verbouwen, verkoo- pen of gebruiken, maar de Times- corrcspondent vreest, dat van zulke krasse maatregelen niets goeds te ver wachten valt. En door bezadigde Chineezon in Peking wordt die opvat ting gedeeld. Bovenal zal het voor een doeltref fende bestrijding van het opiumver bruik in China noodig «ijn, nat in alle provincies het centrale gezag te Peking zich kan doen gelden. 14) Dadelijk daarop kwam de dochter, een dikke dame, niet meer jong, ook niet bepaald leelijk, maar met die on tevreden trekken, als meermalen voorkomen bij meisjes, wier«iïeL,U wenschen niet in vervulling zijn ge gaan. Ze droeg een zeer elegante mor- genkleeding en was zoo sterk gepar fumeerd, dat de ruime corridor, haast zoo groot als een kamer, er door ge vuld werd. Met volle teugen snoof Glkserdien geur op, als het geschenk van een hem tot nu toe onbekende wereld. Maak het maar alleen uit, mama, zei ze met iets vermoeids in haar stem, na de beide bezoekers snel aangezien te hebben. Ze hield Glaser, die haar met de oogen verslond, voor een ver huurder zonder manieren. Reeds wilde ze weggaan, toen ze door de hoffelijke woorden van den naderkomenden man teruggehouden werd. De dames mogen het ten goede houden dat wij haar zoo vroeg storen, maar als bloedverwant van dit j kïSrde daarom dat zij bij haar me vrouw in haar stadje waar ze drie jaar gediend had, ook roods kameniers- diensten verricht had en half tot het gezin gerekend werd. Ze zou haar best doen de tevredenheid der dames te verdienen. En wat doet gij dan toch eigen lijk vroeg de oude dame aan Glü- ser. Hebt ge ook pl$n om hier te big- ven Stellig. Berlijn heeft op me ge wacht, antwoordde hij volkomen rus tig. Ik heb oen groote nieuwigheid by my, die mij veel geld zal opbrengon. U.moet weten, ik ben koopman, maar niet van het gewone slag. Nu en dan ga ik eigbn zaken beginnen, ais ik zoo ver ben. Maar eens moet ik mijn Chris tenplichten tegenover hot jonge meisje vervullen, zooals ik reeds zoi. Ze heeft sterke armen, u hoeft haar niet te sparen. Hard werken, altijd hard wer ken, dat is de eisch van het levert. En dan moet ze kort gehouden gorden, dat is de hoofdzaak. Anna hoorde hem sprakeloos aan. Ge neemt haar toch, nietwaar ging Gilleer voort op een toon, ais sprak dit van zelf. En als ge het goed vindt zou ik gaarne dikwüls komen hooren hoe ze het maakt. Ik moet dit haar vadeir schreven. Réunieu, 8 uur, V rouwenkiesrecht van Eeden. Iebestu, 8‘/2 uur, loudsche Winke- PRUS DER AD V E R T E N T1 E N Van I—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer .0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deie tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Frankrijk. Gisterenavond is het Fransche stoomschip Phryne, op weg van Al giers naar Rouaan, beschadigd te Havre binnengekomen. De kapitein verk|a*’de, toen hy zyn schip den vorighn nacht omstreeks elf uur in de nabijheid van Havre met volle kracht voer, door de Duitsche viermaster Pangini is aangevaren. De kapitein verklaarde, dat hij geen signalen van laatstgenoemd stoomschip had waar genomen. De Viermaster sonk, vier man wer den van de Pangini gered. De overige leden der bemanning verdronken on danks de pogingen tot hulp. De Pangini was op weg van Hamburg naar Val paraiso en had een inhoud van 3200 ton. Het schip behoorde te Hamburg thuis. Toen hij van het. vestigen eener zaak sprak meende Klothilde, dat hij haar bijzonder aankeeken ditmaal kreeg ze een kleur, want het was of iemand anders sprak, - iemand die wel is Waar geen onberispelijke manieren en geen bijzonder uitnemend uiterhjk be zat, maar die ongetwijfeld tot de ge zeten klasse behoorde en een behoorlijk beroep had. En dat hij zoo ongevraagd zijn plan nen blootlegde, sprak voor zijn eer zucht. Mevrouw Teichert, die, als elke moeder eener onverzorgde dochter dadelijk haar eigen gedachten hart, zag in dit merkwaardige bezoek een vin gerwijzing, die niet dadelijk ter zjjde gesteld moest worden. In elk £eval verbond het tot niets, als men zich voor dezen man interes seerde. Er was iets zekers in hem, een be sliste zelfbewustheid, een gave om an deren te overtuigen, wat onder meer bleek uit zijn levensopvatting, wat haar sterk aan den ondernemingsgeest van haar overleden echtgenoot her innerde. thilde rusten, wier figuur zijn respect opwekte. Het was, alsof hij haar voort durend toevoegde nGe bevalt me I Waarom zijt ge eigenlijk ongetrouwd gebleven?” En zij, die deze vrijpostig heid vermakelijk begon te vinden, over woog in welke verhouding deze twee menschen toch wel tot elkander moch ten staan, en wat het zwijgen van het meisje kon beteekenen. Zoo, zoo, dus ge zijt vandaag pas in de stad gekomen, zei mevrouw Teichert, dan is het flink van u, dat ge dadelijk werk van uw beschermeling maakt. Ep zij voegde er bij, dat zij de zaak in overweging nemen wilde. In elk geval maakte hek jonge meisje een goeden indruk Qp BW, en ze zou het goed bij haar hebben.^ Hoe denkt ge er over, Klo- thilde Ik schik me geheel naar u, ant woordde de dochter. Misschien kon ze voor mijn kamenier leeren, ze tiet er wel naar uitr O, ze is niet dom, riep Gl&ser, die er niets vreemds in vond Anna als ’n zaak behandeld te zien. Anna lachte even, omdat zij dit zeg gen van hem als een zyner grappen opvatte. Daarna zag ze u>, dat ze nu toch ook wat zeggen moest en ver- Vrouwenkiesrecht in Engeland. In de Engelschë pers zijn thans de beschouwingen over de terugneming van het wetsontwerp behandelende het kiesrecht, verschenen. De oppositie-bladen slaan een ont zettend scherpen toon tegen de regee- ring aan. Voor alles hopen zij dat het gebeurde aanleiding zal geven tot eeq, kabinetscrisis, waarbij zij dan bij moge lijke algemeene verkiezingen zouden trachten een meerderheid te behalen, wat hun zou verlossen van de komende wet op het kiesrecht en waarbij zij tevens ontslagen zouden worden van alle voorgaande wetten door het ministerie Tngediend en waarvan bijv, een voor hen zeer antipathieke wet op het oogenblik bij het Hoogerhuis in behandeling is. De liberale pers neemt het gebeurde nogal kalm op. Uit haar overzichten bemerkt men dat zij deze oplossing nog het best vindt, hoewel wel blijkt dat do gang van zaken een tegenvaller is. Blijkbaar heeft niemand de mogelijkheid van een dergelijk optreden van den speaker voorzien, van regeeringswege had men echter een dergelijke mogelijkheid wel van te voren moeten bezien. Nu de zaken echter eenmaal zoo staan, gaat men van verschillende kanten na welke weg thans het best kan gevolgd wor den. De voorstanders van vrouwen kiesrecht zullen nu het best doen met zoo spoedig mogelijk een wetsont werp samen te stellen, dat na behan deling in besloten kring na April in het Lagerhuis in behandeling zou kunnen komen. Waar de regeering den noodigen tijd van behandeling heeft toegestaan, kan het zelfs in deze wetgevende periode nog afgedaan worden zelfs al zouden de Lords tegenwerken. De re geering schijrit ook vast van plan het meervoudige kiesrecht te doen ver dwijnen. Zij zal in de volgende zitting een wetsontwerp van die strekking indienen. En door het parlement de wettelijke vijf jaar te doen uitzitten, kan de geheele kiesrechthervorming haar beslag krygen, omdat de tijd een «drievoudige behandeling zal toelaten. De suffragettes zij natuurlijk woest over de daad der regeering. Onder leiding van mrs. Pankhurst heeft de „Women’s Political and Social Union” reeds besloten tot een guerilla-oorlog. En mrs. Despard is reeds, daar zij de hoop terzyde te moeten stellen om tot het sluiten van vrede te geraken, zien zich tot hun groot leedwezen genoodzaakt te verklaren, dat de te Londen op 16 December 1912 aange vangen vredesonderhandelingen zijn afgebroken. loonden, 28 Jan. 1913. De nota is door alle gedelegeerden der Balkanstaten ondvrteekend, aan vangend by Daneff. Oorlogstoebereidselen, Uit Constanza wordt dd. 29 Jan. geseind De Turksche Hamidië cava- lerie-rogimenton welke dezer dagen te Constantinopel waren aangekomen, zijn Maandag naar Caljipoli vertrok ken. Men maakt ijverig voortgang mot de oorlogstoebereidselen. Het Turksche antwoord. Het antwoord van Turkye op de nota der mogendheden zal waarschijn lijk hedenavond of morgenochtend overhandigd worden. Het antwoord is in gematigden en verzoenenden geest opgesteld en stelt belangrijke concessies voor, op een grondslag af wijkend van het reeds voorgestelde. Tegen-revolutie. Aan de „Temps” wordt uit Londen geseind, dat volgens berichten uit Con stantinopel via Woenpa ontvangen, een tegen-revolutie wordt voorbereid door Achness Aboek Pasja, die aan het hoofd van het vierde legerkorps van Tsjataldsja naar Constentinopel zou oprukken. In Skoetarie. In de Hamidië-kazerne te Skoetarie, hebben de Turksche cavaleristen, toen zij bericht ontvingen van den staats greep, een betooging gehouden. De officieren, meenende dat er een oproer uitbrak, namen de vlucht. De bevol king van Skoetarie was doodelijk ver schrikt, daar zij een algemeenen moord verwachtte. Den volgenden dag ver nam men, dat do Koerden manifes teerden uit vreugd, Mahmoed Sjefket te zien terugkeeren als Minister van Oorlog. Gedurende den gebeelen dag is gis teren een artillerie-duel gevoerd voor Bizani. De Grieken hebben daarbjj voor het eerst belegeringsgeschut ge bruikt, dat zij bij Preveza den Turken hadden afgenomen. Hun schoten moe ten eenige vijandelijke kanonnen en het munitie-depöt vernield hebben.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1