DBirLia em.laan.cL VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Oemengde Berichten. Stadsnieuws. •4:01® Staats-loterij. SIPOZEST MARKTBERICHTEN Opgave der Personen, Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kf Teetenhandel le A oistnrdam positie der nieuwe regeering bijzonder moeilijk. De hervatting der vijande lijkheden of de afstand van Adriano- pel stellen haar aan ernstige gevaren bloot. Nog klampt zij zich aan de verdeeldheid van Europa als aan een slroohalm vast. Maar bestaat die ver deeldheid dan kan die leiden tot een algemeen conflict, waarin, zegt de correspondend, het Turksche rijk zón worden weggevaagd. Nieuwe onderhandelingen Uit Sofia wordt d.d. 2 Febr. aan de Maand. Crt. geseindVolgens ver trouwbare berichten zouden de Turk sche gedelegeerden te Londen aan de Balkan-afgevaardigde# te verstaan ge geven hebben, dat zij bereid zijn de onderhandelingen voort te zetten. De Balkan-gedelegeerden zouden geant woord hebben, dat zij dit voorstel aanvaarden op voorwaarde, dat de Turken van te voren de voorwaarden van den Balkan-bond aannamen. Het antwoord der Turken is nog niet bekend. Vierde Groot-Nederlandsch Studenten- Congres. Zaterdag, Zondag en heden is te Amsterdam het vierde congres gehou den van het Algemeen Nederlandsch Studentenverbond, welk verbond be oogt er toe mede te werken, overal waar Nederlandsch gesproken wordt, die macht van die taal te versterken, zoowel in België als in Zuid-Afrika. Het Verbond telt thans 35 vereeni- gingen, vertegenwoordigend 6000 Nederlandsch sprekende studenten. Zaterdag werden de studenten ver welkomd door den voorzitter, Prof. J. W. te Winkel, die daartoe een rede hield in de aula der Gemeentelijke Universiteit, waarna Prof. Burger een feestrede hield, waarvan hij een deel wijdde aan de Vlamingen, een ander deel aan de Zuid-Afrikaners en oojc een deel aan de Indische studenten der Nederlandsche Universiteiten. Des avonds was er een feestmaaltijd en een kroegjool. Zondagmiddag hield Mr. J. X. Abendanon in de aula der Universiteit een rede over „Het verleden en de toekomst der inlandsche bevolking in Indië", waarna Prof. van Hamel sprak over „Jan Student". Ook hadden ver schillende feestelijkheden plaats. Hedenmorgen spraken Prof. te Win kel, over „De Vlaamsche beweging en de Gentsche hoogeschool" en Ds. H. van Broekhuizen over „Volken Taal". De sluitings vergadering werd heden middag half drie gehouden. De Steenhouwerspatroons en de Tariefwet. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door de Ver- eeniging „Bond van Steenhouwers- Patroonsvereenigingen in Nederland gevestigd te Amsterdam, het volgende adres verzonden Kennis genomen hebbende van het Kon. Besluit van 20 Januari 1913 Staatsbl. No. 37, waarbij wordt bepaalèh dat de Steenhouwerswet met uitzfïP p dering van de artikelen 2 en 4w n werking zal treden op 1 Maart 1913 en dat de artikelen 2 en 4 in werking treden op 1 Mei 1913; Overwegende dat door dat Kon. Besluit de bedrijfskosten voor het steenhouwersbedrijf enorm zullen wor den opgevoerd; Verzoekt Uwe Exoellentie eerbiedig, ter gemoetkoming aan die meerdere kosten, uitvoering te willen geven aan de door Uwe Excellentie in de kaïnerzitting van 23 Mei 1911 gedane toezegging, doorhet daarheen te willen leiden, dat de tariefsbepaling uit het ontwerp Tariefwet, betrekking hebbende op natuursteen, in een af zonderlijk wetsontwerp aan de Kamer worde voorgelogd. VRIJDAG 24 JAN. 1913. (Slot.) De Voorzitter: Het was ons bekend, dat de heer van der Torren deze opmerking zou maken en wij hebben het dus vooraf kunnen overwe- gen. De opmerking van jden heer van der Torren betreffende omschrijving van kring IV is juist. B.jen W. wyzigeh dus hun voorstel indjer voege, dat de omschrijving van kring IV aldus luidt „Het gedeelte der Gemeente hetgeen ligt ten Westen van eeine lijn loopende" enz. In de omschrijving yan kring V staat terecht „in Oostelijkel richting", maar men heeft vergeten gewag te maken va» de noordelijke grens der gemeente. B. en W. wijzigen daarom ook deze omschrijving mdiervoege dat de aanhef luidt Het gedeelte der Gemeente hetgeen gelegen is binnen de noordelijke grens der Gemeente en eene lijn loopende" enz. Daarbinnen valt dan juist het deel der Gemeente, hetwelk de heer van der Torren dacht dat overgeslagen was. Wat betreft de omschrijving van kring VI, als de heer van der Torren die nog eens aandachtig leest, dan zal hij zien dat werkelijk geen wijziging noodig is. Men zou desnoods kunnen kunnen volstaan met eenvoudig fcoe- zeggen :V^Het overig gedeelte der Ge meente." De heer van der Torren: Daar mede zou ik mij kunnen vereenigen De Voorztter: Het is misschien, met het oog op de duidelijkheid, beter om niet te spreken van „het overig gedeelte der Gemeente". Het is beter aan de omschrijving toe te voegen „en die grens". Dan is het zeker, dat de grens der Gemeente is de grens van den kring. B. en W. brengen ook deze wijziging aan. De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd art. 12 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Beraadslaging over art. 13, luidende „In iederen brandweerkring is ge- station neerd een slangen wagen met bijbehoorend materieel. In drie van de zes brandweerkringen bevindt zich bovendien een brandspuit, Voorts bevinden zich op verschil lende plaatsen in iederen kring brand- kranen der Waterleiding. In de Gemeente zijn verder aanwezig een stoombrandspuit en een reddings- en ladderwagen met bijbehoorend mate rieel en zijn in verschillende gedeelten der Gemeente brandladders en brand- haken voorhanden. De bewaar- en bergplaatsen van bovengenoemde brandblusch- en red dingsmiddelen worden aangewezen door Burgemeester en Wethouders. Bij brand in de omgeving van de Sint-Janskerk kan de Gemeente krach tens eene met Kerkvoogden gesloten overeenkomst rekenen op den Bijstand van de electrische brandspuit". De heer vtn E ij k M. de V. Ik wil vragen, of het bewaren, van de 3 gewone brandspuiten ook kosten met Zich zal medebrengen. Anders zou ik liever zien dat zij werden opgeruimd. Dan zou men op andere dingen iets minder kunnen bezuinigen. Ik heb het recht dit te zeggen, om dat de Commissie fn hare toelichting tot driemalen toe verklaart, dat de gewone brandspuiten overbodig zijn geworden en verder dat geschikte manschappen voor de bediening dier spuiten ipoeilijk te vinden zijn sedert de spuiten zoo goed als geen dienst meer doen. Aan vrijwilligers zal men ook niets hebben, want die zullen niet op de hoogte van de bediening dier spuiten zijn. Ik ben het dus met de Commissie eens dat de gewone brandspuiten vrij wel overbodig zijn. Mocht het bewaren daarvan kosten met zich medebrengen, dan zou ik maar beter vinden ze op te ruimen. De heer Nederhorst: De Com missie meent inderdaad, dat deze spui- )ten vrijwel overbodig zijn, maar toch meent zij, om den secuuraten weg te bewandelen, dat het gewenscht is een drietal voorloopig aan te houden. W(j kunnen het eenige jaren aankijken. De kosten, die daaraan verbonden zijn, zijn zeer gering. De spuiten moeten jaar wat ingesmeerd wordenver dere kosten zijn er niet. De spuithuisjes zijn er reeds. Het zou kunnen ziin dat er iets was met de stoombrandspuit en dan zou nog de hulp van gewone spuiten noodig kunnen zijn. De heer van E ij kIk dank den heer Nederhorst voor zijn inlichtingen. De beraadslaging wordt gesloten en art. 13 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 14 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beraadslaging over art. 15, luidende: „De bewaarplaatsen zijn voor zoo veel mogelijk en noodig voorzien van geluk werkende sloten. Een sleutel berust bij den Opper- Brandmeester, een bij eiken adjunct- Opper-Brandmeester en Brandmeester. De Chefs der slangen wagens zijn in het bezit van een sleutel der be waarplaats van het bluschmiddel waar toe zij behooren. Verder wordt .een sleutel beschik baar gehouden op het Raadhuis, het Bureau van Politie en bij een der naast bij de bewaarplaatsen wonpnde ingezetenen. Aan de woning van laatst genoemde wordt een bordie aange bracht met de woorden„Sleutel be waarplaats bluschmaterieel Deze sleutel mag alleen aan een Brandmeester of Chef van een slangen- wagen worden afgegeven. Een sleutel der bewaarplaats van de electrische brandspuit der Sini- Janskerk wordt op het Bureau, van politie beschikbaar gehouden." De heer van der Ree: Volgens dit artikel wordt aan de ohefs en andere bij de brandweer verbonden personen een sleutel gegeven, maar tot mijn spijt zie ik niet, dat de Opzichter er ook een krijgt. Ik zie niet in welk bezwaar er tegen zou bestaan hem ookeen sleutel te geven. Ik zag dit tg gaarne in het artikel opgenomen. Verder heb ik bezwaar tegen deze bepaling. „Deze sleutel mag alleen aan een een Brandmeester of Chef van oen slangenwagen worden afgegeven." Het zou kunnen voorkomen, dat een Brandmeester of een ander niet aan wezig is en de manschappen bij hun brandspuit staan te wachten. Ik meen, dat vervallen moet het verbod, dat de sleutel aan d§ manschappen zal worden afgegeven. De heer Nederhorst: Ik doe op merken, dat de sleutel van de brani spuithuisjeszeer weinig noodig pal zijn, want de gewone brandspuiten zullen zelden gebruikt behoeven te worden. De Chef van den slangen wagen woont onmiddellijk bij den slangenwagen. De heer van der Ree: Ik heb zoo even gesproken van brand spuiten, maar ik had het oog op de slangenwagens. De sleutel van de be waarplaats van een slangenwagen kan nu volgens dit artikel alleen worden afgegeven aan een Brandmeester of Chef van den slangenwagen en niet aal» de gewone manschappen. Nu moge een Chef vlak bij wonen het kan toch voorkomen dat hij op een gegeven oogenblik van huis is. Onder wijl zijn de manschappen present, maar men mag hun de sleutel niet afgeven en zij kunnen niets doen. Ik zou in overweging willen geven dit verbod er uit te nemen en deze alinea* te doen luiden: „Deze sleutel mag alleen aan een Brandmeester, een Chef van een slangenwagen of een der daarbij aan gestelde manschappen worden afge geven. De Voorzitter: B. en W. heb ben geen bezwaar tegen hetgeen de heer Van der Ree in overweging geeft en wijzigen bedoelde alinea in dien zin, dat zij luidt: „Deze sleutel mag alleen aan een Brandmeester, een Chef van een slangenwagen of een der daarbij aangestelde manschappen worden af gegeven." De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd- art. 15 zonder hoofde lijken* stemming aangenomen. De artikelen 1636 worden achter eenvolgens ionder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beraadslaging over art. 37, luidende „Alleen de Blangenwagen uit den kring binnen welken brand is ontstaan mag zonder nader bevel uit de bewaar plaats wordep vervoerd. Het aan dezen wagen "verbonden personeel zal onmid dellijk na op de in art. 34 omschreven wijze of op andere wijze gewaarschuwd te zijn, den wagen met bijbehoorend materieel naar den brand vervoeren en het blusschingswerk beginnen. Verder zal de reddings- en ladder- brigade na gewaarschuwd te zijn zich met het noodige materieel dadelijk naar de plaats van het onheil begeven. Met de stoombrandspuit mag niet anders worden uitgerukt dan op bevel van den Opper-Brandmeester of diens plaatsvervanger" De Voorzitter: Door don heer Bokhoven is een amendement inge diend, om het 3de lid van dit artikel aldus te lezen „De Btoombrandspnit zal bg het uitbreken van een uitslaan- den brand onmiddellijk door het daarbij behoorend personeel naar de omgeving van den brand worden gebracht, alwaar het*de orders zal afwachten van den Opper-Brandmeester o9< die hem ver vangt om in te spannen of water te geven". Het -amendement van den heer Bok hoven wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in behandeling. De heer Bokhoven: M. de V. Ik heb in de Commissie mgn stem gegeven aan de redactie van dit artikel, gelijk het voorgesteld wordt, maar bij den brand b(j van dor Want is mij gebleken, dat er nog een leemte in is. m die leemte weg te nemen stel ik voor de 3de alinea te lezen als ik voor gesteld heb. De onkosten van het vervoer van de stoombrandspuit naar den brand leveren geen bezwaar op, ook als de hulp van deze spuit niet noodig mocht blijken. Immers, er heeft elke maand een oefening met de stoombrandspuit plaats en de mansohappen moeten daar voor toch ook betaald worden. Als men nu bepaalde dat, als de stoombrand spuit naar een brand was uitgerukt, de volgende oefening achterwege kon big ven, dan zouden er in het geheel geen extra-onkosten aan verbonden zijn. I in i in De heer van de V e I d eIk zie niet in de noodzakelgkheid, dat bij el- ken brand op de stoombrandspuit te voorschijn moet komen. Gewoonlgk zal men wel kunnen volstaan met de brandkranen. Overal, waar men bij de waterleiding aangesloten is, tracht men eerst den brand met de waterleiding te blusschen. En ziet men dat men het daarmede niet af kan, dan heeft men de stoombrandspuit spoedig genoeg ter plaatse. Wij zijn bij den jongsten brand on gelukkig geweest ten gevolge van bij zonder omstandigheden maar in het vervolg zal het geen moeilijkheden meer opleveren. Met een regeling, als de heer Bok hoven, voorstelt, vervalt men weder in den ouden toestand, dat er ver schrikkelijk veel kabaal gemaakt wordt, soms om een kleinen brand. De heer Bokhoven: Bij den brand bij van der Want is gebleken, dat het noodig was dat de stoombrand spuit kwam. Het kan zijn, dat er toen aan de telephoon gemankeerd heeft maaïv ook al mankeert er niets aan, dan is net toch noodig dat de brand spuit dadelijk aanwezig is, want er zou toch heeK wat tijd verloren gaan door dat de Opperbrandmeester de tele- phoonaansbjiting moet opzoeken en dan moet telephooneeren aan de man schappen van de stoombrandspuit, In dien tusschentijd heeft de brand gele genheid zich uit te breiden. Wil men oen goede hrandweer krijgen, dan moet de stoombrandspuit bij brand onmid dellijk uitrukken, evenals vroeger met de gewone spuiten het geval was zoo zal zij goede diensten kunnen bewijzen. Ik ben jaren lang brandmeester ge weest en kan er over oordeelen. Ik vind het verkeerd de stoombrandspuit op het Stadserf te laten en'niet naar den brand te vervoeren. De heer van de Velde: Ik meen aangetoond te hebben, wat wij in een bijzonder geval verkeeren, dat het voor de eerste maal was dat de stoombrand spuit bij een brand tegenwoordig moest zijn. Hetgeen toen gebeurd is, kan men evengoed als motief aanhalen voor aanneming als voor verwerping van het amendement. Immers, het blijkt, dat de stoombrandspuit toen niet noo dig is geweest. De brand was vrij hevig en toch heeft de waterleiding hem weten te beperken tot het aangetast perceel. Ik vind het overdreven dat voor eiken brand de stoombrandspuit moet uitrukken. De heer M u y 1 w ij k Ik acht de door dvn heer Bokhoven voorgestelde redactie zeer gelukkig en ik kan mij er wel mede vereenigen. Juist door te spreken van „uitslaanden brand is hij aan het bezwaar van den heer van de Velde tegemoet gekomen. Al leen bij uitslaanden brand zal de stoom brandspuit uitrukken en niet bij een schoorsteenbrandje of een binnenbrapd De heer van Galen: Ik gevoel veel voor het bezwaar van den heer Bokhoven. Als de stoombrandspuit eerst mag uitrukken wanneer daartoe order gegeven wordt, dan komt zij vrijwel als mosterd na den maaltijd. Daarentegen ben ik het met den heer van de Velde eens, dat het niet aan gaat voor te schrijven dat de stoom brandspuit bij eiken brand zou moeten uitrukken. Ik wil vragen, of aan het bezwaai van den heer Bokhoven niet kan tege moet gekomen worden door de 3de alinea van art. 37 geheel te doen ver vallen. Dan zal in den regel wanneer de brand uitslaat, de stoombrandspuit van zelf uitrukken. Thans wordt voor geschreven, dat het niet zal gebeuren. Schrappen wii het, dan zal het in de practijk steeds gewoonte worden dat bij het uitbreken tan een brand de stoombrandspuit er heen gaat. Schrij ven wij dit echter gebiedend voor, dan moet de stoombrandspuit bij eiken brand uitrukken, of zij dienst zal doen of niet. De heer Bokhoven: Ik moet mijn amendement handhaven. Ik kan mij niet voorstellen, dat wij een goede brandweer krijgen als wij de door mij voorgesteld redactie niet opnemen. Anders zal het Bteeds zijn er is brand maar geen stoombrandspuit en wie de schuldige zal zijn weet niemand. Het zal te lang duren, de spuit zal te laat komen en dan is misschien voor eenige duizenden guldens verbrand. Dat wil ik voorkomen. De heer Jongenburger:Eris veel te zeggen voor het amendement van den heer Bokhoven maar ook wel iets er tegen. Het zal zeker de bedoeling zijn dat de brandmeesters wonen in de ver- sohillende gedeelten der stad. Zou men nu niet de moeilijkheid kunnen onder vangen door de 3de alinea te lezen „Met de stoombrandspuit mag niet an ders worden uitgerukt dan op bevel van een der Brandmeesters." F Dan heeft ieder van de Brandmeesters het recht de spuit te laten uitrukken. Als de brandmeesters verdeeld zijn over de gemeente, dan is elk in staat te oor deelen bij een voorkomenden brand, df hulp van de stoombrandspuit noodig is. Het is nog al moeilijk uit te maken, wat een uitslaande brand is. Er is wel gezegd, dat niet bedoeld is een schoor steenbrand of gewone brand, maar wat is de grens Het zal aanleiding tot quaesties geven. De heer N e d e r h o r s tDo heer Jongenburger wil, dat elke brandmees ter het recht heeft order te geven om de stoombrandspuit te laten komen. Dat zou niet gaan. Bij de afwezigheid van den Opperbrandmeester treden de adjunct-Opperbrandme&sters op en dat moet zoo blijven. De groote moeilijkheid ligt in het amendement van den heer Bokhoven. Hoe zal men aan de stoombrandspuit weten, dat er een uitslaande brand is? Dat zal toch ook van de plaatB van den brand moeten getelephoneerd worden. Het eenige is, dat men zegt: Wij moeten niet geheel afhankelijk zijn van den Opperbrandmeester, die constateert of het al dan niet noodig is. De uitslaande brand moet gecon stateerd worden en als die geconsta teerd is moet er getelephoneerd worden. Ik gevoel er zeer veel voor, dat de stoombrandspuit er zooveel mogelijk is bij uitslaanden brand, maar met een gebiedend voorschrift zullen wij er niet op vooruit gaan. De heer van E ij k Ik begrijp niet, dat er zooveel bezwaar bestaat tegen hetgeen de heer Bokhoven wil. De kosten kunnen geen bezwaar zijn. De manschappen van de stoom brandspuit worden toch gealarmeerd en moeten bij de spuit zijn, of deze naar den brand gaat dan wel op het Stadserf blijft. Ik ben het eens, dat de stoombrand spuit altijd moet uitrukken. Dan be wandelen wij den zekersten weg, In het begin kan men zeggen, dat het oen kleine brand is, maar hij kan zich uitbreiden en een grooten omvang hebben verkregen eer de stoombrand spuit er is. Er is geen gevaar, dat wij weder zullen krijgen den toestand van vroe ger, dat alle spuiten uitrukken, zonder dat dit noodig was, wat vele man schappen noodig maakte en vele on- kosteiy' medebracht. Ik heb wel eens gehoord, dat zoo'n brandje wel f300 k f400 aan de gemeente koste. Dit zal bij het uitrukken van de stoom brandspuit niet noodig zijn. Ik hoor zeggen, dat de kosten van het uitruk- van de stoombrandspuit slechts f 10 kost. Mij dunkt, het is toch niet noo dig daarover zoovele woorden te wis selen. De heer Bokhoven: Er wordt gezegd, dat het zoo moeilijk te con- stateeren is of men te maken heeft mat een uitslaanden brand of niet. De Gemeente is toch niet zoo groot, of men kan van overal zien of de brand het dak of de ramen uitslaat. Als dit gebeurt, dan behoeft men niet te vra gen, of het al dan niet een uitslaande brand is. Een schoorsteenbrand kan men toch met zien. De heer Nederhorst: Ik wijs er op, dat men den brand in de Kui- perBteeg kon zien op de Haven maar niet op de Turfmarkt. Er was geen' sprake van, dalj men daar kon zien dat het een uitslaande brand was Dan is het maar beter het woord „uitslaan den" geheel te laten vervallen. Ik ben er voor om zoo secuur mogelijk te zijn en de stoombrandspuit altijd te, laten uitrukken. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer Bok hoven komt in stemming en wordt aangenomen met 16 tegen t stem, die van den heer van de Velde. De artikelen 3845 en de over gangsbepaling worden achtereenvol gens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ontwerp-verordening in haar geheel wordt zonder hoofdelijke stern- stemming aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter Ned. Tuinbonwraad. De Ned. Tuinbouwraad vergadert 27 Februari te Utrecht. In behande ling komt een voorstel van het cen traal bestuur om over te gaan tot de vorming van een groep, omvattende de veilings- en verzendvereenigingen. De heer J. Smid, referendaris aan het departement van L., N. en H., zal een bespreking houden over„Het arbeidersvraagstuk, meer speciaal in verband met arbeidersbeurzen voor den tuinbouw". De heer O. G. Vat- tier Kraane, directeur van de N. V. Vriesseveen te Amsterdam, houdt een lezing over„De koeltechniek ten dienste van den tuinbouw." N. Ot. Vrijdagmiddag had met de tram, welke om 5 uur Renkum passeert uit de richting Wageningen, een on geluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Bij den bekenden Renkumscbe Lin deboom, aan de oostzijde van het dbrp, waar de weg een vrij scherpe bocht maakt, liep de motorwagen uit de rails en deed door heg en hek een inval in den nabgliggenden tuin van den heer Van de Bovenkomp. Daar de tram op dit punt weinig vaart had, bleef het ongeluk beperkt tot materieele schade, welke echter zeer groot is. De motorwagen stond onder 'nhoek van 45° naast den|weg, zwaar beschadigd, terwijl ook het voorste deel van den passagierswa gen veel schade had. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. A. Ct. GOUDA, 3 Februari 1913. Van het programma der Bioscbop „Internationaal" aan den Kleiweg munten deze week uit de natuurop name van Santa Lucio, die werkelijk zeer mooi is en het hoofdnummer „De eed van Stephan Huiler." Dit laatste drama in 3 acten is een schets uit het artisten-leven, van 1 tot einde boeiend, met talrijke tref fende en mooie tafereelen. Eenige ko mische nummers en kleine dramaT ter afwisseling. De pianist is als steeds onvermoeid met zijn accompagnement. Zaterdagmiddag ontspoorde aan de werken voor den aanleg van de spoor lijn Gouda—Schoonhoven te Stol wijkersluis, een zandfcrein. De locomo tief en eenige zandwagens rolden van den dijk. Vier personen, die zich op de locomotief bevonden, vielen mee omlaag, dooh konden, zonder verwon dingen tè hebben opgeloopen, worden bevrijd. Een oud Gouwenaar. Zaterdag herdaoht de firma H. Pan der en Zonen te 's-Gvavenhage het vijftigjarig bestaan harer zaak, de in het geheele land bekende groote meu- belmagazijnen. Wij memoreeren dit feit, wijl deze zaak gebóren-werd te Gouda, als een kleine zaak, met één loopknecht. De stichter der firma, wijlen de heer H, Pander, die in 1863 zijn zaak hier op richtte, heeft haar kunnen opvoeren tot een der voornaamste van geheel Nederland. De firma, welke nu een groote fa briek en magazijnen heeft te 's-Graven hage en Amsterdam, beschikt thans over een personeel van meer dan 850 mau. Brand. Hedenmorgen half tien werd door omwonenden van de perceelen 61 en 63 Karnemelksloot een dikke rook ont dekt, die zich een weg baande uit het bovenhuis van no. 63, waarvan de bewoner afwezig was. Nadat de woning was binnengegaan bleek dat een kapok matras in brand was geraakt, waarna terstond de brandweer werd gealar meerd. Kort daarna was de slangen wagen uit kring VI benevens de ladderwagen bg den brand en werd water gegeven door twee slangen op de waterleiding, terwijl ook de stoom spuit, door mannen getrokken, bij den brand verscheen. Deze behoefde echter geen dienst te doen, daar het vuur weldra was gebluscht. Het bovengedeelte der woning no. 63, bewoond door den reiziger B, Lugthart, brandde van binnen vrijwel uit. Het benedengedeelte als ook het naastliggend perceel, bewoond door den schoenmaker W. van den Berg kreeg veel waterschade. De inboedel van den schoenmaker kon vrijwel geheel worden gered. Hij was niet verzekerd, de bewoner van no. 63 wel. De brand was ontstaan door dat de bewoonster met een lampje onder de bedstede naar een broche zocht, het welk zij miste. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Jan. 1913 in de Rijkspostspaarbank in gelegd f 61278.23, terugbetaald f 47432.48. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19807. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" opent haar programma deze week met een kunstige opname van de Londen- sche brandweer in actie en geeft ver volgens als hoofdstuk een schets uit donker-Parns „Boete" mooi en aangrij pend van innoud, waartoe de explicatie bijdraagt. Ook de comedie „In den tunnel" is een heel aardig nummer. Ter ajwisseling eenige kleinere num mers. Intern. Tuinbouwtent. te Gent. Boskoop. Tot juryleden voor de Internationale Tuinbouwtentoonstel ling welke van 26 April—4 Mei te Gent zal worden gehouden zijn o.a. benoemd 'de heeren J. Blauw en G. van Noordt, firma P. van Noordt Zonen, alhier, alsook de heeren K. Hartlieb Sr., Rotterdamprof. dr. J. M. Janse, LeidenC. van Lennep, secr. van den Nederl. Tuinbouwraad, 's Gravenhagejhr. L. J. Quarles van Ufford, secr. van de Nederl. Orchido- philenclub, 's GravenhageVan der Valk, bloemist, Rotterdam J. F. Wil- ke, hortulanus, RotterdamE. Th. Witte, hortulanus, Leiden. Oudewater. De sociëteit „Een dracht" hield Donderdag een feeste lijke bijeenkomst in de daarvoor smaak vol ingerichte concertzaal van 't hotel „Doelen". Het programma bevatte behalve een tooneelstukje „Liefde en Pensioen", tal van nummers voor zang en voordrachten, terwijl de muziekver- eeniging „M. H. van 't Kruijs" met 10-tal muziekstukken de feeste- |jke stemming niet weinig verhoogde, 'et publiek had een zeer genotvollen avond, welke met een zeer geanimeerd bal eindigde. Gouderak. Het provinciaal kerk bestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer C. Verhagen, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, op diens verzoek, na meer dan 40- jarige Evangeliebediening, met ingang van 15 Juni eervol emeritaat verleend. Al/en a.d. Rijn. Van een motor schuit der firma v. d. Horst en v. d. Bijl, alhier, is Zaterdagnacht op het Brasemermeer een knecht, G. de Jeu genaamd, over boord geslagen en ver dronken. Reeuwijk. De uitslag van de door den notaris Mahlstede uit Berg Ambacht in „De Harmonie" te Gouda, bij afslag gehouden verkooping van een bouw manswoning van den veehouder G. Heij, alhier, is als volgt Perceel 1, kooper de heer P. Groe- neschoi, alhier, voor f 3200perceel 2 tot 9, kooper de heer G. Vente, alhier, voor f 9790 perceel 10, kooper de heer Poortugal, te Den Haag, voor f 450, alzoo totaal f 13440. Er worden pogingen in 't werk gesteld onze gemeente van een tele fonische verbinding te voorzien. Er zijn om de verbinding te verkrijgen, minstens zes aansluitingen noodig. Vier er van zijn er reeds toegezegd, zoodat er nog twee ontbreken. 5de KI. Trekking van Maandag 3 Febr. No. 12513 f 100,000. 2756 f 1500. 12246 en 14822 ieder f 1000. 1294,9722,11748,12872,17537, 19035 en 19983 ieder f 400. 6778,10237,11379,12134,13878 18988, 15094 en 15588 ieder f 200. 13144, 17838, f 100. 18867, 19805 t 14969, 15145, n 20026 ieder Prijzen van f 70. 84 161 279 1048 1134 1277 1488 96 1840 17B8 77 1849 55 1901 19 2068 2154 81 00 2258 2810 682428 2502 2072 2819 2991 86 8117 8274 8412 88 8625 648718 01 80 8888 70 8805 4046 4192 88 4218 4662 4002 6 79 4781 4957 5188 5218 10 47 6828 00 5418 41 5788 41 5802 0180 0208 22 6442 0545 00B4 6766 92 0080 6922 71 7037 7170 88 01 7987 7022 90 7716 00 80 7880 7900 8014 88 77 8871 80 98 8644 8087 72 92 8787 8931 9287 9400 9554 78 9602 8875 10047 58 85 10108 10248 10081 70 10410 10688 48 92 10659 10920 80 00 75 81 11050 50 00 91 11104 90 11266 70 04 11340 11448 11087 80 91 11720 11889 H89 02 84 12149 19228 12408 12510 19009 57 12704 52 12807 16 64 12916 18006 80 18227 18847 184Ö6 76 82 94 18627 18778 90 18802 18974 77 14017 24 87 14104 87 14207 28 42 79 14804 06 14486 41 85 14845 88 14S08 89 14912 40 15181 15877 16411 1Ö026 16029 16187 46 10227 88 10806 96 16412 28 40 16607 74 10054 18700 02 10910 17006 20 85 17208 17842 09 17420 91 17619 17708 94 17801 5 87 17918 48 88 18088J» 18124 75 18208 18828 16584 48 18809 82 88 18700 ^1» S I»» 19740 20006 30170 2 8 20711 2 Goudsche Voetbalbond. Het bestuur van den G. V. B. was gisteren in bestuursvergadering bijeen. Bij de behandeling der ingekomen stukken wordt besloten da ontmoeting tegen het L. V. B.-elftal vast te stel len op 16 Maart, te spelen te Gouda op het sportterrein; een verzoek van Waddinxveen om den wedstrijd tegen Olympia 3;-over te spelen wordt af gewezen. De notulen worden onveranderd goedgekeurd en geteekend. Hierna brengt de voc>rzitter punt 3 der agenda in behandeling, al. bespre king van de ongeregeldheden na den wedstrijd Gouda-T.O.P. De secr.penn. doet voorlezing van verschillende in gekomen berichten. Hg stelt voorts onderstaande motie voor, welke onder steund zijnde een onderwerp van be spreking uitmaakt. Motie. Het bestuur - van den G. V. B. in spoedvergadering bijeen, kennis geno men hebbende van de ongeregeldhe den welke Zondag 26 Jaq. '13 hebben plaats gevonden Overtuigd zijnde dat de vereeniging „Gouda" in deze geen blaam kan tref fen, daar zoowel bestuur als de spelers van beide partijen voor een ordelijk verloop zorg droegen; Overtuigd zijnde dat allen die het wel meenen met de voetbalsport van deze ongeregeldheden met weerzin hebben kennis genomen; Spreekt zijn scherpen afkeur uit, dat eenige buitenstaanders, welke noch met een der voetbalver enigingen noch met den G. V. B. iets uitstaande hebben, zich hebben ver laagd eenige spelers na afloop van bovefigenoemden wedstrijd te moles- teeren Besluita In gemeenschap met de aangesloten vereenigingen te trachten die maat regelen te treffen welke er toe leiden om herhaling te voorkomen; Aan deze motie de noodige publi citeit te verleenen; En over te gaan tot de orde van den dag. Na een zeer uitvoerige discussie wordt de door den secr.-penn. voor gestelde motie met algemeene stem men aangenomen. Een der deelnemers aan de onge regeldheden, lid van „Gouda", wordt geschorst tot 1 Oct. 1913. Besloten wordt verder in de O. M. opgave te verzoeken van candidaten voor de vacature in de elftal-commissie. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de voorzitter circa 1 uur de vergade ring welke door alle bestuursleden werd bijgewoond. Voetbal. Op het Sportterrein ontmoette gis teren Olympia I de Goudsche Vete ranen. Te half 3 "stelden zich de Veteranen als volgt ^p: doel: W. L. Immink; achter: J. Samsonj, v. d. Loo; midden: L. Becking, D. Maarschalk en A. Goedewaagen Jr.; voor: W. Fruyt van Hertog, Bak ker, J. Haddérus Oostingh, W. Nagt- glas Boot benevens een Olympiaan Olympia telde verschillende invallers. Een geregeld verslag van den wed strijd zullen -we niet geven, doch de wedstrijd heeft het vrij talrgk opge komen publiek wel voldaan. Bij de Veteranen waren vele goede krachten. Het backstel bijv. gaf blijk eriran, dat zij het nog niet geheel verleerd waren en over Immink was eenstemmig het oordeel, dat het een uitstekende kee per was. Zijn kijk op het spel bijv, was schitterend, toen bij bij een op den grond liggenden bal plotseling naar voren schoot en den bal tusschen de voeten der spelers wegstompte. Menig club kon op hem als keeper nog grootsch zijp. In het midden ver richtte de als altijd zwoegende Maar schalk weer goed werk, terwijl de Voorhoede zijn grootste kracht telde in Bakker (R'dam). Tegen het vlugge spel der jongeren waren zij echter lang niet opgewassen, terwijl Slop in zijn laatsten wedstrijd v<jor Olympia (vóór zijn vertrek naar Indië) Immink danig aan het werk stelde. v Het resultaat was 4-2 voor Olympia/ —7 De Struis verloor van Woerden II met 3—0. De andere wedstrijden gingen niet door. A. Zeltenrijk uit Oosterhout in Groeneweg 53. G. de Wit uit Ezinge in Prins Hen drikstraat 65. W. Pel uit Gorinohem in Wijdstraat 12. S. Fen uit Bergen in Crabethstr. 66. G. J. Broere uit Buren in Goud kade 3. J. H. Stol uit Helder in Boelekade 42. C. de Knecht uit Voorst in IJssellaan 53. A. van der Kraats uit Boskoop in Ridder v. Catsweg 102. J. A. Oosterwijk uit Haastrecht in Goejanverw.dijk 19. J. Stout uit Stolwijk in Willens 30. A. van Kranenburg uit Rotterdam in R. v. Catsweg 210. R. Velu uit 's-Gravenhage in Turf markt 3. VERTROKKENEN'. A. Koster uit Markt 21 naar Bode graven. G. van der Kolk uit Wijdstraat 41 naar Utrecht, Lombokstr. 75bis. E. Lijftogt uit L. Liendeweg 77 naar Beemster. P. W. Taekema uit Raam 240 naar Leeuwarden St. Jacobstraat L 14. P. Vink uit Kattensingel 72 naar Amstelveen. A. van Suydam uit Oosthaven 20 naar Gameren. J. W. A. Roos uit Fluweelensingel 108 naar Hilversum. C. H. Greup uit K. Noodgodsteeg 8 naar Delft, Nieuwe Zaan 66. C. van Kampen uit Gouwe 113 naar Hilversum, Vaartweg 165. L. L. P. Calkoen uit Blauwstr. 1 naar Leiden, Varkenmarkt 8, H. C. van der Beek uit Wijdstraat 41 naar 's-Gravenhage, Breedstraat 93. C. Roldftnus uit Turfmarkt 49 naar A'dam, Fred. Hendr. Plants. 42i. R. S. Oudeboon uit Nieuwehaven 47 naar Assen, Groningerstraat 80a. J. Sevenhoven uit J. v. d. Heidenstr. 29 naar Reeuwijk. N. Roskam uit Bleekerasingel 4 naar Rotterdam Nieuwlandstraat 6. J. A. A. Phaff uit Crabethatraat 75 naar 's-Gravenhage Atjehstraat 120. C. M. Slangen uit L. Tiendeweg 82 naar Amsterdam, Mandstr. 6. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien Verdere uitslagen zijn: HaarlemQuick 12. H.V.V.H.B.S. 3-0. VelocitasV.O.C. 3—1. FortunaV.F.C. 02. die zich gedurende de week van 17 Jan. tot 24 Jan. in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD G. Polderman uit Zierikzee in Blee kerasingel 11. G. Heemskerk uit Reeuwijk in Hee renstraat 7. P. 2. van Wiohen uit Middelburg in Gouwe 62. aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 37 en 3e 31 cent por half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, "3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. Stó1 'a, 2e kw. 27 V2, 3e kw. 24 cent per half kilo. Schapen en Lammeren weinig aan gevoerd. Handel in vet vee en vette varkens stug, prijzen iets lager. Vette kalveren en schapen prijshou dend. Parijs, 3 Febr. Le Petit Parisien zegt dat de vertegenwoordigers der groote mogendheden een laatsten stap deden bij alle kanselarijen, die bij het Oostenrijksch conflict betrokken zijn, om hervatting der vijandelijkheden af te raden- Daarbjj werd aangetoond dat de nota van Turkije als grondslag kan dienen voor onderhandeling. Provinc. aanbesteding. Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben heden aanbesteed het onderhoud der rijkswegen in de provincie ge durende de jaren 1913—14—15. Voor wat betreft het 2o perceel, waarvan de raming f 13500 bedroeg waren minste inschrijvers P. Dekinga bn K. Ootes te Amsterdam voor f 13650 ^per jaar. Behlijn, 3 Febr. In politieke krin gen acht men het niet onmogelijk dat de wapenstilstand nog iets verlengd wordt. Ook de beurs wees nog niet als vaststaand aan, dat de oorlog her vat wordt en was weinig flauwer bij opening. Sneeuw in Duitschland. Vrijdag en Zaterdag heeft het in Duitschland geweldig gesneeuwd. On gelukken bleven niet uit. Nabij Littau werden negen waggons en een loco motief omvergeworpen. Een der wag gons vatte vlam. De 70 reizigers kon den zich redden. Eenigen van hen hadden meer of minder ernstige won den opgeloopen. In de Baltische zee leed de kruiser Aug8bourg schipbreuk ten gevolge van het noodweer. Andere oorlogs chepen wisten het gevaar te ontkomen Executie. Jules Renard, de moordenaar van den gendarm© de Dorny is Zaterdag geexecuteerd te Versailles. Hij stierf moedig. Het gebeurde gaf geen aan leiding tot incidenten. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.8 te Coruna, laagste stand 720.3 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige tot krachtige meest zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde tem peratuur. VAN DEN 3 FEBR. 1913. Stautaieeuiuaea Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 ld. pet. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pefc. td Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. Öpct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cerfc. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg. C.v.A Mtynbouw MUen- Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Onderu. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mgtot Expl, v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart MUeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Vorige Koert. 78'/, 85»/,, 63»/,, 99'/, 86'/, 91 85'/, 45'/, 104 81 58'/, 217'/, 53 72"/,, 26'/, 65 192 275 189'/, 13 201 179»/, 569 525 189 147 V, *'l. 90 3'/, li'/, 90'/. 96"/,, 63 185'/, 86'/, 97'/. 31»/ 160 i'l, Koere ren heden. 78'/, 85'/,, 1001/, 83'/, ■59",, 52'/, 72'/, 64'/, 192 13'/, 201'/, 85'/, 180',, 570'/, 117 i'l, 91 97'/, 31'/, 160 4 101 146'/, Premieieenlmreti. AmsterdamAand.3pct 102 Hongarije. Thei s-R«- gtuirungs-Qes. 4pot. 146';, GELDKOERS. Prolongatie 3'/, pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. nagenoeg prijshoudend, Mijnen idem, Ameri kanen flauw, Petroleum kalm, Tabak ken vast, Culturen stil, Rubbers wei nig varieering.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2