Buitenlandse!! Nieuws. Sin.» ein.la,ncL- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 401® Staats-loterij. Rechtszaken. /FOSTEIRJMIEISr MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten STATEN GENERAAL BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht - - - - - - Officieels Prijscourant Willem III werd de wolhandel, die daarna was opgekomen, totaal vernie tigd door een verbod van uitvoer van wollen goederen naar alle landen. Een poging om linnen te vervaar digen weid eveneens onmogelijk ge maakt. Godsdiensttwisten werden aan gewakkerd en de Katholieken werden van alle kanten verdrukt. Vandaar de voorliefde van de Uisterianen voor dien tijd. Nu schijnen zij bevreesd te zijn, dat de Katholieken hen zullen verdrukken, niettegenstaande de re geering herhaalde malen heeft aan getoond, dat dit onmogelijk kan. Ulster bleef echter zich verzetten. Volgens de Unionisten was geheel Ulster tegen het ontwerp, hoewel van regeeringszijde niet nagelaten werd er op te wijzen dat 16 van de BB af gevaardigden van Ulster voor Home Rule waren. Thans is de toestand nog mooier geworden. In Ulster moest een tusschentijdsche „verkiezing plaats hebben door den dood van den Unionistischen afgevaardigde voor Londonderry. De nationalisten hebben natuurlijk alle pogingen in het werk gesteld om den uitslag ten voordeele te doen zijn voor hun streven. Het was hun gelukt een Protestant te vinden, den heer Hogg, die voorstan der was van Home Rule en bereid een oandidatuur te aanvaarden. Van beide zyden zijn zooVeel mogelijk kie zers naar het stembureau gedreven. Van de 6500 kiezers hebben 5341 gestemd, zoodat dus slechts 159 kie zers niet van hun burgerrecht hebben gebruik gemaakt. Van die 5341 stem men kreeg de unionist er 2642 en de nationalist 2699 zoodat de voorstander was gekozen met een meerderheid van 57 stemmen. Op het oogenblik is dus de meerderheid van Ulster's afgevaar digden 17 van de 33 vóór zelfbestuur van Ierland. De oorlog1 op den Balkan» Uit Constantinopel wordt d.d. BFebr. geseind: In een telegram van de consuls te Adrianopel tot de gezanten gericht, wordt verzocht, dat met het oog op' de waarschijnlijke hervatting der vijandelijkheden en een hernieuwd borabaïdement van Adrianopel, met de Bulgaarsche militaire overheden een schikking getroffen zal ■Worden, waarbij speciale stadswijken van het bombar dement verschoond blijven. Tevens wordt verzocht aan de vreemdelingen toe te staan, door de Bulgaarsche ge- vechtfclinie te mogen passeeren. Het aantal vreemdelingen in Adrianopel bedraagt -.ongeveer 120. Uit Sofia meldt men d.d. 3 Febr. De vijandelijkheden zullen morgen voor Adrianopel hervat worden, indien hedenavond om 7 uur de Bulgaarsche regeering geen bericht ontvangen heeft dat Turkije de nota der mogendheden ongewijzigd aanvaardt. Een telegram uit Durazzo, d.d. 3 Febr. meldt1300 Servische soldaten zijn met talrijke uitrustingen scheep gegaan men gelooft dat hun bestem ming Alessio is, waar zij zich met de troepen, die voor Skoetario liggen, moeten vereenigen, ten einde in over stemming inet de Montenegrijnen een aanval op de stad te doen. Rusland. Een moord Een afschuwelijke misdaad had plaats in een Russisch klooster in Or- gueeff in Bessarabië. Men vond den monnik Teobtiste gewurgd in zijn cel. Hij had een groot mes in zjjn hand. Het onderzoek bracht echter uit dat het lijk in die houding was geplaatst om den schijn te wekken dat de man zelfmoord had gepleegd. De aanleiding tot den moord is diefstal. Het was bekend dat Teobtiste geld bezat en dat wel leende. Ver moedelijk is het een zijner debiteuren die den moord pleegde. Een der schuld bekentenissen is verdwenen. Politie-spionnen in het leger. Men herinnert zich misschien nog hoe in den afgeloopen zomer onder de Russische genie-troepen in Turke stan een oproer uitbarstte, dat het sein gaf tot een reeks muiterijen in verschillende deelen van het Russische legar. Thans hebben de officieren dezer troepen, die beschuldigd werden, dat zij zich bg deze gelegenheid aan nalatigheid zouden hebben gemaakt, voor den krijgsraad terechtgestaan. De moesten hunner werden tot een jaar arrest veroordeeld. Bij deze gelegenheid is weer eens geroerd in den onwelriekenden poel der geheime politie in Rusland, en wat er toen aan de oppervlakte kwam was, als naar gewoonte, walgingwek- kend. Het bleek dat het moreel der Rus sische troepen reede lang ondermijnd wordt door een heirleger politiespion nen, en „agent-provocateurs", die men op de ongelukkige soldaten heeft los gelaten. Zoo heeft bijvoorbeeld reeds in 1909 een soldaat van het genie bataljon de rol van „Spitzel" een goed Hollandsch woord voor het on- frissche baantje ontbreekt nog altijd, gelukkigvervuld. Deze soldaat had toen ongeveer de helft van het geheele bataljon in verdenking gebracht. Bij het onderzoek bleek, aat de man van zijn kameraden tabak en andere „ge schenken" eischte, en hen, waaneer zij weigerden, in het geheim als „revo- lutionnairen" aanwees. Later nam een andere soldaat Sche- remetewski genaamd, deze taak over. Thans is deze man officieel aange steld als agent der „politieke politie", die niet alleen de soldaten maar ook de officieren in geheel Rusland laat bespion neeren. Scheremetewski werd door zijn supe rieuren ten zeerste gewantrouwd en geminacht. Toen hij nu reeds eenige weken voor het uitbreken der muiterij de officieren op de gisting onder de soldaten opmerkzaam maakte,«geloofde men hem hij was brutaal, eigen zinnig en alcoholist heelemaal niet te minder omdat hij vooral die soldaten in verdenking bracht, welke niet eens in de gelegenheid waren, aan de voor bereiding tot een oproer deel te nemen, wyl zij juist in deze dpgen met verlof waren. Vele officieren, onder wie een gene- raaf-majoor verklaarden voor den krijgsraad, den indruk te hebben ge kregen, dat er onder de soldaten „agents-provocateurs" waren. Scheremetewski schijnt tijdens de onlusten gevreesd te hebben, dat de soldaten hem zouden doorzien. Een der officieren zag hem ten minste, als vrouw verkleed, in do officiersbarak verborgen, alwaar hij op klagelijke wijze om hulp riep. Het is sedert lang geen geheim meer, dat bijna alle Russische troepen, met name de bemanningen der oorlogs schepen door agent-provocateurs wor den bespied. Amerika. Een wraakneming. De sigarenmaker Bernardo Herrodo te New-York, vond Zondagavond een pakje in de vestibule van zijn woning. Hij gaf het aan zijn vrouw, die het begon te openen. Een ontploffing had plaats, waarbij mevr. Herredo werd fedood en haar echtgenoot en mej. ughman, hun pension aire, ernstig werden gewond. Mej. Fughman werkte aan een fabriek van kleedingstukken waar werd gestaakt. Zij had geweigerd mede te doen met de staking. De politie meent, dat de stakers haar de bom stuurden. Paniek in een bioscoop. In een kinema-theater in de vreem delingen-wijk in het Westen van de stad New-York had gisteren een ont ploffing plaats. Bij de paniek, die hierop ontstond, werden twee vrouwen doodgedrukt en 12 personen, die on der den voet waren geloopen, ernstig gekwetst, zoodat zij naar het hospitaal moesten overgebracht worden. De brand werd gemakkelijk gebluscht, zon der dat groote schade was aangericht. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- ging in het district Oostburg stelde in de Zondag gehouden vergadering den heer jhr. R. R. De Muralt, uit Zierikzee, definitief candidaat voor de Tweede Kamer in dat district. Overname kerk te Halsteren. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad te Halsteren kwam aan de orde de bespreking van de over name der oude kerk. De Regeering had zich bereid ver klaard f 10.000 op de begrooting voor 1914 uit te trekken voor de restaura tie van dit oude monument, waarvan de totaal-kosten op f20.000 geraamd zijnde kerk zou alsdan als Raadhuis worden ingericht. Er werd op gewezen, dat na de op gemaakte begrooting, het dak veelte Inden heeft gehad van den storm, en de heer Cuijpers f 500 extra noodig acht voor het herstel van die» schade. De heer Cojjpers heeft trouwens verklaard, dat de kerk geheel geen oudheidkundige waarde heeft. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat een particulier f 1000 be- sohikbaar stelt voor de restauratie van het inwendige van het gebouw, werd een voorstel van het lid Testers om niet over te gaan tot overname der kerk, laangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Ver. voor Moederbescherming en Sexueele Hervorming. De volgende dames en hoeren M. Cohen Tervaert—Israëls, presidente, Den Haag Est. H. HartshaltZee handelhar, secretaresse, C. Jolstraat 7, Scheveningen Oh. CarnoBarlen, penningmeesteres, Oranjekade 29, Heemstedemr. S. van Houten, G. KapfceijnMuijsken en dr. J. Rutgers, allen Dón HaagS. Boman, Rotter dam C. C. A. de Bruine—Van Dorp, Lonneker; W, Drucker, Amsterdam Mart. G. Kramers, RotterdamLod. van Mierop, SoestS. van Rees Broese van Groenou, Den HaagM. W. H. RutgersHoitsema^ Den Haag, en Tita van der Tuuk, Utrecht, heb ben een comité gevormd ter voorbe reiding van de oprichting eener Ver- eeniging voor Moederbescherming en Sexueele Hervorming. Met de keuze van dezen naam be oogen zij aansluiting der te vormen vereeniging aan de te Dresden opge richte Internationale „Vereinigang für Mutterschutz und Sexualreform"' van welke ook de presidente bestuurslid is en eenige der leden den „Aufruf" heb ben onderteekend. In vaste samen werking met mannen en en vrouwen van naam en invloed in anderelanden is een bron van kracht gelegen, waar van zonder schade voor eigen natio nale ontwikkeling partij kan getrokken worden. Het doel is niet, nieuwe alge meen geldende regelen van moraal tegenover de door de stichters bestre- deno te stellen, maar aan de denk beelden, zeden en wetten ep hun gebied van werkzaamheid eone vrijere richting te geven, die van zelf internationale gelijkvormigheid uitsluit. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 5 Februari tusschen Ne derland en Frankrijk telefoongesprek ken zullen kunnen worden gevoerd. De prijs van een in Nederland aan gevraagd gesprek bedraagt per 3 minuten f2.60 in het verkeer met plaatsen, gelegen in de late zóne en f 3.50 in het verkeer met plaatsen ge legen in de 2e zóne. Dringende gesprekken zijn in het Nederlandsch-Fransche telefoon ver keer niet toegelaten. De betrokken Nederlandscbe tele foonkantoren zijn voor het Neder landsch-Fransche telefoonverkeer ge opend op dezelfde uren, waarop zij voor het interlocaal telefoonverkeer zijn opengesteld. Evenwel zij hierbij vermeld dat de telefoonkantoren in Frankrijk op 1 Januari, 14 Juli, Maria Hemelvaarts dag, Allerheiligendag en den tweeden Kerstdag steeds als op Zondagen zijn opengesteld. Inlichtingen omtrent deNederland- sche plaatsen eenerzijds, en de Fran- sche plaatsen anderzijds, waartusschen telefoongesprekken kunnen worden gevoerd, alsmede omtrent de verkèers- en tariefsbepalingen zijn aan alle Ne- derlandsche telefoonkantoren te be komen. Tweede Kamerverkiezing. Zondag hield.de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het kiesdistrict Hoorn waarbij bijna alle vrijzinnige kiesvereenigingen in het district zijn aangesloten, alhier een vergadering onder leiding van den heer Van Leer- sum en stelde tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer de heer W. de Jong, Den Haag. Het Vrije Ruilverkeer. Het jaarverslag over 1912 van de Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer is bijna geheel gewijd aan de „kentering" die zich in 1912 ten aanzien van het tarief vraagstuk heeft geopenbaard, en geeft vervolgens een overzicht van de werkzaamheden, door de Vereeniging in dat jaar verricht. „De tegenzin tegen het tarief ont werp aldus het verslag zioh aan stonds uitend in een adresbeweging in bregde kringen van landbouw en han del, niet het minst van de nijverheid zelve, is in 1912 gegroeid tot een vrij algemeene veroordeeling door de pu blieke opinie. „Maakt men de balans op van het pro en oontra, los van consideratiën van staatkandigen aard, vrij van over wegingen samenhangend met de poli- tioke machtsverhoudingen van het oogenblik, dan heeft ook 1912 getoond dat ons volk, de tariefquaestie op zichzelf beschouwend, niet wil weten van een stap in de richting van een economisch overheidsbeleid dat de eenwen heet te hebben getrotseerd onder de valsche lenze: „bescherm, bestuur, belast het volk:" De tegenzin ook in kringen, die in politicis tot de medestanders van de regeering be- hooren, bewijst dat het vraagstuk los behoort te worden gemaakt van de partijpolitiek, bewijst ook dat in die kringen wordt begrepen dat het op zijn zachtst uitgedrukt voor ons land een gevaarlijke onderneming is om de met zooveel succes gevolgde vrijhan delsrichting prijs te geven en in plaats daarvan een aanvang te maken iïlet een economische handelsstaatkunde, waarvan het grootste der protectionis tische landen, nl. Amerika, het begin van hefc einde te zien geeft. Is het verzet tegen de tariefwet in het zuiden des lands, de bakermat der Neder- landsche protectieboweging, niet een teeken dat ook in Katholieke nijver heidskringen wordt begrepen dat het vraagstuk der handelswetgeving be hoort te worden afgevoerd van een staatkundig partijprogram, en dat de tariefwet, afgezien van politieke over tuiging, naar eigen mérites, zoo die er zijn, behoort te worden beoordeeld. „Het is ons in 1912 gebleken dat velen, die behooren tot de politieke partijen, welke thans de meerderheid in het parlement bezitten, het oprech telij k betreuren, dat de regerings gezinde pers uit zuivere partijover- weging de oogen sluit voor het thans wel vaststaande feit, dat de Neder- landsche bevolking in haar overgroote meerderheid tegen het tarief is ge kant." „Het eenige, wat noodig blijft, zoo zegt het verslag ter andere plaatse is critisch onderzoek der nuchtere feiten en zakelijke beoordeeling van de voorgestelde protectie. „Dit standpunt, door onze vereeni ging van meet aan ingenomen, is ook in 1912 gehandhaafd ook in het afge loopen jaar hebben wij, door een nieuwe reeks van 48 geschriften met een totaal oplaag van pl.ra. 192.000 exemplaren te doen verschijnen, gestreefd naar voorlichting van de publieke opinie in welken arbeid het moge hier dankbaar worden gememoreerd alle medewerking werd ondervonden van oen belangrijk deel der pers en andere organen, die onze geschriften overnamen of hielpen verspreiden." Hierop volgt een overzicht van de geschriften, waarna de hoop wordt uitgesproken, dat het Nederlandsche volk in dit jaar moge blijk geven te beseffen, dat een in waarheid sociale wetgeving niet wordt bevorderd door den eersten stap te zetten op den weg der protectie, doch dat de beste be scherming van onze volkswelvaart be staat in bevordering van de vrijheid van handel. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat in het bestuur der Vereeniging in het afgeloopen jaar geen verandering kwam en dat' het ledental thans 1162 bedraagt. EEN NIEUW TIJDPERK. Een medewerker schrijft ons "We gaan vooruit. We worden mo dern. We zijn ook hier, in Gouda, een nieuw tijdperk ingetreden. We stonden we wilden staan in het teeken van de sport. Er is ge werkt, geklapt, getrapt, geschreeuwd om in onze goede stad een 2e klasse voetbalclub te krijgen maar het wou niet. Voor een kort tijdje geeft het wat, dat geklap en ge schreeuw en komt de animo er in, maar het luwt, het luwt en eerste van de lijst is ons goeie, ijverige, geliefde Olympia nog niet kunnen worden. Nu hebben de klappers en schreeu wers en zakdoekenwuivers het opge geven. Wij zijn uit het teeken van de sport in het teeken van de Veteranen gekomen. Het is niet zoo maar opeens geko men. Er is geen scherpe afscheiding tusschen beide tijdperken in ons sport- bestaan. Reeds bij het in gebruik ne men van de eerste tennisbaan van ons nieuwe Sportterrein, deden zich ver schijnselen voor, die op een opleven van de sportlust der ouderen begonnen te wijzen. Maar nu Zondag 2 Fe bruari, is het tijdperk officieel inge luid met de voetmalmatch tusschen de Veteranen en Olympia I. Natuurlijk bleven de talrijke voetbalnymfen, de goede feeën, hare oude Vereeniging trouw en trachten zij met haar roepen en zakdoekwuiven, den boventoon te verkrijgen, maar de tribune was toch óm probeerde het nu met de Veteranen. Het was dan ook niet meer dan billijk. Den ouderdom moet men eeren, en zou ik meenen zooveel te meer als die ouderdom heelemaal niet ond blijkt te zijn. Als daar grootin- dustrieëelen met gestrekten looppas de lange baan nemen als kwamen ze zoo uit de H. B. S. en er geschoten en gehead wordt met vaar den jon geren Olympianen tot voorbeeld, ja dan moet je klappen. Een over winning is het niet geworden trots het aanvankelijkglimlachend-verschoo- nende spel van het zich sterker yoe- lend jonger eftal, maar gewerkt is er en de toejuichingen en opmonte ringen, waren verdiend. Als je zoo'n stevigenvroegere eersteklas-keeper zich weer eens in bochten ziet wringen, om toch maar zoo weinig mogelijk shots door te laten dan moeten de han den op elkaar. Het was aardig en smaakt naar meer. Ik riep u een vaar wel en tevens een tot weerziens toe kranige Veteranen, die ons ook wel eens vermaakt hebt, als het lichaam zich niet heelemaal meer kon voegen naar de door sportlust ingegeven bewegingen, manr die veel belooft voor een blijvend Veteranon-elftal, dat bij goede training de jongeren nog wel eens een not vol ballen kan bezorgen. Wat zal er nu op het programma komen? Een Veteranen tennismatcn? Een wedstrijd touwtjespringen voor oude dames Een gymnastiekuitvoe- ring van oud-leden van bestaande en gestorven gymnastiekverenigingen Of hardloopen van jonge mannen bo ven de 50 jaar Ik wacht in spanning. De jeugd heeft afgedaan, de Vetera nen verschijnen voor het voetlicht. Of hebben wij tegenwoordig geen e-ndere sporten meer dan het allesopslikkende voetbal Dat zou jammer zijn. De tijd zal het leeren maar pas op Olympia, dat ge 2e klasse wordt voordat het Veteranen-elftal zich of ficieel formeert tot een vereeniging in de competitie. Drie kinderen en een moeder te water. Zondag Waagde een zesjarig knaapje te Leeuwarden zich op het ijs, met het gevolg, dat de kleine waaghals door den dunnen ijsvloer zakte. Zijn beide broertjes, jongetjes van 10 en 12 jaar, het ongeluk bemerkende, snelden toe, en om hulp te bieden, gingen beiden op het ijs. Het mocht hun echter niet gelukken, hun helpende handjes toe te steken, want spoedig verkeerden zij in dezelfde netelige positie als hun broertje. Toen werd om hulp ge schreeuwd. Vele omwonenden kwamen op het geroep toeioopen, o. w. de moeder van de drenkelingen. De vrouw bedacht zich een oogenblik en sprong toen pardoes in het water. Nu moest dus aan vier drenkelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en een brie venbesteller, die inmiddels op de plaats van het ongeluk waren gekomen, mocht het toen gelukken de moeder en haar drie kinderen te redden. Het jongste knaapje was reeds be wusteloos, doch door de goede zorgen van den brievenbesteller Tanja, die de kunstmatige ademhaling op den kleine toepaste, was het bewustzijn spoedig teruggekeerd. (Leew. Ct,"* Bij het station Vierverlaten, gem. Hoogkerk, heeft naar de N. R. Cfc. meldt gistermiddag een botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, waarvan de eene uit Groningen en de andere uit Leeuwarden kwam. Een wagon werd onderstboven geworpen en een andere wagen licht beschadigd. De machinist van den Groninger trein zag het gevaar aankomen, en remde zoo sterk mogelijk, waardoor een heviger botsing werd voorkomen. Een telefoonpaal werd vernield. De weg was eenige uren lang versperd, zoodat de passagiers van de van beide zjiden langs de lijn komende treinen moeBten overstappen. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Voor het kantongerecht te Middel burg werd Zaterdagmorgen bij verstek behandeld een zaak tegen een bewo ner der Aagje Dekenstraat te Vlis- singen, beklaagd van overtreding der politieverordening aldaar, namelijk het des nachts laten buiten staan van een vuilnisbak. Uit het verhoor van den getuige, den chef van den ge meentelijken reinigingsdienst, bleek dat in bedoelde straat aitijd des mor gens tusschen 7 en 8 uur de bakken worden ledig gemaakt, en getuige verzekerde dat een andere regeling onmogelijk is. De kantonrechter vroeg of dan de bewoners maar verplicht zgn vroeg op te staan ten gerieve van den ge meentelijken dienst, en begreep niet, wat het hindert, dat de bakken des nachts buiten staan, zooals te Middel burg ook veel geschiedt. Het zal nog zoover komen, volgens dezen magi straat, dat men de menschen bij ver ordening verbiedt langer dan tot half zeven in bed te leggen. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie eischte de laagBte straf name- lijfc 50 cent boete subsidiair 1 dag hechtenis. De kantonrechter merkte op, ^dat het jammer is, dat niet minder b' v. 25 cent kon worden opgelegd en be paalde de uitspraak op 8 Februari. N. C rt. Uit goede bron vernemen wij, dat na de door den Bosschen gemeente raad toegestane subsidie het behoud van den Hondsberg te Oisterwijk met zijn zeldzaam natuurschoon van bos schen en vennen verzekerd is. (Huisgez/ Zondagnamiddag is te Berghuizen, bij Oldenzaal, in een greppel het lijk gevonden van den 38-jarigen fabrieks arbeider B. O. K., die blijkbaar Za terdag om 't leven moet zijn geko men. Sporen van misdaad waren op 't lijk niet aanwezig. K. maakte nog al eens misbruik van sterkedrank. N. R. Crt. De typografenstaking te Amsterdam, De staking opgeheven. In de gisteravond in Plancius ge houden vergadering werd met 390 tegen 13l stemmen en 8 blanco be sloten tot opheffing der staking. Aan de stemming werd door jonge lieden beneden 18 jaar niet nomen. Bij het overleg dat tusschen de 's middags en 's avonds gehouden ver gadering plaats had tusschen het sta kingscomité en het bestuur van de A. D. V., werd het aantal stakers, dat niet voor onmiddellijke weder-in- dienst-treding in aanmerking zal ko men, verminderd van 63 tot 53, terwijl werd gegarandeerd, dat a.s. Maandag weder 10 aan het werk zullen kunnen gaan. Bovendien werd door de patroons toegezegd, dat zoolang te Amsterdam nog werkloozen zijn, gpen werkkrach ten van buiten zullen worden aange nomen, terwijl ook geen overwerk zal worden gemaakt. Wat de materieele eischen betreft, geschiedt de hervatting der werkzaam heden op de volgende voorwaarden Aan letterzetters zal, bij een werk week van 57 uur, een minimum-uur loon worden uitbetaald van 26 cent aan 6/10 van het personeel eener drukkerij. (Bij het afgeloopen collectieve contract werd big een werkweek van 57 uur 60 uur uitbetaald tegen 22 cent. In hun nieuwe „concept-arbeids- overeenkomst vroegen de arbeiders bij een werkweek van 67 uur een mini mum-uurloon van 27 cent. Bij hun schrijven van 23 December boden de patroons aan voor 2/10 van het perso neel 26 cent en voor 4/10 25 cent per uur, welke aanbiedihg gedurende de staking werd verhoogd tot 6/10 voor 26 cent.) Aan machine-zetters zal een mini mum-uurloon worden uitbetaald van 30 cent. (De aanbieding van de patroons was 28 cent per uurde vraag van de arbeiders een minimum-weekloon van f 18.) Aan drukkers en daarmede gelijk gestelden zaleen minimum-uurloon worden betaald van 27 cent per uur. (De aanbieding van de patroons was 26 cent per uurde vraag der arbeiders 28 cent, alles bij een arbeidsweek van 57 uur. Bij het afgeloopen collectieve contract werd bij een arbeidsweek van 57 uur, evenals voor de zetters, 60 uur uitbetaald tegen 22 cent als minimum.) Wanneer op feestdagen gewerkt wordt zal 125 °/0 extra uitbetaald worden. (De eisoh der arbeiders was 200 Aan het verlangen der arbeiders om 4 vacantiedagen per jaar is, zonder dat daartegen bezwaar is gemaakt door de patroons, voldaan. De nieuwe overeenkomst zal gelden tot 1 Februari 1914. (Hbld.) De sergeant S., van l*rt"4e»reg. inf. te Leiden, is als verdacht van ver duistering van menagegelden in arrest GOUDA, 4 Februari 1913. De onderstandskas „Draagt elkan ders lasten" zal op Maandag 10 Febr. des avonds 8*fi uur hare 25e Jaarver gadering honden in de bovenzaal van het café „Harmonie", Markt. Naar wij vernemen zal het Vetera nen-elftal, dat Zondag voor het eerst in 't veld trad tegen Olympia I, in dit seizoen trachten van de geleden ne derlaag revanche te nemen. Bal Masqué. Het is er gisterenavond weer lustig toegegaan in de Sociëteit „Ons Ge noegen". Het jaarlijks weerkeerend bal masqué blijft voor velen een aar dige attractie. Er is ook inderdaad wel iets aantrekkelijk-, in om gedu rende eenige uren eens volkomen vrij en ongedwongen zich te bew:gen in een wereldje Y*n jou' c nnt, waar iedereen gelijk is, waar men slechts maskers kent. Voor de jongenen vooral, die zich hebben geatoken in het bontkleurige kleed van een pierrot of pierrette, die met een zekeren zwier een kleurige uniform droegen of die zich door hun ridderkleed waanden te verkeeren in tijden, honderden jaren terug, toén het wapensteekspel hun amusement was, voor de elegante sehoonen die in zijden costunms, voor de velen, dje in het onkenbare kleed van den domino zich bewogen, voor die allen wtes het weder een avond van groot genot. Maar nietalleen voor hen was er genoegen. De zeer talrijke bezoekers, die zoowel ter zijden van de danszaal als in de groote zaal aan tafeltjes hadden plaats genomen, hebben zich vermaakt door de vrijmoedigheid der maskers, dóór de zotternij, die door hen werd vertoond, door het hossen en dansen der pretmakende gemas- kerden, die geen ininuut in rust waren, maar onophoudelijk van de danszaal, waar de huzaren zorgden voor dans muziek, de groote zaal door gingen, waar in het midden een dameskapel door populaire muziek den vroolijki geest er in hield. Er heerschte een gezellige drukte. Te half een werd tot tweemalen toe met de huzarenmuziek voorop, waar achter het bestuur der Sociëteit, benevens de jary, bestaande uit de heeren W. M. van Hulzen, E. van der Werf en W. J. van Zanen volgden, met alle gemaskerden een rondgang maajet door de groote zaal, waarna het moment van démasqué was aangebro ken en de prijsuitdeeling plaats had De voorzitter der Sociëteit, de heer H. Knuttel overhandigde nu met een korte toespraak aan de door de jury uitverkorenen de prijzen. Deze prijzen werden uitgereikt aan 1°. hqt sierlijkst damescostuum aan „De Zigeunerin". 2°. het sierlijkst heerencostuum aan „Karei de Stoute". 3°' het meest origineele damescos tuum, aan de dame met het biljart- costuum. 4°. het meest komische heerencos tuum aan den heer met een vogelkooi als hoofddeksel. 5°. de aardigste groep, aan de Ame rikanen. Na afloop hiervan werd door velen nog lustig gedanst. Voor de afd. Gouda en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw zal Dr. S. Mogendorff, veearts te Schoon hoven op Maandag 10 Febr. a.s. des avonds 7 uur in het café „'t Schaak bord" een lezing houden over „Be driegerijen in den Paardenhandel en Arbitrage", welke lezing voor leden en belangstellenden toegankelijk is. Schoonhoven. Bij Kon. besluit is aan A. R. Veenstra op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Schoonhoven onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Uit het jaarverslag over 1912 van de af- deeling „Nieuwerkerk a. d. IJseP'der Hollandsche Maatsch. van Landbouw, bleek dat de vereeniging op het oogen blik 103 leden telt. Terwijl de finan cieels toestand der vereeniging alles zins gunstig kan genoemd worden, is het batig slot aanmerkelijk min der dan in het vorige jaar, hetgeen veroorzaakt werd door den aankoop van drie beeren, en het oprichten van een station. Boskoop. Zondagavond zgn in deze gemeente 2 bruine hitten opgevangen welke onbeheerd op den openbaren weg rondliepen* Daar de eigenaar tot heden onbekend is zijn ze tijdelijk ge stald hij den heer Klaassen. Krimpen a. d. IJssel. De Zater dag j.l. door aanvaring gezonken bag- feraak, van de firma Jan Mijnlieff ópz. alhier is heden na veel moeite, met behulp van een kraan boven wa- tes gebracht. - In deze gemeente hebben zich voor de nationale militie 33 personen aangemeld. Ooze Geïllustreerde Weekbladeo. Bet Leven geeft verschillende foto's van de karnavalfeesten te Nice, en verder foto's en artikelen van zeemeeu wen te Amsterdam, Bielovncio over de Alpen, de oplossing van de prijsvraag van 12 voort vluchtige dienders, de privaat-kliniek in Men Taunus, de vrouwenafdeeling in ae Gem.-arbeids- beurs te Amsterdam, kroniek van de week, caricaturen, klein-leventjes, schetsen enz. 5a" KI. Tn'ifkmg van Dinsdag 4 Febr. No. 2071 f 10.000. 4672 en 7473 ieder f 1000. 2178, 19434 en 20379 ieder f 400. 2376, 10892 en 17260 ieder f 200. 1034, 1380, 6378, 7850, 7961, 12675, 15998, 17195, 17934, 18692. 19873 en 20368 ieder f 100. Prijzen van f 70. *57 599 770 88 862 929 59 00 1085 1148 58 88 1238 88 1800 82 82 1488 1558 80 1790 2016 2* 31 79 2180 08 2881 2928 3088 JUjBJ» 3284 88 98 8800 8408 3510 29 8001 48 3840 1458 91 96 4660 67 4005 54 4784 86 61 4866 86 5022 87 5880 5978 6094 6188 53 0289 46 79 6889 0454 66 0500 0080 0804 89 7289 7820 88 7501 7044 77 7708 7909 41 55 7904 58 8179 8200 83-49 8421 24 89 90 97 8002 8782 8829 9290 0322 28 9442 81 «562 9095 9020 41 68 10105 19 09 10402 44 10500 10715 48 10872 84 99 10900 11014 52 84 71 11100 11222 98 11894 00 11425 11523 55 12001 12171 01 1 5 12729 18003 18108 18280 18453 18547 13651 04 13882 140tó65 01 14118 00 14234 52 14814 14507 14603 14713 78 15U8 0O 15208 15865 15480 77 15517 16011 16704 19 15920 16084 16-244 78 10509 20 08 72 10608 10742 95 17095 17117 17205 52 17822 45 17465 17382 84 17013 49 -17725 29 17847 78 18107 78 18248 18858 18488 02 18501 60 18654 18745 18817 19030 08 90 19133 78 19238 93 10553 19060 10708 98 10839 20015 78 9-2 20207 27 08 20818 24 88 20474 75 20098 20722 Pornografie. De rechtbank te Dordrecht heeft rechtsingang verleend tegen een boek handelaar te Gorinchem, die een aantal pornografisch^ werken in voorraad had onder den titel van realistische romans. De rechter-commissaris en de subati- tuutofficier van Justitie, mr. I. G. J. Toutenhoofd, begaven zich naar Go rinchem om huiszoeking te doen en de geïncrimineerde werken in beslag te nemen. (Dordr. Ct.) Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Januari niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. jr^JSbstemming. Binnenland Brieven; F. den Besten, Delft. Mej. Wed. Koppens, Dreumel. Mej. Jeanne Otto, Nijmegen. P. de Jong Jr., Rotterdai P. Slingerland, Utrecht. Briefkaarten. Mej. Blanke, Haastrecht. Goudswaard, Scheveningen. 3 stuks zonder adres. Drukwerken 5 Stuks. NotTa. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor late kw. 43, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35, t&kw. 32, 3de kw. 28 cent per half ltilo. De handel was voor alles onver anderd in prijs. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. b Geopend 11.05 ure. Voorzitterde heer van Nifcpen. Invaliditeitswet. De Tweede Kamer zette %eden de op 15 November 1912 afgebroken be handeling van de Invaliditeitswet voort. Aan de orde was art 34, dat de risico-overdracht behandelt. Door den heer Treub is een heel stel amendementen ingediend, waarin een afzonderlijk systeem is belichaamd De heer Treub (v. d.) zette uiteen dat het hier niet om een principieele kwestie ging doch om de practische uitvoering van de verzekering. In het systeem-Talma wordt alles aan den ambtenaar overgelaten. Spr. wilde meer aan het particulier initiatief over laten, waardoor de belanghebbenden meqj? in de gelegenheid werden ge laten zelf hun verzekering teregelen Vervolgens ging spr. na wat do beteekenis was van de amendementen- de Visser, waarbij hij vooral wees op de beperking der vrijheid van den arbeider. Dat zelfde is het geval bij het thans door den minister gewijzigde artikel. Uitvoerig ging spr. na hoe de Mi nister zich de zekerheidstelling had gedacht door de particuliere fondsen. Deze laten veel te wenschen over. Noch in de amendementen, noch in de gewijzigde \dbt gaf de Minister spr. de noodige zekeHgid, ook niet omtrent het vaststellen der Invaliditeit. De uiterst gecompliceerde quaestie van de risico-overdracht wordt door don heer de Visser en door den Mi nister in moeilijkheid onderschat. De overgang van particuliere fondsen waar de-Bank komt zelfs niet in be handeling. J Achtereenvolgens behandelde spr. Isijn amendementen stuk voor stuk. (De vergadering duurt voort) H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft het voor nemen zich op den avond van Donder dag 6 Febr. andermaal voor eenige dagen in streng inqpgnito onder den titel van Gravin van Buren naar den Taunus te begeven, teneinde 7 Febr. den trouwdag van H. M. en Z. K. H. met den Prins door te brengen. (A De Jïaven van Varna. Varna, 3 Febr. De haven yan Vatna van af heden gesloten voor den handel. Concessie der Bulgaren. Londen 3 Febr. Men verklaart uit goede bron dat Bulgarije bereid is op voorstel der mogendheden, toe te staan dat een vertegenwoordiger van den Kalif benoemd zal worden te Adrianopel na afstand van deze stad aan de bondgenooten. Rusland—Oostenrijk. Weenfn. 3 Febr. De prins' van Hohenlohe, die den eigenhandig ge schreven brief van Keizer Frans Jozef aan den Czaar zal overhandigen is naar Petersburg vertrokken. Skoetari gevallen. Men seint ons uit Amsterdam De oorlogscorrespondent van het „Nieuws v/d. Dag" seint dat Skoetari «door de Montenegrijnen is ingenomen. Dr. W. van Stockum f. In de ziekeninrichting Villa „Elisa beth" te 's-Gravenhage is hedennacht na een ondergane operatie overleden Dr. W. van Stqckum, eerste heel meester aan het Groot Ziekenhuis te Rotterdam. •De wetenschap en het Ziekenhuis lijden hiermede een groot verlies. Nederl. schip gestrand. Reuter seint: Het Nederlandsch schip „Titana" van Amsterdam naar Stettin, geladen met stukgoederen en ijzeren rails is bij Dreihagen gestrand. Aan boord bevinden zich 15 man. De» reddingsboot van een bergings schip was spoedig ter plaatse. De dek last werd overboord geworpen. De bemanning bleef aan boord en wil trachten het schip los te krijgen. BOSKOOP. GEHUWD: J. G. Mens, 27 j. en E. Mathot, 21 j. OVERLEDENP. van Leeuwen wed. P. Paling 70 j. G. Kaptein wed. van J. Hoogendoorn 83 j. GOUDA. GEBOREN1 Februari Johantiei Jaoobus, ouders E. Hulst eu H. Ml Brinkman. Elisabeth, ouders S. varil Eyk en N. van Os. 2. Johan Elias Jacob, ouders J. E, J. Tninenburg en D. Priela. Antonins, ouders L. Jas:> pers- Sohrave. 4. Cornells Wiendelt, ouders W, w Meilof en Brink. OVERLEDEN 8 Februari, Antje Vredenburg 10 j. 4. Leendertvan der Togt 61 j. HAASTRECHT. GEBOREN-Willempje Hendrika, onders H. Rietveld en A. C. Verveer. GEHUWD C. O. Aerts en J. Bak ker. J. van E^jk en A. A. den Hartog. OVERLEDENTennis Boer oud 2 maanden. VLIST. GEHUWDO. Visch, 26 j. te Har- derwijk en O. P. van Dam, 26 j. te Vlist. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste Barometerstand 776.7 te Clermont laagste stand 729.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige zuidwestelijke tot zuidelijlfb wind, zwaarbewolkt to betrokken, mogelijk enkele regenbuien iets kouder. Cy. Cert. v. gew. A. 160 159% Wabash Gew. Aand. 4 4 Premleleeniimn Amsterdam Aand. 3 pet 101 100,3/16 Hongarije. TheL <*-Êe- gulirungs-Ges. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 3 Va pCt. Vorig» Koer». Koer» ran heden. 00 78%, 86%, 84% 63%, 100'/, 86'/, 91' i. 86% 83 86 46%, 104 83% 69%, 53 V, 79'/, 64%, VAN DEN Ëffectenhaodefle A 01 s Urdam 4 FEBR. 1913. Stastsleeoiuceu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pGt. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russisch© Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland ^bl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 jjet. Venezuela Dipl. Scnuld 1906 3 pet. Bank eu Crediet-Instel- 1 taffen. j Ned. Bankaandelen Industr Oudernemtaffeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. linl. Crediet Instel!, en Cultuur Ondememinffen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petroleuin-Uudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Oy. C. v. G. A ScbeepFuart Mfyeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. Zee- landPrefetente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tftbak-Ondernemtaren Bindjey Tabak Mij. A. Offerten. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorweren. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mjj. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen SpoOrwegmij. Aand. dito dito Act. de JouisB. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad 217V, 62'/, 72% 26% 192 276 189% 13% 201% 86%, 180% 670% 626 189 117 4%| 91 3 11'/, 90%, 96'6/, 63 186'/, 86% 97'/, 31% 13'/, 202 86% 181'/, 672 187'/, 117 4 11%, 90'/, 96% 63%, 97 31%, 4

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2