ffl ÏBffi ’tMERK te letten. dedingen Woensdag 5 Februari 1913. )E JONG, sthaven 31. Courant ’risia ZSrïs-kX’Txrs- «^.d-rr extexxtieTols-d. Troor Q-o’Lxd.a. ezx OxxxstxeJsexx. \o. 13090. 51e Jaargang. Sixltexxlanca. Buitenlandsch Nieuws. FEL1LLEIUX. DE GEWETENLOOZE. waters r0N'. tarwaler. U1NINE. JGETALL wee». iCn kosten slechts «taling: Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. UY ZONEN Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. «Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. De oorlog op den Balkan. aan het Bureau. de bandieten um <k Zn., Gouda. Kanaries 13, en */i liter aiverseelvoer) 13 en ‘/a kilo oendermeel ar voederkosten o 40 en 5 kilo C. BIJL, EBAART Lz. voor moet niet Turkije ge- rich een v. DIEST. aflevering. n de voor elke regel merk veevoeders. GOl DSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post dermethode. ooder fabriek IÏ8IA. Enkhuizen. >aar bij HH. Wijdstraat. jD, Veerstal. nonie", 8*4 uur, Onderstandskas rs lasten”. R-éunie”, 8 uur, Vinkeliersvereen. rij geregeld tgdig in ontvangen van rten, vennakelijk so dan in onze léunie“, 8 uur, Vrouwenkiesrecht van Eeden. ebestu, 8*A Qur, oudsche Winke- LZUN VAN 'HEEÊN worden •d in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons telding van Nom- rijs, voorzien van and Merk, vol vet gedeponeerd, ot de uitvoering erde orders aan- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van I—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames (0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post .„1.90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Volgens inlichtingen uit militaire kringen te Weenen staan aan de Tsja- taldsja-linie 150000 Turken tegen 140000 Bulgaren en aan de Klein- Aziatische kust nog Turksche reserves van 50000 man. Bij Gallipoli bevinden zich 50000 Turken, terwijl bij Dimo- tika 30000 Bulgaren tegenover de Turken staan. Bij Adrianopel bevinden zich 35000 Bulgaren en 40000 Ser viërs tegen 35000 Turken. Een part, telegram uit Rome meldt De Giornale d’Italia meldt dat de Bulgaarsche Regeering aan de mo gendheden gevraagd heeft of zij Con- stantinopel mag bezetten om in dit geval den Turken den vrede daar te dicteeren. De machten zouden haar toestemming reeds gegeven hebben. De houding der Mogendheden. De Duitsche regeering zet hare be moeiingen om een vergelijk tusschen de oorlogvoerende partijen voort. In Sofia is de Duitsche Regeéring met voorstellen aangekomen om de Bulgaarsche regeering te bewegen toe gevendheid te betoonen. Bij deze pöging heeft thans ook Italië zich aangesloten. Daarentegen houdt Oostenrijk zich terug, daar het met de politieke aanwinsten van den Balkan-buurman rekent. De Italiaan» sche regeering komt ondanks den Tripolitaanschen oorlog, voor de Turksche belangen op. Dit verrassen, wijl Italië en f v_ meenschappelijke belangen in de Mid- dellandsche Zee hebben. Het door de mogendheden der Triple Entente ontworpen denkbeeld om eén vlootdemonstratie tegen Turkije op touw te zetten is afgestuit op de af wijzende houding van Duitschland. De nieuwe vijandelijkheden. Door de regeering te Constantinopel ontvangen telegrammen melden, dat de Bulgaren het bombardement van Adrianopel hebben hervat en dat zij ook de noordelijke en oostelijke forten hebben aangevallen. Zij werden echter gemakkelijk teruggedreven. Het gar nizoen is vol moed en geestdrift. Andere officieele telegrammen mel den dat bij Gallipoli ontmoetingen hebben plaats gehad. Bij Tsjataldsja vonden nog geen ernstige gevechten plaats de Bulgaren zitten echter niet stil, daar een dorp, Marks genaamd, dat gelegen is aan de grens der Bul gaarsche linie heden, naar men zag, in brand stond. Het is waarschijnlijk om redenen van tactiek verwoest. Uit Budapest wordt aan de Frank furter Zeitung geseind In diploma tieke kringen verluidt, dat Oostenrijk- Hongarije een contröle wenscht over de spoorweglijnen Saloniki—Monastir en SalonikiMitrowitsa, zoodat, wan neer deze eisch verwezenlijkt wordt, deze twee baanvakken niet door do Balkanstaten, doch de Orient-spoor- wegmaatschappij zullen gorden geëx ploiteerd. 18) Zwijgend deed hij zijn werk, steeds op het uur wachtend, dat hem be vinding bracht. En Glaser gebruikte deze zwakheid geheel op de manier van een berekend mensch, die door aalmoezen noch weldaden denkt te slagen. Hg wist, dat hg hem voor- loopig in zijn macht had en dat deze ongelukkige schipbreukeling steeds weet redding zou zoeken. Glftser kon tevreden zijn. Alle voor bereidingen hadden hem driehonderd mark gekost en reeds op den derden dag waren talrijke aanvragen en be stellingen ingekomen. De „apotheker” trok, dat was zeker. Na acht weken moest een nieuwe localiteit gezocht worden. Men verhuisde naar het voor huis waar toevallig een heele woning te huur was, die in een ware handels- inrichting veranderd werd. Er waren nu een magazijn en een pakkamer, een kantoor met een particulier kabinet voor den „chef’. Ditmaal was de keu ken het laboratorium, want Glaser had aan een keuken volstrekt geen ook niet bevreesd te zijn, dat zijn helper hem zou verklappen, want nu hij geregeld geld op zak had, liet hij zich in het logement niet meer zien, daar hij voortdurend in angst ver keerde, dat zijn beschermster hem langzamerhand alle bewezen weldaden in rekening zou brengen. Juffrouw Meckert had medelijden met Glaser. U bent te goed, u kent de men- schen nog te weinig, zei zij. Het is allemaal bedrog met dit middel, ik heb het geprobeerd. Als het haar zal groeien, dan zal dat wel vanzelf gaan. Wees u maar voorzichtig voor de politie. Zij sprak daarmee een gedachte uit, die Gliiser reeds lang overwogen had, die hg echter gemakkelijk van zich afgeze’t had, daar het recept van vakman afkomstig was. Zeg dat niet, daar moet ik tegenop komen, verdedigde hij zich levendig. De balsem is goed, uitstekend. Ik heb hem zelf geprobeerd en bovenop is bijna alles weer aangegroeid. Hij lichte echter zijn hoed slechts zoo weinig op, dat zij niets kon zien, maar zij geloofde hem. Het komt slechts op het juiste gebruik aan. Ik heb reeds schitterende aanbevelingsbrieven, daaraan ontbreekt t s A.N DANTZIG, r. d. HOOGEN. lez. v. ABS- het niet. U zult er spoedig van lezen, want nu kan het nog meer geld kosten. Inderdaad had hij zulke brieven van plattelandsbewoners ontvangen, wier haar tengevolge van een ziekte was uitgevallen en die ook zonder kunst middelen op het aangroeien konden hopen, maar daaraan twijfelden en nu vast geloofden, dat zij alles aan den beroemden balsem hadden te danken. Hier, kijk eens, is dat soms be drog riep hij weer en haalde eenige van die brieven te voorschijn, die hij steeds bij zich droeg. U moet het ook nog eens probeeren, want uw ponny wordt reeds bedenkelijk dun. En juffrouw Meckert, daardoor ver bijsterd, vergat haar treurige onder- vinding^ en verzocht hem, den vol genden dag een flesch mede te bren- j zou hem de vijf mark dadelijk geven, wanneer hij dat wenschte. Daar hij juist een proeffleschje bij zich had’, gaf hij haar dit grootmoedig ten ge schenke om haar vriendschap te win nen en voegde er bg, dat hij nog een groote flesch zou laten volgen. Ver rukt drukte zij zijn hand en wierp hem een dier blikken toe, zooals onge lukkige vrouwen er op na houden die zich bij iedere gunst van een man aan stille wenschen overgeven. Gliiser legde zich echter te slapen huis kunnen worden gezonden, wordt het land niet bebouwd en is hongers nood het zekere gevolg van den oorlog. Ook de Turken kunnen onmogelijk den oorlog langen tijd voortzetten, omdat daarvoor alle financiën, die daarvoor in groote mate noodig zijn, ontbreken. Wanneer nu de groote mogendheden zich nog onzijdig weten te houden, zoodat ook geen kans op een algemeenen oorlog te wachten is, en uit de uitlatingen van verschillende zijden mag dit wel worden afgeleid, dan is, al duurt de oorlog nog eehigen tijd, het einde toch spoedig te ver wachten. in de zekerheid, dat zij hem verheugd het heele logement zou offeren, wan neer zij zijn naam mocht dragen. ^oei, duivel, zei hij in zichzelf en spuwde. Maar wat deed men al niet om in een' goeden reuk te blijven Daarbij zag hij weer de Potsdammerstraat, het oude huis en het statige meisje met het voorname parfum, dat hem overal volgde. Van dag tot dag bemerkte hij steeds meer, dat niet alle menschen dom waren. Hij zelf had weinig te doen slechts de morgenpost gaf hem bezig heden. Hij nam het geld in ontvangst en deed de aanvragen en bestellingen af, die bij menigte inkwamen Het overige deden de magazijnmeester en de schrijver. Gedrukte antwoorden lagen reeds klaar. Slechts wanneer een bijzonder antwoord verlangd werd, greep hij naar de pen, maar gebruikte steeds een vorm, die tot niets ver plichtte. Met tusschenpersonen liet hij zich nog niet in, want hij wilde de korting zelf genieten. In de keuken, die ter zijde lag en in groote letters het opschrift „labora torium” droeg, mocht niemand van de bedienden binnen komen, want Dëhne moest geheel alleen werken. (Wordt vervolgd.) Nogent sur Marne te omsingelen. Ook hier moest een geregelde belegering plaats hebben voordat de beide mis dadigers onder de kogels der belege raars vielen. Daarmede was het land eindelijk van de wandaden der wan- dietenbende verlost. Engeland. Sedert maanden houdt in Engelsch- Indië een moordzaak de aandacht gaande. Een luitenant Clark en een mevr. Fulham worden nl. beschuldigd van middellijk of onmiddellijk moord gepleegd te hebben op den heer Ful ham en mevr. Clark. Fulham stierf aan vergif, mevr. Clark werd in bed door messteken afgemaakt. Vermoede lijk heeft Clark Fulham het vergif ingegeven, en nu is een Indiër met name Budhu, die met een paar ande re Indiërs onder verdenking staan mevr. Clark doodgestoken te hebben, kroongetuige geworden. Hg verklaart, dat hij en een Indiër met name Suk- ha den avond van den moord bij rÉEvr. Fulham zgn geweest en daar met haar en Clark het plan vast ge steld hebben. Luit. Clark zei tot Sukha: „Budhu zal u het betalen,” en toonde de zes goudstukken en tien roepjjen, die er voor bestemd waren. Vervol gens begaven vijf Indiërs zich naar het huis van Clark. Een van de Indiërs, met name Mohan, had een lang mes bij zich. Hij kuste het mes, vereerde het en wette het op een steen. Daarop gingen zij het huis bin nen. Clark kwam nog om een blaf- fenden hond weg te halen. Toen wees Budhu aan, waar de slaapkamer was. Een van de Indiërs hield een lan taarn op en Mohan stiet toe. Na flit getuigenis, voor de rechtbank uitge sproken, antwoordde Mohan, op de vraag wat hij er tegen in te brengen had, dat hij niets had te zeggen. Denemarken. Monarchenbgeenkomst In hofkringen te Kopenhagen, loopt volgens een telegram aan het «Berl. Tagebl.” het gerucht, dat de Tsaar van Rusland en de koning van Enge land in den loop van den zomer een bijeenkomst te Kopenhagen zullen houden. De bijeenkomst zou door tus- schenkomst van de Russische keizerin- moeder zijn tot stand gebracht. De juiste tijd moet nog niet bekend zgn. Scheepsongeluk. Uit Kopenhagen wordt aan het Berl. De oorlog op den Balkan. Hoewel de onderhandelingen waren fgebroken, verkeerde men in Europa Igemeen nog in de hoop^ dat van beide zijden, èn van de zijde der Tur ken, èn van de zijden der Bulgaren, nog wel eenige toenadering tot de tegenpartij zou komen. Men geloofde dat de druk die de groote mogend heden naar beide zijden zouden uit oefenen, groot genoeg zou zijn om een nieuw begin der vgandelijkheden onmogelijk te maken. Dezen keer is het echter anders geloopen dan men algemeen verwacht had. De Bulgaren hebben door hun onverwacht verbre ken van den wapenstilstand den toe stand geforceerd. De regeering in Bulgarije blijft stijf op haar stuk staan omtrent het bezit van Adrianopel en hop toegevend Turkije zich te dien opzichte heeft betoond, alles willen de Bulgaren hebben, blijkbaar omdat het geheele volk thans niet tevreden zou zijn met slechts bezitting van ander gebied. Adrianopel, de vroegere hoofd stad van het Oud-Bulgaarsche rijk, is in de oogen der Bulgaren al even begeerlijk als in dat der Turken. En de Bulgaren hebben gedurende den wapenstilstand zich om Adrianopel verbazend versterkt. Terwijl de bele gerden geen nieuwe verdedigingswer ken mochten maken en ook geen am munitie mocht worden aangevoerd, hebben de Bulgaren gesteund door de aangekomen Serviërs rondom Adria nopel den toestand aanmerkelijk ten hunnen gunste verbeterd. Zwaar be legeringsgeschut is aangevoerd en verder zijn een aantal wallen opge richt waardoor het geschut en de bedienende manschappen veel beter gedekt zijn. Voor Adrianopel komt daar nog bij de ongunstige omstandigheden dat de levensmiddelen vrijwel op zullen zijn. Werd reeds voor het sluiten van den wapenstilstand de beschikbare levens voorraad zeer gering geacht die voor raad zal vrijwel tot nul gereduceerd zijn, nu tijdens den geheelen duur der onderhandelingen geen nieuwen voor raad in de belegerde stad, mocht worden aangevoerd. Eén ding is zeker, de oorlog zal en moet ook trouwens gauw afgeloopen zijn. Noch Turkije, noch de Balkanstaten kunnen hem langen tijd voortzetten. Wanneer de Bulgaarsche troepen niet spoedig naar Frankrijk. De autobandieten wier wandaden thans voor de Pargsche Recht bank worden berecht hebben de vol gende misdrijven gepleegd. Het begon op 27 December 1911 met den overval van een kassiersknecht der Société Générale,' die op klaarlich ten dag in een drukke straat van Pa rijs werd doodgeschoten en van 23.000 frs. werd beroofd. Na dit misdrijf ge pleegd te hebben sprongen de bandie ten in een gereedstaande auto en hiel den zich de menschen die hen wilden wilden gevangen nemen met revolver schoten van het lijf. Daarna werd een geweerwinkel ge plunderd, waardoor de bandieten in het bezit kwamen van een heel arse naal. Vervolgens werden te Thiais een Tentenier en zijn dienstmeisje ver moord. Toen togen de bandieten naar Bel gië waar zij op 23 Januari bij een poging om nog een tweede automo biel te bemachtigen te Gent een dokter behoefte. Evenals Vroeger sliep hij ’s nachts in het logement „zur Heimat”, daar hij bang was dat Anna Schiman achter zijn zakengeheim zou komen. Gedurende dien heelen tijd had hij haar slechts driemaal gezien en haar steeds wijs gemaakt, dat hij wel is waar een betrekking had, maar met zijn klein salaris tevreden moest zijn. Wanneer zg hoorde, dat hij nog steeds in dat ellendige logement woonde en wel tegen een billijke maandhuur, zou zij zeker niet aan zgn woorden twij felen. En wat juffrouw Meckert betrof, die bij het lezen der aankondigingen de handen verwonderd samensloeg, zij was door hem behoorlijk op een dwaal spoor gebracht. Hij had den apotheker het recept afgekocht, maar was daarbij leelijk bedrbgen, want tot heden gingen de zaken in het geheel niet. Zijn geld, zgn goeie geld Tegenover Dahne was hij heel bru taal geweest. Ik wil, dat je met haar volstrekt niet over onze zaken spreekt, had hij hem gezegd, anders big ven we geen vrienden. Je recept heb ik eenmaal, nu, en lieden van jouw soort zgn er genoeg. Dëhne stelde hem gerust, want hij dacht er volstrekt niet aan met hem oneenig te worden. Glöser behoefde overvielen en een toegeschoten politie agent doodschoten. Kort daarop pleegden 2 leden der bende inbraak in het station van Aubrais. Bij deze gelegenheid werd een gendarme gedood. Een der ban dieten Renard, werd na een wanhopig gevecht gevangen genomen, terwijl de andere, Brittanique genaamd, zelf moord pleegde. Op 27 Februari 1912 werd nogmaals een automobiel gestolen. Toen te Parijs een politieagent pro ces-verbaal tegen hen wilde opmaken wegens te snel rijden, meenden zij dat zij ontdekt waren en zij schoten den agent dood, waarna zij te midden der algemeens ontsteltenis ontkwamen. Later lieten zij de automobiel op den weg staan, en gingen zij te voet verder. Maar al spoedig wisten zij zich van een nieuwe automobiel te voorzien. In het bosch bij Montgéron konden zij den chauffeur neerschieten en diens begeleider zwaar verwondden. Zij reden nu naar Chantilly waar zij hun be- ruchten aanval op do Société Générale uitvoerden. Zij drongen ’t bankgebouw binnen, doodden den kassier en een bediende, wondden een ander levensgevaarlijk, en maakten zich meester van een som van 47.000 frs. Ook hier wisten zij door geweer- en revolverschoten aan hun vervolgers te ontkomen. Op 24 April bevonden zich de poli- tiedirecteuren Jouin en de inspecteur, toen zij naar den bandiet Siementhoff zochten in diens jvoningploteling on gewapend tegenovet Bonnot, het be ruchte opperhoofd der bende. Bonnot schoot Jouin dood, wondde den in specteur en ontkwam. Op 25 April pleegden een moordaanslag op een zekeren Granghout, om de gevangenneming van Carrouy te wreken. Op 28 April eindelijk werd Bonnot ontdekt, en, begon de belegering van het huis te Ohoisy le Roy, waar hij bij den anarchist Dubois een schuilplaats had gezocht. Men herinnert zich hoe de beide bandieten hier den dood vonden. Niettemin pleegden de bandieten nog op 1 Mei oen moord op een ze keren Blanchet, omdat deze de politie inlichtingen omtrent hen had ge geven. Daarna gelukte het eindelijk de beide andere hoofdmannen der bende, Gar nier en Vallet, in hun schuilplaats te vinding gen'; zij

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1