RONA ISEL Van Houten’s Cacao ITS, i and el. re«: ffl THÏB 't MERK to letten. Donderdag 6 Februari 1913. 51e Jaargang. No. 12091. en 2>e lezersfiuwafi. Buitenlandsch Nieuws. Sixltexxlaxxd. □D-A-. Jt waters ON', arwater. J1NINE. GETALL E JONG, thaven 31. Gouda AAYZONEA west. ISTievL-ws- exx ^.d."vextezxti©"blgud. voor Gto-lxcLsl exx OxxxstxeHscezx. Verscliynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. tiseptische werking: a 7 uUn Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. FEliLLHlO*. DE GEWETENLOOZE. (Wordt vervolgd). n k Zn., Goud,. Uitstekende dagelijksche drank, verre te ver kiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Machtig wapen in den strijd tegen misbruik van alcoholische dranken. O. BIJL, EBAART Lz f 1.25 1 50 1.50 1 90 .ANGE PIT IN sn Heeren éunie”, 8 uur, inkeliersvereen. j geregeld tqdig ontvangen van onvermakelijk- dan in ome AZ1J.V VAX DHEEÊN worden cd in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons leiding van Nom- rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering erde orders aan- GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 19) Glaser zorgde er voor, dat de apo theker nooit inzicht in de zaken kreeg, opdat hij zijn eischen niet zou ver- h o ogen. Dahne hoorde altijd klagen over weinig omzet, wat hem meteen stillen angst vervulde, ofschoon hij zich niet kon begrijpen, waar de bak ken met balsem bleven. Bijna stomp zinnig verrichtte hij zijn werk en ging weg langs de achtertrap, evenals hij gekomen was, reeds verheugd dat hij den volgenden dag weer mocht komen. Glaser wreef zich vergenoegd in de handen, want in dezen uitgebreiden handel werd zijn naam nooit genoemd. Hij stond om zoo te zeggen achter de coulissen, leidde alles en streek de winst op, die reusachtig was. Overtuigd van de oneerlijkheid van dit bedrijf, ver heugde hij er zich over, dat hij niet openljjk bekend was, want zijn streven was om in de maatschappij erkend te worden, wanneer zijn goede naam be waard bleef. En zoo zag hjj in, dat het langzamerhand tijd werd, om an dere levensgewoonten aan te nemen bestu, Ö1/» «ar, udsche Winke- voor hem had, daar hij zelf geen ver langen naar onbezorgdheid kende. Al deze lachende en pratende menschen, die het zweet der afgeloopen week nog mot zich mee droegen, schenen hem zijn persoonlijke vijanden toe, die hij bestrijden eh uit den weg gaan moest. En toch zag hij in hen zijn geluk, maar als iemand, die ze ge bruiken moest zonder met hen in aan raking te komen. Eindelijk vond hij Anna, die bij de leeuwen op hem wachtte. Zij was netjes en vroolijk gekleed en zou met haarfrisch voorkomen, evenals vroeger, verlangens in hem gewekt hebben, als zijn besluit niet zoo vast gestaan had. Niettegenstaande dit wist hij haar vreugde op prijs te stellen, drukte haar warm de hand en deed zich voor als zeer naar haar verlangend. Eerst toen hij haar naar een afgelegen bank ge-, bracht had, werd hij een beetje stil. Denk eens, je geld is weer terug, begon hij en zocht in zijn zak. Men heeft het nu eerst gevonden. Weet je, waar het was? Werkelijk daar aan het station. Een eerlijke kerel heeft het teruggebracht. eenzaamheid wekte echter geen ver heven gedachten in hem op, maar gaf zijn afschuwelijke eerzucht nieuw voed sel. Terwijl hij in gedachten, men- schenschuw, met een onvriendelijk ge zicht neerzat, dacht hij slechts aan groote ondernemingen. De melodieën droegen hem voort in het handels- Nirwana. Op een Zondag bevond hij zich met Anna Schimann in den dierentuin. Hij had haar een briefkaart geschreven, als een liefhebbend bloedverwant, in de veronderstelling, dat Anna’s mees teres den inhoud kon lezen en dan zou zij er niets bijzonders in vinden. Het was reeds voorjaar geworden en het Maartsche zonnetje scheen verkwik kend op de menschenjnassa, die uit alle voorsteden samengestroomd was om met vrouw en kinderen het goed koops genoegen te smaken. Deze volks menigte toonde zich even onverzadig- lijk als de roofdieren, die in hot genot hunner eerste vrijheid onrustig achter de ijzeren tralies heen en weer Ijepen,, wachtend op de groote voedering. Geheele bergen belegde broodjes wer den verorberd en de bierdorst scheen niet te lesschen Glëser slikte het stof en ademde de uitwasemingen van dit veelhoofdig monster in, dat iets terugstootends aangename smaak! meer lachen on nam hij zich voor, dit soort genoegens uit te stellen tot den tijd, dat hij zich op den eersten rang kon vertoonen. Hij had zich zelf plech tig beloofd, deze nieuwe gewoonte eerst aan te nemen, zoodra hij de eerste twintig duizend mark in een ronde som in den zak zou hebben. Zijn groot ste genot was, des Zondags door de straten te loopen en ’s middags Unter den Linden heen en weer te wandelen tusschen de bonte, opgeprikte menigte, die daar uit alle deelen aer stad samen stroomde, om zich in feestgewaad te vertoonen en bij deze gelegenheid den ouden keizer eens te zien. Dan ver meide hij zich, een slechte sigaar roo- kend, evenals altijd in toekomstdro men. Dikwyis ging hij «naar den overkant en bleef voor het beroemde restaurant van Dressel staan, waar, hij er pleizier in had een poosje te kijken, hoe de portier de voorname gasten in- en uitliet. En dan stelde hij zich in stilte het genoegen voor, dat hij daar later als groot man ook zou s.naken. ’s Avonds ging hij voor vijf en ze ventig pfennig naar een concert, waar hij een flesch selters bestelde. Hij hield van muziek en vreemd, juist van zwaarmoedige, aangrijpend en bij die tonen gevoelde hij zich onbeschrijfelijk eenzaam en verlaten. Dit gevoel van wanneer hij langzamerhand zijn doel wilde bereiken. Tot nu toe had hij het leven van een waren gierigaard geleid, die iederen stuiver driemaal omkeert, vóór hij hem voor zichzelf uitgeeft. Hij at in een gaarkeuken voor vijftig pfennig en dronk er slechts water bij, daar er niets anders was. ’s Avonds haalde hij brood, boter en worst uit zijn schrijftafel tè voorschijn en verorberde het als een gierigaard,- die overtuigd is zich veel meer te kunnen veroorlooven, maar den wil tot onthouding bezit. Niettegenstaande dit was hij spoedig in Berlijn thuis,, kende alle verhou dingen der groote stad, maar als iemand, die er buiten staat en onder vinding door beschouwing vervangt. Evenals vroeger verslond hij alles, wat in de cowmen stond hij verzamelde gewichtige uitknipsels om hun invloed later te kunnen gebruiken. Zoo was hij omtrent alles ingelicht, wat in de maatschappij voorviel, wat in de schouwburgen gespeeld werd en wat men op de beurs en in het koopmans- leven uitbazuinde. Eens had hij lust een klucht bij te wonen, waar heel Berlijn heen ging. Toen hij echter in den'Wallnerschouw- burg op de. galerij stond en daar zijn magazijnmeester ontdekte, kon hij nigt De oorlog op den Balkan. Uit Constantinopel wordt d.d. 5Febr. gemeld Draadloos wordt uit Adria nopel geseind dat het bombardement zoo vreeselijk is, dat de geheele draad- looze verbinding met Constantinopel in de war is en de telegrammen ver minkt en onleesbaar aankomen. Men meent te weten dat het garnizoen van Adrianopel heden een uitval zal wagen. Tusschen Bulgaren en de Turken is op het oogenblik een hevige slag aan den gang op het schiereiland Galipoli. Naar verluidt zijn er zeer zware ver liezen geleden aan beide zijden. Bij zonderheden ontbreken. Het bombardement van Adrianopel. De commandant van Adrianopel seint, dat bij het bombardement door de vijanden 138 bommen en 11 gra naten in de stad geworpen zijn 8 inwoners zijn gedood, 10 gewond, terwijl 53 huizen in brand geschoten werden. Het bombardement duurt voort. De toestand in Constantinopel. Niettegenstaande de oorlog, volgens tional Liberal Club, waarvan hij 25 jaar lid was geweest, aangeboden, over dit kwaad gesproken. Ernstig voorstander als hij van verbeteringen is, heeft hij zijn gegevens omtrent den toestand op het platte land ver zameld en daardoor heeft hij zich de verontwaardiging van de landeige naars op den hals gehaald. Zij be weerden dat de manier waarop hij onderzoek had doen houden, minder fair was geweest. Op dien avond echter toonde hij aan, dat hij om een zeer volledig rapport te krjjgen, sa mengesteld uit betrouwbare gegevens, een aantal bevoegde mannen had op gedragen bij de plattelandsbewoners zelf te gaan zien en vragen hoe ze leefden, hoe ze werkten, wat de ver diensten waren en hoe het met de huisvesting was gesteld. Het resul taat van dit onderzoek, dat in een rap port zal worden samengevat, noemde de minister diep bedroevend. En in eenvoudige sobere woorden deelde hij het een en ander daaromtrent moo. Wanneer het rapport zal zijn ver schenen, hopen we nader op deze zaak terug te komen. de ernstige aandacht van de regeering in beslag neemt en zeker op haar programma zal komen bij aldien haar mandaat door de kiezers verlengd wordt. Geen land ter wereld heeft misschien meer tp lijden gehad van een groote, te groote immigratie van de bewoners van het platte land naar de steden. Het verschijnsel der im migratie wordt in bijna alle landen waargenomen. Het minder beschermd zijn der landbouwbedrijven, de hoo- gere loonen door handel en industrie uitgekeerd, behooren tot de voor naamste oorzaken der immigratie. In Engeland werkt trouwens de vorm van landbezit een verbeterde toestand van het platteland tegen. Bekend ia, de eigenaardige bepalingen omtrent het erfrecht in Groot-Brittannië. Zoo- als onzen lezers waarschijnlijk bekend is, erft de oudste zoon alles. Daar door blijft het bezit in zijn geheel bijeen en wordt vaak tijdens het leven van den eigenaar nog uitgebreid. Al zouden we niet gaarne beweren, dat de Engelsche landheeren weinig voor hun pachters voelen, toch wordt vaak de groote waarde van het land mis kend, vooral omdat het sportwezen onder de Engelsche heeren zoo is in gekankerd, dat velen zich meer tot de sport voelen aangetrokken, dan tot het zorgvuldig beheeren van hun goederen. Voor de pachter is het on zekere in rijn bestaan oorzaak, dat hy zich minder op de verbetering der landerijen toelegt, dan voor het bedrgf wel gewenscht was. Dit laat zich ge makkelijk Verklaren. Wanneer toch de boer door zorgvuldige behandeling zijn gepachte landerijen aanzienlijk heeft verbeterd, bestaat er kans, soms zelfs heel veel, dat plotseling de huur waarde wordt verhoogd. Dat schrikt natuurlijk de boer af, wat tot gevolg heeft dat het land niet opbrengt, wat het zou kunnen opbrengen, terwijl een ander gevolg is dat men heel gaarne het onzekere bestaan van landbouwer opgeeft, om een andere werkkring meestentijds ook meer loonend te zoe ken. Dit kwaad is zeer verontrustend en de Engelsche regeering heeft dan ook reeds nu haar aandacht geschon ken aan een mogelijke oplossing, al zal zij in geen geval aan de oplossing beginnen alvorens de kiezers de gele genheid hebben gehad door hun stem hun meening over de te nemen wet telijke maatregelen te uiten. Dezer dagen heeft minister Lloyd George op een feestavond hem door de Na- onie“, 81/* aur, Onderstandskas lasten”. best“, 8Va aur, ikkenhuis. m Woningtoez., ezondheidscom- PRIJS VAN HET ABONNEMENT. Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post w Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauL Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Engeland. De Engelsche regeering heeft in deze wetgevende periode meer dan voldoende werk voorhanden. Naar nieuwen arbeid behoeft zij voorloopig niet om te zien. (Voor een volgende periode zal echtereen zeer belangrijk punt aan de orde jk om en dat nu reeds Libau is bij het eiland Bornholm ge- man equipage en drie passagiers. Twee vrouwen en drie mannen werden tot nu gered. Alle anderen bevinden zich nog aan boord. De toestand van het schip is zeer gevaarlijk. Frankrijk. Uit den Carnavalstijd. Op een gemaskerd bal te Kolmar is een bloedig drama afgespeeld. De automobielhandelaar Meyreil, die se dert kort in betrekking stond tot de balletteuse Helene Mirbach, ontmoette deze ’s nachts op het bal. Daar hij reden meende te hebben, haar van on trouw te verdenken, maakte hij haar verwijtener ontstond een woorden twist waarin hij haar een slag om de ooren gaf en trachtte te worgen. De danseres trok daarop een dolk en stiet die den man in de borst. Meyreil was terstond dood. De daderes werd ge arresteerd. De hartstochtelqke scène wekt onder de bezoekers van het bal groote opschudding. (N. Ort.) Over een gevaarlijke vergissing wordt uit Parijs het volgende gemeld. Zondag, den eersten carnavalsdag, was er in de Parijsche voorstad een officieele kringen, opnieuw begonnen y is, bemerkt men in Constantinopel y strand. Aan boord bevinden zich 29 niets van den oorlog. Slechts bij de J i Taxmin-kazerne heerschte buitenge woon leven, omdat daar, evenals bij het begin van den oorlog, de paarden van huurrijtuigen en vrachtwagens gerequireerd worden, hetgeen veel nieuwsgierigen trekt. Overigens ziet de hoofdstad bij het zachte voorjaars weer er zeer vreedzaam uit. Het publiek schijnt groote waarde te hechten aan het hervatten der vij andelijkheden. Ook de beurs was niet ongerust en bleef vast, alsof de vrede verzekerd was. In de Porte werd of ficieel verklaard, dat de wapenstilstand niet verlengd was. Deze duistere aan gelegenheid heeft eenige ergernis ge wekt, daar de verkeerde berichten uitgestrooid waren door leden van de regeering. Denemarken. Scheepsrampen. De zeer sterke orkaan welke de laatste dagen de Oostzee en overige Noorsche wateren geteisterd heeft en waarvan de zeelieden zeggen, dat zulk een heftige orkaan volgens menschen heugenis niet gewoed heeft, heeft een groot aantal schepen doen vergaan. - Een Russische stoomboot op reis naar groote opschudding. Honderden kin- Ta ieder onzer er wel voldoende van overtuigd van welk groot belang de dagen zijn, welke ons nog scheiden van den 15en Februari? Als die dag is aangebroken, is het absoluut onmogelijk op de kiezerslijst nog één mannetje te brengen. Voor dien datum moeten dus al onze man nen ingelijfd zijn in de vrijzinnige gelederen. Ongetwijfeld hebben onze organisaties het hunne gedaan om alle aspirant-kiezers op de lijst te brengen. Zoo licht wordt er echter één vergeten. Elk onzer kan het werk der organi satie zeer verlichten als hij eens nauw lettend nagaat in den kring zijner bekenden, of wel allen op de lijst zijn gebracht. Want men vergete het toch niet, in deze dagen wordt de uitslag van de Juni-stembus reeds voor een groot deel beslist. Die partijen, welke het grootst aantal kiezers hebben weten te kwjeeken staan er in Juni het best voor. De clericalen hebben dit altijd al begrepen en zij hebben hunne maat regelen terdege genomen. Wij zyn er van overtuigd dat onder de nieuwo kiezers een overwegend aantal de vrij zinnige beginselen voorstaat en het ligt aan ons te zorgen, dat die allen op de 1 ijs t worden1 gebracht. Wij heb ben de zekerheid, dat onze vrijzinnige organisaties van het besef zijn door drongen, dat de kiezerslijst thans alle aandacht vraagt. Voor onze wakkere kies- en piopagandavereenigingen is onze aansporing dan ook overbodig. Er zijn echter nog zoovele geestver wanten, die de taak der organisatie door hun steun zouden kunnen ver lichten 1 Dat zij in ons stukje een aan sporing vindèn hun steun te verstrek ken. Ieder onzer houde tot 15 Februari als wachtwoord De kiezerskweek is de mobilisatie van het vrijzinnige leger!

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1