't'z ia erxla.an.d-. BTATBN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. X 401e Staats-loterij. KERKNIEUWS. LaatstP Rarichton BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel teAmstordam n deren volgden jubelend en schreeuwend een gestalte, die als beer verkleed, zich nu eens op alle vier pooten dan op de achterbeenen zoo natuurlijk bewoog, dat men gezworen zou hebben, dat het een echte beer was. De kinderen wier pen het „schoone masker" met confetti en borstelden het dan weer af. Zij drongen ten laatste zoo op, dat het vermeende masker zich op een gegeven oogenblik hoog oprichtte, omkeerde en een zoo onmiskenbaar gebrul uit stiet, een zoo overtuigenden muilopen- sperde en zulke echto roofdiertanden toonde, dat twijfel niet langer mogelijk was. De vermeende verkleede was een echte en werkelijke beer, en ontvlucht uit een kermistent. Wel een kwartier lang hadden do kinderen zonder erg om hom heen gesprongen en tegen hom opgedrongen. Nu stoof de menigte mS>t een angstgeschreeuw uiteen. De beer waggelde goedig nog een tijdje voort en werd toen door den baas der kermistent naar zijn kooi terug gebracht. In Parijs begint men zich weer on gerust te maken over de Seine. De benedenkaden staan overal onder wa ter, en injiafc. Auteuilkwartier is de toestand/zorgwekkend. De bewoners der bérireigjde wijken zeggen, dat de overstrooming van een paar jaar ge leden op dezelfde wijze begonnen is als thans. In een enkele nacht steeg het water 60 cM. De autoriteiten schijnen zich voorloopig nog niet veel van het geval aan te trekken. Propaganda voor de bijzondere school in Indië. De correspondent te Soerabaja van het Bat. Nbl. schrijft De tijden veranderen! Wie had het, eenige jaren geleden, mogelijk goacht, dat in een stad als Soerabaja een matroos der Koninklij ke marine er dos avonds op uit zou gaan, om propaganda te maken voor.... een school met den Bijbel Toen, in een staag aanhoudende' regenbui, een matroos mijn erf op stapte en me eenige circulaires en inteekenbiljetten voorhield' voor de school met den Bijbel, stond ik oor spronkelijk „paf" voor het geval. Was dit een anachronisme, iets uit vroeger dagen, per ongeluk naar Indië overgewaaia Of was het een symptoon van datgene, wat komen gaat In een stad als Soerabaja waar bijna niemand zich druk maakt om andere dan materieele dingen leek me de verschijning vaife den christelijk ageerenden pikbroek* al bijzonder vreemd. En dan vooral, wanneer je pas het onderwijzerscongres achter den rug hebt, en de forsche aanvallen op het dogmatisch, sectarisch, byzonder of kerkelijk (en hoe dit verder genoemd moge worden) onderwijs je nog in de ooren klinken Een dweepersfiguur, die matroos iemand die behoefte heeft om „te getuigen", en er 's avonds bij slecht weer op uittrekt om proselieten te maken. Voor het werk zelf alle respect, evenals voor den arbeid van ieder, die flink werkt volgens zijn eerlijke overtuiging, en niet tegen moeite op ziet. Maar toch bleef het vreemd die actie, een schaduw van den komenden schoolstrijd. Want, al moge ook het onderwijzersgenootschap krachtig heb ben postgevat vóór het openbaar neutraal onderwijs, de beslissing be rust ten slotte by de ouders der kin deren. En we hopen van harte, dat van evengenoemd genootschap, zoo mede van allen, die iets voelen voor de neutrale school, een krachtige actie moge uitgaan om ook de ouders, d. w. z.het publiek, te blijven behouden of te winnen voor het neutrale onder wijs. De eenige weg zal zijn versprei ding op zeer ruime schaal van kleine vlugschriften en brochures, in den geest als het geval zal zijn met de bekende rede van den heer Den Hol lander te Semarang. Daarbij behoort het echter niet te blijven wil men de situatie meester blijven en geen terrein verliezen dan zal van de Voor standers der neutrale school een voort durende actie raoetèn uitgaan. Ik ge loof niet, ook in verband met de daaraan verbonden kosten, dat het onderwijzersgenootschap die actie ge heel alleen zal kunnen voeren. Er zal naar zijn meening moeten worden gevormd een afzonderlijk lichaam, dat zich voor die actie spant en ik geloof dat er in Indièr genoeg vryzinnigen zullen zijn, die zoodanige actie willen steunen. Een Btraftooht in Timor. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij eene po ging tot arrestatie van veedieven in het Oostelijk gedeelte van Nederlandsch Timor zwaar gewond drie Europeesche militairen beneden den rang van offi cier, waarvan er twee zijn overleden en licht gewond een Europeesch mili tair beneden dien rang, benevens twee gewapende politiedienaren, van welke laatston er een overleden is. Grondwetsherziening. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingokomon de voorstellen tot Grond wetsherziening, welke zijn gebaseerd op den grondslag van het rapport, uitgebracht door de Staatscommissie waarvan Min. Heemskerk voorzitter was. De twaalf voorstellen, zooals die thans ter tafel liggen, zijn voor het meerendeel van zeer grooten ingrij penden aard in het maatschappelijk leven. Wij ontleenen daaraan bet volgende Verhooging wordt voorgesteld van het koninklijk inkomen uit 's Rijks kas met f200.000 zoodat dit dan f800.000 kal bedragen. Voor het on derhoud der paleizen wordt voorge-' steld jaarlijks inplaats van f 50.000 f 100.000 beschikbaar té fetellen. Voorgestold wordt art. 55, thans luidende „De uitvoerende macht be rust bij den Koning" te lezen „Bij den Koning berust de uitvoe rende macht. Hij oefent de wetgevende macht uit in gemeen overleg met de Staten-Generaal. In naam des Ko- nings gesproken." Voorgesteld artikel 80 het (kiesrecht artikel) aldus te doen luiden De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Ne derlanders, die den leeftijd van 25 jaren bereikt hebben en aan het hoofd van een gezin staan, of zon der aan het hoofd van een g zin te staan als zelfstandige personen in do maatschappij optreden, een en ander nador te regelen bij de wet. De wet bepaalt, in hoever de uit oefening van het kiesrecht wordt r horst voor de militairen beneden rang van officier bij de zee- en landmacht voor den tijd, gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. Van de uitoefening van hef; kies recht zijn uitgesloten, zij wien dat recht by rechterlijke uitspraak is ont zegd; zij die krachtens rechterlijke beschikking van hun vrijheid zijn be roofd zij die by rechterlijke uitspraak, wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens, de beschikking of het beheer over hun goederen hebben ver loren, en zij die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, .gedurende ten minste drie maanden, van een gemeentebe stuur of andere niet kerkelijke instel ling geldelijken onderstand hebben genoten. Voorts wordt voorgestehrte bepalen dat de leden van de Tweede Kamer worden gekozen voor 5 jaar. Artikel 89 lpidt dan aldus: De leden ontvangen, voor het bijwonen van de vergaderingen der Kamer of van haar commissiën, vergoeding van reiskosten volgens regels bij de wet te stellen. Als schadeloosstelling wordt aan den Voorzitter toegelegd een som van f 8000 's jaars en aan de leden van f 3000 's jaars. Zij genieten na hun aftreding pensioen volgens re gels door de wet te stellen. De in het tweede lid bedoelde schadeloosstelling wordt, voor den tyd der zitting, niet genoten door i de leden, die gedurende de geheele zitting afwezig bleven. Artikel 90 (verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer) luidt aldus Om lid der Eerste Kamer te kun nen zijn moet men voldoen aan dezelfde vereischten als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn gesteld. Voorts wordt voorgesteld te bepalen dat het Minister-ambt on vereen igbaar is met het Kamerlidmaatschap. Art. 94 wordt aldus voorgesteld De ministers hebben zitting in de beide Kamers. Zij hebben alleen een raadgevende stem. Zy kunnen zich in de vergadering doen bystaan door de ambtenaren, daartoe door hen aangewezen. Zij geven aan de Kamers, hetzy mondeling, hetzij schriftelijk, de verlangde inlichtingen, waarvan het verleenen niet strijdig kan worden eoordeeld met het belang van den taat. Zij kunnen door elke der Kamers woraen uitgenoodigd te dien einde ter vergadering tegenwoordig te zyn. Geschrapt is de bepaling, dat de gemeenteraad aan het noofd der ge meente staat, terwijl de benaming „burgemeester" in de Grondwet is opgenomen. Artikelen 143 en 143bis worden nu voorgesteld als volgt: Art. 143. In elke gemeente is een raad, welks leden rechtstreeks voor een bepaald aantal jaren worden gekozen door de mannelijke inge zetenen der gemeente, tevens Neder landers, die voldoen aan de eischen iii artikel 80 gesteld. Het tweede en derde lid van dat artikel zijn mede van toepassing. Om lid van-den raad te kunnen zijn wordt vereischt, dat men man nelijk Nederlander en ingezetene der gemeente zij, niet bij rechter lijke uitspraak, wegens krankzin nigheid of zwakheid van vermogens, do beschikking of het beheer over zij(r'goederen hebbe verloren, noch val de verkiesbaarheid ontzet zij en de)n ouderdom van drie-en-twintig jsfren vervuld hebbe. De verkiezing van den raad heeft /plaats op de wijze door de wet te f regelen. Artikel 143 bis. Aan het hoofd van den raad staat een burgemeester, die door den Koning wordt be noemd en door hem ontslagen. Art. 192 (het onderwijs-artikel) zal, volgens het voorstel der regeoring, aldus luiden Het onderwijs is een voorwerp van do aanhoudende zorg der Ro- geering. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens bet toezicht der Overheid en bovendien, voor wat lager en middelbaar onderwijs betreft, be houdens het onderzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwyzerhet een en ander door de wet te regelen. Voor zoover zich een' behoefte aan ander algemeen lager onderwijs openbaart dan waarin door de inge zetenen wordt voorzien, wordt dit onderwijs van Overheidswege ver strekt. De inrichting vam dit van Overheidswege gegeven /onderwijs wordt, onder eerbiediging van de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen, door de wet geregeld. Het overige onderwijs van Over heidswege gegeven wordt eveneens bij de wet geregeld. In de kosten voor het algemeen lager onderwijs, op scholen door ingezetenen opgericht, wordt, onder voorwaarde en volgens regels door de wet te stellen, door de openbare kassen voorzien, op gelijken voet als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen «van de Overheid uitgaande. De Koning doet van den staat van het geheele onderwijs jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten- Generaal toekomen. Titels en namen. M. Q. W(ildeman) schrijft in het Mbl. van het Geneal.-Herald. Gen. „De Nederlandsche Leeuw In „De Nieuwe Courant" ontdekten wij de volgende advertentie Bij vonnis der arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage van den 2en Januari 1913 is F. G. baron Van Reede, laatstelijk gewoond hebbende te 's-Gravenhage in staat van faillis sement verklaard, met benoeming van den E. A. Heer mr. H. A. du Mosch tot rechter-commis8aris en van den ondergeteekende tot curator. Mr. A. O. H. Telleden. 's-Gravenhage, den 3 Januari 1913. Trompstraat No. 326. Het is onverantwoordelijk hoe in een vonnis, van de arr.-rechtb. een titel wordt vermeld welke den delinquent in 't geheel niet toekomt Dezelfde persoon, die indertijd onder den naam De Plage te's-Gravenhage het beroep van toonkunstenaar (d.w.z. likdóornsnyder) uitoefende, werd in 1896 reeds door de politie gesignaleerd als Frederik Godard van Reeden of van Reede, zich ook noemende baron Frederik Godard van Reede van de Parkelaar (Vgl. Maandblad 1896. k. 160), en ons lid de heer Regt vestigde in Maandblad 1912, k. 303 de aan dacht op een advertentie in de dag bladen waarbij het overlijden wordt gemeld van een baronnessevan Reede, zuster van meergenoemde F. G. van Reede." TWEEDE KAMER. Vergadering van 5 Februari 1912. (Vervolg.) Invaliditeitswet. De heer Roodhuyzen (u:l.) ver klaarde met belangstelling de debatten te hebben gevolgd. Spr. had gehoopt dat uit deze debatten de Land*fèn Tuinbouw-Onderliuge krachtiger nkar voren zou zijn gekomen, maar zulks is niet het gevaj. Spr. stelde daarom een motie voor, waarin de Kamer zich uitspreekt dat het wenschelijk is dat verzekerings organisaties, die geen winstbejag be oogen, zooals b.v. de Land- enTuin- bouw-Onderlinge. en andere dergelijke organisaties, onder de noodige wette lijke waarborgen worden toegelaten tot het dragen van eigen risico by de invaliditeitsverzekering. Spr. verzocht deze motie bij het debat te behandelen. De heer D u y s (s.d.) waarschuwde voor een groot debat over de Land en Tuinbouw-Onderlinge. De heer de Visser (c.h.) alsook de heer Nolens (r.k.) verklaarden zich tegen deze motie wijl ze het debat maar zou ophouden. De heer Nolens bezigde de uitdrukking dat hij zich geërgerd heeft over de wending dezer zaak en zich zou moeten be ginnen te schamen over zijn mede leden. De heer Goeman Borgesius bestreed den heer Nolèns. Trouwens het verwijt is dan evengoed gericht tot den heer de Visser. Spr. critiseerde de wijze van behandeling. Het gaat niet aan over zulke amendementen- reeksen-Treub-de Visser maar te stem men, zonder dat zelfs de commissie van voorbereiding iets van zich laat hooren. Spr. acht het zeker gewenscht dat er kome een principieele uitspraak over de risico-overdracht. De heer Troels tra (s.d.) zal tegen de motie-Roodhuyzen stemmen, wijl hij meent dat hiermede geen eerlijk spel wordt gespeeld, doch reine demo- gogie wordt gevoerd. De heer Roodhuyzen (u.l.) ver klaarde dat de noodzakelijkheid hem tot deze motie had gebracht. Een logische wijze van behandeling zou zijn geweest de amendementen te zenden naar de'afdeelingen. Daarvoor hebben de sociaal democraten op grond van obstructie-aanwijzing het voorstel niet willen doen. Obstructiebedoeling zit in 't geheel niet voor. Na repliek van den heer D u y s (s.d.) word de behandeling der motie bij het debat verworpen, met 38 tegen 22 stemmen. Donderdagmorgen 11 uur voort zetting. Kleedkamers in Schouwburgen. De „N. R. Ct." maakt melding van een circulaire van het bestuur der Ned. Tooneel-kunstenaars-vereeniging aan de besuren van schouwburgen en sociëteiten, waar tooneel gespeeld wordt, in welke wordt aangedrongen op verbetering van den toestand der kleedkamers. Het bestuur wijst er op, dat de kleedkamers waarin de tooneelspeler, voor zoover hy niet „en scène" is, van ongeveer 7 tot 11 uur moet vertoe ven, allerminst geschikt zijn er toe mede te werken, dat hij voor zijn taak gedisponeerd is. Niet alleen ontbreekt meestal zelfs het minste comfort een kleedbank, een paar keukenstoe len, waschkom en paar armoedige lampjes vormen gewoonlijk den ge- heelen inventaris, al dit schoons ge- plaats tusschen vier kale muren maar zelfs aan de tot-het-meest-strikt- noodzakelijke - teruggebrachte - eischen kunnen deze lokalen dikwijls niet vol doen. Daarom meent het bestuur ten aan zien van kleedkamers en toiletten in het algemeen op het volgende te mo gen aandringenvoldoende ruimte, reinheid, verwarming, ventilatie, goede verlichting (in de kleedkamer hetzelfde licht als op het tooneel), zindelijke waschgelegenheid voor ieder afzonder lijk, voldoend water, toiletkamers voor dames en heeren afzonderlijk; rein, verlicht en voorzien van het noodige". Zondagmiddag is te Berghuizen bij Oldenzaal in een greppeltje het lijk gevonden van den aldaar wonenden 38 j., on^ehuwden fabrieksarbeider B. O. K., die daar Zaterdagavond blijk baar ten gevolge van misbruik van sterken drank een treurig' einde heeft gevonden. Verduistering. De Rechtbank te Alkmaar veroor deelde gisteren H. Hilgers, redacteur administrateur van „Onze Courant" te Hoorn, wegens verduistering van gel den tot 1 jaar gevangenisstraf. Een fabriek afgebrand. Maandagavond omstreeks halftien zoo meldt de* N. R. Crt. heeft er in de nieuwe deztrinefabriek van de firma A. t. Linge te Veendam een hevige ontploffing plaats gehad, die ver in den omtrek werd gehoord. Kort daarop sloegen felle vlammen uit dfabriek, en in een ommezien stond alles in lichtelaaie. De werkman J. Bakker, die nog in de fabriek werkzaam was, kreeg vele brandwonden en kon met moeite gered worden. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. De dextiine-fabriek is geheel afge brand. Ze was'op beurspolis verzekerd. Verder zijn de hoofdafdeelingen, als meeldrogerij, ketelhuis en machine kamer, van een aangrenzende groote aardappelmeelfabriek vernield. Het ge heele bedrijf van deze fabriek moet worden stop gezet, waardoor vele ar beiders zonder werk zijn De brandschade wordt begroot op ruim een ton. Verbrand zyn onder meer 2000 balen dextrine, voor afle vering gereed, een waarde vertegen woordigende van f40.000. Bookmakers gearresteerd. Een vader en een zoon Sverdacht van do uitoefening van het bookma- kersbedrijf, zijn door de poiitie te Middelburg aangehouden. Het was de gemeente politie aldaar ter oóre gekomen, dat onder den rook van Middelburg, doch in de gemeente Koudekerke, iemand, die vroeger het bookmakersbedrijf uitoefende, ook thans nog daarmede voortging, daarin geholpen door zijn zoon. Het onder zoek bracht aan het licht, dat de man op gezette tijden, groote zwaren kisten door Van Gend Loos liet afhalen, en dat deze voorzien waren van zijn eigen naam aan een adres te Londen. Men vermoedde, dat die kisten de circulaires, waarin de uitnoodiging tot deelneming aan wedstrijden vervat zijn, bevatten, welke te Londen worden gepost, terwijl de antwoorden op de circulaires en de te storten gelden, welke in postalorders worden inge sloten, zéér waarschijnlijk zouden te recht komen te Bazel bij een aldaar vertoevenden schoonzoon van den aan gehoudene. Daar er alle reden was te vermoeden, dat verleden week weer een verzen ding zou plaats hebben, werd Dinsdag een inval gedaan in de woning van de verdachten en aldaar een groot aantal van bedoelde circulaires in be slag genomen. De vader werd gevan kelijk naar Middelburg overgebracht, terwijl later ook de zoon is" gear resteerd. (Hbld.) Kwakzalverij. Naar het Hbld. schrijft heeft H. J. Eilers te Oegstgeest cassatie aange- teekend tegen het vonnis der Alk- maarsche rechtbank, waarbij hij-wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde tot 2 geldboeten, ieder van f 300 subsidair 60 dagen hechtenis voor iedere boete werd veroordeeld. Het O. M. bij de Alkmaarsche recht bank eischte Dinsdag in hooger beroep bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Sohagen, waarbij hij tot een zelfde straf werd veroordeeld. In een Duitsch opvoedkundig tyd- schrift deelt een onderwijzer een nieuwe methode mede om kinderen het A.B.C. te leeren. Elk kind krijgt een plakkaat op de borst, waarop een letter in groot formaat staat afge beeld. Het eene kind is dus A, het andere B, enz. Als een woord gespeld moet worden, gaan de kinderen zooda nig staan dat zij het bedoelde woord vormen. Het is gebleken, dat de groo te duidelijke letters zich volgens deze spelende methode heel wat gemakke lijker in de kinderhoofden vastzetten dan bij het minder aangename inpren ten, dat nog in zwang is. Op initiatief van de Jonge Garde te Almelo heeft de Twentsche Courant een inschrijving geopend om voor wijlen dr. Schaepman in zijn geboor teplaats Tubbergen een gedenkteeken .op te richten. Omtrent den plaats gehad hebbende brand bij v. K. te Babyloniënbroek, kan de „'s-H. Ct." nog nader mee- deelen, dat de schoondochter reeds bekend moet hebben, den brand aan gestoken te hebben. De schoondochter leefde steeds in onmin met hare schoonouders en moest daarvan veel verduren. Thans zou ze deze daad uit wraak verricht hebben. Een meisje uit Wijk, dat by haar vertoefde, werd gelijktijdig met haar in arrest genonien, doch er moest gebleken zijn, dat deze aan 't feit on schuldig was. Deze it dan ook direct op vrije voeten gesteld. De man van de daderes moet zich in Antwerpen bevinden. GOUDA, 6 Februari 1913. Aan de Raadsleden is door B. en W. het volgende ingekomen stuk toege zonden Gouda, 31 Januari 1913. De heer J. H. Müller, ingenieur en architekt te 's Gravenhage heeft tot ons het verzoek gericht de hem voorloopig verleende concessie weder om voor één jaar te verlengen. Zooals Uwe vergadering zich her innert, werd aan verzoeker bij Uw be sluit van 22 April 1910 voorloopig concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van eene tramwegver binding Gouda-Montfoort-Ul recht, wel ke concessie tweemalen, het laatst tot 31 Januari 1913 door U is verlengd. Wij zien er geen bezwaar in, dat thans wederom tot verlenging wordt overgegaan en hebben daarom de eer U voor te stellen de voorloopige con cessie andermaal voor een jaar en, wel tot 31 Januari 1914 te verlengen. Met ingang van 1 April is de le luit.-kwartiermeester C. de Bas, van het 4e Reg. Infanterie alhier in garnizoen, overgeplaatst by het korps torpedisten te Brielle Do 2e luit. C. A. J. Kroeze, even eens hier in garnizoen is gedetacheerd bij de normaalschietschool te 's Gra venhage tot het volgen van een cur sus in gymnastiek, schermen en zwem men. De wedstrijd Olympia I—Goudsche Veteranen Zondag j.l. heeft een batig saldo opgeleverd van f 52.585, ten voor- deele van de Vereen, ter bestrijding der tuberculose. De Arrondissements-Rechtbank te Roermond bevestigde 4 dezer het vonnis van den Kantonrechter te Helmond, waarbij A. J. M. B., agent der N. V. De Tijdgeest", werd ont slagen van alle rechtsvervolging. Lekker kerk. Mej. M. E. Van Zoest, alhier, is benoemd tot hoofd der Frö belschool te Mijdrecht. Dr. A. A. Van Langeraad, pre dikant der Ned. Herv. Kerk, is Maan dag plotseling ernstig ongesteld ge worden, waardoor hij vermoedelijk zijn kerkelijke werkzaamheden voorloopig niet zal kunnen waarnemen. Waddinxveen. Onder praesidium van den Burgemeester vergaderde Dinsdagavond de gemeenteraad. Alle leden, behalve de heer Jonkheid, wa ren tegenwoordig. Na de opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat van den heer Jonkheid eene kennisgeving is ontvangen, dat hij'waarschijnlijk in de eerstvolgende weken wegens onge steldheid de vergaderingen èn van den Raad èn van Burgemeester en Wet houders niet zal kunnen bywonen, waarom hij verzocht gebruik te maken van art. 90 der Gemeentewet en dus in zijn plaats een tijdelijk wethouder te benoemen. De Voorzitter gaf in overweging aan het verlangen des heeren Jonkheid te voldoen en sprak de hoop uit, dat de vervanging slechts van tijdelijken aard zou mogen zijn en de heer Jonkheid, die reeds zoo veel jaren met buiten gewone ambitie het ambt van. Wet houder heeft bekleed zeer spoedig zijne functiëen zal kunnen hervatten. Tot benoeming overgegaan zijnde, verkreeg de heer Van Bergen 6, de heer Bremmer 2 stemmen en de hee ren Van den Akerboom en Visser elk 1 stemzoodat eerstgenoemde is gekozen Desgevraagd verklaarde den heer Van Bergen deze benoeming aan te nemen, waarna de Voorzitter hem feliciteerde met het blijk van 's Raads vertrouwen. Aan de orde werd gesteld de behan deling van een adres van de heeren T. Kwakernaak en H. Paul om ver gunning tot het maken van een land- hoofd in den zuidelijken berm van den Brugweg, ten dienste van de draaibrug over de wetering van den polder Bloe- mendaal. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd de gevraagde vergunning behoudens rechten van derden en tot wederopzeggens verleend, onder voor waarde, dat de plaatsing geschiede in overleg met en volgens aanwijzing van den gemeente-bouwmeester. Op een verzoek van gelijke strekking, ingediend door den heer J. de Zwart, werd in gelijken zin gunstig beschikt. Daarop kwam in behandeling een verzoek van den heer A. H. van der Sterre om vergunning totjiet dempen van een gedeelte van het slootje ten Zuiden van den Kerkweg, ten einde het door hem aangekochte stukje land met dien weg te vereenigen. Burgemeester en Wethouders advi- seeren de gevraagde vergunning te verleenen onder voorwaarde, dat het gedempte gedeelte voor zoover het benoorden de rooilijn ligt, voldoende hard gemaakt, naar genoegen van hun college worde opgeleverd, en dat worde toegestaan dat het als openbaar voet pad ten dienste van het algemeen bij den Kerkweg worde getrokken en als zoodanig op den legger der wegen en voetpaden wordt gebracht, alsmede om niet aan de gemeente in eigendom afgestaan, waarvoor de gemeente zich met het vortdurend onderhoud zal belasten. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd daartoe besloten. Na het goedkeurend praeadvies der commissie van financiën, uitgebracht bij monde van den heer Van Drimïhe- len, werd stilzwijgend gunstig beschik] op een verzoek van den heer C. Voor. kamp, thans aspirant bij de posterijen te Eindhoven, om teruggaaf van te veel betaalde hoofdelijken omslag, daar hij in het begin der maand Mei ^e gemeente heeft verlaten. Het bedrag der ontheffing word vastgesteld op acht twaalfde gedeelte van den aanslag of f 1,35. Eveneens werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd een voorstel van hot Dagelijks bestuur tot verhooging van de navolgende uitgaaf posten met do bedragen daarachter vermeld. Onderhoud en aankoop meu bilair Raadhuis f 17.15 Kosten van verlichting en verwarming 52.02 ld. van het raadsverslag 9.42B ld. toezicht en, invordering plaatselijke belasting 34.945 ld. onderhoud brandblusch- middelen 56.145 Onderhoud straten en pleinen 200.005 ld. wegen en voetpaden 91.625 Kosten verschaffing drink water 69.43 ld. aanschaffing enz. van schoolmeubelen 225.20 ld. aanschaffing schoolbehoef- ten 21.03 ld. verlichting en verwarming schoollokalen 91.625 ld. onderhoud enz. van vlag- gen —.81 ld. onderhoud post- en tele graafkantoor 9.40 Te zamen f 886.805 Dit bedrag kon gevonden worden door afschrijving van weer andere be- grootingsp9sten, die te hoog geraamd waren. De heer Bruins Slot verzocht den Burgemeester om zoo mogelijk de aan dacht der ingezetenen er op te vestigen, dat het verplichtend is, ook zonder voorafgaande kennisgeving, om wan neer de straat tengevolge van vorst, sneeuw of ijzel glad is de stoepen en het voetpad voor de huizen ter breedte van éen meter uit de stoep of de deur, met zand of asch te bestrooien of doen bestrooien en bestrooid houden, zoo lang de gladheid duurt. De voorzitter zeide toe, met het ver langen te zullen rekening houden en schorste de openbare vergadering, ter bespreking yan voorstellen van den Directeur der Gasfabriek om aan te schaffen een retorten-laad machine met gedeelden bak, systeem „Francke" en een ammoniakwasscher en ter bezich tiging van een automatisch toestel voor het vanuit de fabriek aansteken en weder blusschen der straatlantaarns. Niets meer aan da orde zijn is de vergadering daarop gesloten. Oudewater. Bij de politie is aan gifte gedaan, dat bij de wed, Sireng alhier is ingebroken en uit een kast door braak een bedrag van f 100. is ontvreemd. iv» ARK T BERICHTEN Gouda, 30 Jan. 1913. GRANEN: Stil. m Tarwe: Zeeuwsche 10.10.25 mindere dito 9 25 i/975. Afwijkende 8.— X 9.—. Polder 7.25 8.25 Rogge Zeeuwsche 7.50 X f 8 Polder 6 75 k 7.—. Buitenlandsche per 70 kilo 6.25 k 7 GerstWinter 6 25 a 7.—. Zomer X f Che valier 7.50 X 8.—, Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,50 X f 6.Haver per H.L". 425 X 4.50. Per too kilo f 8.25 X f 9 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 5° 8Kanarie zaad 15.— X f 15 50. p. H.L. Karwij- zaad per 50 Kilo X f Kool zaad 17 X 18.per H L Erwten Kookerwten 12 X 14.—Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 725 X 7.75 Boonen brume boonen 13.50 X 15.—. witte boonen 13.— X 14,— Paardenboonen 7.50 a 8 Duiven- boonen 7.50 X 9 Mals per 100 KiloAmerikaansche Mixed 7.50 k 7.75. Kleine ronde 7.50 X f 8.-—. Vermarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel matig echter prijzen hoog. Vette varkens, red. aanvoer, hande' vlug, 25 X 28 ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vlug, 26 X 27 ct. per halfK.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stpg, f 1.75 1.95 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vlug 27.— X 33. Lammeren, geen aanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del minder, 11.X f 16. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 14X 24. Kaas, aangevoerd 20 partijen, handel zeer vlug ie kwal. 32.— X 34.—. 2de kwal 30— X 31.—. Zwaardere X f Noordholfandsche a Boter goee aanvoer. Handel red, Goeboter 1.55 X f 1.60. Weiboter 1.40 X f 1 50. 5da KI. Trekking v. Donderdag 6 Febr. No. 10661 f 2000. 5703, 6968, 9316, 12279, 12805 en 18367 ieder f 1000. 1239, 5872, 7422 en 18813 ieder f 400. 741,13223,15240 en 20680 ieder f 200. 134; 2765, 3165, 4862, 5053, 5662,11124,11484,12750,13839 15445 en 20764 ieder f 100. Prijzen van f 70. 180 aia 42 861 421 52 525 875 84 1060 88 1114 28 54 1256 1329 00 8t 1431 37 1539 59 69 1067 1718 53 91 1809 89 54 65 1912 21 41 46 48 77 2164 2214 2481 00 2577 82 2087 27L8 2857 8008 92 8160 8285 78 97 3847 8585 8007 8720 8890 4084 4184 80 4208 19 74 4881 88 4608 70 4024 84 86 4705 00 4931 ai 5122 83 5271 74 '6682 5803 5008 80 50 OOM 97 0114 0264 81 6375 8477 0501 60 6000 24 6756.0801 88 7025 55 7117 24 7218 26 7318 28 7450 7587 54 96 7078 7727 85 7860 8002 8117 42 8251 8381 8505 08 8659 81 98 8700 8005 7 61 92 8910 84 9012 88 9148 59 9075 9476 9835 9870 993(3 88 10008 67 10263 10585 10071 89 94 10718 04 10040 11854 76 11682 45 63 11716 69 11809 29 48 11920 54 12140 50 12423 47 72 77 12582 12000 78 19988 90 13400 58 18656 95 98 18740 63 14894 f4471 14615 14701 14841 15035 88 07 15110 15204 15808 80 84 86 15422 11005 15722 71 80 15822 18111 16263 16302 24 67 80 10400 55 58 10541 16618 167B3 17088 17182 17412 54 17020 35 17702 17897 17922 47 64 85 18028 18171 18227 18558 81 18001 80 01 18762 18806 18966 10017 19180 00 19300 47 83 19429 19535 19707 50 85 00 90 19013 19 55 20048 51 20817 40 67 20480 64 20561 68 20014 86 20788 82 83 20879 20926 82 De vlootpredikant. In het orgaan der Nationale Chris telijke Officierenveroeniging schrijft kapitein-luitenant ter zee C. J. van der Hegge Spies, lid Van het hoofd bestuur, over doft marine-predikant het volgende „De vraag ryst, of trit tactisch oog punt de Nat. Chr. Off. Ver. met de benoeming van een predikant te Hel der, speciaal voor de Kon. Marine, destijds indertijd een verstandig be sluit heeft genomen ten aanzien der meerdere verspreiding van de Christe lijke beginselen op de vloot. Een ongeloovig zeeman zal waarschijnlijk te dien opzichte eerder onbewust of bewust iets van zijh kameraad aan nemen, dan van een vreemdeling, voor hem een zoogenaamde landrot, laat staan van iemand, die zich aan meldt als predikant, komende tot hem om propaganda te maken voor den godsdienst. Wel neemt men allerwege waar een opleving voor den Christus, maar bij de Kon. Marine is van zulk een réveil nog luttel te bemerken. Dèór verkeert men nog over het al gemeen in de materialistische sfeer, welke zoo spoedig niet veranderen zal, omdat door het eenigszins intieme scheepsleven de een den ander steunt in eens bestaande denkwijzen, opvat tingen en gebruiken. En spot is een wapen, dat maar al te vaak toepas sing vindt otn andere geloofsovertui gingen als huichelarij of dwaasheid voor te stellen. Of de benoemde pre dikant veel succes zal hebben van zijn hoogst loffelyk volhardend pogen, meenen wij té mogen betwijfelen." Vergadering van heden. Geopend 11.05 ure. Voorzitterde heer van Nispen. Invaliditeitswet. De heer Goeman Borgesius (u.l.) was er van overtuigd dat de amendementen-Treub toch geen meer derheid zullen krijgen in deze Kamer. Daarom z.ag spr. van uitvoerige be schouwingen af. Alleen één speciaal punt wilde hij echter behandelen. In het artikel zooals de minister dat con strueerde, schnilen eenige groote fou ten. Er wordt gesproken van „voort durend pensioen". Dat is een fout. Evenzoo is het verkeerd, dat inenbij het uittreden uit een fonds niet de wiskundige reserve laat terugbetalen doch de premies over de volle kalen- deriaren. Spr. zette uitvoerig uitéén waarin de font school en zal zich aansluiten bij den heer Treub. Het tweede vooral was een zeer groote onbillijkheid. Een premie bestaat uit twee deelen: een spaar-premie „en een risico-premie. De spaar-premie moet teruggegeven wor den. De risico-premie echter niet, want die is bedoeld voor het dekken van de geheele risico voor alle ver zekerden. In dit opzicht moet het artikel van den minister een wyziging {ondergaan. De heer Teenstra (v.d.) maakte er den minister een verwyt van dat deze niet zyn belofte had ingelost en ben wetsontwerp voor de land- en tuinbouwongevallen had ingediend. Do minister wierp nu de schuld op de Land- en tuinbouw onderlinge. Maar spr. was anders ingelicht. De heer De Visser (o.h.) wees er Op dat behalve Duitschland en Oos tenrijk overal de invaliditeitsverzeke ring rust op het standpunt, wat men hier noemt het partioulier unitiatief. l)e regeling daarvan is by dit wets ontwerp veel moeilijker dan by de ongevallenverzekering. Spr. had zijn amendement echter goheel en al ge construeerd in de lijn van de wet. (De vergadering duurt voort.) Groote brand. Melbourne 4 Febr. In de onder neming Victoria is het houtgewas in brand geraakt over een oppervlakte va^i vele vierkanten Mijlen. Een enorm aaptal huizen is verbrand. De oogst is vernietigd. Groote uitgestrektheden bosch zijn in vlammen opgegaan. De veriiezen zijn reusachtig. Staking te 'Solingen. Solincien 4 Febr. Zes duizend mes senmakers zijn te Solingen in staking gegaan. EiBchloonsverhoogiog. De financien. Const an tinopel 4 Febr. De raad van ministers is bezig den financieelen toestand te bespreken, aangezien geen enkel def ontworpen plannen succes heeft gehad. Japan. Tokio, 5 Febr. De heropening der zitting van het Parlement heeft heden plaats gehad. De vergadering heeft eeni motie van vertrouwen aangeno men tegen de regeering. De zitting is daarna voor vijf dagen verdaagd. Aardbeving. Chkvatha, h Febr. (Rusland) Men hepft hier een hevigen aardschok ge voeld. De bevolking kampeert in de straten. De Bchokken houden aan. Onderhandelingen 'i Berlijn, 6 Febr. Mahmoed Shefket, de grootvizier, is van de Tatsjaldsja- linie naar Constantinopel vertrokken, naar het heet om geheime onderhan delingen te voeren met Bulgaarsche afgezanten. De ambulance in Griekenland. Blijkens een «hedenochtend bij het hoofdcomitó van het Nederl. Roode Kruis ontvangen telegram hebben alle leden van de ambulance in Grieken land jpich voor nog één maand ver bonden. De geheele ambulance zal naar Preveza worden overgebracht. Duitsch verblyf voor de Koningin. H. M. de Koningin is voornemens gedureüde haar a. s. verblijf by den Prins te zien naar een gelegenheid om gedurende langen tijd voor H. M. een verblijf te huren, teneinde den Prins, (die nog geruimen tijd zijn kuur zal móeten volgen, gezelschap te houden. Reeds zou H. M. geslaagd zijn een villa te huren, toebehoorend aan den fabriekseigenaar Klimsch te Frankfurt, welke gelegen is op 10 minuten af stand Van het sanatorium. Deze' villa zal dienst doen als ver blijf voor de Prinses en haar dage- lijksche omgeving benevens eenige Ne derlandsche speelgenootjes. De Villa is gelegen in een mooie landelijke omgeving. GOUDA. GEBOREN 3 Februari. Gerardus Johannes, ouders K. Berkhout en E. O. M. van der Reijden. 5. üina Johanna Maria, ouders J. T. Smulders en J. M. M. Kropmans. OVERLEDEN6 Febr. Arnoldus Verhoef 2 j. REEUWIJK. GEBOREN: Cornelia, ouders K. Schouten en A. Kraaijenbrink. OVERLEDEN: P. Bouthoorn;B. M. W. Verdier wed. van "W. Rotteveel 79 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.6 te Munchen, laagste stand 729.5 te Vest- manove Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige meest zuidwes telijke wind, betrokken mot kans op regen, later wellicht tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. VAN DEN 6 FEBR. Staatsleeniu&en Ned. Cert. "Weritolijke 3 pet. 1913. Vorigo Koers. Schuld 78»/, 84'/, 100'/.8 91 85»/, 46'/, Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en Crediet-instel- liuffen. Ned. Bankaandeelen ladustr Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Aqglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. K«*|. Credlei lustell. en Cultuur Onder nemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. A^nd. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mrj. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlnren. Amsterdam Aand. 3 pet 1 Hongarije. TheLs-Re- gulirangs-GeB. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 33'/, pOt. Nat. StaatBf. weinig varieerend, Buitenl. idem, Mijnen vast, voor Keta hoen, Tramwaarden stil, Amerikanen zeer lusteloos, Petroleum beter, Tabak ken kalm, Culturen beter, Rubbers prijshoudend. 100'/, 86'/, 91' 85"/.. 83 46»/,, 103»/, 83'/, 69 217'/, 63'/,, 72'/, 25 64», 192 27B 189»/, 14 202 84', 185'/, 676'/, 525 187'/, 117 4'»/,, 91 ii 90'/, 96'/, 63»/, 185'/, 86», 9» Koer» t«d heden. 78»/, 86», 53'/, 72»',, 25'/, 64'/, 192 15»/, 202 80'/, 185 678 187 117'/, 4"/„ 91 i ii'/„ 63'/, 31'/,, 30'»/,, 160»/, 160 4','|6 4',, 100"/,, 101"/,, 146'/, 146'/,,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2