)d.E. Alter e Gracht 269' HAAG, ibiedingen Frisia’ Ine Stok kstr. 222. kemmsgeaiag. XTa.e’UL’W-s- exx ^.c5L-V“ertexLt5.eTol©-d. voor O-ouud-su exx Courant DE JONG, losthaven 31. Vrijdag 7 Februari 1913. 51e Jaargang. \o 13093. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. DE GEWETENLOOZE. bsj ,17 V cd. E» ALTER jracht 2694 HAAG. mveevoeders. iameskleeding, ale of gedeelten Vei'sehijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. PÏÏIJS DER ADVERTENTIEn! Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. emiCn kosJen sleehu ■ilbeialiiig: Eu.itexxle.xx <3. rvvaters iVON'. laarwaler. QUININE. ?EGETALL nd aan het Bureau. i ten de stad aan huil Universeel voer) ilo 13 en */j kilo Hoendermeel ader voederkoste» rilo 40 en 5 kilo vergoed. AAM en ADBBfk te merk w- en Woningtoez-, Ondentandscomm. vervolgd.) f 1 25 1 50 HAAG, en meth. spreken iren beschikbaar om a geven. Nadere in- renstaand adres. >or Kanarie» ar 13, en */t Hter Réunie", 8 uur, e Winkeliersvereen. nwg genageld tijdig •gen ontvangen van oerten, vermakel^k' dfMM dan in on»e MG »*o* Z», G«4«- 18TE WAAR- ragen PRIJS VAÏThET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 04, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren G01 USUI L COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bn vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. q in de «Hccea. 1.35, voor elke regel Bij Gallipoli. Naar verluidt zou Enver Bey het commando der Turksche troepen bij Gallipoli zelf hebben overgenomen. Bij de Tsjataldsja-linie kwam een Turksche batterij in botsing met Bul garen. De Turken schoten, de Bulgaren antwoordden niet. Op deze wijze kwam er een einde aan het vuur. Bij Galli poli rukten de Bulgaarsche troepen vooruit. Daar zou Enver Bey thans het commando der Turksche troepen hebben overgenomen. Dé -Turksche. gezant te Rome. Het „Giornale d’Italia” te Rome, publiceert een interview met den Turkschen gezant te Rome, waarin deze zeide, dat de hervatting der vij andelijkheden veel bloed aan de bond genoot en zal kosten. Adrianopel is noodzakelijk voor de bescherming van Constantinopel en niet voor Sofia. Tur- Het kiesrecht vraagstuk in de Belgische Kamer. Voor we aan de eigenlijke bespreking van ons onderwerp beginnen, dienen we vooraf te herinneren aan wat in het voorbijgegane jaar 1912 is gebeurd. Met groote spanning verbeidde al wat links voelde in Belgie de maand Juni van het vorige jaar. Door de alge- meene verkiezingen dan te houden hoopte men de allengs tot 6 geslonken meerderheid der clericalen te kunnen omzettan in een minderheid. Door verschillende omstandigheden, werd echter de meerderheid der clericalen geen minderheidintegendeel, de meer derheid groeide juist aan tot 18. Eén der hoofdoorzaken is zeker wel geweest het gevaar voor de „rooden”, naar onze lezers immers al weten gingeh liberalen en sociaal-democraten samen. Hoe het zij, de gewenschte overwin ning der linkerzijde kwam niet. De sociaal-democraten berustten ech ter in dezen nederlaag niet. Eén der oorzaken die de clericale overheer- sching bevorderen is het in-slechte kiesstelsel van België. In de eerste plaats moest dus getracht worden dezen hinderpaal te verwijderen en de sociaal-democraten rustten zich uit tot een vinnigên strijd voor het alge meen kiesrecht. En zij dreigden er bij tot een algemeene werkstaking te zullen overgaan indien de regeering zich vijandig tegenóver het algemeen kiesrecht zou stellen. Dezer dagen is het kiesrechtdebat in deBelgische Kamer begonnen. Vooraf was de zaak van het kiesrecht in de bladen uitvoe- armonie", S1/* uur, ig Onderstandskas ders lasten”. edebest41, 8*4 nur, Brokkenhuis. w-en Woningtoez., Gezondheidscom- waarin de kapiteins op de groote vaart verklaren, dat zij zullen weigeren te vertrekken met schepen, die, ook al zijn ze door de autoriteiten in vol doenden staat bevonden, door hen niet voldoende zeewaardig worden geacht en verder dat zij in tijd van staking piet met een bijeengeraapte en dus niet geoefende bemanning in zee zullen gaan. Twee booten, de „Madonna14 en de „Germania44, hebben geen officieren en alle officieren van de maatschappij „Cyprien-Fabre” zullen bij aankomst der booten te Marseille van boord gaan. Alleen de „Canada44 heeft zee kunnen kiezen met officieren die niet tot de vakvereeniging behooren. De maatschappij had voorgesteld een scheidsgerecht te benoemen, maar de officieren weigerden dit onder voor wendsel, dat salarisquaesties niet voor scheidsrechterlijke beslissing vatbaar zijn. Een dubbele mooid. Terwijl de leden der auto-bandieten bende Bonnot zich voor het gerecht hebben te verantwoorden, wordt Parijs door een nieuwe dubbele moord in opschudding gebracht. De 83-jarige beambte van het ministerie, Peltier, en diens 46-jarige huishoudster, mej. Ortier zijn Woensdagmorgen vermoord gevonden. Na den dood van zijn zoon, oen bekend Parijsch advocaat, stond hij geheel alleen. De huishoudster voerde een los leven en had verschei dene minnaars. Toen hedenmorgen de huishoudster niet verscheen, opende de concierge hare woning en vond haar door verscheidene dolksteken gedood. Hierop opende eenige bewoners ook de woning van den ouden Peltier. Zij vonden hem doodgeslagen in zijn leuningstoel voor de gedekte ontbijt tafel zitten. Het schijnt dat de huis houdster een harer minnaars tot de daad heeft overgehaald en dat Peltier nog heftigen weerstand heeft geboden. De moordenaar roofde daarop 4000 frs. in geld en papieren en begaf zich daarop met de huishoudster in hare kamer. Hier schijnt het tot een twist tusschen beiden gekomen te zijn met het gevolg dat juffrouw Ortier ver moord werd. De concierge heeft den moordenaar gezien en een zeer uitge breide en nauwkeurige beschrijving van hem gegeven. Düitsohland. De politie te Marburg had, met het edebest44, 8% uur> Goudsche Winke- uitgesneden zijden kleed wonderschoon uitgezien, zoodat het eigenlijk heel jammer was, dat zij zoo bleef zitten. Maar niettegenstaande» haar ondervin ding was zij toch een ijdel ding, dat in ieder geval altijd nog naar iemand verlangde, die aan haar voeten lag en zich geheel door haar zou laten beheer- schen. Mevrouw had het haar in het geheim verteld, want dikwijls Was de oude in een goede bui en kraamde zij alles uit, als had zij haars gelijken voor. Glftser genoot van deze onthullingen als een fijnproever, die van verboden vruchten eet. Stil lachte hij in zich zelf bij de gedachte, dat deze argelooze ziel hem voorlichtte op den donkeren weg, dien hij gaan moest en toen zij hem eens vroeg, waarom hij toch zoo vergenoegd was, antwoordde hij met zijn konden spot Nu moet ik nog maar weten, waar de sleutel van de brandkast ligt. Zij had den buidel in haar zakdoek geknoopt en in haar eenvoud verder gebabbeld over de geldzaken van me vrouw Teichert, omdat hij er bijzonder op gesteld was, daarover nauwkeurig ingelicht te worden. Ofschoon ze slechts scherts in, zijn woorden zag, keek ze verschrikt om, want menigmaal was ze bang voor zijn openhartigheid over Inrichtingin welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTE"R en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan: I. van der Want en zijne rechtverkrij genden tot het uitbreiden zijner pijpenfa- briek, door het plaatsen van een ijzeren moffel in het perceel aan de Kuiperstraat no. as en 24kadastraal bekend Sectie D No. 373. Gouda, den 6 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUS DE. joedermethode. Voederfaoriek PRISIA. Kakhuizen, igbaar bij HH. PS, Wndstraat. [ILD, Veers tal. rig besproken. Uit de bladen licht ten wo het voornaamste. Allereerst laten we hier de meening van de Bel gische minister-president de Brocque- ville volgen. Zonder zich pertinent tegen een herziening der grondwet te verklaren, noemde hij de verlangde herziening niet het direct noodige al ontkende hij niet dat in de toekomst een verandering kon noodig blijken. Het eenige positieve dat zijn rede kenmerkte was de afwijzing van de thans gevraagde wijziging, omdat de socialisten met de algemeene werksta king hadden gedreigd. Direct op deze besluitelooze rede van den minister-president kwam de bekende sociaaldemocraat Anseel aan het woord. Deze stelde in het licht, dat de arbeiders slechts dan verbete ring van den toestand konden ver wachten, wanneer zij daartoe door het algemeen kiesrecht in staat gesteld, hun invloed konden uitoefenen op de wetgeving. En wanneer dan een mi nister-president een zoo onverzoenlijke houding tegenover het vraagstuk der kiesrechthervorming aannam dan bleef wel niets anders over dan tot het groote middel, een algemeene werk staking over te gaan. Direct daarop was als spreker ingeschreven de oer conservatieve heer Woeste. Met volle zeilen kwam de reactie tegen de op komende democratische beweging in varen. Onder geen voorwaarde zou de heer Woeste er over te vinden zijn om hot kiezerscorps uit te breiden. Zooals hij beweerde hadden de kiezers in 1912 zich uitdrukkelijk tegen elke herziening van de grondwet verklaard. Ook hij verklaarde dat thans beslist afwijzend op het voorstel moest wor den beslist, omdat de sociaal-demo craten pressie hadden willen uitoefe nen. Na den heer Woeste was do op positie weer aan het woord en wel in den persoon van den heer Hijmans, den leider der liberalen, die door zijn gematigde, doch mooie redevoering de zaak in het rechte spoor bracht. Ons overzicht zou te groot worden, wanneer* we ook nog het geheele ver loop der zaak willen vermelden. De rest dus morgen. De oorlog op den Balkan. De belegering van Adrianopel. De hevige kanonnade van de zijde der Bulgaren werd slechts zwak door de Turken beantwoord. Do beschieting duurde den ganschen nacht. Het dorp Kawlikoj werd door de Bulgaren in brand gestoken. Dit dorp ligt 6 K.M. ten zuiden van Adrianopel. De Tur ken hebben tevergeefs een uitval ge daan. Zij werden echter teruggeslagen. De Bulgaren maakten 1000 gevange nen. Ook gisteren hield het bombar dement den geheelen dag aan. In de stad brak brand uit. Deze was van nit Maestapha Pasja zichtbaar. In den nacht bezetten de Bulgaren eenige Turksche voorposten. Een officieel telegram uit. Constan- tinopel d.d. 5 Febr. meldt: De Bul garen, van wie een gedeelte der troe pen geconcentreerd zyn in de omstre ken van Gallipoli, rukten met een regiment op van Hademkenj naar Kawak, waar een der Turksche deta chementen lag. Het gevecht duurde tot den avond, en eindigde met het vallen van de duisternis met een Turk sche overwinning. In verband met vroeger genomen beschikkingen trokken onze troepen terug naar Bolagir, zonder dat de Bulgaren ze konden achtervolgen. Een andere, afdeeling rukte op naar Miriofito, aan de kust der zee van Marmora, dat slechts door enkele gen darmes verdedigd was. Het corvet Zakof brtmht den vijand, die in de richting van Sarkeuj op rukte, ernstige verliezen toe. Hij kon er niet in slagen heden voorbij Xamilo te komen. zonken, de oogen. Vult zij zich ook op? vroeg hij loerend, kreeg echter een klap vafi Anna. Dat zou je ook nog wel willen weten, he Je bent een mooie Zij lachte, vond er toen echter on schuldig als zij was, niet onbehoorlijks in, hem ook daarover de noodige in lichtingen te geven, want eigenlijk ver maakte zij er hem mee' en hield hem in een goed humeur. Wat je denkt! vroeg zij er bij. Zoo iets doet de juffrouw niet, bij haar is alles natuur. Je moest eens zien, wanneer zij ’s morgens een bad neemt. Het gezicht is wel niet meer jong, maar haar huid is glad als elpenbeen en wit als sneeuw. En bet haar reikt tot aan haar voeten. Zij moest het toch weten, want zij was dan altijd bij haar. De oude me vrouw droeg reeds een valsche pruik door een toeval was zij er achter ge komen, want <in dit opzicht was me vrouw zeer voorzichtig en liet op een bepaalden tijd niemand in haar kamer. En opschik hadden ze beiden, dat men er een kleine juwelierskast mee zou kunnen vullen. Laatst was moeder en dochter naar een bal geweest en toen had Klothilde een echte paarlketting om den hals gehad en ze had er in het kije is vast besloten geen enkele oor logsschatting te bewaren. Wat den opstand der Bedouïnen betreft, zeide de gezant, dat er geen cent, geen patroon, en geen man aan Cyrenaica ten koste gelegd zal worden. De gezant denkt dat 2 of 3 maanden voldoende zullen zijn om het verzet der Bedouïnen te beddwingen. De 19 officieren die in Cyrenaica gebleven zijn, zijn uit het Turksche leger ge schrapt on Italië kan men derhalve als rebellen beschouwen. De vijandelijkheden. Naar uit Constantinopel gisteren avond aan den Berliner Lokal Anzeiger geseind word, openden om drie uur ’s middags de Turksche troepen aan de Tsjataldja-linie een hevig artillerie» vuur. Een dof kanongebulder werd van de hoogten van Pera, de wijk van de Europeanen in Constantinopel, ge hoord. Later seinde dezelfde correspondent dat de grootvizier uit Tsjataldju terug keerde. Volgens hem is de toestand der troepen* uitnemend. De Bulgaren zouden zich teruggetrokken hebben, nadat zij eerst het dorp Izzeddin in brand staken. Ook de „Berliner Zeitung am Mit- tag" heeft een telegram uit de Turksche hoofdstad ontvangen, waaruit blijkt, dat de Turksche troepen getracht hebben, offensief op te treden en dat do Bulgaren zich teruggetrokken heb ben naar hun verdedigingslinie bij Tsjerkeskeuj. Volgens dit telegram is Rodosto aan de Zee van Marmora door de Turken gebombardeerd. De Bul garen hebben Rodosto ontruimd. Bij Miriofito, eveneens aan de Zee van Marmora, ongeveer 35 K.M. ten Z.W. van Rodosto, heeft het Turksche kanon- neerschip „Zakof” de Bulgaarsche stellingen beschoten, waarbij 40 Bul garen gevallen moeten zijn. De Bul garen zijn van de Tsjataldsja-linie naar Tsjerkeskeuj teruggetrokken, waar zij een zeer sterke positie hebben. Op den terugtocht hebben zij het dorp Izzeddin, dat dicht bij de Turksche verschansingen in brand gestoken. Frankrijk. Staking op de groote vaart. Te Marseille, waar de officieren der oceaan-booten staken, is een merk waardig besluit genomen. De officieren der verschillende maatschappijen die zich te Marseille bevinden hielden een vergadering en namen* een motie aan, Steeds geloofde zij nog dat hij in betrekking was, „daar ginds in het Noorden”, zooals hij haar verteld had, zonder echter nadere aanwijzingen te geven. Zij vond het goed, en zou er zorg voor dragen, dat het ongeluk niet voor de tweede maal voorviel. Weet je wat? Dan geef ik het aan mevrouw in bewaring, daar is het veilig. Misschien geeft het nog rente, want zij heeft er verstand van, dat zeg ik je. Zij handelt veel met geld.... Een jaar zullen we nog wel geduld moeten hebben, niet? Hij luisterde aandachtig en knikte slechts. lederen keer, wanneer zij el kaar gezien haddqn, had zij van moe der en dochter moeten vertellen en daarbij had hij haar voorzichtig uit gehoord als iemand die er geen belang bij heeft. En dan vertelde zij en ver zweeg niets om hem een pleizier te doen. Zij wist wat voor menschen er kwamen, kende de inrichting der slaap kamers, wist, hoeveel japonnen en rokken Klothilde bezat en dat zij fijne hemden droeg. Alle toiletgeheimen liet hij zich ontsluieren en wanneer hij van de dure, welriekende zeep hoorde, waarmee zij haar huid ver zorgde, en van de parfumfleschjes, die op haar toilettafel stonden, dan sloot hq onwillekeurig, als in gedachten ver dingen, waaraan zij nooit dacht. Reeds in zijn vaderland had hij daardoor de menschen verbluft doen staan, zoodat het gerucht ging, dat hij niet goed bij het hoofd washij placht er zich echter uit te redden door te zeggen, dat men zijn grooten aanleg niet be greep. Denk eens, ze hebben nog een huis, ging ze voort; het ligt ergens buiten, maar ze zijn veel te voornaam om daar te wonen. Ze wist nog veel meer, wat haar toevallig of langs omwegen ter oóre gekomen was. De overleden man van mevrouw had door speculaties een aanzienlijk vermogen verworven, waar van later wel weer veel verloren was gegaan, maar waarvan het overschot toch nog beduidend moest zijn, daar mevrouw Teichert met onsoliede pa nieren onlangs vijf duizend mark ver loren had. De dames hadden daarover luid ge sproken, en mevrouw had ten slotte de opmerking gemaakt, dat ze helaas in haar naaste omgeving niemand had den, die haar met rand en daad ter zijde stond. Naaste bloedverwanten hadden zij niet en van de verder af- staanden wilden zij geen hulp hebben. (Wordt 20) Het moet onder verroeste spoor staven gelegen hebben en nu herinner ik me ook, dat daar een heele berg opgestapeld lag. Gisteren werd ik op het bureau van gevonden goederen aan het statioif geroepen en toen gaf men het mij. Wat zeg je daarvan? .En hij schudde het geld, dat uit dezelfde muntsoorten als vroeger be stond, in zijn hand. Een poosje was zij sprakeloos. Daarop echter had zij het liefst geweend, maar moedig be- heerschte zij zich, want nu zag ze slechts geluk en eindelijk de vervulling van haaï- liefsten wensch. En geen twijfel kwam in haar op, want anders ■ou hij niet‘met deze boodschap ge komen zijn. Neem jij het nu maar, ik heb er nog honderd mark bij gedaan, die ik bespaard heb, zei hij en drong haar den buidel op onder voorwendsel, dat hij in haar koffer in ieder geval vei liger zou zijn dan bij hem in het logement, waar allerlei menschen in en uit gingen.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1