Dokter RUPS Anton Coops, J. C. SIBBES, S X Bouwniansworiing, Formamint Pastilles Voordracht-A vond. ANTON COOPS nette dienstbode. niet te consulteeren. Openbare Vrijwillige Verkooping Hoogheemraadschap van Rijnland. B-u-ltexiland. Brieven uit de Hofstad. Buitenlandsch Nieuws. Gemengde Berichten. Advertentiën. Tweede Aankondiging. is van Maandag (0 tot en met Maandag 17 Februari LANDERIJEN, 9 HECTAREN, 70 ARKV, 45 CENTIAREN, 3 Hectaren, 18 Aren, Drogist. Wijdstraat, Gouda. Nuts-Departement Gouda. den Heer Mr. A. W. KAMP, Donderdag 13 Februari 1913, Ie Boskoop, teo overstaan van Notaris Maarschalk aldaar no. i. HET HUIS, no. HET HUIS, Hoogstraat y, GOCDA. Dijkgraaf en Hoogheemraden Rijnland, Kufeke's Kindermeel. Nestlé's Kindermeel. f 150 te splitsen in schoolgeld en contributie, staat de Minister niet direct gereed ora in te grijpen, maar vergoelijkt hij dit met het gezegde, dat uit de omstandigheid, dat zulke bedragen noodig zijn, ongetwijfeld valt af te leiden, dat de school niet wordt gehouden als winstge vend bedrijf. Eene redeneering, die natuurlijk kant nog wal raakt, want hoe -«hoogcr schoolgeld, hoe eerder kans op winst, en daarenboven eene redeneering, die den Min. absoluut niet dekt, want de w e t, de wet, die hij heeft te handhaven, bepaalt zepr uitdrukkelijk tot welk bedrag van schoolgeld subsidie wordt ver leend. Deze Minister heeft dan ook al eene bijzonder luchthartige opvatting van zijne plichten als handhaver der wet, en we kunnen niet anders dan geheel beamen wat de heer Ketelaar aan het slot van zijne uitnemende rede, waarin hij 's Ministers tekort komingen in deze blootlegde, zeide „DEZE MINISTER IS ABSOLUUT ONGESCHIKT VOOR MINISTER VAN ONDERWIJS." Laten allen, die goed volksonder wijs als eersten eisch erkennen, daaraan bij de a.s. stembus denken Jicht. .Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar-leven, vindt dikwijls haar onmiddellijke oorzaak in het urinezuur, hetwelk door de ver zwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplosbare stof in de ge wrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongeluk kigerwijze gaan aan deze kwaal iTiet altyd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijs vertering, roodgekleurde urine mot een bezinksel gelykend op stof van bak steen, geneigdheid tot5 buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoud bare pyn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaau ojp het hart enz. en zeer gevaarlijk Worden. Het is daarom noodzakelijk bij op treden van verschynselen als de boven genoemde om onmiddellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te ver mijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwyderd en verhin derd wordt, dat het kristalliseert er) onoplosbaar wordt. 46 Te Gouda verkrygb. bh de hh. S. y^n Loon, v.h. Wolff &C5o., Westhaven 11, on Ant. Coops, Wydstr. 29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.76 voor éón, of f 10.voor zes doozen. Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor- zien is van neven staand handelsmerk. onderzoeken, en uit wier conclusies een voorstel kan volgen tot een de gelijke en rechtvaardige herziening der grondwet. De geheele Kamer was on der den indruk van deze kalme en waardige redevoering, die het vraag stuk van grondwetsherziening waar schijnlijk meer naar voren had ge bracht dan de strijd der laatste jaren. Vandervolde, de leider der socialis ten sprak dan ook een woord van hulde aan het adres van den heer Hijmans, wiens flinke houding door de werkliedenparty nooit zou worden ver geten. Daarna ging hij in den breede na de beweringen van den heer Woeste. Het zoo noodig een beroep doen op de werklieden tot staking was volgens Vandervelde geen bedreiging, omdat de werklieden over geen ander middel om hun meening kenbaar te maken beschikken dan de algemeene staking. Niet alles wat Anseoïe had gezegd, zou Vandervelde woordelijk voor zijn rekening nemen, daar Anseele teveel de enthousiaste werkman is, om zijn woorden te wikken en te wegen. Van dervelde kon namens zijn partij oen bemiddelingsvoorstel als van Hijmans aanvaarden, omdat zij een dergelijke oplossing verre verkoos boven een werkstaking. Deze houding door de socialisten aangenomen, vond van alle kanten instemming, zelfs aan de zijde der clericalen waar verschillende voor- standërs van grondwetsherziening ter bereiking van het algemeen kiesrecht werden gevonden, De heer Woeste trachtte dan ook in een hatelijke re pliek den indruk van de vrede te verminderen, en vooral probeerdo hij de afvalligen onder zijn eigen partij- genooten te behoeden voor een stem ming voor grondwetsherziening. Maan dag hopen wij dit onderwerp te be ëindigen. Het kiesrechtvraagstuk in de Belgische Kamer. Nadat zoo de heftigste voor- en tegenstanders aan hot woord waren geweest, kon de heer Hijmans het stnndpnnt der liberalen uiteenzetten. Allereerst begon de heer Hijmans er op te wijzen, dat alles gedaan moest worden om den vrede in het Belgisch politieke lovon te doen terugkeeren, want aan dien vrede ontbreekt in den laatston tijd heel wat. Waar zyn party botrekkelijk de minste vruchton van de invoering van het algemeen kiesrecht zal plukken, daar gaf hij toch in overweging dat de rogeering geen onverzoenlijk stand-I punt zou innemen. Waar van beide zijden getracht moet worden de zaak z->o degelijk mogelijk te behandelen, daar geloofde hy vast aan een ge schikte oplossing, wannoor van beide zijden eenige inschikkelijkheid is te verwachten. Te meer wilde de liberale partij zioh niet vAetten tegen een mogelijke uitbreidi^ van het kiesrecht, waar de lage standen vaak getoond hebben, hooi veel over te hebben voor 's lands welzijn. De regeering moet ook niet als motief voor afwijzing nemen do bedreiging der socialisten. Dit zou d kleine zijde van het vraagstuk naar voren brengen zyn. Hij gaf als zijn meening om den vrede niet te ver storen aan, de vorming van een com missie, die bet geheele vraagstuk zal CLXI. De vorige week zal er wel in hon derdon Haagsche gezinnen een Home risch gelach opgegaan zijn, toen in de kranten het bericht werd gelezen om trent de heropening van den ouden schouwburg. Sedert verleden jaar April is de stadsschouwburg gesloten. Het heeft echter in dien tjjd niet aan comedie- spel ontbroken. Zelden werden er grappiger clowneriën opgevoerd als in den gemeenteraad wanneer men dis- i cussieerde over de schouwburg-kwestie. De lijdensgeschiedenis is een blijspel met on vervolgbare humoristische mo menten. Twee en een half jaar geleden werd besloten den schouwburg wegens on middellyk brandgevaar te sluiten. Ech ter niet op staanden voet maar wel tegen 1 Mei 1911. Dat besluit werd echter herroepen in dien zin, dat de sluitingsdag bepaald werd op 31 Maart 1912. Eenige malen werd nog eens ge tracht wijziging in dien datum te brengen, doch zonder succes. Verleden jaar werden do deuren gesloten. Mid- dellerwiil ging men na wat er thans geschieden moest, of nl. op de plaats van den ouden schouwburg een nieuwe gebouwd moest worden, dan wel of een geheel nieuwe plaats moest worden uitgekozen. Vlak vóór de sluiting verrastte het voorstel van B. ea W. ^le burgerij om alsnog de fatale termijn tot 30 April 1913 te verschuiven. Maar de raad wees dit voorstel af. In het begin van 1912 kwam tevens het voorstel aan met de Vfeener firma Telner en Helner een ovéreenkomat te sluiten voor het maken van een ont werp. Dat ontwerp zou maar eventjes veertig iftille kosten. De raad liet zich met dit voorstel bij den neus nemen. In Juli 1912 verscheen het ontwerp. Mbn behoeft nu geen cent verstand te hebben van schouwburgbouw om het de belachelijkste paskwil van een plan te vinden. Indien men een wed strijd had uitgesohreven onder leer lingen van ambachtsscholen, waren er stellig meer dan vijf en twintig betere bij geweest. Sedert Juli rustte de geheele Schouwburgkwestie ten stadhuize. Het winterseizoen naderde geen thea ter. Er werd gebromd, gemopperd, doch B. en W. zijn hardhoorend. De zotste denkbeelden werden in de Haagsche bladen door ingezonden- Btukken-schrijvers gelanceerd waarbii bleek dat het getlus-Haagsch raadslid niet spoedig zal uitsterven. De dwaas heden van den raad werden ettelijke malen overtroffen door die kranten- vullers. En nu opeens, de vorige week, komt liet voorstel van B. en W. uit de lucht vallen om den schouwburg weer te openen. Is het wonder, dat geschaterd is v^n het lachen? Maar nog zotter is het, dat tevens werd voorgesteld een nieuwen schouw burg te gaan bon wen op een terrein dat waarschijnlijk niet aan de gemeente behoort. Nu dient nog afgewacht wat de raad zal doem Zal de maat van zotheden vol zijn of zal de raad deze wellicht laatste gelegenheid aangrijpen om de serie er met éón of twee te verrijken Het is geen schitterend voorbeeld, dat de raad der residentie aan de Ne- derlandsche gemeenteraden heeft ge geven met de wijze, waarop hij een bij uitstek belangrijke kwestie heeft behandeld. De veronderstelling ligt voor de hand, dat in den Haag zeer vele en zeer geschikte candidaten zijn te vinden voor het raadslidmaatschap. Wij zitten hier in het politieke cen trum. Bovendien is het gemakkelijk in een stad van driehonderdduizend inwoners vijf en veertig geschikte per sonen te vinden dan in een gemeente van drieduizend zeven stuks. Toch is die toestand niet aldus. Evenals de meeste gemeenteraden in ons land lijdt ook de Haagsche onder een geweldige peilverzakking. Er zitten in onzen raad vele mannen, die beter deden kruideniersbedienden te worden en zich van alle politiek te spenen. Eilacy, dit is niet het geval. Hoe dat alles zóó is en niet anders, wij zullen er op het oogenblik niet over uitwijden. In de jongste raadsvergadering werd ruim een uur omgepraat over de belangrijke kwestie of het beatelkan- toor van Van Gend en Loos een luifel voor zyn deur mag maken of niet. Diepzinnige vraagniet waar Volgens de bouwverordening mag het niet. Eén der raadsleden houdt echter een pleidooi er voor om het toch maar toe te staan. Te Scheveningen in het gebouw van den vischafslag moeten eenige verbe teringen worden aangebrachtde ver kooptafels wil men verlagen. Dit ont zaggelijk belangrijke vraagstuk komt in den raad aan de orde en eenige leden weten er een half uur het woord over te voeren. Een volgend oogenblik Bcheldt die zelfde raad den huurder van het sport terrein een som van tien duizend gulden kwijt, die de achterstallige huur van twee jaar bedraagt. De zaken gingen slecht, heet het. Tevens nam de raad nog voor tien duizend gulden aandeel in die wrakke affaire. Dat alles geschiedt in één raadzit ting. Is het wonderdat zoo'n raad dwaasheden begaat als piet de schouw- bdrgkwestie is geschied Het is wol eens goed, dat dit alles in breeden kring bekend wordt, hoe wel wij de hoop op verbetering uit vrees voor publiciteit al lang hebben opgegeven. In één opzicht is de raad er op vooruitgegaan, de leiding is in goede handen. De nog jonge Mr. van Karne- beek weet de teugels te voeren, al is hij natuurlijk niet in staat den woor denvloed te stuiten. Zijn kort en krachtig woord, ten rechter tijd in het debat gemengd, heeft zeer vaak de wijduit loopende discussie weer in de normale bedding weten te leiden. De raad in een groote stad moest echter meer het besef hebben, dat hij eer een administreerend, een contro leerend lichaam is dan een regeerend. Aan dat besef ontbreekt wel het een en ander in de vorstelijke residentie, al dragen de geachte edelachtbaren er bij hooge feestelijke gelegenheden fraaie gala-pakjes. Ook hier zijn het niet de kleêren, die den man maken HAGENAAR. Het Kind en de School. XLV. Handenarbeid op de school. Wanneer wij het kind in *ijn natuur lijke bewegingen gadeslaan, dan zien wij, dat het steeds iets zoekt te doen niet enkel, dat hot heen- en weer loopt, maar ook, dat het aoekt iets met de handen uit te voeren. Het kleine kind heeft dit met het jonge dier gemeen de natuur vyst het aan. Het kind zal trachten blokjes op elkander te stape len, de jonge poes of hond speelt met een klosje of een beentje. Beweging en nog eens beweging met de handen zoowel als met de onderste ledematen stil zit het kind slechts, als het daartoe gedwongen wordt. Is het moe, dan gaat het liggen, maat niet rechtop zitten. De natuur geeft aan, dat be weging noodzakelijk is voor de ont wikkeling van lichaam en geest, evenals da natuur aangeeft, wanneer vermoeid- héid tot rust noopt. Bij ouderen ziet men hetzelfde. Wan neer het hem niet verboden wordt, dan zal zelfs een grootere jongen, wanneer niet al zyn gedachten worden bezig gehouden door den leeraar, die de gaaf heeft hem te boeien, met handen of voeten bewegingen uit voeren, al zyn die niet altijd de meest fewenschte. Hij moet iets met de han en doen. En wat is genoeglijker dan den scheikunde- of natuurkunde- leeraar even te mogen helpen, al is het maar iets vasthouden of de elec- triseermachine draaienEn in het vrije kwartierje, als cjat op een speel plaats kan worden doorgebracht, wat een loopen, stoeien, voetballen, ook van de oudsten onder de leerlingen Zij oeten even wat beweging hebben als tegengif tegen het lang stil zitten. Ik laat mijn leerlingen dan ook vol komen vrij in die minuten, al maken zij soms wat veel drukte als het maar niet in wanorde overgaat, en daar is voor te waken. Ieder, die in huis of op de school kinderen, jongens en meisjes heeft gadegeslagen, heeft moeten zien, dat zij graag lichamelijkon arbeid ver richten, welken ookiets uitvoeren, niet alleen met het hoofd, maar met handen en voeten, iets uitrichten, waarvoor beweging noodig is, dat is een levensbehoefte. En wordt nu op de school aan die levensbehoefte voldaan Helaasneen Stil zitten en nog eens stil zitten, soms 3 en 4 uren achtereen. Het jonge kind moet stil zitten en luisteren, de oudere luisteren en stil zittenEn daar verzet zich de natuur tegen. Ën bovendien is dat stil zitten, liefst in eenzelfde positie, zooals de strenge leeraar dat verlangt, ook verderfelijk voor het lichaam in anderen zin, n.l. het bevordert lichaamszwakte, rugge- graatsverkromming. bijziendheid. De bewijzen zijn daarvoor legio. Men leze slechts, wat dr. G. A. .Ootmar daar over heeft aangevoerd in zijn belang rijke studie ovor het rapport der In- eenschakelingscommissie uit hygië nisch oogpunt, opgenomen in de Berichten en Mqdedeelirigen van V. E. O., No. 27, November 1910. (Wordt yervolgd). H. Enno van Gelder. Amsterdam. Land- en Tuinbouw- Ongevallen. III. Het betalen dër onkostenafdoende hulp en zuinige administratie. Alle onkosten, die komen op de ongevallen-verzekering van de arbei ders in de industrie, moeten betaald worden door de patroonsslechts een deel van de administratie betaalt het Rijk., Het was en is nog de bedoeling van de Regeering eenzelfden weg te be wandelen bij de verzekering van de landarbeiders. Laten wij het kleine gedeelte, dat de Regeering bypast, buiten beschouwing, dan staan wij dus voor dit feit: alle onkosten voor de landbouw-ongevallen-verzekering komen voor rekening van de landbouwers. Hieruit volgt al dadelijk, dat het van het hoogste belang is voor de landbouwers, dat de administratie zoo zuinig mogelijk zij, dat er zoo woinig mogelijk vreemde betaalde hulp worde ingeroepen. Daarom ontwikkelde zich bij de landbouwers het denkbeeld, dat zij heel best zelf de regeling der landbouw- ongevallen konden ter hand nemen. Het in elkaar zetten van een ver zekeringssysteem, bleek echter veel ingewikkelder te zijn, dan men op het eerste gezicht wel meende. Hier en daar trokken de landbouwers op eigen gelegenheid aan den arbeid en sticht ten zoogenaamde Plaatselijke Kassen die alles moesten regelen wat de on gevallenverzekering betrof. Deze Plaatselijke Kassen echter kunnen zeer gemakkelijk, door enkele dure ongevallen zoo worden aange sproken, dat ze onmogelijk de toege zegde verzekeringsbedragen kunnen voldoen. Bij e.v. processen die dan kunnen voorkomen is de landbouwer toch altijd, hoe de afloop ook zy, de partij, aan wie het geld kost. Zoo'n plaatselijke verzekeringskas is zeer onzeker. Als het heele verzeke ringswezen in den landbouw rusten moest op znlke kassen, dan zou er „weinig zekerheid" in de verzekering zyn. - Aan de Plaatselijke Kassen kleeft evenwel een nog veel grooter fout, een fout, die nu reeds heel wat kwaad heeft gedaan. De Plaatselijke Kassen houden den groei en de ontwikkeling tegen van de groote nationale orga nisatie, van de Landbouw-Onderlinge, en dat is al het ergste wat zy doen kunnen. De Landbouw-Onderlinge is de eigen organisatie van de boeren, waartoe reeds 9400 landbouwers zijn toegetre den, die met elkaar f 12.882.900. loon per jaar uitkeeren. Tot de Tuin bouw-Onderlinge zijn reeds toegetre den 2460 tuinbouwers, die aan loon per jaar uitkeeren f 4.380.000. Deze organisaties zyn geheel in handen van de land- en tuinbouwers zelf en om dat zy over het heele landwerkenen reeds zoo groot zyn, daarom zyn de onkosten van het eene jaar al haast net gelijk aan die van het andere jaar. Hoe meer leden er evenwel toetreden des te goedkooper wordt het en als f eenmaal alle land- en tuinbouwers zijn toegetreden, dan is het toppunt van goedkoopte bereikt. Dat nu wordt tegengehouden door die Plaatselijke Kassen. Nu is het wel waar, dat van lieverlede Plaatselijke Kassen zich aansluiten bij de Onder- Iingen zoo zachtjes beginnen de land- en tuinbouwers wel te marken dat de gevaren van de PlaatÜ^e Kassen toch te groot zyn dat kon sneller gaan. Er komt nog een ander gevaar bij. Vandaag of morgen grijpt de» Mi nister van Landbouw in en als hij dan overal van die kleine Plaatselyke Kas- sen vindt die ieder op haar eigen ge legenheid en met eigen verschillende reglementen die soms erg naiet zyn werken, dan kan de Minister af dio verschillende Kassen n-iet erken- 4 nen, want over het heele land moet éénheid zijn, omdat de knechts overal op dezelfde wijze moeten worden behan deld en uitgekeerd. Dan haalt de Mi nister een streep door de Kassen en lijft, gemakshalve, alles maar bij de Rijksverzekeringsbank in dan zitten de landbouwers in eens onder de amb tenaren en wordt de verzekering een dure. Dat zien wij aan de Industrieel© Ongevallenverzekering. De Minister kan met de Plaatselyke Kassen niet werken omdat er geen is en een contróle op die kleine kassen niet kan worden uitgeoefend. Vindt de Minister evenwel een groot lichaam, Zooals de Landbouw-Onder linge, dat over het heele land is ver spreid, en dat ge in elk dorp op de zelfde wijze werkt, dat gemakkelijk kan gecontroleerd worden, omdat er éénheid in zit, dan zal de Minister,* dit mag verwacht worden, met deze organisatie rekening willen houden. Dan blijven de landbouwers ^bijiten de Rijksverzekeringsbank, komen er geen ambtenaren, besturen de land bouwers zelf hun organisatie, en of schoon de knechts uitgekeerd krijgen wat het Rijk verlangt, kost het dan aan de landbouwers veel minder, dan wanneer het Rijk de verzekering uit voert. Dan krijgen de knechts wat hun toekomt en hebben de landbouwers toch een goedkoopere verzekering. De leden van PI. Kassen meenen nu goedkoop uit te zijn wat trouwens niet waar is en het gevolg zal wezen, dat zij voor de toekomst han den met geld wegwerpen. Zij benadeelen zich zelf en ook hun medearbeiders. Daarom moeten deze Plaatselijke Kassen zoo spoedig mogelijk worden opgeheven en dienen alle landbouwers zich even spoedig aan te sluiten bij de Landbouw-On derlinge. Hoe die werkt vertellen wij in een laatste stukje volgende week. I)e oorlog1 op den Balkan. Van het oorlogsterrein. Uit het officieele rapport omtrent het gevecht bij Kawak in de nabijheid van Gallipoli, blijkt, dat de Turken de nederlaag leden, hoewel bijzonderheden daaromtrent nog ontbreken. De strijd is bepaald niet bijzonder ernstig geweest, omdat deze plaats had buiten de liniën van Bulcur, waar de voornaamste strijdkrachten zijn gecon centreerd. Maar het treffen was toch belangrijk, omdat het toonde, dat de nieuwe troepen den vuurdoop niet goed hebben doorstaan. Wat Adrianopel betreft, stemmen alle berichten nit Turksohe bron daarin overeen, dat de stad in staat zal zyn om het nog eenige weken nit te hou den. Honden- en paardovleesch behoeft nog niet te worden gegeten en de Tur ken vertrouwen er op, dat het garni zoen aan een bestorming weerstand bieden kan. Interventie verzocht. Konstantihopel, 7 Febr. De Groot vizier Mahmoed Shefket heeft aan den Franschen gezant interventie verzocht opdat de Fransche invloed gehand haafd zou blijven in het Oosten. Een dergelyk verzoek is gericht tot den Engelsohen gezant. Zwitserland. Het Vaticaan en de a.s. verkiezin gen. De Turynsche Stampa weet het vol gende te berichten over bet standpunt dat het Vaticaan ten opzichte der a.s. parlementaire verkiezingen inneemt. Volgens dit blad heeft de Paus aan de georganiseerde katholieken uitdruk kelijk te kennen gegeven, dat de aan hangers van het pausdom niet als zelfstandige partn aan den verkiezings strijd mochten deelnemen, doch hun JE stem aan die candidaten moesten ge ven, wier program in overeenstem ming is met de voorschriften van den Paos, en die tevens waarborgen geven, dat zy op bevredigende wijze voor de eisohen der katholieken zul len opkomen. Wanneer in een di strict verschillende candidaten tegen over elkaar mochten staan, waarvan er geen zulke waarborgen geven kan, dan wordt stern-onthouding voorge schreven. Dat dé mededeeling der „Stampa" juist is,' schijnt te blijken nit het feit dat graaf Delia Torre, de voorzitter der Katholieke Volksvereeniging, die kort geleden in een rede te Venetië inhoud van het pauselijk verkiezings parol op gelyke wijze aangaf, eenige dagen later door den Paus in een langdurig gehoor werd ontvangen. Men ziet daarin de bevestiging van het vermoeden, dat graaf Dello Torre door het Vatikaan was uitgekozen om het pauselijk standpunt ten opzichte der a.s. verkiezingen bekend te maken. De Romeinsche coirespondent van de Köln. Ztg. meent, dat het .aan 't eind toch hier wel weer op zal uit- loopen, dat men de meer of minder conservatieve candidaten, welke voor hun verkiezing den steun van den clerus noodig hebben, er zal voor spannen voor de belangen der Kerk op te komen, tot men zich sterk ge noeg voelt een eigen party te vormen De bemanning van het in de Maas haven te Rotterdam liggende stoom schip Shadweli heeft gisteravond aan boord van dit stoomschip naar de N. R. Crt. meldt, drie personen op dief stal betrapt. Met een roeiboot, waarin ook eenige leege zakken lagen, waren zij langs zijde gekomen. Een van de dieven, de scheepsveger J. G. B., uit de Buizerlaan, werd gegrepen, een ontkwam met de roeiboot, en de derde sprong over boord hy is door een roeier gered. De beide laatstten bleven onbekend. De gegrepen scheepsveger werd op last van de stuurlieden van het stoomschip in de boeien geslagen en is later aan de rivierpolitie over geleverd, die ook meenam vier met erwten gevulde zakken, door de die ven van de lading gestolen en klaar gezet om in de roeiboot over te laden. Sedert eenige weken hadden twee recheroheurs te Amsterdam een jon gen man gevolgd, dien zij verdachten van verschillende insluipingen. Met taai geduld gingen zjj al zijn gangen na en ontdekten daarbij, dat hij een groot aantal woningen in de Van Lennepbuurt binnenging. De achtervolgde scheen echter te vermoeden, dat men hemin 't oog hield, want soms keerde hij op straat plot seling op zyn schreden terug of wel hij liep nard een steeg door en bleef dan om den hoek van de steeg eens klaps staan. Soms ook bleef de man urenlang op een stoep, of in een wachtkamer van het Gentraal-Station zitten, steeds trouw door de recher cheurs in het oog gehouden. Dezer dagen besloten zy tot zyn aanhou ding over te gaan en Maandag werd de man in een café gearresteerd. By zyn overbrenging naar het hoofd bureau wist hij iets uit zyn zak in het water van den O. Z. Voorburgwal te werpen, daaarby zeggend, dat men nu geen bewijs meer tegen had. Er werd gedregd, tot heden echter zonder resultaat. Gisterenmiddag is de man gehoord in verband met een tweetal insluipin gen in de Van Lennepbnurt waarbij eenig geld werd ontvreemd. Vol gens verklaring van de beide recher- cheers is hy in de perceelen geweest, waar de diefstallen gepleegd werden. De aangehoudene heeft reeds wy- gens diefstal door insluiping gevan genisstraf ondergaan. Hbld. Geheimzinnig steengooien. Jacob v. Zanten, een bekend expor teur te Charleroi, bezit in het Waalsche gedeelte der stad in de rue César-de Paepe, een aardig hnis. Sedert ver leden week Woensdag was dit het voorwerp van een vreemden en ge- heimzinnigen aanval. Woensdagmor- gtn, tegen tien uur zagen mevrouw van Zanten en haar dienstbode ruiten op de binnenplaats breken. Zy dachten eerst aan een ongeluk, maar het werpen met projectielen hield eerst tegen den middag op. Tegen tweeën begon het lieve leven echter weer en hield tot ongeveer halfzeven aan. Donderdag begon de steenenregen opnieuw. De politie werd gewaar schuwd, doorzocht de omgeving van vu j' <*ock vonc* n*et'8 verdachts. Zelf gedurende haar onderzoek begon de steenenregen weer. Er bleef aan de eene zy de van het hnis geen ruit heel en de familie v. Zanten was genoodzaakt een toevlucht by vrienden te zoeken. De bevolking uit de wijk hielp eveneens mede om de zaak te onderzoeken echter zonder eenig re sultaat. De onzichtbare sfceenenwerper begon zyn aanvallen na bepaalde tusschen- rzen. een schaar agenten bewaakte plaats, doch fyet geheimzinnig wer pen hield aan. De steenen moeten nit de verteen met vaste hand worden geworpen, want zij kwamen goed en met kracht neer. De waakzaamheid der politie had ten slotte toch eenige uitwerking. Het geheimzinnig steenen gooien hield op, de groote menigte ten spijt, die zich in den omtrek verzameld had om het geheimzinnige schouwspel gade te slaan. Woensdagmiddag heeft de politie een huiszoeking gedaan ten kantore van den makelaar en expert B. in de Plantage Franschelaan te Amsterdam. Het geheele kantoor werd doorfcocht en de boeken en bescheiden in beslag genomen. De heer B. die in hechtenis werd genomen, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting, ver duistering en valschheid in geschrifte is. naar wy vernemen, reeds ter be schikking van den officier van justitie Gouden Vijfjes. Naar men aan de N. Gr. Ct. mede deelt, heeft de betaalmeester aldaar van den muntmeester te Utrecht voor twee honderd gulden halve centen ontvangen, terwijl hy eergisteren f 25.000 aan f 5-stukjes ontving, alles bestemd om in circulatie te worden gebracht. In verband met het onlangs in de pers opgedoken bericht, als zouden de f 5-stukjes weer aan de circulatie ont trokken worden, is het blad uit be voegde bron gemachtigd dit bericht tegen te spreken. Hoog water. Men schrijft ons uit Nieuwe Schans: Het water is in de Eems tot onge kende hoogte gestegen. Groote uitge strektheden weiden en akkers zijn reeds onder water gezet en op som mige plaatsen staat dit tot aan de kruinen der dijken. De straatweg van Rhede naar Arnhendorf staat geheel onder water, een voet hoog. Sommige boerenwoningen zijn geheel door water ingesloten en kunnen alleen per boot bereikt worden. De Maas is nog steeds wassende. De Beersche Maas loopt over een gróote lengte met een diepte van gemiddeld 15 c.M., zoqdat de provinciale weg van Grave naar Cuyk onder water staat met een gemiddelde diepte van 76 c.M. waardoor het verkeer van Grave naar Cuyk gestremd is. Men verwacht, dat ook de Elft weg (een gedeelte van den ryksweg van Grave naar Dei! Bosch; zal onderloopen. („N. R. Ct.u) De Ingeborg. Do 300 ton machine-kolen, welke de lading van den gestranden schoener Ingeborg uitmaakt en thans gelost wordt, is aangekocht voor Schevening- ache rekening. Zoodra deze naar Scheveningen zijn vervoerd, zal getracht worden het schip af te brengen hetgeen zal geschieden vanwege ae Rotterdamsche Berging Mij. firma Smit A Co., vertegenwoor diger te Scheveningen de heer D. de Mos, directeur eener reederij-vennoot- schap aldaar. De Ingeborg is eerst twee maanden in de vaart en gebouwd te Delfzijl voor een Duitsche Noordpoolexpeditie. Toen deze afsprong, werd het vaar tuig aangekocht en in de vaart ge bracht door een Groningsche onder neming. (N. Crt.) Plotseling sterfgeval. Naar aanleiding van geruchten, die de ronde deden nadat een meisje van 17 jaar te Klaaswaal plotseling over leden was, hebben de rechter-commis- saris en de substitnnt-officier van jus titie te Dordrecht, mr. I. G. J. Tou- tenhoofd, zich Donderdag.derwaarts ter onderzoek begeven. Er schijnen echter geen termen gevonden te zyn tot verder ingrijpen der justitie. (Dordr. Ct.) Ernstige mishandeling. Men meldt nit Uden, d.d. 5 dezer aan „de Maasbode": Een ernstige mishandeling heeft eergisteravond plaats gehad tusschen Uden en Volkel. De landbouwer M. Veldpaus, een gehuwd man, die huis waarts keerde, werd door een zestal personen, die hy ontmoette, zonder de minste aanleiding aangevallen. Hij ontving een diepe snede over het hoofd en een steek in den buik. Zijn toe stand was zoo bedenkelijk, dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toe gediend. In verband met deze laffe aanran ding zyn door de politie een zestal personen gearresteerd, waarvan een drietal als vermoedelijke daders zyn vastgehouden Sigarenmakersactie. Te Wageningen zyn door 7 firma's, leden van het Verbond, uitgesloten 98 sigarenmakers. De firma Baard en Zoon met 48 georganiseerden heeft dezen nog niet ontslagen. De firma Opstelten met 60 sigarenmakers is niet lid van het Verbond. Elf siga renmakers zijn niet georganiseerd. Naar blijkt zullen de Amsterdamsche fabrikanten in de sigarenindustrie althans deze week hun arbeiders de dienstbetrekkingen nog niet opzeggen, zoodat voor Amsterdam de uitsluiting op 15 Febr. niet ingaat. N. Grt. Een dame van het stations werk te Amsterdam ter bescherming van jonge meisjes vatte Donderdag verdenking op tegen een heer en een dame, die met een Duitsch meisje naar Haarlem reisden en geen inlichtingen wilden geven. De stationsdame reisde het ge zelschap na en vischte uit dat dit met een atax naar het Spaarne in Haar lem ging en later weer van Haarlem vertrok. Het bleek mtuaschen aan de politie ongegronde verdenkingen te gen het gezelschap gerezen waren. De reizigers waren op hun doorreis naar Londen een bezoek gaan brengen aan een geacht ingezetene van Haar lem. De vreemdelingen waren zeer ontstemd over het optreden der sta tionsdame. (Hbld.). Door het verbindend worden der slot-uitdeelingslijsten hebben de faillis sementen van den boedel van wijlen J. A BLEZENAAR en van M. E. VAN CATZ, wed. A. J. Biezenaar, een ei wie genomen. Do Curatoren Mr. 8. J. L. VAN AALTEN. Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Mr. F. H. KRANENBURG. By vonnis der Arrondissement^ Rechtbank te Dordreoht van 29 Ja nuari 1913 is het huwelijk tusschen ABRAHAM WILLEM KLOOS, civiel ingenieur, en ANTJE EISMA, zonder beroep, beiden wonende te Dordrecht, ontbonden verklaard door echt scheiding. Mr. J. VAN DROOGE, Procureur. Dordrecht, 7 Februari 1913. Stadhuisplein 5. SCHEIDING VAN TAFEL EN BED. By vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam dd. 15 April 1912 is de scheiding van tafel en bed uitgesproken tusschen mevrouw MARIA JUSTINA VAN WIJK, zonder beroep, wonende te Nijmegen en den heer Jhr. ARNOLD BER NARD CARL VON BOSE, luitenant der infanterie, wonende te 's Graven- hage, tijdelijk verblijvende te Berlijn, zulks ten verzoeke van eerstgenoemde. De procureur van Eischeres, Mr. J. G. L. N0LST TRENITÉ. Rotterdam, 8 Februari 1913. Wegens ziekte der tegenwoordige vraagt MEVROUW IMMINK, Prins Hendrikstraat, een Loon f 130. De Notarissen N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Oouda èn Mr. Q. H. FUHRI SNETHLAQE te Woerden, zullen op DONDERDAGEN 27 FEBRUARI a.s. bij inxet en 6 MAART a.s. bij afslag en combi- natietelkens des morgens flf uur, in hotel „DE ZALM'' aan de Markt te Gouda, publiek verkoopen: EEN met afzonderlijk VOORHUIS, SCHU REN en 2 DAGGELDERSWONIN GEN aan den Graaf Florisweg nos. 73-77 en 79 te Gouda, zoomede diverse, daarbij gelegen uitmuntend geschikt voor Hm.- en HloemkweekerIJ of f-rers. tenteelt en gedeeltelijk voor JI.MIC- terrein, groot: zoomede een dito perceel aan den Kleiwog in Bloomendaal onder Waddinxveen, groot: alles in de nabijheid van het Station Gouda. Het Voorhuis is verhuurd voor f 208.— per jaar tot uiterlyk 1 Dec. 1913, de Daggolderswoningen met een daarnaast gelegen varkensschuurtje elk voor f 1.50 per week tot uiterlijk 1 Mei a.s., terwijl de overige gebouwen met de landerijen te aanvaarden zyn op don betaaldAg der kooppenningen, 10 April a.s. De landerijen zijn dagelijks te be zichtigen, de gebouwen 8 werkdagen voor de dagen van veiling en afslag vnn 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en op die dagen van 9 tot 11 uur. Te veilen in 12 perceelen, combi naties en eene massa. Verdere inlichtingen geven gezegde notarissen, op wier kantoren van 17 Februari a.s. af uitvoerige notities te verkrijgen zyn. De SPREI van de Ver loting van het Orgelfonds der Remonstrantsch-Gerefor- meerde Gemeente alhier, is gevallen op Mo. H'i. zijn steeds verkrijgbaar bij van uit 'S-GRAVENHAGE, op des avonds te 0 uur, in de Sociëteit „De RÉUNIE, Oosthaven, PROGRAMMA. I. De ysberg Henry F. Urban II. De verminkte hand uit Peer Gynt, vyfde bedrijf Hendrik Ibsen. III. Groote vacantia Ludwig Thoica. IV. De blauwe plek Anton Tsjeohof. PAUZE. V. Hartje. Anton Tsjechof. VI. Raapzaad Fkeihbrr vón SoHLICHT. VII. De carrière van den treurspel speler HorAtio Adams Henry F. Urban. Niet-Leden f I.—. Voor Leerlingen Gym. en H. B. S. f 0.50 Bovendien zijn, voor zooverre do ruimte dit toelaat, voor de Tribune kaarten k 10 ets. verkrijgbaar ten huize van den Heer T. CREBAS, Wijd straat, alhier, en wel uitsluitend op Woensdag 15 Januari 1913, van 's middags 12 tot 's namiddags 2 ure. De Secretaris, C. J. M. KROON. 6ij inzet, verhooging en afslag op Woeosdtgeo IS en 26 Febrnari 1913, telkens des voorm. elf uur in Hótel KLAASSEN waarin drogisten-affaire, met Schuur en Erf in Reyerskoop nr. 7 te Bos koop. Verhuurd aan Mej. Wed. Spbüut tot 1 Maart 1914 voor f 7.50 per week. waarin affaire in grutterswaren wordt uitgeoefend, met Schuur en Erf in Reyerskoop nr. 9 te Boskoop. In eigen gebruik. Eerst afzonderlyk en daarna ge combineerd. Te aanvaarden by de betaling op 1 Mei 1913, of zooveel vroeger dan mooht worden overeengekomen. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. HANDDOEKEN wit en bont THEEDOEKEN DROOGDOEKEN KEUKENDOEKEN BORDENDOEKEN OLAZENDOEKEN MESSEN DOEKEN CLOSETDOEKEN mtl en zonder Ingeweven nuin. In katoenhalf' en heel linnen. Vraagt mlehtaendtng. brengen bij dezen ter openbare kennis 1°. dat de lijsten der stemge rechtigde ingelanden van het Hoogheemraadschap voor het dienst jaar 1913 opgemaakt op Donderdag 6 Februari 1913 gedurende veertien dagen van 11 Februari 1913 af voor ieder ter lezing zullen liggen als volgt de lijsten van al de zestien dis tricten ter Secretarie van Rynlan'd (op eiken werkdag van des morgens 10 tot des middags 4 uren), alwaar zy tevens, tegen betaling van 10 cents voor elke lyst, verkrijgbaar zyn: die van het derde district aan de Cruquius; die van het vierde district aan de Lynden die van het zevende district aan de Leeghwater; die van elk der overige dietricten ter Gemeente-Secretarie van de hoofd plaats van dat district en van de daar toe behoorende onderkiesdistricten; 2°. dat zy, die vermeenen dat de lysten niet nauwkeurig zijn opgemaakt, gedurende veertien dagen na het aan plakken dezer kennisgeving het recht bobben hunne bezwaren met over- legging van de vereischte bewyzën, aan de beoordeeling van de Vereenigde Vergadering te onderwerpen, welke op den eersten Donderdag in Maart a.s. omtrent de ingekomen bezwaren zal beslissen; 3°. dat door of vanwege het Hoog heemraadschap deze kennisgeving op 10 Februari 1913 zal worden aange plakt. Dijkgraaf en Hoogheemradejn van Rijnland, EGBERT DE VRIES, Dijkgraaf. C. W. VAN DER POT Bz Secretaris. DROGIST, WIJDSTRAAT 29. Roburine.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2