i No 12094. Maandag 10 Februari 1913. 51e Jaargang. courant behalvö Zon en Sixltexxlaxxd. Buitenlandsch. Nieuws. DE GEWETENLOOZE. •wbericht A m s terdain ISTieu.-ws- ext -^.d-vextexxtietleud voor Q-oia-dsc ezx OxxxstxeZlxzozx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Sïxxn ezxlaxxd.. FEUILLETON. f 1.25 85’/,. 91 85’/, 217’/. 219’/, 59’/, 54 72*'.. 72’/, 190*. 14*/, 147. 187 168*/, 584*/, 580*/, 525 187 118 90*/. 90’/, de belegeringstroepen 10”/,. 90*/, 63*/, 97 97’/,. 31*/, 01*’/,, 147’/, 3*7,6 10*’/,, 25*/, 64’/, 90*/, 96*/, 62’/,. 99’/. 96*/, 63*/, 186*/, 86’/, 203 80*/, 191’/, 275 189’/, 86 83 46’/, 103’/, 86*/, 917,. 161 4*/, 203 79’/, 148 ts. ast Steels zeer .bakken vast, bers vast, Mij nden prij.hou- Heteriologiseh BILDT. tand 775.0 te tand 739.0 te 13. Vorige Koer» »»n Koers. 1 heden. 78’/, 78®/, 84’/, 63’/,, 100’/,, 86’/, 1,011NHE COÜRANT. PHUS VAN H E T A B O N Ji E M E N T Per kwartaal Idem franco per post w i.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 46*/, 03*’/,. 83’/, 58’/,. PRIJS DER ADVERTENTïEN: Van l—-'5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. De oorlog in den Balkan. In de Tchatalja-linie. Officieel wordt dd. 9 Februari uit Constantinopel aan de Maand. Crt. geseind: Heden hadden aan gene zijde van de Tchatalja-linie kleine gevechten plaats. De Turksche troepen aan den linkervleugel oefenden druk op den vijand uit. Schermutselingen, die geen resultaat opleverden, hadden plaats bij Xamila en Gallipoli. Adrianopel blijft nog steeds dapper de aanvallen van den vijand afslaan. Het vuur van de schepen „Idjalie” en „Moussou” vernielde de vijandelijke positie aan de kust van Silivri. De Turksche cavalerie drong door tot Bourgas. Ontschepingen van infanterie hadden plaats bij Jsouranj. Een deel der infanterie is te Piganos gebleven. Het bombardement van Adrianopel. Uit Sofia wordt aan de Mnd. Crt. geseind De beschieting van Adrianopel duurt voort. Deserteurs vertellen1 dat de troepen van dè eene naar de andere zijde van de stad vluchten om aan de projectielen van de belegeringstroepen te ontkomen. 22) Alles was zoo plotseling en onver wacht in zijn werk gegaan, dat ze stil bedroefd werd en tranen in haar oogen kwamen. Hij wou er nu snel een eind aan maken, en zei, zonder eenig mede lijden te gevoelen: En als dat nu eens zoo was, ben ik dan iets aan je verplicht Heb ik één stuiver van je geld afgenomen? Heb-je het niet terug, nog bovendien met een geschenk? O, slechte manschreeuwde zij ditmaal. Een ander zou haar verachting te kennen gegeven hebben, zij echter liep verlamd naast hem voort. Nog altijd had zij de oorvijg thuis van hem niet vergeten. En op dat oageablik voelde zij weer zijn oude overmacht, waar tegen zij altoos hulpeloos gestaAn had. Zij herinnerde zich aan de waarschu wing van haarvader: Wees voorzich tig Hij heeft iets wat me niet bevalt In zij dacht er aan hoe ze toen Glaser erdedigd had. En nu, en nu! Wat volgenden dag: lijk afnemende restelijke wind, weinig of geen ds kouder. 4*’/,. 117*/, 4”/,. leroi aan den gouverneur van Hene gouwen hoeft gezonden. Daarin werd gevraagd een spoedvergadering van den provincialen raad voor industrie en arbeid, samengesteld uit industri- eelon en arbeiders. Deze raad zou uit naam van de geheole Henegouwsche bevolking den wensch moeten uit sproken, dat België gespaard moge blijven voor een dergelijk sociaal con flict. Uit Henegouwen is ook een petitie onderteekend, door 10.000 be langhebbenden bij de Kamer ingediend,» waarin aangedrongen wordt op een bevredigende oplossing. Niettegen staande dit alles heeft de minister president, wetende dat minstens 4 ministers voor een grondwetsherziening waren, een afwijzende houding durven aannemen. De verantwoordelijkheid die hij daarmee op zich geladen heeft is buitengewoon groot. De strijdlust bij de arbeiders vooral in de Borinage is eveneens buitengewoon groot en als dag waarop de staking zal ingaah wordt genoemd de openingsdag der Gentsche wereldtentoonstelling. België staat nog heelwat te wachten. 31*/. 160*’/,. 4% De strijd bjj Skoetari. Eq telegram uit Cettinje aan de Mnd. Crt. meldt: Uit officieele bron. De rechtervleugel der kolonne van Marti novitch bezette het dorp Djons, dat gelegen is onder de fortificaties van don Tarabosch. De linkervleugel, die voortrukt langs de kusten van het meer van Skoetari heeft bijna Schiraka bereikt. De troepen van ’t centrum nader den tot op 200 meter de verschansin gen van den Tarabosch, nadat deta chementen verkenners op twee plaat sen met ijzerdraad afgezette hagen hadden vernield. Van den kant vai Schiraka, Gora en Oblik wordt d# Tarabosch onop houdelijk gebombardeerd. Een deta chement Servische troepen, .onder bevel van kolonel Popovitch en drie bataljons Montenegrijnen met mitrail leurs en kanonnen rukten op naar Breditz en vielen den vijand krachtig aan. Volgens berichten, ontvangen uit het leger van den kroonprins, zouden de Turken over de geheele linie ver slagen zijn. Do Montenegrinnsche troe pen rukten op en zouden de kleine redoute omsingeld hébben, terwijl de gróote redoute reeds gisteren bezet werd. Turksche gevangenen bevestigen het gerucht dat TTassarf^Êlza gedood -werd en dat gebrek aan levensmiddelen in de vesting zich doet gevoelen. Zij voegen hier echter aan toe, dat er nog overvloedig munitie aanwezig is. Duitsohland. Een spotblad beeldt Bethmann af, bezig, vrouw Germania in een, nauw om het bloote lijf sluitend, stalen pant ser te slaan dat tot over de knieën reikt? „Bethmann”, roept zij wanneer ge mij daar nog meer inpantsert, kan ik mij heelemaal niet meer bewegen”. Maarmet den moed der wanhoop spij kert Bethmann voort. Er is reden voor Germania’s angst niet minder dan 110,000,000 Mark zal indien de Duitsche bladen goed zijn ingelicht, de nieuwe legerwet per jaar kosten. Volgens de Tfigl. Rundschau, die nadere bijzonderheden mededeelt over het ontwerp, zal dé ftlgemeene weer- plicht worden voltooid, zoodat jaar lijks 45,000 tot 5000 man meer aan het staande leger zullen worden toe gevoegd. Daaruit zal men de ontbre kende derde-bataljons by lÖregimen- hebt hem vrijheden veroorloofd, ik heb het gezien. En daarna wou je me wijs maken, dat-ie je'kruisje had willen zien. Dat heeft me allang dwars geze ten. Zie-je, je wordt er stil van. Ze antwoordde niets, want die ver draaiing der feiten deed haar ont stellen. Stil weende zij voort, en hield daar ook niet mee op, toen de menschen dicht bij hen waren. Slechts eenmaal verdedigde zij zich met de woorden Zooveel weet ik, dat mijn gewe ten zuiver is Maar plotseling, toen hij haar te kennen gaf, dat er vooreerst niets van trouwen komen kon, merkte ze zijn huichelarij. Zeg liever ronduit, dat je mij niet meer wilsprak ze. Nu ja, het is zoo. O, gij slechte mangij slechte man Dat had ik nooit gedacht Meer kon ze niet zeggen haar ge heele ellende drukte ze daarin uit. Eerst na een poos, terwijl hij even koel bleef, klaagde ze Mijn vadermijn arme vader Hij heeft het voorzien Hij heeft gelijk, ik ben te goed voor je! Wacht maar Je zult er een krijgen, die ’t je betaald zal zetten Ik w^nsch het je toe En in plaats van eeKkind zal ze een zoo goed als zeker, dut de daders de muur, die döh tuin omringt, zijn over geklommen, hetgeen niet moeilijk valt. Nadat de conservator van de tuinen was gewaarschuwd, werd onmiddellijk overgegaan met het horstellen der vensters, zoodat om twaalf uur ’s middags weer toegang kon worden verleend aan het publiek. Natuurlijk zyn onmiddellyk alle voorzorgsmaatregelen genomen om de tuinen voor verdere vernieling te be hoeden. Door eenige politie agenten van Scotland Yard is een nauwkeurig onderzoek ingosteld, ofschoon zooals reeds werd gezegd, dat nog tot geen resultaat heeft geleid. Deze vernieling wordt gesteld op naam der suffragettes. De schade wordt op eenige duizen den ponden geschat. Turkije. Groote brand te Constantinopel. De Maand. Crt. bevat het volgend telegram uit Constantinopel dd. 9 Fobr. Sinds twee uur woedt een brand in het kwartier Beghakechon Tophane by Pera. Het Italiaansche hospitaal was omringd van vlammen, maar dank zij het handelend optreden van de matrozen der vreemde oorlogsschepen, was het spoedig buiten gevaar. Op het oogenblik zjjn een dertigtal houten huizen verbrand. Later werd nog geseind De brand in het kwartier Tophane word om twee uur hedenochtend gebluscht. Het aantal huizen dat verbrand is, over schrijdt de 150 niet. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. De oud-G.-G. Van Houtsz en de Djeloetoeng-concessies. Naar het weekblad „De Fakkelu verneemt, heeft de heer Van Heutaz het Kamerlid Marchant in een bro chure beantwoord, welke evenwel nog niet schijnt te zijn rondgezonden. „Do Fakkel deelt mede, da» daarin aller eerst wordt uiteengezet dat den inlan ders die djeloetong stroopten op ter reinen der Ned.-Ind. Boschproducten Mij. geen onrecht is aangedaan en voorts dat het zeer is toe te juichen dat het buitenlandsch kapitaal zich weer voor Indische ondernemingen gaat interesseeren. Te dien aanzion schrijft de heer Van Houtsz „Ik be schouw het als een zogen, een grooten geruststellende woorden tot haar. Haar lief gezicht ontvlamde hem weder zonder tegenstand liet zy toe, dat hij haar sidderende gestalte aan zich trok. Maar ze sprak geen woord mot starre oogen ging ze naast hem. Om haar tot andere gedachten te brengen, stelde hij voor, hier buiten nog ergens heen te gaan, maar zij wilde naar Berlijn. En zoo keerde zy zwijgend te voet terug. Wil je al naar huis vroeg hij, toen ze weer midden in het gewoel der straat stonden. Het was al donker, maar haar vrije tijd was nog niet om. Ze had eene vriendin, die ze nog bezoeken wilde. Ze moest naar iemand om haar gemoed te luchten. Daar ze hior den weg niet wist, vroeg ze hem of-io haar alleen naar den omnibus wou brengen, die hier ergens door de straat reed. Zeg nu maar, wnz.r hij rijdt, dan zal ik er verder wel komen, zei ze koel maar liep toch rustig naast hem. Er mokte iets in haar; gedachten van ijverzucht kwamen in haar op. Zijn koelheid had haar daarop gebracht, Ga nu, ga nu maar heen, sprak zo, toon hij haar op den rechten weg gebracht had. (Wordt vervolgd.) Het kiesrecht vraagstuk in de Belgische Kamer. Na de mooie rede van den heer Hijmans en de tegemoetkomende houding die Vandervelde namens de sociaal-democraten had aangenomen, leek de vrede in België op dit punt althans geteekend. Men rekende echter te weinig op den tegenstand van den heer Woeste, die op een felle manier do regeering waarschuwde tegen elke tegemoetkoming, die zij aan de linker zijde mocht willen doen. De regeering verkeerde dan ook in een moeilijke positie. Verschillende volgelingen van de regeering gaven beslist te kennen, dat zij in deze van meening waren, dat de regeering aan de billijke eischen der oppositie moest toegeven. En niet alleen onder de volgelingen van het kabinet in de Kamer, maar zelfs onder de ministers waren er verschillende, waaronder de heer Helleput! o, die voor een goede herziening te vinden zijn. De minister-president de Broque- vllle verkeerde dus in een lastig parket naar de een of naar de andere zijde zou hij niet kunnen toegeven. Helaas schijnt de reactionnaire overmacht van Woeste te groot te zijn geweest, al thans de regeering heeft zich tegen, een herziening uitgesproken. En in de Belgische Kamer is Jiet voorstel om het denkbeeld van herziening der grondwet in overweging te nemen, verworpen met 99 tegen 83 stemmen, benevens 2 onthoudingen. Wat thans te wachten staat, is duidelijk na de verklaring, die de socialistische afge vaardigde Vandervelde namens zijn partij voorlas en waarin o.a. gezegd wordt: Voor de zevende maal binnen 20 jaren zult Gij het voorstel tot her ziening van do grondwet verwerpen. Het verzoek om U meegaande te betoonenlhebt Gij afgewezen, quasi om redenen van staatsbelang. Wij ver zoeken de arbeiders naar ons te luis teren, te wachten op het wachtwoord, van hun gedelegeerden en het succes onzer beweging niet in gevaar te brengen door gewelddadigheden of partieele stakingen. Hoezeer geheel België onder een dergelijke krachtproef, die totaal noo- deloos was, wanneer niet de heer Woeste de regeering onverwacht in den rug had aangevallen, zal lijden, blijkt uit een verzoekschrift, dat de vereeniging van kooplieden te Char- ten vormen. De artillerie-bespanning zal worden vergroot, de staven der cavalorie-divisies zullen reeds in vre destijd worden ingesteld en een wiel- rijderskops zal gevord worden by elke divisie cavalerie. Aangaado de dekking deelt het blad mede, dat behalve het. ontwerp-ver- mogensbelasting bij den Rijksdag nog andere belastingontwerpen zullen wor den ingediend. De nieuwe legerwet zal aanzienlijk meer kosten veroorza ken dan de beide laatste wetten van de jaren 1910 en 1912 tezamen. Zelfs wanneer de belasting op vormogon- vermeerdering, die in het departement van - Financiën is uitgewerkt, wet mocht worden, moet toch bedacht worden, dat aan de opbrengst dezer belasting reeds voor een groot deel een bestemming is gegeven. Men denkt daarom dat tenslotte de successiebe lasting wper te voorschijn zal komen en daarnaast een oorlogs-belasting. Deze mededeelingen berusten na tuurlijk ten hoogste op plannen die overwogen worden. Er staat nog niets vast, daar de Bondsraad nog geen besluit genomen heeft. Naar dit is alleen oen quaestie hoe do nagels in ‘hot pantser zullen zitten en doet aan don druk en de kwelling niets af. Keizer Wilhelm heeft zijn groote ontstemming te kennen gegeven, aldus de Maand. Crt.over do Straatsburger autoriteiten, omdat zij zich lieten mis leiden door het valsche telegram. Op de marge van hot speciale rapport, 'over deze kwestie, dat Z. M. werd overhandigd, schreef de keizer„Ik zou den Straatsburger autoriteiten aanraden de nieuwsbladen te lezen, om te weten te komen waar ik ben.” Engeland. Vernieling in Kew Gardens te Londen. Zaterdagavond tusschen drie en vier uur ontdekten de stokers der broei kassen, dat de vensters van twee orchideeënkassen verbrijzeld, de plan ten uitgotrokkon en in alle richtingen verspreid waren. Sommige struiken waren totaal in flarden getrokken of plat getrapt. In beide kassen bevonden zich planten van groote waarde. In hoeverre ze nog gedeeltelijk gered kunnen worden, kan pas over eenige dagen worden uitgemaakt. Om midder nacht, toen de laatste rond werd ge daan, had men niets verdachts opge merkt, terwijl de hekken van den tuin op den gewonen tijd, om vijf uur ’s middags, waren gesloten. Het is dus monster ter wereld brengen, zooals jij bentJe zult nog aan me denken I aan me denken AJles heb ik opge offerd, alles. Ze schold niethet kwam alles zacht over haar lippen, daarna werd ze stil en vergoot haar laatste tranen, tot ze op eens omkeerde, hem liet staan en snel weg ging. Hij moest zien, dat ze zijn geleide niet meer noodig had. Ze liep met gloeiende wangen en kloppend hart. Links glansde de Spree, rimpe lend in den blauwen hemelschijn. Plot seling, toen ze het smalle pad, dat naar den oever voerde, al sneller tegen ijlde, was hij aan den overkant. Hij vatte haar arm. Wat wil je toch laat me los. Denk je soms dat ik in ’t water wil? Dat was wel goed voor jou Als ik dat wil, heb ik nog wel een ander middel Ze dacht eensklaps aan het fleschje, dat zij thuis goed bewaard in haar koffer had. Opnieuw barstte ze in tranen uit. Ik kan werken, hoor-je her vatte ze. Je zult geen pleizier hebben van mijn dood Ze wist nauwelijks wat ze zei, keerde zich met een ruk om en ging den- zelfden weg terug. Hy herademde, liep naast haar, sprdk voor toekomst ging ze tegemoet, als hij haar om een ander vergeten kon Toen hij haar in die gedrukte stem ming zag, vol diepe smart, nam zijn overmoedigheid toe, want hij had iets gansch anders verwacht. Wel haar „slechte man!” wilde hij verdragen, als zij hem maar niet de nagels barer vingers toonde en niet van zich het leven benemen sprak of van andere dingen. Hij had haar nooit liefgehad het groote Berlijn met zijn overvloed van schoone vrouwen had het hem ge leerd. Een soort afkeer van haar vervulde hem, die hem onweerstaanbaar dreef nu dadelijk zijn meening over hun ver houding te zeggen. Gebeurt het niet dikwijls, dat men zich bedriegt? Is het niet veel beter te voren te zeggen waar het op staat, dan als het te laat is Huil toch niet zoo, ginds komen menschen aan. Als jij me dat allemaal gezegd had, denk je, dat ik het je kwalijk zou ne men In het geheel nietOf c|enk je, dat ik niet gezien heb hoe je dien Dolynsky in den trein aangekeken hebt Schaam je, dat was heel onschul dig, viel ze uit. Hij wou haar nog meer verwijten. Onschuldig Kan je denken Je 65

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1