SCHOEISEL. C. SMITS, QQÏÏDSCHE GLAZEN, TTLt- cLe Fors. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET Rechtszaken Schoenhandel. Kleiweg 4tt. <»ou<ln Fijn Dames- en Heeren liltOÜTIi OF ST. JWSkKltk TEH GOUDE CHBISTÏAAff KEAMM, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant zegen, dat zulks reeds op zóó ruime schaal heeft plaats gehad. Het is een compliment aan het Nederlandsch- Indische bewind, dat zijn onpartijdig heid zóó goed staat aangeschreven, en dat in Indië zoo groote rechts zekerheid heerscht, dat andere naties niet aarzelen hun kapitaal on werk kracht aldaar vruchtdragend te ma ken." Aan het slot van deze brochure zegt de heer Van Ileutsz zijn oordeel over do vraag of het een hoog ambte naar in ruste al dan niet vrij zou staan als commissaris in een particu liere maatschappij op te treden en of zoodanig optreden zooals Mr. Mar- chant beweerde oen ergernis in het land zou ver wokken. Do schrijver doet dit in deze be woordingen „M ij n standpunt is, dat een hoog ambtenaar, die zijn ambt heeft neer gelegd en 's Rijks dienst verlaten heeft, volkomen vrij is als commissaris eener particuliere maatschappij op te treden, ja meer zelfs, dat hij oen goed en nuttig werk verricht, ja lof verdient door, waar noodig of gewenscht, met zijn kennis van Indische toestanden en aangelegenheden in Nederland ge vestigde in Indië werkende maatschap pijen met raad en daad ter zijde te staan. Laf zou het zijn zich daarvan te laten weerhouden omdat er, zooals het Algemeen Handelsblad" het in zijn Zondagsblad van 5 Januari j.l. uit drukt, in ons land nu eenmaal te velen zijn, die maar al te gaarne zich verheugen, als iemand met een naam als ik mij verwierf, met vuil gegooid wordt. De dooi mr. Merchant gewraakte toestand heeft, m. i. gelukkig, steeds bestaan. Hooge Indische ambtenaren hebben dikwerf na hun pensioneering hun vrijen tijd ten dienste gesteld van particuliere maatschappijen, en nimmer is daarvan het gevolg geweest, dat ook maar één smet op het Indische ambte narenkorps kwam te rusten. Zou mr. Merchant nu inderdaad meen en, dat zyn verdachtmaking alleen voldoende zou zijn, om in dit opzicht het ambtenarencorps een smet aan te wrijven Ook in Nederland zijn hooge ambtenaren, ja staatslieden in ruste, commissarissen van maatschappijen en zelfs hooge ambtenaren in functie treden als commissarissen op. Doch wie, dio eonig respeot heeft voor eerlijkheid en karakter van ando ren, zal óón oogonblik in het door mr. Merchant gememoreorde feit aan leiding vinden tot een verdachtma king Heeft men het ooit vreemd gevond«L dat hooge ambtenaren in NodorlflSS commissarissen waren bij feconcessioneerde lichamen, als onze poorwegmaatschappijen, de Neder- landaohe Bank, en zoovele andere groote en machtige instellingen Heeft ooit iemand een Kamerlid verdacht gemaakt omdat hy betrokken was bij zulk een vennootschap? Heeft het Nederlandsche volk zijn ergernis ooit kenbaar gemuakt door het mandaat van een zoodanig als commissaris optredend Kamerlid om die reden niet te vernieuwen En indien er ooit sprake kan zijn van invloed oefenen op de regeerings- porsonen, dan is de invloed van Volksvertegenwoordigers vrij wat minder een hersenschim, dan die van ambtenaren in ruste, zelfs van gewezen ministers en gouverneurs- generaal." Kamerverkiezingen. De heer dr. D. Bos heeft de can- didaturon voor Groningen en Win schoten beide aangenomen. Vrijzinnige Bondsdag. Te Kortgene zal, zoo moldt do Middelb. Ct., op Zaterdag 22 dezer een vryzinnige bondsdag voor Noord- Beveland worden gehouden. Als sprekers, treden op de heeren ds. Siemelink, uit Goes, met het ouder- werp: Waarom vrijzinnig?; Herman Snijders, uit Middelburg over r de Ta- riefwet en de LandbouwJ. G. Moojen, Oost-Indisch bestuursambtenaar met verlof, overdo Politiek dor huidige regeering, on jhr. De Mura.it, uit Ziorifc- zeo, overGeen dwangverzekering doch staatspensionneering voor ieder een. Schouwburg wetgeving in Duitschland. In Duitschland is een „Reichsthea- torgesetz" ontworpen. Volgens hetgeen daaromtrent in do Juristen-Zeitnng medegedeeld wordt bevat het aller eerst een wijziging van de Gewerbeord- nung en stelt het een roeks van voor waarden voor de uitoefening van het bedrijf van sohouwburgondernemer, voorwaarden welke ten doel hebben aan de kunstenaars zekerheid van hun economische positie te waar borgen. De belangrijkste bepalingen betreffen voorschriften over de over eenkomst tusschen ondernemer en acteurs. Daaraan zijn 30 paragrafen gewijd. Zij bevatten veel wat eigen lijk vanzelf spreekt „Wie schlimm muss es bestellt sein, Nyenn es nötig wurde dies durch das Gesetz zu er- zwingen", schrijft Rechtsanwalt dr. Hackenburg in zijn Juristische Rund schau. Wbld. v. h. Recht.) Grondwetsherziening. De Arnh. Crt. acht de voorstellen dor regeering niet van een vooruit strevend maar van een reactionnair karakter, en prijst het gelukkig, dat tusschen wetsvoorstel en grondwets- wyziging een lange weg ligt. Verder schrijft het blad nog over de onderwij sparagraaf „Nu krijgt wanneer de regeering haar plannen verwezenlijkt ziot. - het sectarisme overvloedig voedsel. Ons land met zijn duizenden thcologisee- rende protestanten, gaat smullen* in het genot van godsdienstige afperkin gen in grootere en kleinere kringen. Het katholicisme hoeft reeds zijn eigen scherp aangegeven omperking. Wat eon heerlijk vooruitzicht, door de school, waar het kind dor natie wordt opgovoed, geopend „Dn regeoring heeft de ergerlijke subsidieering van gezindten, die be staan, doch nog niet gesubsidieerd worden, en van andere, dit nog moeten geboren worden, niet van de Grond wetscommissie durven overnemen. Goddank I Hierin lag eon te plat- realistischo propaganda voor het leden tal van godsdienstige gezindten. „Doch de twee groote onderwerpen, waarmee de regeoring thans tot de Staten-Generaal komt, zijn van zoo ingrijpenden aard, en dragen zóó den stempel van reactie, dat wij, vrijzin nigen, slechts óón ding te doen hebben, nl. ons in eDg sluitend gelid op te stellen en een bres te loopen in het regeeringskasteeldo beide in meer derheid rechts zijnde kamers". De Oisterwijksche bosschen behouden. Uit Oisterwyk meldt men aan de N. R. Crt.: Heden word hier hot heuglijk be richt ontvangen, dat het bestuur der Vereoniging tot behoud van Natuur monumenten er in geslaagd is het benoodigde kapitaal voor den aankoop van het fraaiste gedeelte van het landgoed de Ilondsberg bijeen te bren gen Het van Esscho-ven, Witven, Choorven en Kolkven zijn daarmee uit de handen van sloopers gered. Mot haar koetsier getrouwd. Te New-York trad onlangs mej. Helen Stickie, uit Rockawaij, New- Jersey, dochter van wijlen Byron F. Stickie, in het huwelijk met John Spear, die vroeger bij haar vader koet sier was. Hij verliet zyn betrekking bij mijn heer Stickie, toen de vader vernam, dat hij in betrekking stond tot zijn dochter. Hij ging daarop naar Boston waar hij nu chauffeur is. Mijnheer Stickie stierf ongeveer een jaar geleden 200.000 dollar of meer nalatend, die gelyk, verdeeld mooten yrorden onder zijn twee dochters, mevr. Spear en mevr. Hugh Haddon. Een 15-jarigo jongen is op de Sche del doekshaven in Den Haag door een anderen jongen met een flobortpistool in de borst geschoten. De eerste werd niet levensgevaarlijk gewond en is per auto van den Eersten Hulpdienst naar „Bronovo" gebracht en aldaar opgenomen. In een dorpje in Zuid-Holland, zou de Chr. Zangvereeniging een uitvoe ring geven, met een operette nr. .De openbare school werd voor dat doel gevraagd en verkregen. Maar in oen gewoon schoollokaal kan men zoo maar niet een operette opvoeren, dus moest het daarvoor in orde gebracht worden, en dat ging ook weer niet, terwijl de dorpsjeugd er in bleef. De schoolkinderen kregen dns een dag vr\j ('s-avonds zou de groote ge beurtenis plaats hebben) en de meester en de juffrouw gingen uit, want het is in de frisscho buitenluoht toch maar pleizieriger dan in een met „onschul dige kinderadempjes" geparfumeerd schoollokaal. De timmerman kwam, er werd ge klopt, gehamerd, en getimmerd, wand platen werden van den muur gehaald de schoolborden verwijderd en 's mid dags was de geïmproviseerde dorps schouwburg gereed. Maar men had buiten den waard, alias den schoolopziener gerekend, die, hoe was 't mogelijk, het nu juist in zijn hoofd had gekregen, om vandaag de school te komen bezoeken. "Wat er tóen tusschen deze autoriteiten en de plaatselijke autoriteitjes is-voorgeval len, meldt deze dorpshistorie niet. Maar dat het onderhoud heel aangenaam was, valt te betwijfelen. (Tel.) Behoud van bosschen. De Kampioen schrijft Eenigen tijd geleden zagen wij in de Duitsche bladen, dat de rogeering de staatsbosschen bij Aken belangrijk had vergroot, door den aankoop van een boschcomplex, dat andors onver biddelijk onder de bijl van den hout hakker zou zijn gevallen. Thans lozen wij, dat in Thüringen, nabij het be koorlijke Salzungen, voor 300 000 Mark een bosch door den Staat is gered uit de handen van een Wost- fnalaehe liontkooporsfirma. Zoo iets zou een Hollander haast jaloersch maken van zijn Duitschen buurman. De opgeheven typografenstaking te Amsterdam. Het aantal letterzetters en drukkers, dat na de staking nog niet weder in dienst is genomen, is gédaald tot ruim 40. Het stakerscomitó verwacht, aat dit aantal de volgende week reeds tot 'beneden 30 zal dalen. Op de mees te drukkerijen is het geheele perso neel teruggekomen, terwijl enkele fir ma's zelfs het aantal, hunner werk lieden hebben uitgebreid. Behalve voor de afwikkeling der loopende zaken, functionneert het stakórscomitó thans ook als arbeidersbeurs. Hbld. Men meldt uit Amsterdam: Men herinnert zich waarschijnlijk dat in den naèKt van Zaterdag 19 op Zondag 20 October 11. ingebroken werd ten nadeele van do firma Rott- gering en van Exter, magazijn in wol len en katoenen goederen, Singel 68. De tweo boosdoeners die zich daar aan schuldig maakten, waren met een valschen sleutel perceel 66 binnenge komen waarin' een tapijtmagazijn is gevestigd. Daar maakten zij een bedrag van ongeveer f lö bttit. Daarna doorzoch ten- zij hot bovengenoemde raagaziju der firma R. on v. E. waar eenige lessenaars werden opengebroken. Uit eon daarvan ontvreemden zij ruim f 1000. Een der beido daders Dekker ge naamd, werd op straat gegrepen, de ander wist te ontsnappen. Daar men vermoedde .dat hij naar Duitschland was gevlucht, werden van politiowege de noodige maatregelen genomen den man aan te houden. Daartoe werden eenige rechercheurs naar Duitschland gezonden. Zij zijn er thans in geslaagd den mededader te arresteeren. Deze wordt naar hier overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Men schrijft uit Kockengen Donderdag had ons dorp doorluch tig bezoek. Vier landloopors, waarvan óón destijds als koloniaal gerepatrieerd is, kwamen gezamelijk het dorp bin nen. Het groepje werd verdacht van diefstal, welke verdenking werd be vestigd door één der vier, die zich nog slechts enkele dagen geleden bij het deftig drietal had aangesloten en vroeger met parapluios ventte. Het arrestantenhok, dat voor zulke gele genheden te klein is, hoorde al spoe dig het geronk van óón der arrestan ten. Den overigen delinquenten werd nachtlogies verschaft in een der leeg staande lokalen der openbare school, nadat de burgemeester allen, in zijn qualiteit als hulpofficier van Justitie, oen verhoor had afgenomen. Zaterdag morgen al vroeg zyn alle vier gevan kelijk naar Utrecht bracht om daar voor den officier van justitie te wor den geleid. Dat het milde jaargetijde nadert, is, behalve aan de zwermen kieviten, die hier en daar reeds over de vel den scheren, te bemerken aan de jonge lammeren, die te Weidum reeds in 't land huppelen. In het naburige Bozum bevindt zich al een paar we ken een 4-tal van die springers bui ten. Ook in het Friescho dorpje Lang weer kan men vele ouden van dagen aanwijzen. Op de nauwehjkB 800 in woners telt het 18 mannen en vrouwen boven de 80 jaar, velen loopen zelfs naar de 90. Opmerkelyk ia het dat onder deze ouden wel drie vierde vrouwen zijn Een dezer krasse oudjes, ziot men nog geregeld met de „bollekoer" loopen, wat ze nu reeds bijna 70 jaar onaf gebroken heeft gedaan. Waar ze haar dorpsgenooten zoo lang van het noo dige heeft voorzien, wenscht zij er mee voort te gaan, hoewel zo haar laatste levensdagen in onbekommerde rust zou kunnen doorbrengen.- Sigarenmakers-actie. Te Beverwijk is, naar het Hbld. meldt, door de firma Gebr. Majoor Zaterdag aan 105 arbeiders het werk opgezegd tegen 15 Febr. Een 30-tal blijft aan den arbeid. Uit Culemborg meldt men aan het- zelde blad, dat alle sigarenmakers der firma Dresselhuys en Nieuwenhuysen, aldaar, 2ich solidair hebben verklaard en dus 15 dezer worden uitgesloten. Door deze4 uitsluiting zullen ook de sorteerders, pakkers, plakkers enz. vermoedelijk spoedig met het werk moeten eindigen, waarbij ongeveer 250 werklieden zijn betrokken. Te Winschoten hebben de sigaren fabrikanten, bij den Bond van siga renfabrikanten aangesloten, 6 en 7 Februari aan alle leden van don Si- garenmakersbond bij hen werkzaam, tegon 15 Februari a.s. het werk op gezegd. Op de fabriek van de firma Rappart en Pott te Tiel is den sigarenmakers schriftelijk do uitsluiting aangekon digd, ingaande Maandag 17 Februari. De gedeeltelijke staking op de si garenfabriek Alvana, aldaar houdt nog steeds aan. Aan het hoofdbestuur van den Bond van Sigaren- en Tabaksbewerkers werd een conferentie geweigerd. De sigarenmakerspatroons te Grp- ningen, die lid zijn van de Federatie van vereenigingen van sigarenfabri kanten, hebben hun personeel, voor zoover het is aangesloten bij den Si- garenmakersbond, tegen 15 dezer ont slagen. (N. Rott. Ct.) Telefoon HollandFrankrijk. De Gazette do Hollande had de beleefdheid de nieuwe telefoonver binding met Frankrijk het eerst te gebruiken voor een groet aaii deze Fransche collega's. Zij deed daarbij de ervaring op, dat de verbinding uit technisch oogpunt niets te wenschen laat. Het blad roerat verder de snelheid en correctheid waarmee de verbinding werd gegeven.Het behoefde noogstons een kwartier te wachten en noemt dat resultaat „wonderlijk", gegeven dat het eerst het Centraal bureau hier, toen dat te Amsterdam, vervolgens dat te Brussel en eindelijk dat te Parijs moest opgeroepen worden. Den heer Pop wordt daarvoor hulde gebracht. Eindelijk meent het blad uit de duidelijke antwoorden van de Parijsche collega's op te mogen maken, dat men ook daar zeer met de verbinding is ingenomen. De Temps, Echo de Paris, en Fi garo, Matin, Liberté, La Presse, La Journal, La Patrie en nog een heele stoet, maken trouwens ook allen mel ding van hun „langdradig" gesprek piet den directeur der Gazette de Hollande. Ontsnapt. Een Duitscher zekere E. Z. uit Osnabrück, die te Venlo in afwachting op zijn uitlevering naar Duitschland in voorarrest zat is Donderdagnacht weten te ontsnappen en nam in zijn vlucht ook nog een aldaar staand in beslag genomen rijwiel mee. Hij pas seerde hierna de wachtkamer der dienstdoende agenten en is wegge- peddeld zonder gestoord te worden. Vermoedelijk heeft hij in Duitschland zware straffen te goed en achtte het daarom raadzaam er liever niet terug te keeren. Alle moeite om hem op te sporen was tot heden vergeefs. Een taaie kip. De heer J. Slagter te Engeland by Buinen, zoo meldt de Asser Ct. miste een kip drie en twintig dagen lang. Den drie en twintigsten dag vond hij haar levend op den zolder achter den schoorsteen. Zij kon dien langen tijd onmogelijk voedsel tot zich nemen was echter na een paar dagen van zorgvuldige behandeling weer in staat met haar heer gemaal te gaan wandelen. Eieren leggen dat zal ze vooreerst nog wel niet! De vader van minister Colijn. De Nederlander schrijft Dinsdag 11 Februari wordt de vader van Minister Colijn, de heer A. Colijn te Haarlemmermeer, 80 jaar oud. Misschien herinnert men zich, dat de nu nog zoo krasse heer Cdlijn, met kracht zich verzet heeft tegen het in dienst gaan van zijn zoon. Onverzet telijk was de vader in het genomen besluit, onweerstaanbaar de zoon in 'fc bereiken van 't beoogde doel. Een klein be wijsje. De zoon wilde officier worden. De oude heer wond echter het juiste oogenblik nog niet gekomen. De zoon vond van wel. „Vader mag ik officier worden of niet „Nog niet mijn jongen." „Zoo." Na eenige seconden lag de zoon te water, voor het hui9. „Vader, klonk de kreet, Hendrikus is in 't water gèsprongen." De oude heer hield slechts een moment op, zyn pijp aan te trek ken, en zei„Zoo, ik kom bij hem." En hij ging. Hij ging als een die zijn plicht ging doen. En waarlijk, de zoon lag te water, maar nog net zoo, dat de oude heer op zijn knieën op een plank liggende, den kraag van den jongeling kon pakken. En had de zoon gemaakt dat hij te water kwam, de oude heer maakte dat hij er onder kwam. Van denzelfden kalmen eenvoud ge tuigen een paar andere staaltjes, welke wij dezer dagen hoorden. Tijdens de groote manoeuvres zaten twee bejaarde boeren in een herberg nabij het ma- noeuvreterrein. Men koutte wat over het soldatenleven en over de pas ver richtte wapenfeiten. Ja, zei een van de twee, ik weet er zoo'n beetje van, want m'n zoon is bij de troepen. Zoo, zei de ander, en wat is ie dan Ja, korporaal, zie je, endiehoo- ren nog wel es meer dan een ander. Jawel, zei de ander weer ik heb ook een zoon erbij. Zoo en wat is die. Ja, die is minister, zie je. 't Was vader Colijn, die dat zei, op een wijze, alsof het hem nauwelijks interesseerde. En dat dit zoo geweest is, blijkt wel uit ons tweede verhaaltje. Toen do benoeming van dep,heer Colyn tot Minister zeker was, reisde hij, om te voorkomen dat zij 't uit de courant zouden lezen, even naar zijn ouders, om hun te vertellen, wat er gebeuren zou. Een toen Jurior meegedeeld had, wat gewichtig leit te gebeuren stond zei Senior doodkalm „Zoo, nou dat moet dan maar." Is het wonder, dat onze kranige Minister telkens nog zoo gaarne even een uitstapje maakt naar de wel varende boerderij in. de Haarlemmer meer, waar zijn ouders beiden nog genieten van een rustigen levensavond, en waar hij de kracht van het Christe lijk leven leerde zien Vrees God, eer den Koning, dien uw land, maak uw volk sterk Duitschlands bohoefte aan olie. Het Duitsch Koloniaal-economisch Comité heeft naar de N. Crt. meldt, onlangs het volgend besluit genomen Met het oog op de groote economi sche beteekeuis van het betrekken van oliën ten behoeve van Duitschland uit zijn eigen koloniën, (tegenover een in voer ter waarde van ongeveer 400 miliioen Mark) besluit het Comité te ijveren voor productie vermeerdering en qualiteit verbetering van de in de koloniën reeds voorhanden ruwe olie houdende stoffen, zooals palmolie, palmpitten, copra, aardnoten, sesam, enz. alsook voor invoering van daar nog niet verbouwde lijn- en raapzaad, ricinus enz. Het Comité wil vooral propaganda maken voor spoorwegbouw met in achtneming van het ontsluiten van bestaande oliegrondstof bevattende streken vervolgens wil het bij de re geering er op aandringen het land- huishoudkundig proef wezen meer dan tot nu toe over oliehoudende planten uit te strekken door het kosteloos verstrekken van zaden aan de inboor lingen, door het leveren van machines ter bewerking der gewonnen zaden en vruchten, door verbetering der toe stellen bij de bereiding van vetten ter verkrijging v. meer en betere productie, door onder Europeesche leiding plan tages aan te leggen vooral van olie- palmen en cocosnooten, met machinale oogstbehandeling, door het bevorderen der maatregelen tegen het bederf van oliezaden en vruchten gedurende het transport, en ten slotte door het be- studeeren van den vooruitgang der techniek op het gebied van verharding van olie en vet. Om het programma krachtig te kunnen doorzetten en de noodige mid delen daarvoor te krijgen, zal naast de koloniale organisatie der textiel-, chemische-, caoutchou- en machine industrie, bij het Comité een afdeeling voor oliegrondstoffen verwerkende in dustrie worden opgericht. "HORS D'OEUVRES. Oorzaak en gevolg. Er bestaat een causaal verband tus schen vele dingen en het komt wel eens voor, dat men in zoo'n geval niet weet, wat als oorzaak en wat als ge volg is te beschouwen. Op het eerste gezicht schijnt alles in onze tegen woordige maatschappij wel eens niet precies in elkaar te sluiten, zoek je naar verband. Zoo heb je hier de stoombrandspuit, die we gekocht heb ben omdat in Zaandam de motor brandspuit zoo goed voldeed, maar daarover zal ik het vandaag niet heb ben. Er zijn ernstiger dingen. Dat ministers en kamerleden bij onze wes telijke buren over de Noordzee met steenen ei* soms met bijlen gegooid worden, vinden we heel gewoon. Is ook heel gewoon. Als je wat wil, moet je met motieven komen en een steen is een motief en een bijl snijdt hout. Maar het hielp niet. Toen zijn we aan de brievenverniel- manie gekomen; die ziekte duurt nog voort. Als je van de regeering wat gedaan wil hebben moet je veel papier vuil maken en de „dames" gooien vitriool in de brievenbussen. Ze hebben gelijk, je moet alles probeeren. Maar, het vrouwenkiesrecht laat nog steeds op zich wachten. Maar nuzal het komen. Jc moet broeikassen stuk- smijten en alle mooie kweekelingen vernielen zooals de Londensche dames nu weer met de orchideeën in Kew Gardens hebben gedaan. Volkomen juist. Do vrouw^ moet toonen, dat ze het kiesrecht waardig is! Prosit! Arme man arm par lement Dat is het 'm nudat bericht heeft me beangst. Juist in de week, dat dit heldenfeit werd bedreven, mochten wij Gouwenaars de eer genieten door niemand minder dan Dr. Fred, van Eeden opnieuw warm gemaakt te wor den voor de rechten de zoo lang met voeten getrapte rechten van de vrouw en te gelijkertijd komt in de buitenwijken onzer stad een nieuwe onderneming het hoofd opsteken, waar aan een oud-Gouwenaar zijn beste, beste krachten wijdt de volkstuinen. Is het niet om de vingers langs de neus te leggen en te zeggen, ik snap je Maar waar is het begonnen, wat is hier nu de oorzaak en wat is het gevolg? Wordt er zoo hard aan die tuintjes gespit en afgepaald om de steeds krachtiger oplevende vrouwenbewe ging een uitweg te bereiden, opdat zij haar kracht aan de nog te zaaien bloemen en planten zal kunnen meten en ons sparen Of heeft die tuin aanleg hier stimuleerend gewerkt op de vrouwenactie, en bereiden onze vrouwen en dochters en zusters zich voor om het edel voorbeeld onzer En- gelsche naburen te volgen, en zoo de zaak der vrouwen van de Vrouw vooruit te helpen Bliksemafleider of Stimulans, ik weet het niet, maar zeker is het, dat we ook uit sportief oogpunt hier nog voor verrassingen te staan kunnen komen. Maltre Jacques. GOUDA, 10 Februari 1913 j Ter afwisseling geeft de Bioscoop- Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoog straat deze week weer een Asta-Niel- sen-film, getiteld „Zonder Vaderland". Dit drama in 3 acten stelt een episode uit de Balkan oorlog voor, waarin ABta Nielsen de hoofdrol vervult, nl. van een Zigeunerin, die onwetend voor spion speelt en daarvoor een officier laat boeten. Ongetwijfeld een mooie film met spannende momenten en boeiend door inhoud. De explicateur geeft als steeds een goed te volgen explicatie. Ter aanvulling eenige kleinere num mers, waarvan één „De Visschendief" uitmunt door duidelijkheid van natuur opname. Gevaarlijke klappers. Door de politie zijn bij eenige win keliers eenige pakken papierklappers in beslag genomen, welke door de straatjeugd met heel veel ambitie op straat werden afgetrapt en ontploften, zeer tot schrik van menig voorbij ganger. Het is nu gebleken, dat deze klap pers witte phosphor b.evatten, een zeer gevaarlijk goedje, dat iemand, die het ongeluk mocht hebben, zulk een klap per tegen het oog te krijgen, zijn gezichtsvermogen wel zou kunnen kosten. Het komt ons voor dat witte phos phor een voor gewone winkels een bij de wet verboden artikel is, waarom het ten zeerste wordt aangeraden, dat zy, die bovenbedoelde klappers in voor raad hqbben, zich daarvan onmiddellijk ontdoen. Tegen balanBprijzen kan men thans weer zeer goedkoop beste boeken koopen. Een enorme boeken-voorraad wordt tegen taxatie prijzen of balanswaarde aangeboden. Het is werkelijk de moeite waard, om te zien, hoe boeken van groote auteurs in goede uitgaven worden aangeboden tegen minimum prijzen, terwijl velen nog in fraaie banden zijn. De Ge- nestet, Scott, Dickens, Koetsveld enz. Gravures van Israels etc. voor luttele bedragen. Men zie de annonce van Gebr. E. M. Cohen te Amsterdam, 326 Heorengracht. De Bi80scoop „Internationaal", Klei weg, opent haar programma met bioscoop-opnamen van alle oorden, waaronder ook van een voetbalwed strijd in Weenen. Een 4-tal dramatische nummers, waarvan de mooiston zijn „Het leven, een ontgoocheling en „Het laatste gevocht van een luite nant" vooral dit laatste is door de werkelijkheid, die erin naar voren treedt, zeer mooi. Eenige komische nummers brengen wat afwisseling. De nieuwe explicateur kweet zich uitstekend van zijn taak door de beelden duidelijk toe te lichten. ltoskoop. De verzending naar Ame rika is deze 'week weer volop begon nen. Enkele firma's hadden hiermede reeds verleden week een aanvang ge maakt, maar geraakten reeds dadelijk in moeilijkheid door de invallende vorst. De voorjaarshandel op Duitschland laat zich tot op dit moment niet zoo gunstig aanzien als verleden jaar. De kooplust is door den oorlog in de Balkanstaten niet groot. (De Tuiqbouw). Op Maandag 24 Febr. a.s.#zal door den Heer Directeur der Gemeente bedrijven alhier voor de leden en ge- ïntroduceerden der Ontwikkelingsclub in de Remonstrantsche kerk een lezing worden gehouden over het onderwerp „De fabricage van het steenkolengas." De nieuwe boot van de stoom bootmaatschappij „de Volharding" voor den dienst Boskoop—Gouda is gisferen voor het eerst in gebruik ge nomen De vroege vlinder. Lekkerkerk. Een lezer schrijft aan de N. R. Crt.: Hot roesje (Scoliopteryx libatrix L.), waarvan men een levend exemplaar in de openbare school te Lekkerkerk heeft gevangen, verschijnt jaarlijks in drie generaties. De laatste generatie overwintert in den volkomen toostand, d. w. z. pis vlinder. Het is dus geen ongewoon verschijnsel dezen vlinder in de wintermaanden aan te treffen. Hy brengt den winter gaarne door in huizen, vooral in kelders, waar men den niet schuwen vlinder vaak in groot aantal tegon de muren ziet zitten. Een ander lezer schrijft: Het is zeer goed mogelijk en zelfs wel zeker, dat het diertje door het betrekkelijk warme weder der laatste dagen of de warmte in huis in de war is gebracht en zijn schuilhoek heeft verlaten, daarmee allerminst een vroeg voorjaar aankondigend. Ik zelf heb eenige jaren geleden in de Kerstweek eens een kleine Vos (Vanessa urticae) gevangen, die laag bij de straat dwar- reMe. Dit verschijnsel komt dus meer voor en is niets buitengewoons. Een behoeftige weduwe alhier, die met een werkman samen oen 20*u in de Staatsloterij had genomen, was zoo gelukkig, dat het nummer met de f 25.000 uit kwam. Dit buitenkansje komt beiden zeldzaam goed van pas. Schoonhoven. Tot directeur van de zuivelfabriek N. V. „Consus" alhier, is benoemd de heer L. J. De Vos, assistent-directeur der stoomzuivel- fabriek „de Graafstroom", te'Bles- kensgraaf. Waddingsveen. Wegens onge steldheid is aan mej. Labotz als hoofd onderwijzeres aan de Openb. School (Dorp) onbepaald verlof verleend. In haar plaats is met ingang van 1 Febr. tot tijd. onderwijzeres aangesteld mej. Oosterling uit Gouda. Stolwijk. Na een Vrijdag jl. ge houden vergadering is hier opgericht een vrijzinnige kiesvereeniging met bet óog op de a.s. verkiezingen. Krimpen a. d. IJssel. In de a.s. Woensdag te houden vergadering van den gemeenteraad komen aan de orde de volgende punten 1. Vaststelling van den legger der wegen en voetpaden. 2. Uitwoning van den burgemees ter. 3. Regeling van de Comptabiliteit. Exploitatie Goudsche Courant. Dezer dagen zal door de Druk kerij voorheen Wolters, agentesse van de Goudsche Courant hier ter plaatse, die dit blad aan een groot aantal adressen deed bezorgen, een lijst wor den aangeboden, waarop men verzocht wordt zich als abonné te doen in schrijven. De abonnementsprijs bedraagt van af heden tot einde Maart 75 ets., en verder f 1.50 per kwartaal. 401e Staats-loterij. 5do KI. Trekking v. Maandag 10 Febr. No. 11604 f 1000. 4080, .5458, 6096 ieder f 400. 2990, 8389, 9033, 9371, 10784, 14164 ieder f 200. 1067, 4875, 6769, 8704, 10213, 14229, 14364, 17216, 17480, 18895 ieder f 100. Prijzen van f 70. 115 87 30S 0-20 471 80 019 41 03 708 41 S55 1139 80 1231 1309 73 1440 1561 17(55 2111 34 2312 "500 69 91 2030 80 8702 2800 19 45 2903 04 3014 8369 3479 3592 3015 97 8708 14 08 08 3970 1187 4250 4444 4540 57 80 4030 &'l 92 4830 4919 74 5130 5895 5402 5501 18 18 6831 6909 0410 72 0525 07 82 0018 33 0777 0804 0914 68 92 7019 00 7218 37 64 92 7362 7509 7028 7898 7958 91 8192 8290 8305 8473 8604 79 8700 8840 07 8027 57 9024 9131 85 9301 10 28 45 9391 9466 9529 52 9005 37 99 9748 9802 17 90 97 9006 10078 77 90 10129 99 10220 56 10320 10481 10578 77 10030 10087 10880 10928 11020 11185 11285 11508 12 18 11022 00 11706 99 11808 1190 70 8 12016 05 12295 12494 1! 18001 13 13000 13400 13973 84 14034 60 14141 71 1420B 10 27 51 14420 42 14542 49 57 84 80 87 14720 50 80 14943 15089 15180 15215 15403 8B 16607 71 72 84 15005 15728 15801 15903 10018 10108 90 99 10823 45 10430 10081 42 16752 10812 90 17055 78 17140 17220 57 72 79 87 17440 17500 17091 17708 17825 17909 39 53 05 79 18191 18251 89 18440 50 18007 19 08 18742 18820 18967 19212 34 64 71 19379 19018 60 18925 93 20049 20140 20257 20015 55 68 20444 20524 20782 20820 2091.8 5e klasse 12e lijst5866 m. z. f 70. Voetbal. Voor dort» Goudschen Voetbalbond speelden gisteren T. O. P. I tegen Volks w. Gouda. T. O. P. liet reeds van den beginne af een slecht zonuwachtig spel zien, terwijl de weerbaarheids- men8chen fanatiek speelden. Toch was T. O. P. met den sterken wind in d^n rug de meerdere en wist viermaal den V. W. G.-keeper te paaseerén. Na de rust evenwel waren do weerbaarheids- menschon herhaaldelijk de meerderen. De eindstand was 5—1 voorT. O. P., hoewel eon 42 beter de verhouding had weergegeven. T. O. P. II won op het Sportterrein geflatteerd met 2— 0 van Olympia III onder protest van Olympia tegen de leiding. Gouda II won van Woerden II met 5—0 wegens niet opkomon. Woerden I van Alphen I met 2—1. Verdere uitslagen zijn SpartaAjax 4—0. D. F. C.Haarlem 3—0. H. B. S.-V. O. C. 0-0. Velocitas—H. F. C. 2-3. R. V. C.Fortuna 1—1. L. V. V.—Sportman 2—1. Definitief kampioen zyn thans Blauw Wit te Amsterdam in de Wost 9e kl A U. V. V. te Utrecht in de West. 2e kl. C. 't Zesde te Breda in de Zuidelijke 2e kl. A. U. V. V. II te Utrecht in de West. réserve 2e kl. C. S. V. V. te Schiedam in do Weet. 3e kl. A. V. F. C. te Vlaardingen in de West. 3e kl. B. De Spartaan te Amsterdam in de West. 3e kl. E. Een testamentaire beschikking bestreden. Door de Amsterdamsche Rechtbank is Vrydag vonnis gewezen in een zaak betreffende de quaeatieRechtsgeldig heid eener stichting. Acht jaren geleden overleed de Haar- lemmeroliefabrikant Jan de Koning, die in zijn testament bepaald had, dat zijn nalatenschap, ongeveer f 600.000 moest dienen tot stichting eener lief dadige instelling. De bloedverwanten dienden echter een vordering in ter nietigverklaring van het testament. Gisteren heeft de Amsterdamsche Rechtbank hun eisch ontzegd, op grond, dat een stichting |bij testament in het leven kan worden geroepen en een enkele wilsbeschikking zonder be- brachtiging door den Staat daartoe voldoende is. Ontkend werd in het vonnis, dat de bepalingen van het Burg. Wetb. alleen slaan op instel lingen, die in 1888 reed bestonden. De bloedverwanten hebben besloten appèl aan te teekenen (Hbid.) MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 39 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, redelijke aanvoer, lste kw. 35, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 28, 2e kw. 27, 3e kw. 22 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd. Handel in vet vee stug doch prijs houdend, vette kalveren duur. Vette varkens traag en lager, de aanvoer zal met moejte opgeruimd worden. Schapen prijshoudend. .natste Herichten Bom gestrand. Zondagmorgen half vijf is bij het binnenloopen van de haven te Sche- voningen een logger gestrand. De logger werd op de Noorderpier geworpen. Men kon er in slagen, de bemanning, bostaande uit zeven per sonen, te redden. üe opstand in Mexico. New-York, 9 Febr. Telegrammen uit Mexico melden dat het leger in opstand is gekomen en bezit heeft ge nomen van hot regeeringapalois en vele openbare gebouwen. Berlijn, 10 Febr. Uit Mexico wordt gesoind, dat de rebellen de stad heb ben bezet. Bij de gevechten zijn 300 dooden gevallen, onder wie ook een aantal Amorikanen. Een 1000-tal per sonen zijn gewond. van Aggelen. f Gisteren is te Delft overleden de heer J. van Aggelen, wethouder van onderwijs der gemeente Delft. Do overledene, die sinds jaren lid van don Raad was, was een bekend journalist, die meerdere groote bladen daar ter stede vertegenwoordigde. H. M. de Koningin. Frankfort a. M. 9 Febr. Konin gin Wilhelmina is heden middag te 12.28 naar den Haag teruggekeerd Patriottische Vrouwen. Konstantinopbl, 9 Febr. Ongeveer 7000 dames hielden hier gisteren een patriottische vergadering, waarin be sloten werd aan het Turksche leger een telegram te zenden, waarin wordt aangespoord tot volhouden. Zuidpool-oxpoditio verongelukt? Londrn, 10 Febr. Aan de Londen sche bladen wordt gemeld dat aan de Zuidpool-expeditie onder Scott een ernstige ramp is overkomen. De aard van de ramp en de omvang daarvan is nog niet bekend. Eenig adres: SPECIALITEIT IN OF Beschrijving' der beroemde geschilderde Kerkglazen TE BENEVENS de Geschiedrol der St. Janskcrk, der Glazen, der Cartonteekeningen enz. EN EEN LEVENSBERICHT DER Gebroeders C R A B E T H, DOOR Ltd der Kon. Acadewie van Beeldende Kunsten ens. KunstschilderArchitect cn Directeur der Academie van Bouwkunde te Utrecht. PRIJS 60 CENT. 4. BRINKMAN 4 ZN Uitgevers,Gouda van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.6 te München, laagste stand 750.4 te Sey disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wellicht toene mende wind uit zuid-westelijke rich ting, nevelig tot half bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DEN Effectenhandel te A m sterdam 10 FEBR. 1913. SUutsltteniuceii Ned. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. J906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Creiliei-iustei- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr Onderiirmlinreii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 65 K»l. Crediei Initell. en Cultuur Ondernemingen HandeUver. Amster dam" Aand. 190 '/j Jav. Cultuur Mij. Aand. 275 Ned. Handel-Mrj. C.v. A 1893/% NUnbuuw JfOcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. i\l/k Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. 793/i Petroleum-Oiideru. Dorische Petroloum In dustrie Mij. Gew. A. 187 Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A 584'/i „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Mtjeii. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 187 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 118 Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. 4,5/,6 rahak-Oiideriiemiiiren. Bindjey Tabak Mij. A. 903/, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3l*/u Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 1016/|g üpoerweireu. Hol!. IJzoren Spoor- wogmij. Aand. 90'/j My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 96l/k Zuid-ltaiiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63 Warschau-W oenen Spoor wogmij. Aand. 1867a dito dito Act. de Jouiss. 863/t Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 976/j Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 31 Vi Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A 160l6/t.. WaDash Gew. Aand. 4a/8 Premie leen luren. Amsterdam Aand. 3 pet 101 Hongarije. Thei. s-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. 1473/, GELDKOERS. Prolongatie 3l/%37a pCt. Amerikanen lusteloos. Nat. Staatsf. onveranderd, Culturen eveneens, Ta bakken pryshoudend, Petroleum willig, Rubbers zwakker, Mijnen iets zwak ker, Tramwaarden stil. Vorige Koer*. Koer» ran heden. 70.% 78 85%, 629/ 04 16 99% 99"/,. 86% 86% 91%. 91%, 85% 83 85"/,, 45% 103% 83% 103% 83% 58%, 219'/, 59% 72",. 25'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2