Buitenlandscfc Nieuws. De oorlog* in den Balkon. Sizmexilazxd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SIFOI3T Onze Geïllustreerde Weekbladen. KERKNIEUWS. 40le S taats-loterij. Laatste Berichten MARKTBEHKJHTKJV. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant El fee te ii h»n<le Me A nis tor dam - - - - - - - - neur van de stad gedaan om hem tot overgave te bewegen. Deze liet ochter eenvoudig de grootste belhamels dood schieten en intuH.schen gaat hij voort de stad op dezelfde manmoedige wyze te verdedigen. Uit Skoetari komen vreemde geruchten. Men beweert dat de oude dappere bevelhebber gestor ven is on zijn plaatsvervanger aan het onderhandelen is om de stad over to geven. Verder valt er weinig po sitief nieuws van het oorlogsterrein te vermelden. De berichten van Turk- scho en Bulgaarsche zijde, spreken zooals altijd elkaar lijnrecht tegen. Wanneer we eonigszins op particuliere gogevens zouden mogen afgaan, dan zouden we zeggon dat de toestand der Turken eonigszins verbeterd is in de laatste dagen, al kan dit vleugje van opleving niet meor^ dan tijdelijk zijn, daar het gebrek aan geld een afdoende verbetering in den weg staat. Een belangrijke opdracht. Uit Constantinopol wordt d.d. 10 Februari geseindHakki Pasja vertrekt morgen naar Parijs, Weonen, Berlijn on Londen. Naar in officieele kringen wordt verzekerd, is hij mot een f>ij- zondere opdracht belast, echter niet mot de hervatting der vredesonder handelingen, hoewel het vredesvraag stuk niet ver verwijderd moet zijn van hot doel znner zending. In sommige kringen gelooft men, dat Hakki Pasja den weg voorbereid, waarbij Turkije zich zelf geheel on al in handen zal stellen van Europa, ten einde tot een schikking te komen in nllo vraag stukken. De krijgsverrichtingen. Naar uit de Turksoho hoofdstad aan hot „Berl. Tageblatt" nader wordt ge meld, wordt bevestigd, dat Rodosto en omgeving in Turkscho handen zijn. Of de opmarsoh der Turken in hot noorden togen Muradi roods begonnen is, is onbekend. Bij Silivri heeft gis teren een ernstig gevecht plaats go- had. Do Bulgaren moeten tot don terugtocht gedwongen zijn, zoodat de geheele kust van Marmara thans door de Turken bezet is. Een oorlogsschip bombardeerde gisterenmorgon do Bul gaarsche stellingen in de nabyheid van Rodosto. De kapitein van een Ooston- rijksche stoomboot berichtte, dat Zater dagmorgen een ernstig gevocht gele verd is bij Maltope, 8 K.M.N.-O. van Boelair. l)o Bulgaren zouden godwon- gen zijn, dezen berg.' die 800 M. hoog ii, en waarop zij zich verschanst had den, te ontruimon. De geheele kust van de Dardanollen tot Sarkeuj is thans in Turkscho handen. Uit Tsjataldja zou de linkervleugel drie dorpen, vermoedelijk westelijk van het meer van Boejoek Tsjekmedsje bezet hebben, die door de Bulgaren tameiyk hardnekkig verdedigd werden. Zeker is het, dat de beide legers voort durend voeling met elkaar houden. Van operaties op den rechtervleugel der Tsjataldja-stellingen wordt niots gemeld. De Bulgaren schynon hun posities aan de Zwarte Zee, wegens de nabijheid der Turkscho vloot ont ruimd ie hebben. Het bombardement van Adrianopel, dat nog gisteren don geheelen dag ikot do grootste verbittering word voortgezet, moet heden verstomd zijn. De redenen hiervoor zyn onbekend. Do Bulgaarscho batterijen zuidelijken oostelijk van do stad moeten door het vuren der Turksohe forten ernstig ge- leden hebben. De pogingen der Bul garen, om do Turkscho posities door vliegeniers te verkennon, zouden mis lukt zijn. Enoelahd. Vreoselijko mijnramp. Dertien dooden. Zooals wij reeds beknopt mededeel- tien, is er in een kolonmyn van Not tingham by Mansfield een mijnramp van een bijzonder kaïaktor voorge vallen, welke 't leven kostte aan 13 arbeiders, terwyi er vyf erg zyn ge wond geworden. •Een grooto waterbak, welke 800 gabonen water bevatte en aan dikke kettingen hing, weid in de myn neer gelaten, toen plots één der kettingen doorbrak en de bak van 160 meters hoogte in do diepte stortte. Achttien myn werkers bevoudon zioh juist aldaar. Dertien werden onder do zware massa vermorzeld; vyf werden gewond on toen zij tot hot bewustzijn, weerkeer den, waron zij in het water gedompeld. Een hunner, Torn Tennent, vertelde, dat zyn toestand nog gruwelyker werd daar hy, niet beseffend wat er was gebeurd, zich in duisternis zag ge dompeld, daar al de lampen waren uitgegaan. Hy voelde zioh in 't water, klom naar boven en kon een plank grijpen, waaraan hij zich vasthield. Hy hoorde andere makkers zuchten, maar zag niets. Na langen tyd bemerkte hij oen licht. Het waren redders. I)fin daalde een zware ketting naar beneden, dien hij vastgreep. Hij trok er aan, wat ©en toeken was om hem op te halen. Men heesch hom naar omhoog. Vijfmaal daalde de ketting en bracht telkens een gekwetste naar- boven. Daarna niemand meer. Italic, Vijf studenten uit Milaan begaven zich Donderdag vroeg op wog om de Monte Disgrazia jtf bestijgen. Wegens hot ongunstige weer moeiten zij er van afzien. Vrijdag beproefden zij het opnieuw, maar de ijsmassa's, waarop zij stonden, geraakten los en begon nen naar het dal te glijden. De gids kon zich nog tijdig nan eon rots vast klampen evenals drie van hot gezel schap. Ongelukkig brak eon touw, zoodat een der jonge lieden in oen afgrond stortte. Tot nu toe kon zijn lijk niet worden geborgen. Het „Hbld" verneemt, dat er tus- schon de hoofdbesturen van de drie rechtsche partijen nog steeds geen accoord voor de Kamerverkiezingen is getroffen. Wel moet tosscben do Christelijk-Historiscbe Unie en do R. K. Staatspartij het accoord gereed zyn, maar de Christel ijk-Historische Unie en de anti-revolutionaire partij zijn nog niet tot overeenstemming gekomen. Het „Ilbld." meldt,'dat jhr. mr. F. K. Lennep, Kamerlid voor Haarlem, aan de Cbristelijk-IIistorische Unie aldaar hoeft bericht, dat hij wegens gezondheidsredenen geen nieuwe can- didatuur zal aanvaarden. NederlandTimor. in de memorie van antwoord be treffende de begrooting van buiten* landsche zaken deelt do minister aan do Eerste Kamer mede, dat de Presi dent van don Zwitserschen Bondsraad niet is aangozocht als scheidsrechter in ons geschil mot Portugal betref fende Timor. Partijen hebben naar hot Hbld. meldt het compromis nog niet geteekond. Do minister kan dus den inhoud nog niet mededeelon, doch vor- zekord gaarne dat hy niet zal mede werken tot een oplossing in strijd mot art. 19 van het verdrag van 1 Octo ber 1904. Staatsbegrooting. Uit een voor de Eerste Kamer ge drukt overzicht van de in de wets ontwerpen tot vaststelling der Staats begrooting voor 1913 gebrachte wy- zigingon blijkt, dat de raming dor begrooting bij de indiening was f 231.219.908.03; dat zij gedurende de schriftelijke gedachtenwissoling werd verhoogd met f 1.080.314.65 en ver minderd met f 153.325.30, blijft ver hoogd met f 876.962.29, alzoo by den aanvang der beraadslaging geworden f 232.096.930.32. Gedurende de be raadslaging in de Tweede Kamer werd zy verminderd met f 601.600, ver hoogd met f 1500, blijft verminderd met f 600.100; zoodat do begrooting is toegestaan tot een bedrag van f231.496.830.32. De raming dor mid delen voor het dienstjaar 1913 bedraagt f 209.531.459.50; en werd bij nota door de Regoering verhoogd met f 404.560 en aizoo gebracht op f 209.936.019.50 I)e begrooting van uitgaven overtreft alzoo de raming der middelen met f 21.560.810.82. De bestolen bankloopor. Zooals men zich herinnert heeft de banklooper N., van de firma Bunge en Co. to Amsterdam, oenigö woken geleden by do politie aangifte gedaan, dat hom, naar liijwormoodt in do Kal- verstraat zijn pOTxefeuille werd ont stolen, waarin zich eon bedrag van f 2000 aan bankpapier, benevens eon aantal nog niet geïncasseerde wissels bevond. Zaterdag kwam do looper de porte feuille bij de politie doponeeren, die door spelende kuapen was gevonden, onder een afvoorbuis in een steeg aan de Prins Hendrikkade. Het gold was natuurlijk verdwenen de meeste wis sels bevonden zich er nog in. De jon gens, negen en tien jaar oud, besloten den inhoud te verdoelen, welk plan echter door oen ouderen jongen die hun gesprek had afgeluisterd, werd verijdeld, door hen de portefeuille af te nemen en naar zyn vader te bren gen. Deze bracht ze toen naar den looper, wiens adres er in stond. De jongens die er geen genoegen mee wilden nemen, dat een ander de door hen gevonden portefeuille afnam, kwa men zich hierover aan het politiepost- hnis Nieuwmarkt beklagen. Dit had tot gevolg, dat de politie van twee kanten met het vinden der portefeuille in kennis werd gesteld. Intusschen wordt het onderzoek in deze zaak door do politie voortgezet. Van den op zijde van het noorder havenhoofd gisterenoebtend stukge slagen Scbeveningschen logger dry ft veel wrakhout en kleine inventaris- stïïfcpn aan, welke door garnalen- vissrhers worden opgepikt. De logger enz. is verzekerd bij hot Onderlinge Loggerfonds. De bemanning heeft alles verloren, wat niet aan 't lijf was, zoomede haar deel in do opbrengst der besomming van do gevangen visch. Een beroep op hulp ter vergoeding zal, wordt gemeld, niet uitblijven. Brand te Schiedam. Vermoedelijk door het overkoken van een der oliereservoirs ontstond fistervoormiddag een felle brand in e glasfabriek „Uto" der firma Jansen aan den Noordvestsingel te Schiedam. De machinekamer brandde gedeeltelijk uithet pand waarin de reservoir stond ging geheel in de vlammen op, terwijl eveneens het (lak dor blaze rij door de vlammen werd vernield. Een gedeelto der werklieden moest met den arbeid ophouden. Een moedig meisje. Een gemaskerde inbrekor klom 's nachts de woning binnen van een vrachtrijder te La Róole en kwam in de kanier van diens dochter. Hij dreig de het 19-iarige meisje te zullen dpod- schieton als zij hom niet zeido waar het geld lag. Zij bedacht dat in oen lade een geladen revolver lag en onder voorwendsel hot gold te zullen halen, opende zij deze lade en greep bliksem snel do revolver en loste een schot op den inbreker. Deze word niet getroffen en ging op de vlucht, toen de huis- genooten op hot geluid van het schot toesnelden. Onder het heengaan loste hij een schot op het meisje, dat haar in de borst trof. De verwonding is evenwel niet ernstig. Zaterdagnacht is de buitengewone gemeente-veldwachter H. v. d. Kleut, te ZwartebrÓek, gorneonte Barneveld, die surveilleerde bij een bruiloftspartij, in het been geschoten. De verwonde is naar het Ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Vier personen zijn aangehouden. (N. Crt.) In de R.-K. kerk te Nispen (gem. Rozondaal) is, naar do N. R. Crt meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Er werden gouden en zil veren sieraden van beelden en verder kelken, enz. ontvreemd. De dienst in de kerk kon Zondagmorgen niet plaats hebben. Men vermoedt, dat de inbrekers Belgen zijn. Past op uw gouden vyfjes. Een bedelaar te Alkmaar vond tus- schen de opgehaalde centeneen vijf guldenstuk. De bedolaar ging al zijn huizen na, totdat hij eindelijk bij het hoerenhuis kwam waar men op onverklaarbare wijze vijf gulden ver miste. De man zag zijn eerlijkheid flink beloond hij kreeg een gul den ton goschenke. In het Engelsche graafschap Essex werd een dryfjaclit gehouden. Een groot hert, dat door de honden werd nagezet, sprong op de spoorbaan, juist toen oen trein naaerdo. Het dier bleef voor de locomotief loopen en hield, volgons verklaring van den machi nist, den wedloop over 6 K.M. vol. Toen sprong het tor zijde en ver dween in een bosch. De machinist had meermalen getracht door fluiten het dier weg te jagen maar bleef voor de locomotief loopen en onttrok zich zoodoende aan de vervolging def honden. Inbraak te 'a-Gravenland. Gisternacht is naar het Hbld. meldt, ingebroken in de villa, bewoond door den heer P. Plantenga, arte. Door het indrukken van een ruit der keuken deur hebben de dieven zich toegang verschaft. Bijgelicht door kaarsen van de piano werd in het salon alles door zocht. Vermist wordteen trommel met papieren van geldswaardo en een be drag van f70 aan contanten, terwyi uit een portemonnaie van de huis houdster eenig kleingeld en postzegels werden genomen. Een hoeveelheid op tafel liggend tafelzilver werd achter gelaten. k Van de dieven geen spoor. 'Nasleep van de typografenstaking. De drukkersfirma De Roever, Kro- ber Bakels, in de Warmoestraat te Amsterdam, bij welke firma vóór de typografenstaking De Standaard ge drukt, heeft Zaterdag haar bedrijf stop gezet en alle werklieden, 39 in getal, ontslagen. Tengevolge van de staking zijn thans nog ongeveer zeventig typografen zon der werk. (N. R. Crt.) Ontploffing in «en gasfabriek. Gistermorgen te 10l/2 uur, had in de gasfabriek te Oss, in opdracht eener daartoe benoemde commissie, een onderzoek plaats van de geheele fabriek. Er was een begin gemaakt met afsluiting der hoofdleiding, om zoodoende zuivere controle te hebben op den stations- en den proefmeter. Vermoedelijk is in de hoofdleiding, in de kamer waar meters en regula teurs staan, een lek ontstaan, waardoor gas ontsnapte, dat waarschijntijk niet door den ventilator naar buiten kon worden verwerkt. De baasstoker W. Phillipsen was doende geweest met eenige werkzaam heden in genoemd lokaal, waar nooit met vnur raag worden gekomen en waaraan hij ook nu stipt de hand had gehouden. Bij het verlaten van het lokaaltje, waarvan hij de deur open had laten staan, is ontsnapt gas hem nagezogon en in aanraking gekomen met het retort- of ontstekings-vlarametje in liet naast gelegen kamertje Aanstonds ontstond een hevige ontploffing waar door de baas-stoker tegen den grond word geslagen en zijne kloeren vuur vatton. Onmiddellijk stonden beide lokalen in brand en werden stukken van het dak weggeslagen. De zoon van den baas, W. Philipsen Jr., stoker aan de gasfabriek, de stoker Jan Ruijsende opzichter Koeken bekwamen bij het redden van den baas-stoker ernstige brandwonden, De baas-stoker verkeert in levensgevaar. Hij is naar hef gast huis overgebracht. De schade aan gebouw, machineriën en meterB is nogal belangrijk. Ver zekering dekt echter de schade. (n's*H. Ct.») De aotie in het sigarenmakersvak. Te Utrecht De uitsluiting zal hier ongeveer 800 man omvatten, verdeeld over een 15-tal fabrieken. Onder de uitgeslotenen zijn ongeveer 600 georganiseerden in de versohillende arbeidersbonden de ove- rigep, ongeorganiseerden worden even eens uitgesloten, daar zij zich met de georganiseerden solidair hebben ver klaard. Verwacht wordt, dat slechts enkele tientallen ongeorganiseerden aan den arbeid zullen bljjven. Een 60- tal arbeiders is by onvereenigde pa troons werkzaam. Aan de sigarenfabriek Justus van Maurik te Zaandam zijn met ingang van 15 dezer 45 sigarenmakers en 4 sorteerders, allen vereenigd, ontslagen. De uitsluiting bij de Rappard en Pott te Tiel omvat 22 werklieden. De firma Gebrs.-Klnck te Ambt-Al melo heeft aan haar georganiseerde arbeiders, ten getale van 14, tegen 15 dezer het werk opgezegd. De ongeor- ganiseerden en de jongens kunnen aan et werk blijven. Te Groningen bedraagt naar van de zijde der werklieden aan de N. Gron. Ct. is medegedeeld, het aantal uitge slotenen ongeveer 200. Op de sigarenfabrieken der firma's Baars en Middelkamp te Krommenie zijn, naar het Hbld. meldt, ruim 100 werklieden - tegen 15 dezer uitgesloten. De vereenigdo sigarenfabrikanten te Haarlem hebben besloten, tegen 15 dezer ongeveer 150 man uit te sluiten. (N. R. Ct.) In hotel de l'Europo te Utrecht ver gaderde gistermiddag het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten. Na langdurige discussie, waarin het niet meedoen van de Amsterdamsche vereeniging aan do uitsluiting werd besproken werd een voorstel gedaan om Amsterdam alsnog in de actie te betrekken. In een afzonderlijke bijeenkomst be raadslaagden daarover de vijf Amster damsche afgevaardigden en begaven zich daarop weder naar de vergadering van het Verbond. Omtrent de vergadering van het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten vernemen wij nader dat het bestuur, tegenover de afge vaardigden der Amsterdamsche Ver eeniging, volhield gemachtigd te zjjn geworden tot het uitichry ven der uit sluiting. De Amsterdamsche afgevaar digden dezelfde fabrikanten die aanwezig waren toen het nitslnitings- besluit werd genomen bleven er bij, dat hun het opnemen van een voor behoud was toegezegd. Ten aanzien van het resultaat der pogingen die werden gedaan om Am sterdam alsnog in de actie te betrek- kod, kon van uit de vergadering geenerlei modedeeling worden gedaan. Aan het bestuur werd opgedragen een schrijven te richten tot d© arbei ders-organisaties waarin de houding van het Verbond zal worden uiteen gezet. Dit schrijven zal over eenige dagen worden verzonden. Naar wij vernemen zijn van de 8000 arbeiders welke bij deJeden van het Verbond in dienst zijn, ruim 4000 tegen a.s. Maandag uitgesloten. Hierbij dient in het oog gehonden te worden dat Amsterdam althans voorloopig niet meegaat, terwijl de ongeorga niseerde werklieden viorloopig aan den arbeid kunnen biijven. Het geheele aantal werklieden dat in Nederland in de sigdren-indnstrie werkzaam is, wordt geschat op 20.000» Naar men weet, nemen de zuidelijke fabrikantenvereenigingen geen deel aan de uitsluiting. (Hbld.) Aan Het Volk ontleenen wij Hoewel nog niet van alle plaatsen bekend is of en hooveel sigarenmakers tegen 15 Februari zijn opgezegd, kan thans toch wel met eenige zekerheid worden vastgesteld, dat het aantal uitgeslotenon niet ver van 3500 ver wijderd zal zijn, aangenomen al thans, dat Amsterdam zijn beslissing om niet aan de uitsluiting deel te nemen, handhaaft. Bij dit aantal zijn ongeveer 2000 leden van den Sigaren- makersbond, 600 van de Federatie, 400 van den R. K. Bond en 400 van de Christelijke organisatie. GOUDA, 11 Februari 1913. Bedriegerijen in den Paardenhandel. Gisterenavond hield Dr. S. Mogen- dorff, veearts te Schoonhoven voor de afd. Gouda en Omstreken in de boven zaal van het „Schaakbord'' een van de door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland opgedragen lezingen over „Bedriegerijen in den Paardenhandel en Arbitrage." Na oen kort inleidend woord van den Voorzitter, den hoer H. N. Valcke- nier do Greeve, waarin deze mede- deeldo dat dit thans de vierde lezing was in dit seizoen, welke den leden werd aangeboden, ving de spreker aan. Dr. Mogendorff begon met het feit te constateeren dat paarden zeer vele gebreken kunnen hebben, maar voegde hij tegelijk daarbij dat nog zeker zoo veel middelen, waren uitgedacht om die gebreken te verbergen. Als hoofdvoorwaarde stelde spr. dat het zeer gewenscht is bij het koopen van een paard, dit te doen wanneer het zich bevindt in zijn natuurlijken staat, in den stal. Op de markt weten de kooplui vaak allerlei trucs te* be denken om de aandacht van den kooper van gebreken van het paard af te leiden. Achtereenvolgens gaf spr. een over zicht van de gebreken die paarden kunnen hebben, waardoor zij óf minder geschikt ófv zelfs gevaar kunnen op leveren. Met tal van voorbeelden illus treerde spr. zijn betoog, waarbij hij vooral waarschuwde nooit paarden te koopen, die slechte of zieke oogen hebben. De ronselaars, in 't algemeon de paardenhandelaars in den slechten zin van het woord, hebben alle mogelijke middelen bedacht om verborgen ge breken bij paarden als kribbebijten, ouderdom, stille kolder, dampigheid, schuddekoppen en steegheid te mas- queeron. Daarvoor worden zoowel goede als slechte middelen gebruikt. De goede worden in den handel ge noemd het z.g. toiletmaken, allerlei kunstgrepen aanwenden om paarden er voordeeliger te doen uitzien, de slechte middelen als het toedienen van verdoovende of bytende middelen, die de paarden brengen in een toestand van sufheid of levendigheid, al naar gelang dit gewensch't wordt geacht. In 't algemeen wees spr. er op dat de kooper op de markt, die daar veelal door allerlei omstandigheden wordt beïnvloed, terdege paardenkennis moet hebben, een nanwkenrig onderzoek moet instellen naar het paard maar tegelijk den verkooper eens goed in de oogen moet zien, want het aantal be driegeryen dat plaats heeft door ge- wetenlooze handelaars ten opzichte van kleine boeren, van wie ze wel weten, dat zij zich niet zullen wagen aan een onzeker en dure procedure, is waarlik niet gering. Spr. meende daarom goed te doen de verschillende bedriegerijen aan de kaak te stellen, in het vertrouwen, dat de aanwezigen als eerlijke menschen hun voordeel daarmede zonden kun nen doen. Na een kwartier pauze behandelde spf. het vraagstuk van de arbitrage, het middel om tegemoet te komen aan de groote bezwaren, die er bestaan om een oplossing te krijgen inzake een geschil in den paarden- en vee handel in 't algemeen. De tegenwoordige vorm van rechts zekerheid zoeken geeft door haar lang en kostbaar verloop aan bedriegers de gelegenheid hun slag te slaan, omdat zij niet bevrfeesd zijn dat hun oen proces zal worden aangedaan. Waar ter oplossing van geschillen reeds arbitrage wordt toegepast, daar acht spr. ook in den veehandel arbi trage mogelijk, ja zelfs noodig om aan eerlijke handelaren meer rechts zekerheid te verschaffen. Spr. gaf thans een vrij uitvoerige beschouwing hoe arbitrage zou kunnen worden ingevoerd voor den veehandel en hoe deze zoó kunnen werken en hy deed dit aan do hand van het ver handelde op het jongste Landbouw kundig Congres, waarvan het verslag is opgenomeD in het Landbouwweek blad van 21 Dec. 1912. Spr. ging dan na wat moet worden verstaan onder arbitrage, hoe arbitrage in den vee handel kan worden ingevoerd en ton slotte waarom arbitrage te verkiezen is boven de gewone beslissing van den rechter. De conclusie van deze drie punten was dat1°. onder arbitrage moet worden verstaan beslissing inzake geschillen door daartoe aange wezen deskundigen 2°. dat deze des kundigen vormen een commissie, be staande uit oen veehouder, een veearts en een jurist, aan wier uitspraak rechts geldigheid wordt toegekend, zoodat kooper en vefrkooper hetzelfde resul taat bereiken als wanneer hun geschil door den rechter zou worden beslist en 3°. de beslissing door een arbitrage commissie geschiedt snel en is veel goedkooper. Op grond van deze conclusie raadde spr. het bestuur der afd. aan zoo spoedig mogelijk een regeling te trof fen, waarbij het arbit.rage»stelsel wordt ingevoerd. De tyd moet komen dat geen boer anders zal koopen dan op vee-arbitrage, dat is in zijn belang en in het belang van don eerlijken handel. 8pr. gaf aan de afdeeling in over weging ter aanmoediging van deze wijze van koopen een Bureau te vor men op marktdagen, waarin alle in lichtingen omtrent de vee-arbitrage worden verstrekt en waarvoor ook den steun van de gemeente wel kan wor den ingeroepen, daar dit ongetwijfeld aan de veemarkt ten goede moet komen. De hoeren Hoogenboezem en Both stelden den spreker nog eenige vragen, waarna de voorzitter Dr. Mogendorff dank bracht voor zijn belangrijke lezing en toezegde dat net gesprokene een punt van beraadslaging zou uit maken in de eerstvolgende bestuurs vergadering. De vergadering werd daarop ge sloten. Waddinxveen. Door den veld wachter van Ringelenstein werd gister middag in 'verzekerde bewaring ge steld een metselaar, die in beschonken toestand, wielrijders aanhield en nood zaakte af te stappen en de politie scheldwoorden toevoegde. Reeds berichtten wij in ons ver slag van de vergadering der Holl. Mij. van Landbouw, afd. Waddinxveen en Omstreken", dat de heer G. van der Molen, hoofd der afd. Landbouw en Veeteelt bij „Hollandia" te Vlaar- dingen, zioh beschikbaar had gesteld voor het houden eener lezing, thans kunnen wij mededeelen, dat de heer van der Molen deze lezing, welke voor alle landbouwers en belangstellenden toegankelijk is, zal houden op Woens dag 17 Februari a.s. des avonds 7 uur in het koffiehuis van den heer Ver meulen alhier. Het onderwerp zal zijn „Veevoedering en de beteekenis van de nevenproducten van de vele fabrieken voor den landbouwer". Evenals vorige jaren zullen in deze gemeente weder van 1 Mei tot 1 September a.s. schietoefeningen ge houden worden tot verhooging van Lande weerkracht, waaraan alle personen van 1635 jaar kannen deel nemen. Moordrecht. Een eigenaardig ge val van oplichting deed zich onlangs in deze gemeente voor. Zekere J. Bosloper alhier, had meteen hem on bekend persoon over den verkoop van zyn hit onderhandeld, waarna afge sproken was om Donderdagsmiddags te beslissen over den koop. In plaats van 's middags verscheen de persoon echter 's morgens, toen B. niet thuis was en vertelde dien3 vrouw, dat hij de hit gekocht had en hem nu kwam halen. De vrouw, geen argwaan koes terend, liet hem begaan en spoedig was de persoon' met de hit verdwenen. Per brief zond hij echter bericht, dat hy spoedig zou komen afrekenen, ter wijl ook een tweede schrijven werd ontvangen, dat hij wegens omstandig heden onmogelijk kon komen. Tot op heden is hij echter nog niet komen opdagen, zoodat B. aangifte deed bij den Rijksveldwachter Minnóe te Wad dinxveen. Uit een door dezen ingesteld onder zoek bleek, dat de onbekende persoon de hit had verkocht aan een melkrijder te Wilnis voor f 110. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Schoonhoven. De navolgende le den van den raad dezer gemeente zijn dit jaar aan de beurt van aftreding A. v. d. Heuvel; W. F. H. Regtdoor- zeo Greup M. E. Schenk en H. A. Schreuder. Zij hadden ook last van de bytende koude, die de olie deed bevriezen. Bergambacht. Bij de verpachting van het vischwater van den polder „Bergambacht" in tien perceelen, was de totale opbrengst f 176.20, terwijl het schoonmaken der poldervlieten in tien perceelen werd aanbesteed voor f 124.50. Luchtvaart. Bider over de Pyreneeën. In een Fransch blad vinden wij het volgende relaas omtrent den tocht over de Pyreneeën van den vliegenier Bider, door hemzelf meegedeeld. „Toon ik de Blériot-school te Pau bezocht, was ik zeer verwonderd to hooren, dat nog geen van mijn collega's den overtocht over de Pyreneeën be proefd had. Zoodra ik mijn brevet ge haald had, besloot ik te vertrekken om te trachten over de bergketen Madrid te bereikon. Den 24en Januari om 7 uur 10 in den morgen steeg ik op. Het was oen mooie dag. Op 3000 M. hoogte be merkte ik dat ik had te strijden met een vrij hovigen Zuidenwind. Het schitterende panorama, dat zich aan mijn oog ontrolde, deed mij echter de schokken van mijn machine ver geten. Op zeer korten afstand vloog ik over den Pic du Midi d'Ossau (2.885 M.) over de toppen der Bal- taïtous (&.140M.) over den Pic d'En- fer (3080 M.) Weldra zag ik de vlakte van Sara- gos8a. Ik bevond mij toen op een hoogte van 3000 M. Te Saragossa kwam ik drie kwartier later aan dan ik dacht, en nadat mijn machine hevig heen en weer geslingerd had boven de Sierra do Moncayo (2400 M.) en in het dal van de Jalon landde ik te Gua dalajara, waar ik hoopte nieuwe brand stoffen voor mijn motor op te doen. Het was middag. Ik had dus vijf uur gevlogen. De hemel zag er drei gend uit. Het begon te motregenen. Toch vertrok ik wederom en enkele minuten later zag ik de Spaansche hoofdstad, het doel van mijn tocht. Ik richtte mij naar het Koninklijk Paleis waarboven ik ter eere van Zijne Ma jesteit een spiraalvluclit uitvoerde en ik landde op het vliegveld van (^natro Vientos, waar ik hartelijk werd ont vangen door een talrijke menigte. Zijn eendekkers gevaarlijker dan tweedekkers? Men herinnert zich nog, dat de War Office verleden jaar, na de talrijke ongelukken in Engeland gebeurd mot eendekkers, verbod oplegde om met eendekkers te vliegen. Een onderzoek werd gedaan en men is nu tot de slotsom gekomen, dat eendekkers niet gevaarlijker zyn dan tweedekkers, maar dat de meeste ongelukken, die er mee gebeuren, te wijten waren aan nalatigheid van monteurs of mecani ciens. De onderzoek-commissie raadt den vliegeniers aan de spandraden, zoowel van tweedekkers als van eendekkers te versterken en wijst op het gevaar van te steile dalingen. Vliegen bij 15 gr. konde. Niettegenstaande een koude van 15 gr. worden er dagelijks prachtige vluchten gedaan in de vliegschool van Petersburg. Met een passagier vloog kapitein Yatsouk naar Finland en terug. Een vreeselrjke sneeuwbui belette hun niet hon doel te bereiken en zij keerden te Petersburg weer terug met een dikke laag sneeuw op de vleugels van hun vliegtuig. Het Leven opent met het weder- optreden en groote succes van Louis Bouwmeester te Amsterdam, en geeft verder foto's en artikelen van de Keizerfeosten te Konigsberg, de Bal kan-oorlog nervat, de auto-bandieten voor de Parijsche rechtbank, in Artis, onze tooneelspoelsters in huiselijken kring, het jubileum van mevr. Julia Cnypers, de Holl. ambulance te Tsjor- loe, caricaturen enz. De Nieuwe Venlosche Courant ver meldt de Vasten wet voor het bisdom Roermond. Daarvan luidt art. IX als volgt ,Aldegenen. welke gedurende de veertigdaagsche Vasten van bovenge noemde dispensation betreffende het nuttigen van vleesch en vleeschspijzen, gesmolten vet en gesmolten spek, eieren en melkspijzen gebruik maken, zijn verplicht eiken dag, waarop zij daarvan gebruik maken, driemaal het Onze Vader en het Wees Gegroet en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw to bidden. „Zij zullen zich echter van deze verplichting kunnen vrijmaken door éénmaal voor de geheele vasten oen aalmoes te geven in een daarvoor aan gewezen offerblok. Die aalmoes is be paald op een halvon gulden per hoofd voor gemiddelde personen en op tw'aalf cent voor de anderen. „Deze aalmoezen worden door Mgr. den Bisschop uitsluitend besteed voor goede werken en bijzonderlijk voor het godsdienstig onderwijs." 5<io KJ Trekking v. Dinsdag 11 Febr. No. 5064, 11005, 12029, 12157 ieder f 1000. 4551 f400. 7166, 11136 ieder f200. 269, 1341, 4763,5181,6347,6400, 8691, 9232, 9380, 11865, 13103. Pryzen van f 70. 40 130 208 544 01 8B 705 56 914 92 USB 1312 84 1420 80 95 1502 KUB 1H89 9090 2143 06 84 2247 86 2802 16 24 37 2098 2870 2955 67 30:9 8116 8200 76 3T8S 8404 8501 9608 8847 50 91 8882 4070 4107 4270 4392 4587 46S8 4714 5124 07 5209 5320 5459 88 5606 67 8005 6189 96 Ö275 80 90 OHM 6404 6588 6602 0710 86 94 0824 92 6918 20 TH 7028 7108 16 7388 7488 95 96 7570 7010 7712 93 7817 46 60 7916 8064 97 8107 71 8408 84 8561 8013 8722 8834 8909 9018 9207 70 9005 87 9488 0512 9009 9909 72 10030 10160 10847 10488 10599 10700 10908 84 11090 11160 11686 11510 64 11788 84 11800 12080 53 72 12208 42 12481 12501 129% 52 12738 12848 12028 13204 11 18814 13496 18506 09 21 49 77 100(10 06 97 18501 28 81 91 09 14009 14 28 14108 50 00 72 14217 9B 14680 14012 13866 74 15038 15190 15202 15860 99 16022 15889 10114 80 10214 81 91 10818 79 16470 10678 10820 107HO 16807 06 17027 17256 04 80 17447 17690 17802 17781 17828 85 17910 46 18000 25 66 91 18212 44 04 1W16 77 18452 88 18598 18094 18724 89 90 18804 18680 39 48 19019 50 84 19101 7 19220 81 19490 19617 47 19684 19400 70 19900 76 20250 20460 20658 20909 11 20 80 5e klasse 13e lijst: '20949 m. z. niet. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 11.05 ure. VoorzitterMr. van Nispen tot Sevenaer. Invaliditeitswet, j De heer Goeman Borgesius (u.l.) ontkende dat wie vóór risico overdracht is tegen de Bank moet zijn. De klachten over de Rijksverzekerings bank zijn verstomd. Spreekt vanzelf dat de directie een leerschool heeft moeten doormaken. Doch al was die Bank volmaakt, dan nog pleit dat niet voor of tegen de risico-overdracht. Men moet niet overdrijven. Er zyn licht en schaduwzijden aan de risico-overdracht. De minister toont dat zelf. Hy is voor risico-overdracht in principe en liet ze toch varen bij deze wet. Vervolgens bestreed spr. het betoog van den heer Troelstra. De Bank is volkomen onafhankelijk van hen, die belang hebben by ae regeling dor premie-betaling. Spr. had de motie van den heer Troelstra niet gesteund om dat het daarin gevraagde geen objec tief overzicht zal kannen geven over deze kwestie. De werking van de risico overdracht moest onderzocht worden, niet alleen door de bank-directeur doch door allen, die er bij betrokken zyn. Spr. diende daarom ook een motie in, waarby de regeering wordt uitge- noodigd een commissie te benoemen, die in deze kwestie een objectief rap port heeftoit te brengen niet alleen dus over de werking van de Bank doch ook over het instituut der risico-over dracht. De zesde nota van wyziging juichte spr. toe al was hij er niet over voldaan, omdat de wjjziging alleen de privaat rechtelijke fondsen betrof en niet te vens de publiek-reohterlijke lichamen. De heer Nolens (r.k.) verklaarde zich voorstander van risico-overdracht indien die mogelyk is en past in het stelsel, dat men wil uitvoeren. De vraag op dit oogenblik is of de thans ingestelde amendementen-de Visser en Treub passen in het systeem Tal ma. Minister Talma beantwoordde de sprekers, in de eerste plaats de heer Patijn betreffende de ongevallen in het havenbedrijf te Rotterdam, dio zouden te danken zyn aan de goede werking der risioo-overdraoht. De mi nister ontkende dit ten sterkste en verklaarde dat dit komt door het in dienst nemen van beter geschoold per soneel. Tot den heer Teenstra zei de Mi nister dat een wetsontwerp inzake landbouw-ongevallen zoo goed als ge heel gereed is. Daarna behandelde de Minister de beide amendementenreeksen on ver dedigde hij do door de Regeering aan- gobrachte wijzigingen. (De vergadering duurt voort.) Tussehenkomst der mogendheden. Parijs, 11 Febr. De New-York Herald moent te weten dat de Turk scho Sultan aan Duitschland het ver zoek heeft gorioht zyn invloed aan te wondon. opdat aan <le vijandelijkheden spoedig een eind wordt gemaakt. Het antwoord uit Berlijn is nog niet ingekomen, doch wordt heden nog verwacht. Een vechtersbaas. Bxblijk, 9 Febr. De bladen doelen mede, de kolonel Henigst, die hand tastelijk was opgetreden tegen een journalist, is veroordeeld tot 50 Mark boete of 5 dagen hechtenis. Hot verdrag van Lausanne. Rome, 10 Febr. Do „Vita" publiceert een brief die volhoudt, dat het Jong- Turkscho comité Fethi Bey en Enver Bey nimmer liet verdrag van Lausanne hebben erkend. De Zuidpool-oxpeditie. Londbk, 11 Febr. Aan de Now- York Herald wordt uit Nienw-Zeoland geseind dat op het lijk van kapitein Scott eenige aanwijzigingen zijn ge vonden, blijkens welke hij op 18 Jan. 1912 de Noorsche vlag vond, die door Amundsen aan de Zuidpool is geplant. De „Ingeborg". De pogingen, welke tot nog toe wer den aangewend om de „Ingeborg" vlot te maken, zijn niet geslaagd. Het zal nog wel enkele dagen duren eer dat dit is geschied H. M. de Koningin. H. M do Koningin bracht heden morgen 11 uar met gevolg oen be zoek aan het artilleriepark te Sche- veningen ter bywoning van proeven met het nieuwe Bnelvuurkanon. Nadat 20 schoten golost waron begaf H. M. zich naar hot doel om do uitwerking der projectielen te kunnen waarnemen. Ook schonk H, M. aandacht aan den gestranden schoener „Ingeborg" die de driekleur geheschen had. Te half eon keerde H. M. naar het Paleis terug. Dood van den president. Nkw-Yobk, 10 Febr. Een bericht uit San Salvador deelt mede, dat president Arraigo aan do gevolgen van de won den by den op hem gopleogden aanslag is overleden. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor lsto kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goeden aanvoer, lste kw. 35, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35, 2de kw. 31, 3de kw. 23 cent per half kilo. De handel was voor vet vee en Stieren stug. prijzen iets lager. Vette Kalveren duur. Op de magere markt was de handel wat flauwer, pryzen iets lager. GEBOREN8 Febr. Oatharina Christiania ouders J. H. Hulscher en F. G. Sloof 9. Dina Wijnanda ou ders J. Donk en A. M. de Jong Gerarda' ouders A. G. Scheygrond en J, E. Groenendijk - 10! Cor Pie- ternella ouders P. Hooimeijer en W. de Joode. OVERLEDEN: 10. Elisabeth For- tuyn wed. J. van Buuren 83 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.6 te München, laagste stand 750.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wellicht toene mende wind uit zuid-westelijke rich ting, nevelig tot half bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. TAS DSN 11 FEBR. 1913. SLatilcenliiteii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort.'Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Rus8isoho Snw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Credlet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelon Industr. Onderneiuiugeu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. IT. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»|. Credlet Instelt, ea Cultuur Onde rneminrrn Handels ver. „Amster dam" Aand. Ja v. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.O.v.A Wynbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar AamJ. Petroleum-ttadern. Dortsehe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. M^jtot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart JIU«u. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rshak-Oiiderncmlncen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpnnt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. tfpoarwerea. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Woenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlncei. Amsterdam Aand. Spot Hongarije. TheL s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 147®/% GELDKOERS. Prolongatie 33l/% pCt. Nationale Staatsfondsen weinig ver anderd, Bnitenlandsche idem, Cultu ren prijshoudend, Tabakken lager, Pe troleum vast. Amerikanen gedrukt vooral voor Steels, Rubbers pryshou- dend, Mynen idem. 78 78"/,. 85'/,. 85 82'/.. 99"/,. 86'/, 85»/, 91'/,. 86»/,, 83 86'/» 45'/, 103'/, 45 88'/, 84 58'/,, 58'/, 219'/, 54 53»/, 72»/, 72 25'/, 25'/, 64'/,, 190 275 189'/, 14'/, 14'/, 199 80'/, 196 79»/, 188»/, 188'/, 588'/, 588 525 187 118 4"/, 4"/,. 90'/, 92 3 10"/,, 10'/. 90'/, 90'/, 96'/, 63'/, 63'/,, 185'/, 86'/, 97 30'/. 30%, 160'/, 4'/i« 159»/, 4'/, 101"/,.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2