'Wlnr p't MERK te lettel. biedingen No. 12096. DE GEWETENLOOZE. Frisia1 XTiexvw"®- ezx -^d.'rrextexxtie'blsLd. voor Groixd.su ©zx OxxxstrelbEozx. Courant 51e Jaargang behalve Zon en Snxïteixland. Buitenlandse^ Nieuws. FELILLETO}. Woensdag 12 Februari 1913. liveevoeders. Verschijnt Jagelijks PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Hièi kostea slrtku Ibelaliig: AAYZONEN d aan het Bureau. f 1.25 ■aa *Zb^ GMh. ■QUELl-E ONWATER r- en Woningtoez., Dnderstandscomm. DEN OP REKENING TERUGGAAF VERGOED A 15 CT. Toender meel Ier voederkosten io 40 en 5 kilo r Kanaries 13, en ’/j liter I merk lts: AN DANTZIG, v. DIE8T. nr/. e aflevering. tdebesttf, 8% uur, Brokkenhuis. 7- en Woningtoez., Gezondheidscom- Réunie”, 8 uur, W inkeliers vereen Róunie", 8 uur. de Dageraad. wij geregeld tijdig jen ontvangen van erten, verxnakeljjk eae dan in onze (.OllkSflIE COURANT. Per kwartaal Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: La.m.k Tiesdewec. M, bij onze Agenten, den Boekhandel en <le Postkantoren edermethode. Voederfabriok RI8IA. Enkhuizen. [baar bij HH. 8, Wijdstraat. 24) De handen staken in roodbruine glaoé’s en hij had een rotting met zilve ren knop. Wie hem tot hier toe ietwat schunnig gezien had, moest nu wel gelooven, dat hij zich zoo even bij Landsberger van onder tot boven in ’t nieuw gestoken had, en dat ook zijn figuur herschapen was. Hij zag er fijn uit, alles zat als gegoten, en hij bewoog zich met het gemak van een commies-voyagenr. Mevrouw de weduwe, die nooit meer aan hem gedacht had, zette groote oogen op, begroette hem met blijd schap. Hij kuste galant haar hand, knikte haar vertrouwelijk toe, en betrad de salon ongeveer met de houding van een man, die dacht: Alles in orde! We zijn oude be kenden Ik ken u van binnen en van buiten Twee dagen te voren had hij ge schreven, dat hij tot zijn verbazing nu eerst van het vertrek zijner „on dankbare bloedverwante” gehoord had, wat tegen zjjn zin gebeurd was, en zyn beschermelinge had opgedaan, en vroeg hem of het alles met zijn handel naar wensch ging. Toen kwam hij los. Hij ging om met een denkbeeld, dat hem honderdduizenden zou opleveren. Hij wist stellig, dat hij daarmee een rijk man zou worden, en daar zij er belang in stelde, deelde hij er nog meer van mee. Hij sprak zoo zelf bewust en zeker, dat zij er geen oogen- blik aan twijfelde. In dezen man scheen werkelijk iets te sluimeren, wat zij bij menschen van zijn leeftijd nog niet aangetroffen had. Klothilde kwam binnen, gereed tot uitgaan. Ze was in lichtblauw haar japon had van achter maar weinig plooien, waardoor het wel niet naar de mode was, maar haar slanker deed schynen. Zij bracht den reuk van den gansehen parfumeriewinkel mee, zoo- dat bij er haast door beneveld werd. Snel stond hg op, maakte een diepe buiging en reikte haar de hand, wat zij heeï vernaakelyk schten te vinden, want zij toonde spotlachend haar groote tanden, tusschen de volle lippen en beantwoordde zyn vertrouwelykheid met het toesteken van twee vingers. Uit den blik hater groote, groenachtig glinsterende oogen sprak de vraag: Wat wilt ge eigenlijk van my, gy komieke man Je stelt je tamelyk FÖUJS D E R~A DVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Qienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Fniverseelvoer) 13 en */2 kilo daarmee verontschuldigde hij ook thans zijn komst. We dachten het wel, antwoordde mevrouw Teichert, hem een stoel bie dend. Die jonge meisjes laten zich heel makkelijk bepraten, is het niet door een vriendin, dan door een vriend. Zoo is het, loog hij. Ik was er ontsteld van. Ze heeft meteenbouw- techniker kennis gemaakt. Wat zegt u daarvan Korten, tijd geleden had hij toevallig Dolinsky ontmoet, die hem zijn kort samenzyn met Anna verteld en hem een en ander voor de voeten geworpen had, daarna echter verbluft aftrok, toen Glaser kort tot hem zei Ge zijt ’n net mensch Zich met de verloofde van een ander af te geven! Ik weet het al lang! En daarop richtte hij aan zijn ver laten verloofde een brief, waarin hij haar de leelijkste dingen voor de voe ten wierp. Al zijn vermoedens, schreef hij, waren bewaarheidhij wilde nu niets meer van haar hoorenbrieven van haar zou hij niet meer aannemen. Toen zij hem evenwel de meerdere honderd mark terugzond met de mede- deeling, dat zij zijn geschenk niet heb ben wou, «treek hij ze lachend op. Mevrouw Teichert betreurde het, dat hy zulk een treurige ervaring met Een Hollander veroordeeld. Kleef, 10 Febr. Een Hollandsch matroos die jaren lang met een bootje op den Rijn van Holland naar Duitach- land voer en groote hoeveelheden thee, tabak enz. binnensmokkelde, is kort geleden door de douanen gesnapt, en nu door de Rechtbank alhier tot 5000 M. boete of 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Spanje. De Spaansche schatgraver. Berlijn, 10 Febr. Uit Madrid wordt aan de „Beniner Lokal Anzeigeru ge seind, dat de politie de groote zwen- delzaak van den zoogenaamden schat graver aan het licht heeft gebracht. De chef was Eusebio Rice, bezitter van drie huizen en een vierde in aan bouw zijnd perceel in Madrid. Deze huizon waren voor de bedriegelijke doeleinden der Maatschappij ingericht met geheime gangen, deuren, uitgan gen enz. Om eventueel onderzoek van politiewegö en huiszoekingen zonder resultaat te doen zijn. Enoxland. De suffragettes. Men heeft de bedrijvers of bedrijf- stors van de vernieling der telegraaf draden tusschen Londen en Glasgow, nog niet in handen. Aan het hoofd kwartier der suffragettes te Glasgow werd echter, naar de Press. Assocation mededeelt „niet ontkend”, dat de kies- rechtvrouwon ook hier weer do schul digen waren. Wat dan wel als een bevestiging opgevat zal kunnen wor den. Maandag in Engeland wordt snel recht gedaan is een dor kierecht- vrouwen, die Zondag in tal van groote clubs ruiten had ingegooid tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Op de terechtzitting waren, als corpora delicti, behalve een steen, twee stukken lood elk van 11 ons gewicht gede poneerd. Deze projectielen werken nog beter om het beoogde doel, hot stuk maken der ruiten,pardon, het ver werven van het kiesrecht ook voor de vrouwen, te bereiken. Mexico. De opstand. Woensdag was, volgens de laatste telegrammen, het pleit in de Mexi- caansche hoofdstad nog niet beslecht. Volgens deze rukten zoowel regee- ringstroepen als nieuwe versterkingen voor de opstandelingen onder Zapata dwaas aan Gaat ge naar Agnes vroeg de moeder. Voor ’n uurtje maar. Haar broe der, de vroolyke Oscar, is over. Voor den donker ben ik terug. Glllser zag, hoe ze zich een jeugdig uitzien gegeven had en haar huid nog zacht watf van de leliönmelk, waarmee ze zich volgens Anna altyd ,waschte. Hij werd verteerd van jalousie bij de gedachte, dat zij dit «choone overschot harer jeugd opgefrischt had ter wille van dien „vroolijken Oskar.” Zij ging op een der met zijden overtrokken stoelen zitten, om den linkerhand schoen toe te knoopen, en ondertus- schen verslond zij Glaser weder met de oogen, alsof zij door haar blikken wilde ontdekken al wat zij van haar vroegere kamenier aangaande zijn ge heime bedoelingen had gehoord. Mevrouw Teichert wilde haar met korte woorden het doel van zijn bezoek vertellen, maar Klothilde wenkte en zei ongeduldig Ik heb ’t al gehoord, moeder, ik was hiernaast. Meneer Glilser schijnt tegenslag met zijn beschermelinge te hebben. Langzaam sloeg zij de kogelronde oogleden op, die haar weerschijnenden blik soms konden verduisteren, zag in de turcr. 15, voor élke regel v. n. HOOGEN. Jee. v. ABS- 1ABUX VA» 1UHIU. THEEËN wórden erd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering leerde orders aan- d C. HIJL, EEBAART Lz. De oorlog in den Balkan. Uit Sofia wordt d.d, 11 Febr. ge seind De Bulgaarsche troepen voor Boulair versterken zich in hun stel lingen. De Turken hebben gisteren geen enkelen aan val daartegen gedaan. De Bulgaren zijn nog op het slagveld bezig met het bergen van Turksche lijken, waarvan het aantal 5001) a 6000 soldaten en 50 officieren bedraagt. Men gelooft, dat het aantal gewonden meer dan het dubbele bedraagt. Gedurende den geheelen dag hebben de Turksche oorlogsschepen den Bulgaarschen lin kervleugel beschoten, waarbij slechts een soldaat gedood en een licht ge wond werd. De Turksche troepen die op 8 en 9 dezer Charkeui aanvielen, zijn door de Bulgaren in de flanken aangeval len, waarna zij in wanorde naar de kust terugtrokken en onder bescher ming van de kanonnen der oorlogs schepen, hun heil in de vlucht zochten. De Bulgaren lieten niet na hevige ge weersalvo’s af te geven, waarbij den vijand aanmerkelijke verliezen werden toegebracht, welke op meer dan 1000 man worden geschat. De bergartillerie en Oroczo op do stad aan, waar Ma- dero's aanhangers een hardnekkig ver zet bleven bieden aan Diaz’ volgelin gen. De algemeeno overtuiging blijft echter, dut de laatsten de overhand zullen behouden, temeer waar de trouw van een doel der aanrukkende bonds- troepen alles behalve boven twyfel verheven is. Volgens oen telegram, dat de overste Vasquez te Now-York. van Madero zolf hoeft ontvangen, brak de opstand Znodagmorgen bij zonsopgang uit. De samenzweerders hadden eigenlyk hun aanslag wat l iter gestold, doch werden tot optreden gedwongen, omdat de regeering blijkbaar achter het kom- plot was gekomen, en reeds maat regelen van verweer begon te nemen. Een kanonschot gaf het toeken. On- middellijk daarop trokken de kadetten der militaire school van Tjalpam onder aanvoering van kolonel Morelos naar de militaire gevangenis en eischten do vrijlating van generaal Reyes. De 100 man sterke gevangeniswacht sloot zich bij de opstandelingen aan, die daarop naar hot paleis van den presi dent trokken, waar een hevige strjjd ontbrandde. Têrzelfdortyd waren in de voorstad Tacubaya andere aanhangers van Diaz onder aanvoering van kolo nel Apaya naar de Staatsgevangenis opgerukt, waar zij de vrylating van Felix Diaz eischten. (Deze was, naar men zich herinnert in October, na zijn eerste mislukte opstandspoging te Vera (Jruz gevangen genomen dat hij niet hot lot deelde van verscheidene zyner officieren, die gefusilleerd wer den, dankte hij aan het hevig verzet der openbare meaning tegen dit voor nemen der regeering). Ook hier sloot de wacht zich bij de opstandelingen aan en onder leiding van Diaz ging het nu eveneens naar het paleis van den president, dat sedert nog alt|jd wordt beleger Op het Socala-plein vóór dit paleis moeten zich dien Zondag ontzettende tooneelon hebben afgospeeld. Hat plein was vol mannen, vrouwen en kinderen, die niet bijtijds konden vluchten. Bii het perste kanonschot werden er al versoheidonen hiervan gedood en bij de daarop gevolgde botsingen tusschen Madero’s troepen en Diaz’ aanhangers raakten zij tusschen twee vuren, waar door een ontzettend bloedbad onder hen werd aangericht. De lijken, seint een berichtgever, lagen hoog op elkaar gestapeld. Vrouwen, doodelyk getrof fen, riepen de Heiligen aan en mannen een ontevreden gezicht de Duitsche belastingbetaler zal gezet hebben, toen hij vernam welk een aanslag thans weer op zijn beurs wordt beraamd. Misschien was hij juist in een prettige stemming over het laatste nieuws. Er liepen nl. geruchten dat de Duitsche minister van marine admiraal Tirpitz in den Rijksdag aan de begrotings commissie had meegedeeld, dat van Engelsche zijde voorstellen waren ge daan om de sterkte der vloten vast te stellen op de verhouding 1016. Op zich zelf heeft deze mededeeling geen waarde wanneer er niet wordt aan toogevoegd, dat do Duitsche mi nister deze voorstellen aannemelijk achtte. Wanneer het waar bleek, dat een dergelijke overeenkomst bekrach tigd zou worden, dan zou 'daarmee een eind gekomen zijn aan den dollemans- wedstrijd in vlootbouw tusschen Duitschland en Engeland. Wanneer echter de bezuiniging op de vloot slechts moet dienen om de uitgaven voor het leger zooveel mogelijk op te drijven zal de Duitsche belastingbetaler althans van die bezuiniging niet veel bemerken. Oorlogsuitgaven. Wanneer het woord oorlogsuitgaven gesproken wordt, dan verstommen alle gesprekken, dan betrekken alle gezich ten, want geen oogenblik kan over de uitgaven voor le^er en vloot wor den gesproken of bijna zeker kan er verteld worden dat het een of ander land zijn uitgaven heeft opgedreven. In de eerste plaats komen voor die vermeerdering de Europceache groote mogendheden in aanmerking, verder Japan, Amerika op het oogenblik ook China. Thans zullen we ons bezig houden met Duitschland. Na de uitbreiding die leger en vloot in 1910, 1911 en 1912 hadden ondergaan, meende men dat althans 1913 zou kunnen passee- ren zonder dat men zou komen te staan voor nieuwe uitgaven. Weldra kwam men echter voor de ontnuchte ring te staan. Eerst wist een enkel Duitsch blad te vertellen, dat nieuwe militaire voorstellen in voorbereiding waren. Later kwam langzamerhand ook de meer officieuse en officieele pers met de erkenning dat ook 1913 nieuwe offers zou vragen. Een paar dagen geleden is de Tagliche Rundschau met nadere gegevens over de nieuwe militaire voorstellen voor don dag ge komen. Om de algemeene dienstplicht volkomen fictief,te maken, wil de ge nerale staf 45.000 tot 50.000 man meer in dienst stellen dan thans. Daarvoor zullen bij 18 regimenten de ontbre kende derde bataljons gevoegd worden; 73 andere bataljons die nu zonder offi cieren slechts 472 man sterk zijn, wor den nu op volledige sterkte gebracht. Een aantal andere eischen worden door de generale staf voorloopig nog in portefeuille gehouden. Ieder jaar wat lijkt haar een voorzichtiger math ode dan alles in eens te vragen. Uit deze woorden mag echter vooral niet afgeleid worden, dat de thans voorgestelde wijziging wat betreft het militair contingent van weinig invloed op de begrooting zal zyn. De Tagliche Rundschau weet zelfs mee te deelen, dat de kosten ditmaal nog grooter zullen zijn, dan die welke de veranderingen in 1911 en 1912 samen met zich mee brachten. Wan neer men bedenkt, dat de legeruit- breiding in 1912 440% millioen kost, dan kan men zich voorstellen, wat hom vluchtig aan en had weer dat lachje gereed, waaruit Glftser niet wys kon worden. Nu, op een ander gebied zal hij het wel weer inhalen, voegde ze or b(j. Wat zult ge doen als ge de eerste honderdduizend mark bijeen hebt? Ze aan uwe voeten leggen, me juffrouw, antwoordde hij mot onver stoorbare stoutmoedigheid. In zijn onbedwingbare begeerte naar haar bezit liet hij zich dit ontvallen. Liefst zou hij haar gezegd hebben „Ik heb je lief, ik verteer er van, ziet ge dat niet! Om uwentwil kan ik alles! Wees niet zoo proutsch, gij oud meisje! Kom in mijn armen on wees de mijne Gij zijt werkelijk grappig, zei ze lachend maar Gliiser merkte toch, dat zij bloosde. Toen dacht hij Wacht maar, gij zult den een of anderen dag nog wel anders denken, stoutert, driemaal begeerde Zij stond op Dag moeder. Hem knikte ze uit de hoogte toe, als een onbeduidend mensch daarna ging ze met trotsch opgeheven hoofd langs hem, nog eens golven van par fum naar hem toewaaiend. (Wordt vervolgd.) dor rechter-colonne onderscheidde zich door een stoutmoedig voorwaarts ruk ken, de Turken met gt*naatvuup be stokend. De BulgAarsche verliezen be dragen niet meer dan 100 dooden en gewonden. Om Adrianopel. De Turken deden op 9 dezer een uitval uit Adrianopel en maakten zich met de bajonet moester van de vijan delijke stellingen bij Daliden. De vijand leed aanmerkelijke verliezen. Do Turken trokken zich Vervolgens in hun posities terug. De wreedheden in kéicedonifl. Het comité voor openbèacmaking te Constantinopel der dooi de bondge- nooten gepleegde wreedheden, heeft aan Sir Edw. Grey oen |elegram ge zonden. Hierin wordt gekegd, dat het zwijgen van Europa eera na het be kend worden der wreed h<|leQ in Mace donië door de bondgonooton gepleegd, de verdelging van oen gaheol volk in de hand werkt, waardoor de Euro* peesche beschaving geschandvlekt on de naam van het Christe|dom bezoe deld wordt. De stilzwijgendheid van uw land, aldus luidt het telegram ver der, is in tegenspraak met don in het Oosten verspreiden roep over de recht vaardigheid van Engeland, Wiismee- ken u deze wr^hodm af te keuren en de heilige rechten vaneen verdrukt volk te doen ontzien. De Mogendheden. Volgens de „Neue Freie Presse“ wordt in welingelichte kringen te Wee nen geloofd, dat de mogendheden het verlangen van Turkije in overweging genomen hebben en besloten zijn tus schen beiden te komen. Zulks zou dan alléén plaats hebben op den grondslag van de collectieve nota der mogend heden, welke kortgeleden teOonstan- tinopel overhandigd is. Wat Skoetari aangaat, verklaart do „Wiener Allgem. Ztg.” nadrukkelijk, dat de inneming der stad niet als een voldongen feit zou beschouwd worden, daar omtrent het lot der stad uitslui tend op de gezantenconferentie zal beslist worden. Dditsohland. Het 29e kind. Bij een mandenmaker in Eckbols- heim (Elzas) is dezer dagen de ooievaar voor de 29e maal neergestreken. Moe der en kind zijn allen wel.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1