Sln.rLexxla.rx.d.. STATEN GENERAAL TTlt- d.© Pers V redesbe weging. Een stap in de goede riehting. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 401° Htaats-lotorij I ..aats te Herichten Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht H6'/' - - - - Officieele Prijscourant Bfft-clmluinlelte Ansterdini - - - stierven Biet een verwensohing op de lippen. En over dooden en gewonden renden de ruiters De betichten als zou de regoering der V. S, van plan zijn tusschen beide te kornen, worden tegengesproken. UitWashington wordt gemeld, datTaft daartoe biet wil overgaan, om zijn opvolger Wilson, de handen niet to binden. Kamerverkiezingen. De verkiezingen blijkt zoo nu en dan werpen hun achadnw vooruit. Ook soms hun licht; er worden ook wel edele aandriften door opgewekt. Wij mogen thans een nieuwe dichteres ep een! nieuwen componist groeten! Zuster Teresa heet de dichteres, L. M. A. Schoenmakers de componist. Tezamen maakten zij een lied „voor de a.s. Kamerverkiezing", getiteld Tot 't Goddelijk hart, hetwelk in de profanen vorm van een prent briefkaart is uitgegeven. Zie fiiejr twee coupletten: Wij, de kindren Uwer Heil'gen, en het [kroost van Martelaars, Bidden ijBescherm ons Neèrland in [de dagon des gevaars! Ongeloof verheft zyn vaandel, Socia- [Ijsme ontplooit zijn Macht, Om uw jcérke te bestrijden met ver leende list en kracht! Oodiyk Hart wil niet godoogen, dat [huil staatsmacht triompheert, En zich hun behaalde zegen tpgen U ^on d'Uwon kéert „Weg mejtOod!" was steeds hun lenze, [Weg met Zijnen naam, Zijn loer, Uit don staat en 't kinderharte!" Zult :[Gy dat gedoogen Heer? Kost mjaar een paar centen. En nu zijn er ncjg die beweren, dat er geen Hoomschd kunst is. (N. R. Crt.) Blijkens telegrafische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Athene zijn vanaf 10 dezor alle vuurtorens op de oostknst Van Griekenland, <yi de Cy- einden on op do Sporaden tot nader bericht gedoofd letteren en Kunst. De lieidscbe afdeeling der Zuid- Hollandscho vereeniging voor Volks kunst en Kunstnijverheid heeft beslo ten een volgende prijsvraag uit te schryven. Er wordt een theeblad ver langd (geen toekening) waarvan do afmetingen minstens 50 X 35 c.M. be dragen. Dit theeblad kan van ieder materiaal vervaardigd zijn, maar moet praktisch wezen en als gebruiksvoor werp dagelijks dienst kunnen doen. Aan de voorwerpen die voor be kroning in aanmorking kotnen worden de volgende prijzen uitgeloofd le pry* f 25 of verguld zilveren medaille; 2e prys f 12.CK) of zilveren medaille; 8e prys f5 of bronzen me daille. De voorwerpen blijven het eigendom van den inzender. Zy zullen geöx- Soseerd Worden op de tentoonstelling er voreoniging „öchoonheid in Op voeding on Onderwijs" en kannen aldaar te, koop worden aangeboden. (N. R. Crt.) Debat Roodhuyzen—Troelstra. Gisterenavond heeft te Amsterdam voor een stampvolle zaal in het gebouw „Planciua" een debat-vergadering (►laats gehad tusschen de hoeren Rood- iuy»en en Troelstra, beiden loden van do Tweede Kamer over „de betoekenis van hot Concentratie-program. De vergadering ging uit van de Amsterdamscho Studenten vereeniging voor Sociale Lezingen. Op de begraafplaats te 's Graven- hago is gisteren in tegenwoordigheid van vele belangstellenden ter anrde besteld het storfelyk overschot van generaal J. N. A. baron Taets van Amerongen, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin. Opgemerkt werden leden van het civiel en militaire huis dor Koningin, de oudminietors van oorlog Elana en Cool, benevens vice-admiraal Jhr. Roëllvoorts tal van oud-generaals en hoofdofficieren, die mot of onder den overledene aan de hoogere krijgs school werkzaam waren verder ge neraal Rooseboom, de inspecteur aer infanterie, de sous-chef van den gene raal staf en twee kapiteins-leraren bij de krijgsschool, zoomede de direc teur der instelling. Namcjns de dochter van den over ledene betuigde de oud-hof maar schalk L. M. baron Taets van Ame rongen dank. ■i iryni th TWEEDE KAMER. Vergaf lering van 11 Februari 1013. (Vervolg.) De Minister wilde do amendementen Treub- en de Visser niet onaanne melijk achten, doch noemde zo on verantwoordelijk, De Minister acht het !>ezwaar van de risico in de amendementen neergelegd, te groot. Zooals de Minister thans de zaak heeft geregeld kan alles bost loopen. De heer P a t ij n (u.l.) bestreed den Minister inzake hetgeen door dezen als fair wordt beschouwd. Spr. heeft uitdrukkelijk den passus genoemd, welke hij bij het verzekeringsdobat aan do ongevallenverzekering heeft ge- gewijd. Wat aangaat de bewering betref fende de Rotterdamsche cijfers. Spr. heeft hier dezelfdé' meening verkon digd als door Minister Talma in 1909 in de Eerste Kamer is verkondigd. Het gaat niet aan spr. voor naïef of onkundig voor te stellen. Het scherper toezien der werkgevers valt wel dege lijk samen met de invoering der risico- overdracht. De heer de Visser (c.h.) verde digde nader zijn amendement, evenals de heer Treub (v.d.), die He vrees van den Minister voor groepssolectie bestreed en de waardo aan het rap- port-Kluyver toegekend, overdreven noemdo. Spr. wilde gaarne den hoer Duijs, die van meening is dat zelfs in deze vergadering het mihimum van goodo manieren niet Miuis hoort een recht zetten, doch aangezien deze af gevaardigde niet aanwezig is, verzocht spr. morgen zijn rede voort te zetten. Do Voorzitter noemdo deze uitdrukking wel wat te ver gaanden verdaagde de vergadering tot Woens dagmorgen 11 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van 11 Febr. 8Va u. 'b avonds. Voorzitterde heer Rongors. Door afwezigheid van den voorzit ter, den heer Schimmelpenninck en het oudste lid, den hoor Breebaart, presideerde do heer Rongors. Voorlozing word gedaan van oen ingekomen schrijven van Mevrouw do Wed. Regout, bevattende kennisgeving van hot- overlijden van haren echtge noot, den Minister van Justitie. De Voorzitter verhief zich van zyn zetel en terwyl de loden allen waron opgestaan sprak hij een warm woord van hulde aan den nagedachte nis van den overleden Minister Regout in wien hot land een verdienstelijk staatsman heeft verloren. Ingekomen was 'ook een ontslag aanvraag van den heer Havelaar als lid dor Kamer. De Voorzitter verklaarde dit ontslag om gezondheidsredenen met leedwezen te vernomen én uitte de beste wenschen voor de gezondheid van den heer Havelaar. Daarna deeldo de Voorzitter mede dat Woensdag in de afdeelingen de begrooting zal worden behandeld en Vrydag a.s. deze in oponbare verga dering zal komen. Het Kindergebed en de Verkiezingen. „De Nederlander" geeft inlichtingen omtrent de houding aer protestantsche coalitie-Kamerleden, ton opzichte van het Roomsche Kindergebed voor het behoud van het Ministerie. De „Nederlandscho Kerkbode en waarschijniyk ook andere Pro testantsche organen heffen weer droevige klaagtoonen aan over het feit, dat „rechts", de Protestantsche Kamerleden, zich niet hebben dur ven uitlaten over het bekende gebed, dat men in een deel dor Roomsch- Kntholieke scholen den kinderen in den mond legt, al wordt erkend, dat zulk een gebed „in Rome's stelsel past". Dat de Minister niet kon „ingrijpen", staat wel vast, maar, uit vrees voor hun bondgenooten, liéten de Protestantsche groepen de schoo- ne gelegenheid voorbijgaan, om „de Protestantsche overtuiging tegen- dit echt Roomsch gedoe te stellen". Het is zoo de Protostansche leden van rechts „durfden" nietmaar om een geheel andere reden dan de Protestantscho bladen meenen niet uit vrees voor hun Roomsche-, maar uit vrees voor hun Protestantsche medeburgers. Voor de rechtsche groepen was er een gewichtige reden om alle discussie af te snijden. Hier gold zegt „De Nederlander" „wacht u voor den eersten stap P' Nu de liberalen, door de meerder heid gedwongen, hun stelsel, nl. om op staatsschool de „secteschool der modernen" in te voeren en, uit puren eerbied voor „de godsdien stige gevoelens van andersdenken den", de geloovige landgenooten uitsluitend op eigen kosten voor hun onderwijs te laten zorgen, niet meer konden volhouden, en mee moeten werken tot gelijkstelling van alle "cholen tegenover de publieke kassen, leggen zij er zich geregeld op toe, om zeggingsmacht te krijgen in het particulier onderwijs zelf. Wij, zegt de heer De Klerk, „geven u geld", en daaraan ontleenen „wij" het recht ons met den geest van uw onderwijs te bemoeien. Van „onze" goedkeuring zal afhangen het leer plan, dat gij kieBt„wij" zullen be oordeelt!» of uw gebed wel past bij onze opvattingen van het geestelijk leven „wij zullen onze ontevreden heid uitspreken, als een onderwijzer zich wat heel ongegeneerd uitlaat over, Turken en Mohammedanen vooral dio minachtende houding tegenover de belijders van den Islam komt in onzo oogen niet te pas Gelukkig zijn onze Kamerleden er niet ingeloopen. Misschien hadden zij krachtiger moeten uitspreken, sommige hebben het met een enkel woord gedaan dat, in de Kamer, de rechtsche groepen elke discussie weigeren over* den geest, van het onderwijs in haar scholen, tenzij dit gegeven wordt in Strijd met eenige wettelijke bepaling. Wij hebben eerst onze vrijheid, daarna onze betrekkelijke gelijkstel ling duur gekocht. Maar de reeds in 1848 veroverde vrijheid hebben wij niet, voor 't geen ons rechtenB nit de publieke kas toekomt, ver kocht En 't zijn juist onze Protestant sche. dusgenaamd „vrijzinnige" land genooten, die het voortdurend op dio vrijheid toeleggen. Ziedaar waarom „rechts" niet durfde f 8i via pa co in cole justi- ti am. Zoo ge vrede wilt, handhaaft dan do gerechtigheid. Gelyk waaraohynlyk menigeen be kend is, is het bovenstaande de leüs, waaronder een aantal studenten zich voorstelt collega's van alle oorden der wereld te verzamelen in Nederland in den zomer van dit jaar. Op welke wijze zij die bijéénkomst in uitvoering willen brengen is in een onlangs ver schenen, uitvoerig bewerkt rapport uiteengezet, maar de meoste aandaoht behoort toch wel te worden geschon ken aan dien wapenroep in den mo dernen zin des woords, aie het nastre ven van den vrede voor oogen heeft. Althans-zal het allen, die den vrede voorstaan, getroffen hebben, dat juist hun leuze, tovens de leuze van den Bond „Vrede door Recht" moet dienen om menschen bijeen te brengen, die op het eerste gezicht nn niet juist dit doel in de eerste plaats hadden be hoeven te kiezeq. Vooral in de stu- deerende wereld, zou men zeggen, zyn toch zooveel punten van aanraking, die meer in overeenkomst zyn met den aard en do belangstellingsrichting harer vertegenwoordigers. Dat er aan zulke internationale onderwerpen voor eerst geen gebrek is, bewyst wei de lijst die de samenstellers van het be doelde rapport hebben gemaakt om aan te goven waarover men 't zij officieel, 't zy onder elkander van ge dachten zou kunnen wisselen. Echter kan het voor wie, zooals Fried het uitdrukt „die realen Grund- lagen der Friedensbewegung" kent en begrijpt, niet verborgen blijven, waar om ondanks zooveel motieven, juist dat van Vrede door Recht is gekozen. Het alternatiefOorlog of Vrede, gewaarborgd door de rechtsorde, is niet meer een probleem, waarvan slechts voor enkelen de beteekenis en de belangrijkheid duidelijk is, de groote diplomatieke en strategische gebeurte nissen zijn niet meer zoo tot bepaalde strekon beperkt en onttrokken aan den invloedsfeer van de groote massa. We ervaren maar al te zeer hoe veel het ons kan schelen dat „hinten weit in der Tiirkei die Völker auf ein- ander schlagen." leder heeft om zoo te zeggen persoonlijk belang bij al deze oppervlakkig zoover af liggende zaken. Met andere woorden daar moet een verband zyn tegenwoordig tusschen alle gebeurtenissen en beroeringen, die zich onder de beschaafde menscheid voordoen. Wij worden ons be wust dat het internationa lisme ons nader is gekomen, dan we vermoedden. Eerst moge het vreemd schijnen, maar dan wordt het des te begrijpe lijker, waarom we juist gedurende de jongste onrustige tijden intern&tiona- ler moeten gaan voelen. Voelen, dat wy deel uitmaken van een nog grooter dan ons nationaliteitsverband en dat wij dienovereenkomstig niet alleen dit nationaliteitsverband moeten hecht en stevig maken, maar dit ook als basis maken voor een hoogere orde, de intsrnationale rechtsorde, die nog aan 't opkomen is. Maar die er dan ook al gedeeltelijk is. Dit is wat ons als personen en als vaderlanders het meest ter harte gaat. En daarom mogen vooral wel de vredesvrienden het toejuichen dat de ondernemende Nederlandsche studen ten de bevordering\der internationale rechtsorde tot strijdleus hebben ge kozen. Dat brengt baarlijk de meeste menschon tot elkander tegenwoordig, terwyl het tevens het gemeenschap pelijk doel weer meer doet naderen. En bovendiende studenten zijn de fcoonaangevers van de toekomst. Daarom, wie wat voor de vredesbe weging voelt, behoort dat ook te doen voor den grootschën opzet dier Neder landsche studenten en hun zooal niet zijn daadwerkelijken, dan toch zijn moreelen steun to Verleenon. Hij neme kennis van het bovengenoemde rapport. Want de tijden van de internationale anarchie en onverschilligheid zijn voorbij en wie moedwillig oogen en ooren sluit voor de nieuwe werkelijk heid, die zal haar vruchten niet pluk ken, noch die van het uitgeleefde ver leden. Door een tijger gegrepen. Maandagmorgen werd in het Zie kenhuis te Rotterdam verbonden de 30-jarige dierenopasser Marinus N. Petras, behoorende tot het personeel van den op de Veemarkt aldaar staan- den circus „Hagenbeek", die zich te dicht bij den wagen waarin tijgers huisvesten, had gewaagd, met het ge volg, dat een der dieren hem onder de tralies door met zijn poot in de linkerzij greep, waardoor hij bloeden de verwondingen bekwam. Kregen enkele bewoners aan de Zanddyk te Rozenburg onlangs aan zegging dat ze te ver in Rijksweg waren gebouwd, thans heeft de [op zichter van 's Rijkswaterstaat ander maal achter de woningen opmetingen gedaan, waarbij bleek, dat heiningen, schuurtjes en zelfs putten niet op eigen terrein, maar op dat van den Staat waren geplaatst. Allen kregen aanzegging, het binnen tweemaal vier en twintig uren af te breken. De correspondent van de N. R. Crt. te Konstantinopel meldt: Uit Smzrna komt het bericht, dat een der vier bandieten, die in Decem ber onzen landgenoot jhr. Mock te Sevdikeuy, bij Smyrna, vermoord heb ben om hem te berooven, op het oogenblik, dat hij des avonds zyn wo ning wilde binnentreden, gevat is. Het is een Griek, Antonj genaamd. Zich ontdekt ziende, heeft de bende nog twee gendarmes verwond, waar door de anderen hebben kunnen ont komen. Antoni is voor den krygs- raad gebracht, daar ook in Smyrna de staat van beleg is afgekondigd. Zondagavond even voor 12 uur is er twist ontstaan tusschen O. de Vries te Meppol en zekeren B. uit Steen- wijk, in een café in Meppel. B. trok zijn mes en bracht de Vries een steek toe in den hals, hem den slagader doorsnijdend. De Vries liep nog 50 meters, maar viel toen neer. Hy werd in 't politiebureau binnengedragen. Onmiddellijk was heelkundige hulp aanwezig, maar 't mocht niet baten. De Vries overleed een half uur na do verwonding. De dader is in arrest. De doode is een jonge man en on gehuwd. Zekere A. S. reed met dolle vaart mot zyn motorfiets door Rozendaal. In de Molenstraat beging hij de on voorzichtigheid, om te zien en reed daardoor pardoes tegen een oude vrouw. Hevig bloedend werd zij naar het gasthuis vervoerd en verkeert in zorgwekkenden toestand. A. S. trok zich van zyn slachtoffer niets aan en koos direct het hazenpad. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. In de Boymanzstraat te Rotterdam is Maandagavond een wielrijder, de 15-jarige v., by het opstappen op zyn rywiel gevallen, juist op het oogenblik dat een wagen van Van Gend Loos aankwam. Hy geraakte tusschen de wielen met het ongelukkig gevolg, dat het achterwiel over den buik ging. Zwaar gekwetst is hy door voorbij gangers opgenomen en naar het zie kenhuis gedragen. Bij den gemeente veldwachter P. L. Snoek, te Terbregge, werd aangif te gedaan, dat ten huize van H. Dal- lemond, aan den hoofdweg te HiJle- gersberg, inbraak was gepleegd met geweld. Daarop is door genoemde veldwach* ter met den hond Jenny een on derzoek ingesteld. Snoek liet de hond ruiken aan een beurs, waarin eenig geld geborgen was geweest en toebehoorde aan genoem de Dullemond. De hond volgde toen het spoor van den inbreker. Dit spoor leidde blijkbaar naar diens woning. De man was echter niet thuis en vermoede lijk naar Rotterdam gegaan. Snoek ging toen met den rijksveldwachter Damme, uit Rotterdam, en den nacht waker Vonk uit Hillegersberg, naar Rotterdam. In den circus Hagenbeek werd de dader aangehouden. Hy heeft bekend en is ter beschik king van de burgemeester van Hille gersberg gesteld. Treinbotsing. Te Tilburg ia gisterochtend een goe- derentreip, van Baarle-Nassau komen de, op -een rangeerenden trein geloo- pen. Geen persoonlijke ongelukken. Een koe werd gedood. Drie lijnen zijn versperd. De schade is aanzienlijk. Hoog water. De Maas bij Grave valt langzaam. Daar de Beersche Maas niet meer loopt, zijn gisteren de toegangswegen naar Grave weer boven water gekomen. De Voorstraat te Neder-Asselt staat nog onder, zoodat het overzetten npg geschiedt naar de zoogenaamde brou werij, voor personen met een motor boot en voor voertuigen, ook auto mobielen, per pont, gesleept door de motorboot. Men verwachtte dat heden de Veerstraat ook weer begaanbaar zou zijn. (N. R. Ct.) De kermis te Medemblik. De Gemeenteraad van Medemblik besloot Maandagavond met algemcene' stemmen tot inkrimping van de kermis. Tot heden ving zo aan op den eersten Zaterdag in Juni, om daarna 9 dagen te duren. Aangezien nog verschillende contracten in 1913 van kracht zijn, zal in 1914 de inkrimping in werking treden de kermis zal dan 5 dagen duren. (Hbld.) De N. A. Ct. meldt, dat Zondag avond te Ede het huis, bewoond door de families Harmsen en Radstat totaal is afgebrand. De kinderen konden met moeite gered worden. Döor de ligging van het huis, in de Maander heuvels was er geen water om te blflts- schen. De inboedela werden gedeel telijk gered; het huis waB verzekord, de inboedels waren hot niet. Oorzaak onbekend. De 60-jarige arbeider P. d. H., uit Rhoon, ia Maandagavond te 9 uur op den Schulpweg te Rotterdam, ter Elaatse waar de stoomtram denkweg ruist, door de locomotief vqn een stoomtram gegrepen. De locomotief en drie wagens van de tram gingen over hem heen, tengevolge wa*van de dood onmiddellyk intrad. De ma chinist van de locomotief heeft geen schuld aan het ongeval. GOUDA, 12 Februari 1913. Vrroadbkino van den Gemeenteraad op Vrjjdag 14 Februari, 's avonds 7*/| uur, Aan de orde: 1. De benoeming van eene onderwij zeres aan de le Burgerschool voor meisjes. (Rapp. No. 10). 2. De suppletoirs begrootingen van: a. de Bank van Leening, b. het Israel. Armbestuur. c. het Bestedelingenhuis. d. het Oude Vrouwenhuis (liggen ter visie). 3. De ontwerp-verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieveror dening. 4. Het voorstel tot aankoop van de eigendommen te Gouda van het A. D. Boschhof je. (R. No. 9). 5. Het voorstel tot verlenging dei voorloopige concessie voor den tramweg Gouda—Utrecht. (R. No. 11). 6. Het voorstel om den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht, dea heer J. M. Bakker, toe te staan de hoofdleiding op zich te nemen van den door eene bouwvereeniging voorgenomen bouw van woningen. (R. No- 12). 7. Het voorstel tot verkoop van een stukje grond aan den neer J. de Jong Hz. (R. No. 14). 8. Het voorstel tot uitbreiding van de electrische centrale. (R. No. 13.) 9. Het' afwijzesd preadvies op de ver zoeken tot vaststelling van een ver plicht sluitingsuur voor winkels enz. (R. No. 137/1912.) Hedenmorgen werd in de Sociëteit „Ons Genoegen" aanbesteed het bou wen van eeu schouwburg met bij komende werken. Ingekomen waren 16 biljetten. Ingeschreven werd door: A. J. Aangenent, 's Bosch v. f 62200. Koster &C°. Waddinxveen - 60850.— firma v. d. Pluijm AGielen, Rotterdam - 59500.— M. Vrijenhoek, den Haag - 58943. C. W. den Hoed, Gouda - 58600.— J. C. de Waal, Rotterdam - 58500.— L. Boele en B. van Eeste ren, Alblasserdam - 58284. Gebr. Dessing, Gouda - 57960. J. J. Duijm, - 57916.- M. v. d. Spek, Rotterdam - 56980. J. H. Jansen, Velp - 56800.— C. Bal Gz., Rotterdam - 56340.-*- G. Elfferich, - 55870.— J. P. de Groot A firma Pee- ters, Gouda - 53994. J. H. Nieuwenhuijzen, Rot terdam - 53580. J. Slegt, Gouda - 50067.— Het werk is aan dpn laagsten in schrijver gegund. Tot lid der elftalcommissie van den Goudschen Voetbal Bond is bij enke le eandidaatstelling gekozen de heer J. A. Plasmeijer, te Rotterdam. Christelijk Sociale Partij. Na een gisterenavond gehouden ver gadering in een der lokalen van het „Blauwe Kruis" Westhaven, welke werd geloid door den hoerT. Bieu- wenga, is alhier, opgericht oen af cl. van de Christelijk Sociale Partij, hoofd leider Mr. Dr. A. R. van de Laar. Het voorloopig bestuur is samenge steld als volgtH. Bloot, voorzitter, C. A. Schatborgh, Secrotaris T. Bie- wenga, vice-voorzitter, A. Perdijk, penningmeester en P. Spruijt. Naar wij vernemen zal Mr. Dr. van de Laar in openbare vergadering op| Donderdag 27 Februari a.s. voor deze afdeeling optreden. Uitsluiting in de Sigarenindustrie. Naar wy vernemen bedraagt hot aantal uitgesloten sigarenmakers te dezer stéde ruim 200. Deze zyn allen aangesloten bij de sigarenmakers-orga nisaties. Een 50-tal niet georganiseerde siga renmakers heeft verzocht voórloopig vacantie te mogen hebben. Op een kleine uitzondering na blyft het vaste personeel, bestaande uit chefs, meesterknechten, sigarensor- teerders, deksorteerders, plakken pakhuisknechten aan het werk. De Stct. No. 35 bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Nieuwe Zuid-Hollander", Roomsch-Kafholiek Nieuws- en Advertentieblad, te Gouda. Doelhet uitgeven en exploiteeren van een nieuws- en advertentieblad, gewijd aan de verdediging en verbrei ding der Katholieke beginselen. Duur 29 jaar. Kapitaalf 10.000, verdeeld in 400 aanaeelen van f 25, waarvan 120 geplaatst en volgestort. De ven nootschap staat onder het bestuur van 3 personen, onder toezicht van een college van 3 commissarissen. De Erfenis van Pieter Teyler van der Hulst. Meer dan honderd jaren, geslachten achtereen, is er een beweging gaande, ^algemeen bekend is als de „Teyler- Gedurende een reeks van jaren, hebben tal van menschen, zoowel hier te lande als in Duitschland, die ver- ffleenen recht te hebben op de nala tenschap van Pieter Teyler van der Hulst, overleden te Haarlem op 8 «ïril 1778, hun geld gegeven, kapi telen vaak besteed, om door tusschen- jomst van advocaten en zaakwaar- Itaiers te trachten hun rechten te doen gelden op de bovengenoemde Jtttetonschap, welke thans alsdeTey- terstichting door een vyftal directeuren te Haarlem in eigendom wordt be heerd. Al dat geld, daarvoor geofferd, heeft de vermeende erfgenamen geen stap verder gebracht. Sinds 1912 echter is er een nieuwe Jteooming gekomen. De heeren A. van Merle te Apeldoorn en F. Ch. A Cunès te Amsterdam hebben opnieuw deze zaak aangevat en onderzoekingen ingesteld in de verschillende archieven, welke stukken bevatten op dezen Pieter Teyler van Hulst en op diens beweerd testament betrekking hebbend. Deze onderzoekingen hebben geleid tot allerlei vondsten, welke aanleiding zijn geworden dat de heer Van Marle overging tot een allerbraafst optreden en beleedigingen van hoogst ernstigen aard tegen verschillende gezagsper- sonen. Teneinde de actie beter te kunnen voeren, richtte de heer Cunès in Am sterdam een vèreeniging op „Recht zij ons doel" en stichtte hij ook in verschillende andere gemeenten, waar onder Gouda, een afdeeling daarvan. Over deze vrij algemeen bekende feiten sprak gisterenavond in de boven zaal van de „Harmonie", de heer F. Ch. A. Cunès van Amsterdam, voor een aantal belangstellenden, wellicht allen vermeende rechthebbenden. Een erfenis quaestie is altijd iets zeer onverkwikkelijks, en zoo is het ook met deze zaak. Indien wij een resumé geven van het gisterenavond door den heer Cunès gesprokene dan komt dit hierop neer De heeren Van Marle, CuDès e. a. vermeenen als afstammelingen van Pieter Teyler van der Hulst recht to hebben op diens nalatenschap, de thans te Haarlem gevestigde Toylerstichting, welke beheerd wordt door vijf direc teuren, op grond hiervan 1° dat een testamentaire beschikking door een notaris opgemaakt niet bestaat, daar P. T. v. d. Hulst zonder uitorste wils beschikking is overleden 2° dat wel oen testament wordt aangewezen als zoodanig, hetwelk zou zijn opgemaakt door den notaris Nicolaas Galloo, van wien de bovengenoemde erfgenamen meenen te kunnen aantoonen dat deze als notaris nooit heeft bestaan. Dit testament in 1*878 voor den dag go- komen zou op 29 Juli 1777 nog ver anderd zijn door Pieter Teylor van der Hulst en door den genoomdon notaris Nicolaas Galloe, die reeds over leed op 16 Mei 1777, dus 74 dagen voor cle verandering van het testa ment. Roods in 1784 voerde Catharina Olthof een proce3 met directeuren der Teyierstichting om deze nalatenschap en word zij, de afstammelinge uit de grootmoederlijke lijn door do Recht bank in het gelijk gesteld en werden directeuren volg. spr.voroordeeld totaf- gifte van alles wat tot die nalatenschap behoorde. Een vonnis in hooger beroep in 1786 gevallen, stelde echter de directeuren in het gelijk, op grond hiervan dat Cath. Olthof niet vol doende was gelegimiteerd zij was niet opgeklommen tot den gemeenschép- pelijken stamvader. Spr. grondt zijn beweren als zou de Teyierstichting een onrechtmatig bezit zijn van heeren directeuren hierop dat deze directeuren niet hebben kunnen bekomen een koninklijke bewilliging voor de stichting en ook op het feit, dat de overschrijving op het kadaster ten hunnen name eerst geschied is in 1902, terwijl daarvoor de bezitting slechts als nalatenschap te boek stond. Om deze beweerde feiten groepeerde spr. in dikke woorden een groot aantal verdachtmakingen van personen als Jhr. van Riemsdijk, wegens verval sing op het Ryksarchief, van de Haar- lemsche kliek(!) zooals spr. het uit drukte en van meerdere personen, die bij deze zaak betrokken zijn. In details behandelde spr. de werk zaamheden die de vereeniging had ver richt in het afgeloopen jaar en de ver schillend conferenties, die in verband met de mogelijke oplossing dezer quaestie waren gehouden. Ook deed spreker mededeeling van een aantal klachten die tegen bepaalde personen waren ingediend bij de Recht bank te Haarlem, den Minister van Justitie, de Tweede Kamer en datH. M. de koninging zich thans in deze ook op de hoogte had doen stellen. Spr. noemde het meerendoel der bladen ten opzichte dezer zaak zeer partijdig. Ten slotte wekte spr. op om allen zich aan te sluiten, xipdat er meerdere kracht 4ou kunnen uitgaan. Gelukt het ons niet zei spr. ten laatste om ons goed langs den weg van recht te bekomen, dan gaan wy het halen Heeuwijk. De minister van Bin- nenlandsche zaken, heeft met wnzi- Krimpen a. dLek. Het zoontje van A. Slingerland was op den zolder van het cokespakhuis van de heer F. J. Mijnlioff geklommeu en kwam door een misstap door het zolderluik naar beneden vallen, waar het bewus teloos werd opgekomen. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen en ver leend door dokter N. J. Van Dam. Schoonhoven. Tot gemeento-secre- alhier, is benoemd de heer J. I. Van Ballegooyen de Jong, ambtenaar ter secretarie te Goes. Maandag had de onderhandsche aanbesteding alhier plaats van het bouwen van een woonhuis en fabriek voor de heeren v. d. Waal; te Rotter dam. Ingeschreven werd voor sectie C 1523, timmerwerk: H. Peltenburg, f 4163, J. W. Dogterom, f 5155; schilderwerk J. De Gidts, f 1010? A, Vormey, f 1075. K. Verhoef, f 1160 loodgieters werk0. Ponsipen, f 909, J. Ponsioen, f 850smidsworkA. v. d. Sijs f 297 A. Brassen, f 360. Zevenhuizen. In de jongste vor- gadoring van de vryzinnige kiesver- eeniging „burgerplicht" alhier werd tot bestuurslid herkozen de heer N. Romoijn en word benoemd in de va- caturg van den heer J. van Vliet, de heer J. M. Boode. Haast vecht. In de laatstgehouden vergadering der vereeniging „Handel on Nijverheid" werd, na afdoening van huishoudelijke zaken, besloten inlich tingen in te winnen, hoe do postdienst zal worden ingericht, wannoor de lijn Gouda—Schoonhoven in exploitatie zal zijn gebracht. Gevreesd wordt, dat alsdan de dionst zal worden inge krompen. Voorts werden oenige besprekingen gehouden tot het oprichten oonor On derlinge Brand waarborg-Maatschappij. Dit punt jWerd aangehouden. Ten slotto werd bosloton zich tot den raad to wenden met het vorzoek, stappen te doen tot annexatie van dat gedeelte van Rocuwijk, dat ligt buiten- dyks tusschen het z.g. huisje van Bom en de gemeente Gouda, btj het water- gemaal van Stoin. Aan deze uitbreiding heeft Haastrecht groote behoefte, daar in de gemeente zelf goen bouwterrein beschikbaar is. \Sch. Crt.) Als bestuursleden der Haastrecht- sche Kiesvereeniging zijn gekozen de heeren H. Frederikze, E, Verboom enl J. J. WensveenM gda j£i Trokking v. Woensdag 12 Febrl No. 2833 f 15.000. 48215043, 5663, 7001 ieder f 1000 1442, 1627, 1938, 2201, 4240,r 5329, 8678, 11157, 12538, 15200, 16136, 16880, 17215, 17448 en 18426 ieder f 100. 6897, 9094, 16774 en 17476 ieder I f 200. 3540, 5667, 7357, 9679, 980GJ 12085, 15799,. 17410 ieder f 40()| Prijzen van f 70.1 4Ü aio 89» 58H 45 800 900 1096 31 1904 50 1870 1490 1570 1754 1009 '.«ho 9158 9988 55 (15 9B89 9419 9791 98 04 9895 74 9018 3907 8040 88 3144 04 9900 56 8485 80 3009 8090 84 47 8740 8980 81 4118 4910 45 4388 01 4490 4610 90 04 4710 4S71 5087 5111 09 5900 0140 08 6696 6615 5793 06 0018 94 0000 71 80 0181 0940 0885 0590 09 0073 0709 HS 0858 7095 7801 04 74»! 7510 7056 88 7777 7814 89 7004 818U 8941 88 8388 8495 30 86 8608 880Ü 8780 8886 8000 8040 77 Z 0074 0188 0909 4 95 »494 09 0590 85 88 9095 0757 .'«01 10010 57 10101 37 04 77 10500 10088 10740 10897 58 07 10970 11000 74 11818 88 11461 11501 11718 70 19009 96 19198 19680 19400 19684 19790 19899 13077 18198 18958 H8 08 18871 18498 00 00 78 77 13040 14019 14184 14945 14400 76 77 14515 14074 05 14098 84 15060 15100 84 15998 01 IBB80 15640 08 16874 09 15048 78 18046 10834 50 1(M77 10549 W 10000 90 01 10744 17068 88 08 17111 179B8 17*46 17638 17000 17090 7» 18000 18190 00 18993 82 56 10011 01 18499 18510 90 87 18004 18807 77 10074 87 08 10105 94 48 10453,10550 10006 71 10789 10808 10090 50 7fl 90019 57 90919 87 00 90001 90Al 90671 90015 70 90784 90877 5e klasse 14o lyst: 2337 m. z. 2937. medewerkte. De rusttijd is van 11.45 uur tot 1.15 uur. Het O. M. eisehte wegens overtre ding van de arbeidswet f5 boete subs, o dagen hechtenis. De 20-jarige dienstbode C. E. te Nieuwerkerk a.d. LTssel bekende op 12 Jan. L. Albers met een biljartqueu op het linkeroog te hebben geslagen. De man viel haar lastig, zei bekl., en zij had zich verweerd. De mishandelde gaf op, dat hij alleen maar gezegd hadkrijg ik geen knappe schoondochter. Eisch wegens mishandeling f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Den 21-jarigen lossen werkman D. v. D. te C'apelle a.d. IJsel was ten laste gelegd, op 1 Januari Johanna Roggeveen in het gezicht te hebben geslagen. Bekl. ontkende. De mishandelde en een ooggetuige verklaarden, dat bekl. haar oen paar klappen in het gelaat had gegeven. Eisch wegens mishandeling tien da gen gevangenisstraf. N.R. Crt. ging van de beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken van 90 Februari 1897, sedert gewijzigd, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer deze gemeente ver deeld in twee stemdistricten, als volgt Stemdistrict I, omvattende de wyken A, B, C, D, E, F, G en H Stemdistrict wyk I. omvattende de (Stct.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De kantonrechter te Gouda heeft den niet verschenen beklaagde W. v. d. L., die terecht had gestaan wegens overtreding van de arbeidswet, vrij- gesproken. Tegen dit vonnis was de ambtenaar van het O. M. in appèl gekomen. Een controleur van den arbeid had een prooes-verbaal opgemaakt, waarin echter gesproken wordt van een jon- gm, hoewel een meisje bedoeld was. eze fout was ontstaan door een schrijf fout, tengevolge waarvan de naam Cornelia was veranderd in Cornelis. De ambtenaar had geconstateerd, dat een veertienjarig meisje op 16 Oct. om vyf minuten voor twaalf uur het spinnewiel draaide. Dit meisje was de dochter van bekl., die* zelf TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. v Geopend 11.10 ure. Voorzitter: Mr. van Nispon tot Sevonaor. Invaliditeitswet. De hoer Treub (v.d.) zette zyn gisteren afgebroken repliek voort en bestreed in het bijzonder den hoor Duys, dio op verschillende oogenblik- kon meer als ambtenaar van do Rijks- verzekeringsb. dan njs Kamorlidoptrad. Daarom lette deze moor op het belang van dozo bank dan op de goede uit voering der invaliditeitsverzekering. Dit toonde spr. dan mot verschillende citaten. Evenzoo zotte spr. uitéén, dat de hoer Duys ten aanzien van do kwostio der noutralitoiten in België beweringen had geuit, die naast de waarhoid waren. Ten slotte zotto spr. nog uiteen waarom zijn amendementen de voor keur verdienen boven die van den heer de Visser en boven de voorstellen van den Minister, zooals die thans zijn ge- wijzigd. Indien echter spr's amende menten verworpen worden, zou hij zich bij die van den heer de Visser neerleggen, omdat hij a^e in elk geval beter vindt dan de regeeringsv< stellen. De heor Duys (s. d.) verdedigde zijn eigen optredon en zeido aan be hoorlijke manieren te willen voldoen. Indien men echter spr's woorden tracht to (lisqualificeeren, voelt hij zich ge noodzaakt scherp te zeggen hoe liij daarover denkt. In stemming gebracht worden, de amendemonten-Treub, waarvan het eorste artikel beslist over de volgenden. Dit werd verworpen met 56 tegen 29 st., rechts plus de sociaal-democra ten tegen de vryzinnigen. In stemming kwam daarna art. 34, zooals dat door den heer de Visser is geformuleerd. Dit werd aangenomen met 63 togen 23 stvóór do vryzin nigen en 24 leden der rechterzijdd, tegen de sociaal-democraten en eenige leden der rechterzijde. De overige amendementen-do Visser werden daarna z. h. st. aangenomen, waarmede art. 34 was afgedaan. De artt. 35—41 der Invaliditeitswet werden daarop goodgekeurd. Bij art. 42, de voortgezette ver zekeringsplicht, gaf de minister op desbetreffende vragen eenige inlich tingen betreffende de overgangsbe palingen. Xrt. 42 -57 werden daarop goedgekeurd. Bij art. 57a, vrye verzekering, ver- dedigdè de beer Pat ij n (u.f) een amendement om het woord v r ij te veranderen in v r ij w i 11 i g. Behalve taalkundig achtte spr. die verandering ook beter, omdat het pa* bliek onder vrij verstaatgratis. (De vergadering duurt voort.) Geen Turksche overwinningen. Beblijn, 12 Febr. Bulgarije spreekt alle berichten van Turksche overwin ningen tegen. De Turken zyn overal geslagen. Het aebteruitzetten v$n het loofdkwartier by de Tatjalsjalinie ge schiedde om practische redenen. Vpn Jathow. Keulen, 11 Febr. In den toestaéd van von Jathow is heden morgen eenige verbetering ingetreden. De patient ia weder tot bewustzyn geko men en vraagt om voedsel. Men hoopt di*t do zieke er bovenop zal komen. Op den Balkan. Volgens Fransche dagbladberichten uit Cettinje zyo in den driedaagschen stryd voor Skoefcari 126 Montenegryn- sche officieren gedood of gewond. Twee neven van de Koningin zijn onder de gedooden, en een harer broe ders Onder de gewonden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 780.0 te Nottingham, laagste stand 756.0 te Vestmanovar. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke uiteenloopende winden ne velig tot halfbewolkt, weinig of goen regen, zelfdo temporatuur. Vorige Koer» ven Koert. hedeu- 78»/,. 78"/,. 35 62»/,, 99"/,, 85s/. 86s/, 91'/,. 85'/, 83 45 103'/, 84 58 2193/, 533/, VAN DEN 12 FEBR. 1913. Sfatttghwniuceii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet.' Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leu ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Vonozuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk eu Crediet-Instel- llngeii. Ned. Bankaandoolen ludustr. Oiideriiemiuireii American Car Foun dry Corap. C. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. AancF. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Credit*! Install, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-My.O.v.A Mijnbouw M(|i'ii. Ketahoou" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjaugLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cohar Aand. Pftroleum-Oudern Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. l^fj.tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v* G. A Hrheepraart «(Jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom'vaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. I aimk-Ouderiif niimren Bindjey Tabak Mij. A. BI venten- Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. gpunr weren Holl. IJzeren Sboor- wogmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zufd-Italiaan. Spwmij. 8eriaA-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Johiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeninren. Amsterdam Aand.3 pet 1 Hongarye. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. v GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Nat. Staatsf. prysftoudend, Buitenl. stil, Culturen voor Vorstenlanden zwakker, Tabakken verdeeld, Petro leum flauwer, Amerikanon (n géÖrukte stemming, Rubbers en Mijnen prys- hondend. 413/, 92 8% 10 7/( 25'/, 24'/, 04'/,, 63»/,, 190 275 1893/, 188 275 14'/, 14'/, 196 79 198 78'/, 188'/, 180'/, 586 580'/, 525 187 185'/, 118 101"/.. 147=/. 90'/, 96 03'/,. 03'/, 186'/, 86=/, '97 e 97 30»/,, 80'/, 159'/, 43/, 158'/, 4'/,. 100"/,. 1476/,.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2