VAN HOUTEN 'S fiONA Cacao 3^*1 GEEFT HERSTELLENDEN diandel. Joiirant edingen de BHT DE GEWETENLOOZE. No. 12097. 51 e Jaargang. liliVVISGEVTAG. □Bixiterxlaixd. FELILLE1O\. maters )N'. irwater. E JONG, thaven 31. Donderdag 13 Februari 1913. XTie'UL"wS“ u^-d.'verten^.tïe'bls-ca. voor G-o-ulcLsl ezx OzscxstreHsezi.. Verschijnt dagelijks Courant kusten slechts aling: MBTELIJK.” Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. l>7 - behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82 kan het Bureau. f 1.25 DIKST. iflevering. golooven 1NINE. 4ETALL V hol* doen k verlichten. n Woningtoez., ierstandscomm. D. •U, muren, »r en door te Sunlight /oordeellgate SLAVERNIJ ordt te niet ght het hub ld tg dig gen van m, vennakelqk- i dan in onse HOOGEN. ABS- 1 DAN’TZIG, ijgbaar aan (lOinSUIEUIIIUM. n Woningtoez., jzondheidicom- reet. voor elke regel PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren mogen noemen voor do Turken, al zijn do schitterende overwinnings- borichton der Turkscho bladen natuur* lyk niot juist. Een besliste nederlaag hobben de Turken geleden voor Skoe- tari, waar hot do Montenegrynen ten koste van honderden soldaten b* lukt zeer belangrijke stellingwfi te over meesteren. De daar gekoesterde ge vechten moeten ontzaglyk groote gaten geslagen hebben in het Montono- grynsohe leger. Vooral heel voel offi cieren hebben hot leven verloren. Tooh verwacht men dat do nog volgende gevechten deze voorafgaande in bloe- dighoid zullen overtreffen. Is dus, wanneer de Montonogrijnon mot oenig geluk zoo blijven voortgaan, de val van Skoetari binnen korten tijd te wachten, dat Adrianopol oen gelijk meer aan een en keerde zijn aPe zijden beduidend terrein gewonnen, als oen goede vriend, die vertrouwen verdient. Klothilde was wel zeer zelfstandig in haar denken en doen, maar de moedor beloofde te doen wat ze kon en zou niet nalaten horn een wtonk to doen toekomen, ook ah or slechts flauwe hoop was. Toen hij de trap weer afging, was hij voorloopig mot dezen goeden uit slag tevreden. Hij had de moedor op zijn hand, en dat was vooreerst ge noeg. Beneden stond do portier, op zijn Zondags, die voorkomend do deur voor hom openmaakte, alsof hij door dubbele beleefdheid een boganen mis- slaj goed wilde maken. Langs om wegen had hij gehoord, dat deze heer een gefortuneerd bloedverwant van hot vertrokken meisje was, on allo respect verdiende. Glftser dacht, aan den guren Novem berdag, toen deze man onbeschaamd hem de achtertrap gewezen had tot straf liet hij hem de zware deur wang- wtyl openen, en ging ef toon eerst irfet een genadig knikje door, de straat op. De zoele lucht van den Mei-avond sloeg hem tegen, en voor de eerste maal voelde hij zich behagelijX,. (Wordt vervolgd). als een eigen moedor, ofschoon gij het misschien niet noodig hebt. Als ik u dus niet geheel onwelgevallig ben, spreek dan voor mij by uw dochter, tracht voorzichtig te weten to komen, hoe zy er over denkt. Tot nu toe houdt ze niot veel van me, dat heb ik wol bemerkt. Ik ben geen mooie man, maar toch een man, taai als ieder, als ’t er op aan komt. En luister nu nog, mevrouw als ik voorloopig maar bij u welkom ben. dan heb ik al eenige hoop. Het heeft den tijd, ik wil u niet haasten. En ik zal mij niet eerder verloven,eer ik tot u kan zoggen hier zijn honderdduizend mark, nu kan ik trouwen. Dit alles zei hij achter elkaar, met een zekerheid, die ongetwijfeld echt was. Hij deed als een indringer, die met geweld zijn plaats veroveren en be houden wil. Mevrouw Teichert was er zeer door getroffen, reikte hem zonder terughouding haar hand. Ge zijt een openhartig mensch. en dat bevalt, me, zei ze op don toon van gelukkige moeder, die inwendig gestreeld ós door den man, die niet alleen de .dochter begeert, maar ook de schoonmoeder met dezelfde gene genheid nader treedt. Vervolgens sprak ze met hem; met één slag had hij Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan: J. Slegt en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner timmermanswerkplaats door het plaatsen van een electromotor van 5 P.K. voor ’t in werking brengen van een cirkelzaag in het perceel aan de Boelekade no 113: kadastraal bekend Sectie D No. 4146. Gouda, den 13 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris. J. VAN HEUS DE. is zoo’n verzamelpunt van ’s piensehen belangstelling de strijd om Skoetari. En daarna vraagt Janina het meest do aandacht. liet eerst Adrianopol, want in hoofdzaak is do strijd her nieuwd om hot bezit van deze plaats. Hier zijn het voornamelijk do Bulga ren, die zich dit belangrijkste punt van Thraciö willen verzekeren. Skoe-, tui is hot voorwerp dor onwelwillende belangstelling dor Montenegrjjnon. En bij de Bulgaren én bij do Mon- tenegrijnon staan Servische hulptroe pen dio ter beschikking zijn gestold, omdat Sorvië’s eigeh taak grootondoels is geëindigd. Bij Janina trodon do Grieken als belagers van de Turken op. Als we op het oogenblik de toestand nagaan, golooven we die niet onvoordeelig to Het'jongste onzer ministerieele De partementen, het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel, wordt weleens genoemd het ministerie van Volkswelvaart, eene benaming, die zeker niet slecht gevondeij is, omdat dit Departement/tot— taak heeft het bevorderen van landbouw, industrie, handel, verkeer, visscherij, enz., kor tom van al die takken van bedrijf, in den meest uitgebreiden zin, welke te zamen uitmaken de bronnen voor de welvaart der bevolking. Hoe het Departement d. i._ dus de minister, die aan het hoofd daarvan is geplaatst, en de onder zijn verant woordelijkheid werkende ambtenaren die taak, althans een gedeelte daar van, opvat, kan blijken uit den aanhef van het voorbericht in een onlangs verschenen werk, getiteld„Beschrij ving van Handel en Nijverheid in Nederland”. Deze aanhef luidt aldus: „Zooals voor de hand ligt, eischt de werkking van de Afdeeling Handel van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat men aan die afdeeling zoo goed inogelijk bekend is met de verschillende takken van han del en nijverheid hier te lande. Van den aanvang af heeft dan ook bij die afdeeling het streven bestaan zich hier van op de hoogte te stellen, en geleide lijk werden omtrent de beteekenis en de ontwikkelingsgeschiedenis van de verschillende takken van handel en nyverheid gegevens verzameld. Van dit dat ik me wegpakken moet; ge kunt ook uw dienstbode schellen en mij buiten de deur laten zetten. Maar dat alles kan mij niet beletten u openlijk te zeggen, dat ik uw dochter liefheb Ik heb nachten aaneen niet geslapen en op dezen dag gewacht, als ’n hond aan de ketting, die honger en dorst heeft. Lach er niet om, het is zoo. Maar ik lach immers niet, «preek als het u belieft door, viel mevrouw Teichert in, verrast door dit openhartig optreden van een natuurmensch. Nu goed, de« te beter zult ge me begrijpen. Ik ben van eenvoudige af komst, maar O, dat was mijn man ook Ziet ge, dan hadt gij ook de zekerheid, dat ik reeds daarom uw achting waardig ben, ging hij levendig verder. Want uw echtgenoot heeft het desniettegenstaande tot iets gebracht, of misschien juist daardoor. Ik weet het. Men heeft mij or var. verteld. Hij was een respectabel man. Ln juist zoo zal het met mij gaan, want ziet ge, ik heb een wil. Rijkdommen moeten mij toevloeien, en ik zal niet tevreden zijn eer ik millionair ben. Zie mij piet voor een dwaas aan, ik spreek bij mijn volle verstand. Reeds mijn chef noemde mij altijd een financieel genie. En gij zult het goed by my hebben, daarover haar eigen opvatting, en is veel te trotsch om een man te nemen, die ’t om haar geld doet; ze wil ver overd worden. 25) Wie is die meneer Oskar, als ik vragen mag? begon Glaser, toen hij weer met mevrouw Teichert alleen was, rood als ’n schooljongen, die een afstraffing heeft gehad. Zij nam hem deze vraag niet kwa- lyk, want zij wist nu, waarvoor hij eigenlijk kwam. Als een bijdehante moeder antwoordde zij O, dat heeft niets te beduiden. Agnes Herbst is haar liefste vriendin, al van de schooljaren af. Nu, en zoo kent zij natuurlijk ook haar broeder. Een aardig mensch, maar lichtzinnig, hoewel met goede vooruitzichten. Hij is referendaris. Klothilde denkt niet aan hem, ook al omdat hij veel te jong* i«. Zij lacht met hem, dat is alles. Overigens houdt zij niet van mannen, die als windhonden door ’t leven heen springen. Zij heeft het slechts op hen begrepen die wat beteekenen. Zij heeft Reeds zijn de bovenvermelde, door hot Ministerie verspreide apor^us, toen zij door de tegenstanders van de voor gestelde Tarief wet togen het onworp werden uitgespeeld, eerst door ’s Mi nisters vrienden als roclamo-bookios gequalificeerd on daarna door den Minister zelf in zoover verloochend, dat hij verklaard heeft de verantwoor delijkheid voor den inhoud nitt op zich te kunnen nomen. Nogal merk waardig is inmiddels, dat dos ondanks van die boekjes oen sindsdien bijge werkte Engelscho uitgaaf is ver schenen. Om nu nieuwe moeilijkheden te voorkomen heeft men voor het nieuwe werk, dat het Ministerie ging verlaten en dat men bezwaarlijk een „roclamo- boekje” kon noemen, er iets anders op bedacht, en is men gekomen met de uitdrukkelijke verklaring omtrent hot niot „ambteljjke karakter.” Dat dit do zaak voOr den betrokken Minister er voel boter bpmaakt, wagen wij inmiddels te betwijfelen. Deze Minister van Volkswelvaart toch zal nu bf het „niet-ambtolijke” werk van zijn drie hoofdambtenaren een referendaris en twee hoofdcom- miezon „ambtelijk” moeten desa- voueeren, óf hij zal hot verwijt niet kunnen ontgaan, dat hij door bescher mende rechten do Volkswelvaart zegt te willen bevorderen, ofschoon hij weet, dat hij uïfgaat var? werfceerde prae- missen, on hy zijn verdediging grondt op overwegingen, welke in tegen spraak zijn mot de door zijn eigen Departement, dus door hemzelf, ver zamelde feitelijke gegeven. Deze Minister handelt dan, voor zoover de bevordering der Volkswel vaart, tegen beter-weten in, on in lijnrechten strijd met het door hem voorgewende dool, enkel en alleen omdat hij, om redenen van partij politiek, aan de verhoogde opbrengst der invoerrechten de voorkeur geeft boven andere middelen ter uitvoering van zijn verzekeringswetten. De Balkanoorlog. In hoofdzaak wordt de aandacht die de Balkan trekt, geconcentreerd op drie punten. In de eerste plaats vraagt de aandacht Adrianopol met de daarmee één samen hangend geheel vormende gevechten bij Gallipoli en deTsjataldja-linie. In de tweede plaats I' H IJ S I) E H A 1> V «Tï N T I fi N Van I—5 géwone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. materiaal word reeds gebruik gemaakt bij de uitgave van eene serie brochures in de Fransche taal in 1910 en van eene in de Engelsche taal in 1912: n AperQU du commerce et de l’Industrie dos Pays-Basu en „A General View of Trade and Industry in the Nether lands”). „Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zoo gaat do schrijver dan voort is mij toestem ming verleend, om thans van de onder mijne leiding als chef der afdeeling Haridel verzamelde gegevens gebruik te Blaken tot uitgave van deze „Be schrijving van Handel en Nijverheid in Nederland11. Tegen deze opvatting omtrent de taak van het Departement is niets aan te voeren en evenmin tegen de door de Afdeeling ontwikkelde activiteit in dezen. Het is daarom to opmerkelijker ejat hot uit de door het Parlement ver zamelde gegevens, door drie, in het voorbericht met namen genoemde, hoofdambtenaren van hot Ministerie samengestelde werk, niet vanwege dit Ministerie is uitgegeven, en dat er zelfs in het voorbericht „uitdrukkelijk" op wordt gewezen „dat dezo uitgave geen ambtelijk karakter draagt.” Dit lijkt zeker wel heel vreemd. Het materiaal is door het Ministerie bijeen bracht, terwijl do ambtenaren van het departement uit de verzamelde ge gevens het omvangrijk boekwerk wel niet in hun vrijen tijd zullen hebben samengesteld noch de uitgifte ervan voor hun eigen rekening en risico zul len hebben ondernomen maar toch, men verzekert het immers niet na druk deze uitgave is niet „ambtelijk". Intusschon is het raadsel niet zoo heel moeilijk op’te lossen, wanneer men slechts bedenkt, dat de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is een van de drie Ministers, die het ontwerp-Tariefwet hobben ingediond. Als men nu weet, dat de voorstellers van dit wetsontwerp uitgaan van het standpunt, dat onze Nijverheid be scherming behoeft om tot bloei te geraken, terwijl uit de door het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel samengestelde werken blijkt, dat onze Nijverheid die bescherming allerminst noodig heeft, omdat zij onder 4let Vrijhandelstelsol zich snel heeft ontwikkeld en een groote mate van bloei heeft bereikt, dan begrijpt men in welk een moeilijk parket de Ministex- van Landbouw, Nijverheid en Handel zich bevindt. S Nu, dat is juist iets voor mij, dacht Glöser, die nu den vroolijkon Oskar wegcyferde. Ja, zóó scheen zij te wezen hoogmoedig en met zichzelf ingenomen, wachtend op den man, die haar nog ondanks haar leeftijd om haar zelven nemen wilde, en naar wien ze zich dan gewillig schikken zou. Zoo zoozei Glaser nadenkend. Vervolgens ging hij zonder omwegen op zijn doel af, als een sluwe vos - Denkt mejuffrouw uw dochter dan in ’t geheel niet huwelijk? vroeg hij, vogelengezicht weer naarw der kamer. Ik weet wel een goede party voor haar. Een man, voor wien ik durf instaan. Hij is niet bepaald mooi, maar een man, tegen wien zij zou opzien. Hij zou haar nemen, zooals ze is. Mevrouw Teichert lachte. Zijt ge ook huwelijksmakelaar? Voor iemand, dien men goed kent, doet men gaarne alles, ging hg ernstig voort. Zeker zou hij al haar wenschen vervullen, zoodra hij ze op haar gezicht leest En mag men weten, wie deze edele ridder is? Ik ben het zelf. Ik dacht het al, zei ze. Welnu. Ge kunt tot mij zeggen Suniey, 8 uur, inkeliersvereen. éunie”, 8 uur.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1