ISEL U’S, and e 1. 'IS THEE KERK te letten. khandel. Upt Courant No. 12098. Vrijdag 14 Februari 1913. Versehijiit dagelijks B-CLiten.leuQ.ca. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE GEWETENLOOZE. Gouda i Heem IYZONE* Lzorgf Telefoon Interc. 82. septische erkinq. 51e Jaargang. ezx voor O-q-ijlcLgl eaa. Os^xxs'tx® Zbc©xi— behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ITS. belang m 4 Zn-, Good*. rzia. SN. waar de vroeg léunieu, 8 uur, Kamp. en Woningtoez., derstandscomm. HUL, BAART Lz. js: IT IN ij geregeld tjdig i ontvangen van ten, vermakeljjk' dan in onae JN VA.N EM. EEÈN worden in verzegelde vijf, twee en i een Ned. on» ding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol- ït gedeponeerd, de uitvoering de ordörs aan- ENH U IS u m 1 a m p e n? aan een der 3 worden gaarne PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post ,1.50 MétGeïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post J I 00 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren allo oenhedon van dit honderddcolige lichaam, beproefde met zijn eeuwig navragon achter de roerselen en de bedryven dezer lieden te komen. Als hij dan weer buiten was en de frissche lucht inademde, stond hij eerst oen poos stil, nog onder den indruk der zoete* toekomstmuziek, die hem aan lokte om terug te komen on den eer sten slag te wagen mot de stoutmoe digheid van een leerling, die het tot moester brengen wil. Zijn hoofd was warm zijn slapen klopten hij wist, zooveel domkoppen liepen daar rond, die zooveel zwakker waren dan hij, en die toch uit gouden schotels aten, terwijl hij, de sterke toevalbedwinger, zich met aarden vaatwerk Tevreden, moest stellen. Maar dan kwam hij mot oen ruk tot zichzelf, trok zijn bruin- roode glacé’s aan, liep trotsch door, links en rechts blikken werpend, alsof hij wilde zeggen Ziet, ik ben aan de beurs, ik, de kleine stroopknecht van vroeger, en dat beteekent nog al wat I De vleugels van den scherpen, krach- tigen vogelneus verwijdden zich, on hij rook den frisschen toekomstgour, die den goudregen aankondigde. (Wordt vervolgd.) a 7 uur lanqename naak! Hotel Klaassen jrg. Volksonder- Smeenge. lóunie”, 8 uur, Zïnkeliers vereen, léunie”, 8 uur. a Dageraad. enoegenu, 8 uur, lering Chr. Soc| Do tak moest binnen hot uur aan mejuffrouw Klothilde Teichert gezon den worden, zonder den gever te noemen.. Een beteekenisvol ah van de verkoopster beduidde, dat ze het adres kende, en het viel niet moeielijk uit de praatgierige vrouw iets te weten te komen.' Vroeger moesten aan dat adres vele bloemen gezonden worden; één heer wilde in het bijzonder altijd rozen la Franco hebben zelfs in dén winter had hij daarvoor veel geld over gehad. Daarop zweeg de vrouw plotseling, omdat ze meende op Glttser’s gelaat een ontevreden uitdrukking te zien. Toen zwenkte ze. Mooie, zeer voor name dame I Dat moest gezegd wor den. De dame was al heel dikwijls ten huwelijk gevraagd, zonder toegestemd te hebben. Een mooi een flink, een aanzienlijk meisje! Weet ge misschien, wüj referendaris Herbst woont? Glaser, zich houdend of hij het adres vergeten had. Herbst O, zeker. Had vroeger er vlak naast gewoond, maar was sinds verderop verhuisd. Zij noemde huis nummer en étage. Toen zweeg ze opnieuw, als iemand die nu niets meer zeggen wilde. GUser dacht er het zyne van en lisme dat zich keert tegen dezo uit wassen van het kapitalisme, Vond dan ook in het land van de ryzende zon aanhangers, welke zelfs oen aanslag op het levpn van don Mikado beraam den. Indertijd hebben we op de voor bereiding van dezen aanslag gewezen. Toch heeft een machtige partij in Japan steeds weer de militaire uitga ven weten op to drijven en op te drij ven, maar met sneller A tempo dan de stijging der militaire lasten klom de ontevredenheid onder de groote schare der Japanners. Dezer dagen is die ontevredenheid tot een uitbarsting go' omen, die aan de voorstanders der evpansie-politiek een duidelijken wenk geeft, wat zij zullen hebben te doen om nog ernstige onlusten te voorko men. Over het verloop daarvan mor gen. •ijgbaar aan dig geacht hen voorloopig in hechte nis te doen nomen. De noodzakelijk heid van dien maatregel werd door de militaire overheid in oen door de pers openbaar gemaakt manifest, uiteenge zet. „Intusschen nu de zaken weder hun gewoon verloop hebben hernomen, heeft de Regeering weder al die per sonen, die in Constantinopel waren in hechtenis genomen en die overigens slechts gedurende twee a drie dagen gr vangen zaten, in vrijheid doen stel len, hetgeen overigens geheel en al overeenstemt met de inzichten der Regeering die geen oogenblik er aan gedacht heeft de hier bedoelde perso nen te vervolgen of hen in hechtenis te nemen. „De Regeering, die volkomen ieders vrijheid eerbiedigt, heeft er geen oogenblik aan gedacht tot eenigen willekeurig»! of uitzonderings-maat- regel de toevlucht te nemen. Mitsdien kunnen allo ingezetenen, die de wet opvolgen, er van verzekerd zijn, dat zy op geenerlei wijze zullen worden verontrust en mitsdien behoeft nie mand om die reden een toevlucht in hot buitenland te zoeken. „Juist in de tegenwoordige oogen- blikken van crisis en spanning, wenscht do Rogeering niets liover dan dat al de Ottomanen hun staatkundige ver deeldheid van vroeger op zijde willen stellen en allen, naar de mate hunner middelen en krachten, zullen mede werken tot verdediging van het va derland.” 26) Langzaam op de stad afgaande kreeg hij een brandend verlangen naar Klothilde, maar tegelijk ondervond hij het ijverzuchtig wantrouwen, dat hem reeds eenmaal bezield had. Hij zag weder den groenachtiged glans harer oogen, de roode volle lippen en het geringschattende lachje, waarmee ze hem aangezien en behandeld had. Als alle lieden, die heerschen willen, in de eerste plaats over de vrouwen, achtte hij zich in zijn eigenliefde ge kwetst zonder er een wapen tegen te hebben. Hij voelde zijn onmacht, on- danks de scherpe tanden, die hij de I gansche wereld toonde, deze domme J wereld, die den aardworm „mensch” had voortgebracht, om aan den lijm stok van den eersten handigen voge laar te blijven kleven Drie huizen verder was een kleine bloemenwinkel. Een hevige drang om nog vandaag zijn liefde te toonen, dreef hem er in. Hij kocht een tak meien, wat hem de beste heenwnzing naar den dag van heden toescheen. Japan. Een Kabinetscrisis. Indertijd reeds moesten we wijzen op de gevaarlijke hoogte, die de span ning in Japan had bereikt tusschen voor- en tegenstanders van die bekende expausie-politiek. Sedert Japan zich de West-Europeesche beschaving heeft deelachtig gemaakt, heeft het dezelfde politiek van landuitbreiding gevolgd die ook onze Europeesche Staten nog steeds voeren. De gevolgen van die uitdijing maken zich op de meest onprettige wijze kenbaar. Daartoe herinneren we aan de laatste feiten zooals zich die in den loop van deze eeuw of iets daarvoor hebben voor gedaan. We herinneren aan den Russisch-Japanschen oorlog, het Ma- rokko-goschil, do eeuwigdurende veete tusschen Engeland en Duitschland, de Turksch-Italiaanschen oorlog om Tripolis, de invloedssferenkrijg van Rusland en Engeland in Perziöal dezo verschijnselen zijn gevolgen‘,van de expausie-politiek der grooten, wat we aan deze voorbeelden nog nader zullen aantoonen. En Rusland èn Japan hadden beiden het oog gericht op Mantsjoorije. Het gevolg van beider optreden was bot singen tusschen beide landen, die tot den bekenden oorlog voerden. Frankrijk en Duitschland zochten beide nieuw afzetgebied, kwamen toe vallig beide in Marokko neerhet eindresultaat had kunnen zijn den meest verschrikkelijken oorlog, dien we in de laatste jaren gekend zouden hebben, wanneer de strijd zich tus schen den Driebond en de Entente had ontwikkeld. De veete tusschen Duitschland en Engeland is eveneens om het beste, plaatsje in de zon. Italië veroverde als de sterkste een nieuw koloniaal gebied en hoe het in Perzië toegaat, ligt ons allen nog versch in het geheugen. Japan heeft die expansie-politiek later nog voortgezet ten opzichte van Korea, maar een dusdanige politiek kan niet gevoerd worden zonder enor me offers voor leger en vloot. Het verzet in Japan tegen deze overmatig groote uitgaven is dan ook niet uit gebleven en de critiek was des te rechtvaardiger, waar de sociale toe stand van het Japansche volk nog alles te wenschen overlaat. Het socia- De strijd om Adrianopel. Uit Constantinopel wordt d.d. 13 Febr. geseindNaar van ambtelijke zijde uit Adrianopel wordt medege deeld, voeit de vyand zijn aanvallen thans uit den omtrek van Maltepe. De stryd duurde 21/® uur. De Turken be houden hun stellingen het bombar dement wordt met geringe kracht voortgezet. Turksche financiën. Gisteren heeft te Constantinopel een byeenkomst plaats gehad van direc teuren van financieele instellingen, leden van de Turksche Kamer van Koophandel en vertegenwoordigers van het ministerie van financiën, onder voorzitterschap van den Minister van Handel, ter verdere bespreking van de quaestie van het afkondigen van een moratorium. Tegen dezen maatregel werden bedenkingen geopperd, doch De oorlog in den Balkan. De dag van gisteren is bij Tsjataldsja en Boulair rustig verloopen. De Turken hebben niets ondernomen. De Bul- gaarsche troepen versterken zich in de posities voor Boulair en op 5 kilo meter westelijk van Tsjataldsja. In het gevecht, dat eergisteren bij Charkeuf plaats had, hebben de Turken meer dan 1000 man verloren de Bulgaar- sche verliezen bedroegen niet meer dan 60 man. Het bombardement van Adrianopel werd den geheelen dag zonder op houden voortgezet. Het groote Turk sche geschut beantwoordde het vuur. Uit ondervraging van bij Oklali, in de buurt van Tsjataldsja, gevangen ge nomen Turksche krijgsgevangenen, is vastgesteld, dat in dat gevecht waar bij de Bulgaarsche troepen uit 3 batal jons bestonden, van den vijand het He en het 17e regiment infanterie in het vuur was, waarvan elk bataljon uit 200 man bestond. De Turken had den stelling genomen rondom het dorp Issedine, doch de soldatan waren uit geput door de gevechten op 8 en 9 dezer de Turken leden groote ver liezen, de officieren moedigde de troepen aan met te zeggen, dat de Turksche troepen bij Tsjataldsja en in Gallipoli tot een aanvallende houding waren overgegaan ten einde Adria nopel te ontzetten. Ook verzekerden de gevangenen, dat naar het sluiten van den vrede.in alle rangen van het hier de goudader was, die hij volgen moest om tornanzien te komen. Aldus was in een nachtelyk uur de veran dering van den nachtelijken mensch bij hem tot stand gekomen. Aan de deur van de voorste kamer gelijkstaats was een plaat met het opschrift: „Voorzaken slechts tusschen drie en vier uur te spreken”. Juffrouw Schmidt, zijn kostjuffrouw, had op dracht alle bezoekers voor dat uur te zeggen, dat meneer GUser op de beurs was en hier slecht» op het aan gegeven uur te vinden was. Aangezien zij zijn eigenlijke zaken niet kende, kon zij daarover ook niet babbelen. Inderdaad had hij zich toegang tot dat trotsche handelspaleis in de Brug- strasse verschaft, om voorloopig vasten voet te krijgen. Met hovigen gouddorst in het gemoed, waagde hij het even wel nog niet eenige speculatie onder nemen, wijl hij bang was alles te ver liezen maar met groote voldoening voegde hij zich minstens eens por week onder den troep handelsmannen, die de groote zaal met hun lawaai vulden, lachend, schreeuwend, moppen tap pend, terwijl van de galerij de nieuws gierigen op den verwarden hoop neer zagen, wiens drijven en dringen ze maar amper begrepen. GUser zag en hoorde alles, bespiedde lilllhStlIE (IIIIRA\T. PRIJS DER ADVERTENTIËn“ V»n 1—5 gewone regels-miet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 BH drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 45 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte veranderde van besluit. Do tak bloe men moest liever aan mevrouw de moeder ter hand gesteld worden, maar ook zonder den gever te noemen. En daar hij de moeder niet zoo hoog stelde als de dochter, koos hij nu een kleineren tak, zeggende dat die even goed voor het doel was. Hij wilde de bedachtzame man blijven, die voor loopig niet te groote kosten maakte, zonder dat hij zekerheid had voor do toekomst. Hij ging langs het huis, dat hem genoemd was, kook met branden de blikken naar de derde verdieping, waar witte gordijnen achter de ramen hingen. Vervolgens ging hij denzelfden weg terug, maar aan den overkant, verteerd van jalouzio en met den wensch, het meisje uit fipt huis te zien komen, om h*aar nog oens te kunnen ^groeten. Twee weken verliepen, zonder dat hy iets hoorde. Het logement had hij ten laatste verlaten en hij bewoonde nu twee mooie kamers in een oud huis in de Mohrenstrasse. Dit deel der stad, met zijn talrijke handelshuizen, had groote aantrekkelijkheid voor hem, en niet minder de stille zijstraten, waar de voorname bankinstellingen waren, als oude firma’s, die geen uit hangbord noodig hadden. Met zyn op- merkzamen blik had hy ingezien, dat Turksche leger met ongeduld wordt uitgezion. Dit is ook de reden, waarom de vroegere Minister ^an oorlog meer populair was, dande huidige.’ De Times schrijft over den toestand in Traciö het Volgend^Ongetwijfeld zijn de berichten over Turksche over winningen ovenzoo overdreven als die over Bulgaarsche. De. toestand is al dus De Bulgaarsche troepen hebben zich van de Tsjataldsjft-linie terugge trokken en slechts een kleine troepen macht in hun vroegere stellingen ach tergelaten. In don tot dusver gevoor- den stryd aan den TjaiakLjalinio heb ben de Turken ongevtor 350 man ver loren, Het is bewezen, fat de Turk«che troepen langzaam ma<r zeker aan ter rein winnen. Zij heitellen bij hun voortmarsch geleidelijk de spoorweg- lipie. Ongeveer 50.000 man Tsjataldsja- troepen worden naar Gallipoli en an dere punten aan ‘0<‘ kust van de Zee van Marmöra gezonden, waarmede ook nog tröepon uit Ismed en Pandemia- vereenigu werden - Na den strijd van den 5n, en 6n Febr, bij Havakoj en Examila wflke de Turken verloren en waarbij aijieshonderd man verliezen, hebben de Bulgaarsche troe pen aan terrein gewonnen. De Bul gaarsche verloren 550 man. Den daarop volgenden dag wierpen de Turken de Bulgaarsche troepen weer in hun eerste stelling. In dewttrijd bij Tohar- koj verloren de Turken 120, de Bul garen 260 man. Do Bulgaren hebben te Gallipoli ongeveer 100.000 man te hun ner beschikking. Den Turken is het dezer dagen gelukt troepen in Rodosto te landen. De toestand te Constantinopel. Bij de Turksche Regeering waren berichten ingekomen volgens welke verschalende personen zich, naar aan leiding van het optreden van het nieuwe Kabinet, schuil hielden, of zich gereed maakten naar het buitenland te vertrekken, uit vrees van te wor den gevangen genomen. Naar aanleiding hiervan is namens den Minister van Binnenlandsche Za ken, Adilbey, de volgende verklaring openbaar gemaakt, waarvan een af schrift ontvangen is by het Turksch gezantschap alhier. Die verklaring luidt aldus „Den dag na de vorming der nieuwe Rogeering, heeft de militaire overheid het in het belang der handhaving van do openbare orde en ook in het eigen belang van zekere personen, het noo- men beloofde alles in het werk te stellen, wat noodig is om de verliezen door de crisis geleden te verzachten. AbmsyniF Revolutie. Wij hebben dezer dagen reeds ge meld, dat het bericht over den dood van den negus Menel ik, dat voor de zooveelsto maal uit Adis Abeba kwam, niet bevestigd werd. Het sch^nt nu dat do tiegus inderdaad nog leeft on dat het binnenrukken in de hoofdstad van don troonopvolger Lidsj Jeasu met 25.000 man, niet anders is geweest dan een poging om zich meester te maken van den troon, waarvan de zieke Menolik maar geen afstand wil doen. Gisterenmiddag aldus luidt een telegram, gedateerd 11 dezer, toen op bevel van Lidsi Jeasu eon vervan ging van de soldaten die delyfwacht van keizer Menelik vormen, zou plaats hebben in het Keizeilijk paleis, wei gerde de commandant van de garde welke deze functie heeft bekleed van het begin der ziekte van Menelik Af, hot bevel over te geven aan ztfn op volger. Het geschil ontaardde weldra in oen hevig gevecht, dat van zes tot acht uur des avonds voortduurde. De aanvallers slaagden er ondanks herhaalde pogingen niet in, het paleis binnen to dringen, daar de soldaten dor oude gardo met groote verbittering vochten en zelfs van een kanon en machinegeweren gebruik maakten. Het aantal dooden en gewonden is nog onbekend. Gedurende den nacht zijn sterke afdeelingen ter bewaking der legaties gezonden. In de Europeesche wijk is niets bijzonders voorgevallen. Do zaakgelastigde van Italië heeft maatregelen genomen om verscheidene Italiaansche gezinnen, die dicht by de bedreigde punten wonen, te herbergen. Do aanval op het paleis is niet herhaald. Duizenden soldaten zijn om de residentie van Meneli)c gelegerd. Mexico. De opstand. Om 8 uur gistermorgen isdestrjjd door do artillerie der regeringstroepen hervat met oen levendig granaatvuür. De opstandelingen legden een uitne mend strategisch inzicht aan den dag en bloven hardnekkig standhouden, waarop de regeeringstroepon van zwaar geschut gebruik maakten. Ma-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1