DE GEWETENLOOZE. No. 12100. Maandag 17 Februari 1913. 31e Jaargang. behalve Zon en icourant SMïteïxlaxxd. Sixxxxeixlan.d.. I in Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 'eerbericht Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ^T5.e“CL"ws- en ^k.d-vertexxtïe’lolsLcl voor G-o\xcLsu exx OzxxstxeUsezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 78"/, 78’/, 85 64'/, 100’/,. 85"/,. 86 91’/,. amon- 81 5» 219’/. 53 70’/,. 25 63’/,. 62’, 18*’/» 525 185'/. 18j 119’/, 119 91'/, 3*’/,. io’/, 90'/, 97 80*/,. 101’/,. 1*6’/, (Wordt vervolgd.) 1 Koer» »bb hele» Nieuwé Vaandel». De Tel. meldt, dat de minister van 96s/,. 30 91'/,. 86 83 157’/, 187 275 Tweodo Kamer. Invaliditeitswet. 63’/,. 186'/, 86’/. 157 Amsterdi» 13. V«ip koer». 190 75 1*7'/. IS. 52'’/,. 70’/, 45 103’/, 83% Meteriologisch BILDT. itand 774.2 te 748.1 te Seydi»- volgenden dag: i zuid-oostelijke cht tot halfbe- rog droog weer, t. 195«/2 76 j., echtgen. van Jhr. Otto Iteuchlin directeur der Holland-A marikalijn is, naar het Hbl, meldt, door den Keizer van Oosten rijk benoemd tot commandeur in <!e Franz Josephorde. 184*4 576'/, 577 97'/, 63’/,. 10’/,. Adrianopel. Do regeoring te Sofia heeft in be ginsel toogostemd, die maatregelen te nemen, welke in haar macht liggeu, om de, veiligheid der Franschon te Adrianopel gedurende hot bombarde ment te verzekeren. PRIJS DEK ADVERTENTIfiN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0 10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van I5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cü. Reclames I 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. peer Treub heeft do volgende dommken voorgesteld I. Artikel 62a to lenen„By het vaststellen van het jaarlijkseh bedrag van do ouderdomsrente van een ver zekerde, die niet in hot genot is van invaliditeitsrente, blijven’' enz. (als in het ontwerp). II. Uit artikel 63, 3de lid, te schrap pen de woorden„en omgekeerd”. lil. Artikel 139 te lezen: Invalidi- teitsrente gaat in op derf dag van in diening dor aanvraag, ouderdomsrente op den dag van indiening der aan vraag, ouderdomsrente op den dag waarop de verzekerde don leeftijd van 70 jaar bereikt, weozonronte op den dag enz. (al» in hot ontwerp). IV. Artikel 207 te lozen (1) De ar beider, die in hot genot is van inva- liditeit»rente, is van rechtswege is van rechtswege ontheven van do verplich ting om premie te betalen. (2) Voor don arbeider, die den looftfid van 70 jaar hoeft bereikt, wordt geen premie betaald. Tor toelichting van deao amende menten schrijft do hoer Treub, dat zij alleen bedoelen de regeling te vereen voudigen door buiten twyrel to stellen dat de ouderdomsrente ingant bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd en door niet de mogelijkheid open te laten, dat do verzekerde, die een ouder domsrente hoeft, blijft doorgaan mot met degbetaling van premie, om zich zoodoende een hooge iuvaliditeitsronto to verschaffen. Dat was een bijzondere grap tus schen hen, die ze zich echter slechts onder vier oogen veroorloofden.Diihne, die reeds voor den thaler gevreesd had, lachte en maakte een buiging naar den kant der glazen deur, ver heugd zich de gunst voor den vol genden dag weer verworven tejiebben. En met een gezicht zonder uitdrukking liep hij in de kleine ruimte van de eene tafel naar de andere en stampte en goot en roerde Zondag» nam mevrouw Teichert Glaser dadelijk in beslag en bracht hem naar de kleine voorkamer met één venster, voordat hij zijn tweede bouquet kwijtgeraakt was. - U mag hopen, wees u maar recht aardig jegens Klothilde, duisterde zij hem toe, terwijl uit een der andere kamers vroolijk gepraat weerklonk, dat hem onaangenaam aandeed, waarbij een man de hoofdrol scheen te spelen. Zij bemerkte zijn ontstemming en hel derde hem op Het zijn de Herbston maar, broe der en zuster. Wij hebben geen ge heimen voor hen. U kunt dus vol komen gerust zijn. Wanneer u voor deodongen man eens iets kqjn doen, zou hij u zeker dankbaar zyn. Stellig hebt u allerlei relaties Ofschoon hy zich ergerde, voelde sen onveran- soorten idem, Petroleums eens stygend, d met weinig eerende koer- md. Ik dank u overigen» nog voor de mooie meibloemen.. Gliiser meende van geluk te droomen, toon Klothilde, hem met een vrien- delyken glimlach de hand toestak en dadelijk haar neusje in de donkerrood® I F TT rozen beg-'w* had aangenomen. stond voor liem, iemand, die hem, niet meer evenals vroeger over het hoofd ’zag, maar al» man beschouwde. Volkomen ernstig stelde zij voor: Mynheer Glaser, koopman, mijn Herbst, referendaris. De laatste boog tegelijk met een slanke blondine met zomersproeten, op wier gelaat de laatste glan» van verdwenen schoonheid lag. Heel aangenaam zei Gliiser on reikte hun met plompe vertrouwelijk heid beide handen tegelijk, die nog steeds in de nieuwe glacé’» zaten toen bij echter een paar woorden met Klothilde wisselde, beviel hei» het geheimzinnige' lachen van broeder on zuster yiet, die achter zijn rug iet» belangrijk» schenen te zeggen. Hebt n weer iet» van uw be schermelinge gehoord begon Klo thilde om over de verlegenheid heen te komen, want zij vermoedde, wat in de toeschouwen omging. Een nauw De krijgsverrichtingen. In het jongste ambtelijk oorlogs bulletin te Constantinopel wordt mede gedeeld, dat do dag van gisteren bij Adrianopel kalm i» voorbijgegaan. Er is geen verandering ingetreden te- Gallipoli on te Baulair. De Turken hebben het dorp Ormanli versterkt, do vijand versterkte Kretes oostelijk van Karadjakeni en Akalan. Vorder wordt geen onkel ander feit van be- teekenis gemold. Bij Tehatalja. Uit Constantinopel wordt d.d. 16 Febr. aan de Maand. Crt. geseind Het officieel® rapport over de krijgs operaties, gisteren gepubliceerd, zegt, dat de vijand, wiens detachementen I door do Turksche troepen van de westelijk gelegen hoogten van Kalfa- keui (eenige tientallen mijlen ten weste van do Tchatalja-linie, en ten noorden van* de stad Tchatalja gelegen) werden verjaagd, gedurende eergistornacht eon bajonet-aanval deed togen de Turksche troepen, die den aanval dapper beant woordden en den vijand terugwierpen. Het persbureau te Constantinopel publiceert dd. 16 Febr. volgen» de Maand. Crt. Een communioué geda teerd 4 Febr., waarin gemeld wordt, dat 16.000 Montenegrijnen met veel geschut, ’n aanval deden op de forten van den Tarabosch en van Birditza. De Turkan sloegen den aanval krach tig af, zoodat de Montenegrynon moesten terug trekken. Zij lieten zes kanonnen en 3000 gewonden op het slagveld achter. Fbawhjk. Postdiefitallen. Te Parys is een briefbesteller van het Centraal-bureau aldaar in hech tenis genomen,’ die, naar thans geble ken is, sedert jaren duizenden brieven en postwissels heeft verduisterd. Het De oorlog in den Balkan. Skoetari. Reuter seint uit Londen, dat Popo- vitaj, de Montenegrijnsche zaakgelas tigde te Londen, een ambtelijk telegram van den Min. van Buitonl. Zaken ontving, met de opdracht aan don Ruseischen gezant mede te dealen, dat de inzichten van Montenegro nopens Skoetari onveranderd blijven. liet telegram eindigt met de woor den Skoetari of de dood I Popovitsj verklaarde, dat uit de telegrammen doorhem uit Cettinje ontvangen, blijkt, onderzoek hoeft nog niet kunnen uit- maken hoe het mogelijk is geweeet, dat de dader dezer diefstallen gedu rende zulk oen goruimen tijd niet ontdekt is geworden. Oorlog voornemens is eon commissie in to stellen, welke zal worden belast mot hot ontwerpen van nieuwe vaan dels bij de nieuw te vormen regimen ten no. 12 tot on met 24. J 187 2747/8 1893'» 8*’/,. (iül USUI E (<IHU\T. PRIJS VAN H E TABON nTmEN T Per kwartaalf 1.25 Idem franro per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladt.50 Idem franro per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauL»am: TiEXDKWKn 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De Balkanoorlog. De bloedige gevechten die de laatste dagen tusschen de Balkanstaten eener- zijds en Turkije anderzyds hebben plaats gehad, schijnen geen verande ring in den toestand te hebben ge bracht. Turkije is meer dan ooit de machtelooze tegenstander. Hoewel niet te ontkennen is, dat dp militaire toe stand veel beter is dan bij het begin van den oorlog, maakt de financieel® onmacht, waarin Turkije op het oogen- blik verkeert, elke verbetering verder ónmogelijk. De poging die En ver-Bey en Fethi-Pasja hebben geejaan om door een belangrijk wapenfeit het lot van Turkije te verbeteren, is mislukt. De voorgenomen landing bij Rodosto en Sjarkeuj is op een nederlaag voor de Turken uitgeloopen. Twee Turksche transportschepen vol troepen zijn ge zonken. En van de troepen zijn er o, zoo weinigen gered. De gevochten die tegen de Bulgaren waren geleverd, hadden zoo’n nederlaag gebracht voor de Turken, dat in groote wanorde de troepen terugtrokken en opnieuw moesten worden ingescheept. Ook bij Gallipoli schijnt het debet aan Turksche zijde te moeten worden geplaatst. Be grijpelijk is dan ook dat de Turksche regeering naar den vrede verlangt. Dat is niet, zooals van sommige zijden wordt beweerd, een terugkrabbelen van het Jong-Turksch bewind. En Mahmoed-Sjefket-Pasja èn Enver-Bey, in het algemeen dus de nieuwe regee ring, hebben steeds beweerd, dat zij den vrede wenschten, alleen op wat minder vernederende voorwaarden dan de oude Kiamil-Pasja had weten te bedingen. De mogendheden, met name Engeland, tot welke de Porte zich had gewend, zijn echter nog geheel dezelf de, die ze zich tijdens den geheelen •duur van den oorlog hebben getoond. In plaats van met krachtige een menschenverdelging, als deze oorlog is, te beletten, staan de groote mogend heden machteloos den oorlog gade te slaan. De een voor de ander durft niet daadwerkelijk tegen een dergelijken onmenschelrjken toestand optreden. En al geven we toe, dat met van één een zoodanige succes volle poging zou kunnen uitgaan, men had toch mogen verwachten, dat die heeren, die vredes- conferenties uitschryven, de vredes- idee niet zoo erg zouden hebben be klad. Er is van verschillende zijden merkbaar hoonend lachje speelde om haar lippen en oen onbestemde uit drukking lag in haar groote oogen. Een versleten schoon® stond voor Gliiser, maar hij zag het niet. Zijn beweeglijke, blik omvatte slechts haar igroef, die zii mot dankzegging rijzige gestalte en den blanken, ge- igenomon. Een geheel andere vulden hal», die door do uitgesnodon zijden blouse zichtbaar was. En hy had haar willen toeroepen Vraag daar toch niet naar! Wat gaat jou üat domme meisje aan fziat fliynneer vnuser, xuupiunn, mijn on» vroolijk zijnIk bon blij, dat je vriendin, juffrouw Herbst, mijnheer .vandaag zoo verstandig bent. Geef my je hand en zeg ja, want stellig heeft je moeder je reeds nHes verteld. Hij haalde do schouders op on zei verachtelijk met een gevoel van onbe haaglijkheid Die i» waarschijnlijk reed» ver loren. Wat geef ik ook eigenlijk om die meid, laten we daar niet over praten. Daarbij keek hy langs haar heen in de groote eetkamer, eigenlijk echter staarde hij in net onbestemde. Ja, mama heeft het mij reed» verteld. Heel jammer eigenlijk, want ik mocht haar heel gaarne. 28) 4 Overigens wordt je balsem steeds slechter, de berichten klagen er bij dozijnen over. Ik zal maar naar een ander moeten omzien. Hij ging weg en sloeg de glazen deur hard achter zich toe, terwijl Dahne met uitgebreide armen in zijh laboratorium bleef »taan, evenals iemand, wien men het laatste woord heeft af gesneden. Zulke tooneelen vielen meer voor, zonder dat ze echter ernstige gevolgen hadden. Beiden wis ten, dat zij aan elkander gewaagd waren, als twee lichamen van onge lijke grootte, die, los van elkander geworden, elkaar steeds opnieuw zoe ken. Het duurde ook niet lang, of Glaser stak zijn hoofd naar binnen en riep den keukenmeester op den ge wonen toon toe De zwavelpap kan je me toch wel voorschryven, lieve dochter. Maak dan ook een flesch extra fijnen balsem klaar, sterk en snel werkend, weet je, een waardoor het haar ’a nachts groeit. dat er groote voortgang gemaakt wordt met de krijgsverrichtingen en dat Skoetari binnen eenige dagen d^>or de Montenegrijnen en Serviërs geno men zal worden. hij zich toch door de laatste woorden gestreeld en zyn gerustheid nam toe, toen mevrouw Teichert uit zich zelf over haar bezoek bij hem begon te spreken en het zeer betreurde, hem niet thuis getroffen te hebben, daar hij reed» op weg naar de beurs wa». Vandaar dus deze plotselinge omme keer Natuurlijk, zoo iets trok altijd Gliiser,wiens middel door een gokïeede jas van goed snit omsloten werd, rekte zijn gefriseerd hoofd uit den opstaan- den kraag met do witte das on ant woordde heel gewichtig Ja, men moet letten op de ver schillende aanwijzingen. Ik speculeer nu in zekere spoorweg-aandeolen, dat' moest u ook eens doen, dan kon u spoedig uw vermogen verdubbelen. Voortdurend keek hij naar haar pruik, wat haar byna in verlegenheid bracht, want zij bespeurde zyn scherpen blik. Om hem op andere gedachten te brengen, ging zij niet haar verma ningen voort Wee» u maar heel lief en attent voor mijn dochter, hoort u Zoo is ze nog het best te winnen. En neem u het haar niet kwalijk, al» zij een woord te veel zegt. Zij is nu eenmaal een uitgelaten meisje. En als u heden te vreden over haar zyt, dan spreken we de volgende week een ernstig woordje. den spot gedreven met de aanstaande opening van het Vredespaleis ep wer kelijk meer dan »pot kan men ook niet voor de toekomstige comedie over hebben. In hetzelfde jaar, dat het paleis voor den Vrede wordt geopend, natuurlijk mot redevoeringen, die zouden doen verwachten, dat geen onaangenaam woord meer tusschen de volkeren zal worden gehoord, in dat zelfde jaar herdenkt een groot deel van Europa dat het in een groote bloedige strijd zich ontworstelde aan den druk van Napoleon. En tevens wordt in den Balkan do vredesidee geïllustreerd door oen oorlog, die in wreedheid vele vorige overtreft. Men zou lachen om het zot te van de aan staande vertooning, wanneer de zaak waarom het ging, niet betrof het leven van duizenden en duizenden thans en van hoevelon nog later? Want ook de toekomst is allesbehalve gunstig voor do vredesideo. Op don Balkan broeit nog meer. De verhouding tus schen Bulgarije en Roemenie is van dien aard, dar zij m®t de volgende woorden in de Voss Zeitnng wordt weergegeven „Wanneer de eischen door Bulga rije niet aangenomen worden is een afbreken der onderhandelingen te vreezen” .En hoe is de verhouding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland Tusschen Frankrijk en Engeland cener- zijds en Duitschland anderzijds Wel ke waarborgen voor don vredo geeft het optreden van Rusland in Mongo lië tegenover China? We zijn geen pessimisten, maar we geven het toch den beste te doen thans nog een zon nige toekomst voor de menschoid als komende te zien. De vorkiezingsactie in Hilversum. Do candidaat dor vryzinnigan in het district Hilversum, de hoor Do Jong, hot Kamerlid voor Hoorn, die Maan dag de verkiezingscampagne inzotte met een lezing te Hilversum, sprak in de afgeloopen weck achtereenvol gens te Laron, Bussum on Naarden, Standaard-polomiok „De Standaard” van Zaterdagavond bevat hot volgende ingezonden stuk Mynheer de Redacteur! In uw hoofdartikel Do Fontein en de uit haar vlooiende wateren, opgo- nomon in uw blad van 8 «lozer, lees ik hot volgende: „Zelden dan ook heeft een man als mr. Van Deventer zijn waarne mingsvermogen zoo sterk gebla meerd, al» toen hij onlangs in do Kamer verluiden liet, dat hij in onze Oost tusschen de Christenen en do Mohamedanen zoo goed als geen onderscheid had opgemorkt. Dit zyn oordeol toch was gevestigd op een vergelijking in zeer beperkten kring, oenerzijds van personen die, hoezeer nog gedoopt ja, toch alle gemeen schap met de Chriatehjke religie reeds lang verzaakt hpdden, en an derzijds met personen van onder den Islam, die tot do besten be hoorden waarop de Islam te roemen hooft.” U zult mij en ongetwijfeld velen uwor lozers verplichten met do woor- delyke aanhaling, van dio gedeelten mijner jongste Kamerredo, waarop dezo uw uitspraak gegrond ia. Onder dankbetuiging bij voorbaat hoogachtena. TTw tl w «Ir C. TH. VAN DEVENTER. Oravonhago, 11 Februari 1913. Do Redactie van „De Standaard” antwoordt daarop~s (Zoodra er ruimte lfthnt,^zullen we misschien, ten deele althans, 'hieraan trachten to voldoen. Maar voor alle dingen sta vast, dat do heer Van Deventer in Christelyke kringen zulk een stuitende ergernis door zyn betoog hooft gegeven, dat het plicht van onze Pers is, aan deze ergernis uiting te gevon, ook al kan niet» ons verplichten heel zijn breed betoog over te drukken en eon enkele zinsneë zou niet vol staan. Red.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1