ISEL ITS, i and el. Courant ikhandel. Fresia iedingen i de Courant cces. KIEZERSLIJST. DE GEWETENLOOZE. No 13103. S-o-ïtexxlaxxca. I FEUILLETON, Gouda. 51e Jaargang. Woensdag 10 Februari 1013. I^TieMWS- ezx -A.d.-vertexxti@1ola.c34 -veer QroxxcLe. exx Oxxxstr elrezx. Telefoon ïnterc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN^ZOON. Buitenlandsch. Nieuws. SïxxrxexxLa,xx<a.. KAMER VAN ARBEID. aan het Bureau. jid, M Zn., Gouda. (Wordt vervolgd.) r Kanaries 13, en */i liter foendermeel Ier voederkosten lo 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ij geregeld tijdig i ontvangen van ben, vermakelgk e dan in onze merk ih ee voeders. res EIT IN ia Heeren 555 Cn kosten slechts si al i ng: voor elke regel 357 van genoemd ctopr slechts een m de eischen het bezit mag i van zijn werk- velen hun ner het igen in de eerste i, in de tweedè loon ier week het waarschijnlijk heden tot een eenigs- zins schappelijk vergelijk zal komen. Naar de Minister van buitenlandsche zaken verzekert, zou Madero in begin sel zich vereenigd hebben met de be noeming van een president ad interim. rijgbaar aan De Balkanoorlog. In Turkije heerscht een gedwongen rust. Het weer is zoo slecht, dat van operaties geen sprake kan zijn. In de laatste paar dagen is dan ook abso luut niet gevochten. Behalve het slechte weer zal de hoofdoorzaak wel ‘zijn het gebrek aan financiën. In Turkije is het heel erg, maar toch gelooven we wel, dat ook de andere Balkanstaten niet bepaald ruim in hun financiën zitten. Bij de Turken is het op het oogen- blik zoo erg, dat sommige categoriën van ambtenaren al in geen drie maan den hun salaris hadden ontvangen. Van een paar honderdduizend Turk- sche ponden, die de regeering nog had weten te krijgen, zijn dan ook eerst de postambtenaren betaald, pm- dat de directeur-generaal anders vrees de, dat de ambtenaren zich uit de kassen zouden betalen. Een dergelijk iets had weer nieuwe verwikkelingen meegebracht. In Turkije wordt dus gedwongen vrede gehouden en onder- tusschen stookt men tussohen Bulga rije en Roemenië het oorlogsvuurtje wakker aan. Roemenië wenscht als schadevergoeding voor de onzijdigheid die het in dezen oorlog heeft betracht, afstand van eenig gebied. Bulgarije, dat zich ten koste van enorme in spanning nieuw gebied heeft verwor ven, is natuurlijk niet gemakkelijk te bewegen land af te staan. Nu Roe menië niet vrijwillig de beschikking Iniverseolvoer) j 13 en */j kilo .ntisepiische a werking 6 a 7 uur iraanqcname smaak! edermefhode. Moederfabriek nsiA. - Enkhuizen. baar bij HH.: I, Wijdstraat. LD, Veerstal. enoegenu, 8 uur stiekvereeniging geleden. Zij excuseerde zich eenige oogenblikken, om vlug naar de vroe gere werkkamer van haar man zaliger te gaan en sigaren te halen, die daar stonden. En Glkser gebruikte deze gelegenheid om naar het groote, ge sneden buffet te gaan, een schitterende suikervaas op te nemen en naar het zilverkeur te zien. Zij was echt, dus was zeker ook alle verdere opschik van gelijke waarde, vooral de groote candelabres, die op den schoorsteen stonden en die hem dadelijk bij het binnentreden verrukt hadden, als zware voorwerpen, die Klothilde eens moest erven. De kleine deur daar ginds leidde naar haar slaapkamer, dat wist hij uit Anna’s beschrijving. Hij keek om zich heen en toen hij zich onbespied zag, trad hij er dapper op toe, opende haar en wierp er een blik in als een dief, die iets bespieden wil. Een heerlijke geur kwam hem tegemoethij zag een kleerenhanger met zijden rokken, uit lokkende kant en al de geheimen, die een meisjeskamer vullen. Schel gelach deed hem opschrikken; snel sloot hij de deur weer en trad op den groenen papegaai toe, die in de groote koperen kooi bij het venster heen en weer schommelde en tegen vreemden vinnig was. Ofschoon Glaser dit door Anna wist, stak hjj den vinger Hij zou zich wel wachten er een woord in te spreken. Hl wist, dat ze nóóit met hem zou willen trouwen, ook al was ze tien jaar jqnger geweest, of schoon ze hem wel mocht lijden, maar alleen, omdat ze inzag, dat ze niet bij elkaar pasten. Ondanks haar leeftijd vond hij haar nog een hupsche meid, een rijpe, afgevallen perzik.die hij op de hand gewogen had. Eindelijk zei hij toch Agnes, wees niet zoo hatelijk Waarom ben jij er niet eer bij geweest? Zoo’n zwager, weet je, waar wat van te leenen valt, zou me best bevallen Kom, schei nu u*Trf verzocht Klothilde. 1 In eens was de twist gedaan, de twee vriendinnen stonden tegelijk op, omvatten elkaar en begonnen een dansje. Uit de achterkamer zag Glaser het en hij rekte den hals uit, terwijl me vrouw Teichert hem nog altijd bezig hield en lachend zeide Vrooljjk kind, nietwaar? Zoo is ze dikwijls. Hoor nu eens, mijn waarde. Aanstaanden Donderdag maken we in den middag een uitstapje, Klothilde en ik. Als ge wilt,, kunt ge van de partij zijn, en we zullen dan spreken. Engeland. Suffragettes veroordeeld. Onder do Londensche suffragettes, die beschuldigd werden met kwaad opzet ruiten gebroken te hebben, is William Lansbury, zoon van den vroe- geren arbeiders-afgevaardigde, door den politierechter tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, Annie Lansbury, dochter van den vroegeren afgevaardigde, tot een maand, en miss Sylva Pankhurst tot twee maanden gevangenisstraf met dwangarbeid. Turkje. De i brand te Constantinopel De brand in Stamboul heeft 300 huizen in de asch gelegd, o. a. een honderdtal huizen en 40 winkels in dó straat tegenover de Aya Sofia. Talrijke gezinnen van ambtenaren zijn, zonder huisvesting en werden onder gebracht in de moskeeën Sultan Ahmed en Aya Sofia. Mexico. New-York, 17 Febr. Uit de hoofd stad hfóxico wordt gemeld Een eigenaardige strijdwijze der op standelingen is om op de hoogste punten der gebouwen scherpgeschut op te stellen, teneinde op verren af stand de Bondssoldaten neer te schie ten. Deze manier van beschieting heeft vele doodsgevallpn onder de burgerij veroorzaakt, o a. van den Amerikaan Meredith, die gedood word toen hij van uit het dak van zijn huis de be schieting gadesloeg. Ook de Ameri- kaansche gezant werd bnna door een kogel getroffen. Gemeld wordt dat Emilio Gomes Basques zich tot pre sident liet uitroepen. De wapenstilstand heeft de proviandeering der hoofd stad mogelijk gemaakt. Het is den beiden partijen echter niet geoorloofd hunne stellingen te versterken. De opstand in Mexico. Telegrammen uit Mexico (stad) melden, dat hèt schieten gedurende den geheelen n|acht en den ochtend is voortgezet. Over het algemeen zijn de opstandelingen aan de winnende hand, daar tijdens den nacht de regee- ringstroepen zich uit alle blootgestelde punten hebben teruggetrokken, terwijl kort voor den middag een sterke ar- deeling regeeringstioepen uit de hoofd stad is weggetrokken in de richting van Cuernavaca. Dit wordt als een aanwijzing beschouwd, dat de positie der regeering zeer verzwakt is en dat 30) Mevrouw Teichert had de tafel op geheven en stond nu pratend met Glaser voor het breede hoekvenster der eetkamer, waardoor men in den mooien tuin achter het huis keek. Zij had Glaser eenige minuten terugge houden, om iets bijzonders met hem te bespreken. -r Nu, bent u met haar tevreden? vrota zij gekscherend, als was zij ver- jongp. Is Klothilde niet heel anders sedert de laatste maal Ja, zij heeft een kopje, maar u kan verzekerd zijn, u hebt indruk gemaakt. - En bloeiend ziet zij er vandaag uit, he? GlSser knikte, den blik steeds door het open gordijn gericht, daar, waar de dne anderen stonden terwijl hij dacht„Praat toch niet, oude, prijs ze toch niet zoo aan, ik zie immers alles”. Nu hij zich verbeeldde half en half Klothilde door zich zelf gewonnen te hebben, was hij stoutmoediger ge worden en niet ten tweede male had hij zulke warme woorden tot mevrouw Teichert gesproken, als eenige weken De oorlog' in den Balkan. Het Bulgaarsch-Roemeensch geschil. In opdracht van hun regeeringen hebben de vertegenwoordigers der groote mogendheden er nadrukkolijk bij de Roemeensche regeering op aan gedrongen, een beroep te doen op de medewerking der groote mogendheden om tot een regeling van ’t Bulgaarsch- Roemeensch geschil te komen, alvorens tot de uiterste middelen over te gaan. Verschillende berichten. Het gerucht, dat Enver Bey te Rodosto gewond zou zijn, wordt offi cieel tegengesproken. Ook do geruch ten, dat do Turken 15.000 man bij Boulair verloren hebben, alsmede dat do Grieken 10.000 man in de baai van Besika ontscheept hebben, worden tegengesproken. Men verzekert in .goed in gelichte kringen, te Constantinopel dat de Porte de hoop niet om tot heropening der vredesonderhandelingen te komen. Frankrijk. Ondeugdeiyk kruit? Uit Toulon wordt geseind Aan bqprd van de Panton is gister morgen een ongeluk gebeurd, doordat een kanon ontplofte. Drie leden van de bemanning werden doodelijk 'ge kwetst. De Dantón verliet Nizza met ver scheidene andere schepen, tot bijwo ning van de wedstrijden in do haven te Toulon. De bemanning der schepen nam aan de wedstrijden deel. Men verzekert, dat het kanon‘bij het sluit stuk uit elkaar sprong. Er zijn drie dooden, en verscheidene gewonden. Daar het zoo laat was, en zeer slecht weer," besloot men eerst hedenmorgen naar Toulon terug te keeren, om de dooden en gewonden naar het hospi taal te brengen. Oost enrijk-Hong arme. De politie te Weenen. heeft den meubelmakersgezel Franz Freiberger in hechtenis genomen. Hij kwam uit München met het voornemen om den moord op den Rijksraad-afgevaardigde Schumeier te wreken door den leider der christen-democraten, Leopold Kun- schak, den broeder van Schumeier’s moordenaar, te dooden. Freiberger legde een bekentenis af. Hotel Klaassen jrg. Volksonder- Smeenge. lenoegen” 73/t u. telling. téunie”, 8 uur, Winkeliers vereen, lonie”, uur, Ned. Bond van •en, afd. Gouda. moegenu, 8 uur, ering Chr. Soc. over eenig grondgebied krijgt, is het begonnen te dreigen met een ultima tum. De onderhandelingen, die vooraf gevoerd werden, hebben niet tot het minste resultaat geleid, niettegen staande de mogendheden, zoowel die der Entente als v\n den Driebond, allen invloed hebben aangewend om eenige ontspanning te bewerken. In Roemenië echter schijnt men mot alle geweld te willen blijven staan op de eenmaal gestelde eischen. Men wenscht namelijk het gebied van Toebrakan aan de Donau tot eenige K.M. voorbij Baltsjik aan de Zwarte Zee. De Bul garen blijven pertinent zich verzetten tegen afstand van zooveel gebied. Natuurlijk is op het oogenblik Roe menië de sterkste; 1° heeft Bulgarije zijn leger bijna geheel in Thracië sa mengetrokken, en 2° ook al zou het Bulgaarsche leger vanaf dit oogenblik vrij in zijn handelingen zijn, dan is de gevechtswaarde door den oorlog, dien het thans nog voert, aanzienlijk verminderd. De mannen in de beste tijden van hun leven zijn in de slagen bij Loele Boergas, Kirk-Kilisso en Tsjorloe gesneuveld. En hoewel het leger opnieuw is aangevuld, kan niet beweerd worden, dat de heel jonge mensch'en, die thans dienst doen, een even groot volhardingsvermogen be zitten, evenveel kalmte en doorzet tingsvermogen. Tegenover een mo gelijk bezetten van het Bulgaarsch gebied door het Roemeensche leger kan Bulgarije dan ook enkel stellen een protest en een verzoek aan de mogendheden om bemiddeling. Bulgarije schrijft do halsstarrigheid van Roemenië toe aan het stoken van Oostenrijk-Hongarije in deze zaak. Het vertrouwt, dat Rusland ten gunste van Bulgarije zal tusschenbeide komen of althans al zijn invloed zal aanwen den om een optreden met de wapenen te voorkomen. Ook .nog naar andere zijde schijnt Bulgarije hulp te hebben ge zocht, n.l. bij de Staten van de Bal- kanbond, doch deze waren niet tq bewegen, ten gunste van Bulgarije op te komen, anders dan in den oorlog met Turkije. Zou de verhouding nu reeds minder goed zjjn. Afgaande op de reeds vroeger verspreide geruchten zou men dit wel vermoeden. GOlimiECÖÏIUVT Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTÏËn; Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meero. 10 Bij drie achtereenvolgende plaatsihgen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Telefoon Interc. 82. f 1.25 r 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post B 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren in de kooi on toen het dier wilde gaan praten, zei hij Dómoor, gedraag je fatsoenlijk! Vergeet niet, wien je voor hebt Hij dreigde met de roode vuist, zoodat de papegaai de vleugels uit sloeg en krijschte. Men mag hem niet plagen, zei mevrouw Teichert en reikte hem het kistje met sigaren aan. Mij ook niet, gaf hij ten antwoord en toonde lachend zijn witte tanden daarbij gleed zijn blik weer naar de muziekkamer. Daar staken broeder en zuster juist sigaretten aan, terwijl Klothilde heden het roöken ver smaadde. Agnes plaagde haar daarmee. Zeg eens, anders ben je toch niet zoo, maar ik weet wel waarom Hij mag het niet zien, he? Denk je, dat je het' kunt verbergen Zou je hem werkelijk willen hebben, zeg Mij kaft men hem schenken, ik zou hem niet nemen Klothilde bleef ernstig. Praat toch niet! antwoordde zij. Je zoudt allebei je handen toeknijpen als hij naar jou kwam. Klothilde, wees niet boos. Zoo een kan ik immers eiken dag krijgen. Heb je zijn handen gezien Meid, ik begrqp je niet. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Gouda maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde Kiezerslijst voor de Kamer van Ar beid ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd en dat tegen betaling der kosten afdrukken daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijst kunnen binnen veertien dagen na heden wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. GOUDA, den 15" Februari 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, 1 J. VAN HEUSDE. Actie voor Staatspensioen. In de groote zaal van Musis Sacrum te Arnhem had Maandagavond een openbare vergadering plaats, uitge schreven op initiatief van de afd. Arnhem van den Bond voor Staats- pensioneering, door 25 vereenigingen daar ter stede. De zeer druk bezochte vergadering werd o.a. bijgewoond door het lid van de Tweede Kamer voor Arnhem, den heer K. Eland. Als sprekers traden op de heer E. M. Teenstra lid der Tweede Kamer, met het onderwerpWaarom Staats pensioen de heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer met het onder werp „Opgedrongen sociale verzeke ring,” en de heer ds. D. A. Van Kre velen, redacteur van de Ned. Pensioen- partij, met het onderwerp„Het Bui tenland en wij.” Ten slotte werd de volgende motie aangenomen vóór Staatspensioen en tegen het ontwerp-Talma De vergadering ehz.: gezien de hoogst onbillgke bepa lingen van het Wetsontwerp op In- validiteits- en Ouderdomsverzekering, als daar zijn voor ’t (meerendeel der btlangheb- benden een wekelijksch pensioen van f2.60 per week op 70-jarigen leeftijd en na een 54-jange premiebetaling het uitsluiten der vrouwen, die niet loontrekkend Waren, alzoo ook der weduwen van tie 70-jarige loontrek- kenden de bepaling in art^ Wetsontwerp, waan gering aantal hunner 1 der Wet zullen voldoqi de bepaling, dat de/invalide loon trekkende niet meer 111- zijn van twee derd< kracht, efi dan voo| pensioen zal .becjra loonklspse fl.i .klasse tl 80 ,p*! gezien de schrielheid der uitkeering aan de weduwen voor haar kinderen beneden de 13 jaren: ongeacht de grootte van het aantal kinderen het zelfde kleine bedrag Klothilde werd boos. Hij is een solied man, en onze gast, verstaat ge Laat in ’s hemels naam mama zoo iets niet hooren, zij houdt van hem. Agn.es kreeg den sigarettenrook in de oogen, zoodat ze traanden. Ze zweeg een poosje, dan riep ze: Oskar, wat zeg jij er yan Ze meent het werkelijk en onlangs nog maakte ze zich vroolijk over dien ffos”, zooals ze hem noemde. Klothilde bleef nu kalm. Ja, zie je, kind, toen wist ik nog niet, dat hij me hebben wou, zooals ik ben en dat hij honderdduizend mark aan mijn voeten zou leggen Als dat jou overkwam, waren jullie geholpen en kwamen jullie eindelijk uit de schulden En gebruik makende van de verba zing harer vriendin besloot ze triom- feerend Zie je, zoo is het. Als je een man was, zou ik zeggen Kus me de hand uit bewondering. Agnes lachte zenuwachtig. Weet hij hoe oud je bent vroeg ze met een van kwaadheid rood gelaat. Je geeft vandaag erg op ons af, wat zeg jij, Oskar? Oskar hoorde den kleinen twist zwijgend aan en trok de schouders op.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1