STATEN GENERAAL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. I .aatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - - *7» - gezien ook de voorgenomen nieuwe Tariefwet, met als onvermijdelijk ge volg duurdere levensmiddelen, ver zwaring van de premielast is overtuigd, dat het Wetsontwerp op Invaliditeits- en Ouderdomsverze kering, bijaldien als wet aangenomen, een ramp zal worden voor de werk lieden en ook voor zeer vele patroons; dat de wet daarom moet worden inge trokken en in de eerstvolgende regee- rihgsperiode moet worden vervangen door een Staatspensioen zonder premie betaling vraagt aan de kiezers in hoel het land, om bij de aanstaande Kamer verkiezingen mede te werken, opdat die candidaten worden gekozen, die aan de totstandkoming van een Staats pensioen in de eerstvolgende vier Regeoringsjaren krachtig willen mede wepl^en en dringt er by de kiezers tevens op aan, ook bij het stellen van candi- dateu in hunne kiesvereenigingen met de bezwaren te^on meergenoemd Wets ontwerp rekening te houden. Onze ambulances. Aan een schrijven van dr. Sike meier is het volgende ontleend Den 3den Februari vertrok ik naar Demotica voor de conferentie met het hoofdkwartier. De heen- en terugreis duurden ieder 12 uur. Als de trein om half negen 's avonds een uurtje in KuleU-Burgas rangeert, hooren wij voor het eerst het bombar dement van Adrianopelde beide in de coupé aanwezige hoofdofficieren slaken een kreet van vreugde. Den volgenden dag had ik op het hoofdkwartier een zeer aangenaam on derhoud op het verzoek om in een der veldhospitalen, hetzij bij Tscha- taldscha, hetzij bij Adrianopel dienst te mogen doen, werd geantwoord dat dit aan geen enkelen vreemdeling werd toegestaan, en dus ook aan ons moest geweigerd worden. Bij de dan volgende besprekingen worden mij de iets meer naar achte ren gelegen plaatsen opgegeven, waar heen men de gewonden zal transpor teeren wanneer Adrianopel eventueel bestormd zal worden, en spreekt men er zjjne groote voldoening over uit dat een gedeelte onzer ambulance zich daar beschikbaar wil stellen. Onmiddellyk na mijn terugkomst in Tchorlou heb ik dr. Meihuizen opge dragen de zooeven bedoelde plaatsen te bezoeken en verslag uit te komen brengen over zijn bevindingen. Dade lijk kan dan begonnen worden met het pakken der benoodigde kisten, zoodat bij het eerste telegrafische berioht van het hoofdkwartier daarheen getrokken kan worden, waar onze hulp vereischt wordt. Reeds den geheelen middag en ook gedurende het schrijven van dezen brief hooren wij onafgebroken de ka nonnen van Tschataldschaook hier heerscht dus groote bedrijvigheid om de gewonden zoo te kunnen ontvan gen als het behoort. Gisteren kwam voor het eerst het bericht, dat zooveel mogelijk bedden moesten worden vrij gemaakt ieder die eenigszins herstel lende was werd uit de hospitalen ont slagen morgenochtend vertrekt een trein met reconvalescenten uit Tchor lou naar de verschillende grootere plaatsen in Bulgarije. p--!\ Dr. Koolemans Bevn^n/is tot zijn en mijn spijt gedwongen, door drin gende omstandigheden, eerstdaags van onze ambulance te scheiden en naar Nederland terug te keeren, de overigen blijven allen. Sinds eenige dagen is het prachtig weer, we zyn allen gezond. De vrijzinnige kiesvereeniging Dok kum heeft, zoo meldt de Leeuw. Ct., met op één na algemeene stemmen candidaat gesteld den Heer J. Sibenga Muller te Bussum. Naar aanleiding van het incident Duys-Ankerman in de vergadering van de Tweede Kamer van jl. Vrijdag heeft de heor Ankerman, naar het Friesch Dgbl. meldt, aan den heer J. de Vries te Oudohorne telegrafisch gevraagd, hem te willen melden, waar en wan neer hy mr. Ankerman, in het open baar of particulier, over de Invalidi teits wet-Talma zou hebben gesproken. Het antwoordt luidde, 'dat de heer Ankerman in 1909 gesproken heeft te Nijehorno in een vergadering ondeï voorzitterschap van ds. Lonkhuijzen. Bioscoopvoorstellingen en centuur. Voor eenigen tijd is te Arnhem, naar aan de N. Crt. wdkdt gemeld, in het leven geroepen een commissie, die zich voorstelde toezicht uit te oefenon op de films, die op zgn. kin dervoorstellingen in de bioscoopthea ters hier ter stede vertoond worden. De burgemeester zeer ingenomen met het streven der commissie, besloot toen cp de Zondagmiddagvoorstellin gen, die niet onder de controle der commissie vielen, aan kinderen bene don 16 jaar den toegang te weigeren. Of er geen voldoende medewerking is verkregen van de zijde der bios- cooptheaterdirecties, is niet bekend geworden, maar zooals Zaterdag jl, is gemeld, heeft de commissie haar taak neergelegd. Het besluit van den burgemeester was daarmee niet van do baan, en dit heeft den heer Her mans aanleiding gegeven in de raads vergadering van heden jl. daarover een interpellatie tot den burgemeester te richten Spr. wenschte daarbij niet te spreken over het wenschtelijke van een dergelijk verbod, hij wii alleen vragen of men kinderen den toegang kai\yweigeren. Als dat waar is, meent spr. dat men ingrijpt in de rechten der ouders en ^bovendien vraagt hij waarop dat verbod rust. Is het noo- dig, dat er censuur wordt uitgeoefend op bioscoopvoorstelling, dan moet die uitgaan van den Raad. De burgemeester wees er in zijn antwoord op, dat jnist wel wil spre ken over het wenschelijke toegangs verbod voor kinderen. Vele bioscoop voorstellingen oefenen op kinderen een verkeeerden invloed, daarom juichte spr. hetf in het leven roepen van een commissie als bovenbedoeld toe en toen haar niet gelukte wat zij zich voorstelde, heeft spr. zich afgevraagd of hij geen invloed moest oefenen op den aard der kindervoor stelling. Spr. heeft toen bepaald dat elke film op een kindervoorstelling te vertoonen, eerst gezien moest wor den door iemand vanwegw hem, bur gemeester, gezonden. Daarop kwam van de cinema-directeuren het verzoek de afgekeurde films wèl op Zondag te mogen vertoonen, wanneer zij zorg droegen dat dan geen kinderen wer den toegelaten. Daartegen had hij geen bezwaar en met groot genoegen con stateerde hij dat het peil dor voor stellingen is verbeterd. Voortgaan op den ingeslagen weg achtte ook de commissie voor de strafverordenin gen het beste en dus zal aan ieder kind de toegang geweigerd worden, wanneer een afgekeurde film wordt vertoond. Beide standpunten vonden in de Raad hun verdedigersde heer Ribbius zag in het optreden van den burgemeester een aanranding van de vrijheid der ouders en achtte nog veel beter toezicht te oefenen op wat voor kinderen boven de 16 jaar zooal vertoond wordt. Is het waar wat men spreker ge zegd *heeft, nl. dat de politie den aard der films moet beoordeelen, dan acht Spr. dit verkeert. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan opj dat de politie hem een beschrijving der film doet toekomen en dat hij dan beslist. Van -andere le werd het optreden van den Bur gemeester beschouwd als een zeer te waardeeren waarschuwing aan ouders en onder applaus bracht de heerCre- men hem hulde voor zijn zorg, ook de heer De Wilde, de zaak zoo op vattende acht 't beter dat de burge meester op eigen verantwoordelijkheid doet, waartoe de wet hem bevoegd heid verleent, dan dat een commissie optreedt. De heer Hermans houdt vol dat niemand hem kan verbieden met zijn dochtertje naar de bioscoopvoor stelling te gaan, wanneer hij dat voor zijn kind niet nadeelig acht. De bur gemeester houdt daartegenover vol dat vasthouden aan den ingeslagen weg noodig is en dat binnen enkele mnanden dan het peil der voorstel lingen aanzienlijk verbeterd zal wezen EERSTE KAMER. Vergadering van 18 Febr. v.m. 11.15 u. (vervolgd Staatsbegrooting. De heer Van Deventer (v.d.) repliceerde en betoogde dat het haar zijn meening gewenscht is dat in Mahomedaansche streken uitsluitend neutrale scholen worden opgericht, en geen gesubsidieerde christelijke scho len. De Regeering beschikt nog wel over andere middelen om haar chris telijkheid aan te toonen dan door het opdringen van kerkelijke scholen. De neer Van P a 11 a n d t (a. r.) vroeg het standpunt der Regeering inzake het toelaten van vreemd kapi taal in Indiö. Wat het bidden by ver kiezingen aangaat door den heer v. d. Feltz ter sprake gebracht, spr. zou kunnen wijzen op het bidden dat een coalitie-candidaat niet zou worden gekozen als te Ommen is geschied. De Minister van Binnenland- sche Zaken repliceerde. Er heerscht bij de Regeering allerminst zucht tot scheiding. Uit den door, den heer v. d. Feltz geuite klacht zou de minister moeten vreezen voor geestelijke vrij heid onder vrijzinnig bewind. Wanr Minister Talma in zijn belangrijkste sociale wet de Invaliditeitswet zooveel tegenwerking hêeft ondervonden, daar heeft men niet het recht to zeggen dat by de Regiering gemis aan ernst aanwezig is. Het eobtscheidingsontwerp is een ontwerp berustend op gematigde trans acties. De vrijzinnig-democratische party mist het recht de Regeering lastig te vallen over technische voor zieningen bij de sociale wetgeving, de wending dier partij was verrassend. Bovendien de opportunistische partij, de liberale unie zal de vrijzinnig-demo cratische wel opslokken. De toeleg der vrijzinnigen is om met behulp der sociaal-democraten het kabinet te doen vallen, waardoor een verwarde toe stand zal ontstaan. Omtrent de toe lating van vreemd kapitaal in Indië bestaat geen regel. Dat de christelijke school niet zou mogen worden gesticht in Mahomedaansche streken, noemde de Minister eem buitenspprige eisch. De beraadslagin^euwerden daarop gesloten en wordt daarna hoofdstuk II (Hooge Colleges van StaïbU zonder debat en z. h.st. aangenomen A Aan de orde was daarna de pqgroo- ting van Justitie. De heer Pelinck (u. 1.) bepleitte zoo min mogelijk gebruikmaking van het instituut dor plaatsvervangers bij de rechtscolleges. De heer Van Voorst tot Voorst (r. k.) drong aan op een onderzoek naar de voeding der gevangenen als ook op positieverbetering der onder wijzers bij die inrichtingen. De heer Van Niorop (1.) vroeg of de vacature van de portefeuille van Justitie zal worden vervuld. Het beheer van twee departementen is niet gewenscht. De M i n i s t e r van Binnenl. Zaken ad. int. van Justitie wilde met voor zichtigheid afit woorden. De Min. zal onderzoek doen naar de voeding der gevangenen. De salarisregeling der bedoelde onderwijzers is kort geleden herzien. Indiening van een suppletoire begrooting voor de inspecteurs der rijksveldwacht kan de Minister niet toezeggen. Het ligt niet in de bedoe ling de departementen van Binnenl. Zaken en van Justitie te vereenigen. De Minister kan met het oog op de aanstaande verkiezingen niet anders zeggen dan d^t de Justitie-portefuille tijdelijk wordt waargenomen. De beraadslaging werd daarop ge sloten en de begrooting z. h. st. aan genomen. F i n a n c i e n. De heer Fransse» (a.r.) ontkende dat destijds den post voor een 17o predikantsplaats om principieele rede nen was verworpen. Spr. wensohte een wettelijke regeling. De Minister van Financiën, de heer Kolkman antwoordde dat ditmaal ook de gewone wijze is gevolgd en wettelijke regeling niet noodig is. De begrooting werd aangenomen evenals het ontwerp inzake het staatsmunt- bedrijf en hoofdst. VII (onvoorziene uitgaven). Waterstaat. De heer K r a u s (u.l.) bepleitte be slaglegging van gronden voor de sluis- werken te IJmuiden. In verband met de ontwikkeling van de scheepvaart achtte spr. zulks dringend noodig en vSrwachtte dat de Regeering thans aan Amsterdam niet zulke eischen zou stellen, welke niet zijn in te willigen. Het geldt hier een gewichtig nationaal belang. Woensdag 11 uur voortzetting. TWEEDE KAMER. Vergadering van 18 Febr. n.m. 1 uur. (Vervolg.) Invaliditeitswet. De M i 4 i s t e r van Landbouw, Nijverheid en Handel eerst het amen- dement-Patijn op art. 62 behandelend, oordeelde dat het wel mogelijk zou kunnen zijn, dat het amendément geld opbrengt aan de Bank. De Minister acht echter den prikkel zeer gering dat men geen invaliditeitsrente na het 60e jaar zal vragen, omdat op 70 jaar pensioen kan worden verkregen. Waar dit amendement eerst in wer king zal treden 10 jaar na in werking treden der wet, daar meende de mi nister het beter dat thans dit amen dement zou worden ingetrokken, daar nog tyd te over is om de bezwaren te ondervangen. De Minister bestreed voorts het amendement-Treub in verband met art. 63, waarin wordt bepaald dat een rente niet kan worden verhoogd. Het verbod tot premiebetaling in dit amen dement neergelegd, acht de minister onjuist. Het ontwerp geeft veel beter oplossing. De regeling in art. 62 is niet te ingewikkeld voor den arbeider Na repliek van de heeren Treub (v.d.) en Goeman Borgesius (u.l.) trok de heer P a t ij n (u.l.) zijn amendement in. De heer Duys *(s.d.) noemde zijn bezwaren tegen de renteberekening jn het ontwerpde wijze van ont vangst van amendementen door de rechterzijde weerhoudt spr. een amen dement in te dienen. De heer Treub (v.d.) trok ook na dat hem geen sympathie van de zijde der Regeering was gebleken zijn amen dement in. Het amendement-Patijn op art. 62 (verhooging van den maatstaf ter be rekening der ouderdoipsrente werd daarop verworpen, waarna het art, werd aangenomen. Door den heer Duys (s.d.) werd nog voorgesteld aan art. 65 een amen dement toe te voegen, dat op de af wijzing kan worden teruggekomen, welk amendement spr. toelichtte. Na een re- eti dupliek van den Mi nister trok spr. zijn amendement in, waarna het art. werd aaDgenomen. Een amendement-Duy» op art. 67 (weezenrente) om pleegkinderen gelijk te stellen met wettelijk erkende kin deren ondervond bij den Minister be zwaren van practischen aard, waarna het amendement werd gewijzigd in dien geest dat bepaald wordt dat pleegkin deren minstens een jaar in het gezin moeten zijn alvorens de ouderdoms- of invaliditeitsrente ingaat. Nadat ook de heer Nolens (r.k.) tegen dit amendement zijn bezwaren had geopperd, wijzigde de heer Duys zijn amendement nogmaals, waarna op verzoek van den Minister de behan deling van dit art. werd aangehouden. Woensdagmorgen voortzetting. Men schrijft uit Hillegom aan de N. R. Crt.: Op de bloembollenvelden zijn de voorjaarswerkzaamheden in vollen gang. De vroegste hyaeinthèn zijn reeds geheel ontdekt en kleuren de tuinen met een frisch groene tint sommige vertoonen hun knoppen al. De nachtvorsten kunnen hier evenwel nog veel schade berokkenen. De zachte winter heeft een snel ontwikkelings proces bevorderd, zoodat bét gewas over het algemeen vroeg genoemd^kan worden. Hier en daar ziet men/reeds de eerste crocussen De strijd in de sigarenindustrie. Uit Amsterdam meldt men aan het Vad.u In verband met het uitsluitingsbe- sluit der Amsterdamsche sigarenfabri kanten hebben wij ons heden gewend tot eenige hoofdbestuurders van den Sigarenmakersbond. Eenige hunner hadden dit-besluit verwacht, anderen daarentegen niet. Deze laatsten gronden hun meening op de omstandigheid dat de vorige week nog verschillende groote fabri kanten hier ter stede arbeiders hadden aangenomen. Overigens zal men evenals in de andere plaatsen des lands, ook hier ter stede, de uitsluiting kalm afwachten. Hier ter stede zullen door het besluit der Amsterdamsche fabrikanten 1000 a 1200 arbeiders worden uitgesloten. Naar ons nog van werklieden-zijde werd medegedeeld zullen de hier ter gevestigde onvereenigde fabrikanten inn arbeiders niet uitsluiten, zoodat dan toch een 1000-tal sigarenmakers en tabaksbewerkers zullen blijven door werken. De uitkeering die aan de uitgesloten arbeiders wordt verstrekt bedraagt volgens de statuten per week f 5.50, f 1 voor de vrouw, indien de uitge- slotene gehuwd is en f0,50 per kind onder de 16 jaar. Het maximum dot jozamonlijke uitkeering aan één lid jedraagt f 10. Voor plaatsing op de kiezerslijst hebben zich te Vlissingen het buiten gewoon groot aantal van 638 personen aangemeld. Het aantal nieuwe belas- tingkiezers (bedraagt 406. Te Prinsenhaga is, op last der jus titie opgegraven het lijkje van den negenjarigen De Jong, die aldaar 11 dezer plotseling was overleden en van win 't gerucht liep, daar op school zou zijn mishandeld. Gebleken is, dat de knaap een natuurlyken dood is ge storven, zoodat het gerucht tpeenen- male ongegrond is. Brand. Gisterennacht brandde een root deel van de vloerzeilfabriek „De Vogel" der firma Van Calcar en Co. te Zwolle, geheel uit. Het is nu reeds de derde keer dat dit fabrieksgebouw door brand werd vernield. De nieuwe fabriek was slechts één jaar in exploitatie. Het gebouw, dat op verschillende plaatsen groote scheu ren^ vertoont en waarschijnlijk wel zal instorten, is 20 M. hoog, 34 lang en 12 breed. De fabriek was voor 3/t op beurs polis verzekerd. De schade is groot. Vele orders liggen onafgedaan. Een Amsterdamsch Weekblad roept de hulp in voor een weduwe met haar 4 kinderen waarvan het oudste 4, en het jongste 3 maanden oud is. Diefstal aan de Hembrug. Het Justitieol onderzoek naar de vroeger gemelde ontvreemding van gelden uit de kas van het hoofd der magazijnen aan de Hemburg leidde niet tot opsporing van de daders, maar verschafte toch zoodanige gegevens, dat men op het betrokken bureau is gaan zoeken wat elders niet te vinden bleek. Althans moet, naar de Tel. ver neemt, een commissie bezig zijn de administratie en 't beheer nauwkeurig na te gaan. GOUDA, 19 Februari 1913. De le luit.-kwartierm. J. F. G. Bode, van het 5e reg. inf., is overgeplaatst bij het 4° reg. inf. te Gouda. Geloof en Vaderland. De opvoering van het reeds eerder aangekondigde dramatisch spel uit het protestantsch-christelijk leven „Geloof en Vaderland" zal plaats hebben op Zaterdag 8 Maart a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen" alhier. Den 40n Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer R. H. Cools als chef in de heeren- en kinderklee- dingmagazijnen van de firma Wed. A. Pino werd aangesteld. Aanvaring met noodlottig gevolg. Bij den kop van de Handelskade te Amsterdam hoeft gisterenmiddag, zoo meldt de N. XR. Crt. aan boord van een sleepboot, de Van der Garden II, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Deze sleepboot kwam in aanvaring met een motorbootora de botsing te voorkomen, sloeg zij volle kracht ach teruit, maar stootte toen met zulle een hevigen schok tegen het daar gemeerd liggende stoomschip Alster, dat haar stoomketel uit elkander sloeg, en de stoker, de 24-jarige C. Wusteleyn, in de machinekamer onmiddellijk gedood werd. De dekknecht, de 17-jarige J. Westerwaal, werd zoo zwaar gewotid, dat hij spoedig daarna bezweek. De Alster kreeg boven de waterlijn een gat aan stuurboordzijde. Nader wordt gemeld Beide mannen zijn |gedood door het kokende water* dat in een breede straal de machinekamer van de sleepboot inspoot. De machinist, die hier ook vertoefde, kon nog aan dek vluchten, maar heeft vermoedelijk in de haast de ladder omgeschopt, zoodat de stoker en de dekjongen niet meer onmid dellijk naar buiten konden komen. Brandweermannen van de nabijzijnde brandweerkazerze kwamen te hulp en spoten in de machinekamer, waaruit dikke dampwolken opstegen, om het kokende water af te koelen. Daarna begaven zij zich in de machinekamer, waar zij beide mannen vreeselijk ver brand vonden. -De stoker was reeds doodde dekjongen gaf nog teeken van leven hij werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis overgebracht, doch overleed spoedig na aankomst aldaar. De aanvaring tusschen de sleepboot en de motorboot, waarvan het onge luk het gevolg was, moet veroorzaakt zijn doordat laatsgenoemd vaartuig te laat vóór de sleepboot over wilde. Kantongerecht. Zitting van 19 Februari. D. K. en drie anderen, waarvan alleen A. J. K. ter terechtzitting was verschenen, werd ten laste gelegd dat zij in den ayond van 13 Jan. voor bijgangers met sneeuwballen hadden gegooid, waardoor gevaar voor hen ontstond. Geëischt werd voor ieder hunner f 6.boete anbs, 3 d. h. J. v. d. S. had op 13 Jan. jl. des middags toen hij zich met zijn zwaar beladen hondenkar in de Boelekade bevond, den aangespannen hond meer malen getrapt, waardoor het dier pijn lijk jankte. De getuige G. Burger verklaarde dat het beest zeer vermoeid was, en dat bekl. den hond, die niet snel ge- naar zyn zin liep, schopte. Getuige B. J. Blom, die nadat de kantonrechter hem tot driemalen toe de eedsformule had voorgezegd, deze behoorlijk kon nazeggen, had ook ge zien dat bekl. het beest, dat wegend de gladheid van den weg ook moei lijk vooruit kon, door schoppen had aangezet. Bekl. verweerde zich door te zeggen dat het mogelijk was dat door het uitglijden de hond een paar keer was geraakt, doch opzet was eri niet geweest. De hond ziet er trouwens uitstekend uit, een bewijs dat het dier goed wordt behandeld. De eisch luidde f 9 boete subs. 3 d. h. J E B. alhier had in zyn werkplaats twee jongens laten werken gedurende de rusttijden en hoorde deswogen 2 X f 3 boete subs. 2X6 dagen tegen zich eischen. Vrouw W. alhier stond terecht we gens* schoolverzuim van haar jongen. Zij vertelde dat de jongen een echte belhamel was. Naar school ging hij niethij ging aan den haal of voerde kattekwaad uit, haalde brieven uit een bus, soms wandelde hij naar Haas trecht, maar op school bij den heer Van Kersen kwam hij niet. Zijn vader werkte buiten en zoodoende had zij den jongen niet onder voldoend toezicht. Zondags was vader thuis en kwam de jongen geen voet de deur uit. Deze veelbelovendë knaap zat in de 6e klas. De kantonrechter wees er dan ook op dat deze jongen een goed exemplaar zal worden in de maat schappij. Bekl. verklaarde nog da*de jongen nog niet schoolging. <B Geëischt werd f 1.Woete subs, 2 d. h. D. v. Z. alhier was geverbaliseerd omdat hij op besneeuwden weg geen bel aan zijn paard had. Bekl. verklaarde wel een bel te hebben aan den wagen. De eisch luidde f 1.boete sufys. 1 d. J. T. was dronken geweest, doch ver klaarde dat hij geen geregeld drank gebruiker is. Hij had zich geschaamd zich dronken op straat te bewegen en had zich toen zelf laten opbergen. Met den goeden raad vén den kan tonrechter dat hij zich voortaan vroe ger moet schamen, eischte de ambte naar voor ditmaal f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Heden diende opnieuw de zaak tegen de melkhandelaren J. W. S., J. P. de G. en J. L. van wien door den;agent Woudenberg monsters waren genomen op het pleintje voor de Melkinrichting „Ons Ideaal" aan de Karnëmelksloot. In de vorige zitting had bekl. J. L. aangevoerd dat genoemd pleintje niet valt onder „openbaren weg". GetuigeWoudenberg Verklaarde thans daar ter plaatse de ifionsters te hebben genomen, wijl de algemeene opinie is dat, omdat achter die in richting huizen staan aan andeien toebeboorend, dat pleintje wordt be schouwd als openbare weg. De ambtenaar, die de toestand ter plaatse niet had gezien, rëquireerde toepassing van de wet. De uitspraken van des den bepaald op 5 Maart. zaken wer- Uitslaande brand. Hedenmiddag heeft een pitslaande brand gewoed in het perceel Wilhel- minastraat no. 52, bewoond door den melkverkooper Kooiman, dip ook een winkel houdt van zuivelproducten. Een dikke rook, die van achter het huis en door het dak sloeg en over de Wilhelminastraat woei, had een groote menigte nieuwsgierigen naar het terrein van den brand gelokt. Het duurde niet lang of de ruiten rinkel den op den grond en de vlammen sloegen door de winkelramen en de deur uit. Blijkbaar bevatte de winkel veel brandbare stoffen, want het vuur greep snel om zich heen en groote vlammen werden weldra zichtbaar en veroorzaakten op straat een groote hitte. Onophoudelijk werden lichte knallen gehoord, alsof er klein vuur werk werd afgestoken. Te vijf minuten voor drie was de stoomspuit op de Varkenmarkt aange komen en kon deze het vuur met een krachtige straal aanpakken. Onmiddel lyk weken de vlammen voor de ont zettende watermassa, welke ila enkele oogenblikken nog werd vermeerderd door een straal van de waterleiding, die het vuur aan de achterzijde aan- tostte. J Te 10 minuten over drie was de brand zoo goed als gebluscht, maar het benedenhuis was geheel uitgebrand. Naast het brandende pand woont de schilder H. de Groot, die ziek te bed lag. Diens huis was ook vervuld van een verstikkende rook. Bereid willige menschen traden de woning binnen en brachten den zieke iö dekens .gewikkeld, by den winkelier J. Verkerk in perceel no. 46 waar hij liefderijk werd opgenomen! Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Naar wij verna men is de inboedel hoewel laag, ver zekerd. Aan de belendende huizen werd water- en rookschade aange bracht. iBoskoop. Het getal aangifte-kie zers voor plaatsing op de kiezerslijst bedraagt fdit jaar 120, tegen 52 in het jaar 1912. Voor de oprichting eener Coö peratieve Boerenleenbank, aangesloten bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht hebben zich na afloop der lezing door den heer C. van dpn Hurk, Hoofdinspecteur van genoemde Bank, op Maandag j.l., gehouden in het hotel Neuf alhier, 50 personen als lid op gegeven. Capelle a.d. IJttel. Met ingang van 17 Febr. is benoemd tot 2° amb tenaar ter secretarie, de heer J. Biert, ambtenaar te Montfoort. Krimpen a.dIJsel. De Zang- vereeniging dóór Inspanning Uitspan ning gaf Dinsdagavond haar tweede uitvoering in dit seizoen met mede werking van het gezelschap-Wessels uit Rotterdam. Een tiental nummers werden ten gehoore gebracht, welke zeer veel bijval oogstten. Een woord van lof is hier zeker niet misplaatst èn aan de Zangver- eeniging èn aan den Directeur den heer Z. de Jong, die reeds zooveel japen met yver en opgewektheid aan het hoofd dezer vereeniging staat. Een zeer gezellig bal besloot deze zoo uitmuntend geslaagde uitvoering. Woensdagmorgen had Joh. Nie- mansverdriet het ongeluk met paard en wagen van den dijk af te tuime len. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen wat materiale schade. Schoonhoven. Maandagavond had in het Nutsgebouw alhier een ver gadering plaats van de onlangs opge richte Vrijzinnige Kiesvereeniging. Een concept-reglement werd behan deld en daarna vastgesteld, waarna tot definitieve bestuursleden werden be noemd de heeren W. C. van der Kop (voorzitter), II. G. Geelhoed (secreta ris), J. «Groesbeek (penningmeester) TI. C. van Geelen (commissaris) en B. J. Teijinck (commissaris). AJs naam der vereeniging werd vastgesteld Vrijzinnige Kiesvereeni gen „Schoonhoven" (Sch. Crt.) Krimpen a. d Lek., 18 Febr. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad zijn tot leden van het stembureau voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen benoemd de liee ren P. II. van Wijnen en P. v. d. Linden, en tot hun plaatsvervangers de heeren K. G. Smit én J. Drapers Bij den hoogen waterstand op 2627 Augustus jl. werd de kleine Zaagpolder onder water gezet, waar door de pachters aan de te velde staande gewassen veel schade leden, Ten einde eenige vergoeding te ver krijgen wendden deze pachters zich /met een adres tot de Algemeene Ver- eenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland welke commissie thans heeft geant woord, dat zij geen vergoeding kan verstrekken, daar bedoelde overstroo- mihg niet te wijten was aan dijkdoor braak, doch aan de omstandigheid, dat de dijken van den overstroomden polder niet hoog genoeg waren om bij den wel hoogen, doch niet buiten gewoon hoogen waterstand op 2627 Augustus 1912 de gronden van den polder voldoende te beveiligen. Sch Crt. Ouderkerk aid. IJsel. Dinsdag avond werd alhier de vierde Alge meene Jaarvergadering van de Ver eeniging „Het Groene Kruis" ge houden. In het openingswoord deed de Voor zitter uitkomen den gunstigen toestand der afdeeling welker rekening, na vorige jaren van te korten, zelfs met een klein batig saldo sloot, terwijl gewezen kon worden op den groote voorraad magazijngoederen, welke ver leden jaar onder meer nog verrijkt was met een 4do ligtent. Men heeft dan ook grootere plannen het bestuur denkt aan wijkverpleging, een cursus in zuigelingen verzorging en tuberculosebestrijding. Uit het verslag van den Penning meester bleek dat de totale ontvang sten over 1912 hadden bedragen f 385, terwijl de uitgaven f 384,53 beliepen. De verleden jaar daartoe benoemde commissie tot inspectie der magazijn goederen bracht verslag uit, waaruit bleek dat behoudens een, paar uitzon deringen alle goederen in orde waren bevonden. Het vorige jaar was door het bestuur voorgesteld „Afscheiding van de Zuid Hollandsrhe Vereeniging". Door de bezwaren die toen door enkele leden daartegen aangevoerd werden, werd dat punt toen aangehouden tot de volgende jaarvergadering. Vandaar dat ook nu weder een punt op de agenda luidde Voorstel tot afscheiding van de Zuid Holl. Vereeniging. Dit voor nemen was het Hoofdbestuur der Zuid Hollandsche Vereeniging ter ooren gekomen. Het gevolg hiervan was dat na toestemming van het plaatselijk bestuur den heer D. Bakker, Burge meester van Cappelle a/d, IJsel, lid van het Hoofdbestuur een warm plei dooi hield voor het blijven bestaan der Vereeniging als afdeeling van de groote Zuid Hollandsche Vereeni ging, waarvan zoo overtuigend de voordeelen van aansluiting en de na doelen van afscheiding in deze aan getoond werden dat, toen na het ein digen dezer rede, de voorzitter voor stelde het op de agenda geplaatste voorstel tot afscheiding er weer af te voeren, de vergadering bij acclamatie daartoe besloot, en dus de dreigende wolk van vereenzelving der afdeeling met al do nadoelen daarvan gelukkig voorbij dreef. Nadat de begrooting voor het loo- pende jaar ter kennis was gebracht, was a)p laatste punt aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden. De aftredende heeren J. H. Spoormaker, C. J. Hoogendijk en W. Spoormaker, werden met schier algemeene stemmen herkozen. Uit de vergadering werd nog voor gesteld, dat het bestuur het zoodanig zou regelen dat de commissie tot in spectie der magazijngoederen niet elk jaar geheel vernieuwd wordt, maar er elk jaar slechts één der drie behoort af te treden, opda^ dié Commissie er niet telkens geheel vreemd voor zal staan. Hierna werd deze belangrijke vergadering gesloten. D. v. D., 21 jaar, lossen werkman te Capelle a.d. JJssel, wegens mishan deling, tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Bevestigd werd een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij W. v. d. L., die terecht had gestaan ter zake van overtreding van de arbeids wet, was vrijgesproken. (N. R. Crt.) Voetbal. Binnèn eenige dagen zullen bij de firma v. d. Post, Hoogstraat, alhier kaarten voor den Holland—Engeland wedstrijd worden verkrijgbaar gesteld. De prijzen varieeren van f 5.tot f 0.50 per stuk. Aangezien door de aangesloten ver- eenigingen reeds zeer veel plaatsen worden genomen konden slechts een betrekkelijk gering aantal plaatsen in depot worden gegeven. Om van een goede plaats verzekerd te zijn is spoed derhalve gewenscht. Wij ontleenen aan de Offic. Mede- deelingen van den G. V. B Namens het Nederl. Onderwijzers Genootschap heeft de heer J. M. Zuij- dam zitting genomen in de commissie tor bestudeering van het schoolvoet- balvraagstuk. Op het wedstrijd-programma voor Maart komen o.a. voor 2 Maart, GoudaOlympia II. 9 T. O. P.—Alphen. Volksw. G.—Gouda. 16 Gouda—Volkw. G. 23 WoerdenT. O. P. Volksw. G.—Olympia II. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 31-jarige bootwerker H. L., de 26-jarige losse werkman W. F. H. L. en de 25-jarige J. C.* losse werkman, allen alhior4 recidivisten en gedetineerd in het Huis van Bewaring, stonden terecht ter zake van diefstal in ver eeniging van een roeiboot', den 17 den Januari te Capelle a.d. IJssel gepleegd. De tweede bekl. zou daarenboven een droogstok en de derde nog een paar roeiriemen hebben weggenomen. Beklaagden verklaarden dat het naar hun meening eigenlijk geen stelen was. Zij hadden den boot maar eens willen gebruiken. De tweede en derde beklaagden hadden droogstok en rie men weggenomen op verzoek van den eersten. Natuurlijk, zei deze, wij had den toch een stok en riemen noodig, om de boot af te duwen en te roeien De rijksveldwachter D. van Weel had beklaagden betrapt op het oogen- blik dat zij van wal staken. De veldwachter W. de Knegt was bekl. gevolgd en had hen aangehouden. De veerman P. Heikoop had bekl. betrapt, terwijl zij de boot losmaakten. Wat moeten jelui daarmee, had getuige gevraagd. C. antwoordde, we willen naar den overkant. Dan zal ik je wel overzetten, had getuige aangeboden. Daarop was C. aan den loop gegaan en had getuige den veldwachter ge waarschuwd. Toen hij met dezen terugkwam, wa ren bekl. er met den boot vandoor. Met den boot van den veerman had den deze, en den veldwachter bekl. achtervolgd. Na verhoor van de eigenftren van boot, stok en riemen, oisclijte het O. M. ter zake van diefstal infrwereeniging, bij herhaling, tegen elk één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. L. van Dantzig, optredend voor den eersten bekl., achtte het bewijs niet geleverd. Pleiter ontkende dat bekl. de bedoeling zouden hebben go- had zich de boot wederrechtelijk toe te eigenen. Ook mr. G. Q. A. Oskam meende dat het niet vaststond, dat bekl. zich de boot wilden toeëigenen. Pleiter op tredend voor den tweeden bekl., achtte het veeleer waarschijnlijk dat bekl. er mee de rivier op en op diefstal uit wilden. Mr. Kronenberg sloot zich bij de pleidooien zijner ambtgenooten aan. (N. R. Crt.) De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld C. D., 20 jaar, dienstbode te Nieu- werkerk a.d. IJssel, wegens mishande ling, tot f 5 boete subs. 5 dagen hech tenis. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Geopend te 11 uur 25 min. Voorzitter Mr. van Weideren baron Rengers. Staatsbegrooting- W aterstaat. Aan de orde is hoofdstuk IX der staatsbegrooting 1913. De algemeene beraadslagingen wor den hervat. De heer Z ij 1 m a wil geen spoed gemaakt zien met de drooglegging van do Wieringermeer, maar nog minder kome de regeering met die van de Zui derzee, waar Minister Veegens zich al tegen verklaarde. De regeering noemde de drooglegging der Wieringermeer het Preludium van het groote plan der Zuiderzee. Spreker hoopt daarom, dat deze muziek nog lang moge uitblijven. De heer van Hardenbroek bepleit opnieuw voorlichting in de af watering van de Vechtstreek. Mocht overeenstemming niet worden verkre gen, dan make de regeering gebruik van de macht aan de kroon gegeven bij de Rivierwet. De heer v. d. Biesen bepleit weder de afwerking van het Wilhelmina- kanaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend11.05 ure. Voorzitterde heer van Nispen. Invaliditeitswet. Aan de orde was de voortzetting dec behandeling van het art. 77, wee zenrente. De minister van landbouw de heer T a 1 m a wilde tegemoetko ming van aan het door den heer Duys geoppeTde bezwaar door te bepalen dat gelijk gesteld worden met weeskin deren, die pleegkinderen welke gedu rende minstens een jaar in het gezin zijn opgenomen geweest en bij overlij den van den pleegouders geen kost winner meer hebben. De heer Duys (s.d.) trok daarna zijn amendement in. Art. 67 en 68, aldus aangevuld wer den goedgekeurd. Evenzoo art. 69—87. (De vergadering duurt voort). Rusland en Roemenië. Petersburg, 18 Febr. Een Russisch blad zet uiteen, dat als Roemenië Silistrie, bezet, de Russische diploma ten hun verantwoording zal toonen en aan Roemènië zal bewijzen, dat het gevaarlijk is met beslissingen uit Pe tersburg te spotten. Een krankzinnige daad. Mühlheim, 19 Febr. Hedenmorgen 7 uur schoot in de Engelbeit-kerk de Hollander Weynand den pater Wenger uit Emmerik in den biechtstoel dood. De moordenaar werd gearresteerd. Het bleek dat de man bedoelde den pastoor te dooden, die hem eenige weken ge leden zyn schutsengel had ontnomen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.3 te Stornoway, laagste stand 748.8 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag: In het zuiden matige oostelijke, in het noorden zwakke tot matige oos telijke tot noordelijke wind, toene mende bewolking kans op sneeuwbuien vooral in het noorden, temperatuur om het vriespunt. VAN DEN 19 FEBR. 1913. stiiAtsIeeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NicolaiSpoor- v|eg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Dauk- en Credlet-Instel- lingeu. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. liul. Crediet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Bijen. Ned.-An*. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. T abak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei s-B gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23/%3 pCt. Nat. Staatsf. tamelijk prijsho udend Buitenl. geen koersverschil, Cnlturen stil, Tabakken weinig omzet, Petrol, beter, Amerikanen flauw, Mijnen hooger voor Ketahoen en Cobar, Rubbers lusteloos. Vorig# Koers. Koers ran beden- 78 78»/,, 83 83»/, 63 100 83'/, 86'/, 91'/., 90»/, 86»/, 81'/. 85'/, 815/,fl 44 103'/, 43 103»/, 83'/, 83'/, 69 219»/, 61 50»/, 69»/, OR 68"/,, zo «1%. 61»/,, 186'/, 275 189»/, 187 274 18'/, 19'/, 187 70'/, 71»/,, 181»/, 182'/, 569'/, 671'/, 625 186»/, 187»/, 119 47h. 89'/, 89 3'3/l, 10'/, 10»/,8 90»/, 96 96»/, 03'/.. 637,, 186'/, 86»/, 96»/,, 28"/,, 23"/,, 156'/, 3"/„ 156'/, 4 101'/, 101'/, 146 RS.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2