KANTONGERECHT TE GODDA. Stadsnieuws. k - - Laatste Berichten. Telegrafisch, Weerbericht BURGERLIJKE STAND 0 Officieels Prijscourant Effectenhandol te A msterdani - r - - n»/H - - - de arbeid van het Technisch Bureau geëindigd zijn. Noord-Holland zal dan een evenredig aandeel moeten hebben in de aanwinst der nieuwe gronden. Een spoedige oplossing inzake de afwa'ering in Friesland en Groningen en de Vechtstreek zal de Minister gaarne bevorderen. Inzake de Vlis- singsche haven kon de minister nog niets toezeggen, daar dit plan samen hangt met den boiBv van een fort. De uitdieping van de Zaan heeft spr.'s medewerking. Voor het Wilhelmina- kanaal in N.-Brabant zal alles worden gedaan wat noodig is. Uitvoerig besprak de Minister zijn standpunt inzake de werken voor het Noordzeekanaal. Was door hem eerst aan Amsterdam 40 pCt. gevraagd, de minister wilde ten slotte nog wel ge noegen nemen met een derde deel der kosten. Een spoorwegaansluiting van Delft in het Westland heeft de volle aan dacht van den Minister. De heer K r a u s s (u.l.) dankte den Minister voor zijn medewerking maar wees nogmaals op de urgentie van de door spr. verdedigde plannen. Na repliek van den Minister werd de beraadslaging gesloten en hoofdstuk IX z. h. st. goedgekeurd. Verder werden goedgekeurd debets- ontwerpen inzake den rijksweg Prin- cenhage-Tholensche Veer en de rijks weg Leeuwarderadeel—Overijselsche grens. Aan de orde was daarop hoofdstuk VIII, wijziging en aanvulling der Oorlogsbegrooting. De heer Staal (u.l.) besprak do indeeling van een Kabinet van den Minister van Oorlog, hetwelk spr. an ders zou wenschen vooral met het oog op de samensmelting der departemen ten van Oorlog en Marine. De Minister van Oorlog, de heer Colijn antwoordde dat deze rege ling hoogst eenvoudig is en aan het wezen der zaak niets verandert. Deze maatregel dient alleen om op ordelijke wijze te doen geschieden, wat thans reeds gebeurt. Na repliek van den heer Staal (u.l.) werd het ontwerp goedgekeurd en de vergadering verdaagd, waar schijnlijk tot Maandag a.s. TWEEDE KAMER. Vergadering van 19 Febr. v.m. 11 uur. (Vervolg.) Invaliditeitswet. Bij art. 88, in verband met 93 kwam nu aan de orde het amendement van den heer Goeman Borgesius dezer dagen ingetrokken, bopalende „Een rente verleend tengevolge van blijvende invaliditeit, kan niet worden ingetrokken, nadat de verzekerde, aan wien die rente is toegekend, den leef tijd van 60 jaar bereikt heeft." De minister vond dat amende ment sympathiek, doch vond den vorm niet gelukkig en gaf een andere oplos sing aan de hand, n.l. door te bepalen dat wie vijf jaar invaliditeitsrente heeft heeft en zestig jaar is, de rente onver vreemdbaar bezit. Een verzoek om twee jaar te zetten, kan spr. niet In willigen. Die termijn was te k<?rt. Het amendement-Goeman Borgesius werd ingetrokken. Het artikel 88 werd goedgekeurd. Art. 89—108 werden goedgekeurd. Bij art. 109 (invaliditeit gevolg van ongeval) wees de heer Treub (v.d.) op de ongelukkige redactie, waardoor dit artikel bijna onleesbaar is. De minister vond het artikel be knopt, zy het niet fraai. Do Minister nam het amende ment Treub over. De artt. 157—165 werden goedge keurd. Op de artt. 166, 167 en 194 werden door den heer D u ij s amende menten ingediend om te geraken tot het iristellen van gevarenklassen in verband waarmede de premiebetaling moet worden gewijzigd, terwijl hij tevens voorstelde dat de kosten uit invaliditeit voortspruiton uit beroep of bedrijf niet zullen worden gedragon door den arbeider. De minister, de heer Talma be- toogdo uitvoerig dat aangaande de bedrijfsrisico's niet voldoende cijfers aanwezig zijn. De heer D u y s (s.d.) repliceerde en wijzigde zijn amendement zoodanig, dat bij algemoenen maatregel van be stuur de verzekerden in gevarenklasse kunnen worden ingedeeld, het alzoo facultatief latend. Na re- en dupliek van den heer Duys en den Minister werd het amendement verworpen met 42 tegen 20 stommen, (rechts tegen links). Het artikel werd daarna z. h. st. aangenomen. Bij art. 167 (premie-klassen) was aan de orde een amendement-Treub, bedoelend voor gehuwde verzekerden verlaagde bijdragen vast te stellen. De heer Treub (v.d.) lichtte zijn amendement toe en verklaarde dat zijn amendement minder kans had aange- nomen te worden door de aanneming van art. 19, dat aangeeft de middelen tot dekking der uit te keeren rente, te verleenen geneeskundige hulp, toe lagen en administratiekosten. Bij dit amendement is het gevolg dat werk gevers er geen belang bij hebben of de verzekerde al of niet gehuurd is. Voor dit amendement is noodig een staats- bijdrage van 2 millioen, waarmede voorkomen wordt het gevaar, thans in het ontwerp aanwezig, dat de arbei ders der laagste loonklassen hun pro mies niet betalen kunnen en daardoor aan de liefdadigheid worden prijsge geven. Bij een sociale verzekering mag dat niet bestaan. De Minister bestreed dit amen dement, dat zulk een hooge uitgave vordert. De heer Treub (v.d.) repliceerde, waarpa de Minister dupliceerde en het resultaat was verwerping van het amendement met 36 tegen 20 st. (rechts tegen links.) Het artikel werd daarna aangeno men en de vergadering verdaagd tot Donderdag 11 uur. Uitspraken van 19 Febr. 1913. De kantonrechter veroordeelde heden: C. G. v. A., A. P., Th. v. d. E., W. 8., M. v. L., G. L. v. V., allen alhier, wegens het spelen om geld te Gouda, ieder tot een voorwaardelijke straf van 1 week tuchtschool met 1 jaar proeftijd. G. de K. te Reeuwijk, weg. stroo- perij, f 2.- - boete subs. 2 d. h. D. N. te Ouderkerk a. d. IJssel, wegens dronkenschap en ordeversto ring, f 5 boete subs. 3 d. h. P. v. d. B. alhior, wegens het op pijnlijke wijze vervoeren van dieren, r 5 boete subs. 3 d. h. P. v. R., W. B., beiden te Bleis- wijk en A. J. V. te Bergschenhoek, wegens het loopen op eens anders grond, elk f 5 boete subs. 3 d. h. M. B. te Reeuwijk, wegens over treding der Arbeidswet f 5 boete subs. 5 d. h. S. K. te Reeuwijk, wegens over treding der Jachtwet f 3 boete subs. 4 d. h. J. R. te Waddinxveen, wegens over treding der Visscherijwet f 0.50 boete subs. 1 d. h. met verbeurdverklaring van den in beslag genomen schakel en vryspraak voor de andere ten laste gelegde feiten. C. K. te Haastrecht, G. J. A. te Boskoop, J. K. te Reeuwijk, P. S. alhier, wegens fietsen zonder licht, ieder f 2 boete subs. 2 d. h. H. M. te Zwammerdam, wegens fietsen zonder bel, f 2 boete subs. 2 d. h. J. F. H. alhier, J. H. K. en M.S. te Reeuwijk, wegens fietsen zonder licht elk f 1 boete subs. 1 d. h. L. W. H. alhier wegens het openen van een portier van een niet-stilstaan- den trein f 2 boete subs. 2 d. h. 0. v. d. H. te Gouderak en K. d. J. te Berkenwoude wegens noodeloos schreeuwen op de Markt te Gouda, ieder f 3 boete subs. 2 d. h. Q. K. te Haastrecht, wegens onrein heid verrichten aan den openb. weg f 2 boete subs. 1 d. h. G. v. E. alhier wegens het rijden op een hondenkar binnen de kom der ge meente f 1 boete subs. 1 d. h. O. d. B. te Haastrecht en C. G. v. d. W. te Boskoop, wegens fietsen op een trottoir elk f 1 boete subs. 1 d. h. 0. v. K. alhier wegens het niet vast leggen van zijn schuit aan de meer palen, f0.50 boete subs. 1 d. h. J. W. S. en J. H. d. G. alhier wegens het hebben van ondeugdelijke 'karnemelk aan den openbaren weg, elk f 15 boete subs. 5 d. h. T. B. te Ouderkerk a. d. IJssel wegens schreeuwen te Gouderak f 3 boete subs. 2 d. h. A. V. te Hekendorp, wegens het niet vastleggen van zijn gevaarlijken hond f 2 boete subs. 2 d. h. P. J. O. te Barwoutswaarder, wegens het aanleggen in het vaarwater van de Gouwe f3 boete subs. 1 d. h. W. v. A. zonder woonplaats, wegens zingen te Bleiswijk f 1 boete subs. 2d.h. J. J. v. A., J. W., L. H. N., F. Th. S., allen alhier en L. A. de V. te Gouderak, wegens openbare dronken schap ieder f 1 boete subs. 1 d. h. D. J. v. B. zonder woonplaats, G. J. B. en S. de J. alhier en J. S. te Moordrecht, wegens openbare dronken schap ieder tot f2 boete sub. 2 d. h. H. B. en P. van R. te Bleiswijk wegens het loopen op een anders grond elk f 5 boete subs. 3 d. h. J. T. te 's Gravenhage wegens het hulp verleenen bij het openen van een niet-stilstaanden trein f10 boete subs. 10 d. h. Ontslagen van rechtsvervolgingC. B. alhier, wegens loopen langs de spoorlijn. GOUDA, 20 Februari 1913 Brand Wilhelminastraat. Aangaande de oorzaak van den brand, welke gisteren in de Wilhel minastraat plaats had, vernemen wij dat deze waarschijnlijk is ontstaan door dat eenige brandende sintels uit de openstaande kachel op het vloer kleed zijn gevallen. De alleen thuis zijnde vrouw, die in den winkel stond zag vandaar een vlammenflikkering in de kamer, waarop zij toesnelde en het brandende kleed met melk begoot. Onthutst is zij toen weggeloopen en intusschen deelde het vuur zich mede aan ander huisraad, met het reeds vermelde gevolg. Men verzoekt ons te melden Bij voldoende deelname zal op Zon dag a.s. voor den voetbal wedstrijd Alphen-Gouda een extra-boot varen, die van Gouda om half 12, van Alphen om 5 uur vertrekt. Tot uiterlijk Vrij dagavond 10 uur zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de firma C. v. d. Post, Hoogstraat. Politieke vooruitzichten. Voor de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Vreest God, eert den Koning" trad gisteren als spreker op Dr. E. J. Beumer uit Utrecht mot het onder werp Politieke vooruitzichten. Spr. begon zijn rede met een uit eenzetting van de grondstelsels der christel. partijen, steunend op hun belijdenis om daarna over te gaan tot een behandeling van de vrijzinnige partijen en wat deze reeds voor kwaads gedaan hebben. Zoo zijn de vrij zinnigen het geweest, die slecht schre ven over de Koningin,' het Koning schap een ornament van den staat noemden en de macht van de Konin gin beperkten. Vervolgens behandelde spr. uitvoe rig de strafwetgeving en hoe daarover aan verschillende zijden geschreven en gedacht wordt. Daarna ging spr. over tot opsom ming van alles wat de vrijzinnigen en soc.-democraten tegen christelijke werken inbrachten. De wet tot bestrij ding der zedeloosheid bijv. wat heeft de linksche pers daar niet op af gege ven en wat nebben de heeren Rood- huyzen en Vqn Doorn daar niet tegen aangevoerd. En juist is gebleken dat deze wet zegenrijke gevolgen gehad heeft voor ons land. Wel toevallig was het dat in alle couranten van links gelachen is opi deze wet en gesproken werd van huichelaars en leugenaars. Maar niet altijd werd gestreden met open vizier. In het voorloopig verslag van de justitie-begrooting werd door „enkele" en „sommige" leden den Minister verweten dat er zoo weinig van al zijn beloften terecht gekomen was, doch na het uitvoerig antwoord had men in de Kamer daarover ge zwegen. Ook wijdde de spreker een gedeelte van zijn rede aan de obstructie van de oppositie, die er niet alleen offi cieus maar ook officieel was. Eerst was het bij de heeren van links, vooral bij de soc.-democraten, of de verga deringen w,el grondwettig waren, daar ze door te weinig leden bezocht waren. Daarna was men aan het redeneeren gegaan. Vroeger o.a. bij de Ongeval lenwet 1899 had men 3 dagen noodig gehad voor de algemeene beschouwin gen. Thans moest men maar eens na gaan hoe ver men zelfs met de be grootingen na Nieuwjaar nog bezig was. Alleen de ellenlange onnoodige redevoeringen, die honderden kolom men vullen waren hiervan de schuld, o.a. de bekende 10 Va-uur-rede van den heer Duijs. Obstructie was in alles merkbaar. In koor werd overal tegen gestemd. Onnoodige en leugenachtige vragen werd tot de bewindsmannen gericht, o.a. over de circulaire aan de postdirecteuren. Spr. meende dat men de clericalen aan het bewind had moeten laten in 1905, dan waren thans alle sociale wetten er al lang geweest, evenals de verzorging van de ouden van dagen. En wanneer een vrijzinnig bewind mocht komen dit jaar, dan zou eerst de grondswetsherziening aan de orde komen en eerst daarna de sociale wetten. Dat spr's partij een partij van ver- leugening was, daartegen wenschte spr. krachtig te protesteeren. Dat is geen strijdmethode en spr. eindigde met een opwekking om in 1913 rechts te stemmen, omdat daar het bewind van ons land in goede handen is Van de gelegenheid tot debat maak ten gebruik van de hh. Dijkgraaf, kamercandidaat voor de 8. D. A. P. in dit district, Keuchenius en Mr. Dr. van de Laar (c. s.). De heer Djjkgraaf verklaarde met verbazing naar de rode van den heer Beumer geluisterd te hebbenmet verbazing omdat z. i. het onderwerp de politieke toekomst haast niet behan deld en oen groot gedeelte besteed was aan de crimineele antropologie, wat ongetwijfeld belangrijk en interes sant was voor den heer Beumer zelf, doch geenszins voor zijn toehoorders. Waarom, aldus deb., werd niet gespro ken over de sociale toekomst, over hot verwerpen der Bakkerswet bijv., dat toch een sociale wet was en waaraan 18 leden van rechts meehielpen. Deb. voelde zich niet geroepen als soc.- dem. om een lans te breken voor de concentratie, maar wel wilde hij er op wijzen, dat de coalitie in het geheel niet deugde, omdat het beroepen op Calvijn er lijnrecht mee in strijd zou zijn. Als de heer Beumer zijn partij voor zoo koningsgezind wil doen doorgaan, waarom zich ook dan niet beter be roepen op Calvijn, die in zijn hart republikein was en waarom dan niet gewezen op Engeland toen ten tijde van Cromwell men, zich beroepend op Calvijn, niet terugdeinsde voor een koningsmoord. Het verwijt van obstructie wordt, zei deb., altijd geworpen op de lin kerzijde maar schrijft Patrimonium niet dat de schuld in het geheel niet ligt aan de oppostie, doch aan de laks heid van 't ministerie zelf? De rede van Duys, de bekende lO'/j-uur-rede was geen rede vol onbelangwekkende zaken, integendeel van alle kanten werd hem hulde gebracht daarvoor. Het zwijgen van de rechterzijde is meer teekenend dan het praten der linkerzijde. Wat de rechterzijde den soc.-dem. verwijt is onwaar en wijst deb. naar de coa litie zelve terug. De heer Keuchenius veroordeelde, aan de hand van de geschiedenis, de coalitie ten sterkste en wel ten opzichte van het samengaan met Rome. Mei verschillende citaten toonde deze de bater aan dat Dr. Kuyper ten allen tijde dit samengaan verfoeide en dit thans nog doet. Deb. zag in de coalitie twee groepen, die elkaar naar buiten afbreuk doen, doch saamgehouden worden door Rome. In het belang van de christelijke partij wenschte deb. dit verbond verbroken te zien. De heer Mr. Dr. v. d. Laar ver klaarde den heer Beumer reeds lang te kennen als een eorlijk en bekwaam man. Doch met de grootste be kwaamheid kon ook hij niet verdedi gen wat niet te verdedigen was. Deb. is antirevolutionair, maar wenschte niet mede te doen met de verleuge- ningspolitiek der christelijke partijen. Deb. wenschte een christelijke en geen succespolitiek. Daarom was deb. uit geworpen uit de coalitie, omdat hij meende dat de coalitie schade deed aan het Koninkrijk Gods, aan de anti- rèvolutionairen en aan ons Vaderland. Dat het werken anti-nationaal is, bewees spr. door de dwangverzeke- ringswetten de druk opgelegd aan de arbeiders met verdrukking der kleine neringdoendendoor de Tariefsher ziening, die alles duurder zal maken en drukken zal op de groote gezinnen der minderen door de kiesrecht-uit vinding, waardoor een „slampamper" door te trouwen kiezer wordt en een zoon, die als kostwinner voor zijn ouden vader zorgde, nietdoor de bij zondere scholen te subsidieeren, die God hoonen en onteeren en het athe ïsme prediken enz. Dat noemde deb. geen christelijke politiek, maar spotten met Christus' naam. De heer Beumer kwam er tegen op dat men zijn partij een partij van ver- leugeningspoliitiek noemde. Maar de Christ.-historische heer Bichon van IJsselmonde sprak in de Kamer toch van „het regime van den leider, het régime van Dr. Kuyper, dat een deel der natie verleugent"terwijl „De Nederlander" dit eenvoudige en op rechte taal noemde. Deb. is antirevolutionair, maar wanneer men schrijft in „De Wachter", een hoofdorgaan der Geref. 'Kerken, dat in Brabant en Limburg het Rijk van Jezus Christus moet heroverd worden, dan gelooft hij niet, dat dit zoo erg was. Hij gelooft dat wel degelijk Christus' naam gepredikt wei$ al was het dan ook onder een (r. k.) deksel. Maar hij verzet zich tegen het onzinnige verkiezingsgebedje. Nog sprak deb. over het aanhalen van de persoon der Koningin. Hij zou dit nooit in een debat willen brengen ep ook nooit in zijn politiek maar wanneer spr. verklaarde dat men Haar aanviel en dat in Indië deed omdat liberale bladen in Holland het voor hun lezers niet durfden doen en alleen er op uit waren om geld te verdiepen, dan wenschte deb. tot slot nog eens te wijzen op de' geldaffaire van Lehmann. De heer Beumer beantwoordde daarop de debaters. Waarom 18 leden van rechts tegen de Bakkerswet ge stemd hebben, weet spr. niet, al weet hij dit ook «wel van enkelenmaar toch mag de heer Dijkgraaf geen mammonistische ideeën er aan vast- knoopen. Wat he. verwjjt van Calvijn betreft, deze kan toch bezwaarlijk vergeleken worden bij den toestand in dezen tijd. s Evenwel spr./nield zijn beweringen ten opzichte yan het vele en lange redeneeren staande. Den heer Keuchenius antwoordde spr., dat juist Groen v. Prinsterer zich niet zoo verzette tegen het samengaan met Rome en spr.'s meening was, dat deb. te veel kwaad zag in de coalitia wat er niqt in zat. Mr. v. d. Laar echter antwoordde spr. dat diens geschrijf in „de Beu kelaar" zelf meer zweemde naar sue- cespolitiek. Spr. wenschte wel te vragen of deb. dacht te handelen in het belang van het Koninkrijk Gods door zoo te schrijven. Spr. geloofde beslist dat het deb's eerlijke overtui ging is, doch zag in diens werken meer kwaad dan goed voor de coalitie en de christelijke politiek. Na een dankwoord van don voor zitter, den heer P. D. Muijlwijk, werd de vergadering te 12 uur daarop met gebed gesloten. De zaal was geheel gevuld met personen van verschillen de politieke richtingen. Boskoop. Hedennacht is op vier verschillende plaatsen in de gemeente ingebroken, n.l. in het kantoor der firma Felix on Dijkhuis aan den Ham en in de tuinloodsen van L. van Lint, H. J. Nanning en C. G. Olie. Bij eerstgenoemde werden tuingereed schappen en sigaren ontvreemd en uit de loodsen tuingereedschappen en kleedingstukken. De daders zijn on bekend. Bergambacht. Door mej. M. C. V. Van der Liefde, onderwijzeres aan de 2e openb. lag. school, alhier, is tegen 1 April eervol ontslag aange vraagd. Krimpen a. d. Lek In de Raads- zitter op Maandag 17 Februari waren ingekomen Van de heeren, gekozen in de com missie tot wering van schoolverzuim, de mededeeling, dat zij de benoeming aannemen. Van Z.E. den Minister van Finan ciën de mededeeling, dat ingovolge de wet aan de gemeente over het 4e kwartaal van 1912 zal worden uit gekeerd f 831.74. Van Ged. Staten do goedgekeurde begrooting over 1913. Van dezelfde enkele goedgekeurde raadsbesluiten. Een verslag over den toestand van de school in 1912. Een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1912. Een procesverbaal van kaaopneming In kas was f 1810.916. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Tot leden van het stembureau wor den benoemd de hh. P. H. van Wijnen en P. v. d. Linden ep tot hun plaats- verv. de hh. K. G. Smit en J. Drapers. Vastgesteld wordt de rekening en Verantwoording van de waterleiding over 1912 met 'n nadeelig saldo groot f 2645.32 en het kohier van de hon denbelasting over 1913 met een eind som van f 276. Mr. Smeenge te Boskoop. Mr. H. Smeenge, lid van den Tweede Kamer en Hoofdbestuurslid van „Volksonderwijs" heeft gisterenavond te Boskoop in een geestdriftige rede de noodzakelijkheid bepleit van open baar onderwijs. Tot titel zijne zijner rede had spr. gekozen Waarom goed, openbaar volksonderwijs De openbare vergadering, welke gehouden werd in de zaal van Hotel Klaassen, werd geopend door den voor zitter van het voorloopig bestuurder op 16 Dec. j.l. opgerichte afdeeling Boskoop, den heer J. G. Groothoff, die in zijn inleidend woord de verheu gende mededeeling deed dat de afdee ling, met 25 leden opgericht, thans 40 leden telde. Mr. Smeenge daarop het woord ver krijgend, wees er op dat hij niet zou spreken als politicus, doch als man van de maatschappij, welker belangen hem ter harte gaan. Zijn standpunt zou dan ook zijn onpartijdig en het geen hij zou aanvoeren zou met argu menten worden gestaafd. Spr. gaat uit van de meening dat allen, armen zoowel als rijken, in de maatschappij moeten zijn goed onder legd. Dat is de basis van het bestaan. Zij die wat weten, zullen verlangen meer te weten, want dan blijkt steeds dat men meer had kunnen weten en daardoor de samenleving meer had kunnen dienen. De maatschappelijke toestanden worden geheel beheerscht door het onderwijs. Spr. stelt thans de toestand van tegenwoordig tegenover de komerttie tijden. In het thans geldend artikel der grondwet staat dat het openbaar onderwijs is een aanhoudende zorg der regeering in dat, hetwelk bij de aan staande grondwetsherziening wordt voorgesteld wordt vermeld dat men alleen dan openbaar onderwijs zal kunnen krijgen, indien op andere wyze niet wordt voorzien, m. a. w. bijzonder onderwijs regel, openbaar uitzondering. Spr. zou de totstandkoming van dit artikel ten zeerste betreuren. Immers ook voor het meest arme gezin geldt hetkennis is macht. Dat deze uitspraak niet maar een bloot gezegde is zonder inhoud toonde spr. aan door velerlei voorbeelden, ontleend aan den landbouw, de mid denstand, de veehouderij, het ambacht, de tuinbouw, en wees er ook op wat het beteekent voor den arbeider in het algemeen, en spr. noemde daarbij in 't bijzonder de politieman als ook de huismoeder en het meisje. Spr. verklaarde nu het waarom van het in den tegenwoordigen niet meer voldoende zijn van te kunnen lezen en schrijven alleen. De stoom en de electriciteit hebben op alle gebied een ommekeer gebracht. Daardoor is Ne derland, het kleine land, geworden een onderdeel v^n het groote wereldgeheel. Stond- elk land vfoeger op zich zelf, thans hebben de gebeurtenissen, die in een land voorvallen, invloed op de omliggende en vaak op de verst ver wijderde landen, wijl de handel en de industrie geen landsgrenzen meer ken nen en hunne belangen gemeenschap pelijk zijn. Wij kunnen thans spreken van het bestaan van tweeërlei kapitaal het kapitaal van het bezit, maaf ook van het kapitaal van den geest, de ontwikkeling. En dit laatste kapitaal noemt spr. van veel grooter waarde dan stoffelijk bezithet wordt ge vonden in alle deelen der maatschappij, Deze kapitalen zijn niet te scheiden, de kapitalisten hebben begrepen dat zy het kapitaal van den geest niet missen kunnen. In onderdeelen zijp bovengenoemde voorbeelden behandelend, wees spr. op de ontwikkeling van den landbouw, van het bedrijf, waarin alles op den öüdén Vóefc Wéfd'^oórtgezet tot schade van den boer, tot het heden, waarbij het landbouwbedrijf, gebruik makend van de wetensohap, die een vrucht baarder maken van den bodem moge lijk maakt, is geworden een in onge- kenden bloei verkeerenden tak van bestaan. Met de tuinbouw is het even- zoo. Te Boskoop weet men wat de tuinbouw vermag, maar elders in jiot land liggen nog vele gronden die bij bearbeiding door geschoolde krachten tot een uitnemend cultuurveld zijn te maken. Het zijn de stoom en de electriciteit, die de producten van den land- en tuinbouw hebben gebraoht op de we reldmarkt, waar zij met vrucht de ooncurrentie het hoofd kunnen bieden. De middenstand heeft tijden van inzinking doorgemaakt. Ook daarvan is de oorzaak alleen onvoldoende ont wikkeling. Thans wordon hooger eischen gesteld om winkelier te kun nen zijn eri veel wordt er ook nu gedaan door handelsonderwijs en cur sussen om de zoo noodige kennis bij te brengen. Het ambachtsonderwijs is gegroeid toen de maohine zijn intrede deed. Van den ambachtsman van tegen woordig wordt verlangd dat hij wete het hoe en het waarom, hij moet zich rekenschap kunnen geven van zijn arbeid. Zoo is het ook met den ge wonen arbeider. Als sprekend voorbeeld heeft spr. den politieman genoemd. Werd vroe ger alleen op robuste kracht gelet, thans wordt ^gpd^zenman verlangd de toepassing van wettelijke maat regelen, die aan duidelijkheid nog al wat te wenschen overlaten. De huismoeder, die in de oude tijden moeder was alleen, wordt thans geacht te zijn de vrouw, die als moeder de taak der opvoeding op zich kan nemen, maar die daarbij een helder hoofd moet hebben voor de regeling van haar huis en haar inkomsten en uitgaven. Zij moet ook, wanneer de steun van den man haar ontvalt en wanneer zij als ongehuwde vrouw het leven moet doorgaan, zelfstandig staan en haar bestaan kannen verzekeren. Voor al deze groepen geldt dat vak kennis is de eerste voorwaarde van het bestaan. De vereeniging „Volksonderwijs" heeft dat begrepen en in samenwerking met het „Nut van het Algemeen" her halingscursussen doen houden, waar zulks noodig werd geacht. De versla- R®n dier cursuf^n toonen aan dat er bij die cursussen leerlingen werden aangetroffen, die het onderwijs niet konden volgen, evenals dit bleek by cursussen voor hooger landbouwonder wijs te Groningen. De oorzaak daar van is dat in de jeugd niet voldoende is geleerd. Bij vakkennis moet komen goed lager onderwijs. De Leerplichtwet heeft in deze veel goed gemaakt. Daardoor was het schoolverzuim zeer groot en het nadeel daardoor aangericht is thans in groote mate nog aanwezig. In dit verban'd wees spr. op het feit dat de tegenstanders der leerplichtwet juist zijn geweest degenen, die thans eeu grondwetsherziening wenschen, welke het openbaar onderwijs wil knot ten. Het spijt spr. dat zij, die in het kabinet-Mackay den stoot hebben ge- geven tot verbetering van het onder wijs, niet hebben begrepen dat alles moet worden gedaan om het lager onderwijs tot de grootst mogelijke ontwikkeling brengen. Hoe die ontwikkeling te bereiken is Spr. zegt niet door een groot aantal scholen, maar door zoo groot moge lijke scholen, met uitnemende klasse- indeeling en goede onderwijskrachten, die zich volkomen aan hun taak willen en kunnen wijden. Beter salarieering is daarvoor zeer noodig. Voor de school wordt veel gevraagd. Wat heden goed is, kan het volgend jaar wel niet meer voldoen. De bioscoop acht spr. een hulpmiddel, dat niet mag ontbreken. Het groote kapitaal, dat voor dat on derwijs noodig is, moet worden betaald door de gemeenschap. De oprichting van geloofs- en standenscholen acht spr. geheel verkeerd. Door deze splitsing wordt de goed georganiseerde school gedesorganiseerd en het gevolg daarvan is dat het kind niet die kennis opdoet, die het noodig heeft om goed te worden onderlegd voor zijn latere vorming. De splitsing leidt tot depri meering en tot verlaging van het peil der ontwikkeling. Dat wordt ook erkend door Prof. Woltjer den voor zitter der ineenschakelings commissie, en hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit, en den schoolopziener Gunning werd ook toegegeven door den over leden oud-minister Mr. J. C. de Marez Oyens. Prof. Woltjer heeft het in de Eerste Kamer gezegd dat de door gaande splitsing schadelijk werkte en schade zal brengen aan de ontwikko- ling van hot volk en ook aan het bijzonder onderwijs. De heer de Marez- Oyens heeft verklaard dat ook uit een financieel oogpunt niet verder kan worden gegaan met de subsideering van het bijzonder onderwijs. Trots dat alles is men doorgegaan on heeft men geen rekening gehouden met wat de samenleving eischt. Het standpunt van Dr. Kuyper in diens onderwijsnovelle neergelegd dat subsidie wordt vér- leond aan schooltjes met 24 leerlingen met een onderwijskracht is niet te verdedigen. Er moet hier worden be twijfeld of het wel te doen was om ontwikkeling te brengen aan het kind Met den heer Tvdeman heeft spr. destijds voorgesteld om tenminste 2 onderwijskrachten verplichtend te stel ten, maar de heer Talma heeft die bepaling facultatief weten te maken waardoor alle waarde daaraan ontno^ men is.Meer scholen zijn er gekomen en komen nog.De verhooging van 2'/2 ton door piinister Heemskerk voorgesteld hebben de heeren Van Wijnbergen en Van der Molen weten op te voeren tot 5 ton 1 Spr. heeft ernstig bezwaar tegen het kerkelijk onderwijs, dat splitsing brengt onder het volk. Het is noodig dat het Nederlandsehe volk zich één weet, en zich door ontwikkeling weet te stellen boven andere volkeren. Nederland heeft te rekenen met de wereldmark ten. Maar buiten dit, is spr. bevreesd dat in de toekomst de harmonie onder het volk, die dank zei de doorvoering van splitsing naar het geloof, al niet bijster groot is nog meer zal worden verstoord. Een zeer juist voorbeeld hoe <Je scheiding op school tot de me st ernstige gevolgen leidt nofede spr. dat twee kinderen van vérschil- lenden huize, samen opgegroeid tot hun schooltijd, van elkaar worden ver wijderd. Die hinderen stellen gauw de vraag waarom de een naar die, de ander naar de andere school gaat. De reden kan die kinderen niet duidelijk worden gemaakt. Dat er in de eene school wordt gebeden en in. de andere niet zou ieitelijk het antwoord moeten zijn. Na de school komt de splitsing in knapenvereeniging, later jongelings- vereenigingen totdat de volwassen leeftijd is bereikt en het begrip hen duidelijk wordt gemaakt, dat zij die zich hebben afgescheiden zich beter wanen dan die anderen. Die afschei ding kweekt een slechte verhouding, en de oorzaak daarvan ligt in het kerkelijk onderwijs. Dat zorgt er voor dat de menschen uit elkander worden gerukt. Maar die toestand wreekt zich. Op politiek terrein is het niet anders dan de onderwijs-quaestie, die allen beheersclk. De verkiezingen zullen staan in ftet teeken van het onderwijs, meer geld voor de bijzonde school. Spr. herjiaalt het een ramp te vinden indien grondwetsherziening in dien geest tot §tand zou komen. Daarpiede zal worden gehandeld juist in strijd piet hetgeen de samenleving ^jscht. Spr. wees nog op zijn jóngste poging om de leerplicht ook op schipperskin deren toe te passen, welke poging, tot spr.'s teleurstelling heeft gefaald. Spr. noemt het treurig dat slechts 17 der schipperskinderen volledig onderwijs geniet. „Volksonderwijs" ijvert om aan het heele volk goed openbaar onderwijs te geven en haar arbeid over dè laatste 8 jaren is met succes bekroond. Van 87 afdeelingen zijn nu 220 afdeelingen gegroeid tot een ledental van 13947. Maar dit aantal moet nog reusachtig worden uitgebreid. Juist in dezen tijd, van het opdrijven van het bijzonder onderwijs moet daartegen zoo krachtig mogelijk worden geageerd, opdat de openbare school voor Nederland wor de behouden. Alleen goede ontwik keling kan eerbied afdwingen. Na eenige minuten pauze, waaiirv -de gelegenheid werd gebod*» aan de in de zaal aanwezige voorstalders van het bijzonder onderwijs hun ftandpunt te stellen tegenover dat van den spre ker of dezen vragen fcq doen, waarvan echter door niemand gobruik werd ge haakt, kwam Mr. Smpengo nog nader uiteenzetten en citeeren wat door Prof. Woltjer, den heer Gunning en den heer de Marez Oyens woordelijk was ge zegd, en werd door spr. er nog op gewezen dat de opleiding niet is een waarborg voor de richting, waarin men gaat. Dr. Kuyper studeerde zelf aan de Leidsche Uniyersiteit en zijn richting is toch antirevolutionair. Spr. eindigde met de waarschuwing dat de zaak van het bijzonder onder wijs niet op de spitq moest worden gedreven, tot schade van allen. Laat Nederland zijn en blijven het land der vrijheid, \yaarin het oqderwijs zal wor den gegeven tot ontwikkeling, want deze kun alleen leiden tot welvaart van het Nederlandsehe Volk Met dank aan den spreker en aan de zeer talrijko aanwezigen voor hun aan dicht sloot de voorzitter de vergade ring. In de pauze hadden zich 30 nieuwe leden van de afd. Boskoop van Volks onderwijs doen inschrijven. 01 /VRKT BERICHT Eft. Gouda. 20 Febr. 1913. GRANEN ^^Onveranderd stil. Tarwe >GjJ^sche 10.— k 10.25 mindere dito 9 25 A ƒ9.75. Afwijkende 8.— A 9.-—. Polder 7.— 8.25. Rogge Zeeuwsclie 7.50 k 8 Polder 6.50 k f 7.Buitenlandsche per 7 kilo 6.25 a 7.— GerstWinter ƒ625 a 6 75. Zomer -.4» k -.Che valier 7.50 a 7N75i/Buitenl. voergerst per 65 kilo 5,25 k 6.—. Haver per H.L. 4k 4 60 Per 100 kilo 8.25 k f 9 Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 50 A 8 Kanarie zaad 16.k 17.—. p. H.L. Karwij- zaad per 50 Kilo k f Kool zaad f 17.kf 18.per HL Erwten 3 Kookerwten 11 k 13 Buiten landsche voererwten pet 80 Kilo 7 25 k 7.75 Boonenbruine boonen 13.— k J 15.witte boonen J i2y— k f 14,— Paardenboonen 7.50 a 8 Duiven- boonen ƒ7.25 k 8 50. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 7.25 k 7.50. Kleine ronde 7.50 k f 8. Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer. Handel iets beter prijzen zeer hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig, 25 k 28 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 25 4 zó1/» ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, f 1.65 A 1.90 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vlug 14.— X f 33.-, Lammeren, geen aanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goede aanvoeg, han del matig, 9.-— A 13. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 12A 22. Kaas, aangevoerd 8 partijen, handel zeer vlug 7 ie kwal. 33.— A 352de kwal A Zwaardere A Noordhollandsche a Boter red. aanvoer. Handel vlug, Goeboter 1.55 A 1.65. Weiboter 1.45 A f 1 50. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend11.05 ure. VoorzitterMr. van Nispen tot Seve- naer. Invaliditeitswet. Aan de orde was de behandeling van art. 194, waarin bepaald wordt dat de werkgever de helft van de premie mag afhouden van het loon van den arbeider. Op dit artikel zijn verschillende amendementen ingediend. Allereerst verdedigde de heer A al fa e r s e (r.k.) een amendement, waarin wordt voorgesteld het bedrag, dat'de werkgever mag afhouden \e regelen naar klassen, waarpi volgens de tabel behoorende art. 5 der wet op de per- soneele belasting de gemeenten zijn ge rangschikt om aan het bezwaar te gemoet te komen, dat hetzolfde geld- loon in de eene gemeenten een andere economische beteekenis heeft dan in de andere, wilde spr. loonklassen in voeren zooals de tabel der Personeele belasting deze voor gemeenten aan geeft. De regeling, die spr. voorstelde, maakt de bijdrage van den werkne mer naar do tabel van de Personeele belasting aldus voor de 1", 2a, 3e en 4° klAsse resp. 4, 6,11, 20 en 24 van de divewNS? loonklasseindien het loon wordt uitbetaald in eene gemeente welke gerangschikt is in de overige klassen: resp. 5, 8, 16, 20 on 24 van de diverse loonklasse. Dit geldt alles voor meerderjarige arbeiders. Indien het loon elders wordt uit betaald of door een minderjarige is verdiend, de helft van de in artikel 1G7 voor elke loonklasse vastgestelde premie. Vervolgens verdedigde de heer D u y 8 een amendement, afdus toege licht ook van het standpunt van dit ontwerp mag van een loon van f 400 of minder in geen geval premie wor den geë^cht. Hetzelfde geldt vóór plaatsen met een getal inwoners van meer dan 5000 zielen van loonen van f 400 tot f 600. De bedoeling is dus van de beide eerste loonklassen de arbeiders vrij te stellen van promie- betaling. Wat de werkgever voor deze premies had mogen aftrekken zal door den Staat betaald worden. Persoonlijk feit. Door den heer A n k e r m a n (c. h.) wórd het woord gevraagd voor een persoonlijk feit, bestaande in hetgeen de heer Duys Vrijdag j.l. ton opzichte van spr. zeide, dat hij in Friesland zou hebben verklaard wel te zullen zorgen dat de arbeiders, die buiten de Invaliditeitswet vallen er toch onder komen. De heer ^uys had het doen voorkomen alsof spr. over de Invq- liditeitswot-Talma zou hebben gespro ken. Spr. had gesproken over. een In validiteitswet in het algemeen. De heer D u ij s (s.d.) zeide dat de heer Ankerman hem in een stortvloed van tranen en op eerewoord verklaard had geen herrie te hebben gemaakt tydens de rede van Duys Vrijdag j.l. Spr. accepteerde die verklaring en trok zijn woorden in. De heer Ankerman vC-h.ï wilde nog alleen zeggen dat hjj niet zou weten hoe nog meer qrbeiders onder deze wet te doen vallen zij vallen er allen onder. (De vergadering duurt voort.) H. M. dq Koningin. H. M. de Koningin vertrekt 20 Febr. met de prinses naar den Taunus voor een buitenverblijf. Gedurende haar af wezigheid zal H. M. nog eenige dagen in de Residentie ^erugkeeren. Geweldige brand in Japan. In een lokaal van het Heilsleger te Kanda is een brand uitgebroken die zich snel verspreidde en 3300 huizen in de asch legde. Men schat het aan tal dakloozen op 15.000. De schade wordt geraamd op eenige millioenen yen. Wraak. Te Pau in Spanje had een werkman een vader van zeven kinderen gedood, tengevolge van ruzie. de zoon dat hoorde,-ging hij naar jiet schaft lokaal waar de werklieden leen waren en vroeg wie zijn vader gedood had. Toen niemand antwoorddeAschoot hij drie maal waarbij hij één Vakman doodde ea twee verwondde. Geen spionnagi Pktebsbubp, 19 Febr. I^et bericht in de bladen dat Duitsche ^officieren waren gearresteerd;[als"veraacht van spionnage aan het station Peluschki van den spoorweglJVarsoviePeters burg iS onjuist. Er is geen geval van dien aard voorgekomep]|noch te Pe luschki noch elders. OVERLEDEN19 Febr. M. Schu- ling, gehuwd met E. van Mild 47 j. van het Koninklijk Meteriolo^isch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Vestmanoer, laagste stand 746.4 te Ha'paranda. Verwachting tot den volgenden dag: Matige wind uit oostelijke, in Tbet noorden uit noordelijke richtingen,1 toenemende bewolking, kans op sneeuwbuien vooral in het noorden, sfcijging van temperatuur. GOUDA. GEBOREN16 Febr. Pieternella, ouder T. Willemse en A. M. Huur- n. 18. Annigje, ouders J. van Duivendijk en J. W. Brandhorst. GETROUWD19 Febr. E. Spoel- der en T. van Mourik. VAN DEN 20 FEBR. 1913. Staatsleeniiieen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. ttüssische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico A tl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en ('redlef instel li 11 (feu. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderueiiiiiiifen American Car Foun dry Comp. C. v. A. td.Smelting Refining Co. CerJ. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. ('redlef Instelt, en Cultuur Onderneinlnjfeii Handelsver. .„Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A fftyiiboiw Mtyen. Kötahoen" Mijnbouw MijT Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-tyidem. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Broun. C.v.A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hljen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferonto A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. laiiak-Oiideniemifur en Bindjey Tabak Mij. A. JM verse» Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlnreii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOI Prolongatie 3 pCt. Nat. Staatsf. onveranderd, Buitenl. idem. Tabakken minder, Petroleum zeer vast, Amerikanen nog al vast Culturen op vorige koersen, Mijden zwak voor Ketahoen, Rubbers prijs houdend. Vorige Koers. Koers van heden. 78»/,, 78"/,, •83 '1, 887,, 63 100 85'/, 85'/, 90'/, 85'/, 81V 85'/, ft 43 1033/, 10B'7„ 83'/, 69 ■18'/, 219* 60'/, 50'/, 68"/,, 70 25 615/i6 i 623/, S 187 274 1893/, 187 19'/» '18'/, 187 189 763/, 1821/; 183'/, 671'/, 577'/, 625 187'/, 1883/, 119 47 47. 89 91'/, 3"/,, ior>/„, 10'/, 90 90'/, 967, 96'/, 63'/i, 637,. 185'/, 867, 967 96'/, 23 29'/, 166'/, 4 167'/, 101'/, 146'/, RS.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2