w n MERK te letten. I QLA2EN, DE GEWETENLOOZE. Vrijdag 31 Februari 1913. No- 13IO4. 51e Jaargang. JbSküKk Buitenlandsch Nieuws. E. Alter Six3.rxexxla.xxcL. FEUILLETON. x. Ill racbt 269* lAG, UDE LE. ALTER KBAMM, ie van Beeldende ldery Architect en van Bouwkunde t. i Telefoon Interc. 82. Sic.it exxlaxx d. AYZONEN XTiewws- ezx voor G-oulc3.su szx Oooa-streZlsezx. Telefoon Interc. 82. t Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon en le stad aan huis van (Wordt vervolgd.) m Gouda. WELLE WATER Dr. J. Th. De Visser. Naar het Centr. verneemt is het 'E WAAR- en leskleeding. jf gedeelten 4nnie”, 8 unr. Dageraad. snoegen**, 8 uur itiekvereeniging cht AG. 18 1. Janskerk, der ekeniogea eni. RICHT DER ABETH. goed. ff en ADRES: 289‘ BIJL, BAART La. S JENT. Itgevers, Gouda iw- en Woning- iderstands-Com- g gUregeld'tfjdig i ontvangen V*n en, vermakelgk- s dan in onae OP REKENING 5GAAF VERGOEI 15 CT. tl juist, dat dr. ‘De Visser zich niet meer beschikbaar zou stellen voor Leiden. Evenwel moet hieruit niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat de Ohr.- Hist. afgevaardigde zich uit het poli tieke loven zou willen terugtrekken en laat het zich aanzien, dat hij voor een ander district een candidatuur zal aanvaarden. In verband hiermee wordt Bodegraven genoemd, daar mr. Idsinga geen herkiezing zou wenschen. De oorlog in den Balkan. Gedurende de laatste week hebben de militaire operaties op het oorlogs- terrein zeer sterk geleden door de ingevallen hevige koude en de hevige sneeuwstormen. De operaties konden zoo goed als niet worden voortgezet. Aan beide zijden moeten de troepen allereerst er op bedacht zijn zich tegen de hevige koude te beschutten. De Turksche troepen bevinden zich in dit opzicht in het nadeel, daar zij aan die zijde staan waar hun de sneeuwstor men in het gezicht jagen. Bóulair bevindt zich nog in handen van de Turken. De krijgsverrichtingen. Naar uit Philippiales dd. 17 dezer wordt gemeld, hebben de Turksche troepen de Grieken op de hoogten van Manoliassa aangevallen, die, onder steund door de artillerie, een tegen aanval uitvoerde. Zij vervolgden de Turken, die ten slotte uit de schansen verdreven werden, welke zij in hooger gelegen stellingen bezet hielden. Frankrijk. De autobandieten. In het requisitoir van den procureur- generaal Fabre, dat Dinsdag begon en in de zitting van Woensdag eindigde wordt de doodstraf geëischt tegen be- L. Smit Jzn. f De heer Leendert Smit Jzn., direc teur van de stoombootreederij Fop Smib Co. alhier, is gisteren, op 57-jarigen leeftijd, te ’s-Gravenhage overleden. r beroemde erkglazen Rusland. Kerkbrand. Gistermorgen is de, uit den tijd van Peter den Groote afkomstige, uit hout opgetrokken Troizky-kathedraal te Petersburg door brand vernield. In de kathedraal bevond zich ook een groote verzameling kerksieraden, waar onder verscheidene door Peter den Groote eigenhandig vervaardigd. Ge lukkig zijn alle voorwerpen van waarde gered kunnen worden. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van 20Febr. v.m. 11 uur. (Vervolg.) Invaliditeitswet. De heer Teenstra (v.d.) vind het amendement-Duijs veel beter dan dat van den heer Aalberse, ’t welk spr. inconsequent noemde. Sp. kan er ook niet mede instemmen dat de werk gevers nu het grootste deel der pre mie zullen betalen en dus datgene, waarmede zich de arbeiders niet wilde belasten. Spr. kwam ook op tegen de denigreerende uitlatingen van den heer Aalberse omtrent den landbouw. De heer T r e u b (v.d.) vond even eens het amendement-Duijs sympa thiek, maar ’t gaat hem te ver, zelfs zal het te ver gaan voor voorstanders van staatsponsioneering, waar het niet alleen ouderdomsverzorging maar ook invaliditeitsverzekering betreft. Het amendement-Aalberse zal meen de spr., meer kans van slagen hebben. Waar organisatie is zullen de arb'ei- anoegen” 73/4 ti. elling. éunie1’, 8 uur, inkeliersvereen. onie”, 8l/g uur, Ned. Bond van jn, afd. Gouda. noegenu, 8 uur, jring Chr. Soc. Wat men voor zoo’n dommen jongen over kan hebben Glaser legde zijn terughouding af, greep met zijn grove vingers haar kleine mollige hand, die ze hem zonder weerstand te bieden liet Juffrouw Klothilde, ik heb u lief, uw moeder zal het u reeds wel gezegd hebben, stamelde hij als een zinnelooze, dronken gemaakt door het moment. Waarachtig, ik heb u lief, geheel om u zelf. Alles heb ik voor u over, alles! Zeg mij, of ik hoop hebben mag? Ja, ge moogt hoop hebben, ant woordde ze met beslistheid. Maar nu, verstandig Snel trok ze haar hand weg, want zij was bang, dat hij zich in zijn blijk bare begeerte eenige vrijheid veroor loven mocht, waarvoor zij een lichten afkeer voelde. Ik dank u, Klothilde, ik dank u, bracht hij opnieuw uit, en nu met een schuchterheid, die ze niet van hem verwacht had. Toen hij daarop het groote nieuws aan mevrouw Teichert meedeelde, verhelderde een glans van vreugde zijn harde trekken, terwijl hij in zichzelf zei „Ik ben gelukkig 1 ik ben gelukkig Kamerverkiezingen. De liberale kiesvereeniging te Lochem heeft dezer dagen, naar de N. R. Crt. meldt, besloten ook vrouwen tot het lidmaatschap toe te laten. Zij zullen echter geen stemrecht hebben en geen bestuursfunctie mogen ver vullen. berekening behoeden mocht. Hij begreep haar wenk, overlegde met haar en kwam weer opnieuw tot een groote- uitgaaf. Hij troostte zich daarbij, dat mevrouw Teichert het door don tijd wel weer goedmaken zou. Maar inderdaad vergistte hij zich hierin. Want de drijfveer van moedor en dochter, om hem als lid der familie op te nemen, was geen andere, dan dat het slecht met hun vermogen stond. Het huis in de voorstad was zwaar belast, zoodat de huuropbrengst ternauwernood de hypotheekrente dek te. Ze hadden het al lang willen ver- koopen maar konden er geen genoeg- zamen prijs voor maken, waarbij ze nog wat zouden overhouden. Een da ling in de koersen der papieren had hen tot spoedigen verkoop genood zaakt, om geen meerdere verliezen te lijden, en zoo was er van het voor malige kapitaal niet meer overgebleven dan voldoende was om op een fatsoen lijken voet te leven. En als nu Klo thilde nog een huwelijksgift mee zon brengen, dan was de moeder op ge nade of ongenade aan een schoonzoon overgeleverd en daar zag ze toch wel tegen op. Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f ,%.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Hongarije. Natuurlijk wekte de mededeelingen van den heer von Desy groote ver bazing bij het publiek. De oppositie- pers liet dan ook niet na uit het ge beurde munt te sla,an, terwijl de re- geeringsbladen het feit trachtten te vergoelijken, door er op te wijzen, dat de minister-president zijn positie niet had aangewend ten eigen voordeele, doch dat hij van zijn macht enkel had gebruik gemaakt om van particulieren geld te verkrijgen voor politieke doel einden. Intusschen kwam de behan deling van de zaak voor de rechtbank. Hierbij deed zich een eigenaardig ge val voor. De rechtbank wilde namelijk niet toelaten, dat de beklaagde zijn beschuldigingen bewees. De rechtbank liet zich z.g. leiden door deze opvat ting, dat een bewijs voor de waarheid van beschuldigingen tegen een minis ter geuit, slechts kan word.en gevraagd door het parlement. Op die manier zou evenwel elk minister die een meer derheid achter zich had, in elk geval gevrijwaard zijn tegen ontmaskering van welke schandelijke daden ook. De rechtbank wilde alleen het bewijs toelaten voor enkele bijzaken. Om trent de hoofdzaak mocht dus geen licht worden verschaft. Dit bracht er de advocaat toe om de verdediging van zijn cliënt neer te leggen en met dezen de zaal te verlaten. Daarop werd Zoltan von Desy wegens belee- diging van den minister-president ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en 40 kronen boete. Daarmee is eehter de zaak niet ge ëindigd, want thans hebben de leiders der oppositie-partijen graaf Andrassy, graaf Apponyi en graaf Zichy de be schuldiging in de oppositiebladen her haald. Tevens eischen deze heeren er nu bij, eveneens voor den strafrechter te moeten verschijnen. Door deze houding der oppositieleiders is de kwestie een twistappel geworden tusschen de re- geeringspartij en de oppositie. De houding die de rechtbank heeft aan- genomden, heeft waarschijnlijk meer kwaad dan goed gedaan .aan de zaak van von Lukacz. Het meerendeel van de Hongaarsche bladen kiest dan ook tegen den minister-president partij. De oppositie-bladen beweren, dat de regeering niet aan het bewind kan blijven, 1° behaalde de regeeringspartij De heef Meuwsen naar West-Indië. De Regeering hoeft den heer J. S. Meuwsen te Amsterdam aangezocht een bezoek te brengen aan onze West- Indische bezitting, ten einde een onder zoek in te stellen naar den toestand der hoeden-industrie en de middelen om deze tot grooter bloei te brengen. De heer Meuwsen heeft dit verzoek in gunstige overweging genomen en als de zaak haar beslag krijgt, zou het in zijn bedoeling liggen, in het najaar aan de West-Indische eilanden zijn bezoek te brengen. (Arnh. Crt.) UN V*N 75M. LEEÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons Iding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol et gedeponeerd. de uitvoering •de orders aan- Deze waan van geluk gaf hem zeven mijlslaarzen tot bereiking van zijn doel. Reeds den volgenden dag sprak hij tot den apotheker Dilhne Hoor eens, de zaken gaan niet meer, we moeten wat anders verzinnen, iets voor inwendige genezing, wat ook smakelijker is. Dit vieze smeerseltje staat me tegen. Wat denk je van een vloeibaar middel tot versterking Denk er eens over na, jij gewiekste proever Hij had een bepaald plan in het hoofd, waarvoor hem evenwel de mid delen nog ontbraken. Berlijn moest hem eenmaal leeren beschouwen als een volks-beweldadigertot zoolang mocht hij in stilte hengelen naar al de lichtgeloovigen in het land. De aan- wakkerende liefde dreef hem met dui- velsche inspanning voort, deed hem gemakkelijk over alle hinderpalen heenstappen, waarvoor eerlijke lieden blijven staan. Zoo sterk als hij was, toen hij van de eene vrouw afstand deed, zoo zwak toonde hij zich in het verlangen naar het bezit van de andere. De deugd had zich blindelings voor hem geofferd nu lachte de zinnelijk heid. In handen van Klothilde was Glaser als was, dat zich kneden liet door haar adem en haar lachjes. Het regende eiken dag bloemen, omdat zij het wildeen de kleinste aanwijzing van haar was voldoende om hem dub bel oplettend voor haar te maken. En als hij het oen enkele maal waagde in zijn toeschietelijkheid te verzwakken, dan behandelde ze hem met een koel heid, die hem aau zijn slavernij her innerde. Inwendig knarste en gromde hij als een hond aan de ketting. Zag hij dan weer een beeld der geliefde, niet meer knorrend, dan trok hem de magneet haar vrouw-zijn. Hij bemerkte toch, dat bloemen, nesterijen en co- mediekaarten niet voldoende waren, en dus verzon hij allerlei andere, meer of minder kostbare geschenken, die zij, alsof het van zelf sprak aannam. Zijn gierigheid sputterde er tegen, maar toch werd hij er telkens weer toe ge drongen, zich op die manier haar wer kelijk bezit te koopen. Weet ge reeds, dat moeder over morgen jarig is vroeg Klothilde eenige dagen later, nadat zij hem ein delijk haar jawoord gewoord gegeven had, en de verloving in den aanstaan den herft er door zou gaan. Zij wilde haar vrijheid den zomer nog genieten, altijd nog op iets als een wonder ho pende, dat haar voor dit huwel(jk-uit- GOIIISIHE ffllRIVT. Verschij nt Jagelij ks PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post „1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 32) Klothilde lachte, want deze belofte deed hij altijd zonder ze te houden. In haar genegenheid had hij altijd een verontscnuldiging voor zijn in gebreke blijven gevonden. Zonder bezwaar te maken, haalde zij haar beurs te voor schijn. Vraag je dAt nog? Als ik het doen kan, dan altijd. We willen immers goede vrienden blijven. Met een handdruk nam hij het goud stuk aan, en daarbij kreeg hij bemoe digende gedachten voor de toekomst, die ook niet verdwenen, toen hij later bemerkte hoe koel zij jegens hem en hoe lief zij jegens den ander was. Toen Glhser gelegenheid vond om met Klothilde alleen te zijn, viel het hem in, haar omtrent Oskar Herbst kleur te laten bekennen. Ge hebt wel veel over voor den vriend uwer jeugd, niet? vroeg hij, terwijl er iets in zijn kleine oogen schitterde. Zij begreep hem en de schouders hoog optrekkend antwoordde ze schuldigden Dieudonné, Soudy, Calle- min, Monier Carouy en Metge, terwijl voor Gauzy, met het oog op zijn ver leden en zijn gedrag tegenover zijn familie, verzachtende omstandigheden worden gevraagd. Volgens de telegrammen zou de procureur-generaal Fabre op de jury grooten indruk hebben gemaakt. Op welke wijze dit gebleken is daar de juryleden toch wol zooveel van hun ambt zullen weten, dat zij zich niet tegenover derden zullen uitlaten over den indruk welke een requisitoir op hen hoeft gemaakt is moeilijk te vatten. Gemakkelijker te begrijpen is het, dat onder het publiek vooral veel belangstelling bestond voor Gauzy, den man, in wiens woning de politie- inspecteur Jouin door Bonnot werd vermoord. Onder de vele aanwezige „elegante14 dames zou het oen gevoel van ver lichting hebben gegeven, toen de procureur-generaal voor Gauzy ver zachtende omstandigheden had ge vraagd. De vrouw van Gauzy, die in de zaal aanwezig was, barstte in snikken uit. Ziehier volgens het verslag van de Temps het gedeelte uit het requisitoir, dat op Gauzy betrekking had „Jouin, wiens ijvert toepassing ik herhaaldelijk heb kunnen waardeeren, is op het veld van eer gevallen. Maar zijn dood eischt voldoening. Bonnot is gedood, of heeft zelfmoord gepleegd. Maar er is iemand, die hem hot slacht offer, dat wij betreuren, heeft in han den gespeeld. Dat is Gauzy, Gauzy, die Bonnot had ontvangen, toen deze herii was gezonden door Simentof die hem gastvrijheid had verleend, die wist, dat hij bij hem in huis was, en dat hij, wanneer hij overvallen werd, besloten was zich tot het uiterste te verdedigenGauzy is in deze niet een medeplichtige geweest, maar een mededader. Hij heeft niet gedood, maar hij heeft doen dooden. Hij ontkent dit, maar zijn argumenten zijn onaan nemelijk. Al protesteert hij nog zoo luide, het zal geen indruk op ons maken. Hij tracht zijn rechters te be driegen, zooals hij jouin bedroog om hem te doen vermoorden. En wanneer gij, mijneheeren ge zworenen, in uw raadzaal bijeen zijt, zult gij niet vergeten, dat Gauzy, toen hij aldus de veiligheidspolitie in het hart trof, ook de toejuichingen oogstte van alle anarchisten, bandieten, dieven en moordenaars!" Uit dit gedeelte van het requisitoir kan men het geheel beoordeelen. Indien het inderdaad grooten indruk heeft gemaakt, dan zal dit waarschijn lijk te danken zijn 'aan de manier waarop het werd voorgedragen. De inhoud is, zooals moir ziet, niet vrij van een ietwat hol pathos. Tegen de gewapende vrede. L’Humanité, het Fransche sociaal democratische blad publiceert een pro clamatie van de socialistische partij aan alle federaties en alle groepen om een krachtige actie op touw te zotten tegen de gewapende vrede. Mexico. De toestand in Mexico. Meer dan 300 politieke gevangenen zijn vrijgelaten alleen een vijftal van hen, die na den val van Madero ge arresteerd waren, zijn nog in hechtenis gebleven, waaronder ook de expresi- dent Madero. Do stad herkrijgt haar gewoon aanzien. Felix Diaz i^jst alle verantwoordelijkheid af voor den dood van Gustavo Madero en Adolfo Basso. De superintendant van het nationaal paleis verklaart officieel, dat de eerste gedood werd, toon hij trachtte te ont snappen.. ofschoon zij met een groot ‘aantal zetels uit de stembus kwam, in het geheel 40000 stemmen minder dan de oppositie. Waar deze meerderheid nu nog verkregen was door corruptie en misbruik van staatsgelden, mist de regeering het' zedelijk recht, nog lan ger do teugels in handen te houden. Eigenaardig voor de politieke opvat ting is de toon waarin de moeste Oostenrijksche bladen en verdere po litieke kringen de kwestie wordt be sproken. Men verwacht volstrekt geen crisis, zelfs al zou bewezen worden, dat de minister-president geld voor de partijkas hooft aangenomen. Het schijnt een bekend feit daar to zijn, dat bij de laatste algemeene verkie zingen zekere middelen om de meer derheid te verkrijgen op groote schaal zijn toogepast. Deze uitingen geven een waardig kijkje op do politieke moraliteit van de hoogstgeplaatsten in Oostenrijk-Hongarije.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1