INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TOONE.BL SPOET Land en Tuinbouw. FOSdTEJH-ICTEnsr Ooze Geïllustreerde Weekbladen Laatste He rich ten Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND Officieels Prijscourant Kf f eet e ii lun del te Amsterdam ders drijven naar loonsverhooging, daar waar deze niet is, zuilen de ar beiders waarschijnlijk ook moeten betalen het deel der premie dat de wet niet ten hnnnen laste brengt. Ook al erkent men een bestaansmi nima m, de praktijk leert dat in som- mige gevallen er altijd nog wat af kan. Spr. noemde den heer Aalberse eenige eeuwen ten achter door te denken aan kleine bedrijven waar de gehuwden iets meer kregen, in het moderne groote bedrijf gaat het zoo echter niet. Door de regeling van de heer Aalberse zal er van het systeem der wet niets terecht komen, nog niet eens heeft hij der lage loonklassen van de premie bevrgd. Wil men de arbeiders tegemoet ko men en den werkgever niet te zwaar belasten, dan komt men er niet zon der staatsbijdrage. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) betoogde dat in het ontwerp een stimulansrit voor loonsverhoogingin strgd met de bedoeling van den heer Duijs zal de overheid de industrie steunen, terwijl de ervaring leert dat industrie met giften gesteund, niet krachtig wordt. De heer D u ij s (e.d.) En de Tarief- wet dan. j De heer de W ij c,k e r s l o o t de Weerdestein (gja\) zei dat de loo- nen op het platteland niet laag zijn. De heer L o h m a n (c.h.) nam het oveneens op voor het amendement- Aalberse maar al verklaart de regee ring het niet onaannemelijk, toch hoopte spr. dat zij 't niet over zal nemen. De Minister de heer Talma, be antwoordde de sprekers. De Min. acht het in strijd met zijn standpunt een deel der premie ten laste te brengen van den staat. Op langen duur oor deelt de Min. het hetzelfde wilde pre mie draagt, dat bewijst de ongeval lenwet. Practisch acht de Min. het beter de kosten zoowel op werkgever als arbeider te doen drukken. De Min. geeft den heer Aalberse in overweging zijn amendement betref fende onderscheiding voor gehuwden en ongehuwden te wijzigen in meerder en minderjarigen. Men moet niet spre ken van vrijstelling van do laagste loonen, dat is niet in de amendemen ten opgenomen de premie wordt door den heer Alberse meer gesteld op reke ning van den werkgever en de heer Duys wil den Staat het laten betalen. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. De baar. Een Indische potloodkrabbel van „Ad Interim" in ae Java-Bode In den trein maakte ik onlangs ken nis met een voor een OosterhoekBohe koffie-onderneming uitgezonden jong- mensch, kersversch uit Boskoop, waar hij het in de cultuur van aardbeien zeer ver had gebracht, doch in die van robusta, libena, quillon e. a. koffie- soorten nog zijn sporen moest ver dienen. Hij was pas in Indië, was niet funstig te spreken over muskieten, ie hem in twee dagen tijd ongeveer 1 liter bloed hadden afgetapt, zooals duidelijk te zien was aan 's jongelings pipsche trekken, griezelde voor tjitjaks, die hg „akelige beesten" vond en had al een paar maal op 't punt gestaan flauw te vallen, als er een andjing tanah tegen hem aanvloog. Kortom hij klaagde bitterlijk over de grieze ligheden der Indische dierenwereld, had in den trein voortdurend doods angsten uitgestaan dat hy zichzelf of zijn bagage zou verliezen en deelde mg openhartiglyk mede, dat hij den hemel zou danken wanneer hg goed en wel op de onderneming „in de bergen" zou zitten. Aan de halte zoo- en-zoo zou hij worden afgehaald en „te paard" (zei hij trotsch) zou hg dan naar de onderneming gaan. Hg omschreef wel niet hoe hij zich zijn aanstaande woning voorstelde, doch uit hetgeen hij vertelde, bleek voldoende, dat hij in den waan ver keerde, een gebouw te zullen betrek ken met marmeren zuilen, de vloeren bedekt met dikke Oostersche tapijten, veelkleurige zijden en gouddoorweven draperieën aan de wanden en overal weelderige rustbanken, waarachter sla ven, die hem met groote vederwöaiers koelte zouden toewuiven, terwgl an deren zich zouden beijveren om hem kostelijke spijzen, dranken, reukwerken en rookgerg toe te voeren. Do jongeling stapte aan de stopplaats uit. Het „paard" stond er en zag er lang niet zoo voordoelig uit als dat van Alexander den Groote. De jonge ling keek ietwat sip Enkel dagen later sprak ik een employé van dezelfde onderneming en vroeg hem naar den jongeling. Het marmeren paleis dat door dezen betrokken was, bleek te zyn vervaar digd van weinig kostbare gedeg en bestond uit twee vertrekken. Zoodra do jongeling aankwam, kort hij zich aan den landelijken arbeid zetten. binnenskamers, want het eerste wat hij te doen had was djombretten (wie den). Laag struikgewas en alang alang tierden welig in den salon en waren in abondance voorhanden in de slaap zaal. Van tapijten, draperieën, slaven geen spoor. Een brutale koelie zette een koffer op des jongelings teenen en bromde woorden met vele doffe klanken. Dienzelfden of den volgenden avond werd hij door zijn nieuwe collega's op de snippenjacht genoodigd. Dat gebeurde daar altijd 's nachts, vertel den ze hem. Eón hunner hield een goeniezak met een takje openvóór den zak werd dan een brandende lan taarn geplaatst, en de anderen joegen do snippen op, die dan, door het licht aangetrokken, in den zak vlogen. Degene die de wacht bij den zak had, had als zoodanig een verantwoor delijke functie. Maar de jongeling zag er, zeiden ze, pienter uit en ze zouden hem "de eer gunnen van wacht bij den zak. Om tien uur ging het jachtge zelschap op weg. De zak werd uitge zet, een stormlantaarn er bij en de jongeling ineengedoken op een paar pas afstand er vandaan. De anderen gingen heen om behoedzaam en vol gens een bepaalde methode de snippen op te jagen. De jongeling zat doodstil. Het was pikdonkerde lantaarn wierp een flauw schijnsel vooruit. Bij ieder geritsel kreeg de Boskoopsche aardbeienfokker een huivering. Tot drie uur 's nachts zat hij daar. De anderen waren om halfelf naar bed gegaan Drie personen verdronken. Een droevig ongeluk te Oldelamer gebeurde gisterenmorgen omstreeks 10 uur. Een knaapje bevond zich op het gs van het polderwater, doch dit was nog lang niet sterk genoeg om iemand te dragen. Plotseling brak dan ook het ijs en schoot do omstreeks 7-jarige Douraa er onder. Zijn zuster, die zich in de nabijheid bevond snelde ter hulp en begaf zich te water, doch zij ge raakte eVéneens onder het fis. Toen de moeder dit bemerkte, bedacht zij zich geen oogenblik en poogde dadelijk haar zoon en dochter te redden. Hoe wel het water op de plaats des onheils niet diep is, kon zij er niet in slagen haar kinderen te redden en moest zg eveneens haar reddingspogingen met den dood bekoopen. (Hbld.) Men schrijft aan de N. R. Crt: Te Besoijen zou het onafhankelijk- heidsfeest met de herdenking van het 100-jarig bestaan van het schutters gilde St. Crispijn op feestelijke wijze worden herdacht. De commissie, welke reeds van al de personen van het vorstelijk huis medailles ontvangen had, was bezig met de samenstelling van een groot gemengd koor, welks leden gerecru- teerd werden uit alle standen van de geheele bevolking. Reeds ongeveer 200 dames en heeren hadden zich als lid opgegeven en de eerste bijeenkomst zou worden gehouden. De pastoor kwam echter roet in het eten werpen. Hij verbood alle katho lieken ten strengste met de protes tanten samen te repeteeren. Het ge volg hiervan was, dat slechts een katholiek ter repetitie kwam. Hevige ontroering in het dorp De protestante bestuursleden namen aanstonds ontslag en in een gisteren avond gehouden vergadering is beslo ten de geheele commissie te ontbinden. T-^V- Men meldt uit Twente aan de N. R. Crt. In tegenstelling met de „Roomsche dwingelandij" te Venlo kunnen we me- dedeelen, dat te Enschede gedurende de vasten wèl bioscoop-voorstellingen in de door katholieken opgerichte Con- cordia-bioscoop worden gegeven. Toen den adviseur van de R. K. Arbeiders vereniging, aldaar, in een vergadering der arbeiders hierover geïnterpelleerd werd, zeide deze, dat men in verband met den strijd om het bestaan van deze bioscoop wel voorstellingen in de vasten moest geven Bg de groote concurrentie, welke de kath. bioscoop in Enschede van verschillende andere bioscopen had te verduren, was z.i. de genomen maatregel te billijken, daar velen hun geld voor de totstandkoming hadden geofferd en de bioscoop ook veel bezoek genoot van niet-katholfe- ken. Deze laatsten, zeide de adviseur, zullen in den vastentijd een andere bioscoop gaan bezoeken en misschien ook later voor onze bioscoop verloren zgn. Dat echter niet alle katholieken in Enschede den maatregel goedkeuren ligt voor de hand. Aan den anderen kant zgn sommigen er toe gekomen, om nu ook maar andere festiviteiten in de vasten op touw te zetten. Ook elders in Twqnte geven katholieke bioscopen thans voorstellingen katho lieke bladen kondigen deze als ge- woonlgk aan. Het van spionnage verdachte Dnit- sche stoomjacht „Porthos" is Woens dagnamiddag tegen 6 uur uit df» ha- vén van Vlaardingen vertrokken met bestemming naar Keulen. Aan boord bevindt zich een geëxa mineerde Rijnloods. Het is door buitengewoone activiteit gelukt een smokkelaar van saccharine in den Zuid-Duitschen mail trein van Vlissingen naar Triest, op hoeterdaad te betrappen. De man was in één der retirades juist bezig zakjes met saccha rine te verstoppen. Hij deed dit tus- schen Boxtel en Vlissingen. De saccharine zou dus later weer worden vervoerd naar Triëst en dan door een der handlangers worden weggehaald. Gistermorgen is te Amsterdam op de Prinsegracht een glazenwasscher van een vierde verdieping op straat gevallen. De man was onraiddolijk dood. Een roode bioscoop. Naar wij vernemen, zal binnenkort te Amsterdam een vergadering worden gehoudon van vrij-sooialistische groe pen, om te komen tot do oprichting van een Roode Bioscoop, waar speciaal films worden vertoond op socialistisch gebied. In do betrokken kringen ontmoeten de plannen tot oprichting daarvan veel ^stemming. Te Wildervank is de vrouw van schipper Chr. Kraster, met haar 2- jarig kind op den arm van een plunk gevallen in het kanaal. Beide zijn verdronken. De diefstal bij de antiquairsfirma Montezinos Co. Men meldt uit Amsterdam i Omtrent de inbeslagneming van de firma A. Moufcezino» C. gesloten Antwerpsche loten, kunnen wij nog het volgende melden Aangezien de nummers der loten bekend waren, vervoegde de recherche zich bij verschilende bankinstellingen hier ter stede, teneinde voor het ge- geval de loten daar mochten worden aangeboden, de noodige maatregelen te treffen. Toen de recherche zich tot dit doel gistermorgen naar een tweetal bank instellingen begaf, bleken de loten daar Zaterdag reeds te zijn verkocht. O. a. was dit het geval aan het bijkantoor Reguliersbreestraat van de Disconto- en Effectenbank, alwaar veertien van de vijf en twintig loten tegen den koersprijs van de hand wa ren gedaan. De firma J. Sammes aan de Nieuwe Heerengracht had de ove rige elf opgekocht. Daar de naam van den verkoopor echter bekend was, werd deze door de recherche opge spoord, en naar het politiebureau War moesstraat overgebracht. Het bleek te zijn de bij de politie welbekende „snees" W. van der Kamp, die ver klaarde de loten voor een ander te hebben moeten verkoopen De naam van zijn lastgever weigerde hij even wel te noemen. In verband hiermede werd de man in verzekerde bewaring gehouden. De driftige burgemeester. De burgemeester van Steenwijk, mr. M. W., werd gisteren door de Recht bank te Heerenveen, wegens het toe brengen van een stokslag op het hoofd van den gemeente-secretaris J. Bakker, veroordeeld tot f 150 boete subs. 60 dagen hechtenis. De kerkelijke strijd te Middelburg. Men schrijft uit Middelburg aan de N. Ct.: Reeds vele jaren is door de vrijzin nigen in de Ned. Herv. Kerk alhier getracht een predikant van hun rich ting te zien beroepen, evenwel zonder het gewenschte gevolg. De vereeniging „Vrgzinnig Hervormden" welke voor de rechten der vrgzinnigen steeds ijverig opkwam, kreeg destgds toe stemming moderne predikanten in de Waalsche Kerk te laten optreden, van welk aanbod tot vóór ruim 3 jaar een dankbaar gebruik werd gemaakt, toen deze vereeniging een eigen kerkge bouw in de St.-Pieterstraat in gebruik heeft genomen. Evenwel bleven de meeste vrgzin nigen toch lid van de Ned. Herv. Kerk in de hoop dat ook daar, evenals vroe ger jaren, een predikant van hun lich ting zou worden toegestaan. Deze hoop nu staat thans verwezenlgkt te worden. Door de oprichting van een vereeniging voor evenredige vertegen woordiging is eerst een kiescollege gekozen en bestaat dit college in meer derheid uit voorstanders van propor- tioneele vertegenwoordiging, gevormd door modernen en ethischen. Gisteravond beeft dit kiescollege een viertal voor predikant opgemaakt in de vacature nog steeds voortdurend door het vertrek van ds. G. J. van der Flier. Dit viertal bestaat uitsluitend uit moderne predikanten, n.l. de heeren dr. J. R. Cannegieter te Veendam, H. G. Oldeman te Enschede, D. Eilerts de Haan te Heilo en G. A. Colcalma te Bergen op Zoom, die reap. 61, 58, 59 en 59 stommen verkregen. Op de orthodoxe candidaton warden uitgebracht 28, 27, 25 en 25 s'ommen. In het begin van Maart zal uit dit viertal een beroep worden gedaan. De suiker-indnstrie. Werd voor eenige jaren de suiker industrie heftig bewogen door het totstandkomen van het grootsch op gezets plan, waaruit de Algeineene Suikermaatschappij geboren werd, thans As, naar Do Avondster meldt, een dergelijk, niet minder grootsch plan Iop weg van uitvoering". Hei zou de suikerfabrieken der firmafs Van Loon te Steenbergen, De Ram te Roozendaal, Binsfelt, Moeus, Larne te Werkendam en Statendam te Geertruidenberg omvatten en mo gelijk nog eenige andere fabrieken. Als leider van deze machtige in- dustrieele combinatie zal optreden de heer dr. J. A. van Loon te Steen bergen. Kind en varken. Een jong getrouwd paartje in 't Kralingsche wonend, heeft, na langen tijd pech met de steedsche dienstboden, eindelijk een pronkjuweel veroverd van het specimen „meisje van buiten". Ze ziet er niet te dom en niet al te snugger uit, maakt een netten indruk en - lest best - zal meer letten op goede behandeling dan op hoog loon. Werkelijk blijkt de deern niet kwaad, alleen durft ze met haar achterhoeksch dialect niet voor den dag te komen. Maar als ze toevallig in de kamer is, als mevrouw haar eerstgeborene helpt, kijkt ze haar oogen uit. Eindelijk waagt ze 't echter haar meening te zeggen. 't Is Zondagmorgen, mevrouw en meneer maken aanstalten om den stam houder te wegen. Met oogen als een kool staat Janneke er bij, tot ze ein delijk uitbarst„Maor, maor, maor zooveul spul maoken ze thuus toch alleen met 'n verreken, heur!" Een „postend" patroon. Bij de firma Majoor, sigarenfabri kanten te Beverwijk, is het personeel uitgesloten en er wordt gepost. Gisteren stonden twee van de pos ters in de felle kou op den stoep, toen de heer Majoor buiten kwam en hun vroeg, of ze niet een warme kop koffie zouden lusten. Wat graag, was het antwoord, maar we kunnen niet weg, want we moeten posten. O, zei de heer Majoor, dat is geen bezwaar, gaan jullui maar naar binnen, dan zal ik wel zoolang jullui ambt waarnemen. En aldus geschiedde. (N. Rott. Ct.) Pokken. De politie te Gronau heeft bekend gemaakt, dat inwoners van Gronau niet zonder wettige of noodzakelijke redenen de grens over mogen. Bij hun terugkeer loopen ze gevaar acht dagen lang ter observatie in de pokkenbarak te worden opgenomen. De taalcursbs voor kinderen van Nederlandsche ouders te Gronau, welke gegeven wordt door één onderwijzer uit Losser en één uit Ensehede, is voorloopig uitgesteld. (Hbld.) De botsing bij Swalmen. De toestand van den postconducteur Ubben uit Maastricht, die in de kliniek der paters Camillianen te Roermond verpleegd wordt, is vrg gunstig te noemen. Het bericht dat Ubben van de Sa cramenten der stervenden voorzien zou zijn, is onjuist. Ubben heeft enkele ribben gebroken en een wonde boven het hoofd be komen hij klaagt over inwendige pgnen en pijnen in het hoofd. Hij is Woensdagochtend weer tot bewustzgn gekomen. (L.K.) Verbrand. Woesdagavond is de bgna 80-jarige weduwe Doornberg, wonende in de Polsbroek te Zutphen, te dicht bij haar gloeiende kachel gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten en zij, hoe wel spoedig hulp werd verleend, onder hevige pijnen is overleden. (Hbl.j GOUDA, 21 Februari 1913. Voor de Algemeene Patroonsver- eeniging alhier zal de heer C. Koen- raad van Amsterdam op Donderdag 6 Maart des avonds 8 u. in de bene denzaal der Sociëteit „de Réunie" een lezing houden over „Nut van het Boekhouden, prijsberekening, moderne hulpmiddelen bij de administratie." Deze voordracht heeft plaats met medewerking van de door de Regee ring ingestelde Commissie voor de Middenstands-toelichting en is toegan kelijk voor alle middenstanders. Hedenmiddag had do in de Vlaming- mingstraat woonachtige Moj. van LoonWiezer, die door ongesteldheid binnen moest blijven, het ongeluk van haar stoel te vallen, waardoor zij een been brak. Zij is naar het Van Iter- son-Ziekenhuis overgbracht. Zoo heeft een onbeduidend ongeval een vrij ernstig gevolg. Het conflict in de "sigarenindnslvie. Naar ons wordt medegedeeld werken heden nog een 90 tal lieden op de Goudsche sigarenfabrieken, waaronder meestersknochts, sigarensorteerders, sigarenmakers, plakkers en jongens. De heer van Rooyen, sigarenfabri kant te Naarden niet aangesloten bij het Verbond van Sigarenfabrikanten Vereenigingon heeft zich solidair ver klaard met de Amsterdamsche fabri kanten en zal ook ujtsluiten. Verslag Brokkenhuis over 1912. Het eerste halfjaar 1912 was voor het Brokkenhuis zoo nadeelig, dat de Commissie bestaande uit de Heeren C. J. C. Hoogendijk, J. H. de Wilde en L. Quant, aan het Bestuur van de Vereeniging Armenzorg in overweging gaf hot Brokkenhuis op te heffen. Na een gecombineerde vergadering van de Commissis en het Bestuur werd echter besloten het Brokkenhuis niet op te heffen. De Commissie werd uitgebreid door toevoeging van de Heeren W. Go], R. Moerkerk, I. van Dantzig en J. v. d. Jagt, terwijl later nog als leden toe traden de heeren B. D. Grootendorst P. A. Vingerling, A. W. v. d. Kleijn, J. v. Eijk en W. de Ven. Van de oude commissie bleven de heeren de Wilde en Quant hun medewerking verleenen, terwijl de heer Hoogendijk om bijzon dere reden zich niet langer beschikbaar kon stellen. In plaats van den beambte Wort- man werd als zoodanig benoemd Non- ner. Met September trad de nieuwe Commissie op, een nieuw reglement werd vastgesteld en een instructie voor 'den beambte gemaakt. Om het publiek op de hoogte van den nieuwen toestand te brengen werd besloten, een circulaire rond te zenden, terwijl tevens .werd opgericht een da- mespropagandaclub. De commissie kan met tevredenheid terugzien op haar arbeid van de laat ste vier maanden van 1912. Bij het doen van rekening en verantwoording van den penningmeester in Jan. '13, bleek, dat men gedurende die maanden niet met verlies had gewerkt. Behalve de persoonlijke bemoeiing van de leden der commissie is de toe stand voor een groot deel te danken aan de propaganda der dames, die door haar bezoeken veel hebben bijgedra gen om het Brokkenhuis meer bg de Goudsche ingezetenen bekend te ma ken. Met dankbaarheid moet hier ook her innerd worden aan den steun van de redacties der locale bladen, die door het kosteloos plaatsen van ad verten tien aan de commissie grooten steun heb ben verleend. Moge het Brokkenhuis in 1913 en volgende jaren door den steun der ingezetenen blijven vooruitgaan, dan zal een zeer nuttige afdeeling van de Vereeniging Armenzorg veel heil kun nen stichten voor die menschen, voor wien de stryd om het bestaan dikwijls zoo moeielijk is. DE COMMISSIE. Een Duitsche onderneming In een paar in onze omgeving ver- schijnende bladen zagen wij een ad vertentie opgenomen, waarin voor een groote, nieuw op te richten Duit sche industrieele onderneming bg Haas- „•echt of Stolwijk voor het uit te voeren bouwwerk een 60-tal werklie den (vaklieden) worden gevraagd te gen een ongekend loon van 20 tot 36 cent per uur. Diezelfde onderneming vraagt tege- lijk kantoorpersoneel en een aantal menschen, bekend met het land- en tuinbouwbedrijf, op loonen vanaf f 15 per week, naar gelang van werkkring. Kost en inwoning wordt bovendiep gevraagd voor 3 maanden voor inge nieurs, opzichters werklieden enz. Wij hebben ons afgevraagd na het lezen dezer advertentieMoet deze aanvraag wel als serieus worden be schouwd Een onderzoek dienaangaande heeft ons tot geen andere meening kunnen brengen. Voor het examen nuttige handwer ken slaagden te 'sGravenhage do da mes H. P. Veening en M. van Waas alhier. De vorst van enkele dagen heeft reeds eenige jongeren er toe gebracht zich op het ijs te wagen. Op de slooten bij de Goejanverwel- ledijk waren reeds eenige jongens aan het schaatsenrijden. Bioscopen in rood-wit-blauw. Enkele dagen geleden maakten wij melding dat eenig r.k.-ingezetenen met 1 April een r.k.-bioscoop gaan exploi- fceeren onder den naam „Witte Bios coop". Wij vermeldden daarbij dat de films zouden staan onder censuur van het r. k. geestelijk gezag Dat speci fiek r. k.-tintje, hetwelk wij deze on derneming toeschreven, is niet naar den zin van de r. k. N.-Zuid-Hollander. Dat blad zegt dat het geen roomsche bioscoop zal zijn, en noemt daarbij de Goudsche Courant niet de betrouwbare bron om te melden dat de te projec teeren films zullen worden gecensu reerd door de r.k.-geestelijkheid. Wij willen op deze bewering slechts dit antwoorden, dat waar de onder neming uitgaat van bestuurderen van de R. K. Leesvereeniging en wellicht ook andere r.-k. ingezetenen, en waar de oprichting van meerdere Witte Bioscopen in het Zuiden des lands is tot stand gekomen op initiatief en met modewerking van de r.-k. geeste lijkheid, dit ons volkomen het recht geeft het predicaat R. K. aan deze inrichting toe te voegen. Of nu een vertegenwoordiger der R. K. geestelijkheid, of deze zelf de censuur uitoefent doet weinig ter zake. Het feit bestaat en wordt door onzen R. K. collega ook niet geloochend. Op zich zélf beschouwd, vinden wij dit niet erg meer, wij zijn al zoo ge woon geraakt aan de R. K. vereeni- gingen, dat zulks niet zou opvallen. Maar eigenaardiger wordt het, waar thans ook bij de vrije' socialisten elders pogingen in het werk worden gesteld om tot een eigen socialistische bioscoop te geraken, die Se Roode Bioscoop zal heeten. Dat zijn dus pqn witte en eén roode. Welnu, do buiten deze partijefi staande ondernemers zullen wel doen hun in richtingen met den naam „Blauwe Bioscoop" te stempelen, dan vormen doze drie te zamen tenminste een een heid van nationaliteit door de kleuren van de Nederlandsche vlag. Herbenoeming Burgemeester. De Staatscourant van hedenavond bevat de herbenoeming van dén heer R. L. Martens tot burgemeester dezer gemeente met ingang 1 Maart a.s. en van den heer H. Ie Coultre tot burge meester van Bodegraven met ingang van 15 Maart a.s. Lekkerkerk. Ten verzoeke van de erven Jk. Bouter, alhier, had Woens dag in liet café „De Groote Boer" ten overstaande van notaris A. J. De Mooyde afslag plaats van een woon huis met schuur en erven, gelegen in de kom der gemeente, die Woensdag 12 Februari waren ingezet voor f 2800. Door den heer C. Halewijn uit Krimpen 0. d. Lek is het geheel af gemijnd voor f 3410. Boakoop. Heden slaagde te 's Gra venhagen voor het examen Nuttige Handwerken Mej. N. Kromhout, alhier. Ten nadeele van den heer P. Loef Az. alhier is eene schouw ont vreemd de politie is hiermede in ken- 018 gesteld. Door de Vrijzinnige Propaganda- vereeniging Boskoop en de vooruit strevende Kiesvereeniging alhier wor den op 26 Febr. en 1 Maart a.s. telkens des avonds te half acht in Hotel Klassen feestavonden georga niseerd, waarvoor vrgzinnigen op aan vrage gratis toeganskaarten worden verschaft. Als feestredenaar zal op 26 Febr. a.s. optreden Dr. I. H. J. Vos, Voor zitter van den Bond van Vrgzinnige Propaganda-vereeniging in Nederland. In het hotel Neuf alhier kwa men Dinsdagavond 2 als heer gekleede personen, welke na aldaarte hebben ge dineerd, des nachts gelogeerd en 's mor gens het ontbijt te hebben gebruikt, de een na den ander zijn vertrokken zonder hotelrekening te voldoen. Moordrecht. Wegens uitbreiding is aan de Chr. school alhier tot tijde lijk onderwyzer benoemd de heer D. Kasteleyn uit Gouda. Gistern amid dag waagden zich een zestal jongens op het ijs in een der slooten nabij het Kanaal buiten dezo gemeente, met het ongelukkige gevolg gevolg dat allen er doorzakten. Spoedig ter hulp geschoten hulp vaar digen slaagden niet dan na de grootste moeite erin, allen te redden. Ouderkerk a. d. IJael. Naar wij vernemen zal het lid der Tweede Ka mer, Jtfr. H. Smeenge, voor het Comité voor Vrijzinnige Propaganda in het district Gouda op een nader te bepalen datum alhier een spreekbeurt ver vullen. Bodegraven. Na de aanvaarding tfati het concentratieprogram door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Bodegraven, in de gisteren gehouden vergadering van afgevaar digden, zijn alle vrijzinnige organisa ties in dit district tot de centrale toe getreden. Het bestuur der centrale is samen gesteld als volgtK. Schouten-IIoo- gendijk, Woerden, voorzitter; K. Dou- wes Dekker, Bodegraven J. L. la Gro, Zwammerdam; Js. Beijen, Bodegraven, penningmeester, en D. Brouwer, Alfen a.d. Rijn, secretaris. N. R. Crt. Een Boete, Tooneelspel in drie bedrijven door Suze la Chapelle-Roobol, voorafge gaan door G e 1 u k, Tooneelspel in één bedrijf door dezelfde schrijf ster. Het Nederlandsch Tooneel is gis terenavond voor de laatste maal in dit seizoen in de Sociëteit Ons Genoe gen" opgetreden en heeft daar opge-[ voerd „Boete", na vooraf „Geluk" te hebben gegeven. Deze laatste voorstelling is een heer lijke genieting geweest. Zoowel „Ge luk" als „Een boete", beide uitstekend geschreven, hebben een vertolking gevonden die in vele opzichten subliem was. Een tegenstelling als in „Geluk", hoe de eenvoudige vrouw geluk vindt in haar huis met haar kindoren, zich| gedragen voelt door de liefde van haar man en na zijn dood leeft op de her inneringen, tegenover de gepassion- neerde vrouw van de wereld, voor wie weelde en genot mede onmisbare fac toren zijn voor haar geluk, waaraan zij zelfs haar moederliefde voor een groot deel ten offer brengt, kan moei lijk beter worden gedacht en weerge- gegeven. Mevr. Poolman als de stille gelukkige vrouw en Mevr. Mann- Bouwmeesterals de gedistingeerde Julie van Walen hebben prachtig spel gegeven en Mevr. Mann-Bouwmeoster werd met bloemen gehuldigd. „Een Boete" waarin Mevr. Holtrop- van Gelder en Emma Morel de hoofd rollen vervulden, is door deze beiden voornamelijk een triomf geworden. Mevr. Holtrop-van Gelder trad op als Lize, de vrouw, die in haar jonge jaren een misstap heeft begaan. Haar kind wordt opgevoed in het huis van haar ouders, voor wier eigen kind het doorgaat, dat wil zoo Jacob, de in dogmatisch geloof verstarde koude oudste broer, die liever het moeder- geluk van zijn zuster ziet vernietigd, dan dat een smet wordt geworpen op den naam van het huis. Na jaren komt Lize samenwonen met haar kind Dora, dat door allen als de zuster wordt beschouwd en dat zg ook alleen als zoodanig mag erkennen. Ook Dora weet niet anders. Lize is door deze verhouding versuft en laat met zich doen wat men van haar^verlangt. Zg is de slaaf geworden van haar broer. Die toestand duurt voort, totdat Dora wil gaan trouwen met den schilder Floris Verduinen, tegen welk huwelijk Jacob zich verzet. Toen kwam Dora's opstand tegen haar broer en in dat oogenblik, waarin zij zich stelt tegen over hem, die als voogd over haar lot heeft te beslissen, gaf Emma Morel zulk een machtig emotionnee 'end spel te zien, dat, toen deze opstandscéne was geëindigd, haar een spontai ie hulde bij open doek werd gebracht. Iet moederhart van Lize begint dan te ontwaken, het lang be dwongen gevoel voor haar kind moej zich uiten m als in wanhoop strgdend voor het g sluk van haar dochter, ver breekt zij de kluisters, waarin haar )st door Jacob was gekeetend en stelt zij zich ier tegenover hem en eischt van hem ils moeder het geluk op a haar Irind. Mevr. Holtrop van Gelder heelt zoowel den toestand van de lijdende vrouw en liefdevolle moe der 'op sohi tterende wijze vertolkt. Mevr Libo-Braakensiek gaf in dit tooneelspel een niet-onverdienstelijke uitbeelding van een snibbige, nijdige, jaloersche suster, terwijl de rol van Jacob van doek door den heer Louis de Vries zi er goed werd weergeven. Alleen zij opgemerkt dat de souffleur voor deze ol t e luid moest assis- teeren. Zoowel Mevr. Holtrop van Gelder als Emma,i Morel ontvingen een wel verdiende bloemenhulde. Wedstrijdp 1° kl. Alphi man. T. O. van 2° kl. Goud Wadt ii geste kl. Volks J. Voetbal. •ogramma voor Zondag. 1—Gouda, J. M. Harde- P.—Olympia II, J. E. A. Casteel. vj 1 II—de Struis, B. Sibbes. nxveenMoordrecht uit- w.G. IlWaddinxveen II, Dijk. I uchtvaart. De Duits die prins Sigismund, de zoon van p ins Leopold, is zeer ent housiast voer de luchtvaart. Hij heeft van zijn vader verlof gekregen om een fabriek voor vliegmachines op te richten op het manoeuvreveld van Bornstedt, jij Postdam, onder voor waarde, dat hij geen concurrentie zou aandoen aa 1 Duitsche merken. De jonge prins heeft den vliegenier Krie- ger als chef pilote aangesteld. Men zegt, dat Sigismund plan heeft deel te nem m aan alle wedstrijden als passagio: Tentoonstelling van artistieke planten en bloem versieringen Amsterdam Mei 1913. Betreffende de inzendingen kan thans roods worden medegedeeld, dat het moeite sal kosten alles behoorlijk te plaatsen. Er komen belangrijke in zendingen rit Boskoop) en Aalsmeer, terwijl reed* op alle prijsvragen voor salon- en kamerversieringen ingetee- kend is. Het waaiborgfonds is thans voor de helft vc lteekend £en het bestuur heeft vertrojiwen, dat ook de rest zal komen. Het buitepterreintje der tentoonstel ling zal wonden aangelegd onder toe zicht van de Amsterdamsche Vereeni ging van patroons in het tuinbouw- vak. Maar dé eigenlijke bloemenpracht zullen de zalen in Bellevue opleveren en gezien dj algemeene belangstelling onder de vaklieden belooft de expo sitie een schitterend bloer worden. expo- enfeest te Lijst van post bezorgd* j welke weger s der maand Fel worden uitge Namen der flit .t. Brievjei Mej. Dina Mej. Rook, Schrönller, Bh W. Daalhuisen. W. Willems, P. van Stein, 1 zonder adre|B Druk- Briev N. S. 116 Post B Miss E. Schuui mer Rottere C. Boon, Nota. Aan bevolen hun stukken te vei onbestelbaarhe: teruggegeven De Postkantoor te Gouda, de aan dit kantoor ter brieven en briefkaarten, onbekendheid van de n gedurende de lo helft ibruari niet zijn kunnen reikt. Plaatsen van bestemming. Binnenland. Amsterdam. Oudérkerkijsel. Scheveningen. riefkaarten. A'dam. Delft. werken 8 Stuks, en Buitenland. Restante, Antwerpen, •ief kaarten. rmann,Stea- Cherbourg. Newyork. 1 le afzenders wordt aan- naam en adres op de ti melden, opdat deze bg d aan hen kunnen vorden. Djirecteur van het Post- Telegraafkantoor, HERMANS. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad kondigt op den omslag een prgsver- laging aan van het abonnement a f 1.per kwartaal en van de losse nummers a 10 ct., met de aankondi ging van een nieuwe prijsvraag en geeft foto'3 van D.E.C.D.F.C. om den beker, V.O.C.—H.V.V., S.V.V.— R'damsch elftal, het terrein te Zwolle in voorbereiding, korfbal, wintersport, hockey, wielrijden enz., benevens tal rijke artikelen. De Wereldkroniek opent met een foto van den poolreiziger Scott op het punt te vertrekken en geeft verder foto's en artikelen van dien pooltocht, de Moskée van Sultan Selim in Adria- nopel, het verblgf van Z. K. H. in den Taunus, in Adrianopel, de opstand in Mexico, de verloving van Priuses Viktoria Louise met Prins Ernst Au gust, Schilderwerken, personalia, cari- caturen'enz. De Prins geeft op den voorplaat het portret van Jhr. v. d. Does de Willeboi8, en verder foto's en artikelen van den Zuidpooltocht, Koning Al- phons in een bestuurbare luchtballon, tentoonstelling van kunstnaaldwerk en Aziatische) kunst, carnaval te Nizza, de N. V. „Tooneelvereen." in „Nina", kro niek van de week caricaturen, perso-^ nalia, enz. - Ernstig auto-ongeluk. Een botsing van automobielen had Woensdag te Buenes-Ayres plaats. Onder de reizizigers die zich in do auto's* bevonden behoorde een Argen- tijnsche aviatenr George NewJory, die ernstig gekwetst werd. De zaakgelas tigden en de Consul van Duitschland zgn gedood. De consul van Engeland, Levré, is er heelhuids afgekomen. Roemenië en Bulgarije. De correspondent van Times te Pe tersburg seint aan zijn blad, dat men in welingerichte kringen verwacht dat het conflict tusschen Roemenië en Bulgarije onderworpen zal worden aan een arbitrage van Italië en Rusland, onder toezich van Engeland. De Russische vloot. Londen, 20 Febr. Men seint ons uit Odessa nan do Daily Mail, dat de Rus sisoho minister van Marine vergezeld van zijn secretaris-generaal, te Sebas- topoi is aangekomen. Hij zal morgen de Zwarte Zeevloot inspecteoron, die op dit oogenblik gemobiliseerd is. Een Duitsche spion. Londen, 20 Febr. Een jonge Duit- scher is te Portsmouth gearresteerd, verdacht van spiónnage. Hij zon ge tracht hebhen zich de code te verschaf fen van teekens gebruikt door de op- per-officieren van de marine. De toestand op Gallipoli. Konbtantinopel, 20 Febr. Mahi- noed Skefket vertrok hedennacht aan boord van een oorlogsschip naar Gal- lijsoli. Gisteren zijn nieuwe troepen op Gallipoli geland. Men verzekert dat de pogingen tot landing der Grieken bij Nieriofito znn mislukt. Prins Said Halem zal gedurende de afwezigheid van Mahinoed Shefket het grootvisiraat waarnemen. De toestand in Mexioo. New-York, 21 Febr. Uit Mexico wordt gemeld dat Hnerta bevel gaf tot het in vrijheid stellen-^van alle gevangenen der repubüek. De Amsterdamsche stakingsquaestie. Amsterdam. De kantonrechter deed hedeft uitspraak in het geding van de 5 drukkersfirma's tegen de stakende typografen. De kantonrechter achtte het niet op het werk verschijnen zon der inachtneming van den wettelijken opzegtermijn voor do patroons geen dringende reden tot ontslag. Hg was van meening, dat de staking een po ging was tot lotsverbetering, die ge rechtvaardigd was met het oog op de lage loonen en de duurte der levens omstandigheden. Hij verklaarde den eigch van de patroons om schade vergoeding ongegrond en veroordeelde eischeres in de kosten van het geding. De „Ingeborn" vlot. Hedenmiddag 3 uur is het gelukt de driemaster Ingeborn te Schevenin gen vlot te krijgen. De sleepboot Sim- soh en een sleepboot van den Haven dienst hebben het schip naar den Nieuwen Waterweg gesleept. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.7 te Seydisfjord, laagste stand 744.5 te Haparanda. S verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordoostelijke, tot noordelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. REEUWIJK. OVERLEDENG. Kansel, 64 j. wed. C. W. Docters van Leeuwen. TAN DB» 21 FEBR. 1913. Staatsleenlneeii 13 "^.7 Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 78u/i« Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 836/i Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. 63 Russische Obl. 1906 5 pet. 100 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. 85 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 90®/i ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 85'ƒ2 Japan. Obl. 1899 4 pet. 815/t& Moxico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 43 Brazilië. Funding Lee- 103 ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 83'/, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. j8V, Uauk en Crediet-Instel- liugeu- Ned. Bankaandeelen 2193/è Industr. Ouderneuiiufreii American Car Foun dry Comp. C. v. A. 507/b Id.Snjelting Refining Co. Cert. v. Aand. 70 Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. 25 U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 623/, kol. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 187 JavCultuur MijAand274 Ned. Handel-Mij. C.v.A 189 7* MUubouw Wij en Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 187/i RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. 189 Great Cobar Aand. 75a/H l'etrolenm-Ouderu- Dortsoho Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. ISB'/j Kon. Nod. Mij. tot Expl. v.Petr. Bronn. C.v.A 577 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 52 Scheepvaart Bijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand. 1883/i Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferento A. 119 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 4B/, rahak-Oiiderueraimren Bindjey Tabak Mij. A. 91 Vj inverse» Maxwol Land Gpant Oert. v. Aand. 313/j« Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10Va Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor wegmij. Aand. 907a Mg. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. 967/t Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 635/1( W arschau-W eenen Spoorwegmg. Aand. 1867: dito dito Act. do Jouiss. 863/, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 967, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 293/8 Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. 157l/% Wabash Gew. Aand3l/2 Premie leen luren Amsterdam Aand. 3 pet lOD/% 1017/,« Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. 1467s GELDKOERS. Prolongatie 337% pCt. Amerikanen «eer flauw, Petroleum vrij vast, Rubbers lusteloos, Mijnen lager, Nat. Staatsf. tamelijk prijshou dend, Buitenl. onveranderd, Culturen onveranderd, Tabakken willig.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2