Kletspraatjes! J. G. SIBBES, GROOTE OPRUIMING S.&S,v.Dantzig PIANO'S Ingrediënten T. CREBAS. LIFS 10MECET LTMDEBBETm. Correspondent(e). Kortstroo ERWTEN VISCH- CONSKRVEN T. CREBAS. „De Goedkoope Winker9. KLEIWEG No. 1, hoek Turfmarkt. CHR. KEET, Markt 4. Linoleum. Tapijten. Karpetten. Vitrages. Matten. Hemden. Boorden. Dassen. Handschoenen. Kousen. Sokken. Enz. Enz. Californische Asperges. WERKLIEDEN ANTON COOPS, ONTVANGEN BALT. A.'DE JONG, Buitenlandsch Nieuws. Brieven hit de Hofstad. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Advertentiën. FirmaT.P. Viruly&Co. Gouda jes voor dezen Tijd Vermeulen1» Naaimachines. ROTTERDAM. VERKRIJGBAAR: Muizenlarwe Raltendood Phosphorbrei by Hoogstraat 7, J« UIUIIUU) GOUDA. Xjeüsreris en Sloopexx, WH Katoen, Graslinnen en Geel Katoen,* IW* Nog slechts korten tijd Zie de Etalage. voor 't voorjaar een zeer uitgebreide collectie in alle artikelen, als: enz. enz. ZIE ETALAGE. Q-0-CT3D.A.- NIGHTCAP ECHTE OUDE GENEVER Fiahohandelare c De Haarwaters VAN Bl'ommestein's InkY Emserpastilles Emserwalcr Emserzoul ANTON COOPS, voerd te krijgen. De regeering echter wil gelukkig nog niet het oude stelsel van vrijwillige dienstneming laten varen. De Engelsche belastingbetaler zou waarschijnlijk nog meer in druk geraken wanneer de regeering er toe overging behalve voor de vloot ook de legeropgaven op te drijven. De waarschuwingder nieren. Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van meening zijn, dat het zwakte der rugspieren is, ontstaan door over werktheid. Zij wachten-dan totdat de pijn vanzelf verdwijnt. 53 Maar als de pijn in 'den rug niet uit zichzelf verdwijnt, weten wij dat de pijn niet uit den rug voortkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschu wing en oen ernstige waarschuwing, want wanneer de nieren verzwakt zijn, geven zij aan het urinezuur ge legenheid om zich met het bloed door hot lichaam te verspreidon. Dit urine zuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn in de ledematen; het vormt bezinksel in de urine, hetwelk de blaas en urine wegen prikkelthet verstopt de urine wegen en belet een vrije afvoer van hot water, en veroorzaakt zoodoende irzuchthet vormt scherpe kris tallen rin de gewrichten, spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rhou- raatiek, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste optre den van verschijnselen als bovenge noemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uit stel, want hoe langer de nioraandoe- ning verwaarloosd wordt, des te moei lijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieien Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en werk zaamheid. Zij zuiveren de urinewegen en voeren het overtollige water en de urinaire onzuiverheden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weg genomen. Te Gouda verkrijgb. bij de hh. S. van Loon, v.h. Wolff Co Westhaven 11, en Ant. Coops, Wydstr. '29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.76 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor- zien is van neven staand handelsmerk. De oorlog' in den Balkan. Krijgsverrichtingen. Een scheepskapitein, die gisteren te Athene aankwam, gaf omtrent de poging tot ontscheping der Turken voor eenigen tijd, de volgende meede- deeling Eenige duizenden manschap pen onder bevol van Enver Bey, landden 7 K. M. benoorden Gallipoli. Zij werden naar hot binnenland gelokt door een krijgslist der Bulgaren daar werden zij ontvangen door een hevig geschutvuur, dat hen noodzaakte met aanmerkelijke verliezen den terug- tooht aan te nemen. Bulgarije en Roemenië. Volgens berichten uit regeevinga- kringen te Sofia, wordt een aanzien lijke troepenmaoht Roemoensche artil lerie en cavalerie bijeengetrokken to Ostrof ten Oosten van Silistria. Berichte nuit Boekarest uit dezelfde kringen geven aanleiding tot de ver onderstelling, dat Roemenië niet ge neigd is de interventie der Mogend heden in het geschil met Bulgarije te aanvaarden. Het bericht dat te Boekarest een groote meeting is gehouden en dat daar groote politieke opgewondenheid heerst, maakt diepen indruk te Sofia en verhoogt nog de prikkelbaarheid en de depressie, die daar in de laatste dagen reeds vielen op te morken. Uit Cettinje seint men d.d. 21 Febr. De Turken hebben vergeefs getracht eenige verloren stellingen te hernemen. Een vrij levendig gevecht ontstond gisteren tusschen de voorposten, doch do Turken durfden niet tot een ern- stigon aanval overgaan. Het bombardement van Skoetari wordt voortgezet. De Montenegrijnsohe artillerie heeft belangrijke schade aan gericht aan de stellingen der Turken, die na den middag met artillerie togen de stellingen bij Breditza oprukten. De Turken bombnrdoerden den rech tervleugel der colonne-Martinovitsj zonder resultaat. De Montenegrijnsohe troepen vorkeeren in uitmuntenden staat. Groote hoeveélheden sneeuw zijn in Tarrabösj en omstreken gevallen Venizelos is om 3 uur 30 te Philip- piades aangekomen, waar hij hartelijk ontvangen werd door do troepen en de bevolking. Men bewees hem mili taire eer. De kroonprins, de prinsen en officieren van den generaïen staf wachtten den Minister-president vóór het hoofdkwartier op. De kroonprins arbeidde met Venizelas ongeveer een unr, waarna de Minister om halfzes naar Preveza terngkeerde. Hij ver klaarde, dat de val der Turksche stel lingen bij Bizani aanstaande was. De terugkeer van Venizelos naar Athene blijft op Zondagavond bepaald. Zijn reis naar Epirus houdt de open bare meening in hooge mate bezig. Men maakte zich reeds ongerust dat de overgaaf van Bizani zoo lang uit bleef. Bulgarije en Roemenië. Naar uit Boecharest gemeld wordt, gaat de liberale partij voort met de rogeering in haar internationaal op treden te steunen, mits van een kelijk optreden sprake kan zijn neer, schrijft de „Independance maine", Bulgarije en Roemonii^hun toevlucht pemon tot het aanvulden van de bemiddeling der mogendheden, dan is dit een late doch goedfe oplos sing, wanneer zulk een bemiddeling 'een vriendschappelijk ingrijpen der verschillende kabinetten beteekent, ten einde te komen tot een vorgelijk op de door Roemenië vastgestolde grond slagen. Wanneer het er echter om gaat, een minimum der Roemeensche aanspraken aan het scheidsgerecht voor'te leggen, dan zal dit het einde zijn van het optreden der regeeri.ig, die jjpor de openbare meening niet met fculk een échec kan vorschijnen. Overigens heeft bemiddeling dit voor deel, dat het een bewijs kan leveren van de vriendschappen, waarop Roe menië rekenen kan. Maar de oplossing van het geschil moet snel tot stand komen, nog voor het slniten van den vrede op den Balkan. Fkankrijk. De autobandieten. Donderdag was de advocaat-gene raal Bloch Laroque aan het woord dm zijn requisitoir te nemen tegen de overige beklaagden. Hij stelde ?ich voornamelijk to.t taak om de organisatie der misdadigers- bende in het licht te stellen, een or ganisatie die zich wederrechtelijk tooi de met een principieels of politieke leuze. „Niet om de verdediging van een beginsel, zij het' ook een slecht béginsel hebben deze beklaagden den strijd tegen de maatschappij aan vaard", zei hij. „Zij hfebben zich uit sluitend vereenigd om te stelen. Zij lieten hun vafc en hun betrekking in do steek, om slechts te gaan leven van hetgeen zij „de individueele te rugname" noemen. Zij hebben geen enkele verontschuldiging. Lang heb ben zij aan de vergelding kunnen ont snappen, maar het oogenblik is thans gekomen, dat zij der justitie reken schap zullen "geven. De advocaat^teneraal eischte toen voor Reinert "énJourdan gevangenis straf en voor de anderen dwangar beid. v, Japan. Volgens de laatste telegrammen uit Tokio zijn er door den brand in de studentenwijk Kanda in 't geheel 3990 huizen in vlammen opgegaan, en wordt de schade op 18 millioen gulden Engelsch-Indie. Sedert eenigen tijd valt onder de Mohammedaansche bevolking van Britsch-Indië, tengevolge van de ge beurtenissen in den Balkan, een vrij hevige gisting waar te nemen. Deze gisting duurt onverminderd voort, zoo dat de Engelsch-Indische pers het noodig vindt te wijzen op de harts tochtelijke uitlatingen, die dagelijks worden gehoord en od het gevaar, dat de Britsch-Indisohe Mohamedanen een boycot op touw zullen zetten. Een gematigd Bengaalsch blad ver klaart, dat de toestand ernstig begint te worden, daar de Indoes van de uiterste riohting gebruik zullen maken van de opgewondenheid der Moham medanen en het geeft de Regeering derhalve den raad vergaderingen te verbieden, waarin over den oorlog wordt gesproken, daar andors deze beweging wel eens hetzelde verloop zou kunnen hebben als die der Hindoes. De Aga Khan heeft onlangs gepoogd de opgewonden gemoederen zijner ge- loofsgenooten eenigszins te kalmeeron, waarmede echter niets anders isbereikt, dan dat er nog meer volksvergade ringen werden gehouden en dat hij daar werd uitgekreten voor een slecht Moslem. China. Mislukte belastingpolitiek. De Brusselsche „Agence d'Exrerae Orient" verneemt uit Peking, dat de poging der Regeering tot centralisee- ring van het belastingwezen volkomen is mislukt, waarmede aan de Regeering het zwaarste échec is toegebracht in haar binnenlandsche politiek, dat zij sedert de instelling der republiek nog heeft geleden. De ambtenaren door de Regeering naar het binnenland ge zonden om deze centralisatie voor te bereiden, zijn onverrichter zake terug gekeerd. In het Noorden stootte zij op zulk een heftigen tegenstand, ge paard met bedreigingen, dat zij er de voorkeur aan gaven alle Eerdere pogingen, ook in het Zuiden, op te feven. De Minister van Financiën, seuchochi, heeft als gevolg hiervan den president zijn demissie aangeboden, welke echter niet werd aanvaard. Men zal thans trachten de centra lisatie langzamerhand en langs gelijde- lijken weg in te voeren, en beginnen met de bevolking over het voordeel en de noodzakelijkheid in te lichten. Düitschland. De Hollandsche werkman Weinand te Miilheim, de moordenaar van den pater-jezuït Wenger, heeft zich naar de N. R. Crt. meldt, bij zijn inhech tenisneming maar krankzinnig gehou den. Hij blijkt goed bij zijn verstand te zijn, en had het, zooals de eerste berichten trouwens gemeld hadden, inderdaad voorzien op pastoor Weiter van de St. Engelbertskerk, dien hij dacht dat in den biechtstoel zat. Hij had tegen den pastoor een wrok, omdat deze hém had gedwongen, zijn verkeering met een protestantsch meisje af te maken. Later had Wei nand zich uitgelaten en zwoer hij, dat de pastoor er aan zou geloovon. Engeland. Te Peckham, in Londen, gingen Zaterdag vijf kinderen van een gezin naar de badkamer de oudste was tien jaar, de jongste drie. Ze zouden als naar gewoonte gezamenlijk een bad nemen. De jongen van tien moest voor alles zorgen. Om de kou sloot hij het raam, dat, naar zijn vader hem had gezegd, altijd open moest blyven. Drie van de kinderen zijn naar de N. R. Crt. meldt, \an vergiftiging ge storven, twee jongens van 8 en 7 en een meisje van/ 3 de twee anderen vond men bewusteloos. Bij onderzoek bleek het, dat de geiser, bij gesloten raam en deur. in vier minuten tijds de lucht zoo onzuiver maakte, dat men er zich onwel in voelde. CLXIII,. In den vorigen brief trokken wij een vergelijking tusschen de beide steden Amsterdam en Rotterdam eenerzijds en de residentie anderzijds. Wij zouden deze vergelijking in lengte en breedte kunnen uitwerken. Er is inderdaad zoo'n enorm verschil, dat het den op- pervlakkigen beschouwer reeds aan stonds opvalt. Niet alleen in het uiter lijk van de stad, het aanzien van de straten en het verkeer maar ook in het intieme leven valt er een groot contrast te constateeren. In de hoofdstad heeft zich het café- leven in sterke mate ontwikkeld. Tot na het middernachtelijk uur ziet men daar de koffiehuizen vol van bezoekers, die in groepjes bijeen zitten en onder het genot van een glaasje, min of meer diepzinnige beschouwingen houden over de onderwerpen van den dag. Dit leven nu kent den Haag heelemaal niet. Hoe geavanceerd de residentie moge zijn, in dit opzioht houdt ze zich bij' het oude, het genoegelijk-Hol- landsche. 's Avonds om tien uur kunt ge hier door de straten schieton zonder veel onheil aan te richten. Wel zijn er hier eenige cafó's, die hun stamgasten bij dozijnen tellen, als een algemeen verschijnsel trekt het hier geen aandaoht. Wanneer de schouwburg, de opera en de bioscoop leegloopen, stormt alles de trams in en binnen het uur ligt de grootste helft op één-oor. Zooals dat in Amsterdam en Rotterdam het geval is, dat men nl. na afloop neerstrijkt in een café om daar nog een hartversterkinkje op te doen en een uurtje over te praten, doet men hier niet. Vermoedelijk houdt deze neiging om buitenshuis vertier te zoeken ten nauwste verband m,et de ongezellig heid In de huizen. De residentie is veel ruimer en fraaier gebouwd, het inte rieur der huizen is bijzonder goed ver zorgd. En bij dat alles komt, dat de Hagenaar zijn plezier weet te vinden binnen de wanden van zijn woning. Allereerst zijn daar zijn en vooral haar artistieke neigingen. Wij zijn hier in den Haag allen zeer muzikaal. Piano muziek is een residentieele kwaal, die aanmerkelgken omvang heeft aange nomen. Het euvel is overbekend. Het is niet zoo lang geleden, dat in een der plaatselijke bladen per advertentie een woning gevraagd werd in een piano, orgel, gramofoon, hond en con servatorium-leerling-vrije omtrek. Men ziet de combinatiede vijf plagen van de residentie. In alle stilte heb ik vaak het Neder- landsch Volksliederenboek verwenscht, dat zoo menigen/ piano-wellusteling voor één gulden een serie muziek ver schaft, die de bowoners van zes huizen in de omgeving tot razernij kan bren gen. Vanaf het Wilhelmus tot aan Pierlala, die in zijn kist lag, rammelt men het reportoire van quasi-volks liederen af om wee van te worden. Men kan verstomd staan over het enorme aantal leerlingen, dat er op muzikaal gebied bestaat. Het schijnt bij een volledige Haagsche educatie te bohooren minstens één instrument te kunnen be- of mishandelen. Veel re sultaten werpt het onderricht welis waar niet af, want heel den Haag klaagt over getingel en maar zeer zelden prijst men hot goede, zoodat zich uit een honderdtal adspirant-musici hoogstens een virtuoos schijnt te ontwikkelen. Een orgel, een gramofoon, een hond en een leerling van het conservatorium, wie een van deze vier stadsplagen in zijn onmiddellijke nabijheid heeft, is niet minder te feliciteeren. Wij zijn in den Haag ijselijk muzi kaal. lederen avond zijn er drie con certen, zes uitvoeringen, minstens één liederavond. Met opera's staat zelfs de slagersjongen op een zeer vertrouwe- lijken voet en de dienstmeisjes die hier over „hem" praten, bedoelen vaak eer den knappen tenor van deze of gene troep in de opera dan den korporaal van- een heel andere ti'oep. Mengelberg, de Amsterdarascho di rigent heeft hier meer aanbidsters dan do rijkste Sultan vrouwen in zijn harem. 's Winters Mengelberg en 's zomers Kurhaus. Wie op beide niet geabon neerd is, staat eenvoudig buiten de samenleving. Zoo'n iemand is kortweg niemand. Er gaan vele verhalen rond, dat de muzikaliteit bij vele Hagenaars meer schijn is dan werkelijkheid. Ik zou het niet durven bewerenEerlijk gezegd, twijfel ik er ook aan, maar ik doe dat in alle stilte, even goed als ik verzwijg, dat ik geen lid ben noch van Mengel berg, noqh van 't Kurhaus. Ik hou me maar bij de bioscoop. Dat vindl ik nu eigenlijk je uitvinding. Daar treden zangers en zangeressen op, die je ziet maar niet hoort. Tooneel- stukken worden opgevoerd, zonder dat er een kik gegeven wordt. Te meer verheug ik mij .over de bioscopen, nu pr eerlang een zal verschijnen, die onder coptröle komt te staan, 'k Ben wel een beetje bang dat de controle de financieele uitkomsten van het be drijf niet zal bevorderen. Niet dat ik zou wille|n beweren dat geen controle ze bevordert, maar het krijgt zoo gauw den schijn van een brave-Hendrikken boel. Enj hoe zeer de Nederlandsche ,aard neigt naar brave Hendrikkigheid, men kan een Hollander niet meer be- leedigen dan met het „scheldwoord" brave-Hendrik. Enfin, men rekene d' uitslag niet. doch tel het doel alleen. Het getal bioscopen is den laatsten tijd naar ik meen opgemerkt te hebben, niet zóó snel meer toegenomen. Wij schijnen to^ een voldoend aantal ge raakt te zijn."Het gloriepunt is bereikt. Nu volgen straks wel defaillisse- mentjes. Men zegt, dat de exploitatie-kosten even zoozeer gestegen zijn door de in voering der auteurswet, die zoowaar al haar neus steekt in films. Aan het publiek ligt het niet. Dit is nog niet overvoerd met de schoone drama's, de natuurtafereelonen de gezellige duisternis, die in de theaters heerscht. Het zou voor psychiaters een rijk veld van studie zijn de zielkunde te beoefenen op de bioscoop-bezoekers. Wie weet wat een fraaie complica ties van mooie „gevallen" zich daarbij voordeden. Ik geef het den heeren liefhebbers in overweging. Misschien zien wij de resultaten ervan dan wel weer op het witte doek in de bioscoop zelf, zooals wij er tegenwoordig al operaties van gevaarlijke ziekten op zien. rt Is te probeerenals succes nummer. HAGENAAR. Het Kind en de School. XLVII. Repetities. Geen onzer lezers, die in eenige be trekking staat tot onze spes patriae, voor zoover deze 't Gymnasium of de H. B. S. bezoekt, kan zich verwonde ren over de keuze van bovenstaand onderwerp ter bespreking. Wij ken nen allen de groote rol, die de repetitie, en vooral het behaalde repetitie-cijfer, in ons tegenwoordig onderwijs speelt. Toch wil ik, op gevaar van staking bij den min geduldigen lezer, die met een„dat is niets nieuws"dit blad terzijde legt, even den meest gebrui- kelijken gang van zaken releveeren. De leeraar dooeert zgn vak gedu rende eenige weken of maanden, een bepaald aantal uren 's weeksen ver wacht, dat de leerlingen aanteekenin- ;en maken en thuis uitwerken, lessen >pgaven ma ken. Deze laatste worden daarna klas- «tudeeren, schriftelijke op, sikaal besproken, waarbij van de leer lingen weder verwacht wordt, dat zij hun eigen of elkanders werk van fou ten zuiveren. Daar iedere scholier nu en dan kan worden opgeroepen voor een monde linge beurt, wordt verwacht dat zij de lessen thuis bestudeeren. En eindelijk wordt de verwachting gekoesterd, dat de leerstof op deze wijze voldoende door eiken ijverigen, normaal aange- legden leerling, die tegen de repetitie „den boel nog eens doorkijkt" wordt verwerkt en opgenomen. De repetitie moet nu aan 't li^bt brengen, in hoever de werkelijkheid aan al deze verwachtingen beant woordt. Met zorg wordt door den leer aar een stel vragen, opgaven, zinnen ter vertaling of sommen opgemaakt; 't gewichtige uur is daar, dat over 't rapport-cijfer,*1 dikwijls over het al of niet „overgaan" beslissen zal. Er wordt hard gewerkt, gezwoegd in de klasse De pennen vliegen over 't papier, de hoofden zijn rood van inspanning. Nu ja, is dat dan zoo erg Mogen ze zich dan heelemaal niet meer inspannen Ja zeker Maar als de hoeveelheid inspanning eens wat meer verdeeld was geworden door oen praktischer regeling van werkzaamheden Als er, inplaats van dezo, door den naam reeds schrikwekkende repetitieopgave, telkens na korter tijdsverloop, een mondeling of schriftelijk onderzoek in de klasse plaats had Hoofdzaak zou dan niet zijn het behaalde cijfer, want wie „bofte" of „pech had" zou weten dat een heele reeks van cijfers ten slotte het rapportcijfer zou bepalen. Daardoor, rustiger en moer geregelde inspanning bij den leerling, terwijl de leeraar telkens gelegenheid zou hebben na te gaan of zijn onderwijs insloeg. Het onderwijs, althans in de lagere klassen der middelbare school, moest minder doceerend zijn. (Ik weet wel, dat dit reeds herhaaldelijk gezegd is Maar ook weten wij allen dat er nog steeds reden is voor hetFrappez toujours.) In ieder lesuur, ongeveer, behoorde een wisselwerking plaats te hebben, waarbij eenerzijds de leeraar onderwees, verklaarde, vertelde, ander zijds de leerlingen gelegenheid hadden te toonen, wat zij van dat alles hadden begrepen en in zich opgenomen. De leeraar zou daardoor steeds kunnen nagaan, wat er ontbrak aan ijver, aan leg en vorderingen zijner leerlingen èn aan de doeltreffendheid van zijn eigen werkwijze. En als dan eindelijk repetitie werd gehouden (want die be hoeft niet afgeschaft), dan zou haar rol tot bescheidener afmeting zijn te ruggebracht en zij haar naam wer kelijk verdienendoor inderdaad her haling te zijn van wat reeds ge leerd was. Hoe talrijker de klasse, hoe moei lijker 't is, van het „doceerende" on derwijs af te stappen maar bij een twintigtal leerlingen en niet te over laden leerprogramma zijn de bezwaren niet te groot, voor wie overtuigd is van het belang dezer zaakniet voor 't onderwijs als zoodanig alleen, maar evenzeer wat karaktervorming betreft. Men denke aan de groote verleiding, waaraan de zwakke óf luie scholier tijdens de repetitie blootstaat, als hij, na eenige weken van dolce far niente, plotseling 't schrikbeeld van onvol doende rapportcijfers met al dier ge volgen voor zich ziet oprijzenEen goedhartige makker, aie hem een papiertje toeschuift manchettön met jaartallen versierd, een op de knieën geopend boek enfin, in dat op zicht zijn de jongelui gewoonlijk slim genoeg, als ze willen. En zij, aie, dit niet willend óf niet kunnend, de slacht offers worden van hun eerlijkheid óf onhandigheid in 't „spieken"? In eigen en der ouders oogen staan zij op het verheven standpunt der mar telaren óf het deprimeerende be wustzijn dat 't „toch niets geeft of je je best? doet" zetelt zich onuitroei baar in d^jonge ziel. Hoe weinig betrouwbaar zijn, ook waar geen bedrog wordt gepleegd, de gegevens, den leeraar verstrekt door het gebruikelijke repetitie-stelsel! Ne men wij een vreemde taal, b.v. het Fransch. |p hetgeen men sedert de vorige .repetitie „gehad" heeft, wemelt het van moeilijkheden op 't gebied van grammatica, zinswending, woorden kennis, spelling, enz.en de door de leerlingen zelf gecorrigeerde oefe ningen wemelen dikwijls nog van fouten. (Welk leeraar werpt hier op die slordige corrigeerde» den eersten steen?) Een ijverige, middelmatige scholier bestudeert, met zijn cahier, al die opgaven, waarin helaas nog onverbeterd staat: dictionaire, corres pondence, un image enz Toevallig komen een paar dezer woorden in de repetitie-zinnetjes voor mijn vriendje maakt daardoor zes fouten in plaats van vieren daar mijnheer voor elke fout 1 punt aftrekt, krijgt de jongen 't cijfer 4 onvol doende. Ja, lezer, voor elke fout I punt af. Niet waar, als ge 't niet herhaal delijk, ook op met recht geroemde onderwijsinrichtingen hadt aangetrof fen ge zoudt 't niet gelooven. Zou een dier leeraars wel eens heb ben nageteld, hoeveel moeilijkheden, hoeveel gelegenheden om fouten te maken, er in één zoo'n repetitie-opgave zitten Het aantal 30, om maar eens iets te noemen, zal dikwijls niet ver van de waarheid af wezen. Nu, van die 80 moeilijkheden blijkt een leerling bij 24 goed op da hoogte bij 6 strui kelt hij. Volgens de meest elementaire rekenkunst zoudt gij hem nu 't cijfer 8 toekennen, niet waar Laat dit nu wat te gunstig berekend zijn maar verdient hij inderdaad een onvol doend cijfer voor dat werk En is 't verschil tusschen twee leerlingen, waarvan de een 3, de ander 8 fouten maakt, werkelijk uitgedrukt in de cijfers 7 en 2, als die in hoofdzaak 't rapportcijfer uitmaken „Er wordt ook altijd maar geklaagd óver 't onderwijs tegenwoordig't Is of er niets meer van deugt", ik geef 't u toevéél van dat klagen heeft geen of weing zin óf betreft mis standen die niet heel gemakkelijk zijn weg te nemen. Laat ons des te meer trrichten, al die verbeteringen aan te brengen, die slechts eenigen goeden wil en een ernstig stroven vereischon bij hen, 'die zulk een grooten invloed ten goede of ten kwade kunnen uit oefenen op de ontwikkeling on de vor ming van het opgroeiende geslacht. B. M. COHEN STUART. HORS D'OEUVRES. De vreemde heerschers. Ik weet niet of u „De Vreemde Heerschers" van Scharten— Antink hebt gelezen. Zoo niet, dan kan ik hot u aanbevelen. Ik heb het gelezen, toen het pas verschenen wasmaar de langzame zekere overheersching van dat Noord Italiaansche dorp door de zich daar vestigende Duitsche ondernemers, heeft nog altijd een diepen indruk bij me achtergelaten. Men voelt erin het onontkoombare, het fatale van het feit, dat de vreemde heerschers het goud halen uit de ex ploitatie van hotels en pensions, ge bouwd om den top van de Monte Ca- varna, den berg van de Muzzo's en Taddei's, wier eigen jongens naar het verre Westen moeten trekken om een spaarduitje te verzamelen. Dat boek is nu een obsessie voor me geworden. In Ca varna begon het met een reu- zenhotel. Hier onder den rook van ons goede Gouda zal het beginnen met een „Industrieele Onderneming". De eerste indruk toen onze bu ren in Haastrecht de advertentie de reuzenadvertentie in hun week blad lazen was er één van stomme verbazing. Wat zal dat nu zijn een groote Duitsche industrieele onderne ming in de omgeving van Haastrecht? Bij vel^n, aangelokt door het mini mumloon van f 15.per week en uurloonen van 20 tot 36 cent, was het een vreugdevolle tijding al willen ze mij niet hebben, de loonen zullen toch wel naar boven moeten by zulke cijfers. En intusschen snuf felt de gemeenteraad in haar archief om de plannen van de aansluiting aan de Electrische Centrale van Gouda weer eens op te zoeken en in geheime zitting te beraadslagen, wat of er nu gedaan moest worden. Je moet toch fatsoenlijk voor den dag komen, om zulke gasten te ontvangen. Duitsche Industrieelen en dat, voordat de Tarief wet—Kolkman nog is aange nomen En enkelen de verstandigen de wijzen trekken de schouders op en zeggen, dat het een mop is. Ik behoor niet tot die verstandigen, die zich den schijn geven ingewijden te zijn maar wil alleen onze onder- nemingslustige jongelui ernstig waar schuwen voor De Vreemde Heerschers! Ontwaakt voor het te laat is. Langs de spoorbaan naar Gouda staat nu wel bij wijze van bescheiden etiket Gouda Industriestaden we hebben een ijve rige vereeniging Gouda Vooruitmaar als wij niet oppassen, zal binnen eenige jaren de lijn Haastrecht—Gouda (die dan natuurlijk gelegd zal zijn, hetzij electri8ch of anders) door een reeks van borden geflankeerd zijn met Industriecentrum HaastrechtKaiser- liche ViehzüchtereiHaastrechter Sauer kraut fabriek enz. Gij allen, die nu wordt opgeroepen, betonwerkera, grondwerkers, timmerlieden, smeden, electriciens, opzichters, boekhouders, kantoorbedienden, portiers, kuipers en warmoezier8, vereenigt u sta pal tegenover de Vreemde Heerschers In unitate robur Maitre Jacques. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens IOV2 uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. Volgens do lijst van Predikbeurten van de Herv. Gemeente treden op GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ijs. BERKEL- BACH V. D. SPRENKÜL? Namidd. ten 2 ure. Geea dienst. A'vond ten 6 ure. Ds. VAN DOORN, van Sluipwijk. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 26 Febr., 12 u. Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond ten 7V2 ure. Ds. BIJL. Bijbellezing. Aanvragen van werknemers op 21 Februari. Volwassenen. 1 timmerman, 1 metselaar, 1 opperman, 1 schilder, 1 bankwerker (smid), 3 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 6 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 smidsjongen, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 timmerman, Halfwas of aankomende 1 timmerman, 1 schilder, 1 smidsjongen, 4 koper- en blikslagers, Leerlingen en jongens. 1 klerk. 1 timmerman, 1 schilder, 1 kleermaker, 1 loopjongen. Te HAASTRECHT gevraagd 1 halfw. schoenmaker. V Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van zijne geliefde vrouw, betuigt ondergeteekende ook namens weder- zijdsche familie zijn hartelijken dank. H. C. SPRUIT, 's Gravenhage, 21 Februari 1913. PRO DEO. DERDE AANKONDIGING. By arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage dd. 29 November 1900 twaalf, is het huwelijk tusschen JO HANNA SCHENK, werkster wonende te Gouda en.LEONARDUS SMAL, zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk, verklaard door echtscheiding ontbondenmet afle gevolgen bij de wet bepaald. De Procureur van de Verzoekster Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF PRO DEO. DERDE AANKONDIGING. Bij arrest van het Gerechtshof te |s Gravenhage dd. 29 November 1912, is het huwelijk tusschen CATHARINA TUINMAN, werkster, wonende te Gouda en-ANTHONIUS DE GUNST, zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen het Koninkrijk, verklaard door echtscheiding ontbonden met alle gevolgen bij de wet bepaald. De Procureur van de Verzoekster: Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. VRAAGT tegen 1 APRIL a.s. een Erwtensoep- Boerenkool met Rookworst- Snijboonen met Rookworst- by zijn het die beweren, dat niet nieuw zijn. Spotprijzen, afbetaling, repareeren en inruiling. KIPSTRAAT 42, zuivere bij K. VAN HOEVE, Kweeker van ZAAIGRANEN te ZMMüLKj Zeeuwsch-Vlaanderen Levering franco Rotterdam. Gewicht 85 K.G. met zak. Prijs iS GULDEN. Betaling Rembours of Postwissel. VRAGEN bekwame, oppassende VOOR DE BRANDKASTEN EN SLOTENFABRIEKEN. Bij aanbieding op te geven leef tijd, loon, waar gewerkt enz. Drogist, "Wijdstraat 29, Telef. 328. voor Sloopenf LakensHemdenenz., vanaf de goedkoopste tot de beste soorten. HUI9HOUUSGHOIITKÜI. - VRAAGT ZICHTZENDING. in het SCHOENENMAGAZIJN wmm m mm MARKT 43, HALF OM H/VUF. CHERRY BRANDY. CRÈME DE MENTHE. MARASQUIN, ENZ-ENZ- rechtstreeks geïmporteerd, steijfccon-1 rurreerende prijzen [vanaf f 295. bespeelde Piano's^v.af f 125.— bespeelde Pianola's f 23 O.— VRAAGT CONDITIËN - - Rotterdam. Goudschesingel No. 237, Tel. 4077. Opgericht 1898.' „PIXAVON'. Berkens Haarwater. EAU DE QUININE. EAU HE VEGETALL Coiffeur. Oosthaven 31. is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ON SCHADELIJkI APELDOORN HOLLAND. Nieuw Nieuw f i.20 per '/i blik. V. CRK H AS. bij Drogist. Wydstraat 29. Telef. 32

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2