(i. W. COPPERS, (OPRUIMING, Firma A. SLE6T, KLEEDING Firma Wed. A. PINO, EIERANTHRACÏrf" Pierre Kleinbloesem «OER P05T:5IGA5 Voor beslist soliede, best passende ga men steeds bij de Bouwmanswoning, |Au Corsel Gracieux-I ZIE ETALAGE. Telephoonnet Gouda. Voordracht WESSANEN LAAN, Wormerveer Markt 10 - Gouda. Joh. Dessing Co. a GOUDSCHÏ COURANT KLEERMAKERIJ „NOVUM BRAVOUR" H. van Dam Azn. Zonen, LANDERIJEN, 9 HECTARE*, 70 ARE*, AS CEÏÏ'IAREX, 3 Hectaren, 18 Aren, InslltHHl „DATO" Echt POOL'S ODOL [Hoogstraat 344. Telefoon 6474.1 ROTTERDAM. Groote Jaarlijksehe Extra Aanbiedingen Zeeuwse li Tarwebrood. Witbrood. Melkbrood. Nieuwe Haven 31. Algemeene Patroonsvereeniging te Gouda. Spreker: de Heer C. HOEN KA AD te Amsterdam. Met MAAKT OPENING 2ZIpstra,a.t 2©, ISotterdazn.. X^ijxxzsLaecLHsCoeilsce:». Voordeelig in het gebruik. Prijs T f.20 per II.L. franco thuis. Kipstraat 85, Telefoon 5127, ROTTERDAM. M. M.! (STALEN COLECTIE Ons nieuwe en goedkoope pracht kleur- en witmateriaal *- n O GGBRs. ROZENSTRATEN, Kloveniersburgwal 70, Amsferdam. Administratiekantoor vin Vermogens, Onroerende Goederen en Hypothecaire vorderingen. Hebben kapitaal beschikbaar voor eerste hypotheken Tweede Blad. *Uit ons Parlement. BIn.rL©nlQ,iica.. Gemengde Berichten. De Notarissen N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Gouda en Mr. Q. H. FUHRI SNETHLAQE te Woerden, znllen op DONDERDAGEN 27 FEBRUARI a.s. bij inzet en f MAART a.8. bij afslag en combi natietelkens des morgens ff uur, in hotel „DE ZALM" aan de Markt te Gquda, publiek verkoopen EEN met afzonderlijk VOORHUIS, SCHU REN en 2 DAGGELDERSWONIN GEN aan den Graaf Florisweg nos. 73-77 en 79 te Gouda, zoomede diverse, daarbij gelegen uitmuntend geschikt voor Boem en BtoemktoeekeriJ of tJroen- tenteelt en gedeeltelijk voor Bonte terrein, groot: zoomede een dito perceel aan den Kleiweg in Bloomondaal onder Waddinxveen, groot: alles in de nabijheid van het Station Gouda, Het Voorhuis is verhuurd voor f 208.per jaar tot uiterlijk 1 Dec. 1913, de Daggelderswoningen met een daarnaast gelegen varkensschuurtje elk voor f 1.60 per week tot uiterlijk 1 Mei a.s., terwijl de overige gebouwen met de landerijen te aanvaarden zijn op den betaaldag der kooppenningen, 10 April a.s. De landerijen zijn dagelijks te be zichtigen, de gebouwen 3 werkdagen voor de dagen van veiling en afslag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en op die dagen van 9 tot 11 uur. Te veilen in 12 perceelen, combi naties en eene massa. Verdere inlichtingen geven gezegde notarissen, op wier kantoren van 17 Februari a.s. af uitvoerige notities te verkrijgen zijn. Admiraliteitskado 78, ROTTERDAM, t0f Speciale en radicale behande ling van borst-, maag- en zenuw aandoening, rheumatiek, blaas-, huid- en vrouwenziekten. Bevoegde leiding talrijke dankbetuigingen. Spreekuren: alle wei^cdagen 10—12 24 Veraf wonenden per brief. Dc Reform-flacons bevatten 85 en 45 c.M.3 en kosten sleebts 80 en 50 ct. p. atuk. Weiger flacons welke niet voor zien zijn van bovenstaand merk- Overal verkrijgbaar. L. POOL 4 ZONEN, Amsterdam. SBx/uctïï?'pj., Nog slechts korten tijd voort-1 zetting' der Restanten worden tegen spot-1 I prtjmen uitverkocht. Buitengewone koopjes in kleine I [maten, waaronder Corsetten van 2.501 I en hooger, [nu slechts voor 3O cent. I Verder in Jarretelle», Buttehouder». Ondertaille», enz. Op courante soorten en zichtzendingen gedurende de opruiming I ÉO korting. Uitsluitend lste Qualiteit. Aangesloten Tel. No. 323. 323. LEE3VEREENIGING Zaal „Concordia" West- haven 28. „CONCORDIA" R. K. Leesvereeniging West haven 28. TAPIJTEN, BEIj)DEN, MEUBELEN Firma B. DE JONG, OOLIWE. op DONDERDAQ 6 MAART 1913, 's avonds 8 uur in de benedenzaal van de Sociëteit „DE RÉUNIE", Oosthaven. Onderwerp: „Nut van het Boekhouden, prijsberekening, moderne hulpmiddelen bij de administratie' Namens het Bestuur, W. A. VERBRUGGEN, Voorzitter. P. BOKHOVEN Wz., Secretaris. Ate mot medewerking van de door de Regeering ln- -1-ike"" Daze voordracht heeft plaats met medewerking van d geatelde commissie voor de Mlddenstandsvoorllchtlng, sHe middenstanders. en Is toegankelijk voor van Het Magazijn van Kachels, Fornuizen, Kinderwagens, Emaille- en Huishoudelijke Artikelen, Met aanbeveling, A. J. HELMER Jr. P0T Let op Nummer en Adres. OPGERICHT ar«A. HOIIINHLUKE FABRIEKEN Voedert nw Fee met de euivere murure merk ,8ter" en W en morJBOOmKMUOKUBX merk Wié, üitmnntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaarde Mere-Diploma Parite 1900. Segen Boude» MedaUlee. Kantoor: Oosthaven 26, Gouda. f- t Kinct Hierbij verzoek ik u beleefd mijn uitgebreide aan te vragen, waarbij een pracht keuze in Zwart-, Blauw- en Fantasie-stoffen voorradig is. Hoogachtend, N.V. Oi overtreft alle waterverven en voornamelijk de gewone witkalk. Het bladert niet, geeft niet af en kan zoowel voor boiten- als binnenwerk gebruikt worden. CD -D Beleefd aanbevelend, Bleekerssingel 45, Spieringstaaat 63, SZ GOUDA ÜTfliCHT GOUDA. Makelaars en Administrateurs, v tegen billijke rente en voorwaarden. Ook voor Grootboekkapitalen en hypotheoaire vorderingen. ZATERDAG 22 FEBR. 1913. EERSTE KAMER. Het politieke debat in cïo Senaat was ditmaal niet oninteressant. En geen wonder. Het was als 't waro het laatste politieke duel in het Par lement vóór Jnni en bovendien ver oorloofde men zich de Indische quaes- tie, behandeld bij de Indische begroo ting, toen de heeren niet gereed warén om de bekende reden van mr. van Deventer te weerleggen, nu opnieuw op te rakelen. Wij behoeven over dit tweede In dische debat niet rouwig te zijn. Het liep zoo mooi als het kon. Al het grof geschut, dat op mr. van Deventer werd losgebrand, deed hem geen pas wijken en haast armelijk was het betoog van achter de Regeeringstafel. Mr. Heems kerk hield er een causerietje over van het bekende allooi; meer zullen we er niet van zeggen, dan begrijpt men ons wel. Alleen zouden we wol eens willen weten, 'in hoeverre die schertsende phraseologie met een paar woordjes over het Christendom er tusschen in, aan de werkelijk-vrome en niet ver politiekte elementen der Rechterzijde voldoet. In bijzonderheden van het Indische dnel, dat op hoog peil stond, zullen we ons niet verdiepen. Hoofdzaak is en blijft en dit wascht het water van de zee, laat staan eenige kerke lijke welsprekendheid, niet af dat. in Indië, waar geen behoefte is aan Christelijk onderwijs (zooals op Java) aan de bevolking Christelijk onderwijs wordt opgedrongenwat de ouders daar verlangen, is óf Mohamedaansch onderwijs óf neutraal onderwas dat de godsdienstige gevoelens eerbiedigt. Wat do Nederlandsche clericalon de bevolking willen opdringen, is een onderwijs, dat deze niet verlangt en dat er op uit is om de kinderen van den godsdienst der ouders af te halen. Door het onderwijs wil men pogen de bevolking te kerstenen, te „redden", zooals het in de tale Standaard heet. Dat men dan ook eerlijk bekenne, dat men vlakweg maling heeft aan het zoo hooggeroemde ouderrecht en dat het puur en alleen om zieltjes winnen te doen is. Of dit zal gelukken is een tweede schreef niet dr. Kuyper zelf en nog niet zoo lang geleden, dat het onbegonnen werk was onder Mo hammedanen voor het Christendom te werken? Noemde hij 't niet ploegen op rotsen? Maar waarom dan toch zoo fel doorgezet, ook waar zulke groote grieven verbonden zijn aan deze anti-Mohamedaansche actie Dan de algemeene politiek. Van Rechts heeft men gepoogd het Kabinet te steunenversohillende heeren van Rechts vonden 't best, wanneer de heeren in Juni aan het bewind bleven. Argumenten Ziehier één Vijf jaar lang had de Regeering niets onchris telijks gedaan dus had zij recht op den naam van Christelijke regeering De redeneering is van den Katholieken heer Reekers. Volgens hetzelfde recept ia bjjv. ook het Kabinet-de Meester een Christelijke regeering geweést De heeren Van der Feltz en Van Deventer hebben beiden de heid aangegrepen om de beteekenis van de vrijzinnige concentratie in helder daglicht te stellen. Tegenover de kleineerende praatjes van Rechts eri Rood hebben zij nog eens duidelijk uiteengezet, hoe de vrijzinnige con centratie een daad van gezamenlijk verweer was en tevens een bewijs dat men in de grondbeginselen eensge zind is. De vrijzinnige concentratie zal het vertrouwen in de vrijzinnigen doen herleven, een vertrouwen dat geschokt was geworden door het breed uitmeten van onderlinge geschillen, waarvan de coalitie en de sociaal-democraten een handig gebruik hebben gemaakt. De Premier scheen reeds de Juni- koorts te pakken te hebben. Of wat anders te denken van de vrijmoedig heid, om naar aanleiding van de cri- tiek van mr. van der Feltz over het scheiden van het volk naar den gods dienst ook daar waar zulks niet noo dig is, te durven concludeeren, dat er «dus" vrees bestaat voor de geestelijke teid onder een vrijzinnig bewind, ij willen nog eenige regelen wij den aan den heer van Pallandt, den Dverijselschen afgevaardigde, wiens schitterend politiek debuut men zich wellicht nog herinnert. De heer van Pallandt hield zich aanvankelijk wellicht nog indachtig aan zijn eerste politieke succes buiten het debat, bjj de replieken kwam ook hg voor het front. Baron van Pallandt, een van die mannen,van Rechts, die alleen zélf weten hoe en wellicht ook waaróm zij zoo ineens in dien hoek belandden, meende te moeten opmerken, dat de Regeering het niet „helpen" kon, dat er voor haar ge beden werd (iets wat door niemand beweerd was) en bovendien meende baron van Pallandt de vrijzinnigen te kunnen beschuldigen van het meten met 2 maten, derwijl in de Omraen- sehe campagne in een krantje had gestaan dat de menschen moesten bidden voor den goeden uitslag en dat was niet vóór maar tegen den coalitie-candidaat gericht. Deze belangrijke mededeeling was voor ons nieuw, maar wat beteekende dat nu eigenlijk Primo vergat de heer van Pallandt, die toch wel het verschil tusschen Rechts en Links weet, dat zijn verkiezingsmanifest niet van vrij zinnige zijde kwam, doch van christe- lijk-historische, zij 't dan dat men aan dien kant. ditmaal niet in het coalitie- gareel liepmaar bovendien, wat doet eigenlijk dit krantje ter zake Ons bezwaar gaat er niet tegen dat vol wassen menschen biddon'voor een ver kiezing. Wij doen 't niet, maar of anderen daarvoor willen bidden, is hun zaak. Waar echter geheel de Linker zijde tegen in verzet kwam, was het feit, dat men kinderendie van de verkiezingen niets begrijpen, laat bid den voor een „goeden" uitslag daar van. Dit heeft men in de Kamer niet durven afkeuren ter wille van de Roomsche bondgenooten, alhoewel uit verschillende stemmen in Christelijke bladen gebleken is, dat ook in den Christelijken kring men daaraan aan stoot heeft genomen. Des te beter TWEEDE KAMER We zijn nu al tot artikel 194 van Talma's Invaliditeiswet gevorderd.Nog 200 artikelen dus. Eerst een opmerking over de „obstructie". In Rechtscho bladen handhaaft men, toneinde raad, nog steeds de voorstelling, alsof de Linker zijde obstructie pleegt. Met deze leugen hoopt men in Juni zijn fiasco te kunnen vërdigen. Men zou zoo uit de rechtsche pers den in druk krijgen, dat de mannenbroeders van Rechts in het zweet huns aan- schijns ploeteren tegen de obstructio- bende. En wat is nu de waarheid? Dat de geheele Dinsdagochtend deze woek niet kon vergaderd worden, om dat er geen 51 leden present waren, niet om elf uur en niet om halftwaalf en verder onthoudt dit, vrienden dat men jl. Woensdag van artikel 67 tot 167 vorderde, dat is honderd artikelen op één dag. Hadde men obstructio beoogd, hoe veel dagen waren dan niet zoek te maken geweest met 100 Talma'sche wetsartikelen We zullen verder weinig verder van de* vertooning bij deze wet zegg Want het is inderdaad een vertooning, hoe erg deze beschuldiging ook is. Dat is geen gedachtenwisseling meer, ieder amendement van Links, dat een verbetering voor de arbeiders beoogt wordt eenvoudig neergestemd, Reohts tegen Links. Alles heet in strijd met '8 Ministers stelsel (dat geen stelsel is), kost geld en dat is er niet volgens de heeren der coalitie. Zoo komt men tot 'n schreeuwend-onbillijke regeling. Wat nood Het stelsel wil 't zoo en dan moeten de menschen maar naar de diaconie. Dat noemen de „Christelijke" heeren sociale wetgeving. Premies van 10 cents heffen van weekloonen van 3 en 4 gulden. Dat dubbeltje van den arme kan in het systeem van Talmaniet gemist worden. Is daarmee niet reeds het systeem ver oordeeld Een pogirtg om hierin verandering te brengen, om de laagste loonen van premiebetaling te ontlasten, is reeds gedoemd afgestemd te worden. Men zal premie heffen iedere week van' loonen ook beneden f 240.'s jaars. Dat is een schandaal. Maar het past in Talma's systeem. Dat zal armoede kweeken, dat zal bedeelden kweeken. Het past in Talma's systeem. En wanneer de stakkerds maar zor gen dat ze „van de kerk" zijn, dan blijven ze tenminste nog kiezer. Wor den ze gesteund door een openbare of niet-kerkelijke instelling, dkn wil deze Christelijke Regeering hen ook het kiesrecht ontnemen. Wordt gerust Uw leven lang door de diaconie gesteund. Gij blijft „zelf standig" in de oogen der clericalen. Maar o wee, wanneer ge slechts drie maanden, door den noodgedwongen, van openbaar armbestuur of andere niet-kerkelijke instelling onderstand genoot, dan zijt ge onwaardig om kiezer te zijn. Zoo gaat het onder „Christelijk" bewind Het bouwen van 5 pompstations en het maken yan circa 380 M2. persbuis voor de electr. bemaling van de droog gemaakte poldersvan Bleiswijk en een gedeelte van Hillegersberg, is in mnssa [egund aan do laagsten inschrijver, Ie firma J. Apeldoorn te Alkmaar, voor f 41.426. Verdeeldheid in de R. K. partij. In „Het Huisgezin" lezen wij het volgende De dagbladpers zwijgt., in het alge meen en als regelj over de verdeeld heid. Zij durft niet, hoort men wel eens- zeggen, schoon een ander motief van hoogere orde meer voor de hand ligt. Maar, blijkt van de verdeeldheid weinig in de dagbladpers, ze bestaat er niet minder om. Ieder weet het, ieder spreekt er over. Vooral nu het gesproken woord het geschreven woord vervangt en straks in tienduizenden exemplaren wordt afgedrukt. En terwijl hoofden en harten vol zijn van den onzaligen strijd in de katholieke gelederen, hebben wij niet to voel aan aller goeden wil en toe wijding om straks den stormloop van al wat vrijzinnig en socialistisch is af te Blaan. Inderdaad in de dagbladpers leest men weinig van deze verdeeldheid. Het is een eigenaardigheid van de R. K. pers, dat daaruit niet altijd blijkt wat in de geesten omgaat en leeft, maar slechts wat geestelijke leiders willen doen leven in die geesten. Doch onwaarschijnlijk is het niet, zegt het Hbld. dat er oneonigheid in een politieke partij, waarin niet de aller geringste politieke eenheid voorkomt, maar de meest verschillende politieke overtuigingen gekoesterd worden. To Buiksloot sprak de heer J. Hui- zinga, burgemoester van Ter Neuzen, voor de anti-rovolutionnaire propa- gandaclub. Hij stelde o,m. concentratie en coalitie tegenover elkaar en be weerde, dat de concentratie gaat tegen de christelijke levensbeschouwing, ter wijl de coalitie opkomt voor het gezag, het huwelijk en de Zondagsheiliging. Onder liberale regeeringswandaden noemde spr. ook de Vaccinewet, die „aantastende het geloof in God met betrekking tot de regeling der be smettelijke ziekten een aanslag op de vrijheid is". Daarna volgden de weldaden der Christelijke regeering. In verband met dr. Kuyper's grief over het ontbrekon van de defensie-paragraaf in het con centratieprogram is de volgende uit lating van den heer Huizinga niet onaardig „Het ministerie-Kuyper zorgde dat het geld er kwam voor de uitvoering van de Gezondheids- en Woningwet ten, de Ongevallenwet en de 7 millioen voor het snolvuurgeschut dat door de voorgaande liberale regeering was 'besteld". „Ja", dus zeide spr., „wij worden dikwijls met smaad en schimp overladen, maar weet wel dat de liberalen die kan'onnen besteld hadden!" De onderwijspolitiek. Over dit onderwerp hield de heer P. Otto Woensdagavond in een ver gadering belegd door de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Vooruitgang" te Am sterdam, een voordracht. Van de gelegenheid tot debat werd o. a. gebruik gemaakt door den heer Heroma, hoofd eener cbr. school, die de bijzondere school in bescherming nam. Hij haalde daarbij terloops aan de bekende circulaire van den districts schoolopziener dr. Gunning. Deheer Gunning diende vergadering bijwoonde, vond hierin aanleiding, zijn meening nader toe te lichten. II y ver klaarde, zoo lezen wij in de N. Crt., dat zoolang hij schoolopziener is, hij nooit iets heeft gemerkt van socialis tische propaganda. (Applaus.) Ook heeft hij door een overtuigd socialistisch on derwijzer een les in de geschiedenis hooren geven, n.l. over de invoering van het christendom, welke les zoo-'* wei door inhoud als vorm uitmuntte. De lessen in de geschiedenis op de openbare school waren goed, die op de katholieke school vielen mee, maar op de christelijke school viel het niet altijd mee. De roomschen hebben na het ver hoogde subsidie der wet van Kuyper hun scholen, vooral hun gebouwen, verbeterd, maar het christelijk onder wijs deed zulks niet. Aan het onder wijs is noemenswaardig niets verbeterd. Waar het geld gebleven is weet spr. niet. De heer Heroma Aan salarissen I Dr. Gunning vond de wet van Mac- kay billijk en voldoende. De wet van Kuyper was echter een misbruik ma ken van de tijdelijke meerderheid en na de aanneming dier wet heeft spr. allo contributies aan de bijzondere school geroyeerd. Die wet heeft ons in het moeras gestuurd. Spr. verklaart, dat er in Amsterdam scholen zijn, die or niet moesten zijn: er is hier een school die christelijk heet, maar waar geen spoqr van chris telijkheid te vinden is. Heel wat scholen zijn ook kunst matig in het leven geroepen door do minees en pastoors en door eenige drijvers. De strijd voor de christelijke school was een conscientiestrijd en de christelijke school is voor velen een conscientiestrijd gebleven. Maar dit neemt niet weg door do wet van Kuy per do subsidieering nog meer is ge maakt tot een mechanisch werkend systeem. De laatsto Belgische oud-strijder uit den opstand van 1830, J. C. Lavalló, wiens 104e verjaardag eenige dagen geledon gevierd werd, is te Saint Mard overleden. Hij heeft deelgenomen aan het belog van Vonlo, de inneming der citadel van Namen, en de slag bij Leuven. Op zijn 104en verjaardag schonk do Koning hem de Kroon orde. Te Voerendaal werd Dinsdag een lijkje gevonden vun een pasgeboren kind in een poel. Een streng onderzoek door de marechaussee bracht aan het licht, dat een 16-jarig meisje eenigen tijd geleden bevallen was. Spoedig bekende ze het pasgeboren kind in een poel geworpen te hebben. Gisteren werd zo naar Maastricht gebracht. (Lim. Koer.) Do Tilburgsche politie heeft gear resteerd den schoenmaker Jansen en diens vrouw, die zich in hun woning nan ernstige zedenmisdrijven schuldig maakten. Vele jongelingen zijn in dit zeden- schandaal betrokken. Op een uithangbord van een meester- spekslager en barbier te Amby bij Maastricht leest men „JBverhuurt ezels zooals zijn vader, slacht varkens, rookt hespen on houdt zich bezig met alle zwijne rijen, ook met scheren, behalve des Zondags." Een dreigende bakkersstaking. Gisteren zijn, naar het corr. bureau aan de bladen meldt, te 's-Gravenhage aangekomen een aantal marechaussees van verschillende brigades. Het verluidt dat deze komst in ver band staat met een sedert eenigen tijd dreigende werkstaking. De manschappen zijn ondergebracht in de cavaleriekazerno aan de Laan Copes van Cattenburch. Heden worden nog meerdero deta chementen verwacht." De N. Crt. voegt hieraan toe Gebleken is, dat de komst der ma réchaussees uit Breda hier ter stede verband houdt met een dreigende staking in eenige bakkerijen. Jntusschen was tot gisteravond de itftking nergens uitgebroken. Op een der bakkerijen waar men vermoedde dat de staking het eerst zou beginnen, was gistermiddag te 3 uur reeds de ploeg opgekomen, die gister avond te 10 uur nog rustig aan den arbeid was. Naar wy uit zeer betrouwbare bron vernamen, bestond oorspronkelijk het plan de staking in den afgeloopon nacht te doen ingaan. Aangezien de gezellen in dit geval dan echter hun loon over de afgeloopen week zouden moeten prijsgeven, werd hiervan af gezien. De kans dat de staking, zij het dan ook nog slechts gedeeltelijk, heden- of morgenavond zal worden afgekondigd, blijft echter zeer groot. Mocht het zoover komen, dan kan er toch nog op vrijwillige hulp worden gerekend. Talrijke zoons van bakkers patroons en andere beschikbare krach ten uit andere plaatsen van ons land, hebben zich disponibel gesteld om op het eerste sein naar Den Haag te komen, teneinde zooveel mogelijk in de bakkerijen waar wordt gestaakt, het werk over te nemen. De ploeg uit Leiden was gisteren reeds hier ter stede aanwezig om zoo noodig dadelijk aan den arbeid te gaan, doch waar dit niet noodig bleek, is zij des avonds teruggekeerd. Zes weken reeds dreigt een staking, welke meer dan andere in het dage- lijksch leven der burgers ingrijpt. Dat het nog niet tot een uitbarsting kwam, dankten wij aan de verhoudingen tus schen patroons en gezellen, welke aan vankelijk niet van zoo heftigen aard waren dat het intens de staking nabij scheen. Maar de laatste dagen hebben die verhoudingen een gedaante aangenomen, waardoor vrees voor het zoo bekende tijdsverschijnsel ook in de broodfabricage alleszins gewet tigd werd. En wie in bakkerskringen bekend was, heeft de gisting kunnen waarnemen welke, vooral de laatste dagen, in de bakkerijen onder do ge zellen heerschte. De te verwachten actie der bakkers gezellen is voor de overheid intusschen een aanleiding geweest haar maat regelen zoodanig te treffen dat er, mocht de thans nog slechts drèigende staking doorgang hebben, een groot aantal maréchaussees aanwezig is om ongeregeldheden te voorkomen. Van de 115 manschappen waarvan 50 te paard en 65 te voet welke gis teren reeds hier ter stede aankwamen en in de cavalerie-kazerne werden on dergebracht, hebben eenige groepen gisteren reeds ritten door de stad ge maakt. Heden kallen de reeds aan wezige detachementen nog door andere manschappen van de Rijkspolitie ver sterkt worden. De dienst eventueel door de naar hier requieerde marechaussées te ver wachten, zou hoofdzakelijk bestaan in het beschermen van de werkwilligen en het begeleiden van de karren waar mede het brood bij de klanten wordt bezorgd. Waar bij het politie-korps op het oogenblik veel ziektegevallen voor komen en de dienst bovendien aan merkelijk wordt verzwaard door de staking der sigarenmakers, heeft de overheid de hulp der marechaussées ingeroepen. Vier leeuwen en drie beren voch ten een verwoeden strijd teCaudoran bij Bordeaux. De leeuwen, die behoor den aan het circus Biscini waren uit hun kooi losgebroken en by de beren terechtgekomen. Het personeel van het circus slaagde er eindelijk in de wilde dieren te scheiden, maar een Van de beren stierf den volgenden dag aan zijn wonden. Bidden voor de verkiezingen In het officieele schrijven, waarin den priesters door Z. D. H. den Bis schop van Roermond on door andere HoogEerw. Bisschoppen "opgelegd wordt een bijzonder gebed by*de ge beden der H. Mis te voegen, wordt met geen woord melding gemaakt van de a.s. verkiezingen, maar wordt enkel een gebed gevraagd „om de godde lijke bescherming af te smeeken tegen alle in- en uitwendige vijanden van Kerk en Vaderland" (Ad implorandum divinum auxilium contra omnes hostes tam internos quam externos Ecclesiae et Patriae) (Centrum.) Tien auto's verbrand. Te 10 uur Vrijdagavond is op den Sonsbeeksingel te Arnhem in de werk plaats van een rijtuigfabriek, midden in het bebouwde gedeelte, door onbe kende oorzaak een hevig uitslaande brand uitgebroken. In die werkplaats waren ongeveer 10 auto's, die alle ver brand zijn. De auto's, die in een ruimte daarvóór stonden, zijn gered. Dank zij de windstilte is de brantj beperkt tot dit perceel. Bij ongunstigen wind hadden de be lendende huizen gevaar geloopen. Het gebouw en de inboedel waren ver zekerd. Omtrent de verbrande auto's was dit niet bekend. (N. Crt.) Een koopman met name Langan, te Dubin overleden, heeft aan 56 kloos ters on andere Roomsche instellingen elk 1000 vermaakt. Daaronder zijn begrepen acht kerken, die het geld voor herstel en verfraaiing moeten gebruiken, en 1000 p. st. voor missen, voor Langan en zijn verwanten. Aan een aantal priesters en nonnen ver maakte Langan nog 5800 p. st. Wat er na deze en andere legaten (aan fa- nïilie, vrienden en bedienden) van zijn erfenis overblijft naar schatting nóg tusschen de 70,000 en 80,000 p. st. moet gelijkelijk gedeeld worden tus schen den R.-K. aartsbisschop van Du blin en twee Roomsche instellingen te Dublin. (N. R. Crt.) Een Duitsche ballon. Te Kapel-Avezaath nabij Tiel, is Donderdag een luchtballon neergeko men, bemand met 3 personen, die den vorigen avond te Essen waren opge stegen. Na zich in een nabijgelegen woning wat te hebben verwarmd en verkwikt ze waren verkleumd van de koude keerden de reizigers per trein van Tiel naar Essen terug.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 3