No I2t Laatste Berichten. SZ=OI3T Stadsnieuws. Telefoon Suite FEUli DE GEWE LTïe-i. Telegrafisch Weerbericht van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Officieels Prijscourant 84 84 63 9»7» 100' 85% 9'7» 80’/, 83", 82*/, u3 59 17 15>/,' 189 >/2 573*/» 525 190% 191'/, BURGERLIJKE STAND. 119 47.» 100'/, 98% 3'/, 37, 10'/, 10'/, 90'/, 97 97 63'/, 63'/, 96'/, 28"/, 28'/, löi’/i. naar «n Kleote. D>.-A. Bririmm Zn., Ma Oudewater. De heer D. Brouwer secretaris van het hoofdbestuur dej 185'/, 86’/, Vorig, Koers. 44% 104 185 275 Per kwart: Idem fran< Met GeïIIu Idem Irani Abonneme Tiendeweg 184 573'/, 155'/, 3',, 156 37.» 2197,' I I 497, 69'/, 247,! 6i'/; Iedere abonné brenge minstens één nieuwe abonné aan. - - 85% 817, 617, 471» 1467, - GELDKOERS. Prolongatie 3pCt. Amerikanen lager, Nationale Buitenlandsche Staatsfondsen f houdend, Culturen lusteloos, Tabal willig, Petroleum stil, Rubbers kalm, Mijnen prijshoudend. 186 274 189%' „Viflsohershaven” werd hij gered en gebracht, doch de le ech ter reeds ge- (Hbl.) Voor het Kantongerecht te Heren veen hebben gisteren terecht gestaan twee personen uit Nieuwebrug, die op 30 Januari geen hulp hadden verleend aan twee zoontjes van den heer W., die door het ijs gezakt waren en in het water lagen. Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Bodegraven, hield Woensdagavond in de concert zaal van ’t hotel „Doelen” alhier een lezing over „De leugen der coalitie”. De talrijke aanwezigen, waaronder enkele dames, volgden met onverdeel de aandacht de met gloed gehouden lezing. Koers va o heden Waddinvveen. Toen gistermiddag de dochter van B. alhier met haar aanstaande, op de Alpherwatering de kracht van het ijs wilde beproeven, zakten beiden er tot het middel in. Aan inmiddels toegeschoten hulp mocht het gelukkig gelukken hen beiden te redden, zoodat zij met den schrik vrij kwamen. Verdronken. Schipper A. R. van den thuiszei- lende logger „Noordzee I” uit Katwijk is buiten de pieren-te IJmuidendoor een zeilschoot over boord geslagen. Door de bemaning van de sleepboot Schoonhoven. Ten overstaan van de Notarissen J. P. Mahlstede te Berg ambacht en D. Teijinck alhier, had Donderdagavond bij inzet in het open baar in het koffiehuis van den heer D. C. den Hoed, de verkooping plaats van het Heerenlogemént in perceelen en werden ingezet als volgt Perceel I door C. de Wit, alhier voor f 235perc. II dezelfde, f 225 perc. III dezelfde, 255perc. IV de zelfde f 255 perc. V dezelfde, f 260 perc. VI dezelfde, f 380. Het woon huis annex, N. J. Geyskes, alhier, voor f 1660. Het heerenlogement A. Bonter alhier voor f 4000. Donderdag 27 dezer zal de afslag daarvan plaats hebben. Hoogste barometerstand 775.2 te Helden en Shields laagste stand 747.3 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige winden met westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt,-later wellicht regen ’s ochtends zachter. Door de 3° Comp. 3° Bat. 4° Reg. Inf. zal deelgenomen worden aan eene door het 4° Rog. Inf. te houden schiet oefening in het polderland nabij Hoog- made. Daartoe zal die Comp. op 25 Febr. a.s. naar Leiden marcheeren en den dag na de schietoefening weder naar Gouda terugkeeren. naar IJmuiden ge vensgeesten bleken weken. 787,» 189 74',',»! Citroenen bewaren. Menige huisvrouw op het land of op een eenzame hoeve zou gaarne een kistje citroenen bewaren, als zij er niet voor behoefde te vreezen dat de vruchten al te gauw bederven. Ook do kleinere koopman monstert meermalen met bezorgden blik zijn citroenenvoorraad. Hoe kan men deze citroenen het best bewaren Men laat ze gewoon in het papier waarin ze gepakt zijn en legt ze zoo in een kist die met zand gevuld wordt. Wanneer de ci troenen zoo stil blijven liggen houden zij zich zeer lang goed. GOUDA. GEBOREN19 Febr. Johanna Maria, ouders A. P. Janssen en J. Haverkamp. 20. Arie Antonius, ouders A. IJpelaar en C. J. Prinsen- berg. Joannes, ouders J. A. van Gennep en D. M. Borst. Abram, ouders A. Rutgers en L. A. C. Kroef. 21. Wilhelmina Maria, ouders D. Teeuwen en G. van Balen. 22. Elisabeth Maria, ouders C. Visser en M. M. de Knecht. Bertha, ouders P. Revet en A. C. Raboyw. ONDERTROUWD A. Raapis en M. Kraaijenbrink. BOSKOOP. GEBOREN Cornells Maria, ouders A. Straver en G. M. Stolker. Jo hanna, ouders A. Rijnbeek en M. C. Blonk. Jan, ouders C. van Hoff en K. Hoogendoorn. Niesje, ouders D. de Knecht en L. C. G. Hofland. Neeltje, ouders G. J. Spijker en N. Rademaker. GEHUWD: J. P. de Borst en J. L. Ie Feber. J. Boer en G. de Bruin. J. A. Braggaar en F. Radder. OVERLEDEN: D. P. Goudkade 4 j. M. C. C. J. Frankenhuijsen 39 j. echt. J. J. Raisig. Th. K. Houdijk 1 mnd. G. C. Capel, 61 j. wed. C. Verkade. De Ba We zullen on: vermoeien met de laatste dage gehad. Wannee richten mochten er zoo langzan Bulgaar, geen grijn en geon S De eene overw andere per built Maar wanneer zoo’n ijzeren sti der verslaggeve we waarschijnlij eerder hebben v berichten de Bu voor zich zelf, i ver van de waa neer we berich eene noch aan belangrijke over haald. Van de wordt bijv, ver 6000 dooden en den. Onpartijdi klaren echter, z correspondent v, Anzeiger in Ko getallen grootel Bij alle overwi echter vast, dat de nederlagen t niet gunstig is moet zelfs zoo eenmaal kwal ijl Kiamil' Pasja, t erkend wordt, c .Pasja. De eenige die nog verzet, is I oorlogszuchtige Turksche partij het wel hierop Adrianopel èn Egeische zee ir kanstaton kome De geheele Joi ter verdrijving 1 mil is dus op uitgeloopen. Hc overeenstemmini hoe beter, wan brengt de Turk moeras.' Ffn teve verwikkelingen sche mogendhed weldenkend mei gen, hoe eerder S c h a a t.s e n r ij d e n. Teleurstelling. Voor het bestuur van een ijsclub wordt het zoo langzaam aan gevaar lek mee te deelen dat de baan geopend zal worden. De vorst is dit jaar buiten gewoon gevoelig en zelfs in de tradi- tioneele toevoeging „ijs ón weder die nende”, schijnt voor haar een reden te liggen zich onverwacht terug te trekken. Het onder de meest mogelijke reserve vooruitloopen op do beslissing, die de grillige winterdame moet gaan nemen, treft haar blijkbaar als een beleediging en zooals veel beleedigde dames gaat ze hooghartig heen. Zoo ging het de vorige maal, toen het bestuur van de Haagsche ijsclub een avondfeest aangekondigd had, en zoo is het ook thans gegaan, schrijft de N. R. Crt. Stond Donderdagavond de thermo meter nog onder ’t vriespunt en werd een opening tegen gisteren aangekon digd, het mocht niet zoover komen, tenminste niet lang. Om elf uur werden de vlaggetjes op de trams gezet en alles wat tijd en schaatsen had zuchtte een dankbaar „eindelijk”. Vele boter hammen zijn haastig of niet gegeten en reeds om twaalf uur kronkelde zich een dunne sliert liefhebbers naar Over- bosch. Ze kwamen voor niet. Geen vlag wapperde er vroolijk in de lucht, geen gekras van ijzer op ijs kondigde reeds van verre dat het wintervermaak hoogtij vierde. Het was er akelig kalm en doodsch bij de baan, die, ondet werking van de felle zon, dik onder water stond. Dit ziende, keerden de meesten rechtsom en zelfs de fanatieken, die rijden wilden, en de moeite namen tot aan den ingang te loopen, moesten terug toen ze het hek dicht vonden en daarboven een bord mot do hatelijke woorden „Ijsbaan gesloten”. Maar geopend is de baan in 1912/13 toch geweest. Detacheering. Van 1 Juli tot 15 Sept. a.s. worden de leerlingen van het eerste studiejaar van den hoofdcursus te Kampen, tot het bijwonen van practische oefenin gen bij de verschillende regimenten gedetacheerd. Bij het 4e regiment alhier komen in garnizoen: de sergeanten H. C. Stennekes, C. Vlasblom, J. Weijne en A. J. J. M. Lohmeijer. IJsberichten. Do Haarlemmervaart van Sloterdijk naar Halfweg is geheel toegevroren en wordt bereden, doch ’t ijs is nog zeer onbetrouwbaar, wijl verscheidene wakken eerst den vorigen nacht zijn toegevroren. IJsbericht van deZuid-Holl.IJsvereen. De Schenkwetering is onbetrouw baar door de vele wakken. De baan op do sloot naast de Haagsche IJsclub is gisterenvoormiddag geopend, maar oni 1 uur weder gesloten. Licht drijfijs wordt door de ooste lijke winden langs Urk gevoerd, zon der de postgemeenschap veol te hin deren do „Minister Havelaar” onder houdt met slechts weinig vertraging den dienst Kampen—Uik—Enkhuizen. In de binnenhaven zijn de visschers- vaartuigen, ook enkele van elders, vastgevroren de haveningang is nog steeds toegankelijk. (Hbld.) Slachtoffers van het ijs. Te Blesdijke (Friesl.) wilde Donder- Kon. Instituut voor de Marine. De Minister van Oorlog ad. int. van Marine brengt ter kennis, dat, in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten26 jongelingen als adelborst der 2de klasse en 4 jongelingen als adsp. administrateur, op de voorwaarden vervat in het Reglement voor genoemd Instituut, vastgesteld bij Kon. besl. van 18 Dec. 1912 no 19. De vader, voogd of voogdes, die verlangt dat zijn of haar zoon of pupil in aanmerking worde gebracht voor eene benoeming tot adelborst of tot adsp.-administrateur, behoort vóór of uiterlijk op 1 Juni een gezegeld ver zoekschrift in te zenden aan dep. van Marine (Bureau Personeel). Tegen de straatbelasting Bij den gemeenteraad van Middel burg, die verleden jaar in principe besloot tot invoering van een straat- bolasting, is thans een adres, met 1000 handteekeningon, ingekomen, waarin verzocht wordt zulk een belasting niet in te voeren, maar liever een progressie van de inkomstenbelasting in ’t leven te roepen. dag een 18-jarig meisje, komende uit de catechisatie, eens probeeren hoe sterk het ijs op de gracht was. In het midden zonk zij door het ijs en schoot daar onder. Toen er hulp kwam op dagen was zij reeds verdronken. Po gingen om de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen resultaat. Te Beets is dien middag oen jon getje van 10 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Zijn zusje is gelukkig op het hulpgeschreeuw nog door de buren gered. (Leeuw. Crt.) 34) Ik ken natuur: al de klanten ni een likeur samei recept een specia eer aan zou dodn ook velen. Gij dagelijks met het van een thaler w geloof aan het t< medicament me: niet betaald. Fin zooals de Spree- weet je. Glaser vreesd hooger dagloon nu het geval e te geven. Ach, je bent die altijd hetzelf Om u te weldoener, antwc buiging. Magolin werd den dag; waar n het, aanaanplakz katen by de drog Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 14 Febr. tot 21 Febr. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD H. Tom uit Reeuwijk in Boomgaard- straat 68. D. Fluit uit Willeskop in Goejan- verwellendijk 15. H. Snelderwaard uit Rotterdam in Corn. Ketelstraat 77. F. van Leeuwen uit Boskoop in Karnemelksloot 191. J. F. Lankester uit ’s Gravenhage A. do Vischmarkt 17. C. Maade wed. Davids uit Rotter dam in Oost Haven 33. P. F. Hendriks uit Arnhem in Oost Haven 15. J. Dy'kema uit Amsterdam in P. C. Bothstraat 25. H. W. Tamse uit Amsterdam in Nieuwehaven 161. H. Gabriël uit Munster in Crabeth- straat 12. A. Zwaan uit Enkhuizen in Boele- kade 6. V ER TROKKEXEN J. 0. Veerman uit Fluweelensingel 96 naar Hekendorp, C. de Bruin. C. G. dQ Leeuw uit Hoogstraat 9, naar Wormerveer, Weverstraat 23. Ma. den Ouden uit Goejanverwel- lendijk 15 naar Moordrecht. G. de Wit uit Pr. Hendrikstraat 65 naar Ezings. P. A. Jaspers uit Kattensingel 28 naar Rotterdam, Goudschestraat 24b. L. de Wit uit Pr. Hendrikstraat 79 naar Waddinxveen, Kerkweg B 40. C. C. E. Odufró uit Raam 308 naai* Ammerstol. M. G. Hoch wed. Petzchen uit Boe- lekade 150 naar Bonn Wert. M. C. Bauwman uit Groenendaal 13 naar Moordrecht, Kerkstraat. Ca. Nieuwenhuizen uit Tuinstraat 32 naar ’s Gravenhagen Valentynstr. 5. G. Verheul uit Jeruzalemstraat 6 naar Rotterdam, Korte Dykstraat 9, 24 Febr. Soc. „de Réunie”, 8 uur, Verg. Goudsche Winkeliers vereen. 25 Febr., Café „Harmonie”, 8% uur, Ledenverg. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoffideren, afd. Gouda. De sloot, waarin het ongeval gebeurd is, is een 1% M. breed er stond niet meer dan 1% M. water, zoodat de beide mannen zonder gevaar voor eigen leven hulp hadden kunnen bieden. Op grond van art. 450 van het W. v, S. eischte het O. M. tegen de beide bekl. 14 dagen hechtenis. (N. R. Crt.) GOUDA, 22 Februari 1913 Comité voor Vrijzinnige Propaganda. Vanwege het comité voor Vrijzin nige Propaganda in het District Gouda is thans een tweede propagandablaadje verschenen. Dit blaadje, getiteld „Een groot gevaar” waarschuwt met klem tegen het gevaar, dat de Tariefwet-Kolkman voor Nederland oplevert. Als eerste nummer is verschenen en algemeen verspreid „Vrijzinnigen, WaaktI” Wij bevelen de lezing dezer blaadjes zeer aan. Geloof en Vaderland. In de datum van opvoering van Geloof en Vaderland is een wijziging gekomen. De opvoering hier ter stede zal nu plaats hebben op Vrijdag 7 Maart a.s. VAN DEN Effect en ban ilc I te A nis terilaui 22 FEBR. 1913. Stiutsleeulngeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Crediet-knstei- iingen. Ned. Bankaandelen (nd ii st r. Omlerneiningeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Install en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam” Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen” Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Broun. C.v.A „Shell” The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart ll(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land” Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei.s-Re- gulirungs-GBS. 4 pet. Men schrijft aan de Schoonh. Crt. Dat hier van vrijzinnige zijde voor de aanstaande verkiezingen zeer krachtig is gewerkt blijkt wel hieruit, dat 125 candidaat-kiezers van die richting zich hebben aangegeven om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Lezing Faillissementswet. Men verzoekt ons mede te deelen dat de lezing van Mr. Leesberg over de Faillissementswet Maandag a. s. in „de Róunie” te houden uitgaat van de door de Regeering ingestelde Com missie v. de Middenstandsvoorlichting en alzoo toegankelijk is voor alle middenstanders. Vreemd geval! Eenige dagen geleden is te Ouden rijn (bij Vleuten) ten gemeentehuize zitting gehouden tot kostelooze inen ting en herinenting der ingezetenen. Aan den heer A. H. de Boer, arts te Vleuten, die vroeger door den Raad van Oudenrijn als gemeente-genees- heer benoemd is werd de toegang tot het gemeentehuis geweigerd. Do burgemeester zelf stond voor de deur en maakte hem het binnentreden onmogelyk. Volgens geruchten zon de vaccinatie verricht zijn door dr. v. Royen, uit Utrecht. Redenen voor des burge meesters optreden zijn onbekend. Donderdagavond had ten over staan van den notaris D. Teyinck al hier de openbare verkooping bij inzet plaats in koffiehuis van D. C. den Hoed alhier, van twee woonhuizen. Zij werden ingezet als volgt: woon huis nr. 23 in dé Haverstraatschewal bewoond door den eigenaar v. d. Maat door Johs. Mesker, alhier voor f 1050 woonhuis no. 76 aan de Haverstraat, verhuurd aan J. Witzenberg door D. Bezemer alhier voor f 900. De afslag zal plaats hebben 27 Februari. De socialisten en de ontwapening. Brussel, 21 Febr. De socialistische groepen van de Chantie der Deputa- ten in Frankrijk heeft den heer Vaillant opgedragen een bijeenkomst te houden in het internationale socialistische bureau te Brussel om de toestand te Amsterdam die ontstaan is door de berichten omtrent uithouding der be wapening van Duitschland en Fran krijk. Vrijgelaten journalist. Berlijn, 21 Febr. Enver Bei deelt aan de Vossische Zeitug mee dat hun oorlogscorrespondent, die door de Tur ken in Gallyvei gevangen is genomen, vrijgelaten is. RoemeniëBulgarije. Boekarest, 21 Febr. De Fransche Gezant Bloudel verklaarde in een on derhoud het, volgende De zes groote mogendheden deden tegelijkertijd bij de regeoriijg in Sofia en Boekarest stappen om een overeenkomst te doen sluiten. Het gaat om de vraag die wel voor oplossing vatbaar is. Zullen ech ter beide staten niet tot overeenstem ming geraken, dan bieden de mogend heden zich als scheidsrechters aan. Men wenscht een antwoord van beide regeeringen. De mogendheden zetten verder hun bemoeiingen voort, om beide staten een tevredenstellende op lossing te geven, daar geheel de wereld nieuwe verwikkelingen wil verhinde ren. Do Minister van Binnenlandsche Zaken begaf zich hedenochtend naar Amsterdam. II. M. de Koningin ontving heden den Min. van Financiën in audiëntie. Te ’s Gravenhage zijn een twintig tal marechaussees aangekomen met het oog op de dreigende bakkerstaking. Deze versterking der politie was noo- dig aangezien de poljtie met het oog op de loodgieters en sigarenmakers toch reeds een zwaren dienst heeft. x Nederlaag der Bulgaren. Berlijn, 22 Febr. Een telegram uit Belgrado meldt, dat de Bulgaren bij Gallipoli een nederlaag hebben geleden. Inbraak. In den afgeloopen nacht is in ge broken te ’s Gravenhage bij de bont- werkersfirma C. Kühne Zoon, aan den Kneuterdijk. Een bedrag van f 500.werd ontvreemd. Politie en justitie hebben een ijverig onderzoek ingesteld, waarna vermoed wordt dat de dieven in dfi directe omgeving moeten worden gezocht, aangezien verschillende aanwijzingen er op dui den dat de dader(s) goed op de hoogte van den toestand zijn. De Keizerin-wed uwe van China f Londen, 22 Febr. Naar een telegram uit Peking meldt moet hedenmorgen ’tegen half drie de keizerin-weduwe na een zeer korte ongesteldheid over leden zijn.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4