Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPORT EN SPEL. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. I .aa Is te Herichten Telegrafisch Weerbericht PooP Odol, Antiseptische nawerking-. 6 a 7 uur üermpme smaak! Officieels Prijscourant Effectenhandel te A nis tor dam nog samen op de schoolbanken hebben gezeten in een tijd, toen van de open bare school door de partij van dr. Kuyper het bijbelsch verhaal nog niet was verdreven, mannen, die altijd vriendschappelijk samen hebben om gegaan. Gij spreekt met den liberalen boer en vraagthoe leeft gij met uw buur man Antwoord: „Goed, wij zeggen elkaar op den weg goeden dag." Een vreemdeling denkt allicht op deze woorden, dat alles in orde is. De.Fries kent do wijze van uitdrukking en begrijpt, dat or iets hapert. Binnen vijf minuten is hij er achter, dat „goed" beteekent „vrij slecht", dat het wil zeggen wij maken op den weg goen ruzio, maar terwijl wij ons leven lang in vriendschappelijken omgang hebben verkeerd, terwijl wij altijd 's winters gewoon waren bij elkaar een pijp te komen rooken en een kop koffie te komen drinken, zetten wij thans geen voet meer bij elkaar in huis. De vrede is van gereformeerde zyde op hooger order geheel verbroken. Het gaat systematisch in het werk van de wieg tot aan het graf. Afzon derlijke scholen met door de gerefor meerden gekozen uren van begin en einde, op een wijze dat de kinderen der broederen de heidonsche kinderen op den weg niet ontmoeten. De va- canties om dezelfde reden op ver schillende tyden. Verder bij de broe deren knapenvoreenigingon, jonge- lingsvereenigingen, mannenvereeni- gingen. Een absoluut verbod om buiten den engêh kring van de in de politiek samangnanden eenige aanraking te hebben. Wanneer in vroegere jaren bij tijden van verkiezingen een liberaal spreker optrad, kon een man van rechts de zaal wel binnentreden om ook eens te luisteren. Anders tegenwoordig. Op het bezoeken van zulk een vergade ring schijnt de banvloek te staan. Men wordt gedrild van de wieg tot het graf. De „vrye" Eries heeft zich te onderwerpen aan alle Kuyperiaansche voorschriften, te hooren spreken wat in het hoofdkwartier voor hem dienstig wordt geoordeeld, te lezen wat men geschikt acht om hem in het party- spoor te houden. Toen onlangs in de couranten werd melding gemaakt van den laster, waar aan van Roomsche zijde de liberalen blootstaan (de Heilige familie enz.), kreeg men den indruk, dat van po- litiek-calvinistische zfido op gelijken voet het zaad van haat en van ver dachtmaking werd uitgestrooid. Waar gaat men heen mot dezen onder de vlag van het Christendom gevoerden stryd 7 De boer en de ar beider die tot de afgescheidenen be hoort, is hier allerminst een kwaad willig en haatdragend mensch. Intus- schen wij hebben allen onze zwakke zijdo en wanneer men kunstmatig door zijn leiders wordt opgehitst, wanneer de welwillende omgang, waartoe het hart drong, wordt verboden, dan dreigt er een gevaarlyke raoreele verwilde ring te ontstaan. De liberalen of vryzinni^en zijn hier van ouds weinig strijdlustig. Zij heb ben jaren lang aangezien, dat in de dorpen geen hunner ooit iets bij de tegenpartij kon verdienen, terwijl zij van hunne zijde geen bezwaar maakten om brood te koopen by een gerefor meerden bakker, hun goed te versta- Ven met den gereformeerden vracht rijder. De steeds feller tegen hen aangestookte vijandschap wekt echter thans tegenweer. Men kan 's morgens van Leeuwarden brood zien versche pen naar dorpen, waar een bakker is gevestigd. Vraagt men hoe dit komt, dan krijgt men ten antwoord„Vrij zinnig brood, meneer, de orthodoxen willen niets koopen van do vrijzinnigen op het dorp en geenerlei betrekking mot hen onderhouden, wel echter ver dienen van de vrijzinnigen. De maat, is eindelijk overgeloopen. Men bestelt nu vrijzinnig brood uit Leeuwarden." Het is een spelen met vuur van de zijde van de zoogenaamd Christelijke leiders. We staan nog nan bet begin, doch de wijze, waarop de bevolking tegen elkaar wordt opgezweept, dreigt ons gewest met groote gevaren. Men denkt wel eens terug aan de Schio- ringers en Vetkoopers. Er is een categorie van oud-leerlin gen der christelijke school en van het Calvinistisch geloof, die aan de leiding ontglipt. Vandaar misschien ook de steeds strenger tucht, de stopds scher per afscheiding van andersdenkenden. De afvallige oud-leerlingen van de bijzondere school worden aanhangers van een zoker historisch materialisme. Alle idealisme hun vreemd. Wan neer men tracht eenig idealisme bij hen ingang te doen vinden, dan krijgt men dit antwoord: „Wij weten wel wat men onder idealisme verslyt. Het is "een poging om ons over te halen tot hetgeen strijdig is met ons eigen belang. Wij hebben dat alles van nabij leeren kennen, wij weten dat de wereld alleen draait om geld en om macht." Moderne predikanten zouden genoeg staaltjes van zulke gesprekken kunnen mededeelen. Uw correspondent is er ver van af een smet te willen worpen op de or thodoxen of gereformeerden in het algemeen of op hunne predikanten. Hij weet dat men aan die zijde heeft een keur van uitnemende menschen. Er is echter te waarschuwen tegen de richting, waarin thans wordt opge treden en waarbij het goede dreigt onder te gaan onder politieko dry verij. De Steenhouwerpatroons en de Tariefwet. Naar aanleiding van de vanwege het Anti-Tariefwetcomité ingestelde en quête onder de steenhouwers schrijft het Vakblad „de Steengroeve" dat de steen hou werkpatroons zelf geen tarief- wet wensehen, behoudens dan 39 van de circa 250 in Nederland". „Dit bewijst weer eens zoo gaat het blad voort hoe weinig men soms heeft aan uitingen van vereeni- gingen, welke over oen geheel land verspreid zijn. Het is overbekend, dat in ons nijver landje vergadoringen, die in óén stad van het land gehouden worden, niet druk zijn bezocht, en dat meestal de grootste helft wegblijft. Van het aanwezige deel zijn er nog, die zich niet willen of kunnen uiten, die de zaak, welke ter tafel wordt gebracht, niet bestudeerd hebben, die zich laten overschreeuwen enz. enz. Ook moet niet vergeten worden, dat gewoonlijk een klein deel der vakgenooten lid zijn van een vereeniging (bij den steen- houwersbond bijv. 2fü>) zoodat het steeds gevaarlijk is te gelooven, dat de uitspraak van een vereeniginging werkelijk is een uitspraak van de be langhebbenden in het algemeen. „Het Anti-Tariefwetcomité heeft een goed werk gedaan, en wanneer dit werk bij mocht dragen de tariefwet op natuursteen niet in te voeren, zal het ook later aan de 39 voorstanders, op misschien een 10-tal na, blijken, dat het ook in hun belang is geweest". Typografenactie te Utrecht. De corr. van Het Vaderland te Utrecht bericht: Een paar woken ge leden is door do Typografen-organisa ties te Utrecht aan de Vereeniging van Drukkerspatroons een individueel collectief arbeidscontract aangeboden. De vereeeiging van Drukkerspa troons antwoordde dat zij de waarde van zoodanige collectieve overeen komst niet kon inzien en derhalve had besloten, geen contract met or ganisaties te sluiten. De meeste groo te patroons hadden, door hun hand- teekening op hot antwoord te plaat sen, van instemming doen blijken. Op de drukkerij van de firma J. Van Boekhoven en op die van de Uitge- gevers-Maatsch. „Neerlandia", (voor heen firma P. W. Van do Weijer) is aan het personeel kennis gegeven, dat hij het voeren van eenige actie door de organisaties een algeheele uitsluiting zal plaat» hebben van de leden dor betrokken organisaties en dat de Patroons-Vereeniging besloten heeft, alle geldelyke schade welke voor arbeiders mooht voortvloeien door het bedanken voor de organisatie te dek ken door middel van fondsen harer zijds op te richten. Door de directies der drie Plaatselijk Dagbladen is voorts overeengekomen, dat, mocht ten ge volge van staking of uitsluiten een van deze bladen niet kunnen verschij nen, ook de andere niet zullen uit komen. Beverwijk garnizoensplaats. Beverwijk zal naar het Hbld. meldt garnizoenplaats worden. Op do forten 81. Aagtendijk en Velzon, behoorende onder die gemeente, zal artillerie wor den gestationneerd, waarvan de ge huwde sergeants en de officieren te Beverwijk moeten wonen. Auteurswet. Vrijdagavond 21 Februari is met verlof van den President van de Rechtbank te VGravonhago op ver zoek van de Erven Luigini (Alexan der), lid der „Sociétó dés Auteurs, compositeurs et Editeurs de Musique", kraontens art. 28 der Autourswet-1912 conservatoire, tijdens de pauze beslag gelegd op de toegangsgelden, gebeurd door het Variété Theater Flora te 's-Gravenhage, zulks ter zake van de uitvoering door het orkest van 2 öeelen van het Ballet Egyptian van genoemden componist ter begeleiding van de dansen eener artiste, die optrad onder den naam „La Sylphe". Naar wrj vernemen hebben de Erven Luigini hiermede voorbereid een rechtsvordering tegen de N. V. Con certzaal Flora te Amsterdam, wegens het plegen van dezelfde inbreuk op hunne auteursrechten gedurende de 2e helft van Januari in Flora te Amster dam, gedurende de eerste helft van Februari in het Bioscoop-Theater te Amsterdam en gedurende de 2e helft van Februari in Flora te 's Graven- hage. De burgemeester van Uithuizen. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt, moet de burgemeester van Uit huizen hebben aangeboden aan het bestuur van Uithuizerpolder, het ge- heele te kort wel te willen betalen, wanneer het bestuur een bewijs gaf, hem over deze zaak nooit weer te zullen lastig vallen. Het bestuur beeft dit aanbod onmiddellijk van do hand gewezen. Het kind, dat onlangs door den auto van den Prins te Frankfurt overreden werd, is Zaterdagmiddag in hot zieken huis overleden. De Snelliusstraat te 's-Gravenhage geraakte Vrijdagavond in grooten schrik door een pistoolschot. De po litie was spoedig ter plaatse en toen bleek, dat er in Opn perceel aldaar hooggaande twist was ontstaan. De politie kon den bewerker van het schot nog niet opsporen, maar de twistenden verzekerden, dat het schot niet uit hun rumoerig milieu afkom stig kon zijn. Men- vermoedt, dat een der buren vuurde, om de aandacht dor politie op het kabaal te vestigen. Ditmaal heeft Parijs, ais lioogeprie- ster der mode besloten de dameshoe den niet kurken verseirsels te garnee- ren. Het leed is thans niet te over zien. Want kurk is een goedkoop en een licht materiaal. Zoo dat er noch finanqieele, noch „gewichtige" gren zen zijn gesteld aan de afmetingen der vrouwenhoofddeksels. Wat zal de artist wel zeggen, die al een creatuur van de levendige verbeelding der „Tit- Bits" redactie, een dameshoed carica- turiseerde, welke door zijn echtgenoote onmiddellijk in bloemen en veeren werd omgezet. Kerkelijke onverdraagzaamheid. Wy ontleenden onlangs aan de N. R. Ct. het verhaal van een feestcom missie ter viering van het onafhanke- ICjkheidsfeest te Besoyen, die reeds alle voorbereidende maatregelen had genomen en medailles ontvangen, toen de pastoor kwam verbieden dat katho lieken zouden meedoen aan het ge mengd koor, dat voor die gelegenheid was samengesteld. De prmestantsche bestuursleden namen daarop hun ont slag en de commissie moest ontbonden worden. Do „Maasbode" heeft het geval eens onderzocht, bij de „beste bron" en nu blijktdat de gegeven voorstelling volkomen juist was. Ziehier hoe het blad dit inderdaad treffende geval van opzettelijke verstoring van hetgeen het eenheidsgevoel onder de natie kan versterken, mededeelt: Zoodra Z.Eerw. vernomen had dat de feestcommissie een groot gemengd koor wilde oprichten, te vormen door Protestantsche en Roomsche jongens en meisjes uit de gemeente, heeft hij aanstonds en nog vóór dat een zijner parochianen zich als lid dezer nieuwe zang vereeniging had opgegeven vanaf den kansel de toetreding tot dit koor aan de Katholieke jongelui ontraden, omdat bij daarin en terecht een gevaar zag voor gemengde huwelijken. Tegelijk echter knoopte hij toen aan deze waarschuwing de opmerking vast, dat men even gemakkelijk het voor gestelde doel, n.l. op den feestdag eenige liederen ten gehoore te brengen, kan bereiken door de Protestantsche en Roomsche jongelui afzonderlijk die liederen te laten instudeeren, in welk geval slechts een enkele gezamenlijke generale repetitie zou noodig zijn. De Protestantsche bestuursleden van het feestcomité die ook na mondeling overleg met den Z.Eerw. heer pastoor met diens alleszins redelijk denkbeeld niet konden instemmen, namen daarop ontslag, hetgeen het gevolg had, dat de overgebleven katholieke leden van het oomité dezer dagen besloten hebben bij gebrek aan samenwerking de ge- heele commissie te ontbinden. Zich zeiven aangemeld. Op het politiebureau te Zaandam bevond zioh Zondag in arrest zekere C. Kasten, van Zuid-Scharwoude, die zich zei ven kwam aangeven. Hy ver haalde, dat hy op 2 Nov. 1911 uit een jas, hangende in den «tal van den heer C. Brinkman, te Zaandam, een portefeuille met circa f 800 aan bank papier had ontvreemd. Wijl de heer Brinkman werkelijk dien dag een portefeuille met bank papier is kwijtgeraakt en van de ver missing aangifte heeft gedaan, terwijl K. precies huis en plaats, waar de jas hing, aanwees bestaat er alle reden te gelooven, dat K. de waarheid spreekt. Van het geld is echter niets meer over. Niettemin is de heer B. verheugd, den waren (Jade* te kennen, wijl hij altijd vermoeden koestorde tegenover een persoon, en nu blijkt, dat zijn vermoeden ongegrond is. (Mnd. Crt.) Gevaarlijk speelgoed. Zondagmorgen vermaakte de 17- jarige G. Mandjes zich te Zaandam met een pistool van klein kaliber, doch waarmee met scherpe patronen geschoten kan worden. Met de woor den „Nu zal ik eens op die meid schieten richtte hij zijn wapen op de 10-jarige Klaartje Feeke. Het schot ging af, zoo meldt de Maandag Crt. en het meisje werd aan het achter hoofd geraakt. Hevig bloedende werd zij thuis gebracht, waar dr. Scalongne het eerste verband legde. Het pistool men noemde het een damespistooltje is in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Late winters Naar aanleiding van de vrij strenge vorst der laatste nacht geeft het Hbld. de volgende overlevering ten beste In Jannarij zestien Hondert zevenen zestig, Doen Vroort en het Sneeuwde soer heftig, Stijf ses weeken stont de Vaert heel stil, Drie Weeken voermen weer geheel na wil Het voornaamste dat hier wort geno- teert Is flatter soo veel IJs quam in Meert, Den 16 Maert begont weer hart te Vriesen. Den 17 moesten de Visschers de winst verliesen. Den 18 Liep voel Volk door de Laeg op 't IJ. Den 19 passeert men van 't een tot 't ander zij. Den 20 Boot Weer en Wint nog weijnig soen. Den 21 Ijeek of Weer en Wint anders wou doen. Den 22 was de Wint weer fel aen 't Vriezen. Den 23 begont IJs door de Son hart te Verliezen. Den 24 Al Vriezende verloor 't IJs zijn Kragt. Den 25 zijnder veel over 't IJ komen met voordagt. Den 26 Liepender nog drie van Stee over 't IJ, Namiddag zeylden de Schuyten de Stad voorbij. Den 27 Heeft d' Oostenwind 't 1 Js op Pampus hoog gezet. Den 29 was 't Varen daerover nog wel belet, Den 30 quamen eenige daer over varen en lopen mee. Den 1 April liepen eenige Persoonen nog op de Zuyder Zee. Den 2 dito is in 't Val een schip door 't IJs vastgehegt. Dit is genoteert van M. T. de Lootsen haer knegt, Om Godes groote Wonder oude Kragt, Te doen helpen houden in gedagt'. Groote brand te Amsterdam. Zaterdagavond tegen half elf werd te Amsterdam brand ontdekt in de meubelfabriek 't Binnenhuis op de Looiersgracht bij de Lijnbaansgrachfc, waar voorheen de drukkerij „Senefel- der" gevestigd was. Onmiddellijk had het vuur zich door het geheele gebouw verspreid. De benedenruimte was de opslag- aats van biscuits en chocolade „Vic- ria" en in gebruik bij de firma A. J. ten Hope en Co. te Rotterdam. De eerste verdieping was onbewoond, de tweede was de eigenlijke meubel fabriek, directeuren de heeren Gieben en van den Bosch. Ook de verdiepin gen daarboven behoorden bij deze fabriek. Links van deze fabriek is een linnen- en dekenfabriek van de fifma Veltman en Co. Dit gebouw bleef, dank zij de tijdige afzetting door de brandweer, zoo goed als onaangetast. Aan den anderen kant, een groot ge bouw, waarin de opslagplaats voor tabak van den heer Sterba, werd ook spoedig door de vnnrzee aangetast. De brandweer was onmiddellijk met al het materiaal, waaronder vijf stoom spuiten, ter plaatse. Verschillende auto riteiten waren binnen de afgezette terreinen aanwezig. Duizenden toe schouwers stonden aan alle kanten op de gracht het sohonwspel gade te slaan, want het was een brand zooals Am- stam in langen tijd niet had gezien. Tegen twaalf uur begon het te ver- minnderen en tegen halfeen waren zoo goed als geen vlammen meer te zien. Het geheele gebouw brandde uit. Wij vernamen, dat de werklieden, 45 in getal, 's middags om 1 uur defabriek hadden verlaten. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de sehade. Het conflict in de sigarenindustrie. Te Zaandam, waar aan de bekende sigarenfabriek „Justus van Maurik" reeds eenigen tijd de uitsluiting van de bij den bond aangesloten werklieden van kracht is, begint het conflict scherper vormen aan te nemen. De directie is er toe overgegaan, om ook een aantal niet-aangeslotenen gedaan te geven. Thans werken nog geen tien arbeiders. Zij worden dagelijks opgewacht door een talrijke menigte, zoowel van uitgeslotenen als nieuws gierigen,- die hen naar huis begeleidt. GOUDA, 24 Februari 1913. De Bioscoop „Internationaal" opent haar programma met de weekrevue van het Pathó Journal, waarin ook voorkomt een voetbalwedstrijd op rol schaatsen in Rio de Janeiro en de groote Keizermanoeuvres te Osna- brück. Behalve eenige kleinere, komi sche nummers, het mooie hoofdnum- nummer „Het slachtoffer der Mormo nen", een verhaal van do ontvoering van een meisje naar de Mormonen- staat Utah. Een goede explicatie wordt erbij gegeven, terwijl gisteravond viool- en pianomuziek het geheel aangenaam begeloidden. De vereeniging „l)e Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" zal op Vrijdag 7 Maart, des avonds 8l/k uur in een bovenzaal van de soc. „de Réunie", eene algemeene vergadering houden. Aan de orde komen do rekening en verantwoording over 1912 en het ver slag van den toestand der vereen, en der school cn de uitkomsten van het onderwijs over het afgeloopen jaar. De biljartclub „Ter Gouw" zal niet Dinsdag en Vrijdag, dooh Woensdag en Vrijdag een huishoudelijk concours houden in de Soc „Ons Genoegen", telkens des avonds om acht uur aan vangend. Voor het examen nuttige handwer ken slaagde Zaterdag te 's Gravon- hage Mej. E. J. van den Bosch alhies. Hedenmiddag ca. 3 uur reed de veekooper van Dam met zijn met twee paarden bespannen ledigen vee wagen op de Oosthaven op weg naar huis, toen een der paarden,, blijkbaar ziek geworden, op zijn pooten begon to waggelen, even daarna neerviel, waarna het beest spoedig stierf. Het doode paard werd met behulp van eenige menschen, door den vee kooper, die zelf reed, op den wagen geladen en zoo naar huis getranspor teerd. Naar wij vernemen, moet de eige naar niet verzekerd zijn. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" zorgt als steeds voor een boeiend hoofdnummer. Deze week is het ge titeld „Roode Julia", een drama uit het fabrieksleven in 3 acten. Met spanning volgt het publiek het verloop van deze geschiedenis met Julia en den directeur der groote papierfabriek, de wraak van Julia over den afstand van het kind en de wraak van den vader op allen, die hem uit den fa briek stoottenhet boeiende wordt niet minder verhoogd door de duide lijke en mooie expicatie van den heer Verbeek. Ter afwisseling en aanvul ling verder eenige kofhische nummers. Boskoop. Zaterdag 22 Februari j.l. is in het Hotel Klaassen een gecos- tumeerd kinderbal gehouden onder leiding van den heer B. Sternfeld, dansleeraar te Gouda. De zaal was vrij goed bezet. Behalve de vele gecostu- meerde jonge dames en heeren, waren er tal van ouders van de leerlingen van den heer Sternfeld gekomen, om te zien, hoe ver hun kinderen het in de edele danskunst gebracht hadden. En werkelyk, ze hebben alle reden tot tevredenheid. Verschillende nieuwe dansen werden door de geeostumeer- den zeer aardig uitgevoerd. Het af wisselend balprogramma hield alle aanwezigen den geheelen avond bezig, de kinderen zich vermakend met dansen, de onderen met genoegen daarnaar kykend. Omstreeks 11 nor had er een uitdeeling plaats vam. en kele fraaie prijzen, die beschikbaar waren gesteld voor de mooiste en meest interessante costumes. Dit was voor de jeugd een aardige verrassing. Na afloop daarvan begon ook het bal voor de anderen aanwezigen in de zaal, dat nog eenige uren duurde. Het was werkelijk een aardige avond; de aanwezigen hebben zich geamuseerd en de heer Sternfeld kan iftet vol doening op de resultaten van zijn lessen terug zien. Ifaddhurveen. In de Vrijdag avond j.l. gehouden Raadsvergadering was afwezig de heer K. Jonkheid, wethouder, wegens ongesteldheid. Onveranderd werd vastgesteld het verslag der vergadering van den 13 December 1912. Daarna goschiedde dooi den Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomon stukken 1°. dankbetuiging van den heer K. P. Kruidering, voor verhooging van zijn salaris; 2°. door Bed. Staten goedgekeurde wijziging der begrooting van inkoms ten en uitgayen, dienst 1912 3°. het door Ged. Staten goedge keurde schoolgeldkohier over de maand November j.l. 4°. het door hetzelfde college goed gekeurde suppletoir kohier van den H. O. dienst 1912en 5°. do door G. S. goedgekeurde be grooting, dienst 1913. Verder het proces-verbaal van ge dane kasopneming van den geraeqnte- ontvanger d.d. 28 Januari 1913. Het verslag dor Commissie tot we ring van schoolverzuim over het jaar 1912. Dit verslag zal aan de leden ter lezing worden rondgezonden. Verder was ingekomen een verzoek van O. van Haastoren e. a. om be strating van de Wilhelminakade. Dit adres wordt gesteld ih handen van Burgemeester en Wethouders en in die der Bouwcommissie om advies. Vervolgens komt in behandeling een adres van den heer A. van Begooijen onderwijzer alhier, om verhooging zijner jaarwedde. Door B. en W. wordt afwijzend in hun praeadvies geadvi seerd, wijl niet zoo lang geleden is gebleken, (nl. bij de vergadering van den Raad van den 9 Januari 1912), dat verhooging van jaarwedde van onderwijzers der categorie, waartoe ook adressant behoort, niet noodig geacht werd. Overeenkomstig dit pi'ae- advies van B. en W. wordt door den Raad besloten afwijzend op het ver zoek te beschikken. Naar aanleiding van oen voorstel van den heer van den Akerboom om klinkerbestrating van eoa gedeelte van den Kerkweg, was door B. on W. een praeadvies uitgebracht, waarin door hen wordt gezegd, dat door het vele vervoer van bieten van de landerijen naar de afscheepsplaats, de Kerkweg ook het afgeloopen jaar in zeer on gunstige conditie verkeerde. Nog wijzen B. en W. er op, dat in verband met het vervoer der somtijds zeer zware vrachten langs den Kerkweg, een keibestrating verre te verkiezen zoude zijn boven een kinkerbestrating. Wanneer de Raad niet op het voorstel van den heer van den Akerboom mocht ingaan, zijn B. en W. voornemens i de behoefte aan afwatering te voorzien door het doen maken van enkele zink putjes. Na uitgebracht advies der Bouwcommissie wordt door den Raad besloten niet tot bestrating over te gaan, en de door B. en W. voorge stelde verbeteringen te laten aan brengen. Na goedkeurend praeadvies der financieel© commissie wordt door den Raad, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten eene geldlee- ning aan te gaan ten behoeve van het gasbedrijf, 1°. f 2000.— tegen 4^2 pCt. 's jaars af te lossen in 35 zooveel mogelijk gelijke jaarlijksche termijnen, 2°. f 6000.tegen 4l 2 pCt. 's jaars af te lossen in 20 eveneens zooveel mogelyk gelijke jaarlijksche termijnen. Hierna is aan de orde een voorstel van Burgem. en Wethouders tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, van uitgaven, dienst 1912. Dit voorstel wordt na goedkeu rend preadvies van de financieel© com missie aangenomen. Nog wordt vastgeteld het Kohier aan de Schoolgelden 'over de maand Januari j.l. Daarna gaat de vergadering over in Comité ter behandeling van eenige reclames Hoofd. Omslag en tot vast stelling van het Kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1913. to brengen. Bij een vriend werd de heer De Jong van droge kleeren voor zien. Nieuwerkerk a.d. TJssel. Na afloop der vergadering, bijeengeroepen door, do vereeniging „Volksweerbaar heid" alhier in de zaal van Luijtjes, waar als spreker optrad sergeant-ma joor Bax uit Gouda, werd alhier op gericht een gymnastiekvereniging, onderaf deeling v. Volksweerbaarheid Besloten werd reeds Vrijdag 28 Febr. een aanvang te maken met de oefe ningen, onder leiding van sergeant majoor Bax. Als bestuur word geko zen! J. C. Menge, voorzitter A. Vente, secretaris D. Kaptein, penningmees ter en A. Hoogeweg. Er traden 24 leden toe. Krimpen a.d» Lek. De heer Z. de Jong, uit Krimpen a.d. IJssel, die hier aan het schaatsenrijden was, zakte door het rjs. De heer B. de Jong, die het ongeval bemerkte, mocht het ge noegen smaken hem uit zijn benarde positie te verlossen en op het droge Voetbal. Voor den Goudschen Voetbalbond speelden gisteren Olympia II tegen T. O. P. I. De Olympianen verschijnen met een combinatie in het veld, be staande uit IJsselstijn (doel)Wagner en v. d. Horst (achter) J. Stuijvensant Meyen,,C. do Graaf en J. v. d. Horst (midden)H. Jüngeling, D. Haspels, N. N., K. Bikken Backers (voor). T. O. P. stelt daartegenover haar gewone volledige elftal. Direct na den aftrap, ontwikkelt zich een vinnigen strijd van beide zijden, die zich echter ..meest bepaalt tot het midden van het void, door het uifnomend vordodigeh van beide ver dedigingen. Toch is een klein over wicht van T. O. P. merkbaar, door het danig in actie zijn harer voorhoede. Olympia's voorhoede presteert niet veel en geeft den T. O. P.-backs dan ook weinig ([moeite. Een half uur is zoowat gespeeld als de blauw-witto keeper mist en Sehott er als de kippen bij is om don,bal in hot doel te jagen. Meer actio komt nu in Olympia's voor hoede, doch v. Leeuwen krijgt geen moeilijk werk te verrichten, zoadat rust ingaat ingaat met denzolfden stand. Na rust oen zelfde strijd. Voorna melijk zijn do rechterwing met don raid.voor van T. O. P. in actie, terwijl de linkerwing niet veel presteert, zoo dat de blauw-witte backs lastig werk hebben, wat hun goed afgaat. Uit een fout van de achterhoede volgt no. 2. en wanneer do opstelling vnn het elftal aan iets gewijzigd wordt is spoedig no. 3 in het net. Toch is de voorhoede van Olympia nu meer op dreef en van Leeuwen wordt het even lastig ge maakt, doch scoren mocht blijkbaar niet volgen, zoodat het einde met 30 voor T. O. P. komt. De scheidsrechter houde ons ten goede,"wanneer wij aanmerking ma ken op zijn manier van fluiten. Be halve het verschil over vele beslissin gen, was het te vele staken, ook ten goede, doch zeker hinderlijk voor het spel, vooral in de laatste periode, dan eens voor het publiek en dan weder voor het „springen" van spelers, wan neer overtredingen allerminst ver wacht werden. van een 150-tal suppor ters trok gisteren Gouda I per extra boot naar Alphen. Daar wachtte hen een hardnekkigen strijd. Alphen had een sterk elftal in het veld gebracht beide vereen, telden een invaller. Direct ontwikkelde zich een vurigen strijd met een kleine meerderheid van Gouda en spoedig hadden de rood- witten dan ook succes. Bit prikkeld' Alphen en heftig werd getracht gelijk to maken, doch Te Kolstó weerde ïich uitstekend en hield doelpunten togen. Rust ging dan ook met deze voor sprong in. Na de rust was Alphen iets sterk/er, doch spoedig keerde de kans en her stelde Gouda zich door vurig aan te vallen. Werkelijk breekt Kerkhof keu rig door en vergroot de voorsprong, zoodat het einde komt met 2—0 voor Gouda. Volksw. Gouda 2 won met 6—0 van Waddinxveen 2. De stand in de 1° kl. is thans: T. O. P. Gouda Alphen Olympa II 8 7 0 1 7 6 0 1 8 4 0 4 8 3 0 5 14 36—4 1.75 12 21-4 1.71 8 16-15 1.— 6 8—12 0.75 4 10—26 0.67 2 5-23 0.22 Volksw. G. 6 2 0 4 Woerden 9 10 8 Verdere uitslagen zijn V. O. C.Sparta 0-1. Quick—Haarlem 1—1. D. F. C.Ajax 60. H. F. C.—H. V. V. 1—2. V. F. C.—Sportman 6—0. Korfbal. O. K. K. won in Dordrecht van het Gondsche Swift met 10—3, waardoor eerstgenoemden het kampioenschap be haalden. Biljarten. Onder vrij groote belangstelling had gisteren in „Ons Genoegen" de aan gekondigde wedstrijd plaats tusschen 6 leden van de Biljart-club „Ter Gouw" en 6 leden van de Biljart vereen. „Rot terdam", om een zilveren wissel beker, waarvan Rotterdam de hondster was en ook gebleven is. Des morgens om 10 uur vingen de partijen in de eerste ronde aan. Met 2 kleine pauzes is den geheelen dag gespeeld, terwijl des avonds om half 11 de laatste partij werd beëindigd. Voor Tor Gouw speelden do hh. H. Eijsson, O. W. den Hoed, C. P. Backers, J. A. Beekenkamp, J. Horneman en J. C. den Hoed. Voor Rotterdam de hh. W. Damme, H. Mulders, G. Hendriks, J. v. d. Sluis, J. v. d. Hoeff on T. G. Vonk. De uitslagen waren: 1° ronde: Darame 150—Eijsson 114; Mulders 150C. den Hoed 113; Hendriks 144—Backers 150v. d. Sluis 150—Beekonkamp 107 v. d. Hoeff 145—Horneman 150 Vonk 132J. den Hoed 150; Rotterdam 871; Ter Gouw 784 punten. 2*. ronde: Mulders 150—Eijssen 131Hendriks 150—L. den Hoed'137 v. d. Sluis 98Backei's 150v. d. Hoeff 134Beekenkamp 150 Vonk 150—Horneman 116 Damme 150 J. den Hoed 145Rotterdam 832— Ter Gouw 829 punten. 3° ronde: Hendriks 150—Eijssen 108v. d. Sluis 150—C. den Hoed 140; v. d. Hoeff 127—Backors 150; Vonk 122Beekonkamp 150 Dam me 150Horneman 87 Mulders 137 J. don Hoed 150 Rotterdam 836 Ter Gouw 785 punten. 4° ronde: v. d. Sluis 117—Eijssen 150; v. d. Hoeff 127—-C. den Hoed 150Vonk 61Backers 150 Damme 150—Beekonkamp 51Mulders 150— Horneman 139Hendriks 150J. doHoed 141; Rotterdam 755—Ter Gouw 781 punten. 5° ronde; v. d. Hoeff 86—Eijssen 150 Vonk 150—C. den Hoed *133 Damme 119Backera 150 Mulders 15QBeekenkamp 73;.ltendriks 150— Horneman 38v. d. Shiis JÉQJ. den Hoed 131 Rotterdam Mf-Tor Gouw 675 punten. 6e rondo: Vonk 55—Eijssen 150; Dammo 143C. den Hoed 150 Mul der^ 150—Backers 145,; Hendriks 118 --Beekenkamp 150; v. d. Sluis 150— Horneman 110; v. d. Hoeff 52—J. den Hoed 150 Rotterdam 675, Ter Gouw 842 punten. De uitslag is dns, dat Rotterdam behaalde in totaal 4774 caram boles en Ter Gouw 4696, zoodat Rot terdam vooi de 2° maal den beker won, thans met een meerderheid van slechts 78 punten. Over het algemeen liet Ter Gouw niet haar beste spel ziende beste speler was gisteren de heer Backers, die 5 partijen won en in de laatste ronde verloor met slechts 5 punten. Van Rotterdam was de beste speler gisteren de heer Mulders, die eveneens 5 partijen won en in de partij Mul dersden Hoed 13 punten achterbleef. De hoogste moyenne bereikte de heer Hendriks (R'dam) in de partij Hendriks 150—Horneman 38 (hoogste serie 37, in 16 beurten) met B'Vi 7- De hoogste s e r i e-prijs was even eens voor Rotterdam, voor den heer Damme in de partij Damme 160— Horneman 87 met een serie van 39 punten. Na afloop werd de beker met een toepasselijk woord door den secretaris weder overhandigd aan de vereen. „Rotterdam", benevens de serie- en moyenne-prijzen. Te Arasterdam werd gisteren ge spoeld de belangrijke ontmoeting Robijns -Wiemers, de twee sterkste amateurs van ons land. Gespeeld werd in 4 'partijen van 400 caramboles. De eindstand was Robijns 1600 punten in 137 beurten, gem. 11.61 en hoogste serie 84. Wiemers 1234 punten in 136 beurten, gem. 9,09 en hoogste serie 57. Openlucht8amenkomst Ds vrijzinnigen zullen, naar het Hbl. meldt, een openluchtsamenkomst op 1 Mei a.s., Hemelvaartsdag, te Duin- digt bij Wassenaar houden. De namen der sprekers en hun on derwerpen zijndr. G. JSchrafford Koops van Sliedrecht, openingsrede f. Kielstra van Oegstgeest, „Gods- heerlijking" ds. D. E. W. van Weel van Nieuw-Helvoet, „Levenswaardee- ring" ds. J. Z. N. Zillinger Molenaar Dordrecht, „Geloofskracht"; dr. Ho©vers van Rotterdam, „Onsterfe lijkheid" ds. J. H. O. Kater van Oudshoorn, „Het zit niet in het kerk- gaan" dr. O. E. Hooykaas van Vlaar- dingen met slotwoord. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pfyzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren,1 "goeden aanvoer, lste kw. 33, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Vette -Varkens goede aanvoer lste kw. 28, 2e kw. 27, 3e kw. 23 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd, v Handel in vet voo'en vette kalveren met rodelyke omzet. Vette varkens iets vlugger. Schapen prijshoudend. Do reis van H. M. de Koningin. 's-Gravenhaue. H. M. de Konin gin heeft hot voornemen a.s.'Woens- dagavond half acht met de Prinses en gevolg in den Koninklijken trein plaats to nemen aan het Staatsspoorstation. De trein zal daarna op dood spoor worden gebracht, teneinde de Prinses in do golegenheid te stollen zich ter ruste te begeven. H. M. zal dan ook den trein blijven, welke te 9.43 naar Duitschland zal vertrekken. Te Voorschoten, waar hij tijdelijk woonde, is overleden de heer K. F. Bijlevelt, directeur van de Kon. Fr. Opera on der Kon. Holl. Schouwburg to 's Gravenhage, oen bekende figuur in de residentie. Russische auto-bandieten. Niet alleen Frankrijk heeft de zoozeer gevreesde] auto-bandieten! te duohton gehad, ook Rusland ondervindt de verschrikkingen dier out-lawers. Te Moskou zijn nl, drie bandieten aange houden, die evenals hun Fransche collega's per auto hun misdaden pleeg den. Meer dan 100 misdaden, waar onder verschillenden moorden, worden hun ten laste gelegd. Voor eenige weken hebben zij een Russische vorstin diamanten tor waarde van een mil- lioen roebel ontstolen. Wat zij echter met hun Fransche soortgenooten niet gemeen hebben, is dat zij reeds tal van misdaden hebben bekend en vele medeplichtigen hebben bokend ge maakt. Zaterdag word te 'a Gravenhage een algemeene 'vergadering gehouden van de Vereeniging van Nederlnndsche Gemeenten. Vertegenwoordigd was o.a. de Gemeente Gouda. Na afdoening van verschillende huishoudelijke zaken, deelde het Be stuur J[medo' dat tot Directeur der Vereeniging benoemd is de heer M. C. Braat Jr., Directeur der Goudsche waterleiding maatschappij, Jh. Mr. Dr. H, A. van Karnoboek, burgemeester van 's Gravenhage had meegedeeld de benoeming tot ©ere voorzitter te aanvaarden. Nieuwe Vredesonderhandelingen Berlijn, 24 Febr. Uit Oonstanti- nopel wordt geseind dat do Turksche ministers beraadslaagden over het rap port van Hakki Pasja. Zij zouden daarna uitvoerige (depêches aan de Turksche gezanten in het Buitenland. Het vermoeden ligt voor de hand, dat dit alles een.inleiding is tot nieuwe vredesonderhandelingen. De verwikkelingen in Mexico. Berlijn, 27 Februari. Uit New-York wordt geseind Het corps diplomatique verzocht uitstel van de diplomatieke receptie tot de quotatie inzake den moord op Madero Jm Suarez geheel opgelost zal zijn. President TafUawef opnieuw gezegd hebben dat voor de Veroonigdo Staten geen aanleiding bestaat tusschenbeide te komen. Amerika heeft alles gedaan om Madero te redden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te München, laagste stand 746,6 te Vest man ver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, nog kans op nachtvorst, overdag zachter. in reform-flacons,, Viflac 80 ct. h - 50- VAN DEN 24 FEBR. 1913. Staatsleeuingeii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl.Schuld 1905 3 pet. «ank - eit Credlet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. V. A. ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. y. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlei Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij. C.v.A MtyuOouw M(]en Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuiu-Onderu. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart BUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. r «hak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpanfc Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL s-Re- gtdirungs-G es. 4 pet. Vorige Koers. Koers ren heden. -3 CD 787/,. 84 84 63 - 997 - 86',. 85'/, 917. - 85'/, 807, 85% 81% 44'/. 104 44%, 3a cc 83'/,, o3 - 219'/, 247 59 50% 69'/, 69% 24\ - 617. 62 185 275 189% 1 1 i 17 16 189'/, 74'/,. 189 72' 184 181% 673'/, 571 626 191'/, 192'/, 119 - 4 7.» 100'/, 100% 3 5/s 10'/, 10% 90% 97 63 V, 63% 185% 86% - 96% —4 28% 28%, 156 3»/, 101'/,I, imu'i 146',, - GELDKOERS. Prolongatie 23/k3 pCt. Amerikanen weinig omzet, Culturen vast, Tabakken lager, Petroleum flauw, Mijnen vast, Nat. en Buitenl. Staats fondsen prijshoudend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2