Mank 1 HN THEE p ’t MERK (e feiten. RONA Cacao UR” No 12107. :en. Het einde der coalitie. I Ul sou S-o.xtexxla.xica. FEUILLETON, DE GEWETENLOOZE. iiÈiwtaOi. »AND it crediet aan :>ok van niet- Van Houten’s t Telefoon Interc. 82. Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON. /AAYZONEN e pracht I 's I c X behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Dinsdag 25 Februari 1913. 51e Jaargang. XTïe’ix-ws- ezx voor «O-ou-gLsu en OxxxstxeHxoezx- VersQhij ut dagelij ks Buitenlandsch Nieuws. De oorlog in den Balkan. an Zn., Goud». Ina* Ml ikhomler, don Heer sedert haar verschijning heeft medegewerkt tot verdere ver breiding in alle lagen der maatschappij van het gebruik van cacao als dagelijksche drank Ze mag eigenlijk in geen enkel huishouden ontbreken. De tijd dat cacao als een weelde artikel werd beschouwd is voorbij. De voedende en op wekkende eigenschappen gepaard met de goedkoopte van dit krachtige fabrikaat maken RONA Cacao tot een onmisbaar artikel van dagelijksch gebruik in elk gezin. Het Is verbazend zoo krachtig als RZunie”, 8 uur. Ie Dageraad. Jenoogen", 8 uur astiekvereeniging PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post tone witkalk. voor buiten* óunie", 8*/^ uur, i. „De Ambachts- da e. 0.“ rij geregeld tydig n ontvangen van ten, vermakelyk- te dan in ome f 1.25 .,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau-.Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De revolutie in Mexico. Men zou Mexico op politiek gebied kunnen noemen het land van onbe grensde mogelijkheden. Wie vandaag OAZIJN VAN THEEËN worden erd in verzegelde van -vijf, twee en f en een Ned. on# melding van Nom- Prijs, voorzien van iaand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering >eerde orders aan- d C’. BIJL, E EB A ART Lz. ■w 5 ATEN, r c.ï, Sneeuwval. Uit Sofia wordt dd. 24 Febr. geseind: Berichten van het oorlogsveld maken melding van een sterken sneeuwval over de geheele uitgestrektheid der gevechtslinies, waardoor de krijgsver richtingen voor eenige dagen verhin derd worden. Ge verdient de meeste bewon dering, dat moet ik zeggen, antwoord de ze en reikte hem de hand, waarbij zij haar diepste gedachten terugdwong; want het was duidelijk dat hij deze groote som slechts langs een geoorloofden omweg verdiend kon hebben. Maar wat kwam er dat op aanDe wereld vraagt niet naar krom me wegen, maar ziet slechts op het bereikte doel. Eu niets kon hem be letten nét zoo te doen. Wees nu ook voorzichtig, beste Richard, en houdt het kapitaal vast, hervatte ze. Laat u niet verleiden het in slechte papieren te beleggen, ik kan daarvan meepraten Glaser meesmuilde als iemand, die zich altijd met dingen amuseert, waar een ander niet aan denkt. Hij zou zich wel gewacht hebben met deze onnoozele honderdduizend markjn ’t huwelyk te gaan. In het laatste half jaar had hij geducht aan de beurs gespeculeerd en aan acties van den St. Godhard spoor in een ipaand zuiver honderdtwintigduizend mark gewon nen, die hij als rollend kapitaal voort durend in beweging hield. Het geluk diende hem, wierp dezen man met een doodgewoon verstand alles spelend in den schoot. (Wordt vervolgd.) Rusland en de Donau-Monarchie. Naar uit de Oostenrijksche hoofdstad wordt geseind, kan men, wanneer niet alle voorteekens bedriegen, den inter nationalen toestand thans met meer hoop tegemoet zien. Het schynt, dat het tot een overeenstemming gekomen is tusschen Rusland en Oostenrijk- Hongtnije, dank zij de bemorthïgen *7^ van de Duitsche en Engelsche Regee* ringen, over de grensquaestie van Al banië. Van goed ingelichte diploma- PRIJS DER ADVERTENTIN Van 1—5 gewone regels met bewysnunimer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing, van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames 1 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. »uw- en Woning- 1 nderstands-Com- >rg”. an ie, 8 u, lezing boekhouden, enz. ,0ns Genoegen” Geloof en Vader- Een officieel telegram d.d. 24 Febr. uit Constantinopel meldt: In den loop van gisteren heeft de vyand Adrianopel zwak gebombar deerd. Een klein artilleriegevecht had tusschen de hoofdlinie en de vijande lijke batteryen plaats. De toestand bij Boulair is onveranderd. Aan den kant van Tsjataldsja zijn de bergstroomen uit hun oevers getreden en belemme ren zij de bewegingen der verkennings- colonnes. In het gevocht westelijk van Albasan bij Tsjataldsja hadden de Turken 5 dooden en 22 gewonden de verliezen der vyanden waren veel talrijker. „Ons Genoegen", tryd „Ter Gouw", lenoegen", 8 uur, dering Chr. Soc. fiOIBSCHECOlRIVT. de verloofden op zoek naar een woning zonder dat een bepaalde keus nog gedaan was. Glaser had zich in een pronker ver anderd, zooals er aan de beurs ver scheidene rondloopen. Hij droeg het fijnste linnengoed, had laklaarzen, cy- linderhoed, eiken dag een andere das, en had kleine bakkebaardjes, wat hem op oen Engelschen paardensportman deed lijken. Hij haatte overigens voor een man alle opschik, en dus droeg hij geen ringen aan de vingers, ook al omdat zijn groote roode handen, die trouwens meestal onder glacó’s verborgen waren, anders te veel in ’t oog zouden loopen. In andere opzich ten had hij daarentegen de ijdelheid van Klothilde nagevolgd; als hij zijn zijden blauwgeranden zakdoel uithaal de, verspreidde zich zoo’n sterke rese- dageur, dat drie'saletjonkers er genoeg aan zouden hebben. Eetat beviel Klo thilde deze verpopping van den geur maker niet, maar later schikte ze er zich beter in, evenals in de moeite die hy deed om de man van de wereld te spelen. Ze hadden bezoeken moeten afleggen en bij die gelegenheid deed Glaser zich meer kennen als handig dan als geestig. Zijn voorspoed maakte hem driest, behoort tot de vooraanstaanden, wordt morgen door den een of anderen ver raderlijken aanval zoo niet voorgoed onschadelijk gemaakt, dan toch terug gedrongen tot in de achterste rijen van hen, die geroepen zyn ’s lands belangen te behartigen. De chaos van politieke tegenstrijdigheden vertoont zich steeds in een andere phase. Nu een tijdperk van rust is thans Mexico opnieuw in zijn periode van woelingen teruggevallen. Voor de omwenteling, die Porfidio Diaz van de regoering stootte, was er in het land, zij het dan door een despotisch optreden, rust, een rust, die voor het door voortdu rende omwentelingen geteisterde land, verademing bracht en een ongekenden voorspoed schonk. Na dien tijd heb ben zich de hartstochten weer opnieuw do heerschappij verzekerd, en op het oogenblik is het onrustiger dan ooit. President Madero heeft zich van den presidentszetel zien «(poten door den intrigant Huerta, bijgestaan door Diaz, die de edelmoedigheid, waarmee hij indertijd door president Madero is be handeld, heeft vergolden met een aan slag op zijn troon niet alleen, maar die op het oogenblik ook debet moet worden gerekend aan. den moord die op Madero en den vice-president Suarez is gepleegd. Zondqr ons er mee in te laten of het régime dat Madero had in do plflkts gesteld voor dat van Porfidio Dia?,, recht van be staan had, moet toch zijn dood een tragisch moment zijn voor zijn land. Ook al is hij niet in staat gebleken, het bewuste bestuur van Diaz te hand haven, toch moet het betreurd worden, dat hij is ondergegaan in zijn strijd tegen zijn politieke tegenstanders. Hij was niet opgewassen tegen de zware taak die hij nog zoo korten tijd ge leden op zich had genomen. Thans is hij gevallen door de handen van sluip moordenaars. De Mexicaansche regie ring houdt er een zeer eigenaardige manier op na, om zich te ontdoen van lastige en gevaarlijke tegenstan ders. Wanneer men zijn tegenstander eenmaal in zijn macht heeft, stelt men hem in de gelegenheid te ontvluchten. Maakt echter de gevangene van deze gelegenheid gebruik, dan wacht hem waarschijnlijk de kogel, die men al voor hem gereed houdt. Waarschijnlijk heeft men deze zelfde wijze van han delen ook toegepast op Madero en Suarez. De lezing omtrent zijn dood doet dit vermoeden bijna zekerheid worden. 35) Het gouden geschenk had den weg naar den lombard gevonden, en Dühne had Croesns-aanvechtingen gehad en was geëindigd met het restantje naar moeder Meckert te brengen, waar hij subiet in slaap was gevallen. Sedert gaf Döhne op, dat het uur werk naar den horlogemaker was, maar het keerde niet in zijn vestzak terug. Bijna angstig vermeed hij het gesprek er over, hoewel Glaser hem plagerig en schynbaar zonder erg meermalen vroeg Hoe laat hebben wij het toch, heer dokter Dan vond Dahne het verstandigst wat hij doen kon, zich houden of hij de vraag niet had verataan. Op zekeren dag in het voorjaar, nadat het „Verzendhuis” in den af- geloopen winter een reusachtige winst had gemaakt, kwam Glaser gewichtig doende, in de kamer zijner toekomstige schoonmoeder. De bruiloft was op begin April zjlju vuuispucu uwikw uem uriusc, ▼aatgesteld, en al twee weken waren zyn optreden was meer overbluffend Of wij ons in een zich afscheiden der Christ. Hist, van de coalitie zou den verheugen Ja, in zooverre, dat de verbreking der coalitie voor iedereen duidelijk zou maken, dat de antithese-leuze een leugen is. Men heeft rechts zoo dikwijls getracht de voorstelling ingang te doen vinden, alsof het samengaan thilde om lachte, doch niets op zei. Zij zou maar af wachten. Zie zoo, nu ben ik zoover, begon Glaser bij het bezoek aan de aanstaande schoonmoeder. Ge herinnert u wel, wat ik voor een jaar zei. Ziet ge, hier zijn nu de honderd duizend mark, solied uitgezet. Hij toonde een dun boekje met het opschrift „Deposito-rokening” en den naam eener groote bankiers-firma, en liet haar daarin een blik slaan. En terwijl hij van haar verbazing genoot, ging hij. voort Ziet ge, de mensch kan alles, wat hij wil. De lui klagen steeds, dat ze niet vooruitkomen, allemaal onzin In de strijd met het lot gaan de mees tan ten gronde. Maar sterker als de duistere machten te zijn, is da kunst! Ge wéét niet half hoeveel eerlijken arbeid in deze som verborgen zit. Gansche nachten heb ik gedacht en overlegd. Nu, hoe denkt ge over mij? Geniaal, wat? Mevrouw Teichert was aangenaam verrast, want hoewel ze nooit aan zijn ondernemingsgeest getwijfeld had, had ze toch nu en dan den wensch gekoes terd iets zekers omtrent don welstand des aanstaanden schoonzoons te ver nemen. Thans zag ze het zwart op wit. Zal de firma „tot exploitatie der z.g. christelijke beginselen in de poli tiek” worden voortgezet Of zal het contract tusschen de drie partijen dit jaar worden verbroken Men weet het nog niet. „De Standaard" schreef onlangs, dat het nog niet vast staat „of we weer in coalitie gaan.” ,r 1 gemeld klonSn licht te zijn geweest. Bovendien maakte het Hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie Woensdag 12 Febr. in „De Nederlander" bekend, dat de algemeene vergadering den 28 Febr. te Amsterdam zou worden gehouden, terwijl het Zaterdag 15 Febr. berichtte, dat „tengevolge van geheel onvoorziene omstandighe- d e n”, die algemeene vergadering niet kon doorgaan. Wel is het Nationaal- Comité tegen dienzelfden dag bijeen geroepen. Wat die „onvoorziene omstandig heden” zijn, is ons natuurlijk onbekend. Maar het vermoeden ligt voor de hand, dat er in de onderhandolingen tusschen do Hoofdbesturen der recht- sche 1 Unie het Nationaal-Comité wil raad plegen over de gezindheid der Christ. Hist, groepen in den lande. Hebben de leden van dit Comité de stem der Christ. Hist, kiezers goed beluisterd, dan zullen zij ongetwijfeld adviseeren tot verbreking der coalitie. Want, het is niet twijfelachtig, in vele Christ. Hist, kringen heeft men van de coalitie meer dan genoeg. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat de Christ. Hist. Unie in den stembus strijd van 1913 niet meer met Katho lieken en Kuynerianen samengaat. Hoewel de leiders hun best zullen doen, om de breuk in de coalitie te voorkomen. Officieele Turksche berichten. Onder dagteekening van 22 dezer is bij liet Turksch gezantschap te ’s Gravenhage het volgend regeermgs- telegram ontvangen: „Gedurende den geheelen dag van 20 Februari heeft de beschieting bij Adrianopel voortgeduurd. „Een dor vreemde luéhtvaarders, ’n luitenant, is mot zijn vliegtuig te Bou lair in onze handen gevallen. „Geen enkelo wijziging in den toe stand voorTsjataldsja-linie heeft plaats gehad. Twee aanvallen in den omtrok van Kadikeury zijn afgoslagen. „Na een hevig gevecht gedurende de dagen van 7 en 8 dezer, waarbij 6000 Montonegrijnen on 4000 Serviërs op het slagveld zijn gebleven, is Bar- dau hernomen. De Montonegrijnen zullen niet in staat zijn den oorlog voort te zetten.” Een tweede telegram, onder dagtee kening van 23 Februari, bij het ge zantschap ontvangen, luidt aldus: „Het bombardement van Adrianopel heeft gisteren voortgeduurd. Het ar- tillerie-gevecht heeft ten Oosten van het front plaats. Tot dusver nog gee- nerlei verandering in den toestand. „By Tsjataldsja heeft de vijamWte hoogten ten Westen van Tchiflikeuy versterkt. Onze verkenningstroepen zyn voortdurend in beweging”. der „christelijke" partijen van zelf sprak, gevolg was van een gezamen lijk beleden beginsel, dat velen het zyn gaan gelooven. Wel heeft dr. De Visser zich in de Tweede Kamer tegen die opvatting verzet en de antithese verworpen, maar meer dan het woord van dr. De Visser, zou de daad dor Christ. Hist. Unie de daad van uittreding uit het clericaal-verband bewijzen met hoe fatale leugens de clerus ons volk heeft bedrogen. Maar aan den anderen kant zou de scheuring der coalitie ons, op dit oogenblik, niet welkom zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat een groot aantal kiezers, dat tot nu toe de Christ. Hist, leiders heeft gevolgd, zich van die leiders heeft afgewend. Onder de oorzaken van de richtings- verandering dier kiezers, staat vooraan de ontevredenheid over het beleid van het Kabinet-Heemskerk. Deze lieden hebben ingezien, hoe het regee- ren op „christelijken" grondslag ónmo gelijk is, hoe de verwarring van poli tiek en religie èn het geloof èn de politiek schade heeft berokkend. Deze groep kiezers die veel grooter is, dan zoovelen denken zal de concentratie steunen in haar verzet tegen het clöricaal regime, tegen de practische punten van Heems- partijen stagnatie is gekomen en kerk’s program n.l. de dwangverse- wt I&dbestunr der Christ. Hfttr ea^eoral de 'Rmefwet. Met hulp van deze groep zou de concentratie haar doel kunnen bereiken. Gaat nu echter de Christ. Hist. Unie het coalitie-pad verlaten en weigert ze mee te doen aan de voortzetting der politiek van Heemskerk, Talma en Kolkman, dan is voor deze groep kiezers alle reden verdwenen zich van de Christ. Hist, leiders af te wenden. Zóó gezien, verheugen wij ons geens zins in de eventueele b/euk tusschen de rechtsche vrienden. De coalitie zal automatisch uiteenvallen, als wij haar in de min derheid brengen. Langs dezen weg, langs den weg der overwinning van de concentratie, zouden wij het einde der coalitie liever bereiken. dan innemend. Hij kon over veel praten zonder ergens diep op in te gaan maar dat was voldoende om hem pas sabel te maken. De rest deed zijn belangrijke maatschappelijke positie, want hij ging nu door voor beursman, die eerstdaags van zich zou doen spre ken. Dit alles had Klothilde onder de hand verbreid, zoodat hem eigenlijk niets anders te doen overbleef, dan zich als een rijk wonderdier te laten kijken. Toen zij ten slotte hoorde, dat men haar algemeen benijdde om do geluk kige vangst, die ze gedaan had, be trapte ze zich op de gedachte, dat ze vroeger toch wel dom geweest was om dezen man voor een os te houden. Hoe geld en levensstandaard toch alles doen Zij zag nog steeds de uitstaande ooren van Glaser, den grooten mond, het terugwijkende voorhoofd, heel dit merkwaardige vogelprofiel, dat op den langen hals heen en weer wipte en eeuwig iets vangachtigs had, iets-op- roof-uitgaands;— anderen daarentegen zagen in den heelen man, den slimmen vos, die haar zeker de kostbaarste dingen in den schoot zou werpen. Zelfs Agnes Herbst kwam tot de ver klaring, dat zij geloofde wel aan zijn gezicht te zullen wennen, waar Klo- Réunie”, 8 uur, Winkeliersvereen. monie”, 8l/2 uur, Ned. Bond van >ren, afd. Gouda. Lrti Legi” 8‘/2 u., mor van Arbeid sdrijven. Boskoop, Hotel u., Vrijzinnige Mon weet het „De owuuii het nog niet ,De Nederlander," die abusievelijk ,J had, dat het accoord weer be was, erkende verkeerd inge-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1