Sin.xa.erLla.r^<^.. Gemengde Berichten. r— VISSCHERIJ. Stadsnieuws. MARKTBERICHTEN Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel le Amsterdam - - tieke zijde wordt vernomen, dat Oos- tenrijk-IIongarije er niet meer tegen protesteeren zal, dat de stad lpek bij 't Koninkrijk Montenegro komt. Daar entegen blijven de steden Skoetari en Dibra bij het vorstendom Albanië. Het Schar-gebergte zal de grens vormen tusschen Albanië en Servië. De stad Prizrend wordt een Servische grens stad, zij zal echter door de hoogvlakte van de Luma, aan welker Oostelijken rand zij ligt, gescheiden worden. De Lama, die vooral bewoond wordt door Katholieke Albaneezen van don Mir- dieten-stam, blijft bij Albanië. Hierdoor wordt de stad Djakowa, die eveneens bij Albanië blijft, door een straat of een aanstaanden spoorweg direct met Skoetari verbonden. Naar medegedeeld wordt, zal deze overeenkomst ter goedkeuring overgelegd worden aan de a.s. ambassadeursconferentie te Londen. Duitbchland. Hoog bezoek. Voor de ontvangst van den Koning en de Koningin van Denemarken waren aan het station te Berlijn gis teren aanwezig de Keizer, de Keizerin, de prinsen, talrijke opperbMëieren van het leger en de vloot alsmede de leden der Doensche kolonie, tn de vorstelijke wachtkamer werden do Deensche vor stelijke personen begroet deor deta eer sten burgemeester Wehrmuth. Op den weg naar het slot waren de leden der krijgsvereenigingen en de troepen „en haie" opgesteld. Een talrijk publiek begroette de vorstelijke personen har* teiyk. De straten hebben een feestelijk aanzien en zijn met vlaggen getooid. Zending Montenegro. Het comitó „Ambulance Montene gro" ontving van dr. Koppeschaar een schryven, gedateerd 18 Februari, waarin hy o.a. het volgende mededeelt De Hollandsche collega's zullen he den aankomen. Ze zijn zeer welkom, vertrekken morgen naar Podgoritza waar 2000 gewonden zonder hulp lig gen. De toestand hier is verschrikkelijk, heel Oettinje óén hospitaal. Wij koken voor 600 man. De slag zelf was ont zettend. Het was een hel van vuur en menschelyk© ellende. Alle snelverban- den zijn opgebruikt. Wij hebben in geen nachten geslapen. Onze ambulances. Aan een brief uit Saloniki van dr. Bierens de Haan is het volgende ont leend „Sinds mijn vorig rapport bleef do toeloop van patiënten in ons hospitaal te Prevesa aanhouden, gebrek aan plaats en hulpkrachten beletten echter het getal hooger op te voeren dan een 40-tal. De toeloop van officieren bleefwij verplegen er thans een tiental. Rondom Bizani hebben de laatste maanden telkens grootere en kleinere gevochten en schermutselingen plaats. Den 31 n Januari ontving ik oen uitvoerig telegram van dr. Offerhaus, waarin hij meldde dat onze ambulance te Saloniki werd opgebroken en het voornemen bestond om al het perso neel en moterieel naar het Vaderland terug te zenden. Dr. Bierens de Haan vertelt dan uitvoerig hoe op dringen^ verzoek de ambulance van Saloniki naar Epirui word overgebracht on vervolgt „Zoo stonden wij Maandag 10 Fe bruari gepakt en gezakt doch het be loofde transportschip liet op zich wachten. Het s.t. Naphlion, ons tele grafisch toegezegd, strandde op weg hierheen, weshalve de Minister van Marine het s.a. Angeliki in de plaats stelde. Telkens bleek er een klink in den kabel gekomen, sinds 4 dagen woedt een hevige storm op de kust, waardoor een 5-tal schepen dagen lang zijn opgehouden en ook de postver binding is verstoord. De sinds Dinsdag gegeven order om allo kustlichten langs Chftloidice te blusschen (wegens de rondvarende Hamidiéh) werkt sterk belemmerend op de scheepvaart bo vendien maakt do geringe diepte van den haventoegang te Prevesa dö keuze van een schip boperkt. Zuster don Hartigh die tijdelijk bij onze ambulance was aangesloten, heeft een aanstelling verkregen in het hos pitaal Evangelismos te Athene, op voorspraak van H. M. de Koningin, en zal met ons derwaarts vertrokken, evenals de heer en mevrouw Vap Bommel, welko laatste belangeloos en met grooten ijver gedurende 2 mean dert in onze huishouding werkzaam was. Alle leden der ambulance maken het wel, voorloopig is onze ambulance nog voldoende van alles voorzien. Drijven naar het Christendom. De Sarotomo, orgaan van de Sarikat Islam, maakt melding van een Hol landsche school op Christelijken grond slag, die in den Kampong Tjibadak te Bandoeng werd opgericht en van den grooten toeloop van Soendaneesche kinderen naar die school. Wej-d bij de oprichting de school met 69 kinderen geopend, reeds in October jl. bedroeg het aantal leer lingen 89. Een vermeerdering dus van 20 leerlingen in korten tijd. Wel een bewijs, zegt de schrijver, dat de inlander hard verlangt het Hollandsch aan te leeren. Maarsedert zijn de ouders tot nadenken gekomenvelen hebben spyt en zijn stilzwijgend overe^jgokOmen hun kinderen van de school af te nemen, uit vrees dat zij tot het Chris telijk geloof zullen worden gelijmd. (Kopoeloet zegt do schrijver, afgeleid van pooloet, lijm). Zoo ziet men, zegt hij, dat hoe gaarne de inlander zich ook bejcwainon wil, hij toch voor dien kost bedankt, dien hij niet lust en zich liever terug trekt. Dit is weer een bericht uit een in- l.mdsche courant. Betooging vóór staatspensioen tegen de Dwangverzekering en tegen de Tarief wet. In de Zondag te Rotterdam in ver schillende lokaliteiten gehouden groote meeting vanwege het Nqd. Verbond van Vakvereenigingen en de Sociaal democratische Arbeiderspartij, vóór Btaatspensioenneering en togen de In validiteitswet en de Tariefwet, welke door c.a. 3000 personen werd bijge woond on waar verschillende sprekors onder wio do kamerleden Duys, Troel stra en Vliegen het woord voorden, werd met algemoone stommen de vol gende motie aangenomen De groote betooging (op 23 Febr. 1913 te Rotterdam, enz., protesteert tegen het ontwerp-Talma dat de arbeiders verplicht, zich te ver- zokeron voor een pensioen bij ouder dom en invaliditeit, omdat het lasten logt op de arbeiderklftS8G, die deze zon der sohnde aan de voorziening in hare directe nooden niet kan dragon, omdat het onvoldoende voorziet in de behoef ten van hen, die tot deze verzekering gedwongen worden en omdat het velen buitensluit, die zonder een ouderdoms pensioen ten prooi vallen aan de ar menzorg tegen het ontwerp-Kolkman, waar door de reeds zoo hooge prijzen der eerste levensbehoeften nog verhoogd worden en dat daarom een brutale aan slag is op het reeds zoo gedrukte be staan der arbeidersklasse. Zij eischt een ouderdomspensioen vanwege den staat voor allen, die het noodig hebben, zonder dat daar voor nieuwe lasten aan de arbeiders worden opgelegd. Zij noodigt de arbeiders en allen, die in deze aan hun zijde Btaan, uit, zoo krachtig mogelijk mede te wer ken om de totstandkoming dezer beido arbeiders vijandelijke wetten te ver hinderen. Zij verklaart den oorlog aan elke regeering, die óf deze ontwerpen hand haaft, óf ze intrekt, zonder tegelijker tijd een voorstel in te dienen dat bin nen den kortst mogelijken tijd den ouden arbeider en behoeftige een pen sioen verschaft, dat hem vry waart van gebrek en vernedering. Zij roopt de arbeiders op, zich allon te scharen rondom de vanen der „mo derne14 vakbeweging en de zelfstandige politieke organisatie der arbeiders, voor den strijd voor goede sociale wet geving waartoe de verovering van het algemoen kiesrecht voor mannen en vrouwen eene eerste voorwaarde is. Oppositie tegen Mr. van Idsinga. De a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Bodegraven heeft in eene Donderdagavond gehouden ver gadering unaniem als hnre meening uitgesproken, dat het niet wel mogelijk zal zijn, een eventueele candidatuur van den clir.-hist. afgevaardigde voor dat district, inr. van Idsinga, te steu nen. De vergadering was van gevoelen, dal deze rechtaehe afgevaardigde de regeering niet steunt, doch bitter tegenwerkt „in haar christelijk sociaal streven naar eisch des tijds". Afgezien hiervan achtte de verga dering het billijk, dat het district, in 1905 aan de a.-r. partij „ontnomeu", weer aan deze terugkom©. I3y het bestuur waren naar de voorzitter mededeelde verschillende brieven van andere anti-revol. kies verenigingen ingekomen, waarin der gelijke klachten voorkwamen, en waar uit bleek dat men allerwege van rechts dien afgevaardigde niet meer wil. Vermoed werd, dat de Chr.Histori sche kiesverenigingen in het district dezelfde bezwaren zouden hebben om den heer van Idsinga opnieuw te can* dideeren; maar het stemmencyfer van die fractie is, naar men verzekerde, in het district onbeduidend in verge lijking van dat der anti-revolution- nairen. Verkiezing lid Eerste Kamer. Naar de N. R. Ct, verneemt, zijn de leden van do rechterzijde der Provin ciale Staten in deze provincie voor nemens, bij de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, op 5 Maart, hun stem uit te brengen op mr. W. K. F. Graaf van Bylandt, lid en ond- voorzitter van de Tweede Kamer. Gevolgen der Typografenstaking. Naar het Hbl. verneemt, heeft de arr.-rochtbank te Amsterdam heden in staat van faillissement verklaard J. G. de Roever, Kröbar, handelende bnder de firma De Roever, Kröber en Bakels, boek- en courantdrukkers, Warmoesstraat 96. Rechters-commis- saris mr. W. H. J. van Woudenberg Hamstracurator mr. J. A.M. Bunker. Nederland op de Gentsche tentoon stelling. Reeds thans laat het zich aanzien, dat ons land op de Wereldtentoon stelling, te Gent dezen zomer te hou den, op schitterende wijze zal vertegen woordigd zijn. Ten oinde aan de talrijke aanvragen om plaatsruimte in de Ne- derlandsche afdeeling te kunnen vol doen, heeft de Nederlandsche commis sie het besluit genomen om op eigen kosten oen uitbouw te doen aanbren gen aan het Nederlandsch Paviljoen, dat het Belgisch Ooraiteit haar ter beschikking stelde. Hierdoor wordt een nieuwe ruimte van ongeveer 250 vk, M. verkregen. Op 15 Maart wordt de gelegenheid tot aanmelding voor inzendingen on voorwaardelijk gesloten. Het van spionnage verdachte jacht dat in Nederland nagegaan werd, be hoort aan den grootindustrieel van der Zijden, die zich op een pleizierreis van Holland naar Spanje bevindt. Dit jacht is reeds het vorige jaar onder verdenking van spionnage in Fransche havens bewaakt en is ook in dit jaar uit een Engelsche haven uitgewezen. De kindermoord te Tilburg. Gisteren is uit de Rivier de Ley onder de gemeente Enschot opgehaald het kinderlijkje, dat 9 Febr. door L. Hoosemans uit Berkel te water is ge worpen bij een poging van H. om zijn vrouw en kind te verdrinken. Zondagavond heeft naar de N. R. Ct. meldt, te Almelo een ernstige snij- Êartij plaats gehad, waarby A. Bot ave een diepe messteek in den hals kreeg. Hij heeft veel bloed verloren en is in het ziekenhuis opgenomen zijn toestand is ernstig. De dader J. v. Zis door de marechaussee in voor- loopige hechtenis gesteld. Gistermorgen omstreeks half twaalf is te Amsterdam een bejaarde vrouw wonende Rozengracht 154, vermoede- lijk te dicht bij de kachel gekomen, waardoor hare kleeren vlam vatten. Zij vluchtte om hulp roepend de trap pen af en met behulp van dekens en jassen wist men debrandende kleeren te dooven. Bij aankomst van de auto brancard van den geneeskundigen dienst bleek de arme vrouw geheel bedekt met brandwonden, ten gevolge waarvan zy reeds na korten tijd over leed. In Henzei nabij Winterswijk zijn in de laatste dagen urnen opgegra ven. O.a. is gevonden een urn met een middellijn van ongeveer 20 c.M. Beido waren tót den rand too met beenschilvers gevuld en versierd met driehoekjes, welke in de klei waren uitgesneden. De grootste is bij het verder uitgraven gebroken. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van de Hunnen. Brand. Te Wezep (Veluwe) is in den nacht van Zaterdag op Zondag de hoerenbehuizing van de wed. Pol mede bewoond door den landbouwer Cornelis Koele, in brand geraakt. Het gezin bestaande uit 9 personen, redde ter nauwernood het leven. Van den in boedel werd niets gered. Mede kwamen in de vlammen om vyf koeien, vier pinken, een paard, vier varkens, een zeug met biggen en eenig klein- en pluimvee. Een en ander was laag ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Diefstal in het groot. Men schrijft nit Middelburg Sedert geruimen tijd miste de win kelier Simoni in de Langendelft alhier telkeds uit zijn pakhuis verschillende voorwerpen. Dezer dagen ontdekte hij, dat een kameraad van zijn zoon, de 16-jarige A. S., een leerling der Am bachtsschool, ?ich aan diefstal van die voorwerpen zon hebben schuldig ge maakt. Simoni deed aangifte bij de f>olitie, waarop de inspecteur van po- itie, de heer S. Koster met. agenten een inval deed ten huize van, S. en aldaar een groot aantal goederen, als schalen, borden, glaswerk, galanteriën en andere artikelen van huishoudelijk gebruik in beslag nam, die Simoni als zijn eigendom aanwees. Bij het voortgezet onderzoek meende de politie, dat er termen bestonden de moeder van den jongen, als verdacht van heling der goederen ook aan te houden, en beiden, moeder en zoon, werden naar het politiebureau over gebracht. Er zijn echter nog verschillende voorwerpen als gestolen opgegeven, die niet zijn teruggevonden, en daarom wordt het onderzoek voortgezet. Van de zijde der familie der aange houdenen werd ons medegedeeld, dat de vrouw onschuldig zou zijn aan het haar ten laste gelegde, en de dupe zou zijn van verkeerde aan de politie verstrekte inlichtingen. Het conflict in de sigaren-industrie. Naar „de Tabaksplant" mede deelt, is het scheidsgerecht in het Zuiden thans samengesteld. Do werk lieden-organisatie koos den heer W. Hovy, lid der Eerste KamerR? K. Zuidelijke Patroonsbond en de de Ver. van Sigarenfabrikanten te Eindhoven den heer jhr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid der Tweede Kamer. Deze beiden hebben benoemd tot derden scheidsrechter den heer H. A. van IJselsteiju directeur-generaal van den arbeid. Het auto-ongeluk op de Wetering schans. Zoools gemeld werd zijn getuigen opgeroepen in zake het automobiel ongeluk op de'® Weteringschans te Amsterdam. Deze getuigen zouden zich moeten aanmelden bij den rechter commissaris mr. Eekhout. Naar het Handelsbl. verneemt, houdt deze oproepingrverband met het feit, dat tegen den heer Corvey, den be stuurder van den auto, welke het on geluk veroorzaakte, een instructie is geopend op grond van art. 308 Wet boek van Strafrecht, (het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld). Typografen-actie. Omtrent de typografen-actie te Utrecht verneemt het Hblcl. nader, dat behalve door de firma's I. van Boek hoven en Neerlandia, ook door de vol gende firma's aan het personeel kennis is gegeven, dat bij het voeren van eenige actie door de organisaties, een algeheele uitsluiting zal plaats hebben van de leden dier organisaties W. A. Abels, P. den Boor, L. E. Bosch Zoon, J. van Druten, F. W. Hajer, Kemink Zoon, Joh. de Liefde, L. Masselink, Snoek's Stooq^drukkerij, P. Vijlbrief, Drukkerij voorheen Went- zel Sc Co. In een onbewaakt oogenblik is aldus lezen wij in de Alkm. Ct. Zondag het 3-jarige dochtertje van schipper C. Heinis, die met zijn schip aan de Noordkade te Alkmaar lag, in het water gevallen en verdronken. Ingewikkelde weersgesteldheid. Zaterdag 22 Februari schrijft het N. v. d. D. kon men in het noorden van Noord-Holland het volgende waar nemen terwijl de koesterende zonne stralen zich over de groenende weiden foten en de leeuwerik zich klapwie- end en zingend tot den helderblau- wen hemel verhief, zwierden de men- schen lustig op schaatsen op slooten en kanalen. Intusschen verzamelden de bijtjes ijverig het stuifmeel uit de vroegste bloemen, en zongen rood borstje en mees hun liefdelijk voor jaarslied. Bijna ongelooflijk, maar toch waar. Naar huis. Een gedeelte van de in Den Haag in verband met de mogelijkheid van het uitbreken van eene werkstaking onder de broodbakkers, gedetacheerde marechaussees (voor wat het onbereden wapen betreft) zijn reeds gisteren, naar het Hbl. meldt, naar hnn garnizoen teruggekeerd. L. Smit Jzn. f In tegenwoordigheid van een groot aantal vrienden en belangstellenden is gisteren, op Nieuw-Eik-en-Dninen te 's Gravehhage aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van don hoer Leendert Smit Jzn., in leven directeur der Stoom- bootreederij Fop Smit en Co., te Rot terdam. Aanwezig waren o. a. de heer v. d. Garde nit Gouda als vertegenwoordi ger van de Vereeniging van Stoom vaartondernemingen, waarvan de over ledene mede-oprichter wasvoorts deputation van de Loges, Acacia en Frédóric royal, beide te Rotterdam en een deputatie van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio, en do commissie van aankoop van schilde rijen, in welk genootschap de heer Smit zitting had. Aan het graf werd gesproken door den heer v. d. Wetering, commissaris van de Stoombootroederij voornoemd. Deze herdacht de groote toewijding door den heer Smit geduronde 35 jaar als directeur van genoemde reedorij aan den dag gelegd en het vele dat hij gedurende dien tijd had gepraes- teerd, alsmede de aangename samen werking die tusschen hem en com missarissen bestond. Verder werd nog hot woord gevoerd door den heer d'Harvant uit Lobith die den overledene als vriend herdacht en mede wees op hetgeen hij voor de nijverheid had gedaan. De schoonzoon van den overledene, de kunstschilder de heer Van Soest, sprak een dankwoord. Een aantal bloemstukken, o. a. van de Stoombootreederij en van Pulchri ►dekten de kist. De internationale saccharine- smokkelaar. De smokkelaar die te Rozendaal is aangehouden blijkt een reeds lang ge- zocjit anarchist en misdadiger te zijn, wiens opsporing en aanhouding reeds door de Oostenrijksche regeering was verzocht. Hij blijkt te heeton Karl Vicara, 30 jaar oud, geboren te Na- pagedl in Hongarije. Hij is reeds ver scheidene rrialen veroordeeld en laatst uitgebroken uit de gevangenis te Triest. Hij heeft tlhans bekend de gezochte te zijn en is gisteren, in afwachting van zijn uitlevering, naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. (Hbld.) Land- en Tuinbouw. Men schrijft aan de „N. R. Ct. Eenigen tijd geleden is er in de Tweede Kapier op gewezen, dat de uitgaven van de directie van den land bouw (Verslagen on Mededeelingen van de directie vftn den Landbouw) te hoog waren. De minister heeft toen geant woord, dat bezuiniging niet wel mo gelijk was. Toch wil men, naar het schijnt, den weg van bezuiniging,op. Sedert 15 Februari zijn de sera van de Rijksseruminrichting niet meer gra tis verkrijgbaar, en is voor de ver- krijging van sera een zeer laag tarief ingevoerd. Deze maatregel is alleszins te billijken, daar het niet duidelijk is, dat voor den landbouwer alles gratis moet geschieden. Toch verheffen zich daartegen nq reeds verschillende stem men men I gelooft, dat de nieuwe maatregel voor den landbouw zeer nadeelig zal zijn. Verwacht mag wor den, dat spoëdig zal blijken, dat men dit wat al té donker in ziet. Een tweede bezuinigingsmaatregel is het terugbrengen van het maximum bedrag, dat aan rijks-, land- en tuin- bouwleeraren toegestaan is als reis- en verblijfkosteri per jaar, tot f 600. Deze maatregel is minder goed te begrijpen. Indien men I hier n.l. streng de hand aan wil houden, zal het gevolg zijn, dat deze heepen zich minder in hunne ambtsgebieden zullen kunnen vertoo- nen, wat toch zeker niet in het belang van den land- en tuinbouw geacht kan worden. Het bevriezen van versche visch. De correspondent van de N. R. Crt. te Kristiania schrijft d.d. 20 Februari Een uitvinding, die ook voor Hol land van groote beteekenis kan zijn, is die van den Deenschen vischexpór- teur Ottesenl te Thisted. Het betreft het bevriezen van versche visch. Ter wijl men Vroeger de visch in de lucht in bevroren toestand bracht, heeft de Deensche exporteur nu een afkoelingsvocht gebruikt, bestaande o.a. uit water en keukenzout. Zulk een vloeistof kan, zooals men weet, onder nul gifaden a(gekoeld worden, zonder dat z© bevriest. De visch zal echter, zoo kpoedig men die in de vloeistof brehgt, onmiddelijk bevrie zen, zonder eenig zout op te nemen. Deze wjjze van bevriezen heeft groote voordeelen boven de nu ge bruikelijke methode. Do visch behoudt zijn fijnen smaak, en wordt volstrekt niet droger na dit hevriezingsproces te hebben ondergaan, dat bovendien veel sneller plaats heeft in een vloei stof dan in de lucht. Men heeft op deze wijze bevroren kabeljauw zes dagen in papier gepakt bij gewone temperatuur laten staan, zonder dat de hoedanigheid van de visch verminderd was. Verder heeft men uit Bergen visch, volgens bo vengenoemde methode bevroren, naar Weenen gestunrd, waar ze in uitste kenden toestand aankwam. Voor een kort transport is het voldoende om de visch slechts zoolang in de a koelde vloeistof te dompelen, dat zich een dun ijskorstje onder het vel gevormd heeft. Do visch weegt na deze bevriezing niet meer dan in ver- schen toestand. Op de begrooting zijn voor dit jaar alhier 2200 kronen uitgetrokken om proeven met deze nieuwe vriesme- ihode te nemen op den tocht van de Michael Sars naar de Loföden en Fin marken. GOUDA, 25 Februari 1913 In verband met de mogelijkheid, dat door een der woordvoerders van de Vereeniging „Do Dageraad" gedebat teerd zal worden op de rede, uit te spreken door Mr. Dr. A. R. van Laar, heeft genoemde vereeniging haar op Donderdag 27 Februari e.k. aan gekondigde openbare vergadering waarin als spreker zal optreden Dr. M. H. J. Schoonmaekers uitgesteld tot Maandag 3 Maart a.s. Gem. Zangvereeniging „Gouda". Dank zij den steun en de medower- king, welko de Gemengde Zangver eeniging „Gouda" voor hare uitvoe ring op 27 Januari j.l. mocht onder vinden, is het bestuur dier vereeniging in staat aan de kas der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose een bedrag van f 50.te doen toekomen. Dr. de Visser wordt ook als candi- daat voor de Tweede Kamer voor Gouda genoemd onder mogelijk over eenstemming met een anti-rev. candi daat voor Bodegraven, meldt De Rott. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Febr. j.l. aan miliciens behoorende tot de Infanterie, de Ves ting-Artillerie of de Pantserfort-Artil lerie, aan wie vergund wordt ingevolge art. 82 der Militiewet vrijwillig onder de wapenen te blijven of te komen en door wie hoewel niet tot de administratietroepen behoorende werkzaamheden van hnishortdelijken aard worden verricht, daarvoor eene vergoeding boven hun soldij wordt toegekend van f 0.75 per dag. De FailJissementswet. Gisterenavond sprak, op uitnoodi- ging der Goudsche Winkeliers vereen" ging, de heer Mr. J. A. M. Leesberg uit Alkmaar over de Faillissements- wet. De voorzitter, de heer A. D, Vreumingen, leidde den spieker met een enkel woord in en wees er daarbij op dat de van Regeeringswege inge stelde Commissie voor Middenstands- voorlichting deze lezing heeft moge lijk gemaakt. Mr. Leesberg, daarop het woord verkrygend, wees op het groote belang dat ieder middenstander heeft bij een voldoende kennis der Faillissements- wet. Het niet voldoende op de hoogte zijn daarvan heeft menigen midden stander schadeposten berokkend. Spr. behandelde zijn onderwerp in twee gedeelten en wol 1° de de voor rechten, welke de wet aan den mid denstander toekent en 2° een schema tisch overzicht van de faillissements- wet. Spr. ging dan na welke de oorzaken kunnen zyn dat na een gedane levering geen betaling volgt en nam daarbij aan dat de levering geschiedde geheel naar behooren. Dit geschiedt in het geval dat de schuldenaar onmach tig is te betalen, en ook omdat hij niet wil betalen. Indien het eerste het geval is kan hij een onderhandsch accoord aanbieden, indien alle credi- teeren daarmede genoegen nemen. Neemt één der crediteeren daarmede geen genoegen, dan kan het faillis sement worden aangevraagd. Indien dat wordt uitgesproken mag de schul denaar niet meer betalen, doch wordt alles afgewikkeld door den curator. Evenmin mag betaling geschieden, indien de nalatenschap van een over leden schuldenaar door de erfgenamen wordt aanvaard onder de voorwaarde van boedelbeschryving. Indien de schuldenaar niet wil be talen staan tweo wegen open n.l. incasso door een bureau of langs ge rechtelijken weg of wel aanvraag van fallissement. Spr. behandelde in 't kort de in vordering langs gerechtelijken weg, de z.g. civiele procedure, welke drie instanties kan doorioopen voordat een bindende uitspraak is gedaan en indien de vordering wordt toegewezen beslag kan worden gelegd op de roerende onroerende goederen van den scbul denaar. Deze wijze van invordering is kostbaar en van langen duur. In een faillissement worden onder scheiden preferente en concurrente vorderingen. Preferente vorderingen moeten bij indiening der rekeningen aan den curator als zoodanig worden opgegeven.Welke vorderingen zijn nu preferent, vroeg spr. Dat voorrecht geldt voor levensmiddelen, voor huur penningen, voor geheel of gedeeltelijk in den boedel nog Aanwezige goederen mits deze in ongewijzigden staat ver- keeren, ook al zijn deze gedeeltelijk betaald, voor loon, voor maatregelen van voorzorg voor gooderen, voor ge wone hotelrekeningen, waarbij ook nog wordt toegekend het recht van retentie (beslag op goederen den reiziger toe- behoorend), voor door ambachtslieden gepresteerden arbeid met inbegrip van geleverde materialen, terwijl voor deze laatsten nog bestaat een recht van verhaal direct op den aanbesteder van een werk, indien de aannemer (de last gever) failliet mocht zijn, voorts ook kosten van begrafenis en dokter en apotheker. Deze voorbeelden van preferentie werden aan het eind van den avond door het stellen van eenige vragen door aanwezige middenstanders aan gevuld o. a. met kosten van beslag en van faillissementsaanvraag en hono rarium van den curator. Naast het recht van preferentie bestaat verder voor den schnldeischer het recht van reclame. Daartoe behoort het recht van terugvordering van die goederen, welke 30 dagen vóór het faillissement zijn geleverd en zich nog ongewijzigd in den boedel bevinden. Bij beneficiaire aanvaarding van een nalatenschap zijn de erfgenamen slechts aansprakelijk voor de schulden van den erflater, voor zoover die uit den boedel kunnen worden voldaan. Na een korte pauze behandelde spr het tweede deel zijner lezinghet faillissement. Spr. gaf eerst een over zicht hoo de toestand vroeger was, hoe ze in het buitenland is om daarna te komen tot de tegenwoordige wet, waarbij de toestand van faillissement is geregeld, de wet, die 1 vSept. 1876 in werking is getreden. Een faillietverklaring kan geschie den op eigen aangifte, door meer dan een schnldeischer. die hot bewijs van onmacht van betaling van den schul denaar kunnen aantoonen en ook ambtshalve door de Rechtbank, indien iemand zonder orde op zaken tostel len verdwijnt. De faillissements-uit- ipraak geschiedt niet dan na het in de gelegenheid stellen van verweer door den schuldenaar. Zoo Ra het faillissement is uitgesproken wordt door de Rechtbank benoemd een cu rator en een rechtercommissaris. Dan volgt de bekende loop van zaken in-' diening van schuldvorderingen bij den curator met aangifte indien de vor dering preferent is, daarna de verifi catievergadering, dan deponeering der voorloopige uitdeelingalijst op het kan tongerecht en bij de Rechtbank. Meest al wordt de verificatie-vergadering door de schuleischers niet bijgewoond, wat niet iri hun belang kan worden geachtevenmin wordt meestal nota genomen van de nedergelegde uit- deelingslijst, waartegen verzet mogelijk is. In belangrijke faillissementen wordt ook wel eën commissie uit de schuld- eischers ingesteld, welke met den cu rator heeft samen te werken tot af wikkeling der zaken. In dat stadium staan dan twee we- ^en open de insolventie, d. w. z. dat iet faillissement zijn gewone loop heeft en ieder schuldenaar procents- gewijs zijn vordering wordt uitbetaald, na aftrek van de preferente schulden of wel het faillissements-accoord. In het eerste geval behoudt de schuld- eischer het recht zijner niet voldane vordering op den failliet om hem in geval van in beter doen geraken, op nieuw voor zijn schnld aansprakelijk te stellen gedurende den termijn van 30 ^'aren, na welken tyd een vordering verjaart. Krachtens het procesverbaal van het faillissement heeft de schuld- eischer het recht om beslag te doen leggen en langs dien weg zijn vorde ring te incasseeren. Bij een faillisse- mentsaccoord, dat hooger moet zijn dan het percentage, dat bij gewone afwikkeling wordt verkregen, wprdt geheele kwijting der schuld door den schuldeischer verleend. Preferente vorderingen vallen buiten zulk een accoord. Dit accoord wordt aangenomen door 2/8 van het aantal stemmen der schuldeischers en tegeiyk door *lk van het verschuldigd bedrag. "Wordt deze oplossing aanvaard, dan hoet het accoord te zyn gehomologeerd. Voor een schuldeischer in een fail lissement is verzet tegen de uitdee- lingslijst, zelfs al is deze definitief vastgesteld, mogelijk. Door eenigen der aanwezigen wer den vragen gesteld wat in speciale gevallen te moeten doen. Op do vraag wat de normale duur is van een fail lissement antwoorddo spr.c.a. 6 maanden. Een faillissement kan echter door bijzondere vorderingen of quaesties aangaande vorderingen aanleiding ge ven tot procedures en dan duurt de afwikkeling geruimen tijd. De voorzitter bracht na deze heldero uiteenzetting den spreker dank, wiens lezing de aanwezigen ongetwijfeld zeer ten goede zal komen. Bij Kon. Besluit van heden is de Nederlandsche Roode-Kruis-medaille verleend aan Mej. C. Saltzor, seoreta- re8se, en aan Mej. J. Saltzer, li<jl van het Vrouwen-Hulpcomité van hetVed. Roode Kruis alhier. Boskoop. Voor de Haagaéhe Rechtbank stond gisteren terecht G. B., alhier, die zonder vergunning van den eigenaar takken hulst haA afge sneden, om die te verkoopen aan een boomkweeker, die er 25 cent per K.G. voor gaf. Geëischt werd f 10 boete of 10 da gen hechtenis. Waddinxveen. Gistermorgen om streeks half twaalf geraakte alhier aan de Kleikade oen 6-tal jongelui te water doordat het ijs te zwak was. Door het kordate optreden van eenige burgors v. n.m. A. Groen, welke zich to water begaf, mocht het gelukken hen allen behouden op het droge te brengen, behalve zekere J. O. welko reeds be wusteloos was, doch nog kon worden bijgebracht, zoodat dit ongeluk voor zeker goed is afgeloopen. V o e t;b a 1. Naar wij vernemen zal „Olympia" op 13 en 20 April a«. scriewedstrijden houden op haar terrein aan den Graaf Florisweg. De vereenigingen, welke werden uitgenoodigd, namen alle de uitnoodi- ging aan het zijn Volharding (Am sterdam), Ajax (Leiden), D. V. V. (Den Haag), D. V.'S. en Achilles (Rotterdam), Kampong en U. V. V. (Utrecht), terwijl het eerste elftal van Olympia ook mededingt. Zooals in de competitie van den N. V. B. blijkt zijn allen vrijwel van gelijke kracht alleen U. V. V. maakt hierop een uitzondering zoodat de seriewedstpjden ongetwijfeld interessant beloven te worden. Olympia ontmoet dan waarschijnlijk nog eens haro onde tegenstanders D. V. V. en Kampong, welke clubs zooals velen zich nog zullen herinneren slechts t een zeer kleinen voorsprong op Olympia indertijd kampioen harer af- deelingen werden. Wij hopen, dat Olympia met hare seriewedstrijden succes mag hebben. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32Vj cent per half kilo. "Jagere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, jjoeden aanvoer, lste kw. 38 '/j, 2e 30/3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Handel in vet vee en stieren traag prijzen iets lager vette kalveren stug doch prijshoudend. Op de magero- markt was de handel stiller, prijzen gedrukt. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend: 11.10 ure. Voorzitter: Mr. Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Invaliditeitswet. Voortgezet werd de behandeling van art. 194, bevattende d© regeling der premiebetaling, met de daarop ingediende amendementen-Aalberse en Duys. Nadat de minister de vorige week Donderdag de sprekers in eerste in stantie had beantwoord, vingen thans de replieken aan. De heer P a t y n (u.l.) repliceerde, Hy bestreed de redeneering dat door vrijstelling der lage loonen een soort straf werd gesteld op deze loonen. In geen geval is de vrijstelling als zoo danig bedoeld. De opvatting van den minister dat een regeling er feitelijk niet toe doet omdat de e^y*{Ü^Nfang- zamerhand den jnisten toestand zal vestigen, bestreed spr. Dat zou een wegdoezelen der wet zijn. Met den heer Aalberse was spr. het eens, dat de bijdrage door de arbeiders de ten- denz heeft hen tot actie om loons- vorhooging aan te zetten. Juist echter omdat men niet weet op wie ten slotte de premiebetaling zal drukken, daarom was spr. tegen ongelijkheid in de re geling. Het amendement-Duijs leek spr. te eenzijdig en te duur. Indien deze zijn amendement wilde wijzigen in den geest, door den bóer Treub aangege ven, wilde spr. er zijn stem wel aan geven. De heer A a 1 b e r s o (r.k.) repli ceerde. Spr. wijzigde zijn amendement in dien zin dat de onderscheiding tusschen groote en kleine gemeenten komt te vervallen. De regeling wordt dus ge heel on al dezelfde. I)e heer Troelstra (s.d.) ontwik kelde nog het sfandpunt der sociaal democraten. Wanneer de amendemen ten der sociaal-democraten worden verworpen, zal spr. aan het arnende- ment-Aalborse zijn stem geven. Spr. was bereid het amendement-Duys te wijzigen in dien zin dat het alleen voor hoofden van gezinnon geldt. Dit is reeds een groote tegemoetkoming, die do kosten zeer zullen vermiftderen. Voorts wijzigde spr. zijn amendement nog aldus dat voor gemeenten met een bebonwde kom van 5000 zielen gelegen wordt „een bebouwde kom van 5000 zielen. Bij de regeling van werkzaamheden antwoordde de voorzitter op een hem door den heer Troelstra gedane des betreffende vraag dat het niet het voornemen is der Regeering om vóór het Paaschrecés met de Tariefwet te beginnen. In den loop der Volgende week zal de voorzitter het voorstel doen een of meer wetsontwerpen na het Paaschrecés te behandelen. (De vergadering duurt voort.) Kiamil Pasja, t Naar Turksche bladen melden is Kiamil Pasja te Alexandrië aan een beroerte overleden. Als verdacht van medeplichtigheid bij den inbraak in den nacht van Vrij dag op Zaterdag in het bontmagazijn van de firma Kühne aan den Kneu terdijk te 's Gravenhage zijn twee'per- sonen, behoorend tot het personeel dier firma, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De moord op Madero. Nauwkeurigheden omtrent het ge beurde bij den moord op Madero ont breken nog steeds. Men vermoedt slechts dat een poging werd gewaagd om hem en den afgetreden vice-pre sident te bevryden, toen zij op weg waren naar de gevangenis. Het onder zoek der lijken heeft uitgemaakt dat Madero een kogel in het hoofd en Suarez verschillende kogels in het lichaam kreeg. Mevrouw Madero heeft het lijk van haar man opgeëischt maar men heeft het geweigerd te geven. De regeering heeft een onderzoek toegezegd met de belofte de schuldigen te zullen straffen. De Duitscher Sommerfled, die be schuldigd werd van den moord zit rustig in de Duitsche legatie te Berlijn. GOUDA. GEBOREN: 21 Febr. Elisabeth, ouders A. F. IJselstein en A. van dor Laan. 22. Adrianus Johannes, ou ders P. L. Hofstede en W. A. van den Berg. Arie. .ouders N. T. Hilgers en J. C. de Korte. Johanna, ouders H. van Velzen en J. E. do Groot. Cornelia Adriana, ouders A. Verwaal en W. Baas. 23. Hendrik Adrianus, ouders H. A. Jongeboer en P. C. Woer- lee. Leendert Cornelis, oudere C. Nieveld en M. A. Nieuwveld. 24. Christina, ouders B. B. Verkerk en Z. Anker. Hendrik, ouder S. van Driel C. Hogendoorn. George Lode wijk, ouders G. L. Hammer en,S. ter Beek. Maria, ouders J. Sterk en S. Gouwens. Wilhelmina Johanna, ouders A. Goris en C. Tuit. 25. Anthonia Hendrika, ouders C. S. Voor- denhaak en J. M. Sas. Dirk Jan, ouders J. N. van der Heyden en A. Nederhof. OVERLEDEN: 23 Febr. Jan A. Hibma, 57 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.8 te Münohen, laagste stand 741.7 te Va- lentia. Verwachting tot den volgenden dag: Mees matige zuidelijke wind, half tot zwaarbe-wolkt, weinig of geen rogen, geringe nachtvorst, overdag iets zachter. VAN DEN 25 FEBR. 1913. ÜUilsleenlncen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Odstenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. PorL Obl. 3de Serie Amqrt. Schuld 3 pet. RussiscRe Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. HDV r__. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en C redlef-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Sc Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Install, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. ^Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A fftfnbouw Jfflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Atmd. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A.' Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart flflen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, r abak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mi}. A Diversen. Maxwel Land GpAnt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premieleeuingen. Amsterdam Aand. 3pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. Vorige Koers. IKoers rsn 1 hedeu 78'/,. 78'/,. 84 84'/, 63 627, 99'/, 85';, 85'/, 917, 90' j 86'/, 81'/, 447 104 103'/, 83'/, 6 83'/,, 33 59'/,, 217 50 69'/ 84'/, 62 186 275 189'/. 16 189 7215/, 181'/, 571 525 192 119 4'/i, loo1; 3 "I, 10'/, 156'/," 3', 101'/,» 90'/, 90 97 97 63'/, 637,. 186'/, 867, 96'/, 289/„ 27'/ 146',, GELDKOERS. Prolongatie 2pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend, Buitenl. idem, Cultnren minder gunstig ge stemd, Tabakken lager, Petroleum,, hooger, Mjjnen varieerend, Rubbers'' idem, Amerikanen zwakker.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2