in ISEL ijzen ITS, i and el. res: DE GEWETENLOOZE. E JONG, sthaven 31. XTïe’O-'ws- exx -^d.Tror'texxtxe’bl©-^ voor Q-oxxcLa, ezx Oxxxstx ©Jxzsxx. 51e Jaargang. No 12108. ILENWERF. Bixïtexxlaxxd. Eixxzn exxlaxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FELILLETO.}. waters ON*. arwater. DININE. GETALL Gouda KENNISGEVING. Woensdag 20 Februari 1913. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. RK i »n Zn., Gouda. QUELLE 3NWATER :n op rekening RUGGAAF VERGOED A 15 CT. enoegen", 8 uur stiekvereeniging EIT IN m Heem 36) Wees niet bevreesd, mevrouw, zei hij. Maar nu moeten we ook eens verstandig praten. Het treft goed, dat Thilde niet hier is. En terwijl zij met kloppend hart en ingehouden adem zat, zette hij haar onverstoorbaar uiteen, dat hij een „slag" voor had, waartoe hem nog twintigduizend mark ontbrakenhij hoopte, dat zij hem die som geven zou q,Is een klein voorschot op de huwelijksgift. Voor het renteverlies op den trouwdag zou hij haar schadeloos stellen. Mevrouw Teichert werd bleek. Huwelijksgift Huwelijksgift Maar lieve Richard, daarover is toch nog nooit gesprokenGij zeidet des tijds, dat gij Klothilde om haar zelve wilde nemen.! Met de handen in den schoot zat zij bleek tegenover hem, met het bange gevoel eener moeder, die alreeds het einde met den vierden candidaat voor jgen zag. Glaser speelde de vergeetachtige. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter rlgemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Firma Edauw Johannissen, te Gouda om vergunning tot oprichting eener Boek drukkerij, gedreven door 3 electromotoren van respectievelijk 3, a en 1 P. Kin het perceel gelegen aan de Gouwe No 75 kadastraal bekend Sectie U No 197 Dat op Dinsdag den 11 Maart 1913, des namiddags ten 1% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 35 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, t J. VAN HEUSDE met do Turksche wreedheden, waarin zij mededeelen, dat ongeveer 600 in woners van Tsjataldsja en omstreken hun haardsteden hebben moeten ver laten en hun toevlucht gezocht hebben in Tsjorloe on Istrandja in een toe stand van volslagen uitputting. De beide metropolieten smeeken bijgevolg Savof modelijden te willen hebben met deze ongelukkigen en brood onder hen te doen uitdeelen, opdat zij niet van honger zullen omkomen. Onmiddeljjjk is algemeen voorbe schreven, dat de Bulgaarsche militaire autoriteiten zorg zullen dragen voor de vluchtelingen. De rogeering hoeft liet optreden van Savof goedgekeurd. Mexico. De moord op Madero en Suarez. TJit de stad Mexico wordt gemold, dat in verband met de beschuldigingen uitgesproken naar aanleiding van den moord op Madero en Suarez tegen‘de tegenwoordige bewindvoerders, deze verklaard hebben dat ’t diplomatieke korps afschriften der geschriften en bewijsstukken uit het inmiddels inge stelde onderzoek in verband met de beschieting zou ontvangen. Het onder zoek zou reeds hebben uitgewezen dat Madero en Suarez dicht bij de wacht waren doodgeschoten. De gouverneur van Goahuila, Gonzalez genaamd werd gevankelijk naar de hoofdstad gebracht. Verder verluidt, dat de voormalige particulier seer, van Madero die zich op weg naar Parijs bevond, vermoe dellijk met een waarde van 11 millioen pesos bij zich, gearresteerd is. Ons Genoegen", ■ijd „Ter Gouw", moegen", 8 uur, ering Chr. 80c. Junie", 8*/t uur, „De Ambachts- la e. O.“ ij geregeld tijdig 1 ontvangen van ten, vermakelijk' e dan in onze De oorlog* in den Balkan. Bulgarije en Roemenië. Volgens het „Neue Wiener Tage- blatt” heeft Roemenië aan de mogend heden geantwoord, dat het de bemijl- neling onvoorwaardelijk aanvaardt, doch dat het den vervaltijd wenscht te kennen, binnen welken het resultaat der bemiddeling verwacht mag worden. Turksche wreedheden. De Grieksche metropolieten van Tsjataldsja en Tsjorloe hebben tot Sa vof een telegram gericht in verband het overige, hoor eens, onderbrak hij zich. Waarom draagt gij valsche haren Vergeef de onbescheidenheid, maar ik had allang plan met u daar over té.praten. Gij zijt toch een vrouw, dip zich overigens goed gehouden heeft. Doodelijk verschrikt keek zij hem aan, want zij had dit kleine geheim altijd zorgvuldig verborgen gehouden. Een donkerrood kwam op haar wan gen, terwijl ze nog niet wist, hoe ze deze vraag opnemen moest. Glaser had zijn oogen niet van haar af, want hij had er een groot genoegen in haar dezen steek gegeven to hebben. Nu had hij haar vast, dat wist hij, uit dat soort van menschenkennis, dat hom geleerd had de zwakke zijde der men- schen te zoeken. Hij had al lang op dit genoegen gewacht, waarin hij een schadevergoeding vond hiervoor, dat men hem eerst voor een soort komiek had aangezien, of als een lomperd, wien men uit gebrek aan manieren tegemoetkomen moest. En hij wilde boven moeder en dochter uitgroeien, zooals hij zich tot nog toe reeds boven de oünoozele menigte verheven had, die hem schatplichtig geworden was. Brutaal had hij zijn ellebogen gebruikt en evenzoo wilde hij zonder aanzien des persoon» verder gaan, zonder zach- Ziju rede was b.v. ook al weinig opwekkend van inhoud en eerst aan het slot spoorde hy de kiezers aan met Juni a.s. trouw voor het minis terie ter stembus te gaan. Hij wist toen ook eenige woorden te vinden om Minister Regout en zijn werk te herdenken en beantwoordde de vraag, of de coalitie moest voortduren, voor wat zijn persoonlijke meening betreft, in bevestigenden zin, „omdat er nog zooveel onafgedaan is”. Het grootste gedeelte zijner rede echter was een jammerklacht. Spr. betreurde b.v. dat van dit ministerie geen voorstel tot afschaffing van de Staatsloterij gekomen wasdat het nog niet meer gelijkstelling gebracht had tusschen bijzonder en openbaar onderwijsdat nog te weinig voor de Zondagsheiliging gedaan was dat voor do benoemingen nog te veel gezocht wordt onder de liberale wijs heid, vooral wat de grooto steden be treft dat het ministerie nog te weinig aan tijdrekenkunde deed dat er niet genoeg voeling bestaat tusschen re- geering en rechterzijde in do Kamer dat het met de bakkerswet beter had kunnen loopen, als de rogeering meer rekening had gehouden met de be- zwarendie in de rechterzijde bestonden; dat het ook jammer was dat minister Talma niet direct in zijn ontwerp opgenomen had, wat de heer De Visser met zijn amendementen beoogde en door zoovelen ondersteund werd enz. enz. Sprekende over de coalitie, gebruikte spr. ook nog de uitdrukking „de An tirevolutionairen en Katholieken, waar bij zich de de Christelyk-Historischen soms bij voegen”. Of het doel dezer vergadering, de bezwaren tegen den afgevaardigde op te heffen, verkregen is, betwijfelen we, ofschoon het bezielend woord van dr. Hoffman uit Gouda, die aan het einde der vergadering er uitdrukke lijk aan herinnerde, dat het algemeen belang gaan moet boven de belangen van bijzondere groepen, een goeden indruk maakte. nDe Nieuwe Courant” neemt het verslag uit „De Tijd” over, en kant- teekent daarbij Aan het slot van zyn verslag geeft de berichtgever de vrees te kennen, dat het doel van de vergadering niet geheel bereikt zal zijn. Maar zoo be sluit hij, het eindigde toch goed. En dit was te danken aan een der aan wezigen de eenige enthousiast De coalitie te Delft. In „De Tijd” vinden wij een merk waardig verslag van een vergadering te Delft, waarin het Kamerlid voor Delft, mr. A. Van de Velde, voor zijne kiezers optrad. De afgevaardig de had gelegenheid gegeven, vragen te stellen, en daarvan werd door rechtsche kiezers van verschillende kleur niet malsch gebruik gemaakt. Op deze vergadering zegt ver slaggever kwam, helaas, meerma len diep meeningsverschil tusschen Kamerlid en kiezers tot uiting, waar voor echter, naar we meenen, wel eenige schuld bij mr. v. d. Velde zelve te zoeken is. Madero door de Vereenigde Staten worden beschouwd als een uitdaging, maar na het bekend worden van den moord gepleegd én op Maderp én op Suarez is door president Taft ver klaard, dat de Vereenigde Staten niet tusschenbeide zullen komen. De oor zaak daarvan is le de vredelievendheid van Taft, maar waarschijnlijk is Taft eenigszins benauwd om nog op te treden, waar hij binnen eenige dagen als president zal moeten aftreden. Wel heeft hij alle benoodigde stappen, voor een eventueel optreden genomen, maar de beslissing daaromtrent zal worden over^elatcn aan Woodrow Wilson, den nieuw verkozen president. Ook den generale staf voelt blijkbaar voor een optreden niet voel. Aan in palmen is niet te denken, daarvoor is Mexico veel te groot en om enkel zijn leger op te offeren voor het herstel der orde, wat waarschijnlijk toch niet veel langer duurt dan eenige weken, daarvan voelen do Vereenigde Staten ook niets. Daarbij komt dat een even tueel •optreden leusachtige bezwaren meebrengt, omdat het klimaat, vooral in het bergland zoo afmattend is, dat van een optreden den eersten tijd geen sprake kan zijn. De mogendheden hebben hun afkeuring over den moord uitgesproken door te bedanken voor een, dejeuner bij den nieuwen minis ter van buiteulandsche zaken De la Barra. Veel trekt Huerta er zich niet van aan, want na de weigering der gezanten is ook nog de particuliere secretaris van Madero vermoord, ter wijl 95 bondssoldaten, die Madero wilden trouw blijven, eveneens zijn terechtgesteld. Voorloopig is alles dus nog verre van rustig. G0H DSCH(IIIIIIM. PRIJS VAÏÏH ET A BON NEME NT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post I 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel on de Postkantoren. v? PFÜTs DER A D V E r|t N TIN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 1 „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1-4-5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Réclamés f 0.25 per regel. Grooto letters en randen naar plaatsruimte. die met een bezielend woord eraan herinnerde, dat het algemeen belang gaan moet boven de belangen van bijzondere groepen. Die eenige geestdrift nu was... dr. Hoffman, uit Gouda, de bekende roomsch-katholieke voorvechter en propagandist. Is dit niet teekenend Voor den antirevoiutionnairen afgevaardigde zel- ven en diens gedrag. Gedurende de vijf jaren van een onafgebroken rechtsch bewind wordt in een verga dering van antirevoiutionnairen niet één goed woord gehoord. In tegen deel, de broederen murmereeren, ja worden opstandig. Maar er is één met „een bezielend woord”. Eén die denkt aan „het al gemeen belang” en het hem byzon- derlyk dierbare deel van dat algemeen belang, hetwelk bedreigd zou worden indien de profytelijke coalitie eens kwam te scheuren. Dat is de roomsch-katholiek. De vredestichter onder het calvinistische volk, dat tegen zichzelf gekeerd is. De heer J. van Thiel te Amersfoort schrijft in de N. R. Crt. het volgende aangaande art. 241 der Gemeentewet De zaak, die ik in uw blad ter sprake wensch te brengen, raakt in zulk oene mate het algemeen belang, dat ik niet twijfel, of u zult er my wel eenige ruimte voor willen afstaan. Het geldt de ontduiking van art. 241 der Gemeentewet, luidende „Belas tingen op voorwerpen van verbruik worden niet geheven”. Het staat de gemeente dus niet vrij, b.v. accijns op vleesch of melk te heffen. De gemeente Amersfoort exploiteert een gasfabriek. Maar hoe I Dezer da gen werd er een vergadering gehou den door de kiesvereeniging Gemeen tebelang alhier, waarin de door haar gecandideerdo raadsfractie optrad. Van deze vergadering deed het bestuur een communiqué in het Amersfoortsch Dagblad verschijnen, waarin voorkomt 1. Exploitatie Gasfabriek. Het wordt der vrijzinnige raadsfractie tot een grief gemaakt, dat zij niets gedaan heeft tot verlaging van de gasprijzen, terwijl de gasfabriek zoo groote winst oplevert. Bij de besprekingen blijkt, dat in beginsel alle raadsleden zeer zeker vóór verlaging van de gasprijzen zijn, doch dat zulks in de practijk dit ern stige bezwaar meebrengt, dat zelfs uw- en Woning- iderstands-Com- rg". téunie”, 8 uur. j Dageraad. urie, 8 u, lezing oekhouden, enz. Ons Genoegen” Geloof en Vader tere gevoelens te sparen. Hoe weet u dat? stamelde zij eindelijk, hulpeloos als een kind. Ik weet alles, gaf hij vastberaden ten antwoord, ik ben een man met honderd oogen en honderd ooren, die alles ziet en alles hoort. Ik zou bijna bang voor u worden, zei ze beschroomd en gevoelde de macht, die hij plotseling over haar had. Glüscr lachte weer en haalde het fleschje met haarbalsem voor den dag, dat hij reeds lang voor haar bestemd had en dat hij heden niet voor niets bij zich droeg. Volkomen ernstig maakte hij haar wijs, dat zij daardoor na voortdurend inwrijven haar natuurlijk haar weer zou terugkrijgenhij verzocht haar slechts, hem nu en dan de gevolgen mede te deelen Klothilde behoefde er niets van te weten hij zou er stellig niet over spreken. En mevrouw Tei chert verrukt, door deze attentie, ver gaf hem dadelyk al zijn indringerig heid, want op dit oogenblik werd zij slechts beheerscht door het verlangen om haar ijdelheid te kunnen bevre digen. Ik ben u oprecht dankbaar voor dezen goeden raad, zei ze vriendelijk en drukte hem de hand. (Wordt vervolgd). lonie”, 8*/2 uur, Ned. Bond van en, afd. Gouda. rti Legi” 8*/a u., ler van Arbeid Irijven. Boskoop, Hotel u., Vrijzinnige het ergerde hem, dat moeder en doch ter het altijd deden voorkomen, alsof het voor hem een groote eer was in de familie opgenomen te worden. Zijn gevoel van eigenwaarde sprak anders en nu had hij het zich in ’t hoofd ge zet niet meer alleen te gelden voor een man, dien men naar zijn hand zet ten kon. Ik wil toegeven, dat ik destijds zoo opgewonden was, sprak hij, maar men zegt wel eens wat, dat men niet te voren overlegd heeft. Intusschen ben ik tot een ander in zicht gekomen. Kan het niet wachten tot op den trouwdag vroeg mevrouw Teichert. Deze tegenslag prikkelde hem. Tot den trouwdag? riep hij. U wilt mij toch niet wijsmaken, dat gij de rijke vrouw zijt, waarvoor men u algemeen houdt Ik weet dat al lang beter. Neen, mijn lieve mevrouw, ik acht u buitengewoon hoog, ik zal uw dochter op de hand dragen, en gij zult het beiden goed bij my hebben, maar er moet waarheid tusschen ons zijn. Eindelyk I En ik wil mij veel laten welgevallen, als gij mij openlijk toe geeft", dat ik eigenlijk in de toekomst uwredder in den nood ben. Ge weet, ik bhn een bijzonder mensch, meer dan eeha jiebt gij dat bekend Voor Zoo, heb ik dat werkelijk gezegd? Ik kan het bezweren,'zoo waar als ik hier voor u zit. Terwijl zij overlegde, of zij hem alles zeggen zou, speelden er voort durend getallen door haar hoofd. Als zij hem de gevraagde som gaf, dan zou ze nog juist voor woning en huishouding tót October genoeg heb ben. Het was allang afgesproten, dat zij in die maand bij het jonge paar zou komen inwonon, om bij hen haar levensavond te slijten. En nu kwam hij deze rekening op onverwachte wijze in de war sturen. Misschien maakte hij nog meer aanspraken en verlangde hij ook nog den aankoop door haar van het huisraad. In stilte had zij daar ook al aan gedacht en voor alle zeker heid een som weggelegd, opdat toch alles maar goed van stapel loopen zou. Maar hoe zou ze het maken, als zij eerst dat offer brengen moest Zij zocht naar woorden, naar een uit vlucht, om tot overeenstemming te geraken. Glazer kwam haar tegemoet. Hij wist al lang, hoé het met haar stond, en nu beloerde hij haar als een spin, die haar slachtoffer alreeds gevangen ziet. Hij beminde Klothilde nog even als vroeger, en hij was volstrekt niet van plan haar te laten loopenmaar Mexico. Nog altijd duurt de strijd tusschen de Mexicanen onderling voort. De nieuwe regeering met generaal Huerta als president, tracht wel in den toe stand verbetering te brengen, maar tót nog toe is hem dit niet gelukt, >ook al beproeft hij door een afgrijselijk optreden den schrik er onder te bren gen. Naar Huerta gezegd moet hebben zal hij elk verzet in bloed smoren. Voor ontstemming in het buitenland schijnt noch de nieuwe president noch zyn aanhang iets te vreezen. Toch dreigt’ in dat opzicht .wel eenig ge vaar. Amerika had reeds eenigen tijd geleden maatregelen genomen om des noods gewapend tegen Mexico Te kunnen optreden. Een groote troepen macht is bijeen gebracht en de staf van het Amerikaansche leger moet reeds een plan hebben opgemaakt. Naar eerst gemeend werd, zou een terechtstelling van den ex-president

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1