Hoe het na eene bekeering1 ook verkeeren kan. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Vrijzinnig leven te Boskoop. Stadsnieuws. SPOET Onze Uellluslreerde Weekbladen Laatste Berichten Telegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel teAmsterdam verlaging met c®nt Per noodzakelijk belasting verhooging ten gevolge zou hebben, terwijl bq exploi tatie van de gasfabriek zonder winst- behaling, de inkomstenbelasting zeker tot 5 k 6 pet. zou moeten verhoogd worden. Een van de raadsleden heeft uitgerekend, dat de middenstanders, van wie de luidste klachten vernomen worden, onder de groote gasverbrui- kers eerst de 4e plaats innemen. Waar 95 pet. der bevolking gasverbruiker is, mag geconstateerd worden, dat deze gasbelasting, om hot zoo eens te noemenvrijwel door alle burgers op gebracht wordt, en dan ia hieraan dit groote voordeel verbonden, dat men in het gebruik en de hoeveelheid van het gebruik vrij is, terwijl inkomsten belasting een dwingend karakter draagt. Hoe verdraagt zich nu het stand punt dier vrijzinnige raadsfractie met den geest van art. 241 der Gemeente wet? Wordt de geest van dat artikel niet volslagen miskend en moet deze „gasbelasting" niet beschouwd worden als een clandestien ontduiken van dat artikel Let welde gemeentelijke inkom stenbelasting bedraagt hier 3V2 pet. on zij zou door het wegvallen der gasbate op ö'/j pet. moeten worden gebracht, waaruit men zich een denk beeld kan vormen van de afmeting, die deze „gasbelasting" heeft aange nomen. Hoe verdraagt zich het standpunt dier raadsfractie met het bij uitstek vrijzinnige beginselbelasting naar draagkracht Hoe verdraagt zich het standpunt dier raadsfractie met het hevige ver zet (waarmede ik ten volle instem) van vrqzinnige zijde tegen de aanhan gige Tarief wet? Maar waar het bovenal om gaat is dit: kan men door eene exploitatie van gemeentebedrijven, op Amers- foortsche vrijzinnige leest geschoeid, art. 241 der Gemeentewet eenvoudig tot een doode letter maken (Ingezonden.) Ach, waarde lozer, hoe weinig be stendig is alles op dit ondermaansche tranendal Nu vóór bijna een jaar geschiedde het in een der vriendelijke dorpen van de lage landen tusschen Rijn en IJsel, dat plotseling het gewone rustige, alledaagsche dorpsgedoe, werd ver stoord door een opzienbarende ge beurtenis. Een predikant van hetplaatske, als modern beroepen in haar Groote Kerk, kon niet langer vrede vinden bij zijne oude geloofsrichting, gevoelde zich gedrongen een nieuwe leer te aan vaarden. Vanaf den kansel deed hij den van heinde en verre saamge- stroomde volke kond van zijne be keering, schilderde hij den zielostryd, het lijden door hem en zijne naasten doorstaan. Voorwaar, hier werd een gewetenszaak ootmoedig blootgelegd De gemeenteAch, die ge meente! Wel ontving zij den bekeer ling met open armen, wel zong zij hem toe: „Dat hs Heeren Zegen op u daal", wel haastte zij zich den verloren go- waanden prediker in zalvende bewoor dingen geluk te wenschen met zjjne waarachtige bekeering tot God; maar die zelfde gemeente.ging lachend en vroolijk babbelend van de plaats, waar zoo juist onder tranen eene hef tige gemoedsstrijd was bezegeld. In de woningen der vooraanstaande broe deren is dien Zondag vqel overlegd, veel besproken. Zouden daar velen getroffen zijn door dominé's lijden, innig hebben meegevoeld diens zwa- ren stryd? Lezer, laten wq niet ver der vragen. Immers, de woorden van den predikant schonen velen nauwolijks te hebben ontroord,waren heengegleden langs hunne harten. Want niet tot den bekeerling kon hunne liefde gaan voorzichtigheid bleef nog geraden. Neen, een ander beeld ontrolde zich voor hunne oogen, aangenamer en prettiger als de ootmoedige gestalte van den leoraar! - Daar daagdo in de verte de verwezenlijking van een idoaal, waarnaar reeds zoo lang ver- goofs en moodeloos was gestreefd het opporraaohtig bezit van het mooio deftige groote kerkgebouw. Met trots hadden ze zich dien eersten maal alreeds thuis gevoeld in dat voorname bedehuis, met volle teugen genoten van de zalige gedachten, eindelijk eens daarin baas te worden. En blqde over dit prettige vooruitzicht had de ge meente het kerkgebouw verlaten. Bijna een jaar is sinds dien voor bijgegaan, waarde lezer. Daar is een einde gekomen aan de felicitaties en complimenten voor den predikant. De stroóm van bezoekers, die hunne ingenomenheid kwamen betuigen met zijne bekeering tot God, Ze is reeds lang voor goed opgehouden. De her innering aan deze dagen, eenmaal zoo heerlijk mooi, heeft ieeds veel van hare bekoring ingeboet, moet zelf8 pijnlijk zijn geworden. In plaats van toenadering op ker kelijk gebied, zooals de predikant zich eenmaal droomde, is daar slechts haat en tweedracht gekomen. De kerkelijke hartstocht verjoeg kalmte en rust uit het vroeger weinig bowogen dorps leven, bracht zelfs schade op zakelijk gebied. Ondanks zijn smeeken, werd een oud en eerbiedwaardig godsdienst leeraar, het brood ontnomen. Zijne vroegere vrienden zag de predikant steeds verder van zich verwijderen. Verbroken werd de oude goede ver standhouding tusschen hem en zijn kerkeraad verbroken reedsde pas aangeknoopte vriendschap met zoovelen, die dominó om zijne bekee ring eenmaal bejubelden. Zie waarde lezer, zoo is dit alles veranderd in het vriendelijke dorp. Een groot deel der gemoe.ite kan, zonder onaangename gevoelens, de preeken van den dominó niet meer aanhooren. Na afloop der godsdienst oefening wordt do predikant berispt over den inhoud zijner rede en als hij in arrenmoede den klager mocht wei geren aan te hooren, zoo ontvangt hij lange brieven, waarin zijne onjuiste opvattingen worden aangevallen en veroordeeld. Verschillende van de vromen, die voor enkele maanden nog dominé's huis frequenteerden, zoeken nu elders, zelfs in andere gemeenten, bevrediging voor hunne onvoldane godsdienstige gevoelens. Tweedracht vermeerderde onder hen, die eenmaal den bekeerden predikant met open armen ontvingen, en zelfs onverschil ligheid wordt merkbnnr in den kring hunner, op wie dominó meende te kunnen steunen. De financieele toe stand der orthodoxe gemeente is zoó zorgelijk, dat afdoende maatregelen spoedig dienen getroffen te worden om erger te voorkomen. Waarde lozer. Aldus luidt de ge schiedenis dor bekeering van een pre dikant uit een der dorpen tusschen Rijn en IJsel. Hot verhaal is inderdaad somber, nietwaar We hooren het „Hosanna" gejuich verzwakken, het „Kruist hem" klinkt al sterker en scherper door. Zoo kan het verkeeren, ook met den bekeerling, die eenmaal zijne volge lingen verliet om zich bij anderen te voegen en wiens toekomst eenmaal zal zijn eenzame verlatenheid. PIËTAS. Boskoop, Februari 1913. TWEEDE KAMER. Vergadering van 25 Febr. v.ra. 11 u. (vervolg) Invaliditeitswet. Do heer Treub (v. d.) betoogde nog dat het amendement Duys te ver voert; wel vond spr. het amendement- Aalberse veel sympathieker maar blijft het toch ook bestrijden omdat het den kleinen middenstand te veel zal druk ken. De hoer de Klerk (u. 1.) bestrijdt het amendement Aalberso, daar het ingrijpt in de loonsverhoudingen bij particuliere werkgevers. De heer Duys (s. d.) aan het woord komende bestreed het amendement AaIbor.se, dat een last zal leggen op den landbouw en betoogde dat de positie der landarbeiders verre van gunstig is. Van een loon van f8 kan volgens hem niets af en spr. vroeg den Minister maar eens te zeggen hoe de mensohen moeten rondkomen. Spr. bepleitte nog eens dat de Staat de premies voor de lage loonen zal betalen. Hoeveel spr's amendement zal kosten kan hem niet schelen. De regeling van den Minister kost even veel, 'tkomt er maar op aan wie de kosten zal dragen. De vergadering werd daarop ver daagd tot Woensdagmorgen 11 uur. Grensbewoners. Vrijdag j.l. moest de vrachtrijder Bockstael to Philippine eenige Neder- landsche waren, hoofdzakelijk be staande uit sigaren, vervoeren naar een op Nederlands grondgebied wo nenden herbergier op het gehucht Het Tolleken, dat bijna geheel tot België behoort. De eenige weg daarheen is de zoogenaamde Vrqe Dqk, die juist langs de grens tusschen België en Nederland loopt. Dat die dnk echter lang niet vrq is wat betreft het vervoer van goederen waarvoor in België invoerrechten ge vorderd worden, ondervond bovenge noemde vrachtrijder. Door de Belgische kommjezen aangehouden was hij ver plicht met kar en paard een wandeling te maken naar een Belgisch douane kantoor, waar hii, na aan heel wat formaliteiten voldaan te hebben, de vergunning kreeg om onder geleide van Belgische kommiezen de waren ter bestemder plaatse te brengen. Dit geval, schrijft onze correspondent, doet weer zien, in welke moeilijke omstan digheden vele neringdoenden verkee ren, die hier langs de grens wonen. Belgische waren kunnen zij niet nemen zonder invoerrechten to betalen in Nederland, terwijl Nederlandsche waren hun slechts kunnen toegevoerd wor den langB een weg, die tot België behoort. (Midd. Crt.) Een hardrijderij. Te Noordwijk zou een hardrijderij gehouden worden. Toen echter phm. 50 man aanwezig was, zakten allen tot het middel door het ijs, en moest tot latere gelegenheid de rijderij wor- uitgesteld. Bij den wachtpost 88 tusschen Zuid- broek en Sappemeer is gistermorgen het lijk gevonden van den arbeider Niemijer uit Tripscompagnie. Waar schijnlijk werd hij gisterenavond door don laatBten trein overreden. Do justi tie te Winschoten begaf zich heden middag daarheen. Maandagraiddag omstreeks 5 uur is een 7-jarig meisje uit een mostvaal bij den Roelof Hartstraat te Amster dam gehaald door 2 jongens. Aange zien aan misdrijf wordt gedacht, vraagt de commissaris van politie deze jon gens zich aan te molden bij het des betreffend bureau. Levensgevaarlijk stoeien De slager, die verleden week aan het abattoir te Amsterdam, bij het stoeien per ongeluk met een mes gewond werd is aan de gevolgen overleden. Kostbare ring vermist Den 7 dezer, 's middags ongeveer 2 uur heeft een logé van het hotel Roozen, te Heemskerk, in een closet van dat hotel op het porseleinen hand- waschbakje laten liegen een dunnen gouden damesring briljant (rond 7 mM. in diameter, gewicht in 19/32, waarde ongeveer f 800), welke ring na ander half uur niet meer aanwezig was. In verband hiermee moeten gehoord worden twoe heeren en twee dames, die van 2 tot 3 uren in genoemd hotel vertoefd en allen van het closet ge bruik gemaakt hebben. Zij zijn van de richting Den Haag gekomen per auto mobiel en hebben vermoedelijk dien zelfden dag koffie gedrongen in 't ho tel „Het Witte Huis" te Oegstgeost. Signalement van de automobiel eenigszins verouderd type kleine grijze wagen en 4 zitplaatsen on Amerikaan- sche lage linnen kap, vermoedelijk voerende de lettor H, nummer onbe kend. De burgemeester van Heemstede verzoekt opsporing van ring en auto mobiel en bij viuding bericht. Korkdief ontsnapt. Zaterdag werd Victor de Laat, de dader van den kerkdiefstal te Nispen, voor den onderzoeksrechter te Ant werpen ondervraagd. Toen het verhoor was afgeloopen, zeide de rechter tot den bewakenden gendarme „De man kan gaan", hiermede bedoelende, dat zijn tegenwoordigheid niet langer noo- dig was en de gevangene naar zijn cel kon worden teruggevoerd. De gen darme begreep het echter verkeerd, bracht de Laat naar buiten en zeide hom dat hij vrq was. De dief maakte hier een dankbaar gebruik van om zijn eigen weg te kiezen. Zijn vrouwelijke huisgenoote is ook uit Calmthout vertrokken naar Ant werpen, doch wordt daar door de politie in het oog gehouden. (Msb.) Door het gebruik van gebakjes. Zondagavond heeft zich naar het Hbld. meldt, te Lobit bij de fam. L. het geval voorgedaan dat man, vrouw en een zoon door het gebruik van gebakjes, enz. plotseling ernstig onge steld werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en braakmiddelen toegediend. De toestand van alle drie is thans bevredigend. Spoorweg-waggon in brand gestoken. Hqt „vuurtje-stoken" is een bekende Amsterdamsche baldadigheid schrijft het Hbld. Gistermiddag omstreeks 12 uur staken eenige jongens het stroo en hooi aan, dat onder en in een spoorweg-wagon lag, op het terrein van de H. IJ. S. M. bij de Katten burgergracht. Het vuurtje was spoedig gebluscht. En viertal jongens van 10 tot 12 jaar werden als de vermoede lijke daders door de politie gevat. Door wijlen Mr. W. A. Roest, op 11 Jan. j.l. te Mukden overleden, is aan de Afdeeling Rotterdam van den Volksbond tegen drankmisbruik ge legateerd een som van f 10.000. Een rentenierster door haar katten verslonden. Te St. Petersburg vond men een 57-jarige vrouw, die alleen woonde, dood in haar woning en het lijk was gedeeltelijk verslonden door de katten, die de overledene or op nahield. Zij was oud-onderwijzeres en leefde den laatsten tijd van haar rente. In haar woning vond men voor60.000 roebels aan geld en effecten. Tengevolge van het geratel van een gemeentereinigingswagen in de Vos- siusstraat te Amsterdam, werden gis terenmorgen dé paarden van een leegen celwagen schichtig en sloegen op hol. De koetsier werd van den bok geslingerd en bekwam eenig letsel, evenals oen achterop gezeten veld wachter, die op de keien terecht kwam. Een zeer droevig ongeluk had Za terdagavond plaats in de fabriek der Naaml. Vennootschap, voorheen Joh. v. Houtum, te Eerbeek. De 19-jarige arbeider V. Laar, uit Loenen, geraakte op onverklaarbare wijze met zijn linkerhand tusschen den cylinder en het doek der machine. De arm werd geheel, tot den schou der, van het lichaam gerukt. De jonge man is in deerlijken toe stand naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd. Allemaal terug. De bereden marechaussees, gehuis vest in de Alexanderkazerne, hebben gisteren Den Haag weder verlaten. Ook de onbereden manschappen van dit wapen, voor zoover ze niet reeds Maandag vertrokken waren, zijn gis teren naar hun standplaatsen terug gekeerd. Hbld. Verdronken. Onder Nispen, bij Rozendaal, zijn de 20-jarige v. E. en de 19-jarige B. door het ijs van de leemputten bij de steenfabriek gezakt en beiden ver dronken. Hbld. Al te realistisch spel Bij een voorstelling der „Twee Weezen" in het stadje Brassac-les- Mines, had een tj-agisch voorval plaats. Chabod, een van de leden van don troep, die dit stuk opvoerden, bekwam in het voorlaatste bedrijf door een tot nogtoe onverklaarbaar voorval van een zijner medespelers, die zijn rol al te werkelijk speelde, een dolksteek, die hem ernstig wondde. Het wapen, dat zeer scherp was, heeft de borstbedeiking, die hernjnoest beschermen, doordrongen en hem in de borstkast tusschen de bovenste ribben gétroffen. Het hart werd niet geraakt. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Het tienjarig zoontje van Chabod viel flauw, toen men hem het ongeluk zijn vader overkomen, mede deelde. De toevallige dader moest bewaakt worden, wilde zijn leven niet door de menigte bedreigd worden. Dooi. In de haven van Urk is het ijs door de visschera stuk gemaakt en buiten den havenmond gedreven, waar de zee zooveer het oog reikt, ijsvrij is. Reeds zijn heden botters naar de Noordzee uitgezeild en hebben haringvisschers hun netten om het eiland uitgezet. Te Antwerpen gaf een diamantbe werker last aan een 20 jarigen Pool een doos diamanten in den dop ter waarde van 2000 francs naar zijn woning te brengen. Eenigen tijd daar na kwam de Pool bq zijn baas terug met de boodschap, dat hij door twee onbekenden was aangerand, waarvan de een hem peper in de oogen had fe worpen, terwijl de andere hem de oos had afgenomen. Deze zou een masker hebben gedragen. De'patroon hechtte echter niet veel geloof aan dit verhaal en waarschuwde de politie. Inmiddels verklaarden personen, die in de straat woonden, waar de aan randing zou hebben plaats gehad, dat de peper op de kleeren van den Pool werd geworpen, dat de aanranding derhalve niets dan een afspraak zou zqn geweest. Boskoop staat in het teeken der vrijzinnige propaganda. Maanden ach tereen is door de vrijzinnigen de schouders gezet onder het werk dat hun uit beginsel daartoe dreef. Er is propaganda gemaakt door woord en geschrift, in kleinen kring en in het openbaar. Met de meeste accuratesse is do verzorging der kiezerslijst ter hand genomen en het gunstig xegnl. taat daarvan is niet uitgebleven. Het vrijzinnig kiezerskorps is versterkt met een aantal mannen, die weten waarom zij straks ter stembus zullen gaan om zich te keeren tegen oen regeering van kerkelijken dwang en van over- heersching, en om te pogen te ver krijgen een bewind dat weer met volle zeilen zal sturen in liberale koersen. Er heerscht een opgewekt leven en een actievon geest onder de vrijzin nigen. Er is belangstelling ten opzichte van de politieke zaak, die bepaalt de maatschappelijke en economische ver houdingen. Die belangstelling is ge bleken, toen korte tijden geleden be kende woordvoerders der vrijzinnige partijen het goed recht kwamen ver dedigen van de vrijzinnige concentratie en van de vrijhandelspolitiek. Die belangstelling bleek ook waar het gold een onderwijsinrichting te stichten, uit eigen middelen, waar de gemeente in gebreke bleef te doen wat voor de meerdere ontwikkeling van het kind een gebiedende eisch is. Een school zal weldra verrijzen, die plaats zal bieden aan kinderen van geloovigen en ongeloovigen, de vrijzinnigen weten niet van splitsing naar den goloove, die oorzaak is, dat van af de kindsheid tot den volwassen leeftijd kunstmatig een afkeer wordt gekweekt tusschen menschen uit een zelfde omgeving, die in het maatschap pelijk leven met elkander moeten ver keeren om hen te brengen tot die ontwikkeling, die een levenseisch voor hen wordt. Die belangstelling bleek ook kort geleden door de oprichting der afdeeling van Volksonderwijs, en door haar toename in ledental na een met zooveel gloed uitgesproken rede van Mr. H. Smeenge, waarop geen der aanwezige voorstanders der ker kelijke school zijn standpunt meende te moeten verdedigen. De propaganda is krachtig gevoerd en steeds blijft de hand aan den ploeg geslagen. Thans meer dan ooit is het noodig, dat geen gelegenheid wordt geboden, dat de belangstelling zou kunnen verflauwen, waar zulke ge wichtige tijden aanstaande zijn. De vrijzinnige organisaties hebben dat zeer juist begrepen en daarom hebben zij een propaganda-feest georganiseerd, dat ongetwijfeld veel zal bijdragen tot het nauwer bevestigen van den band, die geestverwantschap is. De voorbe reiding voor deze propaganda heeft vele handen en hoofden werk gegeven om een goede regeling daarvoor te treffen. Dat ook dit propaganda-feest aller sympathie en belangstelling heeft, blijkt wel uit het overgroot aantal aangevraagde toegangskaarten, waar door het noodig ia geworden zelfs twee avonden te organiseeren. Wij wenschen aan de feestcommissie op deze propaganda een goed succes! GOUDA, 26 Februari 1913. Geloof en Vaderland. Vrijdag 7 Maart zal in de Sociëteit „Ons Genoegen" door het Amster- damsch Tooneel Ensemble (regie Mevr. Nellie de Heer) een opvoering gegeven worden van Geloof en Vaderland, Hollandsche vertaling van Karl Sohön- herr's bekend drama Glaube und Hei mat, Tragödie eines Volkes. Het Amersf. Dagblad schrijft over dit stuk „Glaube und Heimat heeft in Oostenrijk en Duitschland buitenge woon succes geoogstin Weenen werd het 32 dagen achtereen voor stampvolle zalen gespeeld en in Duitschland was het de keizer zelf, die voor dit stuk groote propaganda maakte. En toen het in druk verscheen, werden binnen enkele weken niet min der dan 63.000 exemplaren verkocht. Eenige weken geleden werd Glanbe und Heimat in den Stadsschouwburg te Amsterdam opgevoerd door een Oostenrijksch gezelschap. J. H. Róssing noemde het in het N. v. d. D. OA. „een mooi en ernstig stuk". j,dat genoten wil worden als de tragedie eens volks tot het besef van de kracht des geloofs en het één zijn van den mensch en zqn geboorte grond." Elders spreekt hij van „een gedicht van de ideale goederen der menschheid." Geloof en Vaderland is geen „draak" waarin een drama met veel „dooden" „booswichten" en „sterf verrader", t zoo spoedig ontaart. Ook al konden wij het stuk niet wij hadden het voorreoht de Duitsche opvoering en eenige repetities van het Amsterdam sche gezelschap bij te wonen de naam van den bekenden auteur, Karl Schönherr, zal ons borg zön, dat ons niet een sensatie stuk maar ware kunst geboden wordt. Het gezelschap, dat Geloof en Va derland zal opvoeren, is een nieuw gezelschap waarvan wij den naam reeds noemden. De ffegie is bij Nellie de Heer in goede handen en Marie Haspels, die 2 rollen zal spelen is voldoende bekend, terwijl ook de an dere hoofdpersonen H. N. van Beek Jr. als Chri8toefel en Jan Vossius als keizerlijk rniter de opvoering op hoog peil weten te houden. Aanbesteding. Op de gisteren door de heer H. J. Nederhorst Jr. architect alhier gehou den onderhandsche aanbesteding voor het verbouwen en uitbreiden der maga zijnen en werkplaatsen van de Plateel bakkerij „Zuid-Holland" alhier werd ingeschreven door cle Heeren M. van Tok alhier voor f 22950. J. J. Duijm -18830. J. P. de Groot -17696.- P. Bokhoven -17440.— Gebrs. Dessing -16913. ,1. Amesz 16158. Aan den minsten inschrijver is het werk opgedragen. Gouda en Bodegraven. Naar aanleiding van het bericht van Het Centrum, 'dat als candidaat voor de Tweede Kamer voor Gouda ge noemd wordt dr. De Visser, „onder mogelijke overeenstemming met een antirevolutionairen candidaat voor Bo degraven." schrijft De Ned. Het spreekt vanzelf, dat van zulk een „overeenstemming" geen sprake zal zijn. Men ruilt niet een bunder bollenland voor een stuk van de maan. Men ruilt niet een vast bolwerk voor een te veroveren district. De kaas en het Tarief. In de gisterenavond to Sneek ge houden vergadering, waarin Mr. J. H. G. Bekker, secretaris van het Anti- Tarief wet-Comi té optrad, werd door den spreker een zeer" treffend bewijs aangehaald van de gebrekkige wijze waarop het ontwerp Tariefwet-Kolk man is samengesteld. Dit betreft het voorgestelde recht öp kaas. Aan het met betrekking daartoe in bladen vermelde verslag ontleenen wij het volgende Het meest sprekende bewijs van onbekwaamheid (van samenstelling) wordt gegeven bij post 43, de kaas, waarin nota bene bij de toelichting en verdediging de prijzen voor kilo's worden aangegeven, terwijl zij voor ponden gelden. Dat scheelt maar 100° 0. En zooals spreker er terecht aan toevoegt dat toont tevens dat de adviseurs er geen kaas van gegeten hebben, een fcariefherziening voor te bereiden. De Gemengde Zangvereeniging „Ar nold Spoel" zal waarschijnlijk op 14 April haar tweede abonnementsconcert geven. Uitgevoerd zullejji worden wer ken van Niels W. Gade etrJoh. Brahms Het Rotterdamsch Strijkkwartet be staande uit de heeren Röntgen 1° viool, Blitz 2d* viool, Verhallen alt, en Mossel cello, zal zijn medewerking verleenen. Het optreden van een strijkkwartet is een noviteit voor Gouda. We gelooven, dat het muzieklievend publiek deze afwisseling met de zang nummers zeer zal waardeeren. In den nacht van Maandag op Dins dag is voor Lekkerkerk een scheepje van ongeveer 20 last, komende uit Gouda, en eigendom van den hout handelaar Hoogendijk te Gouda, aan den grond geraakt, omgevallen en volgeloopen. Schipper Jongeneel en diens knecht, die door het inloopende water ont waakten, wisten zien te redden. Boakoop. Zondagnacht zijn in de Biezen verscheidene draaien uit hun stoel gelicht en te water geworpen zoodat de bewoners van den openbaren weg waren afgesloten. De daders zqn onbekend. Bq de politie is hiervan aangifte gedaan. Krimpen a.d. Lek. C. v. Krim pen werkzaam op de N. V. Motoren- iabriek, voorheen J. H. van Capelle alhier kwam met de hand tusschen een drijfriem, waardoor dit lichaams deel zoo ernstig werd verwond, dat hq den arbeid moest neerleggen en zich onder geneeskundige behandeling •telde van dr. W. Mars. Nieuwer kerk a. d. IJsel. Vier schaatsenrijders uit Zevenhuizen zak ten Zondagmorgen achter ons dorp door het ijs. Gelukkig wisten zij zich zelf te redden, en zetten met een nat pak de reis voort. O tidewater. Door den heer M. van Dam is een tweede motorschuit in de vaart gebracht voor het vervoer van vee naar de markt te Utrecht, waarvan de eerste afvaart van hier des Zaterdagsmorgens drie uhr, de tweede kwart voor vier uur, terwijl van Utrecht naar hier, des Zaterdags- voormiddags 11 uur de eerste en des middags half twee de tweede afvaart plaats heeft. Het mag een gunstige verbetering naar en van de Utrechtsche markt, voor de veehouders en kooplieden worden genoemd. Schoonhoven. Het terrein dat door de algemeene Schoonhovensche Sportvereeniging zoo eenigszins mo gelijk, voor openluchtspel in huur zal worden genomen, is gelegen aan den Hem, en zal voorloopig lang zijn 100 M. en breed 60 M., terwijl zoo mo gelijk, voor het seizoen 19131914 een breedte zal worden gebracht op ruim 70 M. Bodegraven. Aan het verslag, dat de „Rijnl. Ct," geeft van de Donder dagavond gehouden vergadering van de antirevolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Bodegraven, is het volgende ontleend Na de pauze kwam in bespreking do houding van den heer Van Idsinga in den laatsten tijd in de Tweede Kamer. Unaniem sprak de vergade ring uit, dat het dezen zomer niet wel mogelijk zal zijn een candidatuur- Idsinga te Bteunen. Het Ministerie in haar christelijk sociaal streven, naar eisch des tijds, wordt door deze af gevaardigde niet gesteund, doch bitter tegengewerkt. Tevens sprak de vergadering den wensch uit, dat het district Bodegra ven weer door een antirev. afgevaar digde zou vertegenwoordigd worden. Onbillijk is ons in 1905 het district Bodegraven ontnomen. Ook is het stemmencijfer in dit district van de christelijk-historisehen onbeduidend in vergelijking met dat der antirevolu tionairen. De voorzitter deèldo mede, dat bij het bestuur der kiesvereeni ging verschillende brieven zijn inge komen van andere kiesvereonigingen in dit district, waarin dezelfde uitingen naar voren komen. Allerwegen begeert men de afvaardiging van den heer Van Idsinga niet meer. Het vermoeden werd uitgesproken, dat de Chr.-Hist. organisaties in dit district wel ernsjig bezwaar zullen maken, om den heer Van Idsinga weer een candidatuur aan te bieden. Ouderkerk a/d. IJssel. Gister avond hield de Coöperatieve Boeren leenbank alhier haar jaarlijksche Al gemeene Vergadering. Van de 46 leden waren er 25 ter vergadering ver schenen, terwijl de overige door ziekte of andere omstandigheden verhinderd waren te komen. Ook de Kassier was wegens onge steldheid afwezig, zoodat zijne functiën van penningmeester en Secretaris werden waargenomen door de Heeren J. van der Leeden, Voorzitter en Chr. van Zwienen Pz. Bestuurslid. Uit de Rekeningen blijkt, dat in 1912 is ontvangen aan Inhoud der kas van 't vorig jaar. f 647,20 aan Spaargelden - 28123,46 Terugbetaalde Voor schotten - 5750. aan Ontvangsten in Loo- pende rekening. - 291227,17 aan Rente, Provisie enz. - 1607,40 Totaal f 327355,23 Terwijl is yitgegeven aan Terugbetaalde Spaargelden f 24881,66 aan Gegeven Voor schotten - 8650.— aan Geboekt op 't Reser vefonds - 139,50 aan Uitgaven in Loo- pende rekening. - 291263,32 aan Rente, Provisie enz. - 1455,54 f 326390,02 De inhoud der kas op 31 Dec. 1912 was dus f 965,21, terwijl de winst f 151,86 bedroeg, waarbij nog komt f 47,14 van nog niet verschenen cou pons, wat samen f 199.uitmaakt. De balans op 1 Jan. 1913 is nu, zoowel in bezittingen als schulden f39710,25, waaronder o.a. f 14800, aan uitstaande voorschotten, f 15765,77 aan te goed bij de Centrale Bank, f 7321,41 aan effecten en f 34191,55 aan verschuldigde spaargelden. Tot Lid van den Raad van Toe zicht werd herkozen de heer J. van Oosterom en gekozen in de plaats van den heer P. M Rook, die bedankt had, de heer T. Scheer. Tot Directeur werd herbenoemd de heer A. Vonk Noor- degraaf. Het Bestnnr werd gemachtigd een plaatsvervanger voor den kassier aan te stellen, indien deze verhinderd was. zijne werkzaamheden te vervullen. Met een woord van dank aan de aanwezige leden werd de vergadering gesloten. Capelle a. d. IJsel. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben den Raad .verzocht hun machtiging te ver leenen tot het aangaan van een over eenkomst met de gemeente Capelle op d'IJsel voor de levering van drink water tegen den prijs van 8 ets. per M3. Deze overeenkomst zal duren tot en met 1942. Het water zal geleverd worden tot aan de grens en derhalve zal de zorg voor aanleg en onderhoud van het buizennet onder het gebied van Capelle op die gemeente rusten. Goudsche Voetbalbond. Het bestuur van den G. V. B. kwam gisteren in vergadering bijeen. Afwe zig met kennisgeving was de heer W. H. Cremer. Bij de behandeling der ingekomen stukkon werd besloten dat de wedstrijd Volksw. IIde Struis II, gestaakt met den stand 2—1, reglementair met 7—1 door de Struis is gewonnen. In ver band met het ongeregeld verloop dier ontmoeting werd de aanvoerder van Volksw. II geschorst voor 1 maand de desbetreffende speler tot 14 dagen beide ingaande 26 Februari. Mededeeling werd gedaan dat de heer Plasmoijer zijne benoeming tot lid der elftal commissie had aange nomen eveneens de heer Zuydam tot lid der school-voetbal-commissio. Voorts werden tal van ingekomen stukken behandeld welke niet voor publiceering vatbaar zijn. De schoolvoetbal-commissie word, in verband met het bedanken van den heer Begeer, samengesteld uit de hee ren J. M. Zuidam, L. Veriaal, W. H. Cremer, R. Larsen en J. M. Hardeman. Deze commissie zal op 8 Maart door het bestuur worden geïnstalleerd. Besloten werd dp 9 Maart het G. V. B. elftal tegen Achilles I (R'dam) te laten spelen op het sportterrein alhier en op 16 Maart eveneens op het Sportterrein het G. V. B. elftal tegen het Leidsche Bondselftal. Als scheidsrechters zullen worden uitge- noodigd resp. de heeren W. Sanders en M. C. Samsom. Omtrent de werkwüze van de regle mentscommissie werd besloten deze commissie te verzoeken spoedig een concept-reglement aan de vereeniging toe te zenden. Na de gebruikelijke rondvraag, waarin o. m. eene voorgestelde reorga nisatie werd behandeld, werd de ver gadering om ruim 11 uur door den voorzitter Het Leven opent met foto's van de presidentsverwisseling in Frankrijk en geeft verder foto's en artikelen van onze tooneelspeelsters in huiselijken kring, schildpadsoep, ingesneeuwd, jubileum Mevr. Gusta de Vos—Pool man, in Mexico, politiehonden-oefe ning, brand in de meubelfabriek te Amsterdam, in het Duitsche leger, caricaturen, schetsen enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend: 11.06 ure. Voorzitter: Mr. Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Invaliditeitswet. Aan de orde was de voortzetting der behandeling van artikel 194 met de daarop ingediende en nader gewijzigde amendementen-Aalberse en Dnijs. Dat van den heer Aalberse luidt thans „1. De werkgever is, behoudens de verdere bepalingen van dit artikel, bevoegd, ook in het geval voorzien bij artikel 185, over elke kalenderweek, waarover het loon betaald wordt en door hem premiën in zegels betaald zqn of gelijktijdig met de betaling van het loon betaald worden of in geld betaald zijn of moeten worden, van het loon af te houden a. Indien het loon door een min derjarige is verdiend in loonklasae I 4 centII6 centIII11 cent IV: 20 cent; V: 24 cent; b. Indien het loon door een minder jarige is verdiend, de helft van dein artikel 167 voor elke loonklasse vast gestelde premie" De heeren Duys c.s., stellen voor op te nemen een art. 194bis van den volgenden inhoud „1). De werkgever is niet bevoegd, ingevolge deze wet iets af te houden van het loon van een verzekerde die hetzij hoofd of kostwinner van een gezin is en die behoort tot de eerste twee loonklassen en in bebouwde kommen van meer dan 5000 zielen, van het loon van een verzekerde, die behoort tot de derde loonklasse. Hetgeen hij te dier zake ingevolge artikel 194 zou mogen afhouden, woreit gedragen door het Rijk. Eveneens wordt gedragen door het Rijk dat gedeelte der premie, hetwelk ten laste zou komen van den ver zekerde, die zelf zijne premie moet betalen, indien deze verzekerde ver keert in dezelfde omstandigheden, als in dit artikel voor andere verzekerden is bepaald. 2). Hetgeen tor uitvoering van het bepaalde in het eerste lid noodig is, wordt geregeld bij algemeenen maat regel van bestuur. De heer de Wycherslooth deWeerdesteijn (r.k.) repliceerde en bestreed het betoog van den heer Duys, critiseerde de toon en vorm van diens rede en wees op het gebrek aan inhoud. Spr. hield alles uit zijn betoog in eerste instantie staande, ook ten aanzien van zijn bewering dat de loo nen voor de landbouwarboiders aan zienlijk gestegen zijn. Ver volgons behandelde spr. de eer van den heer Treub. De heer Aalberse (r. k.) wijzigde zijn amendement in dien zin aat de derde loonklasse vervalt, door inplaats van 11 cent thans 16 cent te lezen, De heer Troelstra (s. d.) en 9 anderen dienden oen sub-amendement in waardoor dit amendement-Aalberse ongedaan zal worden gemaakt. Daarna hadden de stemmingen plaats. Het gewjjzigd amendement-Duqs werd verworpen mot 42—29 slhet subamendement-Troelstra werd aange nomen met 39 tegen 34 stemmen het geamendeerde amendement-Aal- berse werd aangenomen met 40 tegen 37 st. Het art. 194 werd daarop z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde was daarop art. 173, dat eveneens z. h. st. werd goedge keurd. Art. 174, hetwelk het geval regelt dat de verzekerde alleen de premie behaalt, omdat hij zqn geld niet van derden en niet van den werkgever ontvangt werd door den heer Duys zoodanig geamendeerd dat toch de werkgever zou betalen, omdat hij de gelegenheid zal kunnen vinden dat de premie door hem van den arbeider wordt ontvangen. Spr. diende een subsidiair-amendement in om te be palen dat de arbeider gerechtigd is de helft van de premie van den werk gever te eisohen. In stemming gebracht werd het eerste amendement verworpen met 39 tegen 23 sthet subsidiaire amen dement werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Het regeeringsartikel werd daarop goedgekeurd. (De vergadering duurt voort.) In Mexico. El Paso, 24 Febr. Vqf en negentig vrijwilligers zijn Maandag te Juaroz gefusilleerd. Het waren leden van het garnizoen die den moord op Madero hadden goedgekeurd en Zondag oproer hadden verwekt. Het grootste hötel. Het grootste hotel der wereld is het Mac Alpin-hotel te New-York. Het heeft 36 verdiepingen, 1600 kamers en 2500 bedden. De gala feestzaal is op 26e ótage en berekend op 1200 personen. De 6étage is uitsluitend voor alleen- reizende dames, de 22" voor alleen- reizende heeren bestemd. De hoofd eigenaar is de broer van president Taft. Bevolking der Ver. Staten. Op 2 Jan. 1913 bedroeg de be volking van de Vereenigde Staten 94.496.000 zielen. Het van de republiek circuleerende geldbedrag beloopt 3.350.758.000 of 8.376.813956 gulden het geen per hoofd op 34.72 dollar of 86 gld. komt. Doodslag en berooving. Het Haagsche Gerechtshof deed heden uitspraak in hooger beroep in in de zaak van J. C. B., varensgezel te Rotterdam, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens doodslag en berooving van de weduwe Vermeulen zijn vroegere patrones. Het hof bevestigde het vonnis doch bepaalde de straf op 20 jaar gevan genisstraf. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta, laagste stand 744.9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige meest zuidelijke wind, aanvankelijk nog licht later gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. TAN DKN 26 FEBR. 1913. Staatsleningen Ned. Cert. Werkelijke Schold 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en Credlct-Initel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderuemingeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K«). Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw II (jeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleam-Onrfern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart H(jen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmq. Aand. Mq. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschan-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabash Gew. Aand. Premleieeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 146,/8 GELDKOERS. Prolongatie 2% pCt. Nat. Staatsfnagenoeg prijshoudend. Buitenl. idem, Culturen stil, Tabakken beter. Petroleum hooger, Amerikanen tamelijk vast, Mqnen onveranderd, Rubbers idem.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2