RONA ISEL ITS, t and el. 5; f' behalve Zon- Euxiteixland. Buitenlandsch Nieuws. Van Houten’s Cacao FEUILLETON. DE GEWETENLOOZE. :in's Inkt k tfe BESTE. schadelijk] WLLAND. waters ON’. iarwater. 01NINE. XJETALL IE JONG, sthaven 31. Gouda. ?risia*| /veevoeders. Dr. De Visser en de Anti-these. No. 13109. Donderdag 37 Februari 1913. 51e Jaargang. £Tiena.-ws- em. voor G-o-ulcLsl OrxxjS'txelEezx- Verschij nt dagelijks PRIJS VAN HET ABONNEMENT? “TelefoonItatercTlz? Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Op alle tijden van den dag kan men (Wordt vervolgd.) tan Zn., Gouda ging zij jn lief kind oendermeel er voederkosten o 40 en 5 kilo enoegen", 8 uur stiekvereeniging res: EIT IN m Heem v. DIEST. V" aflevering. Sunie", S1/^ uur, „De Amb ach ta la e. 0.“ ij geregeld tijdig i ontvangen van ten, vermakelgk- ie dan in onie merk Kanarie# 13, en ’/t liter dat dr. De Visser in 1906 nog als de lierzanger van de anti-theso optrad, om haar den uitbundigste» lof toe te zwaaien. Ten tweede, dat hij wel wist te vertellen, hoe de anti-these de ver schillende schakeeringen van ortho doxe protestanten samenbond, maar dat het hem te machtig was uit te leggen hoe zij orthodoxe protestanten en Katholieken samenbond. dennethode. roedorfaoriok LIBIA Enkhuizen. mar bij HH.: Wijdst raat. De bruiloft was voorbij. Zij was in een hotel gevierd en slechts ongeveer twintig personen waren uitgenoodigd daar Glaser verklaarde, zoo weinig nmnschen mogelijk om zich heen te willen zien. Behalve de familie Herbst en andere intieme vrienden der familie waren twee zusters der schoonmoeder verschenen, oude, verschrompelde jonge-juffrouwen, die van het platte land gekomen waren, om toch nog eindelijk het geluk harer eenige nicht De oorlog' in den Balkan. Feestvreugde in Constantinopel. Uit Constantinopel woqlt geseind Iedere vreemdeling die hier aankomt staat verbaasd over het groot aantal maskaradebals dat hier in allerlei feeilt-' gebouwen en zelfs op de straten ge houden wordt. Het blad Tanin protes teert in een artikel heftig tegen der golijk feestvertoon en schrijft: Het is in-treurig zulks te moeten aanzien terwijl de soldaten op het veld van koude sterven. Men ziet verkleede menschen door de straten trekken, terwijl de vijand op 50 K.M. afstand voor de poorten van de stad staat.” Het blad eisc^t, dat de Regeering tegen een dergelijk misplaatst vermaak maatregelen zal nemen. Oostenrijk-Hongarije. Oostenrijk-Hongarije'imaakt wel een moeilijken tijd door. Zoowel op het gebied van de binnen- ah de buitoh- landsche staatkunde is het ongelukkig. Bij de buitenlandscho staatkunde heeft Oostenrijk een verkeerden zet gedaan door de Albaneescho kwestie in al zijn scherpte voor op te zetten. Enkel om Servië economisch en politiek van zich afhankelijk te houden, heeft het de Albaneesche kwestie in een rich ting gestuurd, die Rusland allerminst wenschelijk vindt. Enkel om het bezit van een paar plaatsen die dan zouden moeten komen aan den nieuwen staat Albanië, heeft Oostenruk het verschil van meening tot een verbazende hoogte opgevoerd. Thans is mistoestand zoo gespannen dat beide landen door een militair machtsvertoon hun meening meerdere kracht meenen te moeten bijzetten. Deze mobilisatie komt echter Oostenrijk-Hongarije op reusaehtige uitgaven te staan. Reeds heeft de regeering een bedrag van 400 millioen kronen moeten aanvragen tot dekking van de gemaakte onkosten en wie ziet nog het einde van de verwikkelingen De Oostenrijkscho belastingbetaler al leen zal moeten betalen en mogelijk nog voor geruimen tijd de inkomsten moeten missen van hen die onder de wapenen zijn geroepen. Op het gebied der buitenlandsche politiek is dus Oostenrijk-Hongarije zeker niet gelukkig te noemen, maar ook bij de binnenlandsche aangelegen heden voert de weg niet over rozen. De onlangs door ons meegedeelde beschuldiging aan het adres van den Hongaarschen minister-president von Lukacz is nog altoos het onderwerp van het dagelijksch gesprek. Op het oogenblik heeft de beschul diging al tot minder aangename ge volgen geleid. Dezer dagen is n.l. in het Magnatenhuis een interpellatie ge in te willigen, dan zou hij zeker ge meend hebben, dat er niets van haar te halen was, nu echter kon hij denken, dat het niet zoo slecht met haar stond. Zij wilde Klothilde alles vertellen en dan was het haar zaak hem klaren wijn te schenken. Onder verliefden ging zoo iets beter, want het hart sprak mee en niet alleen het verstand. Zonder uitnoodiging zette Glftser zich aan de schrijftafel en schreef een quitantie die zij als iets overbodigs aannam. Daarop kuste hij haar op het voorhoofd en ging heen met de belofte ’s avonds terug te zullen komen om zgn verloofde op te zoeken. Voldaan liep hij door de straten, want hij had zgn wil doorgezet. XI. een prachtige brillant collier, do twin tig duizend mark in actiën ten ge schenke gegeven, evenals hij zo van haar moeder ontvangen had met de van geluk dronken woorden Jou wilde ik hebben, jou. Bin den wilde ik je daardoor, want nu kan ik je het zeggenik meende nog steeds, dat je me van je kon stooten. En ik heb je toch zoo waanzinnig lief, zoo waanzinnig. Onschuldig stond zij in het bruids kleed voor hem en toch, zoo heerlijk, zoo verblindend schoon Een Ju no met de volle schoonheid van het een voudig doende meisje, dat in het wit tien jaar jonger leek. En zij vergaf hom alles, knikte slechts, glimlachte tegen zich zelf in den spiegel en dacht daarbij„Wat zal Oskar zeggen, wan neer hij mij zoo ziet?" Van een huwelijksreis had men af gezien, daar Glftser voorgaf niet uit zijn zaken te kunnen. Waarheen zou nien ook gaan met het leelijke April weer, wanneer het Zuiden niet trok? Maar hij had geen zin in den vreemde te zwerven, terwijl hem voortdurend groote plannen door het hoofd gingen. En merkwaardig, Klothilde was het er mee eons, ofschoon het naar haar meening geheel tegen den goeden toon was, in Berlgn de wittebroodsweken uw- en Woning- uderstands-Com- rg"- léunie”, 8 uur. Dageraad. mie, 8 u, lezing oekhouden, enz. Ons Genoegen” Geloof en Vader- Twee zaken springen na lezing van deze passage in het oog. Ten eerste, Boskoop, Hotel u., Vrijzinnige ,Ona Genoegen", rijd „Ter Gouw", anoegen", 8 uur, ering Chr. Soc. Wij werden er dezer dagen opmerk zaam op gemaakt, dat dr. De Visser, juist bij zijn wederintreden in de Ka mer in 1906 (hij was in 1905 niet her kozen), in zijn maidenspeech de poli tieke anti-these ten zeerste op den voor grond heeft gesteld. We sloegen die rede na, en we laten daarifit de vol gende passage volgen „Ik weet vooruit, Mijnheer de Voor zitter, dat, wanneer hier ter plaatse dat beginsel (dr. De Visser noem de ’t een absoluut geestelijk begin sel van hoogere orde.), als de band, die genoemde partijen verbindt wordt op den voorgrond gesteld, de oppositie aanstonds gereed is, zijn ondeugdelijkheid voor de staatkunde te betoogen, op grond van de ver schillende toepassingen, waartoe het bij ons leidt. Toch is deze conclusie valsch. Wanneer al de vrijzinnigen zonder onderscheid de vrijheidsleuze opheffen, zal iemand onzer dat dan wraken op grond, dat de toepassing daarvan bijv, bij de heeren Van Kar- nebeek en Treub tot lijnrecht aan elkander tegenovergestelde conclusiën voert? Immers neen. Veeleer zal de waardij van het beginsel zelf stijgen, naar gelang het voor rijker toepassing vatbaar is. Welnu, zoo staat het vooral met het absolute beginsel, dat wij in de Staatkunde wenschen in te dragen. richt tot minister-president von Lukacz. Graaf Dessewfi vroeg of do minister president in het belang van den goeden naam van Hongarije niet wilde mede werken tot de mogelijkheid om de door von Desy tegen hem ingebrefchte beschuldiging door scheidsrechters te doen onderzoeken. Von Lukacz, die naar Weenen was ontboden, was niet aanwezig. Graaf Kazolyi was bereid om allo kwesties die do beschuldiging van von Desy betreffen, aan arbitrage te onderwerpen. Niet alleen echter de oppositie, dok vroegere aanhangers van von Lukacz bestrijden hem op het oogenblik. Zoo zijn minister van onderwijs en eere- dienst, graaf Zichy. Deze hoeft zich als ambtgenoot van den heer von Lukacz teruggetrokken omdat hij aan goen parlementaire of politieke werk zaamheid wil deelnemen, zoolang niet do beschuldigingen tegen von Lukacz, die toch ook de andere ministers tref fen, afdoonde zijn neergelegd. Het zal zeer de vraag zijn of von Lukacz deze moeilijkheden zal weten te boven te komen. Er staat nu tweeërlei te wachten: of de keizer neemt de ontslagaanvrage aan, maar dan wordt het geheéle mi nisterie onmogelijk, omdat graaf Zichy in het kabinet was de vertegenwoor diger van den troonopvolger, aarts hertog Frans Ferdinana. Ook zou do keizer Zichy kunnen verzoeken zijn ontslagaanvrage terug te nemen, maar het is zeer de vraag of de keizer dit h' te kunnen zien en om tegelijkertijd do gelegenheid aan te grijpen om acht dagen in Berlijn te blijven. Glaser had eerst plan gehad, ook zijn moeder en zuster te laten komen, daarop echter had hij zich van dit plichtsgevoel afgemaakt met de ge dachte, dat de oude thuis ziek was en zijn blinde zuster toch geen pleizier op het feest zou hebben. In waarheid vreesde hij dat zijn moeder uit haar rol zou vallen en over zijn verhouding tot Anna Schiman spreken, van wie hij haar allang allerlei had voorge logen, om de verbreking der verloving op te helderen. Intusschen had hij overvloedig onderstand naar huis ge zonden, zoodat hij ver van hen rustig den grooten man kon spelen. De hoofd zaak bleef, dat noch zijn schoonmoe der, noch Klothilde veel naar hen vroegen, wat hij ook begrijpelijk vond, want ten slotte was hij toch de persoon waaromheen alles draaide. Men *had een woning aan den Lüt- zow-oever gehuurd, een heele étage, die door Gifteer op eigen kosten weel derig was ingericht, zonder mevrouw Teiphert aan te spreken, die evenals hij, van geluk straalde want nog op den trouwdag, toen hij de bruid af haalde, had hij Klothilde in tegen woordigheid der oude dame behalve t s AN DANTZIG, r. D. HOOGEN. lez. v. ABS- Dr. De Visser heeft bij de algemeene beschouwingen, zooals de lezer zich herinneren zal, zijne aversie te kennen gegeven voor de politieke anti-these. Hij zei daarvan woordelijk het vol gende Ik ben de eerste om te erken nen, dat, indien één anti-these mij ooit tegen de borst heeft gestuit en met de werkelijkheid in flagranten strijd is, dit de anti-these tusschen paganis- ten en kerkelijken is. En toen de heer KoodhnyZen, die vóór den spreker gezeten was, bij die gelegenheid een ongeloovig gebaar maakte, ging Dr Do Visser aldus voort „Nooit, mijnheer Roodhuyzen, is, niet alleen door mij, maar evenmin door een mijner politieke geestver wanten, gepoogd, met die tegenstel ling op de kiezers te werkenzij is integendeel door ons theoretisch zoo wel als practisch bestreden.” 37) Lieve hemel, we hebbeh allen onze kleine zwakheden en wanneer u wanneer u meentIk merk toch, dat u veel voor mij overhebt, al koes terde ik ook menigmaal twijfel. In den grond der zaak hebt u niet zoo heel en al ongelijk met volkomen open hartig tusschen ons te zijn. U zult zien dat ik vertrouwen in u stel. En zonder nog verder een woord te zeg gen, liet zij hem een poosje alleen en keerde spoedig daarop met een bundel handelpapieren terug, dien zij zorg vuldig in een kast op haar slaapkamer bewaarde. *Zoo, zei ze, hier is de waarde van twintigduizend mark. Het zal u gemakkelijk vallen, de acties te ver- koopen^ want zij staan boven honderd. Ik scheid er mij ongaarne van, maar wat ik voor u doe, doe ik ook voor mijn dochter. Eigenlijk verheugt het mij, dat u zich op uw krediet geen geld wil verschaffen. Snel had zij intusschen alles over legd. Had zij geweigerd zgn wensch Gelijk de menigvuldigheid van de christelijke kerken pleit voor den rijk dom van het christendom, zoo spreekt ook de velerlei schakeering onder de z.g. christelijke partijen vóór de hoog heid van haar gemeenschappelijk be ginsel. Elk van haar brengt een levensvorm naar voren, waarin zij oordeelt dat hef; duidelijkst de invloed van dat be ginsel wordt waargenomen, om dan daaraan speciaal de lijnen te ontleenen, waarlangs haar politieke inzichten zich bewegen. Groen van Prinsterer zag dat beginsel vooral werken in de volks historie en werd daardoor de stichter der christelijk-historischo party. Gra- tama bracht bij voorkeur het volks geweten op den voorgrond als de open baring van den Goddelijkcn wil. Kuy- per laat liefst de staatkunde belichten door de ontwikkeling van den reli gieusen geest, die de reformatie or ganiseerde en gemeenlijk het calvi nisme .wordt genoemd. De Friesche Bond genacht de politiek inzonderheid te reguleren naar het Gereformeerd beginsel, gelijk het werd belichaamd in de Nationale kerk. Ook is ’t dui delijk, dat de een meer van het recht- streeksch, de andere van hot middellijk verband van relegio on staatkunde wil hooren. Ik noom hier de namen van de heeren Fabius en De Savornin Lohman. Wij verbloemen deze ver schillen nietwij spreken ze uit. Door het scherp zien op één dier genoemde vormen, kan men er zelfs toe komen om de waarde van een anderen, die ook recht van bestaan heeft, te mis kennen. Dientengevolge kan de schijn ontstaan, dat men principieele tegen standers is geworden. Maar het bewijs, dat het niet zoo is, levert het feit, dat niemand dezer kampioenen er ooit toe kwam, om te gaan twijfelen aan de deugdelijkheid van dat absolute beginsel zelf voor het politieke leven, en het deswege los te laten. De prik kel om dat beginsel toe te passen op meerdere terreinen is, ondanks alles wat ter bestrijding vernomen is, ver scherpt. Dientengevolge moge onder ons de variëteit wellicht nog grooter worden, de indruk van de hoogheid van het beginsel/dat ons vereénigt, wordt er des te sterker door. Uit dat beginsel is ten slotte de botsing te verklaren, die met vrijzin nigen telkens plaats had door te brengen. Wittebroodsweken Zij had kunnen lachen bij de gedachte aan verdwenen idealen. Wat had zij al niet gedroomd van een reis door Italië, naar do Riviera, Nizza en Monte Carlo en hoe dikwijls reeds was deze droom in rook opge gaan I En zou het niet een twijfelach tig genot zijn, met dezen man, die slechts getalten in het hoofd had, door het zonneland te reizen Neen, dan liever in Berlijn blijven, wanneer het nu eenmaal zoo wezen moest. Een soort van afstand doen van alle schoon heid op deze wereld had zich van haar meester gemaktzichzelf als een blinde voor^^&taidh rustig liet rondleiden. Drie dagen na^^|»ap^UBl naar haar moederi^-Jj^^ Nu, hoe gaat het/miji vroeg mevrouw Teichert en keek haar liefdevol aan. Dank u, heel goed, was het klankloos antwoord. Hij eet mo op van liefde. Wanneer er dus op een goeden dag niets meer van me over is, moet u niet verwonderd zgn. Wees dan tevreden, mijn kind. zal willen en opk of von Zichy zelf daartoe bereid zou zijn. Men verwacht dan ook dat von Lulracz wel zal heen gaan. In dat geval houdt men het voor mogelijk dat Andrassy een der be schuldigers, als kabinetsformateur zal optreden. Zijn kabinet zou dan steu nen op een coalitie der oppositiepar tijen. Het is echter de vraag of ook dit mogelijk zal zijn, want de groep Justh, die de staatkundige unie met Oostenrijk niet erkent, zal waarschijn lijk in een dergelijke combinatie niet willen optreden. gebruiken. Morgens bij het ontbet, middags of wel *s avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch llchtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. (iOIIMH E COIRANT Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64. bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ni versooi voer) 13 en ’/i kilo PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1