SlxxrLexxlstrLd. 8TATEN GENERAAL. Uit Ae Peis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. SPORT allerlei. Onze Geïllustreerde Weekbladen Laatste Herichten. BURGERLIJKE 8TAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant EtrectealiAadelteAmstflrdaii 487,1 «8'/, 24»/, 1837, 579 525 Verschillende berichten. De Tanin, een Turksch blad te Constantinopel verneemt, dat de Grie ken 40.000 man uit Salonilri naar Jani- na hebben gezonden. Volgens de bladen is de commandant Sabribey lid van het Comité, dat een groote rol speelde in de Juli-revolutie, door de Serven gevangen genomen. Het ge rucht dat kolonel Sadik zich in het Engelsche gezantschapsgebouw ver bergt, is onjuist. De kolonel vluchtte twee weken geleden door tusschen- komst van de ambassade en is op het oogenblik in Egypte. Het hospitaal- schip kwam van Gallipoii met 457 zieken of gewonden. Naar de Vrede. Weenen, 26 Febr. Aan de „Politi- sche Corresponded' wordt uit Londen gemeld, dat volgens inlichtingen van op den voorgrond tredende personen uit de Jeidende kringen, het verlan gen naar vredo niet nalaat ook te Con- stantinopel veld te winnen. De toe stand op het oorlogsveld heeft in di plomatieke kringen den zeer beslisten indruk gewekt, dat de oorlog op den Balkan zyh einde nadert. De door de oorlogvoerende partijen aan den dag telegden wensch om zich met elkan- er te vertaan, is van dien aard, dat men zeer spoedig verwacht, dat de Porte aan de raadgevingen der Mo gendheden om de besprekingen over den vrede in behoorlijken vorm te openen, zal gehoor geven. Bulgarije en Rumenië. Berlijn, 26 Feb. Een part. tele gram aan de „N. Crt." meldt dat uit Boekarest wordt gemeld dat Duitsch- land en Rusland do opdracht hebben aanvaard namens de andere mogend heden bemiddelend op te treden. De conferenties zullen gehouden worden te St. Petersburg. Italib. Een vrijzinnige prelaat. De 80-jarige aartsbisschop Bonomelli van Cremona heeft naar de N. Crt. moldt een herderlijken brief uitgegeven die in hot Vaticaan een pijnlijken in druk heeft gemaakt. Do grijze prelaat, die zeer vrijzinnige opvattingen is toe gedaan, spreekt in dezen brief over de grenzen van den kerkelyken on- derwijsplicht, nisoht scherpe scheiding van aen kerkelyken onderwijsplicht, eischt scherpe scheiding van bet rlogma en de politiek, herinnert aan de al- gemeene vaderlandlievende bewoging van 1848 en keurt'in ondubbelzinnige bewoordingen de verwijdering tus- schen het volk en de kerk af. Bonomelli is een vriend van koning Umberto en de koningin-moeder Mar- - gherita. Bij den dood van Umberto liet hij in zyi^ bisdom het door de koningin weduwe gemaakte doodengebed bidden. Hij verzette zich altijd tegen de onverzoenlijkheid van het Vaticaan, on voor eenige jaren verscheen van hem een herdorlyke brief over de scheiding van Kerk en Staat. Evenals toen zal het Vaticaan, nit vrees voor verspreiding van Bonomelli's opvat tingen, zjjn werk op den Index plaat sen. Mxxioo. Do anarohie in Mexico. Uit do hoofdstad Mexico wordt ge meld dat het programma van Huerta bestaat in strenge onderdrukking van zijn vijanden, tegen wie hij zoo krach tig mogelyk wil optreden. Zijn jongste slachtoffer was de broer van Francisco Madero, Erailio, die don 24en, toen hij met 35 man de oproerlingen in Laredo aan de Noordoostelijke grens zocht te bereiken, werd doodgescnoten. Of hy in den strijd is gevallen of door den krijgsraad werd veroordeeld is niet bekend. Spanje. Mynontplofting. Ovrzdo 26 Febr. De Regeering ont ving telegrafisch bericht uit Guy on (Asturië) dat een ontploffing heeft plaats gehad van een mijn in een voorhaven. Do officieele berichten ma ken melding van 24 dooden en oen aanzienlijk getal gewonden. De workplaatson dor firma Beynes. Het is thans zoo goed als zeker schrijft do „Opr. Haarl. Ct." - dat een doel van het bedrjjf der firma Boy nes van Haarlem wordt overge bracht naar elders. De firma heeft nl. van do H. IJ. S. M. de beschikking vorkregen van een zeer lang, doch betrekkelijk smal terrein ten noorden van de spoorljjn Haarlem—Bloemen- daal en wel gelegen tussohen de via duct by den Sohotersingel en die over de Delft by den Verepronokweg. Reeds zijn piketpalen geslagen, aan gevende de richting van sporen en de plaats van de werkloods. Het blad vernam verder, dat een toegang voor liet personeel ontworpen is over een terrein aan den Verapronckweg zelf. De pas aangelegde lawn-tennisbaan zal weer verdwijnen, omdat de huur is opgezegd. Bulgaarsche ambulance. Naar de Ned. verneemt is mevr. Sikemeyer—Koorders, do echtgenoot* van den leider der ambulance die in Tchorloe vertoeft, wegens ziekte op weg naar Nederland. Zij zal te Sofia worden opgewacht door een uit Hol lands haar tegemoet gereisde ver- njdegster. Haar toestand geeft geen ^don tot ernstige ongeruaj^id. Vereen, van Zuivelfabrikanten in Nederland. Men meldt ons uit Amsterdam Gisteren hield de Ver. van Zuivel fabrikanten in Nederland in „Krasna- polsky" haar algemeene vergadering waarop 34 fabrieken vertegenwoordigd waren. Voorz. was do heer J. G. Jlilma uit Hneek. Het jaarvorslag werd uit gebracht door den heer H. N. Valcke- nier de Greeve. Daaraan ontleonen wy het volgendeDe vereeniging telde dit jaar 1 leden-eigenaars van 49 fa brieken en verwerkende 342.000.000 liter melk. De statuten van hot kaas controle-station „Leeuwarden" hebben de Koninkl. goedkeuring verkregen en men staat dus dit jaar voor het feit aan de uitvoering daarvan gevolg te geven. Het voorloopig bestuur ran het station bestaat uit de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, J. G. Hibma en U. Kooistra. Het is het bestuur uit do in verschillende vormen opgedane ondervinding bij het expo- seeren op de Grocers Exhibitions gebleken, dat het niet verder op den weg ligt van de vereeniging aan deze exposities deel te nemen of financi- oelen Bteun te verleenen, daar deze meer en meer uit den tijd raken en slechts oen gering bezoek hieraan ten deel valt. De commissies in zake de Wereldtentoonstelling te Gent 1913 zag al» meewerkend lid toetreden de heer Van Dam, afdeelingschef aan het Rij kslandbouw-proefstation uit Hoorn. De voorzitter deelde voorts mede, dat het Kaascontrole-station „Leeuwar den" waarvan sprake is in het jaarver slag van den secretaris, werd opge richt om wat meer actie te kunnen voeren. Vervolgens had de ballotage plaats van de candidaat-leden J. Lok te Friesohepalen, Friesland, Stoom- zuivëlfabriek „Welgelegen" te Gronin- ÏenN. V. Fabrioken van Ys- en [eikproducten „Lyomph" te Leeuwar den N. V. „Galak" condensed Milk Company" te Rotterdam. Het jaar verslag van den penningmeester wees een bedrag van f 3014 voor inkomsten en uitgaven, zoodat met een batig saldo van eenige centen werd gesloten. By de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer H. N. Valckenier de Greave werd genoemd bestuurslid met 32 van de 34 stemmen herkozen. Vervolgens werden behandeld de voorstellen van het bestuur inzake deelname der Vereeniging aan de Groote Nationale en Internationale Landbouwtentoon stelling van 3—15 September a.s. te Den Haag te houden. De voorzitter en de secretaris lichten nader toe, op welke wijze de deelname kan geschie den, nl. hoe deze vereeniging het best een beeld van haar werkzaamheden kan geven, vooral wat betreft haar productie van boter on kaas. De be stuursvoorstellen daaromtrent werden aangenomen. De candidaat-leden in het verslag vermeld, werden met algemeene stom men aangenomen. G. J. C. A. Pop. Bij Kon. Besluit van 25 dezer is aan don hoer G. J. C. A. Pop, op zijn ver zoek, mot ingang van 3 Mei, eorvol ontslag verleend uit zyne betrekking van directeur-generaal der posterijen en telographie, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Koningin naar het buitenland. H. M. de Koningin en Prinses Ju liana zijn gisteravond per Staatsspoor van Den Haag naar den Taunus ver trokken. Een buitengewoon groote menigte bevond zich ditmaal èn in de Runstraat vóór het stationsgebouw èn op het per ron, ter weerszijden van de koninklyke wachtzaal, vóór welke de lange extra- trein, bestaande eensdeels uit de ko ninklyke salon- en slaaprytuigen en en verder uit gewoon materieel van de S.S. gereed stond. Aan dan train waren ten uitgeleide aanwezig: de gouverneur der residen tie luitenant-generaal de Meesterde burgemeester van 'sGravenhage jhr. mr. dr. van KarnebeekHr. Ms. op perstalmeester baron Beqfinckde Duitsche gezant, de heer vdn MüUer de secretaris van de Duitsche legatie de heer von Scharfenberg en de at taché van dat gezantschap de heer Agath. Tot het gevolg dat H. M. vergezelde behoorden freule Six, hofdame kapi tein jhr. Sikkinghe, adjudant van H. H. en jhr.fTets, hoofdcommies bij het kabinet der Koningin. - De kleinkinderen van Hr. Ms. opper stalmeester gingen mee als speelmak kertjes voor Prinses Juliana. Nadat de Koningin zich met alle boven aanwezigenfenkele oogenblikken had onderhouden,"nam Zij in den trein plaats en trok Zich met de Prinses dadelijk terug in haar salonrijtuig, waarvan, de venstergordijnen waren neergelaten de leden,' van het gevolg en de kindertjes-Bentinck namen in een anderen waggon plaats. Even over half acht zette de trein zich in beweging. H. M. kwam nog enkele oogenblikken, ditmaal alieon, op het balcon van den salonwagen om de aanwezige autoriteiten nogmaals te groeten. Zooals dezer dagen aangekondigd werd verliet de trein echter nog niet dadelijk het stationsemplacement, maar werd hij, op eenige minuten afstands, en wel ongeveer nabij de kruising van Staats- en Ilollandsehe spoor op een zijlijn gezet om eerst te a ure 43 mi nuten definitief te vertrekken. TWEEDE KAMER. Vergadering van 26 Febr. v.ra. 11 u. (vervolg) Invaliditeitsverzekering. De artt. 174176 werden aange nomen. In art. 177 (premiebetaling voor huistrbeiders) werd door den Minis ter in verband met do aanneming van het amendement-Aalberse opart. 194 een wijziging gebracht. De artt. 177 en 178 werden daarop aangenomen. In behandeling kwamen daarna de artt 187 en 188 (klasse waarin de werk gever betaalt en betaling in een hoo- gere klasse op verlangen van den ver zekerde). De heer T r e u b (v.d.) was van meening dat door deze artt. de ma terie nog ingewikkelder wordt en zou gaarne zien dat beide artt. zouden vervallen. De Minister bostreed deze mee ning en oordeelde dat beide art. moe ten behouden blijven omdat ouden van dagen daarom voordeeliger zullen uit komen, dan door het sluiten van een vrije particuliere verzekering. De heer Duys (v.d.) verklaarde tegen elk artikel van deze wet te zullen stemmen behalve tegen art. 357. Na dupliek van den Minister werd art. 187 z. h. st. en art. 1,88 met 34 tegen 23 st. aangenomen. Ook werden de art. 189—196 daarna z. h. st. goed gekeurd. De heer Van Lynden van S andenburg (a.r.) klaagde bij art. 196 over de onduidelijkheid van dit artikel, waardoor verschillende inter pellatie mogelyk is. Spr. wenschte aan gebracht te zien dat aan de uitslui tende compententie van den burger lijken rechter niet wordt getornd. De heer Limburg (v.d.) schaarde zich aan de zyde van den vorigen spreker. Deze bepaling is ongrondwet tigze ia in strijd met art. 153 der Grondwet. De heer Rutgers (a.r.) kwam tegen de genoemd bezwaren op. Volgens spr. zyn deze bepalingen niet strijdig met de Grondwet. De heer Loeff (r.k.) meende uit de verklaringen der Regeering te moe ten afleiden, dat zij deze zaak als een burgerlijke zaak beschouwt, alleen wanneer aan de administratieve macht een bindende beslissing wordt opge dragen, ia sprake van in strijd zyn met de Grondwet. Het is echter niet in strijd met de Grondwet indien de vraag of een actie aanwezig is, een beslissing der administratieve macht afhangt. Spr. zou daarom wen- schen dat de Regeering het art. aldus verduidelijke dat het bindende van de beslissing van den administratieven rechter voor den burgerlijken rechter verdwyne. De Minister constateerde het verschil van meening aangaande deze bepaling by de deskundipm en achtte redactiewijziging onnoodig. Na repliek van de beeren Van Lynden van Sandenburg(a.r.), Limburg (v.d.) en Rutgers (a.r.) nam de Minister de beide art. 196 en 197 terug. De heer Nolens (r.k.) verklaarde namens de Commissie van voorberei ding dat deze tegen de intrekking geen bezwaren heeft. De vergadering werd daarop ver- daagd tot Donderdag 11 De Bakkerswet van de baan. Het Huisgezin is van oordeel, dat de Bakkerswet van de baan is. Het ontwerp-Aalberse c.s., dat na de verwerping van Talma's ontwerp bedoelde te redden wat nog te red den was, is door de Tweede Kamer nog slechter ontvangen dan inder tijd het regeeringsontwerp. En niet geheel kan worden ont kend, dat de practische bezwaren, welke tegen het nieuwe ontwerp worden ingebracht, eenigen grond hebben. Op oen principieel bezwaar indien men althans de oprechtheid der vrijzinnige tegenstemmers aan neemt leed het ontwerp-Talma schipbreukop practische beden kingen stuit het ontwerp-Aalberse. Er is oen sterke meerderheid tegen en het komt dus afgezien van het tijdbezwaar niefeeens in open bare behandeling. Wel is den heer Aalbers en zijn medevoorstellers hoffelijk en met aandrang in overweging gegeven, een andere oplossing te zoeken, maar het spreekt vanzelf, dat de heeren daarvoor zullen bedanken. Eén nood-oplossing kan, een tweede wordt uiteraard prutswerk. En zoo zal dus vooreerst do bak- kersnachtarbeid blijven bestendigd, een wel droevig einde van een met zooveel opgewektheid onder nomen poging om het groote euvel uit te snijden. De Grondwetsherziening. De schrijver van den „Terugblik" in het Christelijk Letterkundig Maand blad „Ons Tijdschrift" wijdt in het Februari-nummer eenige beschouwin gen aan de Grond wets-voorstellen. Vooreerst het bijzonder onderwijs. Daarover schrijft hij Misschien wordt dit méér bedreigd door het radicalisme van het Grond- wets-voorstel in zake art. 192, dat, mogelyk, een grooter vrijheid schept dan voor den bloei van het bijzonder onderwys wel goed zou kunnen zijn. Aan de Christelijke school zouden wij althans het fundament van de eigen offervaardigheid niet gaarne geheel ontnomen zien. Over het kiesrechtvoorstel zegt hij Is deze constructie een „waan van den dag" of is zij het niet? In de Commissie vond zij blijkbaar geen meerderheid, hoewel deze grootendeels uit kopstukken van rechts was samen gesteld. In den grond der zaak is heel deze omschrijving dan ook niets anders dan franje. Want een gezinshoofden kiesrecht met maatschappelijk-zelfstan- digen is evenmin een gezinshoofden - kiesrecht als een Huismans-kiesrecht, gecompiteerd door Capaciteiten-kies recht een eigenlijk Huismans-kiesrecht is. In beide koppelingen vindt men een hinken op twee gedachten, dat bewijst hoe alléén theoretisch een zoo genaamd organisch kiesrecht in een te zetten is. Immers nadert de om schrijving „maatschappelijke zelfstan digheid" al zeer dicht de beruchte „kenteekenen van welstand en ge schiktheid", en tevergeefs ook vraagt men zich af, hoe het mogelijk is in een regeling, die uitgaat van het recht der gezinshoofden, om het gezin als maatschappelijke cel te vertegenwoor digen bij de Overheid, alle medezeg genschap der vrouw, 't zy als hoofd van een gezin, 't zij als „maatschap- pelijk-zelfstandige" kan uitgesloten zijn. Over een ander punt schrijft hij Op één punt geeft de Regeering een verruiming van kiesrechtbevoégd- heid, die door de vrijzinnige pers reeds nu als het meest reactionnaire cleri- calisme wordt gekenschetst. De uit sluiting van de kerkelijk-bedeelden namelijk vervalt. Ons komt dit als men bedeelden wil uitsluiten vol maakt rationeel voor. De Kerk toch is een eenheid van geheel andere orde dan het Burgerlijk Armbestuur, waar zich aanmeldt wie van niemand hulp te verwachten, wie nergens broeders heeft Het arme lid van de Kerkge meenschap bevindt zich in die om standigheden niet. Krachtens zyn lid maatschap heeft hij recht op de hulp van hen, die geestelijk zyn broeders zyn, die hulp draagt evenmin als in het natuurlyke leven de hnlp van den eenen broeder aan den anderen, een publiek karakter, gaat niemand aan, ook de Overheid met. O »Q<»Obo Staking op school. De „N. Soer. Ct." verneemt Bodjonegoro dat op de inlandseiie school der eerste klasse eer, stakin» is uitgebroken. Van de 36 leerlingen der vijfde klasse zijn er 29 thuis ge- bleven. De oorzaak is de ruwe be handeling, een hunner aangad»^ Misbruik van draadlooze telegrafie. Op verzoek der directie van de tele grafie is op last van de politie van een perceel in de Schoutenstraat te Rot terdam, bewoond door den kantoor bediende G. B., verwijderd een inrich ting voor draadlooze telegrafie, waar mede draadlooze telegrammen konden opgevangen worden tusschen Scheve- ningen en andere marconische stations gewisseld. Er moeten te Rotterdam nog meer personen zijn die er derge lijke installaties op na houden. Te Heerenveen geraakte bij het kachelaanmaken de kleeren van de 18-jarige dienstbode A. O. in brand. Zij ijlde naar de pomp. waar buien hulp verleenden. Bewusteloos en met erge brandwonden werd zij opgenomen. Later keerde het bewustzijn terug. (N. Crt.) Doetinchem. Men schrijft uit Doetinchem aan de O. Haarl. Ctdat, ondanks de tegen spraak van zekere zijde, het een feit is, dat in de liberale partijen overwo gen wordt direct bij eerste stemming op den heer Van de Laar over te gaan. Alleen, wanneer in de volgende we ken mocht blijken, dat de Chr. Sociale actie in dit district een heele of halve mislukking wordt, zal een eigen can- didaat gesteld worden en met de nieuwe partij oen accoord worden ge troffen, dat by herstemming alle stem men overgaan op den candidaat, die de meeste stemmen op zich vereenigde. Eenige notabele ingezetenen van Hengelo hebben voor het stichten van een gebouw voor de Vrijzinnige Her vormden aldaar f 10,000 geschonken. Verder zijn er twee giften van f 1000 ontvangen en is er voor een f 6000 aan aandeelen geplaatst. De wonderdokter de Haas. De wonderdokter de Haas is van het tegen hem gewezen vonnis bij de Haagsche Rechtbank in hooger beroep gegaan. De Sigarenmakersactie. De besturen der vier werklieden organisaties hebben een schrijven aan het bestuur van het Verbond van Sigarenfabrikanten-vereenigingen te Utrecht gezonden, waarin na een breedvoerig betoog over de houding door beide partijen aangenomen, ge zegd wordt: Voorts moeten wij constateeren, dat u op onze ooncrete vragen aangaande de samenstelling der commissie het antwoord schuldig zyfc gebleven. Om deze en meer andere redenon, moeten wij dan ook onB schrijven van 5 dezer geheel bevestigen. Op uwe bemerking, dat wij slechts vijf namen noemden van fabrikanten, die hunne verkoopprijzen zouden heb ben verhoogd en reeds meer dan een dier heeren op zijn besluit is terugge komen, wenschen wij te antwoorden dat hiermede allerminst de onmoge lijkheid van prijsverhooging is be wezen. Ten slotte moeten wij betreu ren dat eene conferentie, die tot oplossing van het geschil zonde kun nen leiden, door n onmogelijk gemaakt wordt, blijkens uwe verklaring„On der de gegeven omstandigheden kan nen wij u het houden van een confe rentie niet voorstellen." Of moeten wij dit zoo opvatten, dat als door ons een conferentie wordt aangevraagd, deze ook zal worden toegestaan? Men schrijft nit Schiedam: De annexatieplannen van Rotterdam: Zooals blijkt uit het tweede voorstel van Burgem. en Weth. van Rotter dam aan den gemeenteraad heeft men nn ook al de particuliere gronden in oud-Mathenesse tusschen den Spoor dijk en den RotterdamschendijK in handen, althans in koop en wordt voorgesteld die nn ook te koopen. "Wordt dit een feit, zoo zit Schiedam er bijna geheel tnsschen en vervalt daardoor voor deze gemeente ook het plan van havenaanleg van de Schie in oud-Mathenesse in de richting van de Maas.De annexatie vanSchiedamkan in haar belang niet uitblijven en dient deze hoe eer hoe beter te geschieden, dan kan Rotterdam ook onmiddellijk zyn plannen hier ontwikkelen met het oog op den aanleg van een particu liere haven aan de overzijde der Maas bij Pernis. Het gros der gemeentenaren te Schiedam is niet tegen de annexatie. GOUDA, 27 Februari 1913 Kathleen Parlow in Gonda. Naar wy vernemen zal de Kunst kring alhier, aangemoedigd door het succes dat het concert „Percy Grain ger" geworden is, thans het initiatief nemen om de wereldberoemde violiste Kathleen Parlow hier te doen optre den. De datum zal zijn Vrijdag 7 Maart. Van de buitengewoon enthousiaste persbeoordeelingen die haar ten deel vielen, nemen wij die van de N. Rott. Courant gedeeltelijk over: „Van alle reproduceerende kunste naars, die geregeld óns land bezoeken heeft geen enkele zoo gauw het pu- „bliek veroverd als Kathleen Parlow, „de bevallige Canadoesche. ^Zonder slag of stoot heeft zij do „overwinning behaald. Altijd en overal „uitverkochte zalen en een applaus, „een bravogeroep, een huldebetooging, „overweldigend. Hoogst zelden ziet „men het publiek zóo enthousiast, zóo „harstochtelijk opgewonden. „Maar het is dan ook wonderlijk, „niet alleen door technische volmaakt heid maar ook door diepte van sen timent, van toon, en door het por- „soonlijke in opvatting en door ho righeid van temperament. „Hoe dikwijls men haar ook hoore „en wat men ook van anderen te boo- „ren krijge, de indruk die zij maakt „blijft heel bijzonder en bijzonder „machtig. Bewonderenswaardig is de „beheersching van alle moeilijkheden, „nog bewonderenswaardiger is het „weldadig frissche,de warme innigheid „van haar spel. „Zoo dikwijls hebben wij reeds ovor „haar geschreven en toch komt altoos „weer de lust op van haar prachtige „kunst te spreken, van den hoerlijk „reinen klank die zij het instrument „te ontlokken weet, van het zielvolle, „het ontroerende der voordracht." Boskoop. Dinsdagavond ontstond een begin van brand in de schilders werkplaats van den Heer P. Goud- kade alhier. Waarschijnlijk door een vonk uit de kachel was een plank naast de schoorsteen in brand geraakt. Daar het vuur gelukkig spoedig werd ont dekt kon dit nog met een paar em mers water worden gebluscht en werd erger voorkomen. Krimpen ct. d. Lek. Gisteren werd met goed gevolg van J. K. Smit's scheepswerven te water gelaten een baggermolen, gebouwd voor rekening van den heer L. Volker Az., te Slie- drecht. In een der havens van J. K. Smits's scheepswerven alhier, zal een rivierpolitipbootje worden gestation- noord. Moordrecht. De afdeeling van „Volksonderwijs" zal Zaterdag in café „Posthuis" een openbare vergadering honden, waarin als spreker zal optre den de heer mr. Smeenge, lid van de Tweede Kamer. OnderwerpDe toekomst van het openbaar onder wijs. Door Burgem. en Weth. is ver gunning verleend tot het bouwen van een R.-K. school in wijk R. alhier. Vrijzinnige Feestavond te Boskoop. Voor wie zou meenen uit de cijfers, die bij de stembus van 1909 werdon uitgebracht op den candidaat der rechterzijde, dat Boskoop behoort tot die gemeenten, die overwegend rechts zijn, die zou, wanneer hij had bijge woond het propagandafeest dat aoor de Vrijzinnige Propaganda-vereeni ging „Boskoop" en de Vooruitstre vende Kiesvereeniging gisterenavond is gehouden in de grooto zaal vah Hotel Klaassen bij zich zelf hebben moeten denken Zijn de tijden zoo veranderd, dat Boskoop zooveel vrij zinnigen telt De groote zaal toch was geheel gevuld en door noodzaak daartoe gebracht, was zelfs een flinke lokaliteit terzijde van de zaal bijge- timmerd om al de vryzinnige feest gangers te kunnen bevatten, wier aan- aantal zeker de 500 zal hebben over schreden. Maar dat aantal dnidt slechts de helft aan van hen, die te kennen hadden gegeven het vrijzinnig propa gandafeest te willen bywonen. Voor deze tweede helft dan zal Zaterdag avond as. een nieuwe feestavond ziju. Laten wij het terstond zeggen het propagandafeest is buitengewoon ge slaagd. Aan belangstelling, we zeiden het reeds, heeft het allerminst ontbro ken. Maar niet alleen was de belang stelling groot, er was ook een groot enthousiasme onder de zeer talrijke aanwezigen, dat voortsproot uit hot gevoel van saamhoorigheid, het zich allen voelen één van geest. Wat zorg en voorbereiding is noo- dig geweest om dit propagandafeest dusdanige wijze te doen houden, is veel voor gewerkt, maar met de grootste ambitie hebben de jonge ren zich tijd en moeite gegeven om den avond zoo goed mogelijk te doen slagen. De zaal had een feestelijk aan zien gekregen door groen versiering en aardig deed het licht, dat door de roode lampokappon een warm schijn sel wierp over deze groote feestver- gadering. De leiding van den avond was in handen van den heer J. H. van Nes, die met optimistischen kijk de zaak heeft aangevat en door zijn doortas tende regeling, mede heeft bijgedragen tot zulk een schitterend resultaat. Uit zijn openingswoord sprak de vaste overtuiging van dezen écht-vrijzinni gen man, dat al wat vrijzinnig denkt, zich moet scharen om de vaan dor vrijheid, die in haar banen ontplooit de zedelijke en maatschappelijke ont wikkeling. Als feestredenaar van den avond trad op Dr. I. H. J. Vos, voorzitter van den Bond van Vrijzinnige Propa- ganda-Vereenigingen in Nederland. Dr. Vos gaf in een bezielende en van buitengewone welsprekendheid getui gende improvisatie zijn blijdschap te kennen over de concentratie der drie vrijzinnige groepen, waarvan hij de totstandkoming als oen gebiedende eisch beschouwde in de bestaande po litieke verhoudingen. Spr. ontvouwde in korte trokken wat door het liberalisme is tot stand ge bracht, hoo deze ontwikkelingspartij breede banen heeft geopend tot ver breiding van hot intellect en tot ver hooging der welvaart, waarvan thans de vruchten worden geplakt. Mot den meesten ernst waarschuwde spr. togen al datgene, wat gedaan wordt om het Nederlandsche volk te brongen onder het cloricale juk. Spr. noemde het den duren plicht van eiken vrijzinnige om zich mot zijn geheelen zyn to geven aan den grooten gemeenschAppelijken strijd teneinde aan de samenwerkende vrij zinnige partijen de overwinning te bezorgen, zoodat een liberale regeering hot schip van Staat verder zal kunnen koersen. Dat deze woorden woergaven dat gene wat er bij al de aanwezigen om ging, bleek uit het stormachtig applaus dat den jongen, talentvollen redenaar ten deel viel. Een propaganda van gansch anderen aard was de opvoering van een poli tieke revue, getiteld „Plan 1913". Na een proloog van de Nederlandsche Maagd, kwamen alle plaatsen uit het kiesdistrict Gouda in zang hun weder varen vertellen en daaruit bleek dat in menige tot het Goudsche district behoorende gemeente nog toestanden heerschen en verhoudingen bestaan, die allerminst getuigen van een ruimen blik van hen, die geroepen zijn tot het bestuur. Thomasvaer en Pieternel zongen een duet, waarvan de tekst ontleend is aan de actueele politiek en om hen heen verschenen op het tooneal meerdere figuren, die met eikander weergeven het beeld van het bekrompen staat kundig beleid, dat door deze rechtsche rogeering wordt gevoerd. Aan het eind der revue weerklonk van aohter de coulissen een strijdlied, door den geest van Thorbecke geïnspireerd, waarnaar bij de apotheose in blijde opgewektheid het slotkoor werd ge zongen. De dames en heeren die deze revue hebben opgevoerd hebben eer van hun werk. De uitbeelding der verschillende plaatsen uit het district was alleraarr digstook de andere figuren zyn s raak weergegeven. Voorde costumeering en grimeering, die naar wij vernamen door den heer P. J. Mens is bezorgd, komt inderdaad alle lof toe. Na deze revue, die een uitbundig applaus verwierf, niet het minst on getwijfeld om de satyrieke coupletten over de plaatselijke toestanden, werd door den heer Abr. de Vink een voor dracht gehouden, getiteld „Duister Boskoop'die den dichter-zanger een ware ovatie bezorgde. Muziek en zang wisselden de ver schillende nummers af en hielden een prettige stemming by alle aanwezigen. Tijdens de pauze maakten eenige jongedames zich verdienstelijk door leden te werven v. de Propagandaclub en voor de kiesvereeniging, alsook om het aantal abonnementen te versterken van het eenig vrijzinnig dagblad van het district, „de Goudsche Courant" welk blad door den voorzitter, den heer J. H. van Nes, warm werd aanbevolen. Na beëindiging van het programma werd door/velen lastig gedanst. Deze feestavond is een vrijzinnige propaganda geweest by uitnemendheid. Voor de feest vergadering op Zater dag «.s. zal als spreker optreden de hoer G. Polak Daniëls, uit VGraven- hage. M AHKTtriShlOHT Bh. GOUda. 27 Febr. 1913. GRANEN Kalm, prijshoudend. Tarwe Zeeuwsche io.— k 10.25 mindere dito y 25 A 9.75. Afwijkende 8.— A 9.—. Polder ƒ7.15 4 ƒ8.25. Rogge Zeeuwsche ƒ7 75 A 8Polder 6.50 k 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.25 a 7.GerstWinter ƒ625 a 6 75. Zomer k -.— Che valier 7.50 k 7.75, Buitenl. voergent ier 65 kilo 5,25 k 6.—. Haver per I.L. 4 k 4 50 Per 100 kilo 8.25 4/9 Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 A 8 Kanarie zaad 16.A 17.—p. H.L. Karwij- saad per 50 Kilo A Kool zaad 17 4/ 18.per H L Erwten KLookerwten u A 13 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 7-75 Boonen bruine boonen 12.50 15.—. witte boonen 12.— A 14,— Paardenboonen 7.50 11 8 Duiven- boonen 7.25 A 8 50. Mais per too Kilo Amerikaansche Mixed 7 25 A 7.50. Kleine ronde 7.75 4 8. Vermarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel beter prijzen stationair. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig, 25 4 27% ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig, 25 A 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, f 1.75 A 2.— per week,prijzen hoog Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vlug 25.— 4 ƒ32.—. Lammeren, geen aanvoer, handel f-.-kf Nuchtere Kalveren, goeda aanvoer.hen del matig, 9 A 14. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 12.A 26 Kaas, aangevoerd 12 partijen, handel zeer vlug ie kwal. 34.— A 35.50. ade kwal 32 A 33.—. Zwaardere 35.50 4 Noordhollandsche f a Boter red. aanvoer. Handel vlug, Goeboter 1.55 A 1.60. Weiboter 1.45 A 1 jo. De vergiftigingszaak te Abbenbroek. De 41-jarigo landbouwer G. S-, te Abbenbroek, thans te Rotterdam ge detineerd, by vonnis d.d. 18 dezer veroordeeld tot 20 jaren gevangenis straf tor zake van moord, door middel van morphine-vergiftiging, gepleegd op den landbouwer W. H. Westerveld, heeft naar de N. R. Ct. meldt, togen dit vonnis hooger"} beroep'[aangetee- kend het O. M., dat levenslange ge vangenisstraf had geëischt, is mede in hooger beroep gegaan. Luchtvaart. Sieb Koning. De Nederlandsche vliegenier Bieb Koning is, naar wij vernemen, te Petit Gennevilliers (Frankrijk) gevallen. Zijn toestel werd geheel vernield en hij zelf werd ernstig gewond en naar het hos pitaal overgebracht. Vliegen bij nacht. Het is tot heden oen van de on volmaaktheden van het vliegtuig ge weest dat men het niet bij nacht gebruiken kon. Men heeft af gepro beerd door middel van sterke lichten den vlieger gelegenheid te geven zich voor te wilde landingen te vrijwaren. Luitenant de VaTenne» heeft eergister- nacht aldus meldt de „N. R. Ct." proeven gedaan by Meaux. Hij voor zag zijn vliegtuig van een sterk zoek licht en steeg om 1 uur op. Hij vloog rond den toren van Meaux, begaf zich naar Montmirail en landde ten slotte op het vliegplein van Beauval, tus schen Meaux en Trilport, waar men hem op dat uur allerminst verwacht had. Erkers en loggia's. Versieringen en overlading der ge vels zyn de kenmerken van den te- gewoordigen bouwstijl, doch geen fijn-voelende architect zal die in practijk brengen, daar zy er niet toe Dijdragen, de huizen een rustig, voor naam aanzien te geven. Doch ook met het oog op de hy- iëne, moge er een waarschuwde stem gehoord worden. Met voorliefde ver siert men de gevels aan de straatzyde met erkers, loggia's of balkons, er niet by denkende, dat door deze op zioh zelf zeer aangename nitbouwen een der voornaamste factoren voor 's men- schens gezondheid, n.l. het licht, in de daaronder gelegen woning, zoowel als in eigen huis wordt belet binnen te dringen. Zelfs in de breede straten is het binnendringen van de zon in de huizen onvoldoende, en hoe lager de verdieping ligt, des te moeilijker is het voor de zonnestralen een der kamers te verlichten. Wanneer men nu voor de vensters een loggia of een balkon bouwt, wordt het binnenval len van het licht zoo bemoeilijkt, dat men 's middags haast niet zonder kunstlicht kan lezen, en van zonne schijn in de vertrekken kan men in het geheel niet spreken. Het staat toch niet met elkander in verhouding dat men gedurende een korten warmen tijd in de loggia, aangenaam buiten kan zitten terwijl men het grootste doel van 't jaar, tengevolge van diezelfde loggia, in een halfdonkere kamer moet huizen. Zolfs zijn de weinige, aangename zonnige uren zeer duur gekocht, als men «be denkt, dat juist bij donkere dagen de zonnestralen slechts met moeite door de novellagen heen kunnen drin gen, het lichtgehalte dus zooveel ge ringer is, Om diezelfde reden is ook de erker te veroordeelen, tenzy hij boogvormig gebouwd is, of met schui ne zijden van glas voorzien, zoodat er voldoende licht in valt. Zulk een erker moet dan niet pas op de eerste verdieping gebouwd worden, dooh reeds gelijkvloers, daar anders de erker der bovenverdieping het licht voor de benedenverdieping onderschept. Ook de balcons hebben hetzelfde gebrek, indien zy niet door tralie werk zijn omgeven, in plaats van metselwerk. Het is zeer aangenaam om op zoo'n balkon te zitten en er planten on bloemen kweeken in de lonto. Iedere stadswoning moest dan ook een ruim balkon hebben, maai de architect moest er tevens aan den ken, dat hij de kamers der beneden verdieping van een voldoende aantal ramen voorziet, die niet onder den uitbouw zijn, en tevens zorgen dat do zijmuren van het balkon de zon bij donkere dagen niet verhinder© binnen te dringen' Deze twee eischen zijn gemakkelijk te voldoen, en een sierlijk traliewerk geeft aan het balkon een veel aardiger aanzien dan het plompe metselwerk. (Mole8chott.) Het Algemeen Nederlaudech Sportblad geeft op den omslag een aardig plaatje voor de prijsverlaging en geeft verder weer een nieuw prijsraadsel, het Ileu- velveld te Rotterdam in gevaar, den kampioen rolschaats 1 K.M., hockey, V.O.C.—Sparta met den V.O.C.'er Kuntze en het Sparta-elftal, korfbal en vele artikelen over voetbal, korf bal, wielryden, athletiek enz. Pabijs, 27 Febr. Het Hof deed he den uitspraak in de zaak van de auto bandieten. Te 7.15 uiteengegaan, kwam het te 8 uur weer byeen, waarna do vol gende vonnissen werden uitgesproken Dieudonné, Callemin, Monier en Soudy tot de doodstrafCarouy en Medge tot levenslange dwangarbeid. De Boe tot 15 jaar opsluiting, Benar tot 10 jaar, Kibal Chiche tot 6 jaar, Payer, Crozat en Defleury tot 5 jaar, Dettweiler tot 4 jaar, Berony en Couzy tot 18 maan den, Jourdan tot 18 maanden en Reynert tot 1 jaar. Mms. Maitre Jean, Maria Schoors, Barbe Setleth en Rodrigues werden vrijgesproken. Pabijs, 27 Febr. Men seint ons dat Carouy zelfmoord heeft gepleegd. H. M. de Koningin. Hedenochten is bericht ontvangen van de goede aankomst van de Koningin en de Prinses te Ober-Ursul. Nader wordt geseindde Koningin en PrinseB Juliana hebben de voor hen bestemde villa betrokken. Het ge- volg logeert in Hotel Hohemark. De Prins was bij de aankomst niet tegenwoordig. GEBOREN26 Febr. Alida, ouders H. van Dyk en M. van der Starre. 27. Wouter Simon Abraham, ouders W. M. Elshout en M. Spee. Jo hanna Geertuida, onders H. Visseher en G. H. van den Berg. GEHUWD: 26 Febr. H. G. Aret en J. Groeneveld. OVERLEDEN: 25 Febr. P. W. J. C. de Vrind, 10 j. A. C. van Waas, 25 i. - D. Kaptyn, 70 j. van het Koninklyk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.8 te Seydisfjord laagste stand 746.7 to Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Veranderlijke later matige noord westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlyk regen of sneeuwbuien, kouder. VAN DEN 27 FEBR. 1913. 06. C. van Tilburg, wed. van M. Groe nveld, 72 j. Staatsieeninceii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. lostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot, ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bttuk- eu ('redlct-instel- llnfen. Nod. Baukaandeelen Industr- Onderneminiren A merican Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»l. Orediei lnsteil. eu Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLèbong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleura-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „8he|l" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My. A. Diversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation IJm. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v, Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premie leen Ineen. Amsterdam Aand3pct Hongarije. Thei s-fte- gulirungs-Ges. 4 pet. Vorig» Koer». Koer» «n beden. 78'/, 84»/,, 62»/, 99'/, 86';, 90'/, 86»/, 81»/, 44»/., 103'/, 88'/,, 59'/,, 217 60"/,, 185»/, 276 189'/, 16»/, 186'/, 70 193 119 4 10o 8'7, ij 10»/,, 89'/, 97 83»/,, 185'/, 86»/, 95»/, 26'/, 153'/, B'/ij 101'/,1 146»/,' GELDKOERS. Prolongatie 2*/%3' a pCt. Nationale Staatsfondsen aangeboden, Buitenlandsche nagenoeg onveranderd, Culturen vast voor Vorstenlanden, Tabakken hooger, Petroleum prijshou dend, Amerikanen aangename stem ming, Mynen hooger voor Great Cobar, Rubbers kalm.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2