Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ±-A SFOET I .aatste Berichten Ooie Uelllusireerile Weekbladen Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Etfecleohaodel Ie A oisturdaiii BURGERLIJK» 8TAND. - - - gistermiddag door den voorzitter der Tweede Kamer gedaan, dat de Minister van Waterstaat, mr. L. W. H. Kegout, ongesteld in, kan worden gemeld, dat de Minister door een lichte influenza verhinderd zal zijn gedurende eenige dagen zijn ambtsbezigheden te ver richten. De Kindertoeslag. Het Kath. Schoolblad was het ge rucht ter oore gekomen, dat het wetje tot verbetering der ondc rwijzerssala- rissen in deze wetgevende periode niet meer in behandeling zou worden ge nomen, ja op het punt stond inge trokken te worden Hot blad heeft zich daarop tot een adres gewend, waar, indien dit gerucht waarheid bevatte, daarvan alles bekend moest zij n Ziehier het bescheid Van intrekking is geen sprake en is nimmer sprake geweest. Integendeelna Paschon tal Minis ter Hoemskerk's salaris-ontwerp onge twijfeld in openbare behandeling ko men. Gezien don kleinen omvang van het wetje, is de verwachting, dat het voor hot eindigen dezer regeerings- periodo het Staatsblad zal hebben be reikt, nu zeker niet ongegrond. (Huisgez.) De liberale Kiesvereeniging „de Grondwet" te Haarlemmermeer heeft •candidaat gestold den hoer Korthals Altes van Zandvoort. Ommen. Naar De Ned. vernoemt, zijn in hot distrgt Ommen vsfn cliristelijk-histo- rischo zijde 1400 nieuwe kiezers op de kiezerslijsten gebracht, waarvan niet minder dan 500 in het plaatsje Hel- londoorn. De liberale kiesvereeniging te N.- Amslerdam heeft mr. H. Goeman Bor- gesius candidaat gesteld. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging te Erica hoeft hem voorloopig candi daat geBteld. N. B. Ct. Ede en Ommen. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging nam, naar De Ned. meldt, in haar vergadering van Woensdag 1.1. de vol gende, door de plaatselijke kiesvereeni ging te Njjkerk ingediend. motie aan: De Oontralo A.-R. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Ede, mot veront waardiging gezien hebbende den loop der zaken in 1909 in Ede en in 1912 in Ómmen, en vreezende een ontaar ding van den politieken beginselkamp in een kerkdijken en persoonlijken strijd, waarbij do eere der A.-R. be ginselen en partij wordt ingeboet be- sluit aan het Centraal-Comitó van A.-R. Kiesvereenigingen te adviaeeren om de ooalitie niet weder te aanvaarden, tenzjj 1°. deze gesloten wordt onder boding van vast aecoord, en wel met de be paling, dat de gowone regel van coa litie, „wie zit, blgft zitten" bjj de komende verkiezing voor de districten Ede en Ommen niet doorgaat en 2". van het hoofdbestuur der C.-H. Unie de toezegging verkregen wordt a. dat in Ede en Ommen alleen aan de A.-R. partij het recht worde toe gekend om oen candiaat te stollen b. dat de verkiezing van den A.-R. candidaat in beide districten vanwege het hoofdbestuur der C.-H. Unie op afdoende wijze worde bevorderd. De gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van den Nederland- sohen Tuinbouwraad was druk bezocht. Aan het verslag van de redevoeringen in hot Hbld. opgenomen, ontleenen wg het volgendo Bjj onstentenis van den voorzitter, opende de hoer Krelage van Haarlem de vergadering meteen rede waarin hjj een terugblik wierp op hot afgeloopen jaar en met vreugde gewaagde van do hoogo belangstelling -''welke ook in het afgeloopen jaar door de' Koningin voor den tuinbouw be-, toond is. De bloei van onzen tuinbouw in al zijne vertakkingen is voor een overwegend doel te danken aan het oiidfhatbaar voorrecht dat de Neder- tandscho kweeker kan werken onder gunstiger productievoorwaarden dan zjjn buitonlandsche mededingers en dat de loonon hier in verhouding tot het buitenland laag zijn. Bij de stijging, welke de loonen in do laatste jaren althans in Noord- en Zuid Holland vertoonen, is het de vran' of die voorsprong zich nog lang zal handhaven. Daarom zullen, zeide spreker, dan ook zeker door alle tui niers met groote vreugde de zeer hoopvolle voorteekenen zijn waarge nomen dat de Tariefwet, die onzen strijd nog zwaarder zou maken, ver moedelijk in dit zittingjaar niet meer door de Tweede Kamer in behandeling zal worden genomen. Willen we rustig en zonder economische schokken ons bedrijf voortzetten, ging spreker voort, dan moeten we zekerheid hebben, dat de Tariefwet niet alleen thans ver dwijnt, maar bovenal dat zij nimmer terugkomt. Ieder tninbouwer is ver plicht daartoe zijn invloed aan te wenden als een volkomen gewettigde daad van zelfverdediging. Bovendien zal hij daardoor krachtig kannen bij dragen tot het böhoqd van de zoo moeizaam verworvon welvaart van den Nedlrlandschen tuinbouw. (Leven dige toejuichingen.) De heer J. Smid, referendaris aan bet departement va» Landbouw, Nij verheid en Handel, leidde eene be spreking in over „het arbeider»vraag stuk meer speciaal in verband met arbeidsbeurzen voor den tuinbouw." Er bestaan, aldus vangt spr. aan, twee arbeidersvraagstukken. Het eerste betreft de vraag, hoe aan de loon arbeiders een moer met de billijkheid overeenkomend doel van de opbrengst der productie te doen toekomen. Velen meenen dit doel te kunnen bereiken door loonsverhooging. Spr. betwijfelt dit, daar er te veel arbeiders zijn. Tegenover dit groote arbeidersvraag- stak, dat zijn oorzaak vindt in over vloed van arbeiders, staat een arbei dersvraagstuk, waarover in land- en tuinbouw in den laatsten tyd drnk is gesproken„en dat betreft gebrek aan arbeiders Wanneer de sociaal-econoom klaagt over te veel arbeiders, bedoelt hij daarmede, dat het aantal arbeiders te groot is, om het loon op eene ge- wenschte hoogte te brengen. Waar patroons klagen over gebrek aan ar- >eiders, willen zij daarmede zoggen, dat er te weinig arbeiders zyn om het loon op het lage niveau te honden, waaraan zy gewoon zyn, of waarop zij bij het koopen of pachten van land hebben gerekend. "Wij komen, zegt spreker, nier dus dadelijk tot do kern der quaestie. Gebrek aan arbeiders spruit voort uit te laag loon en vindt zijn geneosmiddel in verhooging van het loon. Tegen die loonsverhooging rijzen verschillende bezwaren. Velen kleine land- en tuinbouwers valt het betalen van hooge loonen zwaar, zegt men zeer juist. Maar men vergeet, dat dit slechts iets tijdelijks is. Op den duur wordt de loonsver hooging verhaald op den grondprijs. Ja, spreker gaat verder en meent, dat loonsverhooging op den duur zal leiden tot verbetering der positie van de groote schare kleine land- en tuin bouwers, die op de grens staan welke ondernemer van arbeider soheidt. Overvloed van arbeiders en lage loonen zyn een grondbezittersbelang, doch geen lahd- en tuinbouwbelang, voor zoover onder dit laatste verstaan wordt het duurzaam belang der land en tninbouwendo bevolking. Het is alleen zyn tydelyk belang, dat de land en tuinbouwer zich aan den verkeerden kant doet plaatsen. En zijn ware vrien den moeten hem hier tegen zich zei ven in bescherming nemen. De landpryzen zijn in de laatste jaren enorm gestegen. Dit bet eekent, dat vele grondbezitters slapend ryk zyn geworden en vele land- en tuin- bouwondernomers zich door duur land te koopen tot over de ooren in de schulden hebben gestoken. Aan hetgeen is geschied is weinig te veranderen. Maur als het gebrek aan arbeiders leidt tot zoodanige loons verhooging, dat de ryaing der land- prijzen tot staan komt, dan moet ieder vriond van den land- en tuinbouw dit toejuichen. Minder zuinigheid bij het betalen van loon en grooter voorzichtigheid bij het koopen en pachten van land, ziedaar het eersto middel tegen het arbeidersgebrek. Het tweede geneesmiddel is inrich ting van het bedrgf op dien voet, dat de arbeider geregeld werk heeft en zoodoende een behoorlijk jaarloon kan verdienen. Wanneer de loonen voldoende zgn, kan de vraag worden overwogen in hoever heil is te verwachten van ar beidsbeurzen. Het komt er voor onze tuinbouwcentra op aan, geschikte ar beiders van elders aan te voeren. En er zgn ongetwgfeld vele landbouw streken waar men arbeiders kan af- K6pUatselgko arbeidsbeurzen kansen hier weinig helpen. Voor eene regeling in dien zin is een het gebeele land bestrijkende or ganisatie noodig. De vrazg ia, of de tuinbouw, hetag zelf, hetzg in samen werking met den landbouw, eene der- gelgze organisatie moet soheppen. Spreker komt het voor, dat de tain- bouw zich moet verstaan met eene reeds bestaande organisatie, nl. de Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen. Meer en meer verkrygt men in de organisatie van openbare arbeidsbeur zen een orgaan, dat in staat is het geheele land te bestrijken. Tot dasver hebben de stedelijke arbeidsbeurzen zich uitsluitend tot de groote steden bepaald. Zy gevoelen echter groote neiging hare werkzaamheid ook uit te strekken tot het omliggende platteland. Sommige van die arbeidsbeurzen heb ben reeds, naar spreker meent te weten, de hand daartoe uitgestoken. Welnu, het platteland en met name de tuinbouw, grijpe die hand aan. Als derde middel tegen het arbei- (iersgebrek adviseert spreker daarom, dat do Tuinbouwraad het vraagstuk der arbeidsbeurzen in dien zin bestu deert, dat aansluiting wordt gezocht bij de Vereeniging van Nederlandsche Arbaidsbeurzen. Hij wil niet met zeker heid voorspellen, dat men daarmede sncces zal hebben, maar het schijnt hem wel de weg, die meer dan eenige andere succes belooft. Door den heer Van Frank, van Bergen op Zoom, werd hierop, namens het hoofdbestuur ingeleid Het Onder- wijsrapport. De afd. Amsterdam meent, dot de huidige tuinbouwvereenigingen tot hedeq weinig resultaten opleveren. De lessen zullen zooveel mogelijk in de kweekerijen gegeven moeten worden in harmonische samenwerking tusschen de onderwijzers, bélasf met het theore tisch en die met hot practisch onder wijs belast. Voorts moet voorzien worden in de behoefte aan geschikte leerkrachten. Voor tuinbouwknochten moeten de gewone tuinbouwwinter- cursnssen einddoel zijn. I)e voorzitter bracht den inleider dank Na de pauze hadden levendige be sprekingen plaats over dit rapport. Vervolgens sprak de heer H. C. Valeton van Hees, over het opsporen en in cultuur brengen van tropische gewassen. Hierop sprak de heer J. Bolhuis te Groningen over de vraag: Wat heeft de ondervinding geloerd omtrent het gebruik van glasklokken bij de groen- tencultnnr. De voorzitter dankte den inleider, waarna de heer A. J. Van Laren van Amsterdam, inleiddeDe plaats van de liefhebbefiueden in onze Maat- schappy. i- Vervolgens jrerden nog inleidingen gehouden door den heer Booking te Arnhem, overNadoelen van het verandoren van onze plantennamen in het buitenland en door den heer H. Drienhuizen te Hilversum over. Wat willeif de vereenigingen van oud-leer lingen der tuinbouw^vintercursussen Hierna werd de vergadering go- sloten. Kleine Bets gaat sinds een paar op de jongedamesschool. Op den weg daar heen ontmoet ze vrij geregeld Johan, een veelbelovend jongmensch, dat, wanneer het allemaal goed afloopt, in September op de H. B. S. komt. Bets en Johan kennen elkaar door bemiddeling van Johans zusje, die by Bets in de klas zit, en zoowaar heeft de liefde hier al haar verrader lijk werk verricht. Gisteren kreeg Bets ten minste een prachtigen brief, waarin Johan haar de verzeke- ring gaf, dat ze veel liever was dan zijn enge zus en veel mooier ook, zoodat hy niet anders kon dan haar om wederliefde te verzoeken en haar daarvoor in ruil eeuwige trouw te be loven. 't Was een pracht van een kinderlyken minnebrief. Maar toch moet het mooiste nog komen. Onder de zeer schoon gecalligrafeerde hand- toekening van tfen verliefde stond als postscriptum dit merkwaardig verzoek: „Als je myn Helde niet kunt beant woorden, wees dan zoo goed den brief aan Juultie door te geven". Juultje is namelyk het andere vrien dinnetje van Johans zus Een Belg te Rome bestolen. Zondag j.l. bezocht de burgemeester van Wevelghem, de heer van Ackere, de St. Pieterskerk om de mis bij te wonen. Toen hij met een vriend de kerk weder verliet werd hij door dri welgekleede jongelieden tegen het lj geloopen, die zich beleefd verontschu digden. Even later bemerkte hij echter dat hem zun portefeuille was ontstolen, deze hield zeer belangryke stukken en 12000 francs aan banknoten in. Hij diende onmiddellijk een aanklacht in, en liet tevens bekend maken, dat de dief niet zou vervolgd worden, indien hij de «takken terugbrachtde 12.000 francs zou hy mogen behouden. De bestolene heeft tot op heden echter niets vernomen. Een klein handschrift. Weinigen zullen een Bulgaar Pai- kok evenaarden in de knnst van klein schrijven. Op een briefkaart schreef hij de Bulgaarsche grondwet, twee gedichten van Kipling en de openingsreden, welke in de verschil lende Enropeesche parlementen werden fehouden. Alles samen niet jninder an 12000 letters, Paikok deed over dit werk 3 maanden, en arbeidde er dagelijks 9 uren aan. Op den neus van zyn koning zou hij de namen kannen schryven van alle Bulgaarsche soldaten, die in den Balkanoorlog sneuvelden, met een „In Memoriam" er boven. Antithese V De tentoonstelling voor kinderlec tuur te Vlaardingen mocht Zondag middag niet geopend zijn, daar de gevoelens der kerkelijke partijen ont zien moesten worden. Vrijzinnigen vinden geen kwaad in *t bezoek eener tentoonstelling, voor sommigen alleen op Zondag bereikbaarde rechtzin- nigen achten dit echter Sabbathschen- nis. Onze commissie zag zich evenwel genoopt op den laten Zaterdagavond de geheele expositie ijlings af te breken, daar de zaal den volgenden Zondag middag gebruikt moest worden voor de oefeningen van een Roomsch- Katholieke dansclub. Dat stelt ons wel voor een humo ristische antithese, maar een andere dan met dit woord gemeenlijk wordt bedoeld(Onze Bode.) Te Tilburg zijn Woensdagmiddag drie woningen van den doodkisten maker Van Oers gedeeltelijk afgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. (Hold.) In de grensplaats Bocholt zakten Woensdag 20 kinderen en twee politie mannen, welke hulp boden, door het ijs. Met moeite werden zij gered. De Vredes-Marseillaise. De vriendes des vredes hebben het oorlogslied bij uitnemendheid omgezet in oen vredeszang, waarvan het eerste couplet luidt Allons, enfants de la Patrie, Ij© jour de gloire est arrivé, De la Paix, de la Paix chérie, L'étendard brillant est levé(bis). Entendez-vous vers nos frontiéres, Tous les peuples ouvrant leur bras, Crier a nos braves soldats Soyans unis, nous sommes frères Plus d'armes, citoyens, rompez vos [bataillons! Chantez 1 Chantons Et que la Paix féconde nos sillons I GOUDA, 28 Februari 1913. Aan de Raadsleden zijn door B. en W. de volgende ingekomen stukken toegezonden Gonda, 21 Februari 1913. Het Bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier, heeft tot ons het verzoek gericht haar te helpen aan een bergplaats voor het materiaal: ligstoelen, matrassen, de kens, enz. dier vereeniging. Aan dit verzoek zonden wij kunnen voldoen indien Uw Raad kan goedvinden dat wij daarvoor een gedeelte der zoldering van het gebouw der Werkinrichting tot wering der Bedelarij, wier Bestuur daartegen geen bezwaar heeft, aan de Vereeniging tot wederopzegging ter beschikking stellen. "Wy hebben daarom de eer U te verzoeken ons daarvoor wel Uwe mach tiging te willen verleenen. Gonda, 21 Februari 1913. Wü hebben een schryven ontvangen van ae Commissie van bijstand in het beheer dor Gemeentewerken, waarbij zy het voorstel doet om over te gaan tot de aanschaffing van twee paarden ten behoeve der Fabricage en in ver band daarmede tot het bouwen van een stalling op het Stadserf. Deze paarden zouden dan behalve voor allerlei fabricagedoeleinden tevens kannen dienen voor het vervoer der stoombrandspait. Door deze aanschaf fing zon natuurlijk het geld dat tot nu toe aan paardenhaar wordt uitge geven worden uitgespaard, doch daar tegenover zal iemand in dienst moeten worden genomen voor de verzorging dqr paarden. De kosten van aanschaf fing, daaronder begrepen het bonwen van de stalling, worden door de Com missie geraamd op f 3Ö00.welke uitgaaf aoor buitengewone ontvangsten zal kunnen worden bestreden. Wij kunnen ons met het voorstel der Commissie voornoemd wel veree nigen en hebben daarom de eer Uw Raad te verzoeken Uwe machtiging tot het doen der uitgave wel te willen verleenen. Tevens stellen wij U voor in verband daarmee te besluiten I. de volgende wijzigingen aan te brengen in de gemeentebegrooting voor 1913: 1°. aan artikel 3 van Hoofdstuk VII der Inkomsten: Buitengewone ontvangsten (Volgnummer 57) wordt een nieuw onderdeel h toegevoegd: „voorziening in de kosten voor de aanschaffing van twee paarden voor de openbare werken en voor het bou wen van een stalling f 3500. 2°. aan het artikel 11 van Hoofd stuk XV der UitgavenUitgaven, welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden (.Volgnummer 228) wordt een nieuw onderdeel o toegevoegd: „Kosten van aanschaffing van twee paarden voor de openbare werken en voor het bouwen van een stalling f 3500. II. dat op de begrooting der uit gaven van de gemeente voor 1913 wordt afgeschreven van artikel 3 van Hoofdstuk VOnderhoud van straten en pleinen (Volgnummer 126) een be drag van f 450.— en dit bedrag wordt overgeschreven op art. 1 van dat Hoofdstak Jaarwedden van het per- sonöel ten dienste van het beheer der openbare werken, enz. (Volgnummer 124). De uitsluiting in de sigarenindus^rie. In een vergadering van de besturen der te dezer stede gevestigde afdee- lingen van Patrimonium, den Chr. Werkmansbond, de Chr. Bakkersge zellen vereeniging en den Chr. Bond van Sigaren- en Tabaksbewerkers is besloten tot de oprichting van een steuncomité voor de uitgesloten Chris telijke sigarenmakers en tabaksbewer kers. Voor dit doel zal de ♦olgende week tevens een openbare vergadering worden gehouden. Sqcretaris van het comité is de heer M. Vjin Dorp, Gouwe 207, alhier. Mr. Dr. van de Laar dver den huidigen politieken tqestand. Voor de afd. Goutja van de Chris- telijk-Sociale Partij sprak gisteren avond in openbare vergadering in de sociëteit „Ons Genoegen" Mr. Dr. A. R. van de Laar, stichter dier "partij over „De huidige politieke toestand. De vergadering w^rd met een wel komstwoord en gebéd geopend door den voorzitter der afdeeling, den heer Biewenga. j De spreker van dein avond grondde zijn betoog hierop dat christendom en politiek niet zijn te scheidenspr.'s standpunt is gebaseerd op de sonve- reiniteit Gods en hij schaart zich aan de zyde van Groen van Prinstereren Keuchenius en van den Knyper van jaren her die het christendom in de staatknude hebben belichaamd. Het geloof is volgens spr. de grondslag van de maatschappelijke beschouwing. Spr. noemt zich christelijk en anti revolutionair, christelyk-sociaal. Het is spr.'s meening dat in het maatschappelijk leven groote dingen staan te gebeuren. De bevolkingstoe name wyst door de statistieken een ver der gaan op den weg van de nijverheid. Het Nederlandsche volk wordt in de toekomst een nij verheids volk. Dit vaststaand knoopte spr. hieraan een beschouwing vast over het gees telijk zijn der arbeiders. In Duitschland zijn door Lewen- stein onderzoekingen gedaan hoe de arbeider staat tegenoverden arbeid dien hij verricht. Het resultaat daarvan heeft aangetoond dat drie vierden dier men- schen hun arbeid met tegenzin ver richten. Bij hen ontbreekt alle arbeids vreugde en daarvoor alle levens vreugde. Spr- heeft toen verband ge zocht tussehen dat vreugdeloos bestaan en het gemis aan godsdienstig geloof en het onderzoek daarnaar ingesteld heeft spr. gezegd dat het overgroot© deel zich aan kerk noch godidienst iets laat gelegen liggen. De oorzaak van dat gemis aan vreugde is zeker ook te wijten aan de slechte arbeidstoestanden, die er heerschen, waardoor er is een tekort aan voeding in het gezin en er komt een zwakker geslacht. Spr. stelde dan de vraag wat te doen tegenover het toenemend on geloof, tot opheffing der sociale ellende. Volgens spr's antirevolutionair begin sel is daarop slechts één antwoord. Er zy een christelijk Nederland, een christelijke overheid, de openbare in stellingen in christelyken hand. In het openbaar onderwys mag den Christus niet worden beleden. Deze toestand moet weg, wy hébben het openbaar onderwijB op te eischen als het onder wijs van den christelyken staat. Het is Gods wil, en God is machtiger dan alle staatspartijen. De prediking van den Christus moet worden ingedragen in het openbaar leven. Bij den hnidigen politieken strijd geldt de leuze aan de rechterzijde Voor of tegen den Christus Spr. beziet deze leuze der coalitie nader. Ten opzichte van de school- quaestie maakt de coalitie het zich uiterst gemakkelijk. Zij eischen gelijk stelling van openbaar en bijzonder niet uitsluitend christelijk onderwijs. Die eisch om subsidie geldt dus ook voor de meest attheïstische bijzondere school, hetgeen spr. principieel strijdig acht met het antirevolutionaire begin sel. De gevoerde strijd om de christe lijke school is een strijd, waarop met trotsch kan worden gewezen, maar d© richting, die thans wordt gevolgd is niet anders dan het verwerpen der beginselen om geld. De coalitie helpt op deze wijze het ongeloof bevorderen Zij draagt do schuld dat het gods dienstig geloof wordt uitgebluscht. Nederland moet christelijk blijven. Het is de Christelijk-Sociale partij, die strijdt om de eere Gods tegen de coalitie. Zij wil geen heilige leuze aanheffen om een schoolwetregeling, een verkeerde tariefherziening, om dwangverzekering, om wat kiesrecht geknutsel! Dat daarvoor onder de kruisbanier wordt opgetrokken door een coalitie, waarvan de bondgenoo- ten onderling elkander verbijten, vindt spr. vreeselijk. Dat die ernstige principieele ver schillen in de coalitie bestaan, bewees spr. door aanhaling van het door Dr. de Visser gesprokene en door de rede van het kamerlid voor Ommen, Mr. Bichon van IJselmonde, in de „Ne derlander". als hoofdartikel afgedrukt waarin deze afgevaardigde ronduit zegt dat het volksdeel wordt ver- leugend. En het hoofdorgaan der Chr.- Historische parttj noemt die uitspraak eenvoudige oprechte taal. Geen enkele antirevolutionair heeft in de Kamer tegen die uitspraak geprotesteerd. Dat teekentHet optrekken dier drie heterogene bestanddeelen veroordeelt spr. ten sterkste. Er is inderdaad daar door verleugening ter wille van stem bussacces. Spr. ging na wat op het gebied van sociale wetgeving door het rechtsche kabinet is gedaan. De Bakkerswet Talma is gevallen en ook het ontwerp- Aalberse. De 10-uren motio ligt nog onafgedaan, wijl er geen eenheid bij de meerderheid is. Het verzekerings- atelsel-Talma lenigt geen sociale ellen de. Van de geringste loonen moet nog 4 ct. per week premie worden betaald. Waarom worden deze kosten niet be streden uit bedrijfs- en vermogens belasting Door de regeling van dezen minister znllen de kleine ondernemers ten gronde gaan, want zij, die het ook hard van noode hebben, worden op dezelfde schaal gewogen als de groot- industrieelen. De politiek der coalitie, zegt spr. is niet anders dan een con servatieve brandkast-politiek (Ap plaus.) Tegen verzekeringsdwang worden door velen consciëntie bezwaren ge opperd. Spr.'s partij wil vrijheid van verzekering, met hulp aan de kleine loonen door staatspremiebetaling. Geen staats voogdij, geen staatspen- sionneering ook, wijl deze laatste veel geld zal verknoeien voor pensioenen, die niet noodig zijn. Dan komt er ook geld beschikbaar voor verzekering tegen ziekte, tegen werkloosheid en andere redelijke oorzaken van loonder ving. Spr.'s partij wil steun verleenen aan wie stenn behoeven. Spr. stelde de vraag waarom in het ontwerp- Talma bij de 70-jarigen niet zijn opge nomen de zelfstandig staande men- schen, doch uitsluitend loonarbeiders Dz eerste hebben Bteun vaak evenzeer noodig. Wat de vrijzinnige concentratie aan gaat spr. noemde deze'n caricatuur van schijn-eenheid der coalitie. Het is spr.'s overtuiging dat deze concentratie een onding is, tot onvermogen gedoemd, waarom hij hoopte dat nimmer een concentratie-kabinet zal komen. Besprekend het verband dat door de coalitie is gelegd tnsschen de tariefs herziening en de sociale verzekering, de eerste te betalen door hen, die het niet betalen knnnen, noemde spr. deze regeling het grootste onrecht. Door deze samenkoppeling wordt de bedryfs- ondernemer drieledig onrechtvaardig gedrukt. Deze regeling beschouwde spr. als volksverdrukking, waarbij het a.-r. beginsel was verknoeid en ver klungeld. Wat de quaestie van leger en vloot ut, spr. zou zijn voor geheele afschaffing van den oorlog, die wreed is, maar waar dit nog niet kan worden bereikt, waar Nederland ligt tnsschen groote mogendheden, die elk oogen- blik het land zonden knnnen binnen trekken, daar past verdediging van eigen grond en daarom is spr. in deze omstandigheden voor een sterk leger en een sterke vloot. Ten opzichte van het kiesrecht staat jr.'s partij op een breed standpunt, Igemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, krachtens het a.-r. beginsel. Thans is het de macht van het ver stand en het geld, dat het kiesrecht bepaalt, spr. stelt daarboven de macht van God. De overheid, die van Gods wege gezag uitoefent, kan daarmede niet rekenen. Ten slotte zei sprekerer kome geen coalitie, geen concentratie, geen soci aal democratisch bewind, doch er kome een zakenkabinet, dat zal hebben te brengen evenredige vertegenwoordi ging, een eiach van billijkheid en recht, die door de christelijk-sociale partij wordt voorgestaan. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren W. Souffré, alhier en W. Havers uit 's Gra- venhage, terwijl door een ander enkole vragen werden gesteld. De heer Souffré verklaarde zich als anti-militarist en anarchist tegen den oorlog, welke van humanitair stand punt niet te verdedigen is. De sociale ellende, die er bestaat vindt zijn oor zaak in het privaateigendom. De ar beiders worden bestolen. Deb. ver klaarde zich tegen spr.'s geheele politiek, omdat ook deze aanleiding geeft tot corruptie, zooals die in ons parlementair stelsel ook bestaat. Als anti-militarist zou spr. in geval van oorlog de algemeene militaire werk staking willen zien geproclameerd. De heer Haver3 meende spr.'s betoog te moeten beschouwen als boerenbe drog, om zieltjes te winnen. Deb. ontzegde spr. het recht zich op te werpen als verdediger van het recht en de waarheid, waar hij staat op den grondslag van het christelijk geloof. Het geloof van andere, niet tot den christelijkon godsdienst behooronde volkeren, heeft ovenveel recht als dat van spr. Deb. kan zich niet verklaren hoe ëeh geloovig christelijk man zich be geeft op het terrein der vuile politiek. Spr's standpunt inzake den oorlog ip door geen redelijk verstand gbed te keuren. Deb. verklaarde spr. te bo schouwen als een fanaticus, die zijn dogma's wil doen overheerschen. Het christendoih heeft volgens deb. een failliot geslagen, daarvan verwacht deb. niemendal. Deb. spoorde aan dat ieder volgens zijn overtuiging moet handelen, en zicb niet iets moet laten opdringen, zooals spr. dat deed. Daar tegen toekende deb. verzet aan. Dr. van de Laar beantwoordde de sprekers, bestreed het attheïstisch standpunt tegenover zijn christelijk geloof en handhaafde zijn meening inzake den eisch van leger en vloot.f Spr. wees den heer Havers op ver schillende onjuistheden door hom aan gevoerd en stelde daarop gelegenheid open tot repliek. Beide sprekers repliceerden. Dr. van de Laar gaf daarop in zijn repliek een striemende critiek op het geen de heer Havers in debat en re- ftliek had te berde gebracht. Als eer» ijk strijder duldde spr. geen verdacht making. De vergadering, die in het late uur zeer woelig was geworden, betuigde aan spr.'s repliek insfenjming door luid applaus. Te ruim middernacht werd de ver gadering door den spreker met gebed gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor de uitgeslotan sigarenmakers Naar ons wordt gemeld hoeft deze collecte f 6.10 opgebracht. Gisteren maakte een bezoeker van een vischwinkel in de Stoofsteeg het den winkelier lastig door fiessohen met zuur te vernielen. Toen de politie verscheen om den man, die niet al te nnchter was, in te rekenen en naar het bureau te brengen, verzette deze zich daartegen. Wegens gepleegd verzet is nu door de politie procesverbaal opgemaakt. Financieele gelijkstelling. Woensdag had in het gebouw der R. K. Lees vereeniging alhier een bij eenkomst plaats van de Eeyw. heeren geestelijken dezer stad benevens ge nood igden uit alle katholiekenveree- nigingen van Gonda. Deze heeren constitueerden zich tot een plaatselijk comité tot bevordering der propaganda voor financiëele gelijkstelling van Bij zonder en Openbaar onderwys. Het dagelijksch bestuur werd mengestela uit de heeren dr. A. C. A. Hoffman, voorz.J. P. JAhsmann secr.H. v. Pelt, penningm.Q. H. Koemans en J. van Kooten, commis aarissen. De taak dezer commissie is, zoo lezen wy in de N. Zuid-Hollander, het volk inte lichten omtrent de werke- lyke verhouding, die er bestaat tns schen den geldelijke steun aan Bijz. en Openb. onderwijs nit de publieke kassen, en belangstelling en geestdrift te wekken voor de idee der gelijk stelling, welke enkel te verwachten is van een Christelijke regeering. Bonkoop. De politie te Öudewater is het mogen gelukken de daders op te sporen van de verschillende in braken die de vorige week alhier zijn gepleegd. Woensdagavond vervoegden zich aldaar 3 personen om nachtver blijf. Een van hen was in het bezit van een boekje waarop de naam dezer gemeente voorkwam. De politie, door het bericht uit deze courant met de inbraken op de hoogte, nam deze personen in streng verhoor en spoedig bleek dat men met de daders te doen had. Na alhier yoor den Burgemeester te zijn gebracht is proces-verbaal op gemaakt en zijn de verdachten naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage overbracht. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning' verleend aan de firma Bodelaijk en Koetsier broodbakkers alhier, tot het oprichten van eene bakkerij met heete luchtoven in de Nieuwstraat. Voetbal. Programma voor Zondag Fortuna—Olympia, A. J. Bronkhorst. Goudsche Voetbalbond. 1° kl. Gouda—Olympia 2, J. A. Plas- meijer. 2° kl. T. O. P. 2Waddinxveen, B. Sibbes. 3° kl. Do Struis 2—Waddinxveen 2, J. van Dijk. Olympia l gaat dus znn laatsten competitie-wedstijd in Vlaardingen spelen. Een sterk elftal zullen de blauw-witten thans wel niet in het veld kunnen brengen, zoodat we een over winning moeilijk kunnen voorspellen. Olympia's tweede zal daardoor zeker gehandicapt in de IJssellaan verschiy- nen, waarejoor Gouda wel niet veel moeite zal hebben. In de Wiqterdijk ontvangt verder T.O.P. 2 Waddinxveen, dat'momenteel no. 1 staat. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend:' 11.10 ure. Voorzitter: Mr. Jhr. van Nispen tot Sevenaar. Industrieele eigendommen. Bij den aanvang der vergadering was aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van internationale ver dragen tot bescherming van den in- dustrieelen eigendom. Na enkele opmerkingen van den heer de Beaufort (v. 1.), die ge heel onverstaanbaar is, werd het wets ontwerp goedgekeurd. Daarna werd voortgezet de behan deling der Invaliditeitswet. Aan de orde was art. 358, luidende: „Hy die op het tijdstip van het in werking van artikel 30 (de verplichte verzekering) den door ons te bepalen leeftijd heeft bereikt en blijvend inva lide is, heeft recht op een rente, indien hij aannemelijk maakt, dat hij, indien hij op dit tyastip den leeftijd van 70 iaar heeft bereikt of overschreden, krachtens een der voorgaande twee artikelen recht zou hebben gehad op een rente". De heer D n y s (s. d.) stelde voor den aanhef van dit artikel aldus te lezen „Hij die op het tijdstip van het in werking treden van artikel 30 den leeftijd Van 19 iaar hoeft bereikt en blijvende invalide is enz. De be doeling van dit amendement is door verandering van „den door ons te bepalen leeftijd" in den 19 jarige, de uitvoering van dit artikel los te maken na het tariefpotje". De leeftijd van 19 jaar houdt verband met invaliditeits- wachttijd van 156 weken. Zoolang de uitkeering is gebonden aan het tariefpotje, is de geheele uit keering schyn. Alleen wanneer dat potje een contante waarde heeft, zal fen de werklieden iets krygen. Het is alles apekool. De Voorzitter zeide dat dit geen parlementair woord is. De heer Days (s.d.). Zit 'm dat in den aap of in de kool. (Gelach.) Het is alles kool! De vrijheid, die de minister zich door het zelf vast stellen van den leeftijd voorbehoudt, kan tot dwaasheid leiden. De tariefwet is nog niet eens in staat van wyxen, en het kan nog wel jaren duren voor ze het Staatsblad bereikt. En eerst wanneer de opbrengst na aftrek van alle andere kosten, een winst geeft, zullen de invalieden een paar centen per week kunnen krygen. De heer Duys (s.d.) wijzigde zyn amendement, aangezien in het ont werp den 16-jarigen leeftijd als aan- vangsleeftijd is veranderd in 13 jaar, bracht hy dien leeftyd ook in zijn amendement aan en wijzigde 16 in 13 en 19 in 16 jaar. In stemming gebjracht werd het amendement verworpen met 64 tegen 4 st. (alleen soc.-democraten). Het art. werd daarop goedgekeurd. Bij art. 358 (rente in overgangs tijdperken) stelde de heer T r e u b (v.d.) voo rook bij de berekening van rente mee te tellen de weken, gedu rende welke de verzekerde niet ver plicht is zijn bijdrage te bekostigen. Minister Talma bestreed dit. Wel wilde de Minister een bemidde lingsvoorstel doen, dat hij zou ont werpen. (De vergadering duurt voort.) Tegen het protectionisme. Rio do Janeiro, 26 Febr. De regee ring hoeft besloten voort te gaan mot do herziening en verlaging van de beschermende rechten. Zij heeft den minister gemachtigd te verlagen en indien zulks noodig mocht blijken ge heel op te heffen de rechten, die ge heven worden op dep invoer van eerste levensbehoeften. Deze maatregel is genomen ten ge volge van protesten der bevolking tegen de duurte der levensmiddelen. Militaire aviatiek. Parijs, 27 Febr. Men meldt uit Turijn aan de MatinDe Italiaansche regeering stelt zich voor een buiten gewoon crediet aan te vragen van 12 millioep francs voor den bouw van een luchtvloot. De Albaneesohe kwestie. Pktersburo, 27 Jan. De Novoie Frómia schrijft dat indien Europa be sloot Skoetari aan Montenegro te ont nemen dit niet zonder bloedvergieten zou kunnen geschieden. De Hofmaarschalk van H. M. de Koningin, die Maandag naar den Tau- nus vertrok tot regeling van hot noo- dige in verband met H. M.'s verblijf aldaar, is weder te 's Gravenhage teruggekeerd. Demobilisatie van Rusland en 'Oostenryk. Parijs 28 Febr. Het „Petit Journal" meldt, dat Zaterdag officieel bevel zal worden gegeven tot demobilisatie. Tegelyk zal dit geschieden te Weenen en te St. Petersburg. 30 Veldartilleristen gedeserteerd. Uit de Alexanderkazerne te 's Gra venhage zijn 30 militairen gedeser teerd behoorendo tot het depöt van het 2e Reg. Veld-artillerie. Woens dagavond verschenen de manschappen niet op het appèl. Naar men verneemt hebben de mi litaire autoriteiten, die omtrent dl aanleiding tot deze massa-desertie niets uitlaten, zich in verbinding ge steld met de politie, teneinde tot op sporing der deserteurs te geraken. De Prins geeft op den voorplaat het portret van kolonel Weber en bevat voortB foto's en artikelen van schil derwerken van Verbrugge, het nieuw carillon op het raadhuis te Keulen, in den Balkan, de Violiste Kathleen Par- low, Oefeningen van do Amsterdam- sche brandweer, de prosidentswisseling in Frankryk, op het eiland Jamdena, Bouwmeester in Schakels, kroniek van de^week, personalia, enz. De Wereldkroniek opent met de pre- sidentswisseling in Frankryjc en geeft verder foto's en artikelen van het 50- jarig bestaan van Bronbeek, de kam pioen-springer Günther, het Bedfort te Gent, Rome onder snoeuw en de sneeuw in Rusland, schilderwerken, kroniek van de week, earicaturen, personalia, enz. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.7 te Shields, laagste stand 745.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind, meest zwaarbe wolkt, waarschijnlijk enkele regen buien, later iets zachter. VAN DEN 28 FEBR. 1913. WADDINXVEEN. GEBOREN Febr. 14 Tennis, ouders A.- Noorlander en P. Loeve. 15. Arie, ouders R. Oudyk en W. J. Ver boon. Ida, ouders K. Ellerbroek en A. Asscheman. Jacobus, ouders J. Koster en C. Tiele. 16. P. N. Brit semmer en N. Klomp. 17. Adriana, ouders A. Schotman en J. Kapoen. 21. Maria Pietronella, ouders A. van der Ben en C. Groeveveld. 23. Cörnelie Willem, ouders A. H. Dfecters van Leeuwen en A. Rozema. -»* Jan Cornelis, ouders A. van der Krans en A. M. Verzyden. 25. Jan, onders G. van Tilburg en M. M. Benschop. Staatsleenlncen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belasfcingvrye Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. 01)1. (Gr. Russische Spw.inii.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk en Crediet-faftel lingen. Ned. Bankaandeelen (ndustr Oudernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Angli American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Cmep. Cert. v. Gew. Aand. kol. Crediet Insteil. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand Ned. Handel-Mij. C.v. A Mijnbouw tfUin. Kotahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In dnstrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart H(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Taltak -Onderncra inren Bindjoy Tabak Mij. A. IMvcrseu Maxwel Land Gpapt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. dpoerwereo. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warsohau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor wég-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A WaSash Gew. Aand Premletaifflngen. Amsterdam Aand3 pet ye. TheL s-Re- Hoi Vorig# Koer#. Koert v«n beden. 78»/,, 78'/, 84l5/u 84'/, 62»/, 99'/, iob'/„ 86',, 86 90 86"/,, 81'/, 86'/, 81'/, 13"/,. w 11 69'/,, 68'»/,, 217 493/, 49"/,, 69'/,, 70»/, 24»/,, 24'/,, 62»/,, 62"/,, 186'/, 276'/, 189»/, 187 16»/, 16'/, 186'/, 72'/, 71»/, 184 183 579'/, 680'/, 526 192'/, 192 119 4'/, 4»/,. 110'/, llo'U 8"/„ 10'/,. 10'/, 89'/, 90 97'/, 97'/, 63»/,. 63»/,, 185'/, 86'/, 96 26'/, 27'/, 166 3"/,, 166 3 101»/ 101'/,, ■146', ngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3' 233/% pCt. Nat. Staatsf. nagenoeg onveranderd. Buitenl. idem. Culturen prijshoudend. Tabakken hooger. Petroleum beter, Amerikanen zeer vast. Mijnen vast. Rnbbers idem.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2