©2aJ.eua.d~ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGKZOJJDEN. Laatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant KilecleuhudelleAmstrrdim «6'fc, - - - - - - - Skoetari onmogelijk of .overbodig maken. Uit Constaptinopel wordt d.d. 2 Mrt. geseind Naar bevestigd wordt, is het Fransche stoomschip, waarop door de Hulgaarsche battery te Charkeui ge vuurd werd, door een projectiel geraakt waardoor een lek ontstond. Men slaagde er in het lek te stoppen heden kwam het schip te Conatantinopel aan. Het Italiaanscne schip, waarop de bat terij eveneens vaarde, draagt den naam „Ponza". Het schip ia zwaar bescha digd en moest op strand gezet worden. Alhier wordt gezegd, dat de Italiaan- sche gezant met kracht zal optreden, en dat een Italiaansch oorlogsschip naar Charkeai zal gezonden worden. Van het oorlogsveld. Naar te Conatantinopel officieel wordt medegedeeld, is gedurende de laatsto twee dagen voordurond sneeuw gevallen en heorscht er rust zoowel bij Boulair als Tsjataldsja. Gisteren heeft de vijand bij tussohenpoozen Adrianopel gebombardeerd. De ge zondheidstoestand der troepen is overal uitnemendde sneeuw hoeft geen enkele uitwerking op de troepen. OoSTENMJK-HoNGABIJK. De algemeene staking. Gisteren zou de algemeene staking te Boedapest uitbreken, de eerste poli tieke staking in Hongarije, waarmede de sociaal-democraten beoogen op do regeering een pressie uit te oefenen tot introkking van haar on-demoora- tisch kiesrechthervormings-ontwerp, en tot indiening van een ander, dat hot algemeene, geheime en directe kies recht zal invoeren. Men begint zich in de Hongaars» he hoofdstad, blijkens telegrammen van daar aan de Duitache bladen, als ge volg van de omvangrijke militaire maatregelen door de regeering geno men, ernstig ongerust to maken, dat men aan den vooravond van bloedige gebeurtenissen staat. De politie-presi- van Boedapest, dr. Boda, heeft het publiek gewaarschuwd, aan geen open bare betoogingen deel to nomen. Hij verklaart in oen officieele bekendma king, dat de staking, die in deoerste plaats tegen het parlement en zijn wet gevende bevoegaheden is gericht, vol gens par. 12 van do Strafwet door de autoriteiten als oproer wordt be schouwd, en dat in overeenstemming hiermede de geringste verstoring van de orde mot alle gewold, en tot wol ken prijs ook, onderdrukt zal worden De gewapende macht heeft de bevoegd heid gekregen ook van haar schiet wapenen gebruik te maken, on elke hulp of steun aan do stakers van uit de huizen verleend, zal onmiddellijk mot schietwapens worden gekoerd. Do deuren der huizon moeten 's avonds na 7 uur gesloten zijn. Zoolang de sta king duurt zal do stad op 87 punten militair bezet zyn. Mmoo. Uit Mexioo wordt dd. 2 Maart ge- •eind: De minister van financiën heeft gis teren een boodschap aan het Congres gezonden waarin hy machtiging vraagt tot het uitschrijven van twee leenin gen oen buitenlnodache van 100 mil- lioen en een binnenlandsche van 20 millioen posos. De eerste is bestemd voor algemeene regeeringadoelei ndent w.o. de uitgaven voor net leger, de andere voor de betaling van schade vergoeding voortspruitend uit de revo lutie van 1910, mot inbegrip van den Ohineeschen schadevergoedingseiseh van 8 millioen. In do boodschap wordt er bij het Congroa op aangedrongen het uitvoerend bewind te machtigen beide leeningon te sluiten op de voor- deeligsto voorwaarden, die te bedin gen zijn. latere telegrammen melden: Ver scheiden groepen gevangenen, dio uit de Belimgevangenis tijdens de revolutie waren ontvlucht, doch later weer ge vangen genomen waron en terugge bracht werden, hebben onderweg hun bewakers aangevallen. Dezen doodden er drie van #n verwonden er vyf. Aanhangers van Zopata hebben in een kloof nabij Ajnsco een militairen trein aangevallen. Het gevecht duurde een uur, vau de regeeringstroepen werden er 50 godood. maar dat hun voornemen is zoo spoe dig mogelijk de M. v. A. te doen ver schijnen, waarna het wetsontwerp voor openbare behandeling gereed zal zyn. ■Smakelooze verkiezingspropaganda. In de Chr. School te Lintelo gem. Aalten heeft ds. Barbas uit Hengelo (Geld.) in een lezing over het Chr. onderwijs, het volgende verteldIn de Chr. School is Jezus Koning, en op de openbare school staat voor Jozus Verboden toegang volgens art. 461 Wetboek v. Strafrecht. 55. I. van don Berghf. Tu- Amsterdam is in den ouderdom van 60 jaar overleden Z. 1 van den Burgh Limited, te Rotterdam. t De Bakkerswet. Het Centrum vernoemt, dat de voor steller» van kat B»kker«wet»ontwerp- Aalberse volstrekt niet van plan agn botshoofd in dan «ohoot te leggen, Vier kinderen verdronken. Zondagavond is naar de N. R. Crt. meldt een aan de Prins Bendrikkado to Amsterdam liggende, met zand ge- Inden schuit plotseling gezonken. In de voor-, zoowel als in de ach- torkaiuit lagen 2 kinderen te slapen, .1. 3 meisjes van ondersch. 5, 4 en Vi en een jongetje van 2'/j jaar, die allen verdronken zijn, zonder dat men iets kon doen om hen to redden. De schipper P. van den Akker en diens 28-jarige vrouw hadden zich juist even aan wal begeven. Terwijl zij in een café in de buurt zaten, hoorden zij op straat roepen, dat er een schip zonk. Ze snelden naar den waterkant, maar toon was het al zoover, dat er van hulp geen sprake meer was. Met geweld moest hun belot worden, dat zii zich in het reeds bijna geheel gezonken schip begaven, aangezien gij dan onvermijdelijk ook verdronken zouden zyn. Ken oogenblik tevoren was eon van de omstanders, op het gerucht, dat er kinderen jn do Kajui ten waren, nog in het achterruim ge sprongen, doen met het oog op het levonsgevaar, dat hij zelf liep, had hij het schip weer moeten verlaten. Brand weer, politie en do vele omstanders stonden volslagen machteloosgeen van de vier kindertjes kon gered wor den. De ongelukkige ouders waren door deze verschrikkelijke ramp zóó aangegrepen, dat zij beiden naar hot gastnuis gebracht moesten worden. Eenigen tyd nadat het schip geheel gezonken was, zyn er twee lijkjes op- gevischt. Tot kwart voor eenon in den nacht zijn de pogingen, om de beide andere lykios boven te brengen, voort gezet, doch tevergeefs. Ook gisteren leeft men vruchteloos gedregd. Nador meldt men Het derde kind, een 2'/|-jarig meisje, is thans uit hot water gehaalcj. Men is bozig hot achterschip to lichten, on hoopt dan ook het laatste kind, dat l'/a jaar oud is le vinden. Men herinnert zich, dat in den mor gen vau 15 Januari op het bureau van 'het hoofd dér magazijnen aan de Hem- brug ontdekt werd, dat uit de brand kast van dat hoofd, den kapitoin- kwartiermoester de W., een bedrag van ruipa f 16,000 aan bankpapier was verdwenen, zonder dat van eenige braak aan kast of bureau ook maar iets te bemerken viel. In verband hiermee is naar de N. R. Crt meldt, is de kapitein-kwartier móester W. Vrydag door twee officie ren aangohouden. Zaterdag is hy naar Haarlem, den zetel van den krijgsraad, overgebracht en daar in het provoost huis ingesloten. Do vordachto ontkent. Gisterennacht liepen twee mannen op de Leidschen straatweg tor hoogte van 't kasteel Oud-Wassenaar, in de richting naar Leiden, toen een hunner, zoo meldt de N. Crt, door een uit Den Haag komende in volle vaart zünde auto werd aangereden. Hy werd op zjjde gesmakt door de auto, die haar vaart niet vertraagde. Zyn kameraad, ■iende dat hij met eon bloedende wonde aan het achterhoofd bewuateloos bleef liggen, riep een voerman aan, die eenigen t^tl lator met paard en wagen naar den Haag ging. I)ezo nam den gewonde mee naar het posthuis aan de Koningsbrug aldaar, waar riien om streeks vier uur in den ochtend aan kwam. De post huiscommandant liet terstond telefonisch den eerste-hulpdienst waar schuwen. De man, die door bloed verlies zeer verzwakt was, werd door den dokter van dien dienst verbonden en daarna per auto naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht, waar zyn toestand wel ernstig doch niet levens gevaarlijk bleek. GOUDA. 4 Maart 1913. Door het steuncomité voor uitge sloten Chr. Sigaren- en Tabaksbewer kers was gisteravond eene openbare vergadering belegd in „Conoordia" waarin als spreker optrad de heer K. Kruithof, voor*, van den Chr. Bond van Sigaren- en Tabaksbewerkers in Nederland, te Maassluis. De voorzitter, de heer P.J. Kolyn, opende de vergadering met gebed, en gaf na een korte inleiding het woord aan den heer Kruithof. De heer Kruithof ving daarna aan met een behandeling van de kwestie waar het om gaat, nl. om de invoer ring van het gemeenschappelijk pro gram der 4 werklieden-organisaties, dat zooals onze lezers reeds zullen weten, bestaat nit de volgende 7 pun ten: afschaffing van den huisarbeid, opleiding van leerlingen, 10-urige ar beidsdag, loonregeling, afschaffing van grieven, het geven van bereide tabak en afschaffing van uitschot, welke punten spr. uitvoerig behandelde. Daarna ving spr. aan met een be handeling van de geheel* wordings geschiedenis der staking en uitsluiting, teeds in Augustus 1910 werden po- ingen aangewend door de 4 werk- eden-organisaties om het gemeen schappelijk program door de 3 groote organisaties van patroons, nl. het Verbond, doRoomsch-Katholieke Ver- eeniging en de Eindhovensche Pa- troonsvereeniging, te doen aannemen. In Dec. d.a.v. kwamen de antwoorden p de gestelde eischeu in en werden ie panton van 't program van de hand gewezenconferenties werden eveneens afgewezen. Een tijdlang bleef nu im de werk lieden-organisaties deze quaestie rus ten door het tusschen boide gekomen oorgesteldo debietseéht op tabak, doch daarna werden den 26 Maart 1912,weer pogingen aangewend. Zoo behandelde spr. verder het ver loop tot op heden, en spr. verklaarde hoe men van de zijde der arlieiders steeds getracht had tot oen oplossing te komen en hoe dit van de zijde der latroons onmogelijk gemaakt werd. Jet verloop van deze zaak hebben wy reeds m verschillende nummers ipgenomen. Voorstellen door de patroons aan geboden, konden niet worden aan vaard, omdat zij geen verbetering brachten, zoodat het gecombineerde hoofdbestuur er ten slotte toe over- i ;ing, de staking te proclameeren te totterdam, Dordrecht en Gorinchem, door haar ingedeeld in resp. le, 2o en 3e loonklasse. Daarop volgde het besluit van Het Verbond, dat, wan neer deze partieele steking niet opge heven worn, een algemeene uitsluiting zou uitgeschreven worden, wat ook is gebeurd, zoodat thans in het ge- heele noorden van ons land de arbei ders op straat zijn gezet, terwijl men in het zuiden nog blyft workon. Tegen deze „dood-druk-tactiek" van de patroons ging thans do strijd en spr. eindigde met een o.pwekking aan de workliedon om standvastig te bly- ven in hun streven. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt; evenmin wenschte iemand nog vragen te stellen De heer Kolyn sloot daarop met een opwekking om de uitgestotenen te steunen na dankzegging de verga dering. Er was niet veel publiek; de aan wezigen waren voor het grootste ge deelte sigarenmakers. Het prinoipieele verschil tusschen geloof en ongeloof. Gisteravond sprak Dr. M. H. J. Schoenmaekers voor de afd. Gouda „de Dageraad1* in de 'zaal der Sociëteit „de Réunie" óver „Het prin ele verschil tusschen geloof en. ongeloof.u i Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer K Harkink, kwam Dr. Schoenmaekers aan het woord. Deze spreker wees in den Aanvang zijner rede op het feit dat de vraag wat is geloof en wat is ongeloof vele harten en hoofden in beroering heeft febraoht. Er is, sooals spr. het uit rukte, een hongersnood om te komen tot helderheid van die begrippen. Deze juist is oorzaak dat er op dat terrein zooveel vervalsching bostaat. Spr wilde trachten te verduidelijken, welk» is de gemoeds,- en geestes-aard van den gelöovige en welke is die van den niet-geloovige. De vraag stellend „wat is ongeloof' beantwoordde spr. die door te zeggen: ongeloof is empirisme, het ontledend constateeren van de aparte dingen, het waarnemen der exacte byzonder- heden. De empirjptisehe beschouwing vraagt niet anders dan de daad alleen. Dit aannemend blykt direct, dat veel wat voor geloof doorgaat niet anders is dan empirisme, zy net dan een on nauwkeurig empirisme. Als voorbeeld haalde spr. aan, het geloof aan den historischen Jezus, alsook het spiri tisme. Terwijl het empirisme de ze k r h e i d ziet, durft net geloof v e i trouwen. Daarom staan deze be grippen lijnrecht tegenover elkaar. Spr. onderscheidde drie soorten van geloof, n.l.lo. het phantasiegeloof, 2o. het verstandsgeloof in de opvat ting van natuurphilosophie en So. het realistisch gedachtengeloof. Het phantasiegeloof vermooit de werkelijkheid, gaat dikwijls geheel daarbuiten, laat de realiteit rosten en verheft zich in ideeëlen gedachten- gang. Dit geloof viert in de beeldende ennsten haar hoogsten triomf. Het verstandsgeloof is krachtiger dan phantasiegeloof. Ook daarin plaatst de menseh zich tegenover het empi risme, doch nn met het verstand, het welk het geloof logisch wil uiteen zetten. Toch durft ook dit de werke lijkheid niet ten volle aanvaarden, maar laat het aan de gedachte over het geloof te bepalen. Het realistisch gedachtengeloof noem de spr. het hoogste. Dit geloof ver trouwt op de rede en wil wat de geboren werkelijkheid wil. In deze laatste phase van geloof ziet spr. het duidelijkst het verschil tusschen geloof en ongeloof. Het verstand is volgens spr. een contróle op het geloofde realistische gedachte verwerpt die contróle niet, maar houdt die in voortdurende san- raking met de waarheid. Het hoogere gebeurt niet door het verstand, maar door den voltooiden wil, de ziel den mfensch. Het verstand kan rede zijn door de aanhoudende hel dere onderscheiding van de waarheid. Dan eerst is het geheel vrij geworden van de nieuwsgierigheid en is geboren de ware vrijheid, de vrije mensch. Spr. resumeerde ten slotte het ge sprokene en doelde mede dat dit nader is uitgewerkt in zijn boek „Christo- sopkie* Aan zuiver geloof, zoo besloot spr., hebben wij .niets. De mensch moet midden in de wereld leven en vrij worden. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Op een tot den spreker gerichte vraag betreffende de moraaltheologie van den H. Liguori deelde spr. mede, dat het boekje, waar op door den vrager werd gedoeld, behoort tot die lectuur, die wordt uit gegeven voor een op schandaal belust publiek. De inhoud daarvan kan in geen enkel opzicht betrouwbaar wor den genoemd. De voorzitter bracht daarop den spreker dank voor zyn dichterlijke en diepzinnige rede. Het onroerend goed door Notaris R. W. H. Pitlo, te Gouda in veiling gebracht op 3 Maart 1913 is ingezet als volgt Perceel Spieringstraat f 1690.—, per- ceelen Raam No. 54 f 960.—, No. 52 f 800.—, No. 50 f 875.—, perceel Graaf Florisweg No. 1 f 2110.No. f 1025—, No. 3 f 535.—, No. 4 en 5 f 405.— elk, No. 6 en 7 f 390.— elk, No. 8 f 375.—, No. 9—11 elk f 360.—, Nos. 12 en 13 elk f330.—, No. 14 f 3Ö0.No. 15 f 295.-, No. 16 f 280.-, No. 17 f 250.-, No. 18-22 eik f 245.— en No. 23 f 260.—. De Christelijke Reciteervereeniging .Ons Genoegen" zal op 13 Maart a.s. in het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Westhaven onder leiding van den heer K. Wessels een uitvoering geven. „Christelijkheid" op zijn smalst. ira Hedenmorgen werd aan de Goud- sche burgerij bezorgd een circulaire vanwege het Gtüdsche Steun-Comitó alleen voor de uitgestoten sigaren- makets der christelijke vakvereenigin- gen, waarin verzocht werd de uitge stoten christelijke sigarenmakers te steunen door een bijdrage in geld, wekelijks of ineens. Wanneer wij ons oen oogenblik stellen op het standpunt van de onder teekenaars dier circulaire, waarbij ala voorzitter van het comité staat aange geven het antirevolutionaire raadslid, de heer P. J. Kolyn, en wij aanvaar den de juistheid der eerste alinea van die circulaire die luidt: „Van overbekendheid mag zeker ook voor U gerekend worden het feit, dat de werklieden in de Tabaks indu strie, tot de slechtst betaalde arbeiders behooren, dan komt het ons voor dat deze circulaire een bijzonder christelijke uiting is. zoo christelijk zelfs, dat de onderteekenaars de niet-chriatelüke sigarenmakers maar uitschakelen. Vol gens die eerste alinea hebben die niet-christelyke arbeiders evenzeer te weinig loon, maar de christelijke ver- eeniging ia zoo ohristelyk geen oent af te staan vau wat christenen en niet-christenen voor deze zaak zouden willen beschikbaar stellen. Een specimen van „christelijkheid' in dezen christelyken tyd! Heden herdacht de heer R. H. Cools, chef by de firma Wed. A. Pino, kleedingmagazijo, Markt alhier, zyn 25-jarig jubilé bij genoemde firma. Hem werden, zoowel aan huis ais j de firma, van vele zijden bloemen en getukwenachen in den vorm van telegrammen, brieven en kaartjes toe gezonden Boskoop. Vergadering van den Gemeenteraad van 3 Maart 1913 des namiddags 7V» uur. Voorzitter de Bnrgemeester. De notulen der vorige vergadering, worden, na te zijn voorgelezen, on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat da Heeren van der Tak en Loef hebban kennis gegeven deze vergadering niet te kunnen bijwonen. De Voorzitter doet daarna mede- deeling van de volgende ingekomen stukken l. Verslag van de werkzaamheden der Commissie tot wering van School verzuim, over het jaar 1Q12. Dankbetuiging van den Heer J. H. Vergragt voor zijne toegekende salarisverhooging. 3. Missive van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het besluit tot af- en overschrijving der begrooting, dienst 1912. 4. Schrijven van de Heeren J. Ramp Mz., J. van der Graaf, J. C. Visser, J. E. Evers en Jac. den Ouden, hpudende aanneming hunner benoe ming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens wordt voorgelezen een chrijven van de Heeren D. en K. Merman in zake de overname vau het g. Kerkpad. Adressanten deelen mede dat zij genegen zijn dit pad aan de gemeente te verkoopen op de voorwaarden in do laatste vergadering gesteld, mits de koopprijs dan met f 75.wordt verhoogd en alzoo ge bracht op f 500. Aangezien dit schrijven eerst Zater dag j.l. is ingekomen wordt op voor stel van den Voorzitter besloten dit stuk ter fine van rapport te stellen in handen van B. en W. Daarna komt in behandeling een adres van den Heer W. C. Boer waarbij deze mededeelt dat hij in 1909 zyn huis in de Bootstraat heeft gebouwd overeenkomstig de door B. en W. gegeven vergunning en aangewezen rooilijn, dat echter uit den kadaatralan legger blijkt dat hij daardoor heeft ingenomen 13 M2 van den openbaren weg, dat hij zijn huis niet op deze rooilijn zou hebben gebouwd wanneer hij had geweten dat de grond voor een gedeelte niet zijn eigendom was weshalve adressant den Raad verzoekt afstand te doen van alle rechten welke de gemeente Boskoop kan doen gelden op het perceel sectie A No. 2606. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld den bedoelden ge meentegrond aan W. C. Boer in eigen dom af te staan zonder daarvoor een koopsom te rekenen, onder voorwaarde dat de kosten vallende op dezen ver koop, komen voor rekening van adressant. De heer Guldemond vraagt of by mogelijken brand of afbraak de rooiïng zoo zal blijven; spreker acht het be zwaar gering en zou de koopprijs be paald willen zien op f 1. De heer Jongejan zegt dat het col- ge van B. en W. doordrongen was van de onbillijkheid en daarom geen koopprijs heeft voorgesteld. Spreker zou echter tegen de geringe som van 1.geen bezwaar hebben. De heer Grootendorst ondersteunt het voorstel van den heer Guldemond, waarna dit döOr B. en W. wordt over genomen. De heer Endtz is juist na hetgeen door den heer Jongejan is gezegd in zijne meening versterkt om geen koop prijs te rekenen; adressant heeft bij het bouwen de voorschriften van B. W. opgevolgd, bovendien komen de kosten van overdracht voor zijn rekening. De heer Lünnemann zegt dat het voor adressant hierdoor niet slechter is geworden, 13 M2. gemeentegrond is door hem toch ingenomen. Het voorstel van den heer Gulde mond in omvraag gebracht wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen, tegen de heeren van Gelderen, Endtz, van Wilgen, Ottolander en Nieuwe- steeg, voor de heeren Lünnemann, Jongejan, Grootendorst en Guldemond. De heer Ottolander neemt daarna het oorspronkelijke voorstel van B. en W. over, dat wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Guldemond en Grootendorst. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een adres van J. van Beek, ge meentes traatmaker om zyn loon in evenredigheid te willen brengen met dat der andere gemeente-werklieden. B. en W. stellen hieromtrent voor zyn weekloon met f 0.50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 11.50. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van een schrijven van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar heeft tegen het in de vergadering van 20 Deo. 1912 genomen besluit tot ver hooging van het maximum bedrag van den hoofdei, omslag van f 25000. tot f 50000.—. Naar het oordeel van Z. E. schijnt door het maximum op f30000.— te stellen voldoende met de behoeften welke in de naaste toekomst te wach ten zijn, rekening te worden gehou den. Naar aanleiding van dit schrijven wordt door B. en W. voorgesteld het raadsbesluit van 20 Dec. 1912 in te trekken en het maximum van den hoofdelijken omslag die voor deze ge meente mag worden geheven te be palen op f 40000. Dit voorstel wordt, na in omvraag gebracht te zyn, met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens wordt met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders voor on derhands aan te besteden 1. de inbouw van een 8 retorts half generator gasoven door den heer H. Burgemeister Jr. te Heerlen voor f 4660. - 2. de levering der benoodigde gas- toestellen met ge wijzigden koeler en wasscher op te dragen aan de machine fabriek Louis Smulders en Co. te Utrecht voor f 4810. In verband met de groote toename van het gasverbruik woidt door Bur gemeester en Wethouders voorgesteld yen crediet te willen verleonen van f23500v— voor den bouw van een tweeden gashouder met een nuttigen inhoud van 1500 M3, waarbij het voor nemen bestaat dezen zoo in te richten dat hij getelescopeerd kan worden wanneer de gasberging later blijkt weder te klein zijn. Hierdoor kan de inhoud op het dub bele gebracht worden terwijl dan voor een dergelijken gashouder slechts een fundatie noodig is. De heer van Gelderen vraagt of het niet gewenscht is dezen gashouder direct grooter te maken voor het ge val dat de eerste gashouder eens bui ten werking kwam te geraken. De heer Guldemond acht direct telescopeeren nietgewenscht inverband met het meerdere kapitaal dat hier- voor'noodig is. De heer Ottolander sluit zich hierbij aan. Het voorstel, daarna in omvraag ge bracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van een besluit tot af- en overschrijving op verschillende posten der begrooting 1912 met algemeene stemmen wordt dit besluit vastgesteld. Tenslotte wordt met algemeene stemmen vastgesteld het suppletoir kohier van Schoolgelden voor het dienstjaar 1912, tot een be drag van f 20.10. Bij de gebruikelijke rondvraag in- formeert de heer Ottolander wanneer de' pomp in de Dorpstraat door een fontein zal worden vervangen, waar toe eenige maanden geleden door den Raad is besloten. De Voorzitter ant woordt dat het in de bedoeling ligt dat dit binnenkort zal gebeuren. Verder vraagt de heer Ottolander of het in de bedoeling ligt van B. en W. dit jaar de boomen in Reijerskoop te snoeien, spreker acht het dit jaar de geachikste tyd. De heer Lünnemann zegt dat het plan is hiermede tot het volgend jaar te wachten, aangezien de takken nog zoo dun zyn. Op de vraag van den heer Ottolander wat door den heer Schaum in deze is geadviseerd blykt dat de heer Schaum de snoeiing ook dit jaar zou wenschen, waarop ée heer Ottolander zegt dat het hem genoegen doet dat dit advies met zyne meening overeenkomt. Ten slotte verzoekt de heer Otto lander aan B. en W. eene wijziging te willen voorstellen in de verordening op het schoolgeld wat betreft de eerste klas en deze in overeenstemming te brengen met de verordening op den hoofdelijken omslag. In deze klas toch wordt gesproken dat schoolgeld zal worden geheven van hen die in den hoofdelijken om slag zijn aangeslagen naar een inkomen van f 300.f 500.— terwijl de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud f 400.bedraagt. Daar verder geeu der leden meer het woord verlangt, sluit de Voor zitter de vergadering. De daders welke verleden week in de Biezen uit baldadigheid ver ■cheidene draaien uit hdtk stoel heb ben gelicht en in het water geworpen, zijn door de politie opgespoord. Tegen hen is procesverbaal opge maakt. Op Zaterdag 8 Maart a.s. des avonds 8 uur zal in het hotel Klaassen het 2e volksconcert worden gegeven door het Nederlandsch Muziek-Paed agogisch verbond. Woerden. Voor het examen nut tige handwerken slaagden gisteren te Utrecht de dames A. van Vliet en B. Engel, alhier. Waddinxveen. Door den Brigade commandant der Rijks veld wacht te Gouda is alhier Zondagmiddag aan gehouden en gearresteerd zekere H. v. V. welke wegens het vele misbruik maken van sterken drank, zal worden opgezonden naar eene Rijkswerkin richting. Stolwijk. Het bouwen eener Dok terswoning voor het Gemeentebestuur Ialhier, is gegund aan den laagsten inschrijver, de beer J. Baas alhier, voor zijne inschrijvingssom van f 7990. Bij het lossen van superphosfaat uit een Rijnaak, liggende voor het Raadhuis, reden, door het schichtig worden der paarden, twee wagens op elkaar. Persoonlijke ongelukken kwa men echter niet voor. Bergambach t. Vrijdagmiddag ont spoorde bij het dorp alhier een gela den zandtrein, waardoor vijf wagens uit de rails slingerden en gedeeltelijk werden vernield. Persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Capelle a. d. IJsel. Bij de aan besteding van den bouw van een ca techisatie-lokaal, in de buurtschap Keten alhier, werden 11 biljetten in geleverd Metselwerk, L. De Wit f 1334; W. Pols, f 1234; J. J. Looijen, f 1189 Timmerwerk A. Buis f 1078 C. Buis, f 999 Verf en glas K. J. Jongkind, f 228 E. Maat, f 225 J. Maat, f 219 W. P. Schouten f 208 A. Herfst, f 146 ;l IJzor lood en zink H. Bos, f 147. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Krimpen a. d. Lek. In de Za terdagavond gehouden vergadering der Antirev. Kiesvereeniging werd een strijdkas gevormd voor de a.s. verkiezingen. Tot gecommitteerden naar de centrale vergadering werd ge kozen de heer M. Hak en tot diens plaatsvervanger de heer C. Kooyman. Besloten werd een openbare verga ring te houden met dr. Beumer uit Utrecht als spreker over het ontwerp- Tariefwet. Daarna werd door den heer B. Vermeer een lezing gehouden over „Wat denkt u van 't werpen van het tot". Zondag ontstond er in de wo ning van A. v. d. Werko een begin van brand, 'twelk al. zeer spoedig in omvang toenam. Door het krachtdadig optreden der buren mocht men er in slagen het vernielend element te stui ten. Assurantie dekt de schade. Oudewater. Zondagmiddag brand de van W. Schild aan de Hoogebrug te Hekendorp, een kapbergje af. doof dat kinderen met lucifers speelden. Een geit kwam in de vlammen om ook al het hooi. Niets was vetftekerd. Zevenhuiten. De pas opgerichte veilingsvereeniging hield een vergade ring, welke werd bijgewoond door den heer Tanis uit Zegwaard, die een ontwerpreglement ter hand bracht, dat met algemeene stommen were vastgesteld. Het ledental was tot 25 geklommen, terwijl steeds nieuwe loden toetreden. Een definitief bestuur werd gekozen, bestaande nit de heeren G. J. Plaizier, voorzitter, G. Sol, vice-voorzitter, A. Kunsten, secretaris, penningmeester C. Voorwinden en J. A. Vos, die allen hun benoeming aannamen Het bestuur besloot de eerste veiling te houden ep Woensdag 5 Maart in de Kolfbaan van den heer J. A. Vos. Een dochtertje van 4 en een zoontje van l'/j jaar van den winkelier G. Vaandrager, zijn door het omvallen van- een brandend petroleumtoestel, waarop een pot kokende koffie stond, deerlik gebrand. Terstond is genees kundige hulp gehaald. Men vreest voor het leven der kinderen Lekkerkerk. Alhier is op 58-jari- gen leef tyd overleden dr. L. A. Van Langeraad, predikant by de Ned. Herv. Gemeente* Zyn heengaan is voor de wetenschap een groot verliet. Dr. Van Langeraad heeft gestaan te Nieuwveen (1883\ Stolwijk (1887) en te lekkerkerk (1895). Hij was een van de beste leerlingen van Acquoy en heeft zich in de vaderlandsche kerkgeschiedenis door menig werk ud geschrift hoogelijk onderscheiden. De teraardebestelling had heden onder groote deelneming plaats. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. De actie in de sigatenindustrie. Geachte Redactie Het zij ons vergund, naar aanleiding van de hedenochtend rondgezonden circulaire vanwege het Gondsch steun comité alleen voor de uitgestoten siga renmakers der Christelijke Vakvereeni- gingen, om wekelijkschen steun of een Mjdrage in eens tot bestrijding der kosten van onderhond van de uitge sloten tabaksbewerkers, hot volgende onder de aandacht te brengen waar voor wij gaarne plaatsruimte ver- zoèken. De circulaire zegt, zonder bewijs daarvoor bij te brengen, dat het van ovorbekendheid is dat de werklieden in de Tabaks-industrie tot de slechtst betaalde arbeiders bohooren. Tot weerlogging daarvan zullen de Goudscho werkgevers in deze industrie de betaalde loonen publicoeren, ten- eindo daaruit te doen zien dat deze loonen in geen enkel opzicht gerokond kunnen worden tot wat in de genoem de circulaire wordt vermeld. Waar deze aantijging, gedekt door den naam van den bekenden heer Kolijn velen wellicht aanleiding zou geven tot hot verleenen van steun, daar wachtte men enkele dagen, ten einde zelfstandig te kunnen oordoelon. Do andere in de circulaire genoemde motieven zyn roods eerder van onze zijde met feiten toegelicht en zullen nog nader worden .weerlegd. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Het beduur der Vereenioing van Tabaks- en Sigarenfabrikanten voor Gouda en Omstreken. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend: 11.15 ure. Voorzitter: Mr. Jhór. van Nispen tot Sevenaar. Kleinere wetsontwerpen. Aan do orde waren eenige kleinere wetsontwerpen. Goedgekeurd werden het wetsont werp bescherming van handels en fabriekswerken binnen de ressorten van consulaire ambtenaren, die rechts macht uitoefenen. Bn het wetsontwerp wijziging van de akte omtrent de Rijnvaart wenschte van LvndenvanSandenburg (r. k.) alleen op te merken, dat hier mede do kwestie van tractaat als wet niet ib uitgemaakt wanneer de Kamer zioh vereen igt met de voorstellen van de regeering. De minister van buitenlandsche zaken, dhr. de Ma rees van 8win- deren zeide, dat de regeering accoord ging met die opvatting. De heer van Lennep (c.h.) kan er zich niet moe vereenigen dat dan die ambtenaren zooveel macht zullen verkrijgen. Spr. wenschte die ingekort te zien. De Minister van Buiten landsche Zaken had daar geen bezwaar tegen en nam een desbetref fend amendement over, waardoor de belangen van beklaagden en verdach- dachten beter gewaarborgd zullen zyn. Het wetsontwerp werd goedgekeurd evenals die betreffende vaststelling van, eenige bevoegdheden van de consuls en diplomatieke ambtenaren in enkele Staten en de goedkeuring van het verdrag tusschen Nederland en Rus land over de wederzydsche erkenning van naamlooze vennootschappen. Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp wyziging der Loterij- wet 1905. De heer Ter Laan (s.d.) geloofde niet, dat men zoo tevreden icon zijn over de werking van de loterywet. De kleinere loteryen-en tombola's, on schuldig vermaak voor velen zyn on mogelijk gemaakt, maar de groote toteryen zooals de paardenloteryen blyven mogelijk. Dat is belachelijk. Tevens vroeg spr. of geen toezicht noodig was op loteryen voor een lief dadig doel. De heer Lieftinek (n.l.) sloot zich daarbij aan. Doodonschuldige ver- maakjes worden tegengegaan. Maar de weldadigheidsloteryon blijven bestaan. Voorts wordt de beurs over stroomd door allerlei loteryen. Zelfs groote steden geven premietoten uit Hier znigt men den mug uit. De Minister van Justitie ad interim, de heer Heemskerk was van meening, dat deze opmerking meer naar aanleiding dan over dit wetsontwerp werd gemaakt. Lote rijen voor een liefdadig doel zyn eigen lijk geen loteryen. De bedoeling is feite lijk alleen gelegen in de bestemming van de opbrengst. Spr. voelde niet veel voor de tom bola's en de loterijen. Het is zoo flauw werk. Men bedenke echter dat by iedere wet, die iets verbiedt, zich onschuldige gevallen voordoen, die tevens verboden worden. Toezicht op weldadigheidsloteryon wordt gehouden door de politie d.w.z. men gaat na of de opbrengst werkelijk besteed wordt voor het doel waarvoor de lotory wordt gehouden. Nadat eenige sprekers waren be antwoord, werd art. 1 in stemming gebracht en aangenomen met 31 tegen 20 stemmen. Het wetsont werp werd daarna «on der hoofdelijke stemming goedgekeurd. (De vergadering duurt voort.) Naar „het Volk'1 met zekerheid meent te weten, is de voorzitter van de Tweede Kamer voornemens mor gen voorstellen aan de Kamer te doen om na Pasohen de Ziekteverzekerings wet aan de orde to stellen, waardoor de Tariefwet van de baan geschoven zou zyn. Hedenmiddag is een schuit, komen de van de Veemarkt van Leiden, bij Leid8chmidam omgeslagen. Een 50 varkeus verdronken. Tokio, 4 Maart. Nnraazn, hot win terverblijf van den Keizer en vele aristocratische families is door brand geheel verwoest. Nadere bijzonderheden ontbreken. Budapest, 4 Maart. Hedennacht verluidde, dat de algemeene werksta king vanmiddag zou worden afgekon- digd. De Provinciale Staten van Zuid- Holland kozen heden tot lid van de Eerste Kamoi (vao.-Havelaar) don heer Jhr. Mr. N. C. de Gijselaur (c. h.), burgemeester van Leiden, met 46 stem men. Het oud-Kamerlid A. Plate (v. 1.) verkreeg 25 stommen. Auto-aanslag. Berlijn, 3 Maart. Over den auto- tomobielaanslag op den heor Plunz wordt nader gemold, dat het hier een roofaanval geldt, welk zorgvuldig was voorbereid. De roovers hadden zich vermoedelijk op het veld in de nabij heid van den weg verstopt, om aldus de gevolgen van don aanslag aftewach- ton. Dat het hun niet gelukt is iets te stelen, schryft men toe aan de om standigheid dat zij gestoord werden en eenige oogenblikken later nog oen auto naderde. Mexico 3 Maart. Verschillende groe pen gevangenen, die uit de gevange nis ftTStUem ontvlucht waren tydous de revolutionaire opstootjes zijn weer gegrepen en in de gevangenis opge stoten. Onderweg hebben zij de wakers aangevallen. Deze maakten gebruik van hun wapens en schoten drie van de gevangenen dood. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Clermont, laagste stand 707.9 te Vestmanover. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige tot krachtige meest zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde tem peratuur. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pry zen waren voor 1ste kw. 43, 2e 89 en 3e 33 cent por half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goeden aanvoer, l»te kw. 35, 2e 31, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer 1ste kw. 35 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Handel in vet vee stug doch prijs houdend, Vette Kalveren in de beste soorten dnur mindere kwaliteiten lager. Stieren prijshoudend. Op de magere markt was de handel iets vlugger vooral in jong vee. GEBOREN. 2 Wilhelmu. Hendri- ku. onder» J. F. de Zeenw en C. M. van den Hoek. 4. Cornelia Gerritje onder» T, de dong en O. Scheer. Geertje ouder» W. van defi Wonde en J. de Bruijn. Johannes Panln» ouder» J. G. Reuring» en A. Ever- ling. OVERLEDEN. 1. Rolina Bakker wed. van R. Oo»tingh 69 j. 2. Maria van Tol wed. van J. Vermeulen. VAK DÏJt 4 MAART 1913. SUafsleruiucen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pot. Oostonr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.tny.) 1898 4 pet. bi. Obl. iNioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet- Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuula Dipl. Schuld 1905 3 pet (tank eiCrtélet Instel lingen. Ned. Bankaandoelon Industr (taderiieiuliifen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelt ing A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kot. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod.Handel-My.O.v.A Mijnbouw Nijen. Ketahoon" Mijnbouw „Mji- Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dorische Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon.Ned.My.totExpl. v. Pet-r. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Nekeepvaart MUea. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Talak -Ondernemlnren Bindjey Tabak My. A. Dherien. Max wel Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. gpoerwexea. HoR IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Prenjieleenincen. Amsterdam Aand3 pet Hongaryo. Thel s-Èe- gnlirnnga-Gea. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nationale Staatsfondsen tamelijk prijshoudend, Buitenlandsche soorten kalm, Culturen vast, Petroleums ge- drukt. Tabakken ondertoon vast, Amerikanen tamelijk gunstig, Mijnen voor Great Cob&rs hooger, Rubbers ■til. Vwig. Un Koert in hodon. 77», 78 86 62'/, 63'/, 99»/,. 86 90 V, 86»/, 81% 85%. 44'/, 103»/,, 103"/,, 83'/, 68'»/,, 218 60'/, 61»/,, 71'/, 717, 24'/, 24»/, 1, 63 64 189 276'/, 189'/, 286 17'/, 17'/, 192 75'/, 200 74 186 183'/, 686 584'/, 526 191'/, 192'/, 118'/, 47, 47" 1177, 116 3"/,. 3'/, '0'7, 10 7, 90 90 97'/, 97'/, 637, 03»/,, 1867, 86% 96 96%, 28'/, 287,. 166 47 167 '4%. 101%, 101'/,, 160 v

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2