Had. ISEL ITS, and el: PPIJ E, Alter DE GEWETENLOOZE. No. 12114 5 Maart 1913. ZBxLitexxlaxxd. Bixxn exxls.xi.ca.. Buitenlandsch Nieuws.' recht 269* LAG, ’EWAAR- en .eskleeding. )f gedeelten 51e Jaargang. Eerste Blad. Gouda, rr in a Heeren Woensdag XTle-kx-wsy exx ^.d.“v-©rt©zxtï©“ól©ud- voor <3rou_d.se ©zx Oxxxstr©3x:©zx. Verachijiit Jagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zou- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. LE. ALTER ne noodig AGEK” ich zelf. FEUILLETON, GE It- i i hot gevolg van ie stad aan huis (Wordt vervolgd). i&Zn., Goods L De oorlog in den Balkan. Turkije vraagt de bemiddeling der Dit Nummer bestaat uit twee bladen. Z. K. H. do Prins dor Nederlanden hertog van Mecklenburg hooft aan vaard het Beschermheerschap van do groote Provinciale Tuinbouw-tontoon- stelling, die medio September 1913 te Breda zal gehouden worden. (llbld.) Invaliditeit- en Tarief wet. Het Nationaal Arbeids Secretariaat hooft oon adres gericht tot do Tweede Kamer met hot verzoek do Invalidi teitswet on de Tarief wet te verwerpen. (Hbld.) f 1.25 1 50 mogendheden voor den vrede, zonder daarbij bepaald qmschroven voorwaar- den to stollen, doch het weigert boslist een oorlogsschatting op te geven welke ook. ie, 8 u, lezing akhouden, enz. eunie4 Concert GOEDSCHE COURANT. ?R IJS V A N H A BONN E M E N f? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post w 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tienoeweg 04, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren FhUsTeR ARVÊRTENTiTN: Van I—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer v. 0.10 BU drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van I5 regels f0.85 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. He»lamos I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. joed. f en A.DRHS'. ■ht 2Ö9‘ AG. ontwernvoorgestelde tegemoetkoming (vermindering van huurwaarde) aan logementhouders en de verhuurders van gemeubileerde woningen op bad plaatsen e. d., ook uit te strekken t ot Koffiehuishouders en restaurateurs. Kamerverkiezingen 1913. Uit het district Beverwijk wordt aan do (n. r.) Rott. geschreven, dat er ge ruchten loopen, dat or in hot district Beverwijk plannen worden beraamd een Christolijk-historisch candidaat te stellen tegen<Wor het aftredende lid, den heer w. C. S. Pastoors, Roomsch* Kath. Het zou dan iemand moeten zijn van den (’hrist.-historischen tint van don heer Bichon van IJsolmonde, het bekende Kamerlid voor Ommen. „Aan de verkiezing van zoo iemand zou dan medewerking verleend wor den door de vrijzinnige concentratie.” door het raam naar de nieuwsgierige landgonooten voor hot hek. Zo zag wat bleekjes, maar maakte van een afstand gezien toch niet den indruk, van ongesteld te zijn. Wij moesten weer weg, dit was maar goed ook, want juist kwam een politieman ons op ge- strongen toon vragen, wat wij daar uitvoerden en waarom wij met den hoed gezwaaid hadden. Zonder het te willen, hadden wy oen „volksoploop" van 2 personen veroor zaakt I En de burgemeester had hot ook al gezien en er een opmerking over gemaakt. „Ruho” is de eerste burger plicht. In het bowustzyn, dat ons konink lijk huis goed bewaakt wordt konden wy naar Frankfort terugkooren. I geregeld tydig ontvangen van m, vermakel^k- d*n in onze mieu, 8l/4 uur, „De Ambachts- e. O.u e Kruis“8uur, r. Reciteer Ver. der zaken gedwee de portefeuille met ambtspapiqren nadroeg. Zolfs in den ■vrijen tijd werden nog beraadslagingen gehouden, die tot in den nacht werden voortgezet. En Herbst pruttelde nooit, dapper hield hij vol, als een trouwe jachthond, die aan de zijde van den iager steeds oplettend uitziet. Klothilde was het, die hom aantrok, die voor hem het middelpunt van deze ganscho weelderige omgeving vormde, waarin hij zich zoo op zijn gemak voelde. Met het vernuft van een vrouw, die eindelijk het begeerde doel bereikt heeft, was zij hem tot nu toe uit den weg gegaan, ofschoon ze wist dat hij op een wenk van haar weer aan haar voeten zou liggen, zij las het in zijn blik, die opvlamde, zoodra hun oogen elkaar zochtenze voelde het in zijn warmen handdruk, zij merkte het aan al die kleinigheden, waarvoor de arge- looze echtgenoot gewoonlijk geen oog heeft, maar die den geliefden niet ontgaan. Zij had hein voor verstandig gehouden," meende, dat alles voorby was en zag nu met stillen angpt zijn oude liefde herleven. Haar moeder woonde nu bij hen, want men ging reeds den winter tege moet. Op zekeren avond wilde het toeval, dat mevrouw Teichert niet |huis was, toen Herbst vóór Glaser terug- Turksohe financiën. l)d buitonlandsche .gedelegeerden van den Raad van administratie der Ottomaansche Schuld die hun ontslag, hadden ingediend, namen aan de bij eenkomst op gisteren fan de commis sie van den Raad van administratie deel, omdat het incident dat tot het ontslag aanleiding gaf, is uit den weg geruimd. Men besloot in beginsel tot voorloopige verlenging van de con cessie dor tabaksregie voor 7 iï 8 |aar. Demobilisatie. Volgons de „Reicbspost.” te Weenen zal het torugroepen dor troepen aan de grens van Oalicië a.s. week begin nen. De regeeringen to Petersburg en te Weenen zijn net in beginsel over het terugroepen eensr doch zijn nog niet tot een vergelijk gekomen qyer den tekst van het communiqué, het welk dienaangaande zal opgesteld wor den. Niet alleen zullen domooilijkheden der redactie spoedig uit den weg ge ruimd moeten worden, dóch zullen deze bovendien van gcenerloi invloed zijn op het besluit, door de beide ré- geeringon genomen om de buitenge wone militaire maatraden aan beide zijden dor grens in te trokken. De actie ter zee. Naar uit Corfou aan de bladen wordt gemeld, hebben 10 transportschepen met Grieksche troepen gisteren Corfou verlaten, vergezeld door den kruiser Psara en torpedobooton. Zij zijn in noordelijke richting vertrokken. In don namiddag hebben oorlogschepen Santi Quaranta gebombardeerdde Turken antwoordden niet. De transportschepen zijn des nachts te Corfou teruggekeerd. Naar gemeld wordt, hebben de Grie ken Banti Quaranta bezet. Gisteren hebben we er op gewezen, dat het bestaan van twee «talengroe pen zoo allergevaarlijkst is voor Euro pa. Steeds scherper wordt de verhou ding tusschen beide groepen en onder de leuze slechts den vrede te willen wordt de bewapening in steeds vlugger tempo opgevoerd. Duitschland zaait soldaatjes, zooals Braakensiek de vorige week zoo ka rakteristiek teekende, Frankrijk doet hetzelfde. Duitschland maakt nieuwe vlootplannen, Engeland bouwt nog vlugger, bouwt nog meer, 16/10 is de leus, maar eenig resultaat heeft deze z.g. verzoeningsbreuk nog niet ge bracht. En elk lid van den Driebond of van de Entente wordt door zijn medeleden opgepookt toch ook vooral het zijne te doen tegenover den alge- meenen vijand. Elke toenadering die mocht kunnen ontstaan tusschen landen van verschil lende Statenbonden, wordt van te voren reeds getracht onmogelijk te maken. Toén de Keizersbijeenkomston te Baltisport aanleiding gaven tot het vermoeden, dat de verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland eenigszins welwillender werd was ©ogenblikkelijk de Fransche minister president Poincaré er bij om door een reis naar St. Petersburg de Entente tusschen beide landen wee» nauwer aan te halen. Of de Fransche gezant te St. Petersburg, de heer Louis niet bij machte was de verstandhouding nog te verbeteren, de samenwerking nog intensiever te maken, dat weten we niet. Maar zeker is dat ’s mans gezondheid dezer dagen zoo is ach teruitgegaan, dat hij zijn ontslag heeft gevraagd (moeten vragen) en thans is vervangen door den heer Delcassé. Men vertrouwt dat dit zal zyn „the right man on the right place”. Om den Russischen bondgenoot nauwer aan zich te verbinden, heeft de Fran sche regeering het noodig geoordeeld om den heer Delcassé die de laatste jaren zoo’n belangrijke rol in de bui- tenlandsche staatkunde heeft gespeeld, naar St.-Petersburg af te vaardigen. Met verrassing is dit bericht alge meen ontvangen. Wie den heer Del- Personeel© belasting. Do Tweede Kamerleden, Treub, Do Klerk, Ketelaar, Heemskerk, Janssen, Aalberse, Van Lennep, De Vlugt, Drucker, De Meester en Goeman Bor- gesius hebben op de aanhangige wij ziging van de wet tot regeling der personeelo belasting een amendement voorgesteld dat strekt om de in het kwam. Toen Klothilde hoorde, dat haar man niet meegekomon was, liet zij zich niet zien. Herbst nam echter de gelegenheid waar en liet haar door hot dienstmeisje verzoeken, haar even te mogen spreken wegens oen boodschap van haar man. -—Nu, wat hebt gij mij te zeggen, mynheer de referendaris vroeg zij opgewonden, want voor de eerste maal sedert langen tijd stonden zij zoo tegenover elkander. Steeds had zij hem weten te mijden. Daar zij haar man vreesde, was ze ook met vrees voor Oskar vervuld. Wat zou or gebeuren, wanneer hij het hem geschonken ver trouwen met ondank beloonde en zij hem daartoe den weg wees Zonder meer viel hij uit zijn rol, die hij zoo lang tegen zijn wil ge speeld had, Thilde, wij zijn nu eindelijk onder ons zei hij. Ik begrijp je in het geheel niet. Heb ie dan alles vergeten Zij bleef zich gelijk. Mijnheer do referendaris, wat hebt u voor een boodschap? Hij wist niet, of hij zich zou ergeren of zou lachen. Zeg eens, wat scheelt je toch Niemand hoort ons qu, ging hij op gedempten toon voort, Doe toch zoo nietEn hartetochtelyk voegde hy er cassé eenigszins in zijn openbaar leven hoeft nagegaan, weet dat Duitschland geen hardnekkiger vijand heeft.dan juist den heer Delcassé. Toen aan het eind van de vorige eeuw de anti- Duitsche spanning in Frankrijk af nam hooft Delcassé haar weer in haar scherpsten vorm naar voren gebracht. Wat hij als minister van marine natuurlijk tegen Duitschland heeft tot stand gebracht, is bekeend genoeg. Hij zal met al de energie, die in hem is, de entente-leden nader tot elkaar brengen, om voor zijn land te behalen, wat maar te behalen is. Maar ook de tegenpartij laat zich niet onbetuigd. Dit blijkt o.a. uit de houding van Italië. Daar heeft de minister van buitenlandsche zaken, markies San Giuliano, in een rede voor de Kamfer van Afgevaardigden zich getoond een waardig vertegen woordiger der Driebond-politiwk".' Naar Oostenrijk waarmee de verhouding nooit erg goed is geweest, Vzerden thans de moest vriendelijke woorden gericht, maar naar de zijde van Frank rijk, het lid van de Entente, werd stelling gekozen. Zoolang het echter bij woorden bleef, zou men zich ge voegelijk daar weinig van kunnen aantrekken, maar bij woorden zal het niet blijven. Dat blijkt het best uit een artikel in de ministerieele Tribun», getiteld Frankrijk en Italië. Het blad wijst op het streven van het ministerie Poincaré om Frankrijk oen eerste rol te doen spelen in do Europeesche po litiek. liet voert daarvoor aan de reorganisatie van hot leger on de vloot onder Miilerand en Delcassé; de alge meen in Frankrijk toegejuichte ver kiezing tot president, van een sterke figuur als Poincaré, de thans aango- vraagde credieten voor leger en vloot en ten slotte de benoeming van Del cassé als gezant te St. Petersburg, j Hot blad wijst er verder op, dat eiken dag een botsing tusschen beide landen in de Middellandscbe Zee meer waar schijnlijk maakt. Het'vindt hot dan ook noodig, dat Italië in de opvoering van zijn krachten te land en ter zee niet bij de andere mogendheden ach terblijft. Morgen hopen we het eind onze beschouwingen te geven. 42) Glaser betaalde hem goed en behan delde ‘m op ’t laatst als eenen vriend, wien men dingen toevertrouweft kan, die tegenover anderen beter verzwegen waren. Agnes Herbst ging bij Klothilde in en uit en ook de moeder, een kleine, ronde dame met eeuwig lachend ge laat, dook dikwijls ongeroepen op. Dan was ook de vertrouwde raadsman, Oskar, de vaste gast. Tot dank maakte Oskar zich opvallend aangenaam, ge droeg zich zoo hoffelijk-onderdanig, als een afhangeling van een grooten gebieder in bijzijn van derden slechts doen kan. Als hij, altijd naar den laat ste» smaak gekleed, slank en buigzaam, Klothilde begroette, blijkbaar zich in stilte op hun oude vriendschap beroe pende, kreeg Gl&ser telkens opnieuw die gewaarwording van tevredenheid met zijn keuze, die hem allang het „domme jongen4 van Klothilde had doen vergeten. Het vervulde hem met een zekeren trotech, dezen adjudant te bezitten, die hem na het sluiten byThilde, ik heb je nog altijd oven als vroeger, zoo lief, nu eigenlijk pa» goed Lang heb ik me bedwongen. Zeker heb je het aan me gemerkt. O hemelo hemelDaar hebben we hetsteunde zij onwillekeurig. - - Je moet het toch aan me gezien hebben, ging hy zonder zelfbehoer- sching verder, hoe ik met moeite alles onderdrukte, om je wensch te ver vullen, maar nu gaat het niet langer, ik kan het niet meer verdragen. Zij bevonden zich in het zooge naamde roode salon. Een echt Smyr- naasqh tapnt bedekte den gron<)aan de met zijde behangen wanden prijk ten zware gquden schilderijlijsten on in het kristal der Venetiaansche lusters weerkaatste het schijnsel der gdsvlam, die vlug aangestoken was. Op alles lag een koude glans, die sterk afstak bij de warmte in het ouderlijk huis, waaruit ze in het huwelijkbootje ge stapt was, als duizent) andere meisjes. En nu hoorde ze weer do welbekende stem, waaraan ze gewoon was, toen hij nauwelijks de jongelingsjaren ach ter zich had. Maar ze wilde er doof voor blijven, terwijl zoete herinnerin gen in haar opkwamen, die ze met geweld moest onderdrukken. Ga nu, ga nu 1 riep ze hem toe en liep naar het raam, ik weet niet, Daggeld voor miliciens. De Mirtistor van Oorlog hooft be paald, dut wanneer blijkt, dat bij het korps opkomende miliciens hot hun toekomende daggeld f 0.25 niet van, den burgemeester hunnor woonplaats hebben ontvangen, dit bedrag door do zorg van het korps onverwijld moet worden uitbetaald en aan^de hier be doelde burgemeesters niet moor om wat jo bezielt Wij waren toch zulke goede vrienden geworden, laten we het blijven. Ik mag me nietjopwinden, want jo weet, wat me te wachten staat. i Daarmee bedoelde zij don grooten dag, dien zij tegemoet ging. Sedert eenigentijd vermeed zij daarom vreemd gezelschap, leefde teruggetrokken on liet zich nauwelqks zien, wanneer beide mannen samen thuis kwamen. Dan aten doze meestal alleen, wat Gliiseix-.-4 ook heel verstandig vond. In don regel werd in zijn werkkamer gedekt, waar het tafelen niet lang duurde, want Gliiser at vlug en gaf niet voel om lekker eten. Niettegenstaande dat wachtte hij geduldig, tot do ander klaar was. Aan tafel kon hij voel rede- neeren en dan nam zijn groote ver beeldingskracht vleugelen aan. Geen woord wil ik daar meer’ van hooren, zei Klothilde nogmaals, toon hij verder ging zonder aan de klove te denken, die hen scheidde. Indertijd heb ik je gezegd, dat allo» uit motmt zijn en je was het daarmee eenf. Wat ik doen kon, heb ik voor je gedaan, dat weet je toch! Je moest inzien, hoe goed ik ben. De correspondent van do N. R. Crt. te Frankfort aan den Main schrijft ons dd. 2 dozer Op het bericht in uw blad, dat Prinses Juliana licht ongesteld was, ben ik or mot oon langenoot oens op uit gegaan, om op de Ilohe Mark iets van onze Koninklijke familie te ont dekken. Oberursel ligt niet vor van Frank fort, tegen ’t gebergte, een half uurtje met den troin, dan een goed kwartier met de electrische tram naar de Hohe Mark, dan nog een korte wandeling on men is aan het frisch en vrij ge logen herstellingsoord, waar Prins Hendrik op 't oogenblik baat zoekt tegen zijn neuralgiën. De inrichting is niet bijster groot, een Inns van flinke afmetingen met vrystaande woninkjes er om heen. In een zijvleugel woont de Prins. Wij troffen hetjuist toen we in den tuin stonden kwam de Prinselijke auto aanrijden, en konden wij de Koningin zien uitstappen, die den Prins kwam opzoeken, bat ging alles zonder eenig ceremonieel in zijn werk, met geen andere toeschouwers dan wij beiden. Trouwens er is in ’t geheel niets van te merken, dat het sanatorium hoog bezoek heeft, alles gaat er ge woon zyn gang. De auto verdween weer on wij gin gen do villa opzoeken, waar do Ko ningin, hot Prinsesje en I 'w gedurende hot verblijf in den Tnunus logeeren. De nieuwe, modern-gebouwde villa is klein, maar lief en ligt vlak tegen het bosch aan. Er is een grooten tuin omheen. Juist toon wij er langs kwa men vloog er een bal door do veranda en wy zagen eon blond hoofje druk bewegen in de kamer, waar wij nog twee dames en een andere kinderge- stalte onderscheidden, 't Blonde meiske was Prinses Juliana geweest. Dat bleek toen oon van de dames haar op den schoot nam en wij wat meer van haar te zien kregen dan alleen het haar. Wij groetten en ’t Prinsesje wuifde terug. Wij konden haar nu goed onder scheiden. Het spel werd weer voortgezet, af en toe keek Prinses Juliana nog even ngbord zijn nen, waar it worden.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1